Tërësisht socialiste

August 27, 2017 23:22

Tërësisht socialiste

 

Nga Bedri Islami

Ashtu siç ishte pritur, shefi i qeverisë, Edi Rama, bëri të njohur dje ekipin e tij qeverisës, i cili ka disa veçanti, edhe duke e krahasuar me trupën që drejtoi në katër vitet e shkuara.

Përmes një mendimi racional, të mbështetur në linjën e forcës politike që drejton, Rama e ka drejtuar vëmendjen e tij drejt zgjidhjes sa më praktike të menaxhimit me sukses të problemeve të mëdha që ka marrë përsipër, duke ndërtuar një strukturë, që kësaj here nuk është vetëm e tij.

Më shumë se gjithçka tjetër ai ka bërë të njohur një ekip që ka gërshetuar në vete disa nga figurat e spikatura të socialistëve, që nga emrat më të njohur të saj, me përvojë në drejtimin e mekanizmave të shtetit, si Majko, e deri tek më të rinjtë, si zëvendësja e tij, zonja Mesi.

Së pari: Veçantia më kryesore, që të bie në sy dhe që, duhet saktësuar ishte një shpresë që pritej, është ndërtimi i një qeverie tërësisht socialiste. Ekipi i ngritur prej tij përbëhet nga socialistë të njohur, që prej shumë kohe i janë përkushtuar të majtës përbashkuese evropiane, disa nga të cilët janë pjesë e saj që nga ditët themeluese e disa të tjerë, pavarësisht rrugëve që mund të kenë pasur para vetes, kanë përcaktuar si rrugën e tyre atë që kanë menduar se është më e dobishme për vendin, më njerëzore dhe më afër njerëzve, të majtës.

Edi Rama, shpesh herë, edhe nga autori i këtij shënimi politik, është kritikuar dhe është parë si një kapërcim i “ylberit politik” largimi dhe mos afrimi i së majtës; mos mbështetja tek ajo dhe tërheqja pas sloganit të shoqërisë civile, që në fakt tashmë, prej më shumë se një dekade, në shumicën e saj ose është një shoqëri e heshtur, ose thjeshtë një maskë e politikës opozitare.

Kësaj here Rama paraqiti një ekip qeveritar që i përket krejtësisht të majtës në pushtet dhe vetëm asaj. Ai nuk e shartoi qeverinë e tij, as përmes koalicioneve të detyruara, as me figura të thirrura në momentet e fundit dhe as me detyrime kontraktuale partiake.

Ai ndërtoi dhe solli një qeveri që mban krejtësisht vulën e së majtës: figura që përfaqësojnë denjësisht të majtën e sotme në shtetin shqiptar: njerëz me intelekt të spikatur, që kanë mbi vete jo pak nga përvoja e drejtimit të strukturave të shtetit; që kanë arritur të kenë personalitetin e tyre politik e njerëzor.

Një qeveri tërësisht socialiste ka riskun e madh përpara vetes: ose ajo do të marrë mbi vete të gjitha arritjet, ose do të jenë mbi të faji i mosrealizimit dhe i bjerrjes së shansit që rrallë vjen: provës së një force të vetme politike në drejtimin e shtetit.

Së dyti: me ekipin e paraqitur Edi Rama hedh poshtë të gjithë  zërat e përhapur mbi marrëveshje të fshehta e netë të zeza në natën e 17 dhe 18 majit. Bën të qartë se nuk ka pasur lojë të pistë dhe ndarje të pushtetit pas zgjedhjeve, nuk ka asnjë mjegull që mund të binte mbi qeverinë e tashme si një paralizë politike.

Është thënë me dhjetëra herë, edhe nga analistë që dështuan në “parashikimit” e tyre në 25 qershor se, mes Ramës dhe Bashës ka një marrëveshje të fshehtë për ndarjen e pushtetit dhe krijimin e një qeverie të përbashkët, në të cilën, edhe pse mund të mos paraqitej si një koalicion i madh, opozita do të ishte e pranishme përmes të deleguarve të vet. Edhe brenda vetë partisë së tij, opozitës, ka pasur diversione të tilla, të cilat, edhe po të vazhdojnë, as nuk i shtojnë dhe as nuk i heqin gjë figurës politike të Bashës, edhe ashtu i dërmuar dhe krejtësisht antivlerë e politikës.

Por shpallja e qeverisë së re i jep fund dyshimeve për pazare dhe kthen edhe një herë vëmendjen tek gjërat e thëna, por që u quajtën të pathëna pas 18 majit: pra faktit që, Edi Rama, duke bërë lëshime që opozita nuk do i bënte kurrë, përmes një qeverie mish – mash teknike e politike njëkohësisht, u hapi rrugë njëkohësisht dy gjërave madhore: zgjedhjeve të lira, të kontrolluara dhe të konfirmuara edhe nga vetë pjesa e opozitës qeveritare, por edhe fillesës së ndërmarrjes së reformave të mëdha në të ardhmen, si ata që mund të jenë pjesë e ndryshimeve kushtetuese, të Kodit Zgjedhor etj.

Pra, nuk kishte pasur lojë të zezë politike, por një fillesë të re në perceptimin e politikës.

Edi Rama ndërtoi qeverinë e tij të re, krejtësisht nga forcat e partisë politike që përfaqëson, duke i dhënë fund një spekulimi medial, që mund të krahasohej lehtësisht me kazanin e mediave të politikës.

Së treti, Edi Rama la jashtë ekipit të tij qeveritar disa nga bashkëpunëtorët e tij të afërt në vite, ndoshta më të afërtit.

Si duket ky është edhe një mesazh që përcjell edhe për pjesën tjetër të qeverisë socialiste: mund të jemi miq e shokë, por puna është në themel të gjithçkaje.

Së katërti, ai paraqiti një trupë më të zhdërvjelltë drejtuese, përmes shkurtimit të numrit të dikastereve dhe, më pas, edhe përmes bashkimit e shkrirjes tek njëra tjetra të disa nga institucionet e rëndësishme të vendit.

Drejtimi përmes një qeverie të vogël, më praktike dhe më të kontrollueshme, ku edhe përgjegjësia do të jetë më e ndjeshme, do e bëjë edhe ballafaqimin më real dhe më konkret. Koha e qeverisë së stërmadhe, ku dikasteret shtoheshin edhe për të plotësuar orekset e ndarjes së tortës së pushtetit , tashmë ka fundin e saj me Edi Ramën. Qeveria nuk ka ndarje torte, nuk ka parcelizim, ku është i imi dhe ky është i yti, këtë e heq unë dhe këtë hiqe ti. Është një, vlera e saj dhe e secilit ministër do të jetë tek suksesi. Nëse nuk do të ketë sukses do të thotë se do të ketë ndarje qeveritare, por jo ndarje bashkëpunimi.

Së pesti, megjithëse Rama dhe përgjithësisht e majta, në të gjitha sulmet opozitare, që nga Berisha e deri tek Basha i vockël, është sulmuar si antiveriore, në kabinetin e tij të ri tre nga postet më kryesore janë të kësaj pjese të së majtës. Nuk më shkon në mendje të ndaj të majtën në veriore, të mesme e jugore, por, duke vënë re sulmin që i është bërë Ramës, më është dashur të cilësoj edhe këtë risi, që edhe kur ka qenë, është injoruar nga e djathta, gjithnjë antishtet.

Së fundi, ndërtimi i një qeverie fleksibël, duke u mbështetur tek idea tërësisht socialiste, ndërtimi i saj tek shkalla e aftësisë por edhe e ndjenjës militante ndaj së majtës, është fillesë e mirë, por, si gjithnjë, vetëm kaq, jo e mjaftueshme për të garantuar atë që njerëzit presin.

Sfida e parë e kësaj qeverie do të jetë krijimi i një administrate normale, të përkushtuar, kokulur, punëshumë dhe mikpritëse.

Për herë të parë kemi në Shqipëri një qeveri që i takon krejtësisht socialistëve. E ndërtuan vetë kështu, me bindjen se kjo ishte rruga e vetme për të marrë pas katër viteve atë që meritojnë.

Do të ndodhë kështu? Pse, jo.

August 27, 2017 23:22
Komento

45 Komente

 1. ETHEM August 28, 09:02

  TE LUMT PENA Z.BEDRI ISLAMI.JENI JU E GAZETA DITA QE E THONII T R O Ç TE BARDHEN DHE TE ZEZEN.RAMA I DRIBLOI TE GJITHE POLITIKAN,ANALIST E MEDJA DUKE FITUAR I VEREM E SI NE RRETHIM ME LUKUNI NJERZISH SI SALIU,LULI,LIKJA E KO,ME TE CILET U PERBALL SIDOMOS ME REFORMEN NE DREJTESI KU U MBESHTET NGA SHBA E BE.DHE POPULLI I MENÇEM E KULTOI NDONSE U DEMTUA NGA REFORMAT E DHIMEEHME.TE GJITHA I KE SAMT.FJALA JUAJ NE VESHIN E PERENDISE.KJO QEVERI DUHET DHE DO BEJE ATO QE NUK JANE BERE NE 27 VJET.BESKJ 100%.PD&LSI NGELEN ME GISHT NE GOJE.TASHME JU KA NGEL VETEM SHLIFJA.LASI NUK KAN PRAPANICE TE JAPIN ALTERNATIVA PER VENDIN…SIGJITHMON DO MBRETEROI EGOIZMI I BERISHIZMIT E METIZMIT QE NUK DIN TE BEJNE SHTET POR TE MARRIN NGA SHTETI.

  Reply to this comment
  • Divjaka August 28, 09:51

   Rama te ka xhiruar Ty , dhe popullin .
   Kjo kohe qe po jetojme
   perbehet nga Dy lloje Burrash :

   Fajtore dhe Viktime .
   Duhet te kemi parasysh kete Dualizem ne reagimin tone . Detyra jone quhet ” perleshje ”’

   Reply to this comment
 2. gjermani i fundit August 28, 09:14

  ka bere mire qe shkurtoi ca ministri.Sì ishte ajo kenga, shoferi do tepsi qe te eci me shpejtesi..

  Reply to this comment
  • Drejtesia do te behet, nuke ka skenare te ulkonjes komuniste qe ti shpetoje nga paudhesite e tyre. August 28, 10:26

   O gjermani i fundi,vertet eshte ajo kenga;Rama don tepsine qe te eci me shpejtesi, por rruga ka kthesa shume dhe me kete shpejtesi qind per qind do bie ne lume. Besoni,me mbetjet e mostrat e diktatures komuniste te konvertuar ne socialiste dhe nje djalle e gjysem qe nuke kane te ngopur ne leke te piset dhe pushtete brenda ligesise,nuke ka progres.Nese ramovici me kete palo qeveri dhe kryetare parlamenti te mbarsur nga e kaluara korruptive e kriminale ne dite dhe vite deri me sot, nuke besoj se kap vitin.Ramovici me kete palo qeveri dhe kryetare parlamenti,dogji veten vetem e vetem per ti shpetuar reformes ne drejtesi dhe Vettingut, se per dekriminalizimin e pshurri aqe shume sa qelbi dynjane ;thote populli,ai popull qe ne shumice e bojkotoje. Reforma ne drejtesi dhe Vettingun do te behen, duan apo nuke duan bijte e eterve te diktatures komuniste dhe mostrat e tyre te inkuadruara ne bandat korruptive e kriminale roze-blu.C’do skenare per te penguar reformen ne drejtesi dhe Vettingun,nga bandat koruptive dhe kriminale roze-blu do te deshtoje me turp,aqe sa e djeshmja dhe e sotmja e grabitur, dhe e shijuar nga fuqia e pushteteve do t’u duket nje enderr e bukur, kurse e ardhmja,pra e nesermja ne burg ne nje ferr pa fund.Jane,mijra nena dhe gra te vedhura me te zeza, dhe mijra femije jetim, si dhe nje pasuri kombetare e private e grabitur dhe tjetersuar nga bijte e eterve te diktatures komuniste dhe mostrat e tyre ne te tre pushtetet qe kerkon drejtesi dhe jo avokati ndaj djallit se do te thote bashkefajesi.

   Reply to this comment
   • gjermani i fundit August 28, 13:46

    aman dhe ti o shoku sa seriozisht e ke marre drejtesine qe do behet…Kur te behet drejtesia bota do jete shperngulur ne Mars. Nje kenga rap thote keshtu: ” …I dashur Zot, te me falesh se jam nje deshtak edhe une sic je Ti, qe letrat nga Ferri i merr por s’i lexon kurre. Biles me te miret i gozhdon ne kryq se aq te ben…Te leverdis biles te na besh te besojme se Ti nuk ekziston kur punet shkojne per lesh…”. Keshtu o mik, edhe ministrat nuk mund te jene me gjigante sesa Rama, se prishet parimi i bishtit perpara sqeparit. Rama vete eshte nje produkt i deshtimit te Zotit, kurse kur del Sala Zoti fshihet dhe na e fikson te besojme se s’ka Zot…

    Reply to this comment
    • Arianiti Epirot myzeqar August 28, 13:57

     Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
     ME Qet si e dash ni o miku im gjermon .
     ka dale , e me durim me ja shpjegu Rinise
     e ma shkoqun , ,
     je i forte me keto komente .
     Kete koment ve bast , qe e ke shkrojtur mbas Buke … haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
     ne Plazh …..

     Reply to this comment
   • DIBRANI August 28, 17:02

    Ne qofte se guxon te leshosh dokrra ketu , qe E.Rama na qenka Ramoviç , po per dobiçin e Viçidolit , serbin qe vuri ne sherbim te UDB-se , jo vetem familjen , por nje parti te tere qe populli kishte syte e shpresat , çfar do thuash ?!
    Ti je nje kellire serbe,nga ata qe ka mbjelle ky fare Esat Toptani i Vicidolit , ne gjithe keto vite dhe meriton vetem te peshtyhesh !

    Reply to this comment
 3. Ballist i Lodhur nga Injorantet August 28, 09:41

  Bukur Bedri ,
  Kjo qe ke shkruar , eshte perralle ?
  barcalete ,
  Fantazi , apo keshtu deshiron Ti ……………

  Ndjej nje perzerje ne stomak ,
  dhe nje lemsh ne fyt ,
  ku here me vjen per te qare , e here per te qeshur me Ty bedri .

  Por nuk na shpjegoje , pse Socialist eshte EDVINI ?

  ç’fare progami social do te ndjeke Edvini ?

  Perveç emrit Socialist , kjo parti tashme nuk ka asgje me Popullin e majte .

  Lufte boterore kundra te varferve , por jo kundra VARFERISE .

  Kjo eshte ajo qe po ndodh ne bote , tek te gjitha sitemet e ndryshme ,
  eshte nje perleshje per te Marre te gjitha te mirat e njerzve te varfer .
  Dhe te Varferit po shtohen , gjithmone e me shume APO jo Bedri ?

  Te gjitha politikat ekonomike PD e PS ,
  keto 27 vite kane per Rezultat ::
  [[ nepermjet mediave ]]::

  Emigrim , Emigrim dhe vetem Emigrim .

  Privatizim , te gjithçkaje qe i perket popullit .
  Vetem Ajri ka ngelur — Te shohim se si dfo ta privatizojne edhe ajrin .
  Ne Kine kane filluar te shesin Qeska me ajer.

  Fasonizimin e shoqerise ,
  qe edhe se Punon 30 ditet e Muajit , perseri je i Varfer .
  Punen dhe je i varfer ……………
  duke krijuar nje shtrese te re te Varferish , pa Forcen per te kundershtuar ,
  Duke i mbushur me lajme Fallse , qe nuk perputhen me realitetin ,
  duke Fakjesuar Korrupsionin ,
  dhe nga ana tjeter u heqin te drejtat Puntorit ,
  duke Folur pa pushuar per te drejtat e Transave .

  Sulmi i Fundit do ti Behet Lekut Kesh ,
  Barrikada e fundit e Liberaleve Ekonomik ,
  qe duke u F’shehur , mbas luftes se Evazionit Fiskal , dhe korrupsionit , kundra te ardhurave dhe kursimeve tona qe do te jene ne duart e bankave ..

  Pastaj Bedrinjte habiten , si ka mundesi qe 1% e popullit boteror ka ne dore 50% te pasurise te Planetit .
  e THOSHTE Enveri :

  Lufta e Kllasave Vazhdon ,
  dhe eshte ndermjet te Pasurve e te Varferve .
  Po e fitojne te Pasurit .

  Bedri !
  Edi Rama mund te jete ç’do gje ,
  POR JO SOCIALIST .

  Reply to this comment
 4. Lili August 28, 09:55

  Shkrimi me real per situaten. Falemnderit

  Reply to this comment
 5. Tom August 28, 09:58

  Zoti Bedri. Nuk mund te mjaftohesh e te thuash se une e kam kritikuar Edi Ramen, nderkohe qe ben nje shkrim ku i thur lavde autoritarizmit, dhe keqperdorimit te pushtetit, si dhe duke justifikuar veprimet ne sherbim te ketij autoritarizmi..
  Qeveria perbehet nga ministra qe asnjehere nuk kane qene socialiste, sepse socialistet e vertete Rama i largoi ne nje menyre apo ne nje tjeter nga drejtimi i partise dhe nga qeverisja. A mund te na thuash ti zoti Bedri se kush e njeh dha nga u katapultua :

  – Senida Mesi, sigurisht nuk ka lidhje me Leo Mesin, si ka mundesi qe te merret nga nje detyre nga me ordineret, administratore fakulteti province, Luigj Gurakuqi ne Shkoder, qe eshte nje tjeter fakultet qe leshon diploma si ta duash, dhe vendoset zv/Kryeministre. Ky eshte skandal. Kjo socialiste jo e jo, ka dy vjet qe PS e ka vendosur ne keshillin bashkiak te Shkodres. Edhe te qenurit drejtues ne PS duhet te kaloje nepermjet shkalleve dhe jo nepermjet katapultes.
  – Etilda Gjonaj, ku e di ti Berdi eshte apo jo socialiste kjo zonja se nuk ja kemi degjuar emrin asnjehere, dhe per cfare arsyesh vihet kjo ne nje dikaster kaq te rendesishem sic eshte drejtesia qe ka gjithe ato pune e probleme se fundmi edhe me procesin e vettingut etj.
  – Olta Xhacka ardhur ne PS nga Mjafti, asnjehere socialiste me pare. Monistre e Mbrojtjes pa asnje pike lidhje, pa stature dhe pa eksperience. Dembele e lindur, qe nuk i ka thene nje here punes, puna mar…
  – Mirela Kumbaro asnje dite Socilaiste, e kunderta PD-iste. Tani u bene me stazh ne PS, ke te drejte ti Bedri..
  – Sonila Qato, asnje dite ne PS, ah po ka punuar tek Edi ne Bashki… Bashkine , Bedri do ta kesh ne te gjitha ministrite qe u hoqen nga skema, dhe jane zevendesuar me agjensi, vetem e vetem se Edi do ti drejtoje ato me cupkat e bashkise..

  E plot emra te tjere… Qeverisja nuk ndertohet ne praktiken e autoshkolles..Merr nga rruga dhe bej ministra sic ndodh rendom ne Shqiperi…
  Qeveria eshte politike, dhe nje sere emrash nga keta ketu, nuk jane marre aspak, sepse jane drejtues socialiste. E dyta qeverine e formon kryeministri, por tradita dhe statuti ne PS, ka qene qe votoheshin kandidaturat nga Kryesia dhe Asamblea e Partise…Ne kete rast askush nuk kujtohet qe Edi Rama sot ka rrembyer te gjithe pushtet ne Parti dhe ne Qeveri ne menyre absolute.. Ata qe e kundershtonin per kete, i perzuri nga Partia dhe nga grupi parlamentar..
  Si perfundim kjo eshte nje qeveri kukull me vetem pak emra Socialiste:
  – Pandi Majko, i vendosur per kete qellim, qe qeveria te duket socialiste duke i hedhur nje kocke te turpshme..Dy here Kryeminister. Turp..Ofruar ne PS- 1992
  – Fatmir Xhafa, ofruar tek Nano, PS ne vitin 1997,
  – Arben Ahmetaj ofruar ne PS, 1997-1998, me pare ne kabinetin e Genc Rulit
  – Edi Rama ofruar ne qeverisjen e PS 1998..Per nje kohe te gjate jo antar i PS
  – Blendi Klosi ofruar ne PS ne vitin 2000

  PS krijuar ne 1991, nuk ka me asnje figure te rendesishme ne drejtim, ne qeverisje dhe ne grupin parlamentar, duke menduar qe PS si parti, ishte partia me cilesore, dhe me me shume intelektuale te mirenjohur, nga cdo parti tjeter e spektirit politik. Sot eshte nje parti me perfaqesim nen nivelin mesatar.

  Te tjeret pastaj u bene me PS kur i kandiduan Kryetar Bashkie, deputete, ministra etj.

  Megjithate ne formimin e nje qeverie, nuk luan rol qe vetem te jesh socialist, kjo patjeter duhet, por duhet nje vleresim shume me i thelle i potencialeve njerezore e profesionale, bazuar ne karrieren e vertete, qe ka partia. Kjo mungon gjithashtu…

  Kjo eshte nje qeveri e dobet, me emra te dobet, te perzgjedhur arbitrarisht nga nje person i vetem, qe tani ne kete moment, vete vret e vet pret..

  Demagogji e rradhes. Ne mbledhjen e Asamblese se Pergjithshme , Edi Rama nuk foli asnje fjale per qeverisjen socialiste te kater viteve te shkuara, per deshtimin dhe kriminalizimin e qeverisjes nga Saimir Tahiri, per korrupsionin dhe tanxhentet e Ilir Beqes, per mosrealizimin e punesimit dhe deshtimin ne ngritjen e ekonomise, per frenimin e largimit te shqiptareve nga mungesa e punes dhe shpreses..
  Fasada, lyerjet dhe demagogjia, nuk do ti sherbejne per nje kohe te gjate Edi Rames duke luajtur rolin e viktimes dhe te djalit te perkedhelur, qe eshte i mire por i kishte kembet e duart e lidhura… Me bej edhe njehere nuse i tha popullit, dhe ne kete rast populli e beri edhe nje here nuse…por sado te perpiqet, emerimi i grupit parlamentar dhe emrat e qeverise, me pas do te kemi edhe emrat e drejtoreve kryesore, te ngjashem me emblemen e eksperiences negative ne tatime, Brisida Shehu, tregojne qarte se nuk ka asnje shprese per permiresim.
  Duhet te kerkojme me teper Bedri, sepse Shqiperise dhe PS nuk i mungojne kapacitetet, por i mungon demokracia e brendeshme ne Parti, decentralizimi ne qeverisje, karriera e merituar ne Parti dhe administrate..
  Tani Bedri, mbas kesaj analize, qe hedh poshte lavdet e thurura ne shkrimin tend, do te me thuash, njesoj si ajo vajza e tatimeve qe tha:
  – E po pune e madhe se kemi nje qeveri me elifmatrake duke filluar nga kryemnistri, Ku qendron problemi ketu ????

  Reply to this comment
 6. Novruz Taip Vishanji August 28, 10:09

  QEVERI ME “HELEN OF TROY” TE SHUMEPLIKUAR

  dhe thembren e Akilit qe “akoma s’e kemi pare”, kjo eshte zgjedhja e Gushtit me te nxehte te dyqind viteve te fundit, te cilen ka bere shalegjati i Surrelit. Edhe kesaj radhe nuk e tradhetoi pritshmerine qe kemi gjithnje nga nje gagarrel pa kaçurrela, siç thone “gojet e liga”, e quan ne momente teper intime, bankierja me e fundit ne historine e Shqiperise, aty nen hijen e Dajtit, qe “gabimisht” perendia i ka lene ne trashegimi ta leshoje pas kraheve te tij (Dajtit).

  Nje gje eshte e rendesishme, zhdukja nga poltronat e drejtimit te shtetit te figurave sa djallezore aq edhe qesharake e injorante deri ne kerthize, te emrave shume te lakuar ne kater vitet qe lame pas. Personazhe si Tahiri – nje gangster i lindur per te bere vetem keq, Harito – nje perle e demonstrimit se si injoranca mund te shkaterroje bashkesine administrative te nje shteti, me metoda mafioze, te korruptuara, skandaloze e “humb zerin, po deshe, duke theritur per drejtesi, korrektese e aplikim te ligjeve” se “une do gajasem se qeshuri”, Mrike Vata – ne art Mimi Kodheli – nje sharlatane me tendenca feudale te drejtimit te ushtrise, ku e perbashketa, kolektivja, shnderrohet ne pasuri te lene nga gjyshi i saj debil, matrapaz e grabites i mbijeteses se shqiptareve dikur, e keshtu me radhe nga Beqja i qimeve me mish dhie, tek Peleshi pa lesh e pa takam edhe si i dipllomuar kushdi se per ç’arsye madhore, ne fushen e veshtire te inxhinjerise.

  Por veshet akoma nuk na kane lene ne balte per te degjuar, as syte per te shikuar e mendja per te arsyetuar, sepse nese pas kesaj shqelmbythje te pa zakonte duke i nxjerre nga dyert e pushtetit satrap te tij, i lejon te hyjne nga dritarja, pak si deputete te ripeshkuar, te tjeret me pozicione te shpikura enkas per ta, kur ne fund te fundit, te gjithe, perfshire shalegjatin e Surrelit e kane vendin ne burg dhe askund tjeter, per grabitjet skandaloze qe kane bere, krimet monstruoze qe kane mbuluar e tarafllekun kokeshkrete me te cilin kane vepruar qe diten e pare qe u theriten te beheshin pjese e qeverise, ne ate qershorin e larget te 2013-tes, siç e kane demonstruar qarte e pa medyshje raportet e OSBE-se.

  Eshte bere e modes tashme prej tre dekadash shkerdhatokraci, veçanerisht me kete qeverine e re, vete-veshja e personaliteteve qe kane, me atribute absurde, te pa provuara e legjitimisht te dyshimta, duke mbushur CV-te e tyre jo me ate çfare vertete jane te afte ti afrojne ketij qeverimi te skeletuar, por me mburrje, arritje e eksperienca qe jo vetem nuk i posedojne, por edhe sikur te ishin gjenij te perendimit, pak veshtire te gjenden te tille “ase” me atribute e arritje aq te kerkuara ne boten bashkekohore perendimore.

  Dhe e bejne pa ju dridhur as edhe nje nga qerpiket artificiale qe ngulin-shkulin dy here ne dite, per tu dukur te aferta me modernizmin qe nuk dijne nga bie me shtepi.

  Edhe nje gje te ben pershtypje ne zgjedhjen e Helen of Troy-jave te Gushtit, veçanerisht te Xhaçkes, asaj te telekomanduares me Wats-Up, qe shqiptaret veshtire ta harrojne ne skandalin e Kuvendit qe lame pas, e cila si ne ate perrallen e Ezopit, arrin te shijoje mjaltin me turirin dhelparak, ne fund te qypit me gryke te ngushte pa e thyer ate.
  Apo Manastirlliu, e “plepizuar” per ekonomi e drejtesi, te zgjidhe perfundimisht lankimet e shqiptareve, te helmuar e drobitur jo vetem nga helmet e Panaritit me grade doktori shkencash “si te helmojme me shume shqiptaret me ushqime te importuara nga armiq te tyre shekullore”, por edhe nga Marihuana e Tahirit, nga gazrat helmuese te autove te kamerierit hollandez Gjiknuri, nga rruget e shndruara ne pista formulash-uno te te dipllomuarit “modest” Ahmetaj, apo te baba Rakipit (Aqif) qe kerkon te denohet ne vend te çunit, pasi ka vrare ne mes te rruges nje te pafajshem dosido shqiptar, qe per te mbijetuar, e ben naten dite….

  Ai, shalegjati i Surrelit, me balerinen Fuga e gangsterin mafioz Agaçin e Ramizit bajge-pastrues te stallave te Myzeqese, do ja dale me siguri te mbaje me forcen e dajakut pushtetin qe ja dhuruan shqiptaret edhe kesaj radhe, por veshtire te ndaloje ikjen e pa shprese te qindra mijera shqiptareve te tjere, drejt se pa njohures perendimore, braktisjes se pa vullneteshme te trojeve ku vetem me emer jane zoterues te tyre, sepse ne fakt uzurpues prej shume vitesh jane bere serbe, boshnjake, malazeze e greker, duke i dhene paresi ketij Vllahu gjakatar qe ka gjetur shesh te beje pershesh.

  Reply to this comment
  • Mark uk August 28, 12:07

   Me pelqen nervozizmi Yt Noke .
   Kemi nevoje te gjithe per pak Revolte shpirterore .
   Veshtire te zgjohen plebenjte u mungon ” Enveri ”.
   Raca Njerzore eshte e ndertuar , qe te jete e bindur .

   Faje eshte i sistemit qe Zgjodhen Taipo .

   L’atomistica Liberale mira a dissolvere la famiglia nella pluralita nomade e diasporica
   degli io irrelati o ,
   in mondo convergente , a ridefinirla come mero assemblaggio effimero e a tempo determinato ,
   rispondente in via esclusiva al libero
   e illimitato desiderio di individui senza REZIDUA
   di genere e aspiranti unicamente al Plusgodimento cinico .

   Nga inglitera Shkodrani i Kenaqun tu
   la Halete , Por nuk harron me ba floket me gel

   Reply to this comment
   • Novruz Taip Vishanji August 28, 13:23

    HAI CAPITO QUALCOSA

    in quanto hai scarrabocciato qui sopra? Ma da quando scrivi anche in una lingua usata nei basifondi lodinesi, nei tempi delle gloria romana degli imperatori dei sette colli ?

    Ik or bishtuk qe per sevap Tereza Mey po shtyn daljen nga Be-ja, vetem per te mos lenduar “xhelin” e flokeve tuaj qe me berberet e kreherin jane ne lufte shekullore.

    Reply to this comment
    • Mark uk August 28, 14:07

     epo si nuk zure mend moj BYTHEtange …
     Paske qen e perdoale moj zore .
     Nuk desha ta ndyja fjalorin ashtu si Ndyeja
     kur e ngjyeja tek ty Neper Kallamishtet e Liqenit .

     Harram parate qe ke marre nga une ,
     per sherbimet e perdala ,
     duke mos me Dhene as fature , duke renuar ekonomine e keture 27 viteve .
     Gjithsesi , je seksi nuk e mohoje , por edhe shume e perdale ,
     Breket i ke bere Kapele , dhe i ve ne maje te kokes .

     Me Perqafime , e dashni Amshori i demokracise se kallamioshteve .

     Reply to this comment
     • Novruz Taip Vishanji August 28, 19:30

      DO TA DISH TE VERTETEN, TY ZGRYPTH I

      tat’motre ?
      Ja ta them me pak fjale, nga ato qe te ngulen ne rradake, e te lene pa gjume edhe kur ke nga pas, ne krevatin me kartone amballazhi, ate zezakun e turnit, qe te ben derexhe çdo nate.

      Beji te fala Monikes se Shullazit, se po te kete nevoje te rivrase Tomen e Dosheve, ka ku te kapet me thonj e dhembe te vene rishtas, per hequr nga lista, prodhuesin me te madh te vezeve ne veriun shqiptar.

      Je aq i degjeneruar, or hajdut i arit dhe i korruptuar me konçesionet e HEC-eve sa edhe gjithe muti i çepanit nuk mund ta munde eren e qelbur qe leshon me kohe e vakt.
      Pusht !

   • gjermani i fundit August 28, 13:32

    mos u nxeh NokeTajpi, se vetem ti ben per k/minister, minister dhe roje shkolle. Thuaj ti ca emra pervec emrit tend. Se ty Edi te degjon po s’te kupton, se è vrasin atletet e bardha Adidas superstar, kombinuar me corapet si flamuri i Frances dhe kollaro me vija te bardha ne fushe te zeze si stema e Juventusit.

    Reply to this comment
    • Qinami August 28, 13:52

     Haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
     Gjermano !
     Shume e bukur kjo ,
     shurren bera ne breke me Ty e Noken ……
     me lote po qesh …………

     Reply to this comment
    • Novruz Taip Vishanji August 28, 19:36

     DO CA EMRA ?

     I yti, Hitleri i fundit per tellall kokeprerjesh ne mes te palmave te thara te Tirones, Gebelsi, xhaxhai yt per boje-lyeres qenefesh, Merkeli, tezja jote shterpe, per zevendes-fshesaxhije ne rruget e Tirones, me vendqendrim te detyruar per te te theritur ne detyre, kur ka nevoje (jo per tu dhjere) çuni i Shqiponjes me dipplome “honoris causa” qe ti edhe te tille nuk arrite ta kesh ne jete.

     Me pelqen reagimi i skerbythjeve si ti dhe keta te tjeret, sepse tregon se kam goditur ne shenje, aty ku ju dhemb me …. pak!

     Reply to this comment
  • NjeQytetarOptimist August 28, 15:47

   Ke fol tamam si Gjyshi I Rraskapitur ne podjum te Parlamentit.. Menyra si ke shkruar me ben te dyshoj se je ai.. Ke shkruajtur tamam si nje hilucjonant qe I ke zene me gojeshthurjen tende edhe veprimet e gjysherve te tyre duke I bere nje..Je aq I rraskaputur, sa ske me fuqi te shkosh ne banjo dhe vesh bebelino.. Je aq I rraskapitur sa ne rri ne Parlament te mbrosh gjene e vjedhur nga Vettingu dhe djalin gjithashtu.. Je aq I rraskapitur sa rri portaleve dhe hiqesh si qytetari dixhital.. Koha jote mbaroi.. Rilexoje veten dhe do e kuptosh ( megjithese e ke kuptuar)

   Reply to this comment
   • Novruz Taip Vishanji August 28, 20:00

    KE GABUAR ADRESE OR

    katundar me optimizem laroshjan, sepse ai babagjyshi i Viçi-doli per te kullotur, duhet te jete me siguri ai doktori qe te shpetoi tet’eme, ahere kur i ra dambllaja, tek shiste pordhe me rigon, mes shitesit te fiqeve kakareçe ne Pazarin e Ri, sot kryedhjeri i Tirones, dhe atij pensionistit me karrove dore, qe shet zarzavatet e rritura ne vilen perrallore te te birit, ne Gjun e lalezit, dikund andej nga Kavaja.

    Nje gje ama nuk na e ke treguar asnjehere drejt, pse yt’ate edhe pse ishte i bere xurxull, te çoi ne Kavaja per te te bere synet? Te kane bere nga pas me pare e pastaj ne gjuhe, se ndryshe nuk ka si spjegohet, sa llapaqen je bere qe nga ajo dite.

    Reply to this comment
  • PO,PO August 28, 17:17

   Unë nuk e kam idenë , se cili eshte Novruz Taipi , po njoh mire shtazën Mark Uku . Për deri sa Novruz Taipin e pëlqen dhe lavdëron Mark Uku , nuk kam se çfar te shtoj tjetër ! A e mer vesh o Taip se sa poshtë ke ranë ?! ! !

   Reply to this comment
   • Novruz Taip Vishanji August 28, 19:52

    PO, PO-ne

    e ben nga dhimbja kur dhitesh, per shkak te hemorroideve qe te shkakton perdorimi i marihuanes me duket.
    “Me patjeter” (Edi Rama Gjuha Shqipe vol. 7) duhet te jete ky shkaku qe berte ne kete faqe online, me PO-PO-ne tende azilkerkuese.

    Ate Markun e Brex-itit ta kam falur me gjithe te brendeshmet qe ka, para se te operohej per bllokim te vijave biliare, nga ferneti rreke qe konsumon çdo nate.

    E kupton or tyrylyf sa qesharak behesh me detyren e re qe te ka ngarkuar padroni yt, shalegjati i Surrelit, te futesh hundet mes topeve te kujtdo qe permend gangsterizmat e tij.

    Une edhe mund t’ju injoroj pa ndonje pendese te mirefillte, por dua t’ju kujtoj ne çdo rast, se nje nga nxenesit e mij me te zellshem, ka qene dhe mbetet ai leshanaku me emerin Konica, qe per shume eshte me shkrim ndyri qe gjendet mes shqiptareve ne çdo kohe.

    Sepse ne fund te fundit, gangrenave si ti me shoke e shoqe pak, çdo pergjigje e pikezuar, ajo qe te uroj te te bjere ne rrashte keto dite Gushti perveluese, eshte jetike ti pergjigjem pa asnje medyshje e ne çdo moment.

    Sepse ndryshe nga ti dhe sorollopet tuaj, une jam shqiptar i vertete, me fakte te dokumentuara historike, andaj skermidhje si ti me bejne vetem te gajasem jo vetem per futbythehunden tuaj meskine e te pa skrupullt, por edhe si shkruani e mendoni ne shqip, qe eshte ajo gjuha e dyte apo e trete qe avet tuaj prej largqoftit ju kane lene trashegimi te detyruar.

    Reply to this comment
 7. Mark uk August 28, 10:24

  Tashti vertetohet se sa ka ndryshuar P.S.Vuri kryetar parlamenti ish sekretarin e pare te PPSH per Tepelenen,si dhe ministrin e mbrendeshe shokun Gramoz Rucin.Djali i tij vrasesi i dy personave e as qe jandien hic per shtet.Mire ti bahet ati populli se edhe ne kooperativa bujsore ti fus ate popull koti.

  Reply to this comment
  • Zef kallamoqi August 28, 15:30

   o Mark ,
   po aman e derman o Thi , injorante e Gdhe
   do ngelesh tere jeten o mysybet ?
   kur nuk u cilivizove as ne inglitere , a ha aaa
   thi ke per te ngelur ………….

   Kjo vlen per te dy Mark uk ,
   Njeri me Gomar se tjetri jane .

   Reply to this comment
 8. Fatmir Lohja August 28, 10:44

  QEVERIA E RE
  Duhet t’i urojmë sukses qeverisë së re,se është mirë për të gjithë:”I ecte puna e mbarë,për të realizuar çfarë kanë të shkruara në letra ,e çfarë i kanë premtuar sovranit!
  Jeta ka treguar ,sa do i bukur të jetë libreti,kur muzika nuk është e harmonizuar,si rezultat i mllefit,dhe këngetarët nuk janë profesionist, opera ështe e destinuar të dështoj në publik.Kjo aksiomë nuk ka nevojë për vertetim.Qofsha unë në gabim,që e shoh muzikën e pa harmonizuar dhe këngetarët nuk më duken profesionitsë.Per Shqipërinë, do të ishte shumë më mirë.,të gaboja unë në arsyetim.

  Reply to this comment
 9. shqip August 28, 11:16

  Ne kuptimin metaforik te shprehjes , ” qente le lehin , karvani te shkoje perpara ” . Dhe si per ta bere me te kendshem udhetimin e karvanit , kemi zgjedhur grupin bariton me fyej , Por qe i bien po ne te njejten vrime . Per keta ministrat duhet te jene si Flamur Noka , apo Aldo Bumçi . Mundesisht si Lyli , qe te shese ndonje territor . Ndersa km e duan sadist si Sali drakula . Ah sa gjynah jeni more te mjere . U mesuat te hani qyl per çerek shekulli . Donit vetem rrumpalle , se ashtu kishit mundesi jetese .

  Reply to this comment
 10. Claus August 28, 11:46

  Natyrisht qe Rames i qante zemra per nje koalicion te madh me PD, kete e ndjeva dhe ne fjalen e tij dje ne Asamble, ku me te vertete e ndjeu veten fillikat duke pregatitur mire ministrat per nje 4-vjecar te mundimshem.
  Do ja dali apo nuk do ja dali kete nuk mund ta them.
  Lavdi Zotit qe ne krye te PD-se ka nje “palluqe” qe per nga idiotesia rralle gjen ne Tirane. Po ashtu ka qene ajo PD, mbushur me rober injorante, kokedrunjsh qe me ate qethjen “moderne” qe i bejne kokes, u del ajo kaptine si xhingiskanas te ardhur nga fiset mongole.

  Po me emerimin e Gramoz Rucit kryetar parlamenti Rama kerkon ti vendose kufirin tek thana Sali Berishes.
  Kerkon te perplase dy armiqte e vjeter te cilet i njohin mire cilesite e njeri-tjetrit dhe per kete nuk ka bere aspka mire.
  Gramoz Ruci si Gramoz eshte perdorur ketu e 30 vjet nga cdo qeveri duke mos nxjerre mesime nga kryetaret qe e kane perdorur duke filluar nga Nano dhe mbaruar tek Rama.
  A do t`ia prese fjalen Berishes pas 10 a 20 minutave kur i mbaron koha?
  Do te mundohet, por do te acaroje shume atmosferen ne parlament dhe ne vend, keshtu qe roli qetesuses i Bashes ne arlament do te bjere per toke per t`ia lene vendin falangave te PD-se.
  Pra Ruci nuk eshte menduar mire me kete post qe i ngarkohet.

  Ne Shqiperi cdo parti qeveris 8 vjet, eshte si nje forme amerikane, ku pas 8 vjetesh presidenti nderrohet.

  Edhe Shqiperia kete rol ka marre. 4 vjecari e dyte eshte 4-vjecar i rrenimit te qeverisjes, e cila e con automatikisht ne vjedhje dhe korrupsion edhe me masiv.
  Kam frike se rruga qe ka nisur eshte plot gropa dhe humnera.
  Jetegjatesia e saj eshte e kushtezuar nga prania e kryetarit idiot te PD-se Lul Basha, njeriut me medioker dhe me cope mishi, qe hapi nje cader ne bulevard ku fliste vetem gjysem ore dhe pastaj u linte pluhurin.
  Cader qe me shume rrinte bosh se sa frekuentohej.

  Dhe Rama e dinte kete dhe prandaj hyri ne loje per te bere nje qeveri koalicioni me teknike qe dhe aq keq nuk i doli.
  Rama kerkon nje model gjerman te nje koalicioni te madh dhe kete mund ta beje vetem me Bashen per shkak te frikes se tij per 21 janarin dhe vjedhje te tjera kur shikon dhe plakjen e Berishes qe kerkon dhe ai nje rehati ne jete.
  Sa per “komplet socialiste” Bedri Islami si gazatari me medioker i shtypit edhe kete radhe nuk me zhgenjeu.
  Nuk eshte per tu lexuar, por ja qe na duhet dhe pka humor ne jete.

  Reply to this comment
  • Nikolini August 28, 12:46

   Claus ,
   qenke shume i bute ……………………….. sot .

   Sekreti?

   Sistemi apo Kapitali ,
   nuk i drejtohen te Djathtes te beje reforma ,
   sepse e djathta nuk eshte e Besueshme .
   Kete detyre Kapitalizmi tashme e 27 vite ja ka ngarkuar te Majtes ,
   sepse tek e majta besojne fukarenjte , duke u dhene besim ” terpsine ” te pa kufizuar Repisteve qe thone se jane te mengjer .

   Kjo e majte qe Bedriu nuk e thote ,
   po bene anichilendo [ nihilizmin ] dhe arritjet sociale .
   E majta sot eshte ajo qe lufton kundra Sistemit kapitalist .

   Prisja tjeter diskutim nga ty .

   Valle me Piktore do te bejme Ekonomine ?

   Me doktor Zemrash , do te ndertojme ekonomine ?

   Cilen ekonomi ?
   Se edvini ka privatizuar gjithçka ,
   ç’fare roli do te kete ? TaksiDarin …………………

   Reply to this comment
   • Claus August 28, 17:01

    Teper sakte Nikolin kur thua, ” i drejtohen te majtes te bej reforma se e djathta eshte e pabesueshme”.
    Me qarte nuk ka ku te shkoj me. Shih Greqine, shih dge vend te tjera dhe natyrisht kete loje e hapi padyshim socialdemokracia gjermane dhe britanike me Schröderin ne krye, dhe Blair-in.

    Nuk e kam zakon te tregoj shembuj personal nga jeta, po meqe i hyre kaq bukur ketij muhabeti, po te tregoj nje te tille:

    Keto dite kam filluar nje fare turneu ne disa vende dhe para disa ditesh me ra rasti qe bashke me nje shokun tim, i cili eshte njeri politik ne nje vend te fuqishem u gjendem papritur ne nje aktivitet elektoral te nje partie “konservativo-neoliberale”, pra te djathte.

    Ate dite si per “dreq” kishte ardhur si i deleguar nga qendra kryeatari i grupit parlamentar te partise se zonjes M., per te folur me nje grup njerezish te gjithe ne mosha pensioni, ku dukej qarte qe benin nje jete tejet sedentare, por meqe mjekesia e sotme u mundeson medikamente kunder kolesterines, kolesterolit, bilirubines, oksitocines etj,etj,etj nuk e kane problem jetesen e kendshme duke bere ndoshta, ndoshta dhe kolovajse a rreshqitje si femije kopshtesh neper parqe lojerash.
    Nejse, kjo eshte jeta e tyre dhe ta gezojne.

    (Per pak dola nga tema, Nikolin, pardon.)

    I tham njeri tjetrit, a po hyjme tek keta “kundershtaret” tane dhe ti degjojme njehere?
    Natyrisht, nje rruge dhe dy pune, hedhim edhe ndonje krikell birre.

    Pasi mbaroj fjalen deputeti dhe kryetari i grupit parlamentar te zonjes M. ju dha fjala publikut per te drejtuar pyetje.

    E ngrit nje “sedentar” qe mezi i degjohej fjala dhe hodhi nje pyetje po ashtu sedentaresh mbi “refugjate”, “Obergrenze” a ku ta di une.

    I them shokut tim a te ngrihem dhe te bej nje pyetje?

    Mire me tha,po ti je pak i hidhur nga goja dhe do te na hapesh pune me tha, po ngriu, perse jo.
    Ngrita doren duke pare menjehere ne syte e tyre nje fare kenaqesie per pyetje te tjera ne ate ambjent te pergjumshem.
    U ngrita dhe drejtova pyetjen:

    “Ju galenderoj paraprakisht, quhem X.X. dhe pyetja ime eshte si vijon:

    Degjove ne fjalen e zotit K. kryetar te grupit parlamentar nje program qe ne vija te pergjithshme me duket pak i djathte dhe pak i majte, pak konservativ dhe pak neoliberal, pak katolik dhe pak protestan, pak social dhe pak josocial, nje perzjerje programesh nga e majta deri tek e djathta, gje qe me pare nuk ke qene keshtu.
    A e dini qe ketu qeveriset pa opozite me nje koaliocion te madh qe shkon pothuaj tek 80%?

    A nuk eshte e demshme kjo per demokracine kur dihet qe ky koalicion qeveris ketu e 12 vjet?

    Pashe nje zgurdullim sysh nga paria politike se zonjes M. duke marre nje pergjigje qe me mbeti ne mendje:

    -Zoteri, vendin e kemi ne themele te forta stabiliteti ne nje bote kaotike rreth e qark. (E kishte fjalen per Trump, Putin dhe per te tjere).

    Desha te beja dhe nje pyetje tjeter mbi cubat e Ballkanit, por e lashe ate muhabet se degjova ne shqip ” me ty nuk eshte per te dale gjekundi, edhe kete na e bere?”.
    Po c`te bera o rob i Zotit i thashe?
    A nuk e pe se si u pergjigj.
    Nga puna nuk do te me heqe.

    Pas pese minutash e lame takimin dhe dolem nga ajo “qetesi” elektorale ku “ngaterrestar” isha vetem une

    A nuk beri dhe nje fushate te tille dhe Edi Rama?

    Kete askush nuk mund ta mohoje, por e tera kjo me duket si nje qetesi para furtune.

    Dhe nuk ka si te jete ndryshe. Gjithmone kur dicka duket gjalpe dhe vaj duhet te kesh kujdes se dicka nuk shkon mire.
    Demokracia ka gjithmone ulje-ngritjet e saj, por ne Shqiperi ulje ngritjet jane ngritje dhe renie nga humnera.
    Pershendetje dhe heren tjeter mos me bej te tregoj bema te tjera.

    Reply to this comment
    • Ka.Tro. August 28, 21:02

     Best comment of the day ?

     “Merre me long, se mishi ka maru” – u themi ne.

     Kemi hasur mjaft tipa sharlatane, prepotente e fodulle, por nese deshironi te njiheni me prototipin e tyre, ju rekomandoj t’i hidhini nje veshtrim thenies se meposhtme te Claus-Nikollaqit, i njohur ndryshe si benjamini i Janullatosit.

     Citat: “para disa ditesh me ra rasti qe bashke me nje shokun tim, i cili eshte njeri politik ne nje vend te fuqishem u gjendem papritur ne nje aktivitet elektoral…” 😉

     Mjek Nikollaqi i eshte qepur keq SPD-se gjermane duke drejtuar gishtin e shtrember Schröderi, pa u thelluar aspak te trajtoje sic duhet politiken e iniciuar prej tij dhe te pasuar me pas prej “kundershtareve” politike.

     Helbete, prej nje tipi inatcor qe vuan dukshem nga sindroma e unit, dhe qe per nga menyra e perfshirjes ne debat i perngjan me teper “bythetangave pa koke rrushi” te forumit se sa nje intelektuali te mireinformuar dhe me bagazh.

     Hiqi syzet e Janullatosit zoti Nikollaq qe te shohesh pertej hundes. Hiqi qe te kuptosh se sa funksional dhe se sa frytdhenes eshte GROKO ne Gjermani. Eshte si eshte, koalicioni i madh duhet konceptuar dhe akceptuar si perfshirje e kokave te politikes ne funksion te se mires se perbashket. Anet e pakta negative te kesaj praktike koalicionesh nuk mbajne kushedi se cfare peshe perkundrejt aneve pozitive qe ka sjelle ai.

     Se cilat jane keto ane pozitive, ate e tregojne dukshem frytet e boomit ekonomik ne Gjermani, rritjes masive te punesimit, dhe permiresimit gradual te mireqenies sociale permes rritjes se pagave dhe tarifave te pensioneve. Kur flas per boom ekonomik kam parasysh bisedat private me njerez te biznesit, ku nder to do te vecoja thenien e nje specialisti, i cili rolin vendimmarres te Gjermanise ne unionin evropian e trajton si celsin e sukseseve te bizneseve ne vend. Largimi prej unionit as qe behet fjale sepse humbjet e biznesit gjerman do te ishin aq te pallogaritshme, sa qe do te perkeqesonin dukshem situatat kritike dhe do te destabilizonin mbare tregjet nderkombetare duke filluar se pari te vendet “gjithnje ne krize”, te cilat njeren kembe e mbajne gjithmone ne ajer, dhe duke perfunduar ke ato me ekonomi me te qendrueshme.

     ***

     Per ata qe kane probleme me te kuptuarin e thelbit te politikberjes se dhjetevjecarit te fundit mund te them se ajo “e majte” e dikurshme ekziston po aq pak sa c’ekziston e djathta. Sot politiken e komandon biznesi me dordolecet e tyre qe ngrohin vezet neper parlamente.

     Kush ka pak interes te dije se si funksionon “rregulli i treshit” ne politiken e sotme, ai duhet te investoje pak kohe duke hulumtuar shkaqet e humbjes masive te besimit ke politika dhe institucionet demokratike. Edvin Rama erdhi ne pushtet edhe pse afro 60% rrefuzuan te merrnin pjese ne votime. Duke marre parasysh se vetem nje pjese e atyre qe votuan ishin “te gatshem” (thesin agá !) t’ja jepnin voten, merret me mend perqindja tejmase e ulet e perkrahjes se skuadres se kumandarit.

     # Por pse kaq pak gatishmeri?
     # Pse kaq pak vota?
     # Cilat jane shkaqet e refuzimit masiv?

     Per keto dhe pyetje te tjera si keto lexoni librin “Si e organizojne elitat pushtetin, recesioni i te cilit pritet te publikohet se shpejti. Per deutsch-pertypesit e padurueshem po i dergoj nje link sa per te lepire pak buzet…

     http://www.vsa-verlag.de/uploads/media/www.vsa-verlag.de-Wendt-ua-Wie-Eliten-Macht-organisieren.pdf

     http://www.vsa-verlag.de-Wendt-ua-Wie-Eliten-Macht-organisieren.pdf

     Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 28, 12:55

   “Po me emerimin e Gramoz Rucit kryetar parlamenti Rama kerkon ti vendose kufirin tek thana Sali Berishes.”
   nuk ma merr mëndja që të ketë përplasje në mes dy “të fortëve” të fosilizuar!!
   që të dy do të lëshojnë për njëri tjetrin!!saliu lëshoi që pas marrveshjes parazgjedhore rama-bashberisha!!
   marrveshja ishte rama berisha dhe aspak me bashën!!këtë e dimë si unë dhe ti dhe gjithë dynjaja!!
   fitorja e bashës për të mbajtur kreun e PDsë ishte e vendosur nga berisha dhe e ndihmuar nga rama!!shkrimet e ditës dhe të gazekarucëve,tip bedro lavirja treguan interesin e ramës që basha të ishte në krye të PD!!qëndrimi i bashës në krye të PD do të thotë vazhdimësi të drejtimit të saj nga berisha!!
   nëse do të fitonte selami,dikush ndryshe nga basha,pavarsisht se askush nuk e sulmoi berishën,do të thoshte një çvendosje centrifugale për berishën!!shumë shpejt,sa skishte për tia marrë mëndia askujt!!rama e mbajti berishën në PD për të plotësuar qëllimin e tij!!
   më pak probleme në ndarjen e përmbajtjes së “tepsisë”,sepse tepsinë se ndan dot!!
   problemi më i afët që do të ketë rama është rifillimi i bisedimeve me ata të tutë!!për gërkun e kam fjalën klojsi!pavarsisht se ti thua se je shqiptar,por të tërheq besimi më shumë se gjaku!!
   shnet e besim të patundur klojsi!!rroftë otrodoksia gërke se të tjerët janë fallco!vetëm asaj i ka dhënë çertifikanë zoti me dorën e vet!!

   Reply to this comment
  • lili August 28, 14:55

   Claus,
   best comment of the day!

   Reply to this comment
 11. anticensurë25642654 August 28, 12:39

  bedri lavirja po bën zanatin??
  mund ta quajmë këshut këtë shkrim të tij??
  mendoj se po!!
  sapo pash titullin,më shkoi në mëndje se bedro do të kishte filluar të përdridhej!!prandaj kërkova këtë frazë,që ashtu si e mendova doli shpejtë në dritë,nuk më lodhi për të lexuar paçavuren e tij:”Së dyti: me ekipin e paraqitur Edi Rama hedh poshtë të gjithë zërat e përhapur mbi marrëveshje të fshehta e netë të zeza në natën e 17 dhe 18 majit. Bën të qartë se nuk ka pasur lojë të pistë dhe ndarje të pushtetit pas zgjedhjeve, nuk ka asnjë mjegull që mund të binte mbi qeverinë e tashme si një paralizë politike.”
  bedri lavirja ishte një nga “zërat e përhapur”,por kjo nuk do të ishte ndonjë katastrofë!!
  ngjarjet ishin të tilla dhe zërat flasin për ngjarjet!!
  bedriu si “i zgjuar” që është lëshon në të njëjtën frazë bombën e dytë”nuk ka pasur lojë të pistë dhe ndarje të pushtetit pas zgjedhjeve,”!!sikur të ketë qënë në mes të tavolinës ku bisedoi rama me bashën!!sikur të jetë arbitëri që ka parë çdo aksion të dy kundërshtarëve,aq afër sa dhe kundërshtarët nuk e kanë ditur!
  eh mor debil,mor bedri islami që po e përdor gjuhën tënde për letër higjenik të ramës!!
  po përse nuk thua se kishte disa faktorë që frenuan,për të mos thënë bllokuan tërësisht atë që ti thua “nuk ka pasur lojë të pistë dhe ndarje të pushtetit pas zgjedhjeve,”!!
  1-ishin shkrimet tona,përfshi dhe të tuat dhe gazekarëve të tjerë,që e bënë debilin e gjatë të tironës që të mos bënte atë që “përhapën zërat”!!ishin shkrimet tona dhe të mbështeësve të PDsë,përfshi dhe të tuat dhe gazekarëve të tjerë,që po ashtu frenuan palloshin tjetër me kulturë “hollandeze”që ndoshta e frenuan ose bllokuan për të bërë marrveshje me PS!!
  2-ishte fitorja e papritur që e bën të mos bëjë “rindarje tepsie”,si e ka zakon të flasë me gjuhën e përshtatur pë popull injorant!!
  3-dhe më e rëndësishmia!!mos pështy prapë si më parë dhe e lëpin më pas!!mos harro mor tarrallak se “Rama fton Bashën: Gati të ripërtërijmë marrëveshjen e 17 Majit”!
  këshut mor bedri debili që për gazetar nuk vlen një lek!!as për fari balli nuk ja vlen!!as në nivelin e gazekarucëve adoleshentë të ditës e të temës nuk je!!
  letër higjenike e dobët!!

  Reply to this comment
 12. S. Vinglla August 28, 12:47

  O shofer, shofer i kamjoni,
  Ka t’shko rrota, s’shko timoni
  Qeverine me nje timon,
  S’ka piktor qe e drejton !

  http://www.mapo.al/wp-content/uploads/2017/06/Në-fushatën-pa-timon.jpg

  Reply to this comment
 13. Mark uk August 28, 14:23

  kush shkrun ne emnim tem eshte i sham .
  edhe novruzen e kam sha , se me shan pa e dit se kush jam une .
  nuk ma nin ene se thote qe jam shkodran ,
  shkodran nuk ashte , do jete arab i ngel ne shkoder

  Reply to this comment
  • Novruz Taip Vishanji August 28, 19:24

   E KE PYETUR VEHTEN PSE JE STERR I ZI

   ne surrat, kur shihesh tek pasqyrat e makinave, buze rrugeve ku mediton duke lypur buken e dites ?
   Ta tregoj une persene: jot’eme u nderzua pasi kishte hedhur plot shtate gota fernet, me te vetmin arab qe kish ngelur ne Shqiperi qe nga sulltan Mehmeti i dyte, e dole ti, i zi si çulli.
   Ajo mamia e shkrete, e hebitur, çfare nuk beri te te beje te bardhe, edhe gelqere te pashuar perdori, por ti ngele ai i DNAse tende, arab i qelbur si kur dole nga …e sat’eme e do ngordhesh i tilli, i zi.

   Reply to this comment
 14. ! ! ! August 28, 17:32

  Mos u merzit Mark Uku , se nuk te pjerdh kush ty !

  Reply to this comment
 15. Mark uk August 28, 21:27

  More qyqar mua personalisht nuk ma ndien.Kam 20vjet qe jetoj jasht more qyrrana qe prisni tu falin ndonje lek kta politikam qe ju i shitet votat.

  Reply to this comment
 16. Dhimbia e madhe Popull August 31, 15:33

  Qeveritaret e rinj socialiste,ta jstifikojne besimin Qe ju dha populli me votimet e fundit.
  Mjaft me me ndasira.
  Qeveria sa deputetet jane te gjithe te popullit dhe-
  Per popullin te punojne dhe pike….
  Dhimbia e madhe Popull !

  Reply to this comment
 17. Nene Pashako September 3, 15:15

  Na doli”komunist i VERTETE-hallal qumeshti NENES!

  Me te lumte,komentuesi”Ballisti i lodhur nga injorontet” …;dole me shume se :KOMUNIST i VERTE,(akoma pa njohur te tille…vec ata qe rane…)
  Nene Pashako

  Reply to this comment
 18. Dashamiresi D. September 3, 16:47

  Pas 40 -t komentesh te flasish, mire eshte.Pa tjeter do flasish mire kur i lexon dhe i rilexon si “kopetent”i panshem. Une thjesht si lexues i thjeshte,po jap mendimin tim.
  Se pari,mbi te gjitha vihet e pergjitheshmia,jo partiakia dhe interesi personal,qe me duket se dominon ne keto komente.Shkrimi z. Bedri Ialami me duket profesional.
  Nga sa lexova,disa i rilexova,thjesht per te bindur veten, them se nga te 40 komentet per vleresimin e qeverise “teresisht socialiste” them se:
  18 komentues,them se jane pozitive per kete zgjedhie qeverie dhe e argumentoni drejt.
  5–se jane komente negative kategorike per kete qeveri,dhe:
  13 te pasigurte ne suksesin e saj.
  Do te nenvizoja komentet e 8,1k2-13 ,34 dhe ate te fundit te 40-tin.(si emigrant flet ai..
  Faleminderi Berdi Islamit per sa na otfon,sidomos ne qe jemi lar atdheut,me mendien atje.
  Si person them:
  – Ta leme qeverine e Re te punoja sa;
  ti hapim horizonte specialistet,qe s’na mungojne.

  Dahamiresi D.

  Reply to this comment
 19. Dashamiresi D. September 3, 16:52

  Pas 40 -t komentesh te flasish, mire eshte.Pa tjeter do flasish mire kur i lexon dhe i rilexon si “kopetent”i panshem. Une thjesht si lexues i thjeshte,po jap mendimin tim.
  Se pari,mbi te gjitha vihet e pergjitheshmia,jo partiakia dhe interesi personal,qe me duket se dominon ne keto komente.Shkrimi z.Bedri Islami, me duket profesional.
  Nga sa lexova,disa i rilexova,thjesht per te bindur veten, them se nga te 40 komentet per vleresimin e qeverise “teresisht socialiste” them se:
  18 komentues,them se jane pozitive per kete zgjedhie qeverie dhe e argumentoni drejt.
  5–se jane komente negative kategorike per kete qeveri,dhe:
  13 te pasigurte ne suksesin e saj.
  Do te nenvizoja komentet e 8,1k2-13 ,34 dhe ate te fundit te 40-tin.(si emigrant flet ai..
  Faleminderi Berdi Islamit per sa na otfon,sidomos ne qe jemi lar atdheut,me mendien atje.
  Si person them:
  – Ta leme qeverine e Re te punoja sa;
  ti hapim horizonte specialistet,qe s’na mungojne.

  Dahamiresi D.

  Reply to this comment
 20. saimir September 7, 11:59

  Bukur Bedri , Hahaha. Po a i ke njofte ata te R1, qe po te duken ndryshe keta te R2 ?? Ndonje ndryshim luku edhe mund te kete qe eshte ma i rendesishem se ndrimmi i perleshit me nje kujdestare konvikti ne Institutin e Shkodres. Mos fol marrina, jane te njejtat ftyra me te njejtin formim profesional e karakter.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim