TËRMETI / Stafi i Çimkës së Syut pëson të çara serioze, gati ndihmat e emergjencës

September 23, 2019 13:24

TËRMETI / Stafi i Çimkës së Syut pëson të çara serioze, gati ndihmat e emergjencës

TIRANË – Një tjetër dëm apokaliptik në infrastrukturën e portalit që i kanë thënë të thotë se e ka të vetin, ka pasur Çimka i Syut.

Burime nga Drejtoria e Emergjencave Portaleske bëjnë me dije se pas incidentit të disa javëve më parë gjatë intervistimit të Lul B – kur Çimkës i ranë raftet e studios mbërdhe bashkë me dy kameramanë që u palosën kapicë njëri mbi tjetrin pa asnjë arsye të dukshme – të tjera thagma në staf tronditën Syun.

Një episod dramatik ndodhi të dielën e 22 shtatorit, ora 23.30 e mbrëmjes, kur pak pas dridhjeve sizmike të rradhës, gazetarët e turnit të katërt pësuan të çara serioze.

Krisjet e rrezikshme u vunë re në sektorin e trurit që është përgjegjës për lidhjen mes realitetit dhe fantazisë, ndërkohë që gjysmë-lobi që stimulon aktivizimin e etikës gazetareske dhe mos-deformimin e fakteve ishte fshirë tërësisht.

Pasojat e menjëhershme të këtyre dëmeve u manifestuan në hedhjen e lajmeve të fantaksura online, kombinuar me thirrjet e çartura të stafit, “do bjerë prapë tërmet në njëmbëdhjetë e gjisëm”, “na ka ikur truri”, “ju jeni të krisur”, etj.

 Në një prononcim për mediat e tjera online, Çimka deklaroi se e kishte marrë vesh ngjarjen me vonesë.

“Kisha dalë rrugëve pas dridhjeve të orës 10, sepse në internet kishin dalë lajme sikur do binte një tërmet me porosi. Dikush e kishte prenotuar për orën 11.30 të mbrëmjes. Nuk e dija se autorët ishin ata kokëkrisurit e mi që kishin pësuar krisje,” sqaroi Çimka.

Në vijim Çimka kërkoi asistencë të brendshme dhe të jashtme për të riparuar dëmet.

“Ku është shteti? Ç’është kjo sjellje? Ne paguajmë taksa! Po na pini gjakun,” protestoi guruja i zhurnalizmit.

Edhe pse policia mori nën kujdes disa gazetarë për mbikqyrje të specializuar, Çimka deklaroi se kjo ishte e pamjaftueshme.

Megjithatë, pas orë më vonë në oborrin poshtë redaksisë së Syut filloi të montohej një çadër fushore, ku u strehuan gazetarët që kishin pësuar dëme strukturore të pariparueshme.

Siç mësuan Gojët e Liga, çadra ishte dhuratë e Shoqatës së Gazetarëve të Pavarur të Vladivostokut.

 

*****

SHËNIM: Gojët e Liga është rubrikë satirike, njësoj si faqja e Çimkës  

September 23, 2019 13:24
Komento

5 Komente

 1. alphade September 23, 15:41

  Ky Cim Qeni nuk eshte hera e pare qe kryen nje krim me
  permasa te tilla . Vite me pare ky sadist vrau gocen e bo-
  tes dhe s’mbajti asnje pergjegjesi dhe doli i “pa lagur” nga
  Drejtesia e korruptuar dhe e kalbur deri ne gen. Pershka-
  llezimi i krimit u duk mbreme kur perhapur lajmin e kob-
  shem te nje lajmi te nje termeti apokaliptik qe coi ne rru-
  ge gjithe qytetaret e Tiranes dhe te Durresit. Prandaj per
  t’i prere rrugen krimeve te metejshme akoma me krimina-
  le duhet qe ky gazetaruc i ndyre dhe i neveritshem duhet
  neutralizuar duke e cuar direkt ne qeli. Por ky bribon,me
  prejardhje servilesh mendon se do te kete mbeshtetjen e
  kryemafiozeve e bashkekryetareve te mafias se strukturu-
  ar shqiptare: Berisha -Meta dhe dy bandat e tyre mafioze :
  PD -LSI por e ka kot: Vete keta dy kryemafioze nuk po dine
  se ku e kane koken e tyre?! Hanxhari e Drejtesise se shpejti do te vihen ne veprim…..!!!

  Reply to this comment
 2. Ai September 23, 16:21

  Udebash I trash shpellash.
  Në futyre duket si kafshe me forme njeriu.
  Edhe mbiemrin Peka-Pyka e ka si kafshe shpellash.

  Reply to this comment
 3. Karlo September 27, 04:52

  Cimi eshte me inteligjent se Maxhuni. Eshte dobic!

  Reply to this comment
 4. tomorraku September 29, 18:54

  Cimi ishte duke i marre nji interviste “qytetarit Dixhital” kur u ndjene dridhjet e termetit1 Cimi beri te dale por Sali Bisha e ndali ;regjistro tashti termetin qe na e dergon Edi Rama, e shikon si po dalin parashikimet tona dhe te mikut tone Ilir Meta , ndersa Rama nuk merr asnji mase se do te na demtoje ne !

  Reply to this comment
 5. alphade October 1, 11:25

  Dikur ky Maxhuni mori rolin e Arkipesh Ruxherit sebashku
  me vakabondin e Fush-Arresit, “Serruqin” duke i lene kole-
  get e tij me 4 mije leke te vjetea ne muaj ata ne menyren
  me te eger i debuan nga MPJ nen etiketen “per rinovim”,
  ndersa Maxhunin “demokrat” i nje specie te vecante,me
  gen te lindur si Uriah Hippi, i tha “Zhan Gabenit” i sapo
  emeruar si Minister nga Monstea e Vicidolit, i tha jo pa
  “servilizmin vietnamezo-kinez” ,me nje buzeqeshje thelle-
  sisht cinike e intrigante, se “pjesa demokrate do ta mbesh-
  ste” Ministrn e gufosur sikur cdo njeri nga keta punonjes
  te MPJ t’a kishin shkruar ne balle cili ishte demokrat dhe
  cili jo. ! Te gjithe ata qe ishin nga Tirana e poshte,me nje te
  rene te lapsit i futen ne listen e personave “non grata” , Ishte pikerisht ky sebashku me 2-3 me paragjykime te the-
  lla krahinore ,bile do te thosha edhe fetare qe hodhen ne
  rrugen e madhe te varferise pa iu dridhur zemra e shpirti.
  Prandaj qysh ne krye te heres e kam cilesuar kete njeri si
  Arkipeshk Ruxheri..,.! Ironia qendron ne faktin se K/ministri
  yne i ka dhene nje “pension special” sebashku me aktoren
  fameshme , Yllka Mujon, qe e meriton nje mije here,nder-
  zoteria ne fjale meriton Tabelen e Turpit ….! Keshu jane te
  gjithe sera e Pekajve. Nuk kane asnje dallim ! Edhe i biri
  Maxhunit, i njejti maden eshte : ” The same father, the sa-
  me son” …

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim