Terror në zemër të Londrës

August 4, 2016 09:17

Terror në zemër të Londrës

Një grua është vrarë dhe pesë të tjerë janë plagosur gjatë një sulmi me thikë në qendër të Londrës, sulm ky që sipas policisë mund të ketë lidhje me terrorizëm.
Një 19-vjeçar është arrestuar në vendin e ngjarjes pak para mesnatës, në “Russell Square” në zemër të qytetit.

“Terrorizmi është një nga fushat që hetojmë” ka thënë policia e Londrës. Megjithatë në një deklaratë të dytë policia tha se edhe problemet mendore mund të jenë shkaku që sollën sulmin.

Por sërish nuk e kanë përjashtuar terrorizmin. Në vendin e ngjarjes janë dërguar njësi të shumta policie, zonë kjo ku gjendet Muzeu Britanik dhe Universiteti i Londrës./tvklan.al

Terror: The body of a woman in her 60s is taken from the scene at Russell Square this morning where a knifeman killed her and injured five others in a possible terror attack on London's streets last night

Shocking: The woman's body remained on the pavement at the scene with a forensics tent covering it until the early this morning, when it was covered and taken into a waiting ambulance

Tragedy: The female victim's body lay under this tent surrounded by medical equipment used as paramedics fought to save her

Evidence: A forensic expert analyses what is believed to be the weapon used by the attacker during the mass stabbing 'terror' attack

Clear-up: An officer collects the blood-stained clothes of the victims as the man who stabbed them remains under police guard today

Murder: This is the spot where the woman in her sixties died last night on pavement in Russell Square which was still covered in blood this morning

Crime scene: Police have sealed off this section of Russell Square, one of London's busiest areas, and was packed with tourists heading to their hotels after a night in the West End

Detectives, believed to be from the Met's homicide squad, collect evidence

A police officer places flowers in Russell Square

Probe: Police have cordoned off the area and a heavy presence of officers and paramedics remain at the scene this morning as homicide and anti-terror officers investigate what happened

 

August 4, 2016 09:17
Komento

1 Koment

  1. nje ish myslyman August 4, 11:39

    Nuk ka nevoje te vrasim mendjen shume per arsyen e krimit , mjafton te na thoni emrin e terroristit . Po qe se quhet Mahmut , Muhamut , Mazllum , Sherefedin etj. , nuk ka vend per nje te pa ekujlibruar mendor , sigurisht qe eshte terrorist islamut .

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim