Testament

Arben Duka August 3, 2015 11:46

Testament

Jam poet e kam talent,
të shkruaj një Testament!

Të shkruaj që ç’ke me të,
për ato që pas do lë.

Arben Duka burrë i zoti,
rrojti shumë edhe kulloti.

Nga qejfi – jo nga inati,
i treti të gjitha ç’pati.

As në thes e as në arkë,
mbrapa s’la asnjë qindarkë!

Kjo aspak nuk e ka prekur,
ç’i do paret një i vdekur?!

Do shkruaj që ç’ke me të,
s’është se mbrapa s’la asgjë.

La ato që kish në zëmër,
pa dyshim një goxha emër.

Nxiu njëqind ton me letër,
shkroi për lolo dhe për mbretër.

Shkroi këngë e shkroi vargje,
bukë të mirë gatoi në magje.

Arben Dukë – o Arben Dukë,
që le mbrapa këtë bukë.

Këtë bukë për mot e jetë,
se të uritur do ketë.

Do gjëmojë një zë i ndritur:
“Hani ju – o të uritur!”

Nëpër shi e nëpër vapë,
do kërkoni prapë e prapë.

Do kërkoni e do gjeni,
atë bukë që la Arbeni.

Ndonjë ditë a ndonjë natë,
do bëni ndonjë uratë.

Dhe në paçi prapë uri,
do ndizni ndonjë qiri.

Do më doni – ku ta dish,
njëlloj si kryqin në kishë!

Arben Duka August 3, 2015 11:46
Komento

8 Komente

 1. Lleshi August 3, 12:07

  Arben mos nuk je mire
  C’eshte ky lajm kjo myncyre ?
  Zjarri kur driten shuan
  Nuk lajmeron edhe nuk vuan

  Por digjet sa me mire
  Deri sa behete hir
  Sepse botes i jep drite
  Shprese per jeten cdo dite

  Sepse ngroh edhe gjallon
  Ne te madhin acar
  Nuk pyet se po mbaron
  Por mbahet forte se eshte zjarr

  Per te u denua Prometeu
  Qe mbi Toke ate e solli
  Bashke me Arbenet e tjere
  Gjalle mbajti , jeten mbolli

  Reply to this comment
 2. lato August 3, 16:01

  Kjo bote u
  O perendi,o dreq
  qe une paskem lindur te te ndreq!

  Nuk je i pari,o Arben,po mblidh mente dhe kthehu ne shtepi,se mos ben ndonje zarar!

  Reply to this comment
 3. Kris 1 August 4, 05:03

  Zoti i madh qe na gatoi
  Ca emra ne yje shkroi,
  Ca I ndezi flake ne furre
  Dhe I shuan vec me shurre
  emrat qe ndricojne nje qiell
  Jane ata qe deshen diell,
  Qe ne mendje kane lirine
  Shpirtin kopsht per dashurine
  Shpirti I mire poet nuk vdes
  Po ringjallet na Cdo brez

  Reply to this comment
 4. Festim August 4, 13:12

  O Arben Duka me halle,
  do te rrosh sa keto male,
  ne cdo zemer do te jesh,
  merak kurre te mos kesh,

  Testamenti eshte pa vend,
  eshte per ata qe skan mend,
  Je Poet, opozitar ,
  Per ne je margaritar.

  Nese eshte dhe kjo nje “loje”
  lufta jote do vazhdoje,
  me te ligun, te pabesin,
  se virtyti do mund vessin.

  Reply to this comment
 5. DRENICA E KUQE August 4, 14:37

  Jo vetem se je poet
  Po je zjarr qe djeg rrufete

  Rrufekeqinjte qe djegin Shqiperine
  Nuk i do mesa Serbine

  As Greqine s’e ke ne huj
  Po qindro dhe mos vuaj…

  Luaju nenen te gjithe tradhtarve
  Qe kane hyre ne bythe t’Zagarve

  Se Shqiperia do te rroje
  Me burra te ketij soji

  Me sojin tend shqiptar
  Shqiperia do lulezoje

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 6. protesilahu August 4, 16:42

  Vazhdim;- Arben Duka burr’i zoti,
  nxorri dhine e kulloti,
  i dha uje po s’i piu,
  i ngriti bishtin dhe e qiu …..

  Reply to this comment
 7. burreria August 4, 17:07

  je njeri me vlera te medha,
  me trimeri u burreri te pashoq
  e si lunxhiot me pene
  qe pasuri ke shpirtin tend
  qe neve na e fal
  e jo si shume te tjere
  qe vetem duan te pasurohen
  e ne nga pena tende
  jo vetem lumturohemi
  por edhe shpresojme
  kurse ti arben duka
  o poeti yne
  si rilinasit e dikurshem
  vetem per njerezit e thjeshte
  vecem per memedhene
  e prap do shkruash
  edhe ne presim ti lexojme
  poezite e neserme.

  Reply to this comment
 8. METEH August 4, 18:52

  Arben Duka je i rralle,Prandaj ne te duam te gjalle,Ato qe na shkruan TI,Le te jen per shokun Sali.Aq e urrejme ate burre,Se poezi nuk beri kurre,Vetem shpifje dite-perdite,Oh ju shofte ajo drite.Te ket turp ky protesilahu qe shkruan budallalleqe si adoleshent i Viçidolit..!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*