Testamenti i Gjon Muzakës

Moikom Zeqo March 31, 2016 08:51

Testamenti i Gjon Muzakës

Në 3 qershor 1510 princi i thinjur arbër Gjon Muzaka u ul tek tryeza e shkrimit. Pati ndjesinë marramendëse se u fiksua pazgjidhshëm në një objekt sekret që e ripërtërinte, por edhe e rrëqethte. Sot mbushte 52 vjeç, por ndihej i mplakur si një patriark. Para tij qe Bibla në latinisht. E shfletoi i sigurt. Ezekieli (21,3): “… i thuaj pyllit të Negevit: Dëgjo fjalën e Zotit. Kështu thotë Zoti, Zoti: unë po ndez tek ty një zjarr, që do të gllabërojë çdo dru të blertë; flaka e zjarrtë nuk do të shuhet dhe çdo fytyrë nga veriu në jug do të digjet. Çdo mish do ta shohë që unë, Zoti, e kam ndezur, nuk do të shuhet…”.

Gjon Muzaka u mendua: “Dhe trupi im digjet dhe nuk shuhet më”. Pastaj lexoi më tej: “Zoti e thirri një njeri të veshur me rroba liri, që mbante kallamarin prej briri të shkruesit në krah dhe i tha: “Kalo mes qytetit të Jeruzalemit, dhe u bëj një shenjë në ballë njerëzve, që psherëtijnë dhe vajtojnë gjithë gjërat që ndodhin mes tyre dhe mes meje, zotit, zotit…”. Vegim qetësues, udhërrëfyes. Tani shkruesi duhet të jem unë, psherëtiu Gjon Muzaka. Lexoi në latinisht përsëri “Nil sub sole novum”, domethënë “Asnjë e re nën Diell”. U trondit nga kjo e vërtetë qartësisht mizore. Mori pendën e mjellmës, e ngjeu në kallamarin antik dhe nisi të shkruajë mbi një fletë letre: “Cuncta sub sole vana. Venite fili, audite, timorem domini docebo vos. Oculi domini supre iustos, et aures eius in preces eorum, vultus outem domini super facientes male, ut perdat te terra eos. Clamaverunt iusti, et dominus exaudivit eos, et ex omnibus tribulationibus eorum liberavti eos”. Muzaka e përktheu në shqip njëkohësisht në mendje tërë frazat latine: “Çdo gjë nën Diell është kotësi. Ejani, bij, do t’ju mësoj që të kini frikë Zotin. Zoti i ka drejtuar sytë ndaj njerëzve të drejtë dhe veshet ndaj lutjeve të tyre, fytyra e Zotit është edhe përballë njerëzve të liq, me qëllim t’i zhdukë nga faqja e dheut. Njerëzit e drejtë e ngritën zërin dhe zoti së largu i dëgjoi ata dhe i çliroi nga të gjitha shqetësimet e tyre”.

Moikom Zeqo

Moikom Zeqo

Princi Muzaka ndaloi së shkruari. Pa nga dritarja e dhomës peizazhin e Napolit. Kishte shumë vite që kishte braktisur Arbërinë, me gjithë familjen, e kishte ndalur në Itali. Arbëria tani i përkiste perandorisë otomane. Principata e tij, rezidenca në kështjellën e Beratit, kujtimet etj,. qenë ngrirë, konservuar katastrofikisht nën kupolën e rëndë dhe të pakapshme të pushtimit. Çdo gjë intime i dukej e largët, e pakapshme. Për shumë vjet në Napoli gjeti një ngushëllim të pakët, por shqetësimi ju shumëfishua. Këtu qe si një princ teatri, pra jo i vërtetë, qe thjesht një emër, por jo njeriu i dikurshëm dhe i fuqishëm, një fantazmë ekzotike dhe krejt e papërfillshme, aspak i gjallë, konkret dhe i rrezikshëm. Ah, klithi pa zë. Çdo gjë ka stinën e vet, përsëriti me vete, çdo situatë ka një kohë nën qiell, një kohë për të lindur dhe një kohë për të vdekur, një kohë për të mbjellë dhe një kohë për të korrur, një kohë për të vrarë dhe një kohë për të shëruar, një kohë për të rrënuar dhe një kohë për të ndërtuar, një kohë për të qarë dhe një kohë për të qeshur, një kohë për të vallëzuar dhe një kohë për të mbajtur zi, një kohë për të flakur gurët dhe një kohë për t’i mbledhur gurët, një kohë për të përqafuar dhe një kohë për të mos përqafuar, një kohë për të kërkuar dhe një kohë për të humbur, një kohë për të ruajtur dhe një kohë për të hedhur tutje, një kohë për të grisur dhe një kohë për të qepur, një kohë për të heshtur dhe një kohë për të folur, një kohë për të dashuruar dhe një kohë për të urryer, një kohë për luftën dhe një kohë për paqen…

Muzaka u drodh në një lloj ëndërrimi shekujsh. Vendosi të shkruante përsëri. do të bënte një kronikë të familjes, skemën e gjenealogjisë, ftillesat, të përshkruante lavdinë, disfatën, të ringjallte kronikat e vdekura. U tendos, i shpërthenin idetë, mendimet vërtitëse, imazhet e zbehëshme nga koha. Mendoi se do të vdiste së shpejti, bijve të tij dhe fëmijëve të tyre duhet t’u linte një tekst testamenti, që të mos humbiste Arbëria fantazmagorike brenda tij, që kur t’i shuhej trupi, të mos shuhej dhe të humbiste kjo Arbëri. U frymëzua, nisi të shkruajë me hov, me shpresë e ndoshta me delir. Kujtoi të parët e hershëm, të lindur pranë burimit mitik, “ku pishtarët e fikur ndizeshin në çast dhe pishtarët e ndezur shuheshin”, përngjasi emrin e Muzakëve me atë të fisit të Molosëve, rikujtoi Pirron e Madh të Epirit, pastaj perandorët e Bizantit që u kishin dhënë tituj të mëdhenj paraardhësve të tij si dhe stemat familjare, plot simbole shqiponjash dykokëshe dhe alegori pushteti perandorak. Kujtoi martesat, emrat e të lindurve që kishin vdekur, dhe të të lindurve të tjerë, që gjithashtu do të vdisnin ritualisht dhe pashmangësisht. Besonte, se pinjollë të ardhshëm do të ktheheshin dikur në Arbëri, përshkroi hartografinë e pronave të familjes, hollësisht, mjeshtërisht, konkretisht.

Ah, pronat, pronat! E drejta historike e pronës! Shenjtëria e pronës. Burimi i pushtetit, miti i plotfuqisë në mijëvjeçarët që ndryshojnë dhe zhbëjnë gjithçka. Ah, pronat, pronat! La pendën e mjellmës mbi letër. Rilexoi ç’kishte shënuar, ndihej si lehona, që sapo ishte çliruar nga foshnja e porsalindur, u mrekullua, u mallëngjye, por u ndje tmerrësisht i lodhur, i sfilitur, tejet i vdekshëm me shpejtësi të përllogaritur nga misteret e të Pashmangshmes! Ah, pronat, pronat! Ndjeu befas një errësim, një ide e befasishme, e skëterrshme gati e shkatërroi. Ç’është e drejta historike e pronës? Përderisa prona shitet dhe blihet a mund të jetë e shenjtë, a mund të jetë një e drejtë historikisht ekskluzive e patjetërsueshme? A thua vallë, mbas 4 ose 5 shekujsh do të mbijetonin pasardhësit e Muzakajve? E nëse do të ktheheshin në Arbëri me testamentin e tij të pavdekshëm, a mund ta zbatonin? O kotësi e kotësive, gjithçka është kotësi, ajo që ka qenë është gjë që do të jetë, ajo që është bërë është ajo që do të bëhet. “Nil sub Sole novum”. Asgjë e re nën Diell. Princi Gjon Muzaka gati u nguros, u statujizua!

 Mendimet, idetë përplasen dhe shkatërrojnë njëri-tjetrin. Kuptoi se teksti i tij tashmë qe apokrif, se edhe miliona të tjerë para tij e kishin shkruar, se edhe miliona të tjerë pas tij do ta shkruanin përsëri, çdo gjë është kalimtare, e lëvizshme, çdo gjë është palimpsest dhe njeriu dhe prona, dhe librat dhe ëndrrat, dhe porositë dhe ankthet, dhe mençuria dhe injoranca, dhe e vërtetë dhe gënjeshtra, dhe jeta dhe vdekja janë palimpsest, një palimpsest rrethor, i vërtitshëm, sepse, në fund të fundit, princi vizionar dhe i shastisur Gjon Muzaka qartësoi parabolën e burimit “ku pishtarët e fikur ndizeshin në çast dhe pishtarët e ndezur fikeshin”. E ardhmja, zoti jonë ky burim misterioz. Muzaka qe pishtari i ndezur që po fikej tashmë mbi burimin ndjellës. Ndoshta do të jem 5 shekuj pishtar i fikur, i harruar, i mbyllur në terr, në kotësi, në hiç. Por ndoshta, ndoshta në një kohë të panjohur pishtari im i fikur do të afrohej mbi burimin fatal dhe atëherë, o Zot, do të ndizej verbueshëm, me një ndriçim mahnitës dhe të përjetshëm!

 

Moikom Zeqo March 31, 2016 08:51
Komento

10 Komente

 1. Pano Hallko March 31, 09:09

  I madhi Moikom! Ti ishe atje, ne zyren e Muzakes ate dite te 3 Qershorit te vitit 1510. Sepse ti ke qene, ne çdo date Historike te njerezimit nder shekuj. Sepse ti do te jesh, nder shekuj, ne çdo çast te rendesishem te njerezimit. Permes Vepres Tende!…

  Reply to this comment
 2. "Horri i Bulevardit" March 31, 09:29

  Ja kush jane ish pronare, ky mbiemer dhe shume mbiemra te tjere, te ajkes arberore, jane ish pronaret dhe eshte turpi i shqiptareve, qe degjojne kurdet, qe erdhen me ushtrine osmane, qe deklarohen si ish pronare.
  Mbiemri Muzaka, eshte nje nga mbiemrat e ndritur shqiptare.
  Me falni qe dola nga tema e shkrimit.

  Reply to this comment
 3. Emira March 31, 12:38

  Moikom Zeqo: nje i semure mendor, qe shpiku edhe nje semundje per te qene ne qender te vemendjes, dhe qe shkruan marrezira si ato me siper.
  Ose gabohem: eshte bere pragmatik dhe shkruan per ca pak pare!
  Luani

  Reply to this comment
 4. Mehmet Metaj March 31, 12:51

  Gjon Muzaka, si i vetmi princi yne qe ka lene testament te shkruar, i la amanet djalit te tij: njeriun e mire eshte pak ta besh mbret, njeriut te lig eshte pak t’i marresh jeten”

  Reply to this comment
 5. Aristo-Telos,Aristo-Kratos,Aleks-Andros March 31, 18:43

  Pa ardhur Turqia,o zoti Zeqo nuk kishte Bejlere,Agallare,sulltaner ketu ne Ballkan apo Asine e Vogel.
  Keshtu edhe emrat Gjergj,Gjon,Gjin si ka mundesi ti ndroni nga Jeorgos,Janis,Vasilis,Kostandin.
  Po pse mere tur….it e vromes,pse duhet te quheshin keshtu kur bizanti greke dhe Kisha Greke kishte ketu rreth 1500 vjet?
  Emri i tij ishte Janis Musaqis se ishte Orthodoks dhe prandaj quhet Musaqa ose Myseqe.
  Nuk na u hoqet qafe ju Turqit e m….t.ngelet duke qelbur kete vend Historike me kulture dhe gjuhe Greke.
  Pse nuk quani edhe Aerodromin Pirrua,Aleksander,Olimpia,Filip?
  Se keta jane te lidhur gjenetikisht dhe ik dhe zbulo zoti Zeqo shkrimet e para “Shqipetare” te mbretit Pirro dhe mos “genjeni” me Mesharin e Janit Buzukut gjoja 1555!
  Zoti zeqo,kur shkuann Arvanitasit apo Arbereshet ne Magna Grecia menjehere ndruan emrat nga Janis ne Gjon se ata ishin pa karakter apo nder?

  Reply to this comment
  • PO,PO March 31, 20:40

   Aristo-Telos……., nje gjarper, qe rri i fshehur nen gur dhe pret rastin per te kafshuar dhe hedhur helmin viktimes , ate qe kane bere nder shekuj.
   Nje idjot i vertete,qe “harron” ,qe shqiptaret kane qene me se pari pagane , pastaj katolike , pastaj u perzien me ate ortodokse , nje derivat i katolikes , pastaj erdhi pushtuesi tjeter e solli besimin mysliman tek nje pjese e popullsise . Kaq gje e dine edhe femijet……,vetem gjarperinjte si ky i sipermi,qe ndez zjarrin e urrejtjes , nuk e ditka ! NJE IDJOT I VERTETE ,BANOR MESKIN E MURG MANASTIRESH ,QE S`KA BAR SHERIMI , KERKON HAPESIRE E SHPERNDAN TYMUESE NE AMBIENTET E PASTRA SHQIPTARE !

   Reply to this comment
 6. lis dushku March 31, 19:42

  Kush e ka quajtur testamentin e Gjon Muzakes:Margaritari i zbulimeve te Karl Hopfit,?Hartimet gjimnazore te Moikomit jane te periudhes kur bijt e llumit te proletaratit zbuluan se “shkenca dhe letersia nuk jane krejt armiqesore”.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*