Testi i dopingut, Usain Boltit i hiqet një medalje e artë

May 31, 2018 18:51

Testi i dopingut, Usain Boltit i hiqet një medalje e artë

Atleti xhamajkan, Nesta Karter ka humbur apelin e tij në KAS kundër vendimit për t’i hequr medaljen e artë skuadrës së Xhamajkës dhe kësisoj e ka pësuar edhe kampioni i Botës Usain Bolt.

Karter rezultoi pozitiv në testin e dopingut të Lojërave Olimpike “Pekin 2008” me një substancë të ndalur simuluese, në bazë të testeve të bëra në janarin e kaluar.

Carter ishte në katërshe me sprintierët e tjerë Bolt, Powell dhe Frater në garën 4x100m.

Ndaj Xhamajkës është hequr medalja e arit e dhënë dhjetë vjet më parë. Bolt ka një medalje më pak në karrierën e tij pas këtij vendimi.

o.j/dita

May 31, 2018 18:51
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*