Thaçi: Hajdari shantazhoi Berishën për dy marrëveshjet me Millosheviçin

October 24, 2019 19:24

Thaçi: Hajdari shantazhoi Berishën për dy marrëveshjet me Millosheviçin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur mbi prapaskenat që ndodhnin me politikën, gjatë kohës kur u zhduk Remzi Hoxha.

Ai lëshon akuza të forta ndaj ish – presidentit të asaj kohe, Sali Berisha.

“Sipas Aliut dhe dëshmisë që kishte siguruar në atë periudhë, ishin diskutuar dy çështje apo vendosur. E para ishte marrëveshja trepalëshe Berisha, Millosh, Gligorm për vijimin e kontrabandës. E dyta ishte marrëveshje Millosheviç Berisha bilateral, shitblerje e armëve nga Shqipëria për Jugosvllavinë për njësitet ushtarake e paraushtarake në Kroaci e Bosnje, por edhe njësi të tjera që qëndronin të gatshme për të kryer spastrim etnik, edhe në Kosovë që ndodhi më vonë”, tregon Hashim Thaçi.

Basri Zuka, Sekretari i Shoqatës që drejtonte Remziu i dërgon një letër Ibrahim Rugovës ku e informon lidhur me sa ata ishin dëshmitarë, duke i shprehur dyshimet e veta.

“-Rugova e pyet Berishën, i thotë a është e vërtetë kjo që flitet apo jo? Berishës i bie në vësh që Remzi Hoxha e dika këtë fakt dhe na paska përcjellë”, tregon Ardian Hoxha, djali I Remzi Hoxhës.

“Sipas Ailut gjithmonë një dëshmi e tillë kishte përfunduar në duart e Azem Hajdarit, e ai në atë kohë shantazhonte presidentin Berisha në atë kohë. Raportet ishin aq të acaruara, e çuan në përplasje ndoshta edhe me pasoja për Azemin më vonë”, rrëfen për Top Story ish – komandanti i UÇK-së, Hashim Thaçi.

 

m.a. / dita

October 24, 2019 19:24
Komento

11 Komente

 1. Mondi October 24, 19:31

  Asgje e re nga fronti.PD ishte dhe eshte grup terrorist.Maqedonasi eshte maja e ajsbergut.

  Reply to this comment
 2. Lumo October 24, 20:22

  kurr ska me u qetsua kombi Shqiptare sa te ekziston fara e dreqit sllavo komuniste ne mesin e Shqiptareve.Prej te miladini e enveri e deri te keta te fundit klosi e gjithe mbeturina komuniste, vetem shpifje e fabrikime qe qojn ne anmiqsin e Shqiptareve. Fara e ndyre komuniste vetem krime vrasje armiqesi prapambeturi vobegesi e skamje u ka sjelle Shqiptareve.

  Reply to this comment
 3. Rrespekt Thaci eshte nji Patriot i vertete October 24, 20:29

  Ne ate perudhe kur kryekrimineli e islamisti

  salih berrisha ,ishte president i Shqiperise dhe Arabet

  terroristet e gjithe Botes terroriste ishin te ftuar nga ai

  ne Shqiperi per Seminare me teme Allah Uekber ,

  RAI UNO deeklaroj se Bin Laden ndodhet ne Shqiperi

  ke fisniku i injorances salih rrahman berisha !

  Pra Bota Perendimore e gjitha dinte se cfar po luhej

  me Shqiperine ate periudhe te Erret te Demokracise

  ne Shqiperi
  dhe

  tallej me shimpazene e shpelles ,qe Miqte tane te

  Medhenj na e lane ne Dere !!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 4. realitet ballkanik October 24, 20:34

  Eshte ky Hashim Thaci qe per vite ka ngritur ne qiell me levdata Sali Berishen kur paska ditur gjithe keto marrveshje me Milloshevicin. Ky paska ditur dhe konflikt Hajdari – Berisha (!) “ndoshta me pasoja per Azemin me vone”, pra Sali Berisha me policine e qeverise socialiste vrau Azemin. Vertet e besueshme kjo gallate, nuk eshte cudi qe partia e Thacit doli fishek ne zgjedhjet e fundit.

  Reply to this comment
 5. Vatra October 24, 21:50

  Situata mase dramatike që u krijua në Kosovë nga ana e rexhimit të kriminelit Millosheviq dhe sidomos pas shpartallimit të YU vendosja e apart-heidit u imponoi shqiptarëve shpërnguljen ma të madhe në historinë ballkanike ndoshta dhe europiane të nji populli dhe duke parë politiken e mjerë të dofar gjoja liderve politik që formuan parti të reja në Kosovë e këta,ishin Ibrahim Ruguva Ldk Veton Surroi Ppk Mark Krasniqi Pshdk Hivzi Islami PfshK që e lanë fatin e popullit komplet në duar të terroristëve serb u imponu nevoja e luftimit të Serbisë në Kosovë si momenti i fundit që të shpëtohej diç por ideatorë të kësaj nisme e paguan dhe ende e paguajnë shtrenjtë luftimin e Serbisë në Kosovë dhe të gjitha vrasjet eliminimet burgosjet arrestimet që ndodhën burimin e kishin nga zyra e Sali Berishës dhe qarqeve të caktuata të LDK dhe satelitëve të saj në Prishtinë

  Reply to this comment
  • Lumo October 25, 23:03

   Tana trathtit e krimet qe nga vitet 1944 shkatrimi i Kombit Shqiptare,autoret jan bandat komuniste ne krye me miladin mugoshat . Tana vrasjet e viteve90-tai bene pasardhesit e tyre lpk-isto envero stalinistet me ndihmen e sigurimit enveriste,famekeqet klosi bedri islami melaperete tyre,thaqi aliu xhavii dhe krye qelbaniku miladio kelmendi.Ju qe perdorni fjalore te njete si envero titistat,vreheni let se jeni pjelle e piste sllavo komuniste.

   Reply to this comment
 6. s.g. October 24, 22:00

  Çdo gjë në kohen e duhur kjo vlenë edhe për Hashim Thaqin se po të ishin qelë këto tema ma heret për shkak fuqisë politike që Sali berisha vendosi në Shqipëri dhe në Kosovë përmes segmenteve pro serbe të Ldk deponimet dhe deklaratat e Hashim Thaqit do të kishin efekt të damshëm për ngjarjet në fjalë dhe plotsisht do të dilnin kontraproduktive ku dihet se vetë Thaqi ka qenë vet shum ngushtë nga deponimet e Sali Berishes dhe qarqeve anti shqiptare në Europë por ma mirë vonë se kurrë thotë populli

  Reply to this comment
 7. XXXL October 24, 22:10

  Hashim Thaqi doli i vetmi lider politik në Kosovë dhe Shqipëri që ma hapur shpartalloi krimet politike të Sali Berishës dhe zyrtarve të tij zbatuar ndaj figurave të caktuara kosovare që u vunë në shërbim të lirisë të Kosoves pas shembjes të Jugosllavisë krime këto të ditura por që mbetën fshehtësi publike bravo Thaqi për guximin dhe ndërgjegjen qytetare sepse këu bëhet fjalë për likuidime njerzish të ndershëm dhe të sakrificave sublime

  Reply to this comment
 8. cufa October 24, 22:34

  Tani edhe “gjarpni” ne kor me Izetin, Hidajetin e horrat tjere.Ky Hashim qe aqe foret perqafonte dikur Berishen i bente edhe izo dikur Demacit dhe Berishes kundra Rugoves.Marrezira qe vetem ne kete paqavur gazete lexon.”Mareveshje tripalshe per kontrabande… ore gomar nuk bejne kryetaret mareveshje per thyerjen e embargos nderkombetare, ate e bejne tjeret nenzyrtaret ne heshtje dhe pa mareveshje.
  “Mareveshja e dyte bilaterale” per blerjen e armeve shqiptare per paramilitaret serb nga qeveria eMilloshevicit…..hajde hajde .
  Po are rrote gomari, Serbia nuk kishte nevoi te blej arme nga Shqiperia dhe nga askush, ajo ishte eksportuesi nderkombetar i armeve, madje nga ata te medhejt. Eksporti vjetor tejkalonte 1 B dollare ne vit.
  Dhe djali i ngrate Ardian Hoxha e paska degjuar Rugoven kur e ka pyet Berishen per kete…!!!???
  Dhe si perfundim Azemi paska shantazhuar Berishen me kete dhe Berisha e paska kurdise vrasjen e Azemit per te mbulue tradhtine…..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim