Thaçi: Jo marrëveshje pa pëlqimin e SHBA, Mitrovicën s’e lëshojmë

August 30, 2018 18:05

Thaçi: Jo marrëveshje pa pëlqimin e SHBA, Mitrovicën s’e lëshojmë

 

Pas një takimi të organizuar ditën e sotme me drejtuesit e institucioneve të Kosovës, Presidenti Hashim Thaçi ka folur edhe njëherë tjetër për mundësinë e korrigjimit të kufijve me Serbinë, duke u shprehur se ata që flasin për ndarje të Kosovës synojnë izolimin e vendit.

Thaçi tha se të gjithë janë pajtuar që dialogu duhet të vazhdojë dhe të marrin pjesë në takimin e 7 shtatorit, gjithmonë duke punuar për një marrëveshje që instalon paqe në vendet tona.

Ai tha se ata që flasin për Trepçë, Ujman, Gazivodën dhe Mitrovicën, ua heq frikën se ato janë të Kosovës një herë e përgjithmonë dhe nuk ka njeri që i cenon.

“Në fund qytetarët e Kosovës do të vendosin me referendum për marrëveshjen. Quqarllau te unë nuk ekziston, ata që mundohen që quqarllaun e vet me ia bart dikujt tjetër nuk do të kenë mundësi”, tha Thaçi, duke shtuar se kur flet për korrigjim, flet për korrigjimin e padrejtësive që iu kanë bërë popullit shqiptar dhe zyrtarisht do ta shtrojë kërkesën e shqiptarëve të Luginës së Preshevës për t’u bashkuar me Kosovën, por me asnjë çmim nuk do ta jap Mitrovicën

“Nëse dikush mendon t’i shpallë luftë Serbisë, urdhëroni ne jemi këtu, Albin Kurti e Isa Mustafa, ndoshta kanë mundësi operative, por lufta ka përfunduar, e kemi fituar luftën”, tha Thaçi.

Presidenti Thaçi shtoi se arritja e marrëveshjes me Serbinë është pothuajse e pamundur pasi jemi në ideologji të kundërta, por asnjë marrëveshje nuk do të ndodhë pa pëlqimin e SHBA-ve, BE-së dhe NATO-s.

a.s/dita

August 30, 2018 18:05
Komento

13 Komente

 1. realist August 30, 18:45

  Mitrovicen s’e leshojme – keto fjale nuk i shkojne Thacit fare. Thaci nuk ka c’te leshoje.Se Kosova mbi uren e Ibrit eshte prej 1999 e Serbise. Me miratim te heshtur nderkombetar. Thaci ose eshte budalla ose shtiret i tille. Kushdo bindet per kete mjafton te udhetoje per Mitrovice.

  Reply to this comment
 2. Gjek August 30, 19:02

  E sqaroi se i vetmi korrigjim i mundshem mund te behet ne Leposavic, ashtu sic duhet te jete.

  Reply to this comment
 3. Aleksander Thana August 30, 19:56

  Dmth, deri tani u rrah uje ne havan. Dakord dhe absolutisht nuk duhet dhene asnje cm Serbise, por edhe Serbia nuk i jep Kosoves asnje pellembe toke. Atehere perse bisedohet? Serbia nuki e njeh dhe nuk ka per ta njohur shte tin e Kosoves. Te pakten publikisht keshtu shprehen te gjithe politikanet serbe. Zgjidhja eshte te forcohet shteti, te krijohet ushtria, te vendoset kontroll i pushtetit ligjor mbi gjithe territorin dhe te punohet per njohjen e shtetit sepse duke ushqyer median dhe publikun e brendshem e te jashtem me tema qe krijojne idene e destabilizimit, Kosova humbet, mbetet ne terheqje e Serbia, ne gjithe kete vorbull, krijon reputacionin e viktimes mbi germadhat e NATO-s dhe viktimat e genocidin ndaj popullit shqiptar.

  Reply to this comment
  • fery August 31, 00:12

   Aleksander i nderuar …!
   Per antaresim e Serbise ne BE nga ana e BE per Serbine eshte vendosur kapitulli i 35-te , kapitull i cili ne fillim fliste per pranimin e pavaresise se Kosoves nga ana e Serbise por, me vone ky tekst u modifikua si kapitull per normizomin e raporteve mese Kosoves dhe Serbise me nji marreveshje detyruese ligjore , edhe per arsye te kundershtimit te fuqishem te opinionit serb ngase , per opinionin e shqiptareve askush , sot as kurre nuk u brengos sepse ,nga fakti se ne BE tani me i njohin mire kapacitetet e perfaqesueseve jo te denje politik te shqiptareve por , edhe per srsye te vete opinionit indiferent dhe te painformuar gjitheshqiptar per kete qeshtje shume te ndieshme nacionale por , edhe per arsye te opinionit shqiptar skajeshmerishte te politizuar ne baza partiake te Kosoves , ne vecanti ..!
   Te tjerat , si perfitimet , llogarite , taktizimet , intrigat politike ( koken kahe kufiri me Serbine kurse mendjen kahe zgjedhjet e ardheshme parlamentare te protogonisteve dhe lidereve politik te Kosoves ) besoje se do ta keshe me te qarta tekstin

   Reply to this comment
  • fery August 31, 00:34

   dhe ….Kosova me arrijten dhe firmosjen e kesaje marreveshjeje obligative ligjore me Serbine i mundeson Serbise shtytje te fuqishme drejte BE kurse , cfardo qe te ndodhe lidhur me ndryshimin e teritorit te Kosoves ndryshohet edhe Kushtetuta e Kosoves dhe pason ndryshimi ose eliminimi i Ligjit te Gjykates Speciale per krime lufte gjate periudhes
   1998-2000 periudhe per te cilen dyshohet se Thaci eshte i implikuar ne disa krime kurse Vuciq dhe shteti i Serbise posedon fakte nga te cilat Thaci po shantazhohet nga Vuciq .
   Presioni i familjareve te viktimave por edhe mllefi i qytetareve te Kosoves per mosezblimin e kryeseve te veprave kriminale te cilat ende nuk jane zbuluar kryesit e vrasjeve politike ne Kosove Aleksander Thana , eshte ne rritje dhe nuk lejon qe askush te beje pazare me Serbine dhe Vuciqin per interesa personale dhe provokoje zhberjen e Ligjit te Gjykates Speciale per ti ikur ngritjes se aktakuzes eventuale , jane disa pista rrethe te cilave ka muaj dhd vite qe ne kosove po thehen shtizat ..!

   Reply to this comment
   • Gjek August 31, 19:53

    Ferr, e kuptoj llogjiken tende dhe teorite e konspiracionit. E vetmja pjese e ekuacionit qe mungon te llogjika jote eshte se nuk ke marre parasysh (ose nuk e kupton) motivimin e pales serbe (Vucic & Co). Pasi te analizosh edhe motivet e tyre, mund te paraqesesh nje pergjigje me te ballancuar.

    Reply to this comment
    • fery September 1, 16:48

     Jetojme ne realitete te ndryshme gjitheshqiptare Gjek dhe ndikohemi nga logjika te ndryshme ku edhe prioritetet e zhvillimit te ngjarejeve jane ne nivele te ndryshme dhe nuk kuptohen njisoje nga gjithe shqiptaret kudo qe jane. Sido qe te jete , une ne gjitha shkrimet e mija beje perpjekje te prezantohem me fakte pasi me keto fakte une u ballafaqova cdo dite , dhe me vite e dekada jame ballafaquar duke mose u marre , si thua ti , me teorira konspiracioni. Mua Gjek ,qe ti ta dijshe, lufta me zuri ne Kosove dhe clirimin e saje e perjetova ne Kosove, jo si ushtar i UCK por , thjeshte si qytetar i rendomete ku , nga afer i percolla ngjarejet dhe zhvillimet duke mose pritur ato te mi tregoje dikush tjeter nga ndonji kafane.
     Une shume mire e dije Gjek cfare mendon pala serbe dhe Vuciqi sepse , ne me ta , bashkejetuam shume dekada , ne c rrast na u dha edhe rrasti te mesojme edhe logjiken e tyre te vrazhde dhe mizore hegjemoniste Dhe , logjika serbe eshte qe Ballkani te mose kete asnji shqiptar.Nese serbeve sot kushdocofte u thote se Serbija kurre nuk do te kete dalje ne Detin Adriatik , ne Durres dhe ne Vlore , ata jane ne gjendje kolektivishte te vetevriten ngase , ata vetem kjo shprese i mbane . Eshte krejtesishte dicka tjeter , munden ata kete logjike te tyre ta bejne realitet apo nuk munden por , ata kete logjike kane dhe me kete logjike jane ushqyer nga 1848 deri ne ditet e sodit, logjike e cila atyre ua ka sjelle perfitime te medha ku dhe krijuan shtetin e ryre artificial serb te ndertuar kryesishte nga troje shqiptare Pse shumica shqiptare ne Shqiperi mendojne se kjo logjike serbe na qenka e mbeshtetur ne teorira konspiracioni dhe marrezira tona nuk eshte problemi yne por , edhte problem i juaji i krijuar edhe nga ndarja e gjate jo e vullnetarishte e popullit shqiptar ne dysh e me teper
     ( edhe ky edhte nji fakt jo i rastesishem pse sot shqiptaret jetojne ne 6 shtete ) qe patem dhe kemi, dhe te cilin problem kaqe te madh duhet ta zgjidhim bashke per mose menduar qe dikush ketu po u merrka me teorira konspiracioni duke mose ca koken fare se cfare motive ka pala serbe ( Vuciq & Co ) ngase , motivet serbe shqiptaret nuk kane per ti quar dhe as do ti qojne ne pergjegje zgjedhje te ballancuara …sa me shpejte kuptohet dhe pranohet ky realitet , aqe me mire do te jete per shqiptaret Gjek.

     Reply to this comment
     • Gjek September 4, 16:37

      Fery, s’e dija qe qenke kosovar, se shumica qe komentojne ketu jemi nga Shqiperia. Konspiracionin e permenda kur the se “shteti i Serbise posedon fakte nga te cilat Thaci po shantazhohet nga Vuciq”. Ky deri tani eshte konspiracion se s’ka asnje fakt. Per llogjiken serbe e te tjerat qe the, jam dakord me ty dhe s’kam asnje dyshim qe nuk jane konspiracione.

      Po ashtu nuk kam dyshim se Thaci dhe kushdo te jete negociator do te kete interesat e veta. Mendimi im eshte t’u jepet mundesi bisedimeve per kufijte dhe te vendoset vija e kuqe ne Leposavic. Detajet e shkembimit mund te vendosen me vone pasi Serbia te kete hyre ne procesin e njohjes dhe nuk mund te kthehet me prapa.

 4. Aliu nga Selenic August 30, 20:04

  Ne se tre komunat ne veri te Mitrovices nuk kan te bejn me trepcen ahtere perse sakelldisen .?
  Pra ne se trepcja nuk cenohet athere shkembimi mbase eshte i mundeshem.
  Ose thaci thote Korrigjim kufishe duke marre Presheven qe eshte me popullsi safi shqiptare dhe duke len Medvegj Bojanovce, pa u futur fare tek Mitrovica.
  Une ket te fundit e kuptoi tek thaci.!

  Reply to this comment
  • Gjek August 30, 21:26

   Ali, meqe s’paske internet 🙂 urdhero:

   Veriu:
   Leposavic, 539km2, 97% serbe

   Lugina:
   Presheva, 264km2, 95% shqiptare
   Bujanoci, 461km2, 65% shqiptare
   Medvegja, 524km2, 7% shqiptare

   Vetem Leposavici mund te jepet qe te merret 90% e popullesise shqiptare te Lugines (Presheve + shumica e Bujanocit e ndonje fshat i Medvegjes).

   Reply to this comment
 5. MH August 30, 21:07

  Nji gja karateristike vreni tek Thaçi.
  Kritikon Berishen per sherbimion ndaj Milloshevicit.Nuk ka kurfare hamendesimit te bien ne pozita te Berishes.
  Mitrovica nuk leshohet.Por ujdija asht te marrin ate c’ka asht truell Shqiptare.Nese rrealizohet dhe kam shume deshire te rrealizohet.Sepse hap prespektive drejt bashkimit te cdo pjese te truellit shqiptare ne nji shtet te vetem emrin SHQIPERI.Arritja simbas Thaçit do arrihet vec bisedimeve edhe me rreferendum popullore.Pra te gjithe me nji qellim unik.

  Reply to this comment
 6. MH August 30, 21:27

  Nji gja karateristike vreni tek Thaçi.
  Kritikon Berishen per sherbimin ndaj Milloshevicit.Nuk ka kurrfare hamendesimit te bien ne pozita te Berishes.
  Mitrovica nuk leshohet.Por ujdija asht te marrin ate c’ka asht truell Shqiptare.Nese rrealizohet dhe kam shume deshire te rrealizohet.Sepse hap prespektive drejt bashkimit te cdo pjese te truellit shqiptare ne nji shtet te vetem emrin SHQIPERI.Arritja simbas Thaçit do arrihet vec bisedimeve edhe me rreferendum popullore.Pra te gjithe me nji qellim unik.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*