Thaçi: Prizreni, takim historik, mbledhja e ardhshme në Vlorë

January 14, 2014 13:48

Thaçi: Prizreni, takim historik, mbledhja e ardhshme në Vlorë

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, e ka cilësuar historik takimin mes dy qeverive  fundjavën e kaluar në Prizren. Thaçi tha në mbledhjen e qeverisë së Kosovës se marrëveshjet e nënshkruara në Prizren do të konkretizohen, pasi do të jenë në qendër të vëmendjes së punës së ministrave dhe ministrive përkatëse.

“Jam i bindur se në takimin e ardhshëm që do të zhvillohet në Vlorë do t’i shohim të konkretizuara marrëveshjet që u nënshkruan në Prizren. Gjithashtu duhet të shohim për një axhendë të mbushur me projekte dhe propozime të reja që do ta çojnë bashkëpunimin mes dy vendeve tona në një nivel shumë më të avancuar. Unë dua t’i siguroj të gjithë se bashkëpunimi Kosovës dhe  Shqipëri është i nivelit më të lartë institucional, në të mirën e shqiptarëve që jetojnë në Shqipëri dhe në Kosovë, në interesin e paqes, stabilitetit dhe bashkëpunimit rajonal”, tha Thaçi.

January 14, 2014 13:48
Komento

33 Komente

 1. diana January 10, 14:11

  Bravo…

  Reply to this comment
  • Klodi January 11, 12:36

   Urime

   Reply to this comment
   • Tani January 12, 00:00

    ku ka me mire qe te shohesh shqipetaret te bashkuar si ne kohen e lidhjes se prizerenit. bravo ju qofte

    Reply to this comment
  • gjyshja January 11, 12:38

   Kjo mbledhje e sotme ne Prizren nje nisme qe u sherben pozitivisht gjithe shqiptarëve.Marreveshja e bashkepunimit dhe partneritetit strategjik ndermjet dy vendeve nje hap tejet i rendesishem per faktin se do shkaktoje lehtesim ne cdo fushë.Ne tregti,ne bashk-financimin te pajisjeve mjeksore ne maternitetin e Presheves,etj.

   Reply to this comment
  • buffon January 11, 12:46

   Jane per tu pershendetur te dyja qeveritë.Nenshkrimi,vec te tjerash,i marrveshjes per ndihmen financiare qe do aplikohet per shqiptaret e Lugines se Presheves nje akt tejet i rendesishem.

   Reply to this comment
 2. Kaso January 10, 14:37

  SHqiperia duhet te vendos klonin ne kufi.

  Reply to this comment
  • gertjan January 11, 13:03

   Prizreni i ”Lidhjes se Prizrenit” te 10 qershorit te 1878-es.Ateherë per autonomi te 4 Vilajeteve te populluar nga shqiptarë e sot per nenshkrimin e marrveshjeve te rendesishme me qellim ecjen e dy vendeve drejt zhvillimit te metejshem,fale nje bashkpunimi te ndersjelltë.

   Reply to this comment
 3. geg hyseni January 11, 00:46

  Perkufizim shume brilant i Z.Thacit per ket ngjarje sa simbolike aq edhe frytedhenese per ceshtjen kombetare. Por kur degjova Lutfi Hazirin e LDK mu duk se u ngjallen Cubroloviqi, Millosheviqi e Rugoviqi. Me fjalet e tij ai pohoi se ne cfar sahani lepine ai dhe Mustafoviqi i pj…nga populli i Prishtines para do ditesh. Suksese Thacit dhe Rames, si dhe dy qeverive. Uroj qe vititn tjeter te kemi nje qeveri shqiptare nga Preveza e deri te Guri i Shpuem!!!!

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic January 11, 11:02

  SOTE ATJE KU E LANE YMER PRIZERENI DHE ABDYL FRASHERI.!
  Pase 100 vjetve ja vjen nje dite dhe kojo eshte e sotmja.Aty ku burrat e shqiperise u mblodhen ne kuvende. dhe Raposodet kendonin nje kenge.
  Prizeren me i bukri vende.
  Mblidhen burrat ne kuvende…..
  Pra sote ne kuvende aty ku e lane keta trima te mocem shqiptare.
  Ne fakte do te ishte mire te behej ne Qershorin e shkuar, pore ata qe nuke e realizuan kurre nje gje te tille kerkojne te mos behet se jemi ne zgjedhje dhe keshtu e ashtu.(futja kote keta) Sidoqofte edhe perse nuk jemi ne Qershore kjo eshte nje vendimarrje e mire per shqiptaret si kombe.
  Kjo mbledhje e dy qeverive sikur asnje vendim te mose marre vetem si nje takim dhe shterngim duarsh ne Prizeren ka efekte te jashtezakonshme per shqiptaret. Sote me duket se po rilinde Mic Sokoli, Idriz Sefari, Sef Kosharja, Bajram Curri, Abdyl Frasheri dhe plote patriot te tjere qe hodhen keto themele te shtetit te pare shqiptare pikrishte ne vitin 1878 ketu ne Prizeren
  Sote me duket se te gjith rilindasit tane jane ngritur nga dheu dhe po u thojne shqiptarve.Po u thojne dy qeverive shqiptare.Bravo djem te mije. Ju lumte dhe hallal gjekun dhe mundin qe kemi dhene.!
  Te gjith sote jem te lumtur, te gjith sote jemi gezuar, te gjith sote jemi me shqiptare se ishim, te gjith sote jemi me Ballkanas se ishim, te gjith sote jemi me Evripian se ishim.! Pra sote jemi me shume se c`ishim deri me sote.!
  Duke perfunduar urojme suksese dy qeverive shqiptare ne kete takim qverite dhe dhe kjo nisem te mose ndalet kurre me.!

  Reply to this comment
 5. Aurenc January 11, 11:29

  Bashkepunim i frytshem mes dy shteteteve qe i perkasin nje kombi…

  Reply to this comment
 6. Horri i Bulevardit January 11, 12:28

  Nuk e di kush ka guximin nga politikanet shqiptare, te jete kunder ketij takimi historik, vetem ne qofte se ndonje urdherohet nga sllavo-ortodokset, qe patjeter te ndaloje dicka.

  Reply to this comment
 7. kanti January 11, 14:18

  e ka fjalen per kufijte e jashtem (me fqinjet)/normal qe sna i tjeterson dot njeri…Rama eshte i madh…:):):)…nuk ja fut dot njeri per lojra fjalesh…Edi Rama 2025. Zoti e bekofte kete Qeveri dhe kete Koalicion.

  Reply to this comment
 8. BESIANA GUSHI January 11, 14:27

  NJE TJETER HAP ANTIAMERIKAN I EDI KRISTAQ RAMES

  Jemi zhbere pak muaj me pare duke folur mbi “Platformen inekzistuese Katowica”, miliona batuta tastierash kompjuterike kemi goditur per kete argument, tonelata letre te shtypit te perditeshem kemi konsumuar, mijera ore programesh televizive e radiofonike per tu gjendur sot me kete hap te ri antiamerikan te Edi Kristaq Rames.
  U deshen 30 minuta “bashkebisedimi” top secret mes Arvizut dhe Edit, te birit te Kristaqit e Anetes, per ta “bindur” te dale sot me thenjen alegorike “kufinjte mes Shqiperise dhe Kosoves jane te pa tjetersueshem..”
  Ky blef i ri mosmirenjohes ndaj qendrimit zyrtar te Departamentit te Shtetit Amerikan lidhur me çeshtjen e kufijve shteterore mes Shqiperise dhe Kosoves do jete me pasoja si per ne shqiptaret e Shqiperise ashtu edhe per kosovaret e Kosoves.
  “Dhelpra” Thaçi, siç e quajne ne ambjentet diplomatike perendimore e tha hapur dje kur foli per Shqiperi-Kosoven pa kufij, paçka se ju desh sot ta rigelltise kete kafshate helmuese e te rezikeshme per stabilitetin ballkano perendimor.
  Lindin natyreshem pyetjet perse sot, perse ne Prizren ?
  Kam folur per “platformen Podgorica”, te perpunuar qe ne kohen e Ramiz Alise nga organizmi masonik “American Freedom Society” , te mbeshtetur edhe nga Tony Blair e Emma Bonino, nga e ashtuquajtura “Lidhja e Prizrenit” e drejtuar nga krimineli Ismet Berisha, nga antishqiptari Elez Biberaj, nga Leka Zogu e deri ne me te fundit ish diplomatin anglez qe deklaroi hapur mbeshtetjen per bashkimin e kufijeve territoriale mes Kosoves dhe Shqiperise.
  Ja pse u zgjodh Prizreni, evokuesi i endres se kosovarisht folesve te Kosoves se Lidhjes se Prizrenit.
  A mund te realizohet nje bashkim i mundeshem i banoreve kosovare te Kosoves me banoret shqiptare te Shqiperise nepermjet krijimit te se ashtuquajtures “Shqiperi e Madhe”?
  Duke u nisur nga situata bashkekohore e gjeopolitikes ballkanike, nje bashkim i tille i forcuar nga halabage te politikes Thaçi, Rama e kompani do te ishte nje prelud me se i mundeshem e real i nje konflikti te ri nder ballkanik duke pare te bashkuar nga njera ane aksin te shume fuqishem antishqiptar shume shekullor Serbi-Greqi-Itali dhe nga ana tjeter Kosova dhe Shqiperia, dy vende tashme te katandisura ne skamje ekzistenciale.
  Ja pse Arvizu shkul-veshoi per tridhjete minuta Edi Ramen dje ne viziten “top secret” ne Kryeministri.
  Po le ti kthehemi interpretimit te nje bashkimi te “shum desheruar” te dy popujve kosovar e shqiptar.
  Eshte me se e vertete qe perdorim te njejten baze gjuhesore te shqipes, por po ti kerkosh nje shqiptari te bashke bisedoje me nje kosovar, siç me ndodh mua te ndihem ne veshtiresi per ta kuptuar ate, moskuptimi eshte me se real dhe i natyreshem. Mund te flasim ne kete rast per dy gjuhe albanike, siç jane edhe gjuhet latine frengjishtja, anglishtja, italishtja, spanjishtja, gjermanishtja.
  Si te tilla mundet qe “dhelpra” Thaçi te propozoje studimin e gjuhes shqipe ne shkollat dhe universitetet kosovare si gjuhe e huaj !
  Ndersa ne zakonet, sjelljet, bujarine, besembajtjen, inteligjencen, dashamiresine, respektin per njeri tjetrin, sakrificen per trojet, burrerine jemi larg si nata me diten mes nesh e kosovareve. Ndryshe mund te flasim per shqiptaret e Shkupit, te Struges e Ohrit, shume gjera na bashkojne duke filluar nga gjuha qe flasin e si e flasin.
  Gjysme shekulli nen sundimin gjakatar serb i ka shnduar kosovaret “kosovarisht-foles” te Kosoves ne albano-sllave jo vetem si komb por edhe si race, duke i transformuar ata ne jo shqiptare.
  Kjo nuk do te thote qe ne shqiptaret e Shqiperise shqip-foles jemi kunder kosovareve te Kosoves “kosovarisht-foles”, perkundrazi ne i kemi ndihmuar e do ti ndihmojme ne jete te jeteve per ti sjellur edhe ata ne nivelin e qyteterimit qe shqiptaret posedojne ne shekuj.
  Kjo nuk do te thote qe ndihma jone duhet te jete vetem materiale, qe ne dhe brezat qe vijne duhet te paguajme borxhet serbo-berishiste per te rritur mireqenjen e kosovarisht-folesve ( nje milard e treqind milion euro per rrugen e kombit ), ndihma jone duhet te jete morale, politike, miqesore, edukuese per te vetmen arsye qe aktualisht jemi e ndihemi materialisht te varfer, ndryshe nga kosovaret “kosovar-foles” qe jetojne e punojne me dhjetra vite ne vendet perendimore ku kane krijuar mireqenje e pasuri.
  Edhe kerkesa e drejtuesve te Presheves per ndihme materiale drejtuar qeverise se Edi Rames provokon sensibilitetin e shqiptareve shqip-foles, qe votuan kete surrogat vllahist me nje milion vota jo per tu perçmuar e hedhur menjane si rrecka te ndotura, por per ti sjelle shqiptareve dhe Shqiperise mireqenje e jetekamesi.
  Eshte koha ti themi ndal Edi Rames dhe “platformes Podgorica” qe ai po perpiqet ta beje realitet.

  Reply to this comment
 9. Qemali January 11, 15:38

  Qoftë e bekuar kjo ditë madhështore! Urime të pasosura kësaj iniciatorëve të kësaj ndërmarrje . Urime shqiptarëve të mi të dashtun kudo janë, e vecanërisht vëllezërve tanë të dashtun kosovarë! Shoh kjartë e së shpejti bashkimin e madh të shqiptarëve. Pune, punë dhe dashuri për njeritjetrin. Forcat e bashkueme do na shpien drejt prosperitetit! URIME !

  Reply to this comment
 10. Aliu nga Selenic January 11, 17:20

  TE LUFTOSHE KUNDER SHQIPTARVE DUKE U CJERRUR PER SHQIPTARET.

  Lexova me vemendje nje fare Besiana Gushi e cila ne nje shkrim te gjate ju kundervu hapure qellimit te perbashket te mbledhjes se dy qeverive ne Prizeren.
  Ne vend qe ti falenderoi ajo krijon insinuata te tille ku sipas saje Amerika i paska thene Edi Rames shko ne Prizeren dhe “shpalle” heqjen e kufive shterore ne mes dy shteteve shqiptare. Sa e quditshme.Thua te jen budallece keto.? Jo ne asnje menyre. Pore c`fare eshte atehere kjo lajthitje e Besjana Gushit.?
  Kjo insinuate e Besjana Gushit eshte platforma kunder planit stategjik te te dy qeverive tone.E per ta realizuar kete pa tjeter qe duhet te hidhen ne tregun medjatike edhe insinuata te tilla te turpshme.
  Pore ne jemi mesuar me keto insinuata te tille madje si keto e me te rrezikshme.
  1.Keshtu u cujte dalja ne skene e UCK-se si krijes M-L dhe grupe Narko-trafikante te “ngritura” nga saerbia per te “sabotuar” ceshtjen Kosovare.
  2. Ne Tirane beheshin greva e demonstrata perdite nga Sali Berisha ne ate kohe duke kerkuar rrezimin e qeveris pasi sipas Berishes me kete qeveri nuk munde te realizohej ceshtja lirise se Kosoves.
  3. Ushtria e Rugoves dhe e Bukoshit ne ate kohe fushonin ne qender te Tiranes dhe plazhseshin ne bregdet duke ruajtur forcat vetem per rresimin e qeveris socialiste gje qe u propvua katerciprishte ne vitin 1998 kure vete MINISTRI I MBROJTJES SE Kosoves Ahmet Krasniqi sulmonte institucionet e Tiranes me tankun shqiptare.
  4. Opozita e saje kohe sulmonte qeverin shqiptare duke e provokuar qe te hynte ne lufte me Serbin ne nje kohe kure e gjithe faktori nderkombetar kerkonte qe lufta te mose trefikohej ne mes shqiperis dhe Serbis pore vetem ne mes Kosoves dhe Serbise.
  E plote probleme te tjera te ketije karakteri.
  Edhe sote Besjaina ne vende qe te pershendes kete akte historik i cili erdhi pas 100 vjetve ku aty u formulua edhe plani strategji per problemin shqiptare ajo kerkon te dilej dhe te thuhej per Bashkimin e kufijve.A thu ti se faktori nderkombetar dhe i Amerikan qe Rama i paska dele „kuder“ pasken derguar Thecin dhe Ramen atje per te „hecur“ kufijte.
  Besjan nuk ndalet vetem ketu pore na nxori edhe nje teori tjeter te quditshmme kur une nuk e kam degjuar ndonjeher.
  Ajo na nxori“ teorin“ e Kosova folesit,pasi sipas saje nuk paska shqiptaro foles ne kosove pore vetem Kosova Foles ku me kete teori Besiana kerkon ti kundravihet hapur kongresite te drejteshkrimit si i vetmi gure themeli qe la sistemi kaluar ne legjlislacionin shqiptare ku i sherben ceshtejes se Bashkimit tone Kombetar.
  Tani sipas Besianes do te na dalin Juge-folesit Veri- folesit mes-folesit e plote teorira te tjera si keto.
  Ne te vertet tashme idete antishqiptare jen rafinuar teper se duhet .Ne pmjan e pare vertet te duket si shume „Patriotike“ dhe shume „shqetsuese“kjo qe thote Besian, pore ne thelbin e vet ajo permabne qellime teper te rrezikshme qe vetem injorantet nuk munde ta kuptojn nje qellim te tille.
  Mbledhje e Prizerenit eshte gjeja me e arrrier nder keto 100 vjetet e fundit dhe kame bindje se ne kete mbledhje jane hjedhur hapa te rendesishem ne plani strategjik kombetar te ingranera edhe me faktoret te tjere nderkombetar. Keshtu cjerrja e Besjanes dhe e tjere eshte ne vazhden e te se djathtes rreaksionare qe gjithmone i eshte kundraven interesave tone kombetare.
  I lumte edhe Edi Rames edhe Hashim Thacit qe realizuan nje nder endrrate e kahershmne te popullit shqiptar me bindje te plote se ky eshte fillimi i planit strategjik.!
  Natyrishte qe insinuata te tille ka dhe do te ket pore keto askush nuk do ti perfill pasi platforme e tyre tashme njhet nga te gjith.!

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit January 11, 18:41

   Zoti Aliu nga Selenic pershendetje.

   Takimi i sotem, i pari ne historine e shtetit shqiptar, eshte nje ngjarje, qe kushdo qe merr guximin, te fyeje, personazhet e ketij takimi, nuk eshte gje tjeter, vecse nje alabak, qe akoma beson, ne premtimet dhe te gerthiturat e serbeve, se do te jete prezent ne tokat shqiptare.
   Jane te gerthiturat e fundit dhe keto te gerthitura, nga pisa sllavo-ortodokse, qe jane thjesht shqipfoles, jane fundi i tyre, se po vjen koha qe keta qe i kane sherbyer sllaveve, ne cdo kohe, sdo ti hyjne me ne pune Serbise dhe ketu e kane hallin keza, se ju dogj edhe nje punedhenes.
   As nuk e mora mendimin te lexoj nje zhabe filo-sllave sic eshte kjo torollake Gusho apo Gushovic, kjo eshte nje mjerane, qe qeveria e re a ka flakur si nje plehre jashte dhe mundohet ti tregoje kryespiunit Berishovic, bythlepirjen e saj.
   Takimi i sotem, ishte nje shuplake e shqiptareve, ndaj cdo gerdalle sllavo-ortodose.
   Uroj qe shume shpejt, bashkimi te filloje nga kultura dhe sporti, ku nje kampionat i perbashket dhe nje kombetare e perbashket, pse jo edhe nje emer perbashket, ARBERI, ku te jene dy shtete te jene si nje federate.

   Reply to this comment
 11. tol francezi it January 11, 19:35

  eshte per tu pershendetur ky hap pozitiv i te dyja QEVERIVE,te mbledhura ne SHTEPINE E LIDHJES SHQIPTARE TE PRIZRENIT,e vlersoj si nje hap pozitiv drejt BASHKIMIT TE KOMBIT SHQIPTAR ne ballkan,sepse bashkimi ben fuqine .kurse fjaline se kufijte mes SHQIPERISE DHE KOSOVES jane te patjetersushem EDI RAMA ishte mire te mos e perdorte.megjitheate ,un paso alla volta ne drejtim te CESHTJES KOMBETARE.

  Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic January 11, 19:36

  Te falenderoi Bulevardi! Me gjith shpirte.Jemi ne nje mendje bashjke vetem e kundershtova se kjo mjerane mori persiper te shkruaj per nje ngjarje qe ne shekuj e ka pritur populli shqiptare. Keta sahanlepirsa, te te gjitha kohrave edhe perse u ka ardhur koha te korrigjojn veteveten e tyre ata nuk e bejn nje gje te tille por i thellojne keqe e me qe ne cdo situate qe dele perpara.
  Sote kjo ngjarje ke lumturuar popullin shqiptare dhe ka fundosur armiqte e saje.

  Reply to this comment
 13. BESIANA GUSHI January 11, 20:04

  ZAGAREVE TE NENURAVE TE SENES

  Analfabetit ALIU NGA SELENICA i rakomandoj vetem nje gje: rregjistrohu ne kurset e gjuheve te huaja (Gjuha Shqipe) qe do ngrejne Thaçi, Harudinaj, Qosja, Bedri Islami, ish komandanti i UÇK-pes Selimi e tere sorollopi i tyre antishqiptar ne shkollat dhe universitetet e Kosoves se konstatoj me lemeri qe ne çdo fjale qe shkruan ofendon gjuhen time, tonen te shqip-folesve, te Naimit, Lasgushit, Samiut, Çajupit, Mjedes, Poradecit e deri ate te Millosh Gjergj Nikolles te birezuar shkodran.
  Ndersa Horrit te Nenurave te Senes i sygjeroj jo vetem sa me lart por edhe te perfitoje sa me pare nga padronet e tij vllaho-romiste per ca “dramca buke misri te thekuna”, siç i quante Migjeni, per te mbijetuar ne kete baterdi vaterloje te armiqve te betuar te shqiptareve te maskuar nen shkaben dy krenare.
  Shqiperia ka qene e do mbetet e shqiptareve, duan apo jo zagaret e nenurave te Senes.
  Pellitje si keto tuat me forcojne edhe me shume mendimin tim e shume te tjereve qe ka ardhur koha ta pastrojme memedheun tone nga plehra si Horri me shoke.

  Reply to this comment
 14. Vëzhguesi F. January 11, 22:22

  Replike miqesore!
  @ Aliu nga Selenica, “Horri” Bulevardit…por dhe per zonjen Besiana Gushi.
  Miq e mi!
  Sigurisht para se te hidhja keto rrjeshta, lexova shkrimin e gazetes por dhe komentet dhe replikat tuaja deri diku te ashpra.
  Edhe une si çdo shqiptar brenda shtetit shqiptar dhe ne trojet etnike te saj, e ndoqa me interesim kete mbledhje te perbashket te qeverive te dy shteteve.
  Ndoshta edhe pse jam pak skeptik, entusiazmi im per kete takim, ndonese historik, eshte paksa i kufizuar.
  Duam apo nuk duam ne takime te tilla jo ne pak raste marrin formen e show per te rritur sadopak adrenalinen e qytetareve te dy shteteve.
  Ndoshta ky takim mund te jete dhe nje rrugegjetje e re ne forme dhe permbajtje per qasjen europiane. Por nuk mundet kurrsesi te jete e mjaftueshme.
  Te jem i siqerte, duke perjashtuar titullin dhe paragrafn e pare te komentit te Besiana Gushit, pavarsisht se ne mjaft raste kam replikuar ashper me te, jam ne nje mendie me analizen qe ajo ben. Sigurisht burimin e insinuatave qe ajo perdor (qofte Katovicen dhe qofte Podgoricen) i di ajo dhe pa argumenta nuk mund ta kundershtoj.
  Kur pohoj kete sigurisht nuk jam dakort me asnje lloj etiketimi fyres ndaj cilitdo qe kjo zonje perdor qofte ne komentin e saj dhe qofte me replikuesit e saj, ne kete rast me ju dy miqte e mi.
  Por nje gje duhet nenvizuar: Kjo mazhorance dhe kjo qeveri eshte votuar nga populli shqiptar, per te shmagur greminen ku Sali Berisha dhe klika e tij e kishte bere gati per ta gremisur Shqiperine, per te rritur mireqenien ekonomike te familjeve shqiptare dhe pastaj te mendoj per te ndihmuar shqiptaret qe jetojne ne kufij te tjere shtetesh. Ndihma ndaj tyre duhet te jete ne fushen e politikes se jashtme, per te detyruar shtetin perkates, ne kete rast Serbine, nepermjet sensibilizimit te institucioneve nderkombetare dhe europiane, per trajtimin e tyre ne menyre te barabarte me qytetaret e kombit ku jetojne. Se tek e fundit ne nuk jemi as si Amerika, as si Gjermania, madje as si Greqia qe te bejme plane per te ndihmuar ekonomikisht minorancen shqiptare ne Serbi.
  Ndaj thashe qe ne fillim qe e kam paksa te kufizuar entusiazmin per kete takim apo mbledhje, pa mohuar asnje lloj vlere kombetare te tij.
  Ndersa deklarimi lidhur me kufijte eshte jo vetem i pergjegjshem por dhe ne nje gjatesi vale me ato shtete europiane ku ne deshirojme te integrohemi dhe me aleatin tone strategjik SHBA-ne.
  Ju pershendes te treve dhe ju uroj nje vit te mbare!

  Reply to this comment
 15. lavdosh January 11, 22:52

  Oh sa mire me kene shqiptar, se po vine era shtet shqiptar

  Reply to this comment
 16. BESIANA GUSHI January 12, 00:31

  @ Vezhguesin F.

  Mos harro qe deri para pak diteve edhe Edi Rama foli per Shqiperi-Kosoven pa kufinj, ndryshoi mendim pas vesh-shkuljes tridhjete minuteshe te djeshme te Arvizut ne viziten e tij “top secret” ne kryeministri.
  E perforcon kete edhe kembengulja e tij sot per tu mos u trembur per keta kufinj.
  Ti e di mire qe as edhe ne nje rast une nuk kam replikuar para se ti nenshtrohem batutave nga me oltragjozet, edhe nga ti dhe nga keta te mesipermit e te tjere, vetem se kam kritikuar qendrimet dhe vendim marrjet e Edi Rames, duke me vulosur si serbe, berishiste e me shume ke e me shume shto.
  Kam bindjen e plote qe Edi Rama me vullnetin e tij o mbase jo, ka leshuar timonin e drejtimit ne duar te pista, tradhetare e antishqiptare.
  Sa per dijeni jam e banuar (e bllokuar) ne te gjithe sitet e facebook-ut jo vetem te Edi Rames, dhe jo se nuk mund te hap mijera akonte te tjera por nuk dua te demtoj çeshtjen shqiptare duke ditur interesin qe kane te huajt per çdo gje qe publikohet ne keto akonte.
  Ne krye qendrojne personazhe si Endri Fuga dhe kampioni Engjell Agaçi. Per kete te fundit mjafton ti hedhesh nje veshtrim ideve qe ka trumbetuar ne forumin “Popinga” para se te katapultohej si keshilltar prane Edi Rames. Fjalori qe ka perdorur eshte nder me te ndyret qe kam degjuar e lexuar ndonje here.
  Persa i takon “Platformes Podgorica” kam qene deshmitare direkte e te gjitha ngjarjeve qe kam treguar dhe do tregoj ne te ardhmen.
  E kam deshmuar edhe nje here tjeter qe u largova nga keto organizime kur ne nje nga takimet ne Washington DC, degjova te propozohej rrezimi i Ramiz Alise duke perdorur Arme berthamore ofensive (me rreze veprimi 1,5 km). Ishte “shqiptar” ai qe e propozoi kete ide alucinante.
  Nga Ismet Berisha kryetari kriminel i Lidhjes se Prizrenit, per idete qe kam parashtruar me lart, jam kercenuar edhe me arme!
  Ne bashkebidemin me Thanon, ne nje rubrike te kesaj faqeje interneti, ju drejtova vlonjateve dhe durrsakeve te jene vigjilente ndaj demontimit te mundeshem te armeve kimike ne ishullin e Sazanit apo ne Bishtin e Palles: sot lajmi qe Zyrtari i DASH-it amerikan Hoyt Lee e risolli si mundesi reale nje bashkepunim me Shqiperine ne kete aspekt ¡

  Dhe se fundi Vezhgues F. une edhe mund te mos nderhyj me komente, por e ndjej ne ndergjegjen time te jap nje kontribut sado pak te vogel ne rrugen e veshtire dhe te gjate te emancipimit bashkekohor te vendit tim, Shqiperise, qe me lindi, me rriti e me edukoi e ku “fushat e gjera me lule i kam ndermend dite e nate……..”

  Reply to this comment
 17. Pac Martini January 12, 00:42

  Ky eshte hap rilindje per te cilen votuam . Uroj bashkim ne mendime ne fushen kulturore dhe ekonomike ne paqe me fqinjet dhe te bashkuar ne evrope te respektuar.Mendoj se kjo mbledhje e perbashket dote jete historike per shqiptaret dhe zoti e bekofte .

  Reply to this comment
 18. Aliu nga Selenic January 12, 00:54

  Vetm nje gje duhet te kemi parasyshe. Sote mendoi une qe asgje sikur te mos kete arritur mbledhja e dy qeverive te pakten nje gje eshte arritu.Jemi dfrejte nje politik mbar kombetare dhe ket me siguri qe po e konsolidoi kjo mbledhje e dy qeverive.
  Ndihma ndaj Presheves eshte simbolike dhe ka qellim te tjer jo thjeshte ndihme ekonomike pore zgjatja e dore edhe atje ku nuk u zgjat me pare.
  Si u perket insinuatave te Besiana Gishi mendoi une qe keto lume akuzash qe leshon ajo ne keto drejtime jane e kundreta e atyre qe ajo flete.
  Pore kjo nuk eshte per tu cuditur. pasi keto shprehje nuk jane te sotshme.Jo ato kane rrenje te hershem madje ato rrenje qe e kane bere kombin shqiptare ne keto situat ku jemi.
  Sote u hodh nje hape shume i rendesishem pore per Gushin dhe soje e sorollope keto cenkan. inskenuera nga “dhelpra” Hashim Thaci dhe Edi Kristaq Rama .
  Te konsiderosh Hashim Thacin dhelper ate djal trim qe me shoket e tije sollen boten ne Kosove dhe u arriten qe neve sote te bejme kete takim ne Prizeren vetem nje sahane lepepire e serbeve munde ta bej ne krahasim kaqe te tille.!
  Ky luma akuzash nuk eshte gje tjeter vecse ne lajthitje e armiqve te perbetuar te kombit shqiptare.!
  Sa i perket shkrimit, mos u bej shum merak ti Gushi. Shife permbajtjen dhe lere formen,pore me c`fare lexoi une ke ty nuk ka gje tjeter vecse ke humbur teresishte busullen nga ku orjentohen sote shqiptaret.!

  Reply to this comment
 19. Luan Rukaj January 12, 21:54

  HASHIM THAÇI PRESIDENT I AGJNTURËS SERBE NË KOSOVË DHE EDI RAMA PRESIDENTI AGJENTURËS GREKE NË SHQIPËRI RANË DAKORT QË TË NDIHMOJNË SERBËT E VERIUT ME 13 MILIONË EURO DHE 100.MIJË EURO PRESHEVËN .

  http://zeriikosoves.org/index.php?option=com_content&view=article&id=4908%3A13-milione-euro-serbeve-ne-veri-100-mije-euro-presheves&catid=1%3Apoliti

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit January 12, 22:14

   Te vjen keq ta zotni qe qeveria e Kosoves jep grande per punesimin e komunave ne shtetin e Kosoves?, panvaresisht se atje jetojne serbe, por qe jane shtetas te Kosoves.
   Ndoshta ti do qe qeveria Thaci, mos te beje asnje investim atje, se je me ate qe ajo eshte pjese e Serbise.
   Jo zotni shpellar, panvaresisht se atje jetojne serbe, perseri ajo toke eshte pjese e shtetit te Kosoves dhe si e tille, do te perfitoje investime, si cdo komune e Kosoves.

   Reply to this comment
 20. agroni January 12, 23:03

  Genjeshtra….Edhe pse përshëndetet fillimi i traditës, s’mund të fshihet fakti se Edi Rama shkoi e foli në Prizren, sikur po fliste për Kinën a për bashkëpunimin me Turqinë. Pa kurrfarë axhende dhe pa asnjë dëshirë për të miratuar një planifikim për bashkëpunim afatgjatë, Rama iu dorëzua spekulimit, duke u munduar të fshehë çka ka treguar se ka në shpirtin e vet, mungesën e ndjeshmërisë për çështjen kombëtare. I tmerruar nga simbolika kombëtare e takimit, ai foli e premtoi se do të punojë veç për projekte panballkanike e filo-osmane, projekte të cilat shqiptarët i kanë rrëzuar qysh para 101 vitesh

  Reply to this comment
 21. agroni January 12, 23:04

  Ajo që ra më shumë në sy në ceremoninë e mbledhjes së parë të dy qeverive Rama-Thaçi ishte mungesa e qytetarëve të Prizrenit. Duartrokitjet për firmosjen e ndoca marrëveshjeve ekonomiko-kulturore ishte e shpurës politike të ardhur nga Tirana e Prishtina që adhurojnë të dalin në televizor në krah të liderëve të pafuqishëm. Qytetarët e Prizrenit e njohën mirë kryeministrin Rama në zijafetin e mëparshëm në takim tresh me Erdoganin e Thaçin që pas fjalëve pompozë shfaqej mjerim i një agjendë pa krye, me tipare spekulluese dhe krejt jo kombëtare. Qytetarët e Prizrenit të stërvitur me intuitë kombëtarë arritën të kuptonin klimën e sforcuar me të cilën propaganda e majtë tentoi ta quante historike. Edhe pse përshëndetet fillimi i traditës të mbledhjes së dy qeverive shqiptare, s’mund të fshihet fakti se Edi Rama shkoi e foli në Prizren, sikur po fliste për Kinën a për bashkëpunimin me Turqinë. Kryeministri Rama u shfaq pa kurrfarë axhende dhe pa asnjë dëshirë për të miratuar një planifikim për bashkëpunim afatgjatë, duke iu dorëzuar spekulimit, duke u munduar të fshehë çka ka treguar se ka në shpirtin e vet, mungesën e ndjeshmërisë për çështjen kombëtare. Dhe kjo u pa në përdhosjen e kujtimit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit dhe në shfaqjen e shëmtuar të vasalitetit të klasës politike në Kosovë ndaj kryeministrit Erdogan.
  Ndërkaq ka një arsye të themelore pse Edi Rama nuk pëlqehet në Kosovë. Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama i konsideron shqiptarët e Kosovës si të huaj, jo shqiptarë, por si rumunë, bullgarë, turq apo grekë, me të cilët mund të lidhet një traktat miqësie apo siç e quajti ai traktat partneriteti. Nuk duhet një traktat miqësie apo partneriteti për të bashkëpunuar sepse shqiptarë e Shqipërisë dhe Kosovës po bashkëpunojnë të në të gjitha fushat dhe jo si fqinjë, por si vëllezër. Në institucionet e arsimimit ushtarak apo bashkëpunimi kulturor me Kosovën ka vitesh që është nisur dhe dita ditës po konsolidohet. Marrëveshjet e firmosura nga dy qeveritë nuk ishin aspak historike. Marrëveshjet për lehtësimin ekonomik, për transportin dhe çështjet e integrimit europian janë shumë pak nga çka mund të bëhej realisht.
  Sidoqoftë qytetarët e Prizrenit me gjestin e tyre të refuzimin për të qenë pjesë e një dekori patriotik që s’kishte asnjë përmbajtje madhore sinjalizuan një karikaturë të dobët të liderëve përfaqësues të interesave kombëtarë të shqiptarëve. Kryeministri Rama është një lider i dobët në planin ndërkombëtar edhe pse përpiqet ta fshehë më këto takime butaforike në Prizren, një herë me Erdoganin e herë tjetër me Thaçin.

  Reply to this comment
 22. Aliu nga Selenic January 13, 00:25

  Nuk e dijme se kush ngeli shqiptare.
  Berisha u sulmua se i dha nafte hapur serbise dhe shiti detin.
  Hashim Thaci mori pushken ne dore dhe cliroi Kosoven.
  Pertia e Edi Rames e cliroi Kosoven.
  Sote Edi Rama me Hashim thacin bejne bashkimin e dy qeverive ne Prizeren.
  Perfundimi sipas Rukes keta na qenken “tradhetar”,
  Pra ne kete mersele nuk behet dallim per asnje. Si Berisha qe dha detin dhe eshte tradhetar.
  Si Hashim qe luftoi qenka “tradhetar.”
  Paskem mbetur te marrim jashttoksore qe te drejtoj kete vende se drejtues shqiptare nuk u paska sipas Rukes.!
  Po turp o burre.!Mos beni keshtu.Ndajeni shapin nga sheqeri,
  Kure behet mire sice ishte rasti i Prizerenit te mos u vije inate atyre qe nuk jen ne gjendje te bejne mrrekulli te tilla sice u be dje ne Prizeren.

  Reply to this comment
  • shpendi January 15, 08:41

   Pershendetje Aliu nga Selenic. Ndaj plotesisht shqetesimin me ju. E rendesishme eshte qe opinioni mbare shqiptar e pershedeti kete eveniment. Por jo pak i redesishem eshte edhe faktitjeter i kontestimeve, te cilet, nen petkun e argumenteve, fshehin nje “fryme”, shpirtin mosmarreveshes . Pame nje vazhdim te esse-se te Kadarese. Cudterisht, me e theksuar kjo ne Kosove. E bene mire apo e bene keq, e meritonin apo jo (ky esht ngerci mosmarreveshes shqiptar) pak rendesi ka. E redesishme eshte qe erdhi ora dhe oren nuk duhet ta ndalojme. …Per ate fjaen “nerth”, qe interpretohet si lapsus provincali, me erdhi mire qe fjala shqipe kapi gafil dy kryeqeveritare shqiptare. Te dy jane “gjuhesisht korrekt” . Thaci e njeh si fjale shqipe dhe e peerdor. (Perdoret ne Kosove, Shkup, Diber) Edhe Rama eshte “korrekt” – nuk e njeh se nuk e njeh as Fjalori i Shqipes te Sotme. Me kete rast , le te mendojne qe tu japin “nenshtetesinne”mijerave fjaleve te tjera “jetime”

   Reply to this comment
 23. enea January 14, 17:31

  Oh ju dhjefsha juve dhe takimet tuaja historike. Populli vuan ju po na cani menderen se jeni takuar. FELLIQESIRA

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*