Thaçi: Shkëmbimi i territoreve është pazar, kurrë nuk do ndodhë

March 1, 2019 11:53

Thaçi: Shkëmbimi i territoreve është pazar, kurrë nuk do ndodhë

Në Samitin e Diasporës presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nënvizoi se nuk do të lejojë për asnjë rrethanë dhe asnjë çmim shkëmbimin e territoreve, por korrigjim të kufijve.

Shkëmbimi i territoreve kurrë nuk do të ndodhë. Për shkëmbim territoresh kam folur dhe më herët. Shkëmbimi i territoreve është pazar dhe askush nuk do bëjë pazar me kauzën.

Në asnjë rrethanë dhe me asnjë çmim nuk do lejojmë të qarkullojë si ide, edhe pse unë jam dashamirës i diskutimit të ideve, por këto ide duhet të ndërpriten. Ideja e ndonjë unioni ballkanik, është cënim i kombit tonë. Ideja për një union ballkanik është rikthim prapa për Kombin tonë. Unioni i Kosovës, por edhe i Kombit Shqiptar është unioni i BE, NATO dhe miqësia e përjetshme me SHBA”, tha Thaçi. 

o.j/dita

March 1, 2019 11:53
Komento

9 Komente

 1. MH March 1, 13:23

  Pse nuk na e tregon ne praktike filozofine e korigjimit te kufijve.Mungesa e shtrimit te praktikes se korigjimit te kufijve veshtireson idet tuaja nacionaliste pro Kosoves.Me kaq sa kemi ujdise mendimin tend mbetet qe te kryhen formalitete per korigjiminn e kufinit.Dhe Serbi qe cmon Kosoven djepi i serbise pranon te dalin duarbosh ne kete lorigjim.A ka sesi.

  Reply to this comment
 2. mirel March 1, 13:50

  Korrigjimi eshte pazar ne fakt. Shkembimi presupozon qe dhe te marresh, jo vetem te japesh.
  Korrigjimi rezulton vetem dhenie

  Reply to this comment
 3. info analitike March 1, 15:20

  O shokuBedri na e perkthe pak kete sperdredhjen e Hashimit!

  Reply to this comment
 4. Genti March 1, 17:10

  Duhet te kuptoni dicka kur flasin Politikanet, si aktore cirku qe jane. Qe te njihni gjithmone te verteten, duhet te nenkuptoni te kunderten e asaj qe thone.

  Reply to this comment
  • fery March 1, 19:20

   Shume mire e the Genti . Prrndryshe , cfare thote Thaci , e kunderta eshte e verteta .Ashtu ka qene qe nga dalja e tije ne skenen politike te Kosoves me 10 qershor ’99 por , njohesit e rethanave te luftes deshmojne se ashtu kishte qene edhe shume vite para luftes Arsyeja … asnji ideologji qe nga xhonturqit e para Lidhjes Shqiptare te Prizrenut deri te markesistet – leninistet e komunistet te cilet mendonin se zgjedhja e ceshtjes kombtare shqiptare mund te arrihet me bashkuan vllazerim te impounuar nga Beogradi dhe Rusija
   Thaci vjene nga mbeturinat leninisto- enveriste te Kosoves ose nga LPK
   ( Levizja Popullore e Kosives ) grupim I cili ideologjine leniniste dhe Beigradin kishin idhull te shenjte

   Reply to this comment
 5. fery March 1, 21:11

  Kaluan kohrat kure I fitojshun zgjedhjet ata qe bertitshin me shume . Ata sot
  s po dijne ku e kane koken kurse Thaci shkoi ne Tirane me bertite kur askush nga Kosova nuk kerkon nga ai te bertas. Ne ne Kosove ka gadi dy vite qe kerkojne nga Thaci se cka duhet te jape teritor Kosova per ta marre Presheven dhe nqs. ai nuk e pa te arsyedhme me na tregue ate cfare ne kerkuar nga ai ateher nuk pati as arsye te shkoje ne Tirane e te na bertet me ze te larte nga Tirana

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*