Thaçi takon Mogherinin, por jo Vuçiç: Rrugëtim i vështirë, por i domosdoshëm

September 7, 2018 12:42

Thaçi takon Mogherinin, por jo Vuçiç: Rrugëtim i vështirë, por i domosdoshëm

 

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb Aleksandër Vuçiç nuk do të takohen kokë më kokë në Bruksel, nën ndërmjetësimin e shefes së politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

Lajmi është bërë i ditur nga Marko Gjuriç, shefi i Zyrës Serbe për Kosovën në qeverinë e Serbisë.

Thaçi dhe Vuçiç zhvilluan takime të ndara me Mogherinin, ndërsa nuk ka informacion nëse dy Presidentët do të takohen në një moment të dytë.

“Kosova është e përkushtuar që të arrijë një marrëveshje përfundimtare me Serbinë, e cila garanton njohjen reciproke, anëtarësimin në NATO, BE dhe OKB”, ka thënë Thaçi pas takimit me përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

“Ky rrugëtim do të jetë i vështirë, por i domosdoshëm për sigurimin e paqes afatgjatë në Ballkanin Perëndimor dhe ka mbështetje të gjithanshme”, ka shtuar më tej ai.

a.s/dita

September 7, 2018 12:42
Komento

1 Koment

 1. Arben September 7, 17:29

  Sanxhaku eshte Shqiperi

  Presheva eshte Shqiperi.

  Kosova eshte Shqiperi.

  Pa pranuar kete me shkrim, ka vetem nje gjuhe me serbet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*