Thaçi takon Mogherinin, por jo Vuçiç: Rrugëtim i vështirë, por i domosdoshëm

September 7, 2018 12:42

Thaçi takon Mogherinin, por jo Vuçiç: Rrugëtim i vështirë, por i domosdoshëm

 

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb Aleksandër Vuçiç nuk do të takohen kokë më kokë në Bruksel, nën ndërmjetësimin e shefes së politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

Lajmi është bërë i ditur nga Marko Gjuriç, shefi i Zyrës Serbe për Kosovën në qeverinë e Serbisë.

Thaçi dhe Vuçiç zhvilluan takime të ndara me Mogherinin, ndërsa nuk ka informacion nëse dy Presidentët do të takohen në një moment të dytë.

“Kosova është e përkushtuar që të arrijë një marrëveshje përfundimtare me Serbinë, e cila garanton njohjen reciproke, anëtarësimin në NATO, BE dhe OKB”, ka thënë Thaçi pas takimit me përfaqësuesen e Lartë për Politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini.

“Ky rrugëtim do të jetë i vështirë, por i domosdoshëm për sigurimin e paqes afatgjatë në Ballkanin Perëndimor dhe ka mbështetje të gjithanshme”, ka shtuar më tej ai.

a.s/dita

September 7, 2018 12:42
Komento

1 Koment

 1. Arben September 7, 17:29

  Sanxhaku eshte Shqiperi

  Presheva eshte Shqiperi.

  Kosova eshte Shqiperi.

  Pa pranuar kete me shkrim, ka vetem nje gjuhe me serbet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*