“The Guardian”: Lumi Vjosa nën kërcënim…

May 20, 2018 09:33

“The Guardian”: Lumi Vjosa nën kërcënim…

 

Prestigjiozja britanike “The Guardian” i ka kushtuar një artikull lumit të Vjosës në Shqipëri.

Gazetarja Rachel Dixon shkruan se rrjedhja paqësore e lumit do të shkatërrohet pas ndërtimit të një dige atje.

Lumi prej 270 km që fillon në Greqi që quhet Aoos dhe rrjedh nëpër Shqipëri duke u derdhur në Adriatik në veri të qytetit të Vlorës.

“Isha në një udhëtim për një pushim të ri në jug të Shqipërisë me ‘Much Better Adventures’, e specializuar për një fundjavë të gjatë në vende të egra në Evropë dhe Afrikë Veriore.

Por ky udhëtim nuk ishte vetëm një aventurë argëtuese, por vetëm një pjesë e një fushate për të shpëtuar lumin, i cili është nën kërcënim nga digat e propozuara. Një film dokumentar, Blue Heart, këtë muaj, do të nxjerrë në pah luftën për të mbrojtur lumenjtë e fundit të egër të Evropës, me ndihmën e ekoturizmit”, shkruan Rachel Dixon në The Guardian.

Gazeta shkruan se nga maji deri në tetor, kanionet e Vjosës janë të lundrueshme nga trap – me shpejtësi emocionuese dhe me valë edhe mbi një metër të lartë.

“Ne ishim atje në fillim të marsit, kur këto rrjedha të ngushta uji ishin shumë të rrezikshme, kështu që rafting ofroi më pak adrenalinë, por dha një aromë të udhëtimit të plotë. Dukej sikur po udhëtonim nëpër një tokë të paprekur.

Nën diktatorin komunist Enver Hoxha, Shqipëria u “nda” nga bota për gati 50 vjet, por në epokën e pas luftës mbetet një territor ende i paeksploruar, një gjë e rrallë vetëm me fluturim tre orësh nga Mbretëria e Bashkuar. Rrjedhja e lumenjve u rritën fort në malet e mbuluara me dëborë dhe të vetmit njerëz të tjerë që pamë ishin disa djem të hipur mbi një gomar.

Para rafting, takova Olsi Nika nga OJQ EcoAlbania, për të gjetur se pse ky lumë është kaq i veçantë. “Vjosa dhe shumica e degëve të saj janë plotësisht të paprekur”, tha ai. “Është lumi i fundit i madh, i egër dhe i lirë në Evropë jashtë Rusisë.” Ai dhe ambientalistët e tjerë duan ta mbajnë atë në këtë mënyrë.

“Ne kemi një vizion për të deklaruar si park kombëtar dhe për të ofruar ekoturizëm: rafting, udhëtim me varkë dhe peshkim me grep”, shkruan ndër të tjera Rachel Dixon në The Guardian.

Artikulli origjinal i The Guardian

a.s/dita

May 20, 2018 09:33
Komento

2 Komente

  1. 1 May 20, 11:51

    Lobi grek ne Londer punon

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

Mendoni se Shqipëria është gati për një organizim të ri përballë gjithë klasës së sotme politike?