Thirrja e Berishës që shqiptarët të ikin dhe një përgjigje e Erion Braçes

December 3, 2015 14:56

Thirrja e Berishës që shqiptarët të ikin dhe një përgjigje e Erion Braçes

Në seancën e sotme parlamentare, deputetët po diskutojnë për ligjin aq shumë të përfolur për dënimin e biznesmenëve me burg në momentin që nuk japin kuponin tatimor. Gjatë debatit, ish-kryeministri Sali Berisha tha se shqiptarët duhet të largohen nga ky vend, siç e cilësoi ai të “larove”.

“Po ikni mor, shpëtoni se kjo është Shqipëria e larove, Koçove, pse do rrini që të vijnë t’ju arrestojnë sa herë do Koçoja me shokë? Ikni more më mirë, këta duan gjithçka ta përvetësojnë, ka vend në botë që të fut në burg për kuponin? Se njeriu merr një shembull…”, tha ai.

Berisha iu ka bërë thirrje vendeve të Evropës, aty ku mijëra shqiptarë kanë kërkuar azil ekonomik, që të vijnë në Shqipëri dhe të shohin situatën aktuale me të cilën po përballen qytetarët.

“Miqve perëndimor iu bëj thirrje urdhëroni në Shqipëri të shihni çfarë po ndodh dhe përse këta njerëz po ikin, të shihni se këtu ka gjueti shtrigash ndaj biznesmenëve, qeveri zuzare, organizatë ndërkombëtare që nuk zbaton as vendimet e arbitrazhit ndërkombëtarë. Nëse nuk doni që dhe shqiptari i fundit të vijë tek ju, urdhëroni në Shqipëri”. ka thënë Berisha.

Atij iu përgjigj deputeti Erion Braçe, i cili tha se në Gjermani bizneset dënohen për kuponin tatimor. Ai akuzoi Berishën se po nxit largimin e shqiptarëve.

“Ja ku e ke, Gjermania, ja ca parashikon për këta që po i thua ti të ikin. A i the biznesit ikni nga Shqipëria, nuk besoj se po i orienton për ti çuar në Afrikë, dënim deri në 5 vjet burg vendoset mbi çdo person se deklaron të dhëna të paplota lidhur me çështje të konsiderueshëm për tatimet, nuk përdor kasa fiskale, ja mo në Gjermani të dënojnë për kuponin dhe kasën fiskale deri në 5 vjet burg, është dokument parlamentar ky, po se këtë problem ke ti, ti je perëndia që thua të vërtetën, por e harxhon kohën e merresh me thashetheme dhe ke 20 vjet që nuk lexon asgjë”, tha Braçe.

“Ku po thua ti çosh, ka dënime të rënda për evazion e kasë fiskale, deri në 10 vjet burg, ku po i thua, do i çosh në Kroaci, ja kodi i Kroacisë, neni 256 çfarë parashikon për evazionin fiskal për tatimet ose taksat. Po ku do t’i çosh mo ku do t’i çosh bizneset shqiptare që u bëre thirrje të ikin? Në Gjermani?

Në Gjermani të dënojnë edhe për kuponin edhe për kasën fiskale, po ky është problemi yt se ti mendon se i di të gjitha dhe se thua të vërtetën por ke nja 20 vjet që nuk lexon asgjë, ky është problemi yt. Ku do ti çosh në Kroaci? edhe në Kroaci pa gjobë direkt në burg. E di se e ke pas shumë për zemër t’i çosh edhe në Serbi, por e di që edhe në Serbi, dënohen me gjobë? Do t’i çosh në Spanjë? Vend i ngrohtë, por besoj e di që edhe Messi futbollisti ndiqet për evazion fiskal atje?”, shtoi ai. /Dita/

 

December 3, 2015 14:56
Komento

20 Komente

 1. iremila December 3, 15:07

  Nuk e kuptoj perse e lene kete felliqesire te flas dhe ulerije ne parlament.Kjo eshe cmenduri kur ky felliqesire ka 25 vjet qe e heq zvarre kete vend dhe te ben moral ne parlament.Turp per ju o parlamentar dhe medje qe na i prezantoni te tilla monstra1

  Reply to this comment
 2. @ December 3, 15:20

  Mire e keni qe iu turbullon Berisha.Kur duhet ta ngopni ne burg.Keti i kane rene trut e magjarit ne qafe ju i vlersoni per zotesi idesh.Nga kjo perllogaritje ju qe i kunderviheni Berishes dilni ma keq se ti kishit trut ne qafe.Perderisa Berisha thithe oksigjen ne gjendjet te lire ju ju rrofte se iu ha meraku se po triumfoni mbi Berishen.Mileti shikon aventure komediane alla politike Albaneze.

  Reply to this comment
 3. petrika December 3, 15:30

  Ne Danimarke,po tju shmangesh taksave,denohesh nga 20 deri ne 25 vjet burg,per arsye se ke prekur tere shtetin dhe popullin,kurse po te vrasesh nje njeri denohesh 10 deri ne 12 vjet burg,se ke demtuar,vetem nje familje.Me llogjike Rama ka te drejte se perndryshe nuk shkeputemi dot nga varferia dhe korrupsioni..

  Reply to this comment
 4. . December 3, 15:54

  ************************************************************************

  E mjera SHQIPERI me keta VERIORE-SHPELLARE c’po heq !

  Historikisht VERIORET kurre nuk kane punuar per te miren e SHQIPERISE.

  Historikisht VERIORET kane qene dhe jane e KEQIA me e madhe e SHQIPERISE.

  ———————————————————————-

  E imagjinoni si do ishte SHQIPERIA pa keta VERIORET ? … nje shtet me

  kulture moderne-EUROPIANE.

  ************************************************************************

  Reply to this comment
  • LOVE P A R I S December 3, 16:37

   e imagjinon dot Shqiperine pa filiLoLoqylistat ?
   po pa rrrrilindasit rilindiote e imagjinon dot ????

   e di ti pse Saliu ju ben zbor juve ????

   koncesionet ,koncesionet qe do anulonte Braqia ….ah pika thuaj
   gazetari me diplome te blere ,kr i komisionit per ekonomine

   i tregon ligjet e shteteve te tjera qe te cojne ne burg
   por ama nuk na spjegon pse babi i Argites dhe SYPESHKAQENIT
   eshte jo i lire ,me i lire se liria vete

   Shqiperia do jete europiane kur te ngordhi dhe komunisti i fundit
   me gjithe filiLoLoqylistat !

   Reply to this comment
  • info analitike December 3, 16:46

   Me Kocon kerkon te shitesh europian ti apo me Rucin, Ballen, Bracen? E pame se ku u katandis Shqiperia me jugoret qe i detyroi shqiptaret te iknin nga syte kembete duke braktisur vendin.

   Reply to this comment
  • Ruxheli December 4, 12:13

   Turp per tyqei quan verioret “e keqja” e ketij vendi.Turp, turp e prape turp.Ti qenke antishqiptar,sepse dashke vetem gjysmen e popullit shqiptar,Pra as me pak e as me shume,”dashke” nje Shqiperi te pergjysmuar e te sakatuar.E cuditshme si merrni guximin e artikuloni ,(qofte edhe pa emer e pseudonim),mendime te tilla,te cilat kane si produkt vetem urrejtje.Mosni,mos mbillni urrejtje!

   Reply to this comment
 5. EL December 3, 16:17

  Flet plehra I Shqiperise Sali Krimineli qe beri cfarei deshi menderja ketij felliqsire,si e lini ne Parlament te llomotise kete monster,tregojani ku e ka vendin.

  Reply to this comment
 6. E verteta December 3, 16:19

  Ky nuk eshte vetem nje monster,ky eshte nje kriminel ordiner qe duhet te jete sot pas hekurave per te gjitha sa I ka bere ketij vendi.

  Reply to this comment
 7. Ela December 3, 16:21

  Shikoni fytyren e shperfytyruar nga urrejtja te Saliut,dhe I ke thene te gjitha per kete funderrine.

  Reply to this comment
 8. Mondi December 3, 16:21

  O Sali nuk te pjerdh me askush,prandaj mbushu se populli te urren ne max.

  Reply to this comment
 9. Mondi December 3, 16:25

  Me I lig se vete ligesia,Sali Djalli e ka pak.

  Reply to this comment
 10. SKRAPARI December 3, 16:31

  Sot na doli e na foli përsëri Aqoja i opozitës , Sali Berisha.
  Na shau Nexhmie Hoxhën, asaj që për vite të tër i pinte pordhën nga do që shkonte. Nuk i dilnin kur i pinte pordhët Nexhmies.por pinte edhe të Vito Kapos.
  Flet ky i rrjedhur pë luftën që kur luftonte Nexhmia e Vitua ishte ende në k….t e babës .Flet ky që kur erdhi në Tiranë mbushi konviktin me morra.
  Flet ky dallkauk për Byroistët tani pas vdekje së tyre ,pasi kur ishin gjallë u lëpinte bythën kolegëve që t’a merrnin në bllok. Mbyrret ky se rrezoi komunistet ! U rroi bythën se komunizmin e rrëzoi koha e rrëzoi Ramiz Alia. Le të thotë,kur e dorzoi tesrën e partise. Ky ështe mbrojtësi i hajdutëve e kriminelëve…… Aqoja i PD ka vdekur politikisht. Qytetar mos shkoni pas njerezve vrasës e hajdut. Thërret Lulzim Basha për 200 milion euro të Edi Ramës,po nuk flet për 230 milion eurove që vodhi rrugës DUrrës- Morinë. Flet për liri të qytetarëve ,po nuk thot pse vrau 4 qytetar me 21 janar. Qytetarë,mos shkoni pas hajdutëve të energjise, pas tregtarëve gjakpirës që nuk u paguajnë sigurimet,që nuk do dilni dot në pension. Saliun e LUlin e shoqërojne hajdutët e kriminelet, JU qytetar të thjeshtë, ju fshatarë që jeni pa shkolla, pa qëndër shëndetsore, pa mjek, ju që punoni tokën në shekullin 21 me gomar. Jo se nuk i kishit ,po ua hoqi ky Sali, që do të vij përsëri në pushtet ,që të siguroj fëmijët e tij e jo tuajit . Fëmijët tuaj të rrinë në shkolla që t’u bier uji mbi kokë,kurse fëmijët e niprit e Saliut e shokëve tëtij të studiojnë jasht shtetit. Lulzim Basha ka vilën në Hollandë,fëmijët e tij studiojnë në shkolla model. Ndaj u duan në protestë ………..

  Reply to this comment
 11. lato December 3, 16:51

  Mos e shani Berishen!Ai ka meriten e krijimit te klases se panjohur te biznesmeneve .I reformoi (shkaterroi)te gjitha ndermarrjet industriale dhe ua dhe petritave te tij me kredi.Edhe Kocon ai e krijoi.I dha Uzinen mekanike te kombinatit metalurgjik me letra pa vlere,ku sipas nje suedezi qe e vizitoi ne vitet 80,vetem rraketa balistike nuk mund te prodhoheshin.Udha mundesine te ndertonin ku te donin,si te donin dhe cfare te donin,vetem llogarine e partise mos e harrionin.Ja kalbi katundareve domatet ne are,i coi per skrap gjithe fabrikat ushqimore,vetem e vetem,qe biznesmenet te importonin salce nga Maqedonia dhe speca nga Bullgaria dhe patate nga Serbia.U dha tendera rrugesh qe u shtruan me balte dhe zalle lumi,qe u shtruan nga tre here dhe u gropezuan kater here.Solli ne metalurgji Kurumin,qe importoi gjithe hekurin atomik te Cernobilit dhe tani habiten pse vdesin grate nga kanceri,pse dalin vicat me dy koke,pse ppjell mushka ne Albanistan?

  Reply to this comment
 12. Luan December 3, 17:59

  Kur do ikin keto deputet si brace balla Sala e te tjer se na e shpifen

  Reply to this comment
 13. Mark uk December 3, 18:25

  Behuni bashk e jepjani prokororis per cfar thuani se kto fjal keni qe ne fillimet e levizjes studentore,ose behuni bashk e hajani .utin sic ja keni hanger tesh nje cerek shekulli.

  Reply to this comment
  • i ri December 3, 18:53

   Mbroje Saliun o Mark muti se e ke burrin e satëme,jeniçer I fëliqur,më I poshtër që ka njohur historia.Shko I lëpi bythën anti shqiptarit sali ,mere edhe aty ku je futur në hale të qenit, në shtëpinë tende ,e lërini shqiptarët rehat..Jeni bërë dy kancerë bashkë.Vafshi prapa diellit,,,,,!

   Reply to this comment
 14. E po kjo pune! December 3, 18:38

  nuk e ka fajin haleja por Rama qe nuk po merr fshesen….

  Reply to this comment
 15. SHISHJA E RAKISE December 3, 20:08

  ik o malok i ndyre ke ik per lesh derri more pleher e ndyre

  Reply to this comment
 16. Andrea December 4, 13:22

  Mark UK nga gjithe pjesmaresit ne kete fejton ti dallohes si nje idiot i shkalles siperore .Je i vetmi cecen besnik i se keqes se ketij vendi,a sa je rrit e te qift axha ne mith.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*