Thirrjet antishqiptare në Bularat, lirohen 12 ekstremistët grekë

November 9, 2018 08:59

Thirrjet antishqiptare në Bularat, lirohen 12 ekstremistët grekë

Janë lënë të lirë në orët e para të mëngjesit 12 personat e shoqëruar mbrëmjen e djeshme në Policinë e Gjirokastrës.

Mësohet se ata janë liruar rreth orës 2:00  duke u proceduar penalisht në gjendje të lirë.

Mbi Babis Karathano rëndon vepra penale e kalim të paligjshëm të kufirit, ndërsa për 11 të tjerët nxitje të urrejtjes dhe organizime të paligjshme të tubimeve masive.  Të ndaluarit e tjetër ishin shtetas grekë të ardhur në Bularat me autobusë si dhe minoritarë.

Shkak u bënë deklaratat antishqiptare të një dite më parë në ceremoninë e varrosjes së Kostandinos Kacifas ne Bularat.

Qindra qytetarë grekë udhëtuan gjatë gjithë natës nga vendi fqinj drejt Shqipërisë, për të marrë pjesë në varrimin e kacifas, por 46 persona te njohur si ekstremiste nuk u lejuan të futeshin në Shqipëri.

Uniformat blu kontrolluan edhe autobuzët që kishin sjelle shtetasit grek për të gjetur banderolën e madhe që u hap gjatë ceremonisë mortore. Ekstremistët mbanin të veshura bluza ku shkruhej “Vorio Epir’. 

Ndërkohë, qindra grekë të tjerë të cilët u futën në shqipëri me autobuzë janë kontrolluar imtësisht në kufi.

12 të shoqëruarit nga policia:

Thanas Papas

Dhimitër Konstantinos

Nina Dinos

Jorgos Varelas

Anestis Panajotis

Andrea Kurti

Thoma Stefo

Athanasis Papas

Konstantinos Gizolis

Harallamb Karathano

Pirro Panajoti

Kristo Duci

Theodhor Petropulos

Jorgo Thoma

l.h/ dita

November 9, 2018 08:59
Komento

11 Komente

 1. Dibrani November 9, 09:21

  Burg per Shqiptaret ,..Liri per ekstremistet Grek

  Tek 23 Kuksianet qe kerkonin te drejten jetike per te udhetuar i fute ne burg ne 3 te nates

  Ekstremiste Grek qe hyn ilegal dhe duan gjak Shqiptari ,.qe modifikojne arme me snajper per te vrare polic Shqiptar lirohen brenda nates

  Ptuuuu rrac e qelbur,…neqoftese ky popul don me marr hak.
  Te parin duhet me te vra ty o Ed Rama

  Reply to this comment
  • mirel November 9, 16:11

   Fix fare, me qelbesirllek shteteror nuk behet.
   Komplet vemje fashiste e bytheshitur te greket
   Harram e pacin kukesianet po nuk e shkallmuan perseri ate traun e koncesionit

   Reply to this comment
 2. Janullatos arxidoglyftis November 9, 10:13

  Te gjithe bythqira shqiptare te greqizuar, ketej edhe matane kufirit !

  Reply to this comment
 3. TIRONA November 9, 10:15

  SHTETI SHQIPTARE KA RA!

  Reply to this comment
 4. Babalja November 9, 10:28

  Dihej kjo pune.
  Je i pa bythe dhe frikacak o Kryeministri yne.

  Reply to this comment
 5. Lani November 9, 12:38

  Le te marrim hak duke cuar me shume hashash ne Greqi! Duke vjedhur me shume! Duke u arratisur pastaj nga burgjet greke! Duke marre autobuzet e tyre peng me gjithe pasagjereetj. etj.!
  Thirrini mendjes se dinjiteti rruhet duke u sjelle si njeri i qyteteruar. Greket e djeshem treguan te kunderten.

  Reply to this comment
  • mirel November 9, 16:36

   Ca lidhje ka kjo me shtetin?
   Dinjitetin ta ruan shteti, dhe jo 5 hajdute dhe kriminele. Te tille ka ne cdo popull dhe nuk eshte fare argument per ta perdorur ne lidhje me sovranitetin shteteror.

   Reply to this comment
 6. Pse keshtu o mjere ne? November 9, 13:33

  Tani mund te thuhet Kishim edhe ne shqiptaret nje shtet te pavarur!”

  Reply to this comment
 7. Semi November 9, 14:29

  Mbaroi ne menyre te rufeshme edhe komedia e qeverkise sone me 12 greket e arestuar.

  Reply to this comment
 8. katarakti November 9, 16:58

  Bukur. Qeveria ka vepruar me urtesi dhe zgjuarsi. 52 ekstremisteve greke iu ndalua hyrja ne Shqiperi pas ngjarjeve te djeshme. Nderkohe nje pjese e shquar e politikes greke u distancua nga zjarri qe donin te ndiznin disa ekstremiste greke, te ndihmuar nga disa atdheshitur shqiptare. Le ta kuptojne tani ekstremistet se mund te hajne koken e plumbi si ai heroi i tyre Kacifas. Shqiperia ka zot perseri.

  Reply to this comment
 9. Pano November 9, 19:44

  Komedi e shkurter vetem me nje akt.
  Gjejeni se nga kush dhe ku eshte shkruar.
  Fituesi merr nje cmim

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim