Lexuesit i përgjigjen Berishës për Himarën: Je hipokrit, zbato ligjin me fundërrinat

Redaksia Online August 14, 2013 10:34

Lexuesit i përgjigjen Berishës për Himarën: Je hipokrit, zbato ligjin me fundërrinat

Kryeministri në detyrë, Sali Berisha, reagon në Facebook në lidhje me deklaratat antishqiptare të aktivistëve të Agimit të Artë në ceremoninë përkujtimore për Aristotel Gumën në Himarë. Në postimin e tij në rrjetin Facebook, Berisha shkruan se  ceremonia përkujtimore për Gumën u politizua deri në nazizëm nga një grup fare i vogël ekstremistësh.

“Përpjekjet për të gjetur nëpërmjet nekropolitikës minoritet në Himarë janë donkishoteske dhe tragjikomike. Himara në shekuj ka qenë dhe mbetet djep i atdhetarizmit shqiptar me kontribute të mëdha në luftërat e vendit për liri, në letrat, artin dhe kulturën kombëtare.

Në këtë zonë, disa nga fshatrat dhe vetë Himara janë bilingualë, por me ADN dhe nëngrupe gjaku identike me fshatrat e tjera që në mijëra vjet nuk kanë folur një fjalë në gjuhën greke apo tjetër përveçse shqipes së bukur. Një ceremoni përkujtimore mortore me politizim ekstrem dëshmon dhe njëherë mjerimin e atyre që duan të gjejnë në të vdekur gjurmët e një minoriteti që nuk ka ekzistuar kurrë në Himarë”, shkruan Berisha.

 

Lexuesit i përgjigjen Berishës për Himarën: Je hipokrit, zbato ligjin me fundërrinat

Lexuesit kanë reaguar plot zemërim ndaj postimit të fundit  të Sali Berishës në Facebook lidhur me Agimin e Artë. Shumica e komentuesve online në faqen e tij akuzojnë Berishën se duke qenë kryeministër në detyrë, në vend që të veprojë, bën vetëm deklarata. Kur vjen fjala për Partinë Socialste që ka fituar tashmë pushtetin ai thotë që jam kryeministër, kurse kur vjen fjala për Agimin e Artë ai është thjesht… pushues në Dhërmi.

Ja disa nga reagimet e komentuesve të marra mbrëmë poshtë postimit të S.Berishës::

Ervis Lasku: Ju po te ishit shtet nuk ja shisnit detin Greqise te dish ata se cfare kane bere me ne si na kane trajtuar ze koken me dore po ti je kot fare nuk behet ndonje kavaljer kryeminister te mos leje komb tjeter te na cenoje

Julian Veliu:Z.Kryeminister, perse nuk urdherove policine qe ti terhiqte zvarr dhe ti plaste ne burg kete spordhjaker qe na hiqen si trima, ketu ne token dhe vendin qe ne mivjecare ka lindur trima dhe azgane…?! Keshtu z.k do ikje me nder nga posti dhe do mbeteshe ne memorjen e ketij kombi dhe ne histori si nje patrijot i vertete, ashtu sic ke deshmuar ne disa raste me vendimet qe ke mare… Z.k nese keni mundesi, do tju lutesha qe te miratonit ligjin per “TRADHTI KOMBETARE” me denim max deri ne varje ne litar per cdo gjakeprishur qe guxon te pordhose vlerat dhe simbolet tona kombetare te lara me gjakun e kombit tone heroike dhe kryelarte.

 

Francesko Guri: Zoti berisha ata qe ju prijn nazisteve grek te vin te bejn ato qe nuk do ishin ber ne as nje menyr ne tokat shqiptare ne shqiptaret ne 2004 dolem te festonim kombetaren per nje ndeshje futbolli dhe u ngrit gjith policia me gjith popull e vrau e theri te gjith’ shqiptaret dhe ato po i perballemi akoma me shum vuajtje por ju si qeveri duhet ti shikoni me qart gjerat se nuk ju falet. Se neser pas nesr do vuajn’ edhe nipat e mbesat tuaja. flm zoti berisha

Fatos Memajdini:  Z.Berisha,fashistet nuk duhet te lejoheshin fare te hynin ne Shqiperi jo me te benin fjalime. Dergo fadromat dhe hidhja ne toke ate hotelin atij fashistit nga Lukova.

Stavri Pici: Është sh deklarate e forte pse nuk e bete m pare? Pse i lejoni keta personazhe t bejne keto gjera?

Nazmi Xhika: Nuk di te kete nje shtet tjeter ne bote qe ti detyroj emigrantet shqipetare te ndryshojne emrin e tyre.jam kuroz te mesoj se si e justifikojne greket nje veprim te tille.

Franc Kaloshi:Zoti berisha krytari i ketij grupi mafjozesh ESHTE pronari i hotel Palasa ne Lukove ky grek duhet treguar vendi ndaj ne emer te te rinjve shqiptar te lutem te mbash qendrim mer masa ndaj skemave alla-kocokokdhimase

Edmond Kaleci: Sali Berisha tani po e kuptoj perse populli nuk ka me besim tek ty, kete gje qe ndodhi ne Himare qe ti e quan gje te vogel po ta besh ne Greqi do te varin, ky eshte shteti qe po len ti ku policia jote nuk shkoj te arrestoj ato qe po shanin kombin por perzinte kamerat qe te mos e filmonin .TURP.

Ilvo Budo: Fajin e kemi vete qe i lem te hyne brenda teritorit ton ata s’lene femijet te kalojne kufirin dhe ne i leme te vine e te bejne akte vandaliste brenda Shqiperisë.

Vaid Bonjaku: Unë jam nje perkrahes i juaji dhe do vazhdoj te jem Z.Kryeministet. Por ju me fuqin qe ju jep ligji s’duhet ti lejoni qe kto felluqesira, ektremistë grekë te bejn deklarata te tilla ne token ton..ligji duhet te veproj ..

Pavli Buneci: Shtetin ti e ke n dor akoma…..kapi rrasi mren ato qe vin propagandojn per politik te flliqme neo-naziste-greke….me pamje i ke, bile njoni njifet mir nga ato ane se esht dhe nga lukova!!!!

Klitis Pupa: Bëre arestime ne njerez qe kurre nuk do ju vinte rradha per tu arestuar dhe nuk arestove keta qe me ligj duhej te arestoheshin. I paguan spiunat per qellime personale Je.GREKOFON.

Naim Baçi: Z Berisha e kishe gurin dhe arren sic i themi ne nga anet tona. Besoj se nuk e ke harruar kete shprehje se si ti dhe une nga nje vend jemi. Duhet tu kishe treguar vendin qelbesirave greke. Tani  kot komenton se i kishe te gjitha mundesitë se je akoma kr.

Redaksia Online August 14, 2013 10:34
Komento

25 Komente

 1. Cycyveli August 13, 18:46

  Turp tju vij o polici e shtet i pjerdhur,mu perpara hundes tuaj keta buburreca i bene provokim nje kombi te tere ,dhe cfare bete ju,me nder i rrujtet b.then,ne vend qe ti kapnit zgupthi e tju tregonit qefin…

  Reply to this comment
 2. ANALISTI ZVICER. August 13, 20:01

  une akoma nuk po ju besoj SYVE te MI qe askund nuk pashe se REAHUAN PRESIDENTI e QEVERIJA,por edhe RILINDJA RAMA e kane mbuluar KOKEN me JORGAN,a per intersa te tyre PRIVATE ILRE META edhe UZORPOJKE e PLLOKOJKE PARLAMENTIN duke ju thene te gjithe STOP-STOP nuk mund te folni se ky eshte parlamenti privat i ILIR METES me te njejtat rregulla te SULLTAN SYLEIMAN SELIMIT TURK.ktu lirishte mund te thuhet SHQIPRIJA SHTET PA QEVERI……a mu bash sot gazeta zvicerane LE MATIN shrujti se mardhenjet ESPANJO-ENGLEZE jane tensionuar per shkak te GJIBRALTAR ku anglija ka nisur nje flate detare per ngritje e aterime HELIKOPTERASH ,dhe jane prononcuar edhe kryeministrat si DAVID CAMERON ashtu edhe MARIANO RAHOJE gjdonjeri ne interes te shtetit te tije,a gjibratar eshte shume-shume ma i Vogel se HIMARJA,por edhe per nje mikro problem deklarohen presidentat kryeministrat e shteti ne shtetet normale evropiane.edhe per sulmin serbe ne tropje ne 1999 ten fare ska pas reaguar qeveija NANO-MEJDANI.pytja si eshte e mundur te VOTOHEN kto PARTI me kto koka njerzish.bilit ilir meta bejke vizita private te tije edhe kure serbija kishte EMBAGO…..ktu fjala qeveri e shtet e ka HUBURE KUPTIMIN.kure nuk REAGONE defakto ke PRANUAR kerkesat e AGIMIT FASHIST.

  Reply to this comment
  • kuq e zi August 13, 21:15

   analisti zvicer or mik car lesh rame+meta thua ti more plak,shikoje pak se cqeveri ke ke nje rraketik president jari nje shtupe e berishes,ke dhe nje kryepsiqik me te meta mendore,ti mire e ke ndofta per ANGLINE qe paska cuar flloten,po ky DRUZHJA e serbise i marri sali pse nuk e coji burgajn-kulicajn-brecanin-etj pse nuk i coji ne Himare apo keto palaco qe permenda ja versul popullit per presion vetem kur jan votimet ,eshte e turpshme dhe e patolerueshme qe nje batak kryeminister komenton pasi kan kaluar 1 apo 2 dite,pastaj ku ka surrat ky psiqik te ngreje serin ishte ky qe firmosi paktin per detin me greqine bashke me ate peden e hollandes lulin e argites turp per faqe te zeze e kan kthyer kombin si truall pa zot ku nje grup huliganesh grek vijne e bejne e tallen si ju don trapi..

   Reply to this comment
 3. vetetima August 13, 20:32

  Ku je o president prej lecke, ku jane institucionet e ketij shteti.Kur eshte puna per karrike s,lene gje pa thene per njeri tjetrin, ndersa per hasmin i hane mutin.

  Reply to this comment
 4. T'ka sali shpirt August 13, 21:32

  ky eshte kulmi i shtetit te pambukut dhe qesharak deri ne mbytje

  ti tani o ………. s’di c’fare epiteti te ve me tej se nuk je me tokesor
  e ke zhvendosur qeverine ne facebook o saaaaaaaaaaaali

  Reply to this comment
 5. eli August 13, 22:59

  sa keqe vjen me komentuesit dhe deshiren e tyre te flakte te tregojne dy rreshta urrejtje per himariotet. me gjithe respektin e gazetes dita, me duhet te kujtoj se mediat shqiptare, nuk bazohen ne arkiva. pse, sepse i njejti politikan qe ju genjen prej 20 vjetesh, e kishte shpallur himaren zone minoritare bilinguale. prandaj nuk ka pse tju vije hidhur nga budallalleqet e tij dhe te tjereve politikane shqiptare. himara eshte ka qene dhe do te ngelet autonome me nje popullsi me prejardhje te lashte greke dhe aspak e vertete se ka histori shqiptare. respektohen cilido te hene shqiptaret nrenda bashkesise himariote por kultura feja dhe traditat jane dhe mbeten helene. por me duket se i ka ardhur radha qe te shkeputet nga shqiperia. shikoni karagjozet ne fier, me flamurin grek ckane, le te meren me agimin e arte, se nga ana tjeter sa te vije ne pushtet i rregullon mire mardhenjet me shqiptaretturp te kini te pakten respektoni te ndjerin Guma, per te cilin vrasesit jane te lire.

  Reply to this comment
  • Kombi ilirshqiptar, August 14, 11:19

   Komenti u fshi nga moderatori per arsye etike.

   Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. August 14, 12:11

   Z./zj. eli! E ke lexuar ndonjehere Bajronin e madh, apo na vjen me theniet e Elefter Venizellosit! Ke gabuar adrese zonje apo zoteri! Shkruaj me mir tek Eleftero Tipias apo ne ndonje gazete greke, te cilat per hir te vertetes nuk mud te publikojne qenlleqe te tilla nacional fashiste,sepse i perkasin shtypit demokratike dhe perparimtar grek. Ne do te dish me mire nje opinion meso se jo vetem Himara, por dhe Paramithia, Preveza, Janina dhe Arta, kane patur dhe kane popullsi autoktone shqiptare, kan qene dhe jane toka autoktone te trungut te Shqiperise. Mire eshte, qe, nese nuk jeni pjese e bajgave te Agimit te Zi grek, te mos i frryni ererave te fekaleve se vetem kontiminim mjedisi do te krijoni. Askujt, as popullit shqiptar dhe as atij grek qe aspirojne per fqinjesi dhe jete normale, nuk i intersojne qellenqet dhe idiotizmat shalataneske te sharlataneve politik qe frymezohen nga flamuri i rreckosur i hitlerit.

   Reply to this comment
  • Marko Bocari August 15, 01:17

   Moj Eli,ne c’libra e ke lexuar moj moj moj qe himariotet qenkan me “prejardhje helene”.Me siguri ne librat e Velopoulos dhe Liakopoulos.Ti dhe ju “pende-bardhet” qe i jeni vardisur Himares si muti ne kepuce duhet te dini ca koncepte fillestare ne te kuptuarit e gjerave moj moj. C’do te thote psh “nga feja jane helene”?! Mbush mire moj e Kozmait!Nuk ka ndonje fe helene,c’po thua? Ajo e lashta e 12 perendive,nuk ekziston!Himariotet jane kristiane ortodokse,ashtu si miliona perreth botes apo si mijra e mijra ne Shqiperi.Feja eshte universale,por nese mund te flitet per “origjine etnike” natyrisht qe kristianizmi e shumta qe mund te thuhet eshte me origjine cifute! Keshtuqe sipas llogjikes tende,meqe himariotet jane kristiane,i bie te jene etnikisht cifute!? Ik moj trushpelare. C’do te thote moj moj psh qe “nga kultura jan helene”?! Kush moj?Himariotet, qe veshje tradicionale kane fustanellen? Veshje qe konsiderohet nga historinet e sotem greke si “apoklistika” e popullsive shqiptare kudo ku ato banonin,qofte ne Preveze,qofte ne Novi Pazar!Pse nuk vishnin himariotet poturet e zeza te kretasve apo te pondeve moj,moj?Himariotet,qe kendojne labce dhe vetem ne shqip (se ne greqisht kenga duket qesharake,ata te gjithe e dine) dhe vallezojne varg (e ne Greqi i thone tcamiko).Pse nuk kendojne “tcifteteli tourkiko” e nuk vallezojne sikur i kane futur korrentin ne prapanice ashtu si kretasit e pontet? Ik moj moj trushpelare. C’do te thote moj moj “tradite helene”!? Kush moj?! Himariotet,qe kane BESE? Bese kane vetem shqiptaret moj,ke gjetur ndonje grek me bese moj e trullosur? Fjala bese ekziston vetem ne shqip dhe nuk perkthehet ne greqisht moj,c’tradite “helene” kane himariotet moj?Himariotet qe kur bejne dasem,dergojne krushqit per te marre nuse dhe kur kthehen ne shtepi te dhendrrit,asnjehere nuk kthehen nga e njejta rruge nga u nisen?Greket as nuk i kane degjuar keto tradita moj moj,se jane vetem “apoklistika” shqiptare.Nuk ka fjale KRUSHQ ne greqisht moj,se nuk ekziston ky institucion ne “traditen helene” o e fandaksur!(“Ta simpetherika” nuk ka lidhje fare me krushq,ndaj kur shqiptaret grekofone flasin greqisht,fjalen “krushq” e thone ne shqip “krushq”).Himariotet qe ne mort qajne me kuje e me ligje,si gjithe Laberia moj moj?Po ne Greqi s’ja ka idene njeri se kujt i thone vaj me ligje moj,per c’ “tradite helene” na derdellis? Himariotet,qe flasin shqipen kercitese te Bregut,ata te hedhurit,qenkan njesoj me Karagioglidh-at e Gerqise!? C’thua MOJ!?
   HIMARIOTET JANE ME RRENJE E DEGE SHQIPTARE BREZ PAS BREZI dhe mizat e hales si puna jote asgje nuk u bejne dot! Sa per dokumente historike (ato greke duhen per ne hale) ka shume,por te keshilloj te gjesh dhe lexosh ne origjinal letren qe himariotet i dergonin Papes se Romes ne shek XVI-te! Atehere kur askush nuk kishte ndonje interes apo prapamendim per prejardhjen etnike, do e shohesh se c’jane dhe si e quanin veten himariotet. Te jesh e sigurte qe nuk e quanin veten jevgj,me fal greke se u ngaterrova. MOJ MOJ MOJ!

   Reply to this comment
 6. bill August 14, 04:21

  Me falni , por nuk ishte sala ai qe e shpalli himaren zone minoritare?
  A nuk ishte sala qe hapi shkolla greke ne himare?
  A nuk ishte ky me lulin qe I dhane edhe detin greqise?
  A nuk eshte ky akoma ne pushtet dhe duhet te kishte reaguar duke I arrestuar per fyerje kombetare?
  A nuk eshte po ky sali qe e bushi jugun me varre te paqena greke
  Ca do komenton ky ?
  Tani te shikojme ca do bej edi
  Shpresoj te kthej dinjitetin e neperkembur shqiptareve

  Reply to this comment
  • gerti April 15, 16:21

   Zoteri shkollat Greke ne Himare kan qene para se te vinte Berisha. Ne kohem e Komunizmit shkolla Greke ka patur edhe ishin me te mira se sa jan sot sepse shteti tregonte perkujdes te vecant per minoritaret.

   Reply to this comment
 7. Teknokrati August 14, 07:26

  Streha e fundit te maskarait eshte Facebook-u …….

  Reply to this comment
 8. Kombi ilirshqiptar, August 14, 11:04

  O Eli si o pler na qenka imara elene njerz si puna jote duet te zhduken nga kjo tok qe ne shekuj eshte quajtur .Dardani.Iliri.Alban.SHqipri. Kur kan qen dardanet e iliret fjala grek nuk esht njojtur.kur esht njojtur shteti grek me shum se qysma e popullsise kan qen arvanitas qe vlisnin shqip opler eli .por beni fjal ju fashista se nuk ka shtet ketu ne kete vend.pse nuk ndjeshit ne kohen enver hoxhes o plera .po rini mir aty ku jeni sa nuk esht von se jaukemi par trimerin sa ini.

  Reply to this comment
 9. hito labi August 14, 11:25

  Ik or m.t u bere trim tani qe sta var njeri,se kur kishe fuqi rije para grekut e serbit si qen i zgjebosur

  Reply to this comment
 10. shqipfolësi August 14, 11:41

  Leksioneve të kr. i ka kaluar koha. Nuk ke më spektatorë që të ndjekin dhe të duartrokasin.
  Gjithë jetën politike ke thënë vetëm gënjeshtra e mashtrime. E dimë që politika e ka këtë ves si “vlerë”, por ti e tejkalon kufirin në çdo drejtim.
  Përsa i takon “agimit të artë”, nuk e kuptoj se si lejohen të kalojnë kufirin dhe të hyjë në tokën shqiptare, një organizatë që dihet se edhe në Greqi ka kundërshtime si parti naziste. Politika e tyre përçmuese dhe denigruese ndaj emigrantëve në Greqi, i kalon caqet e respektit reciprok. Atëhere shteti berishian, përse na bëka sehir se si këta “trima” që guxojnë kaq pa teklif dhe pa u ngacmuar nga askush, të ofendojnë kombin shqiptar në tokën shqiptare??? Ky është shteti demokratik berishian, që lejon pa asnjë ndjenjë ndërgjegjeje kombëtare, të shkelet toka e vet nga ekstremistë naziskinë?
  A e mendoni për një çast të anasjelltën e këtij veprimi??? A do e lejonte ai ushtari i thjeshtë grek në kufi, një organizatë të tillë shqiptare ti hynte në tokën greke e ti mbante edhe fjalime e ti ofendonte ??? Ndërkohë që kr. shqiptar qetë-qetë në fb. atje pranë kufirit grek ku është me pushime, na reciton gënjeshtra në diell.
  Kur e keni mbrojtur ndonjëherë dinjitetin kombëtar ju dhe partia juaj z. kr? Si qytetar, nuk kam në kujtesë asnjë rast të tillë, ku shteti shqiptar, të ketë vepruar vërtetë si shtet dinjitoz! E pra nuk ju dolën 23 vjet për të ngritur dhe ndërtuar një shtet serioz që ti dalë për zot kombit dhe vendit të vet? Turpin ju e keni ngrënë dhe e hani çdo ditë me bukë. Por mbase mortja, do jetë kapak floriri për ju të gjithë, që veç sehirit asgjë nuk keni bërë për këtë popull e vend. Bile me këtë reagim prej karagjozësh, që vetëm flisni dhe asnjëherë nuk veproni, tregoni as më shumë e as më pak, se jeni pikërisht ju që e doni një situatë të tillë as mish as peshk. Meqë po na lini shëndenë, doni që gjithçka pas jush të destabilizihohet. Sepse ju gënjen mëndja se kështu mund të përfitoni përsëri për të ardhur në pushtet. Këtë herë gaboheni rëndë. Nuk mund të luash me letra në kurriz të vendit dhe sovranitetit kombëtar! Turpi është në anën tuaj dhe të gjithë atyre që ju kanë ndjekur nga pas.

  Reply to this comment
 11. Vëzhguesi F. August 14, 12:31

  Plehra ne ikje, apo kryeminstri ne detyre i Shqiperise, e tregoi dhe nje here veten se eshte jo vetem nje sharlatan me brire, nje hipokrit i rendomte, por dhe nje demagog i trashe qe duke dale ne pozicionin e nje qytetari te zakonshem nerrjeti social, kerkon te bind qytetaret se ai qenka nje atdhetar dhe patriot qe nuk u pajtoka me qendrimet e disa bajgave fashiste greke.
  Ky bajraktar, tashme i rrezuar nga froni, qe beri te qintat ne kurriz te Shqiperise dhe shqiptareve, kujton se shqiptaret jane njerez te trashe dhe ai mund tjua hedhi edhe tani ne momentet e fundit te ngordhjes se tij politike. Sali Berisha, qe eshte nje antikombetar, e ka treguar me veprat e tij, jo vetem keto tete vjet kur ishte kryeministri me i keq i 100 viteve te shtetit shqiptar, por dhe gjate kohes qe ishte president i kesaj republike. Nuk eshte nje veprim, por jane nje sere veprimesh antikombetare qe varijojne nga thyerjet e embargos se naftes ndaj, Serbise, perdhosja e varrevve shqiptare dhe ndertimet e varrezave greke, çarmatosja e repartit te Peshkepise ne Prill 1994 dhe lenia nen goditjen e organizatave fashiste te djemve shqiptar ne kete repart, toleranca ndaj provokimeve dhe thirrjeve antishqiptare te fashisteve greke ne paradat ushtarake te saj, tolerancat ndaj kerkesave absurde te perfaqsuesve te zellshm nacionaliste greke ndaj simboleve shqiptare, toleranca ndaj krimeve kunder emigranteve shqiptar dhe deri rtek shitja apo falja e 354 km2 det. Vendosja para drejtesise e ketij sharlatani dhe bashkepunetoreve te tij per veprime dhe mosveprime ne kundershtim me kushtetuten e Shqiperise, ne dem te interesave kombetar, vetem ky akt mund te normalizoje dhe te parandaloje aktet vandaliste dhe pretendimet absurde te perfaqsuesve fashiste dhe ultra rraciste te lumpenit grek. Strukturat e policise ne rastin e Himares, jane po aq pergjegjes sa dhe personat grek apo shqiptar, qe inskenuan ate rast te paprecedent.

  Reply to this comment
 12. Dr. Vehip (Veip) Proda August 14, 15:04

  I nderuari Zoti Kryeministër, Sali Berisha,
  Unë nuk do të përdor as epitete, as zhargone ofenduese e rënduese, sepse ato nuk bëjnë pjesë në kulturën time vetjake e familjare! Por, ama, do të këmbëngul fort në disa cështje thelbësore, për të cilat nuk dua përgjigje, por kërkoj si qytetar veprim politiko-diplomatik, në mbrojtje të atdheut dhe të kombit shqiptar: Së pari, që Himara është shqiptare, këtë e di edhe bufi, por nuk e “dinë” kundërshqiptarët dhe përkrahësi e tyre. Prandaj, ajo duhet t`u thuhet atyre publikisht: a) Nga Juve, duke dalë publikisht, enkas apo nërmjet ndonjë interviste, nga zyra apo nga ndonjë studio televizive, si kryeministër, dhe jo nëpërmjet rrjeteve sociale, si qytetar! Juve u ka ardhur keq kur u kanë cilësuar “kryeministër në detyrë”, atëhere përse nuk veproni si kryeministri që e mendoni dhe e konsideroni natyror dhe legjitim!? Jo vetëm kaq, por ishte rasti që t`i kërkonit qeverisë greke sqarime për këtë skandal kundërshqiptar të përsëritur, i cili e ka bazën te armiqësia e institucionalizuar nga Greqia nëpërmjet “Ligjit fashist të Luftës” me Shqipërinë, ndaj ekzistencës të së cilit të gjitha qeveritë kanë heshtur! Si more burrat e dheut, dhatë troje për varreza ku deshën grekët; dhatë eshtrat e shqiptarëve, për t`u shtuar numëri i ushtarëve grekë të “vrarë” në Shqipëri; dhatë tokë e det; lejuat të ashtuquajturit pensione për jugorët, për të kërkuar “harac” më pas qoftë edhe me heshtjen, deri atje ku grekërit pretendojnë se është “Eladhë”; lejuar përdhosjen e nderit e të dinjitetit të kombit filluar nga simbolet kombëtare e deri te Dëshmorët e Kombit dhe nuk e hapët njëherë gojën dhe nuk e ngritët njëherë zërin për cështjet e mbetura pezull, të gjithë papërjashtim gjatë këtyre 23 vjetëve?! Po si nuk e shfrytëzuat këtë rast ekstremisht flagrant, për t`u kujtuar grekëve se është një plagë e pambyllur që rrjedh ende gjak dhe kjo plagë quhet Çamëri dhe viset e tjera etnike shqiptare në Greqi, ende të pushtuara dhe të kolonizuara! Kaq i dashur, aq i kolmë, aq fitimprurës qënkërka ai i “shkretë” pushtet sa shkelët edhe mbi dinjitetin tuaj vetjak dhe mbi historinë tuaj familjare? Të gjithë, pa përjashtim! Prandaj, heshtni, mos e përmendni më Enver Hoxhën, i cili, kur asnjë shtet nuk e njihte Shqipërinë dhe kur nuk e pranuan në Konferencën e Paqes në Paris si palë fituese, u ngjit në tribunë dhe ua that troc “qirjeve”: “Kush prek kufijtë e Shqipërisë do t`i derdhim plumbin në gojë”, apo më vonë duke i paralajmëruar ta ulnin “bishtin”…! Aq i vërtetë ishte autoriteti i Shqipërisë sa një general grek i ankohej një mikut të tij se Enver Hoxha flet dy herë në vit dhe neve rrimë në gatishmëri 12 muaj në vit larg grave! I them këto jo për nostalgji, por për t`ju gërvishur pak ndërgjegjen të gjithëve…! b) Nga Ministria e Punëve të Jashtme, e cila duhet të kishte thirrur ambasadorin grek, për t`i dorëzuar notë verbale dhe për ta vënë në dijeni se të gjithë anëtarët e Partisë fashiste greke “Agimi i Artë” janë persona non-grata për Shqipërinë dhe në cdo rast të kalimit të kufirit greko – shqiptar dhe ndërsjellas, prej tyre, ata do të ndalohen dhe do t`i nënshtrohen ligjeve shqiptare. Ndërkohë, të thirreshin të paktën ambasadori i SHBA-së dhe ata të vendeve të BE-së, të viheshin në dijeni për ngjarjen dhe të shfrytëzohej rasti për t`ua rikujtuar mbajtjen nga Greqia të “Ligjit të Luftës” (dy vende anëtare të NATO-s në gjendje lufte!); për qëndrimet greke ndaj cështjes së Çamërisë dhe të viseve të tjera etnike shqiptare, si dhe ato pasurore në Greqi, të cilat mbahen të “bllokuara” pikërisht nga “Ligji i Luftës”! c) Nga Policia, e cila duhet ta kishte analizuar këtë ngjarje në mënyrë shumëplanëshe dhe të kishte dalë me masa konkrete! Shikoni se cfarë ndodh: shkon policia dhe korr kanabisin nëpër male, kur duhet ta parandalonte mbjelljen dhe rritjen e saj: ndalon policia qytetarët që shkojnë nw Lazarat tw punojnë me mëditje apo të shpiem ujë, plehra e të tjera, duke shkelur të drejtat elementare të njeriut!?! Nëse kjo bëhet se në Lazarat kultivohet kanabis, Policia le të merret me ata qw kultivojnw kanabisin dhe jo më puntorët! E shihni dhe e “kuptoni” se cfarë bëhet? Puntori do punë! Ai prashit, vadit, plehëron kanabisin: pastron ujërat e zeza; ngarkon dru në shpinë e të tjera punë, qofshin edhe më të rëndat, për të ushqyer fëmijët. Kjo, aq më tepër që punët janë në mes të sheshit, në dritë të diellit dhe me fitim të lartë! Së dyti. gjithcka që ndodh nuk është e rastësishme, ngase neve i kemi “hapur rrugë” krimit kundërkushtetues, duke flakur Ligjin nr. 7495, datë 2 korrik 1991 “Për organizimin e Shërbimit Informativ Kombëtar”! Jam dakort që juve si parti nuk e votuat heqjen e tij, por nuk ndërmorët iniciativën ligjore për ta kthyer atë gjatw 8 vjetwve nw pushtet, ndonëse e kam ngritur disa herë publikisht, dhe u jam drejtuar Juve personalisht! Tani keni rastin ta merrni këtë iniciativë ligjore, duke i bërë presion mazhorancës së re në Parlament! Gjatë këtyre viteve janë bërë shumë rekrutime nga pika, qendra dhe zbulime të shteteve kundërshqiptare; janë hedhur në erë shtylla tensioni dhe janë bërë difekte dhe avari tw rwnda në kuadër të konkurrencës së brendshme dhe ndërkombëtare; është ushqyer pandërprerë korrupsioni politik dhe ekonomik nga mafia shqiptare e ndërkombëtare; janë bërë tentativa për rrëzimin e pushtetit me dhunë; janë bërë tentativa për prerjen e marrëdhënieve diplomatike dhe nxitjen e luftës; janë bërë tentativa për tjetërsimin e territorit shqiptar. Ja pra, këto vepra penale kishte SHIK-u në ndjekje, por që u flak pwrtej, për t`u hapur rrugë relizimit të tyre pa pengesë në Shqipëri!
  Dërguar gazetës “Dita” dhe “55”

  Reply to this comment
 13. kuq e zi August 14, 16:45

  ik mor hajni serbe

  Reply to this comment
 14. amir August 14, 18:18

  i dashur zoti k .minister kam ken jam mbeshtes i juaji pa mvarsisht se nuk kam pusur as me te voglin privilegj deri me sot -por me pun e me sakrifica po jetojm me djrsen ton – por kjo qe po beni eshte nje shkelje edinjnitetit ton kombetar .dhe nje shkelje epafalshme per nje shtet te pamvarun e sovran te vij nga greqia nj e grup huliganesh dh te bejne ca ju do qefi- dhe sic u thot dhespoti. kjo eshte jne turp ketu duhet forca e shtetit .dh jo ne mitingjet paqesor ku policia eshte e gateshme te gjuaj ne popullin e vet ketyre duhet te ju thuash se ka zot ky vend dhe tu japim ate qe meritojne.

  Reply to this comment
 15. hosteni August 14, 19:41

  gjyshi turpin e ka hong me buke, biles I futi edhe 1 gote vere nga ajo qe I ka dhene janulla,,,,,,,,,,,,,,!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 16. shkodrani August 14, 21:11

  Ku je o kryemistreci i SHQIPNIS deri me 9 shtator deri me seconden e fundit po e shet shqipnin dhe po i len armiqt ton me ardh edhe ne atdheun ton me na sha dhe me na poshtnu apo jan shoket tuj . Po asht e vertet edhe ti je si ata dhe do te kesh fatin e tyne mbas 9 shtatorit .
  Tradhtar Tradhtar posht Greqia

  Reply to this comment
 17. FREDI August 14, 21:30

  Mos u tregoni naive kur kerkoni nga z.k te reagonte si k/m ne detyre.Gabim.Z.k vepron si kryeminister ne detyre vetem per te mare vendime per te vjedhur dhe ato pak pasuri qe kane ngelur dhe jo per te garantuar sovranitetin e vendit.Ai eshte i vendosur nga miqte greke te veriut dhe nuk ja mban.Por shpejt do te flasim dhe per kryeministrin e zgjedhur dhe do shikoni se dhe ai ka te njejtet padrone.Zoti me ndjefte nqs gaboj

  Reply to this comment
 18. studenti August 14, 21:44

  Intresante sjellja juaj z..Kryeminister.Per nje gje fare te thjeshte ndjeheni i lenduar ne seder dhe perdorni gjithe arsenalin e fjaleve renduese, fyese e shpifese kunder kritikuesve tuaj, ndersa kunder uzurpuesve politike te nje vendi tjeter, qe kundershtohen fuqimisht ne vendin e tyre per frymen e tyre naziskine, perdorni nje stil te bute gazetaresk me disa shpjegime prej filologu e historiani dhe aspak te nje politikani qe eshte ne krye te shtetit.Reagimi juaj eshte shprehja e nje ndjesie qytetare dhe aspak e nje qeverie kombetare qe duhet t’i dale per zot tokes ametare.Kujtohuni ç’keni thene dhe ç’keni bere me 21 janar kunder atyre njerezve, qe kerkonin dinjitetin dhe nuk cenonin sovranitetin! Vrate mijera zemra dhe hapet varre.Te shtrenjte ne krunde e te lire ne miell- thote nje fjale e urte fshatare-jane shtetaret fikacake me politiken e tyyre kellire dhe prapesite qe bejne ashiqare.

  Reply to this comment
 19. gozhda August 15, 08:33

  vine tre greke nga greqia dhe i bejne zbor policise obooooo cfar behet kujt isheben kjo polici shqiperise a greqise per ate zot turp shume i madh per kete polici rreforme e menjehershme deri ne themel.ku eshte ky pederasti ministri noka apo po ndan hiset e korrupsionit.

  Reply to this comment
 20. ardi August 15, 09:04

  Faktet na tregojne se kryeministrat shqiptare qe para 100 vjeteve per te ardhur dhe mbajtur pushtetin me pare kane bere pazare ne kurriz te kombit me greko-sllavet.Rezultati eshte zgjerimi i territoreve te Greqise dhe sllaveve ne kurriz te teritori shqiptar.(se fundi po na i pushtojne me varreza,tamam strategji Bizantine)
  Kryeministri i ardhshem i Shqiperise,nqs eshte i vendosur per te kerkuar te drejtat e mohuara te shqiptarve dhe kete duke e dhene me shembuj reale mos te kete frike nga zdhjedhjet e parakohshme.Shqiptarve dhe miqve te tyre natyrale(Turqve,Austro-Gjermaneve,Amerikaneve)i ka ardhur ne maje te hundes tipat e qeveritarve e kryeministrave te ketyreve 2-3 dekatave te fundit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim