“Thuhet se reforma në drejtësi po dështon, unë nuk mendoj kështu!”

June 23, 2018 19:20

“Thuhet se reforma në drejtësi po dështon, unë nuk mendoj kështu!”

Ambasadori i SHBA-së në vendin tonë, Donald Lu e vlerëson ecurinë e procesit të Vettingut në Shqipëri.

I pyetur nga “Ballkan Web” sa i takon deklaratave të disa njerëzve, të cilët kanë thënë se reforma në drejtësi po bllokon në të vërtetë sistemin e drejtësisë, ambasadori Lu ka shprehur qëndrimin e tij.

“Vettingu po funksionon. Shumë gjykatës dhe prokurorë janë shkarkuar sepse nuk mundeshin të justifikonin pasurinë e tyre të madhe apo të tregonin se kishin integritetin e duhur për t’i shërbyer drejtësisë në Shqipëri.

Disa njerëz e kanë kritikuar procesin sepse ka penguar funksionimin e Gjykatës Kushtetuese dhe Gjykatës së Lartë. Unë nuk mendoj kështu. Ishte korrupsioni që pengoi funksionimin e këtyre gjykatave për vite me radhë. Vettingu po e ndreq këtë. Së shpejti Shqipëria do të ketë një sistem me gjykatës dhe prokurorë të pastër, që e kanë kaluar vettingun. Ai sistem është e ardhmja e Shqipërisë”, ka thënë ai.

s.a/dita

June 23, 2018 19:20
Komento

22 Komente

 1. Zgalem June 23, 19:41

  Vetingu eshte vdekja e autokricise , nga c’do ane , qe vjen . Kete problemin e gjykates kushtetuse e ka nxjerre ne shesh Clirim Gjata , nje jurist I bere I tille nga nevoje . E ka bere jurist Berisha , sepse Babai I tij po dorezonte celsin e arte te “drejtesise” , qe themeloi Babai I clirimit , nje berishiste I pa koregjushem . AI ( Babai clirimit ) , ka menduar te kishte 3 breza juristesh , qe te konsolidonin shtetin ujk te Saliut . Vettingun nuk e parashikoi as Babai I clirimit , as Kreshnik Spahiu . Te dy paten shprese te Clirimi Vetingu do te jete i manget , ne se nuk eliminon Clirimin , kete jurist medioker dhe berishist I perhershem ne llogore . Zgalem

  Reply to this comment
  • Fidel Kastro June 23, 22:37

   Jurist te mire o Zgalem bolsheviku jane juristet me kater klase te kohes se xhaxhit , qe mernin vendime sipas porosise se partise. Ata kishin dhe integritetin e duhur se ishin te gjithe bije çobanesh e barinj te zbritur nga mali dhe e vetmja cilesi e tyre ishte besimi i verber tek partia

   Reply to this comment
   • Pjeri June 24, 08:00

    Po keta o Fidel nga kane zbritur apo nga bjeshket ku rritej vetem ujku!Ne kohen e “xhaxhit tend” kishte universitet e ne te shkolloheshin veriore ,te shqiperise se mesme e jugore e kurset e “plepave” ishin vetem per kuzhinier e jo si e basardoi jurispudencen bastardi Berishe se bashku me kinezet e radhes duke mos lene bjeshkaras pai dhene diplomen e juristit per ti sherbyer makines vrastare te tij!E sot mosbesimi ndaj vetingut kinez eshte se perseri drejtesine e drejtojne bjeshkaret me bekimin e atyre qe kontrubuan per shkaterimin deri ne themel te shtetit shqipetar e qe sot jane bere iniciatore te ndryshimit te ketij sistemi qe vetem drejtesi nuk quhej!Jam dakort te komentosh por jo te besh analiza idiotesh ku spikat mendimi idiot !Ajo qe ka bere kryekrimi Berishe per 28 vite nuk e ka bere dot as perandoria turke per 500 vite!Per ata bije çobanesh e barinj qe permend zotrote ke nje te drejte se qe kur u zbythen ata nga juria u dhje dhe drejtesia e tash ka zbrit prej bjeshkeve dhia e bene kakerdhia !

    Reply to this comment
   • X shkerdhata e asaj toke June 24, 09:54

    Ishin tamam si Saliu yt

    Reply to this comment
  • korçari June 24, 11:00

   Vetingu eshte njera ane e medaljes por ana tjeter duhet te jete se keta gjygjtare apo prokurore te korruptuar pasi jane perjashtuar nga vetingu duhet qe urgjentisht te kalojne per ndjekje penale dhe sekuesro pasurish ,pronash ,vlerash monetare pasi jane leke te pista te vjedhura ketij populli ,apo leke te fituara duke mos denuar krimin ne kembim te pageses se po te jete e kunderta atehere Llalla eshte me i zgjuari nder ta pasi do t’i gezoje me disa breza pasurite e fituara nepermjet korrupsionit pra Vetingu ngelet gjysmak dhe jetim,te shpresojme te kunderten :e vetemja gje qe n’a ka ngelur.

   Reply to this comment
 2. info analitike June 23, 19:46

  Po pse qysh do te thote shoku Lu peshkatari qe nuk qeshe i zoti te kapja asnje peshk! Janari shkoi e vate e tigani ne zjarr mbeti pa peshq.Peshqit qe notonin ne detin e hashashit as qe nuk i pa fare. Me siguri do te na ndjeke me me interes nga Kirgistani shoku Lu.

  Reply to this comment
 3. zhduku nga Shqiperia gjarper June 23, 19:55

  !!!!!!!!!!!!
  !!!!!!!!!!!!!!!
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 4. perkthyesi June 23, 22:20

  Ketu zoti ambasador mendoj se gaboheni rende! Ka mbi nje vit qe jepen afate per arrestime te bujshme, por asgje nuk ka ndodhur! Qofsha i gabuar, por jam i mendimit se nuk do arrini asnjehere te genjeni njerezit, , pikerisht tani qe e kane kuptuar plotesisht demagogjine bajate te politikes!

  Reply to this comment
 5. geri June 23, 22:53

  Drejtesia eshte bllokuar nga korrupsioni dhe nga vendimet e padrejta. Kjo e ka bllokuar drejtesin jo vettingu

  Reply to this comment
 6. Nela June 23, 22:54

  Kete e besojn vetem ata qe nuk duan qe te behet reforma dhe vettingu. Akoma nuk e kuptoj se si ka njerez kundra reformes.

  Reply to this comment
 7. Lalai June 23, 22:55

  Qe vettingu bllokoj drejtesin dhe gjykatat nuk ka shqiptare i madh e i vogel qe ta besoj

  Reply to this comment
 8. keli June 23, 22:57

  Po sipas ksaj nuk duhej bere kurre vettingu? Ca budalleku

  Reply to this comment
 9. Juristi i plepave te Durrrsit qe themeloi sitemin e Drjetesise June 23, 23:51

  Drerjtsia shqiptare post komuniste doli nga kursi 6 mujor i plepave qe ngriti sitemi primitiv kanunor i Klanit te Berishes ! Ky sitem kanunor klanor i tropojoes i ka shkaktuar vendiit mijra viktima. miliona dollar humbje, ne firmat piramidale ! Pas 2005 ky sitem mori forma te frikshme duke u kthuer ne nje klan nepotizmi, ku drejtesia ishte thjesht nje simbol i pa drejtesise dhe i korrupsionit ! , Te gjitha fijet e korrupsionit te cojne tek sitemi i drejtesise qe u themelua nga kursi 6 mujor JURIDIK i plepave te durrsit !

  Reply to this comment
 10. MH June 24, 01:29

  Ambasadori Donald Lu asht nji nga ma te sukseseshmit dhe ma te ndershmit me perkushtim ne interres te popullit Shqiptare.I takon presidences qe ti japin titullin “qytetar nderit i Shqiperise”.

  Reply to this comment
 11. MH June 24, 02:05

  perkthyesi
  Nuk bahet drejtesi me keto, kuader plepash nen hyqmin e Berishes.
  Duhet te vendosen kuadro jo nga instituti i Plepave Durres te pastrohen nga Vittingu. Ato qe do vendosen per te ba drejtesi do jene te paster korrekt ne zbatueshmerin e ligjit.
  Po te arrestohen sot te korruptuarit i bie te bahet drejtesi.Sic thot Populli padit djalin tek babai.Nuk shkon!!!! Dhe mbaron ky stil.Do vashdohet me ato qe do sjellin Vettnigu ne detyre.

  Reply to this comment
 12. Adih June 24, 02:59

  Zoti i nderuar amb LU:.Ka ardhur koha ,qe te rregullohet ky vend ,duhet patjeter nje klase e re politike ,me principe perendimore . Te shohim mbasi te formohet SPAK ??!! Perndryshe as edhe nje here nuk do kete stabilitet dhe paqe ne ballkanin Perendimor ??? Do vazhdoje e njejta loje , e ketij tranzicionit post komunist ,ku me keqeardhje keta nuk jane kundershtare politike me njeri tjetrin ,ne koto 27 vite , kane pasur te njejtin program ,te gjithe kane shkelur kushtetuten ,.Shqiperia do behet ,kur partite poltike , te jene vertete kundershtare politike me njera tjetren sic eshte ne Amerike ose ne Europen perendimore Me falni i nderuar Z.LU keta behen vertete kundershtare me njeri tjetrin , vetem atehere kur i cenojne njeri tjetrit MONOPOLET??! ..Nga nje here ne , jemi pesimist per Vettingun dhe reformen ne drejtesi ,,deri tani ,po shohim kontrollin , pasurite e ketyre prokuroreve ,dhe gjygjtareve ,qe dihet kane paguar qe te gjithe ,qindra mijera Euro ,politikaneve ,per keto vende pune ,prandaj e kane menderosur kete vend , . Keto pagesa nen dore duhet te zevendesoheshin ????.Per mua personalisht , duhesh nje metode tjeter dhe shume me e shpejte .. skishte nevoje te shikohesh pasuria ,por ti lajmeronit keta zabite prokurore dhe gjygjtare ,kush e ndjen vehten e paster ,te shkruaje emrin ,,dhe ne te kundert te shikoninn punen private ,ose te lanin pjatat e restoranreve .Pastaj kush donte te vazhdonte duhet te shikoheshin me lupe ,nga specialiste gjithe dosjet qe ata kane gjykuar ,dhe te jeni i bindur Zoti LU as edhe nje nga keta prokurore dhe gjygjtare , nuk do e kishte shkruar emrin ,per te vazhduar me vone kete pune .Konkretisht ,jane nga keta qe kane kaluar klasen ,pamvaresisht jane shume te paket ,por konkretisht ,keta ,qe kane kaluar klasen ,dosjet e tyre jane ndeshkuar nga gjykata e te drejtave te njeriut ne STRASBOURG ,ka humbur shteti shqiptar qe keta e kane mbrojtur dhe kane dhene vendime kondra pronareve reale ,ku shkelet kushtetuta ,si nga keta gjygjtare ,po ashtu direkt dhe nga politikanet e ketij tranzicioni post komunist ???!!!,kemi paguar me taksat tona , milinoat ne euro ne populli i varfer ,natyrisht me pa te drejte ,dhe keta sot e kane kaluar klasen ,nuk e di si ta shpjegoj Z LU: Me gjithe se jane kapur te pa pregatitur peshqit e medhenj ,nga vettingu , me Vila , me rezorte ,hotele me pishina ,e para ne bankat hafshore ,e thjeshte per tu verifikuar , ,por me ben pershtypje as edhe nje dikaster ,qofte edhe JU qe perfaqesoni Ameriken dhe keta te KE ,as edhe nje here nuk i jeni drejtuar ketyre palo politikane ,qe shkelin kushtetuten diten per diell ,konkretisht nenin 181 posacerisht per pronat , eshte nje nga 5 pikat ,detyrat e KE ,spara permendet ,por degjojme vetem fjalen korrupsion ,dhe kjo fjale nuk eshte konkrete ,jetime ,..Nje gjygjtar ,miku i im po me thonte ,dhe llogjikisht kishte te drejte .Cfare te beje une i gjori ,kur eshte problemi i pronave ,e une shtoi gjygjtari i ndeshkoj pronaret ,e di qe jam kondra kushtetutes ,se vete kryeministri ,na ka nxjere driten e kuqe dhe eshte anti prone.Dhe nga ana tjeter propogandon ,se po interesohet per reformen ne drejtesi ???!! .Per te qare e per te qeshur . Nuk shtyet me te tallura ,ta harroje cdo njeri ,se ne populli nuk ,jemi kokpalare dele qorre .Jane mbi 8500 te vrare ,per ceshtje prone , ne keto 26 vitet e fundit ,dhe fatkeqesisht , ja kane kaluar diktatures komuniste .A ekziston ne Amerike ,te shkeli politikani kushtetuten ,ku si ne Amerike edhe ketu ne Shqiperi ,keta zabite politikane tane ,para se te ngrohin bythet ne karrigen e kryeministrit bejne betimin mbi kushtetuten , tallja me e madhe z LU ,dhe e them ,po te rronte Balzaku per kete teme , do bente romanin me te bukur ne bote tragjikokomik.
  Persnalisht ju jam mirenjohes per punen e palodhur qe keni bere ,per reformen ne drejtesi Z LU ,zoti ju bekofte ju dhe familjen tuaj .Respekt.

  Reply to this comment
 13. intelektuali June 24, 07:20

  BEJI TE FALA ADRIATIK LLALLES O ZOTI I NERUM LU

  sepse:

  “Peshku i Madh, Adriatik Llalla nuk e hongri “karremin” tend te hakmarrjes personale dhe ja mbathi me gjithe Vettingun famoz nen sqetull ne Turqi dhe gjykatesit e mbetur e Vettingut tend nuk e nxorren fajtor per shitblerjen e nje ullishte te “Perroi i Thate” albanez dhe ish Kryeprokurori servil i te gjitha pushteve alla “Fullan Kusari” Guvernatori i Edvinit dhe i Saliut me Liken po gezon tani jeten ne ndonje resort me 10 yje ne bregdetin turk dhe te con vazhdimisht te fala si nje Mik i vjeter i penduar qe te akuzoi per implikimin tend ne aferat mafioze me firmen lakmitare “Bankers Petroleum” qe ja ka ka bere jete ferr katunareve te Fierit,

  ndryshe:

  VETTINGU FAMOZ KA FATIN SI TE GJITHA NISMAT FAMOZE TE EDI RAMES, NJASHTU SI TAKSA FAMOZE PROGRESIVE QE KA PERFUNDUAR SI “KOKOSHI NE NJE THELE”

  Reply to this comment
 14. Befana June 24, 09:08

  Nuk eshte e lehte te luftosh mafien e konsoliduar ne 27 vite .Kane punuar e Kane bere kaq para sa blejne kedo,dhe po’ nuk arrijn e ,te zhdukin.
  Nuk besoj qe ndonje prokuror ti beje balle,
  .

  Reply to this comment
  • xxx June 24, 14:10

   Korrupsioni permes pa-drejtesise ka ngritur infrastrukturen e vet.
   Krye- mafia e ka koken ne politiken e PD.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin