“Ti mbysim skafet e emigrantëve, siç bëmë me shqiptarët” (!)

April 20, 2015 10:13

“Ti mbysim skafet e emigrantëve, siç bëmë me shqiptarët” (!)

Daniela Santanche, deputetja e Forza Italia,dhe njëkohësisht krahu i djathë i Silvio Berluskonit, ka deklaruar për televizionin SKY TG24, mëngjesin e sotëm, se Italia duhet të fillojë të aplikojë një strategji vetëmbrojtëse, duke bërë të mundur mbytjen e gomoneve me emigrantë, ashtu siç bëri me shqiptarët.

Ajo u intervistua rreth tragjedisë, së djeshme në detin Mesdhe, ku mendohet se kanë humbur jetën rreth 900 persona.

Ajo gjithashtu deklaroi se nuk ka zgjidhje të tjera, më mirë një akt lufte, se sa një luftë e humbur./D.T/DITA

April 20, 2015 10:13
Komento

23 Komente

 1. genti April 20, 10:21

  Ja nje hitlere e re

  Reply to this comment
 2. VETERANI April 20, 10:35

  Ne deshmine e saje deputetja ka shume te drejte:Me mire tu shpallet lufte ketyre vendeve,popujve dhe tu thuhet hapur qe po emigruat per ne itali do te perfundoni ne fundin e detit.Se sa te vriten pa u paralajmeruare ashtu sic tregon vete deputetja se qenka vepruare dhe me shqiptaret.Cfar hipokrizie,turp per boten per europen per qeverine italiane kombin italian qe i ngarkohet ne kurrize nje genocid i tille ne shekullin e 21 TURP.

  Reply to this comment
 3. VETERANI April 20, 10:38

  GENOCIDI I SHEKULLIT TE 21 I KRYERE NGA QEVERIA ITALIANE.TURP,TURP.

  Reply to this comment
 4. elio April 20, 10:38

  Nuk e kuptoj perkthimin tuaj te cilit I mungon “in partenza”. Do te thote se do ishte mire te mbysnim skafet qe ne nisje pra te mos lejonte nisjen, sikurse kane bere qeverite shqipetare duke sekuestruar dhe mbytur skafet e trafikanteve per te prere trafikun. Ku perkthim I qellimte e dashakeq, nuk e kuptoj perse sherben…

  Reply to this comment
 5. loni April 20, 10:43

  e drejte moj plere ti mbysni ashtu sic bete me shqiptaret,se kur kapitulluat ne luften e dyte boterore 1942,shqiptaret si zemergjere qe ishin mbrojten dhe fshehen ne hambaret e tyre afersisht 20 mij ushtare italian qe ishin pushtues ne shqiperi nga pushkatimi gjermat,te cilet per gjermanet u quajten dezertor lufte dhe duhet te pushkatoheshin,dhe mbas mbarimit te luftes te gjithe keta italiane qe shpetuan shqiptaret hypen neper anijet e tyre per ty kthyer ne atdhe me brohoritjen e tyre VIVA ALBANIA,por keni te drejte se njeriu eshte i krijuar te mos e shikoje kurre anen e mire po vetem anen e keqe njeh,edhe italia nuk eshte me e mire,se sa ishte gadafi gjalle ju pelqeu nafta e libise,tani qe ju iku nga duart nuk keni pse ti doni me keta njerez qe per ju jane kafshe dhe ti mbysni,fatkeqsia e te gjithe ketyre kombeve jeni ju europjanet,qe na kolonizuat na vodhet iket dhe tani nuk na doni,duke edhe na mbytur,haku i i gjithe ketyre njerezve te shkrete i dalte kesaj europes kriminele qe vetem per te vrare di ne tere historine e saj,nuk them dote ju denofte zoti sepse zoti i do te gjithe njerezit pran vetes,ai nuk mallkon,por haku i ketyre njerezve ju zent edhe ty moj plera e berluskonit,perpara se te permendesh shqiptaret pyet dhe lexo se kush ishin shqiptaret per ju makaronadhet gjate luftes se dyte boterore,mosmirenjohes plera.

  Reply to this comment
 6. Toni April 20, 11:06

  daniela santanche nje kryeputane e cthurur tipik skizofrene,si do qe te jete kjo eshte poltikane nuk mund te shprehet ne kete menyre,njelloj me kete karaputane shprehet edhe salvini-lega nord ,TURP…

  Reply to this comment
 7. VETERANI April 20, 11:10

  Ktu nuk perjashtohen as qeverit shqiptare per indiferencen,nenshtrimin per te mbajtur bythen ne karriget e qeverise.Sa per perkthimin le ta perkthejne si te duane njerzit se nuk besoj jane aq injorante sa po na paraqitesh ti .

  Reply to this comment
 8. intrigantet e saliut April 20, 11:27

  Cdo vend ka ”politikan” qe nuk jane tjeter vecse llum ne karakter e moral… ne per fat te keq si kjo lavire me emrin santache , kemi jozefinen qe kundershtaret e saj i kapte prej zhelesh.
  Skafet s’kane perse i mbysin as kur lundrojne dhe as para nisjes, eshte fare e thjeshte, perendimoret kur marrin karburante nga Libia me cmime te favorshme, le te investojne dhe t’i krijojne kushte qe askush te mos gjej vdekjen duke u nisur.
  Nje fjale e urte kineze thote: nese don te ndihmodh dike, mos i jep peshkun qe peshkon vete, por mesoje si te peshkoje!
  Per fat te mire te te gjitheve , bibave si santache askush nuk ja degjon fjalen!

  Reply to this comment
 9. Ballist i PENDUAR. April 20, 11:40

  Tragjedi .
  Vdekja e 700 spo 900 DEPORTATI,

  1- DEPORTUAR , sepse eshte nje emigrim i Detyruar ,
  i Planifikuar nga Elitat boterore ,
  Per ti vene ne Konkurenze perball PUNTOREVE EUROPIAN ,
  kU afrikanet bejne gjithçka per te mbijetuar Te shfrytezuar .
  Kjo sjell Zhvlersimin e punes ,
  dhe Emigrimi i Detyruar perfaqson Meterien e Pare te ,
  Merkantilizmit qe i pelqen
  Shume te Majtes .

  2.- Vendi ku ndodhi tragjedia ndodhet ne LIBI ,
  Pra jo ne kanalin e Siçilise ,
  qe Mediat kerkojne qe ne te besojme se
  tragjedia ndodhi ne Ujrat internazionale ,
  dhe kjo behet , qe te nxis popullsine ITALIANE ,
  sENSIN E fAJIT , QE TE PRANOJE INVAZIONIN .

  3 — pOLITIKA italiane dhe ajo Europiane nuk duan ,
  te thone shkaqet e verteta te Tragjedise , dhe as te gjeje Zgjidhje ,
  Amerika dhe Europa mbeshteten planin per te RREZUAR Gedafin ,
  Dhe tani Libia eshte ne Anarki te plote ,

  Dhe tani do te degjojme SllOGANE TE TILLA :

  nJE Europe per nje emigrim te shendoshe ,
  dhe e Kordinuar ,
  por ne realitet
  per te Parandaluar tragjedi te tilla nuk eshte Europa ,
  Qe e ktheu Libine ne token e Askujt ,
  duke Eksportuar Demokracine ,
  Ku papunesia ne Itali ka arritur shifra Alarmante ,
  13% e popullsise , dhe 44% e Rinise .

  Reply to this comment
 10. miroo April 20, 11:42

  daniela. ….na thuaj si je bere deputete, cfare te bente, silvio ne sardenja bunga-bunga.e ke bo ate kodosh gopi si mesimore…………..keshtu eshte po u zgafelle nga poshte do vjellesh nga siper, karabaxhelle lulishtesh.

  Reply to this comment
 11. EMIGRANTI April 20, 11:50

  MOS MENDONI SE NJE BARKE ME 700 VET U MBYT NGAQE EMIGRANDET U ZHVENDOSEN NE NJE ANE SAPO PANE ANIJEN ITALIANE?!!!!!!!!!!!!
  JANE PALLAVRA ITALIANESH QE MENDOJNE QE TE TJERET JANE PO AQ HAJVANE SA ATA!
  KUSH KA HYPUR NE GOMONE APO VARKE PER TE EMIGRUAR E DI QE TE GJITHE RRIJNE NGJESHUR E JO TE BEJNE XHIRO SA NGA NJERA ANE E BARKES NE TJETREN.
  DHE KUSH KA PROVUAR EMIGRACIONIN ME GOMONE, SI UNE (3 HERE), E DI QE ME SHUME SE NGA DETI MUND TE VDISJE NGA ANIJET E FINANCES QE GODISNIN ME SKAFIN E TYRE GOMONET, VETEM PER TI FUNDOSUR EDHE PSE ISHIN PLOT ME GRA DHE FEMIJE.
  NE NGUSHTICEN E SICILISE IMBARKACIONET E MEDHA I TALIANET I FUNDOSI ME NENDETESET E TYRE. CIRREN PER EMIGRACIONIN DHE NDERKOHE MARRIN MILJONA NGA EUROPA POR I MBYLLIN EMIGRANDET NEPER KAMPE PERQENDRIMI, DUKE SHPENZUAR PER TA VETEM 2 ERO DITEN , PARET E TJERA NDAHEN MIDIS MAFJES, PARTIVE DHE KOMUNAVE TE PERFSHIRA

  Reply to this comment
 12. gjermani i fundit April 20, 11:58

  Kjo eshte femer koqe kandari, se putanat kane ndonje gje te bukur. Flet per tu evidentuar, dikur ka qene MSI, pastaj AN e Finit, tani e Berluskonit, as kirurget plastike nuk kane c’ti shtojne apo ti heqin.

  Reply to this comment
 13. plaku April 20, 12:24

  Ti mbysim dhe tu shpallim lufte shpjegon shume me se miri se per se e ka fjalen, keshtu mos u mundo ta mbrosh nje fashiste te felliqur si puna e saj.

  Reply to this comment
 14. skrapalliu April 20, 13:55

  Sei una santache del CAZZO! E se vuoi de più, chiamami, te faccio vedè io come sono ( siamo noi) gli albanesi. ZOCCOLA.

  Reply to this comment
 15. Ballist i PENDUAR. April 20, 14:16

  Nuk eshte Santanche problemi ,
  Qe duhet t’ju shqetesoje ,
  Por fenomeni i Emigracionit eshte ai qe ju duhet te shqetesoje .

  Mendoni per nje çast sikur kjo te ndothte me shqiperine .

  Ndoshta ka ardhur koha te kemi edhe ne
  Emigrantet tane [ konkurentet tane ne ndarjen e Varferise ]]

  Me problemet qe perballet sot italia ,

  Ku 6 milion ITALIAN JANE NE VARFERI TE PLOTE .
  dHE ku po aq te tjere kur tu mbaroje Papunesia ,
  po shkojne drejt Varferise apsolute ?

  Te Varfer kundra te Varferve .

  Ku keta emigranet priten ne Hotele me 5 Yje ,
  Dhe ku Italianeve , U sekuesrtohen Shtepit ne pa mundesi te paguajne ,
  per shkak se kane ngelur te pa pune ?

  Reply to this comment
 16. skrapalliu April 20, 14:22

  A santache, hai mai sentito una nazione che abbia tenuto di nascosto 20 milla soldati ( proprio quelli che l’avevano invaso, ucisi, devastato, torturato, maltrattato una intera nazione povera) dai tedeschi, rischiando a dirittura la morte?
  Mò te dico io. Albania 1942 luglio. Seconda guerra mondiale.Italia fu ( la tua) capitolata. 20 milla tra soldati e ufficiali rimasti vengono distribuiti nelle case ancora incenerite degli albanesi per nascondergli dai nazisti. Tenuti e salvati dalla morte per ben 3 anni fin’quando finì la guerra, poi furono rimandati in Itali. Mi auguro che fosse stato anche tuo nonno, cosi la tua vita te la abbiamo regalato noi.
  Una consiglio. Leggi la storia.

  Reply to this comment
 17. lena April 20, 16:01

  “Daniela Santanche, deputetja e Forza Italia”, nuk eshte vetem, ka edhe ne kuvendin e Shqiperise shoqe, ka ka nuk eshte vetem,

  Reply to this comment
 18. shpatar April 20, 16:27

  Mjer ato vende qe komandohen nga imoralet dhe kriminelet.

  Reply to this comment
 19. demo April 20, 17:12

  Pranvera arabe nuk ishte pranvere,por ishte nje llum muti qe evropjanet e perhapen e tani qe u doli nga kontrolli s`po dijne ta bejne zap.Cte keqe u kane bere Asadi,Mubaraku,qe ishin kapo tribu te popujve te tyre me ato rregulla qe kishin.!!!Tani qe dolen djajte nga zinxhiri nuk po dini si te frenoni ISIS,qe po invadon Italine.Callmen papes ne koke le t`ja vene se vete i mesuat te permbysnin qeverite e ligjshme!Nga kafsheria e shpellave nuk kalohet menjehere ne demokraci.Keto popuj te Afrikes kane 2 mije vjet diference me qyteterimin Europjan.Ne Shqiperi ky proces i pakontrolluar solli Salizmin ,rrethimin e qyteteve nga turmat shpellare,bathorizimin,rrenimin ekonomik dhe permbysjen e vlerave.

  Reply to this comment
 20. petro April 20, 17:53

  Kurva te mbaroje nje here shkollen se thote qe ka mbaruar Bocconin po ne univerisetet nuk e njeh njeri.

  Reply to this comment
 21. Lleshi April 20, 17:56

  Mbytini , mbytini te gjithe ! Mbytini qente me gomone !

  Pasi I vodhet , rropet , iu shkaterruar shtepi e katandi , tani mbytini ne det se dhe ata nuk kane cfare e duan me jeten ! Keto jane vlerat njerezore te kesaj shoqerie kafsherore ! Ha…ha…ha….

  Mire t’ua beni , ashtu sic na I bête mire edhe neve ! Kush nuk ka mend , duhet t’i paguaj mend e veta !

  Reply to this comment
 22. Edi April 20, 17:56

  Një tjetër idiot që nuk kupton gjuhën e huaj dhe ka guximin të përkthejë nga italishtja.

  Ajo nuk ka thënë t’i mbysim varkat me refugjatë por ka folur me ironi për autoritet italian.

  “Më mirë të shkojmë tua mbysim varkat nëpër porte (me aviona) sesa të bëjmë sikur na vjen keq dhe ndyjmë duart me gjak” – këtë ka thënë ajo italiania.

  Debat shterp.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*