Tirana bëhet gati për sezonin e ri, pastrim i përgjithshëm dhe evadim i mbetjeve

September 4, 2018 12:16

Tirana bëhet gati për sezonin e ri, pastrim i përgjithshëm dhe evadim i mbetjeve

Një aksion i gjerë pastrimi po zhvillohet në të 24 njësitë administrative të Tiranës si dhe në rrugët kryesore.

Punonjësit e Bashkisë po heqin inertet, por edhe mbetjet e hedhura pa kujdes nga qytetarët.

Goma, gurë apo tuba të hedhur pa kujdes apo për të uzurpuar hapësirat publike, me qëllim parkimin e automjeteve, janë disa prej objekteve të përditshme që hiqen nga to.

Bashkia e Tiranës i paraprin përmes këtij aksioni të gjerë pastrimi edhe stinës së vjeshtës, që sjell dhe sezonin e shirave. Kështu, ajo parandalon bllokimin e pusetave dhe përmbytjen e rrugëve.

 

s.a/dita

September 4, 2018 12:16
Komento

3 Komente

 1. KAVAJOTI September 4, 12:33

  hajde te punojme te pastrojme tiranen ton te reeeeeeeeeeeeeee

  Reply to this comment
 2. Argjon September 4, 12:54

  Si jeni me “evadimin e trurit”?
  Nuk ka gjuha shqipe fjalë apo folje të cilat shpjegojnë më së miri ZHVENDOSJEN, MBLEDHJEN APO PASTRIMIN E PLEHRAVE?!!!

  “edhe atij iu thaftë, po, goja,
  që përbuzë këtë gjuhë hyjnore;
  qi n`gjuhë t`huej, kur s`asht nevoja,
  flet e t`veten e lèn mbas dore.”

  Në italisht “evadere” ka kuptimin kryesor ” ia mbath, shmang, arratiset nga burgu dhe nuk paguan taksat apo nuk kryen një punë që je i detyruar ta bësh”. Pasi e keni bërë lëmsh shqipen, tani po doni të bëni lëmsh edhe gjuhët e tjera. “Evadere nga Shqipëria” apo jo?!

  evadere
  e·và·de·re/
  intransitivo
  1.
  Fuggire da un luogo in cui si è rinchiusi o sorvegliati (anche + da ).
  “due prigionieri sono evasi”
  2.
  estens.
  Sottrarsi a un obbligo; part., sfuggire alle imposizioni fiscali (+ a ).
  “e. al fisco”
  3.
  fig.
  Liberarsi da una situazione divenuta intollerabile (+ da ).
  “e. dalla monotonia della vita di tutti i giorni”
  Trasferirsi psicologicamente dall’ambiente abituale in quello di una realtà narrata o rappresentata.
  “una storia che consente di e. in mondi fantastici”
  transitivo
  1.
  burocr.
  Sbrigare, eseguire: e. una pratica; e. la corrispondenza, rispondere alle lettere ricevute.
  2.
  Eludere, evitare.
  “e. una responsabilità”
  particolarmente
  Evitare illegalmente il pagamento degli oneri fiscali: e. il fisco, le tasse; anche assol..
  “il contribuente ha evaso per centomila euro”
  Origine
  Dal lat. evadĕre, der. di vadĕre ‘andare’, col pref. ex- ‘fuori’ •sec. XV.

  Reply to this comment
  • Ai September 4, 16:41

   Neologjizmat jane shenja e pare e analfabeteve. Shenja e pare e atyre qe jane si dhite e zgjebosura qe hedhin shurren perpjete.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim