Tirana 1994

February 11, 2019 12:00

Tirana 1994

 

Rënia e sistemit komunist është një nga ngjarjet më të rëndësishme të Shqipërisë, por vitet e para nuk ishin dhe aq të thjeshta për qytetarët.

Kjo jo vetëm në aspektin ekonomik, por dhe në organizimin e një shoqërie me rregulla dhe norma demokratike.

Në video shihet se si Tirana në vitin 1994 është e pushtuar nga kaosi.

l.h/ dita

February 11, 2019 12:00
Komento

7 Komente

 1. fteri February 11, 12:50

  Ka qenë më e mirë qendra e tiranës atëherë se sot.

  Reply to this comment
 2. A February 11, 14:05

  Qendra e Tiranes, ku eshte Sheshi “Skenderbej” ka qene me mire se sa eshte sot rrumpalle.
  Bulevardi “Deshmoret e Kombit” fillonte tek Universiteti (Sheshi “Nene Tereze”), perfundonte tek Sheshi “Skenderbeg”, vazhdonte me Bulevardin “Zog i I-re dhe perfundonte tek Stacioni i Trenit.
  Duke patur parasysh urbanistiken dhe arkitekturen italjane qe eshte e njohur ne bote Sheshi “Skenderbeg” ishte konceptuar si kryqezimi i rrugeve, i disa rrugeve kryesore, ne qender te Tiranes.
  Por çfare ti bejsh kur merret per baze mendimi i dy sharlataneve te tipit EDI RAMA dhe ERIN VELIAJ dhe ja ku jemi sot nje katastrofe qarkullimi automobilistik ku nuk dihet se si do te qarkullosh.
  A quhet unaze rruga tek ish ministria e Komunikacionit, ish Drejtoria e Burgjeve dhe ish Hotel Drini. Nje katastrofe e vertete.
  A pranon ky territor qe te ndertohet edhe nje kulle tjeter pas Kulles se Sahatit edhe nje ndertese kulle 21 kate??!!
  Ku vate sahati, qe ne disa drejtime nuk do te shikohet.
  A pranon ndertim, territori qe te ndertohet nje kulle te larte tek anesorja e Dhomes se Tregtise, perballe me Sheshin “Skenderbeg”??!! JO e madhe. Aty duhet te ndertohet Bashkia e Tiranes si ka qene dhe mbrapa saj direkt ku eshte ndertesa nje kateshe e Dhomes te Tregtise, kjo te shembet dhe te ndertohet Kafe Kursal.
  Qendra e Tiranes duhet te kete lulishte te kultivuara dhe te mos te kishte pyje dhe gemusha te egra. Lulishta pas Monumentit te “Skenderbeut” te kthehet ne identitet.
  Keshtu eshte kur ne dore e kane disa gangster te politikes shqiptare me klanet e tyre mafioze si EDI RAMA dhe ERION VELIA. Tung.

  Reply to this comment
  • Drini February 11, 22:13

   Sheshi (kupola) “Skenderbej” i rikonstruktuar eshte nje karikature e ketij sheshi sic ka qene per dhjetra vjet!
   Ky eshte ne formen me skandaloze te mundeshme,pasoje e babezise per fitime korruptive nga ana e klikes Rama-Veliaj,qe ka shkaterruar trafikun ne kryeqytet,qe e ka bere si qender fshati te gjithe kete hapesire ku njerezit pervec se mund te kalojne nga nje cep ne tjetrin aty nuk mund te bejne asgje!
   Dikur linin takime nga e gjithe Shqiperia,se kishe ku rrije dhe mund te kenaqeshe duke pare cdo gje!
   Sot aty nuk ke ku rri,se ne mbremje i gjithe sheshi eshte ne erresire,se nuk ka asnje aktivitet,perreth nuk ka asnje ambient shlodhes apo kafe etj ku njerezit te mblidhen e te kenaqen aty!
   Vetem pemet e socializmit jane te gjalla,ndersa pemet e mbjella gjoja nga te gjitha trevat shqiptare jane thare,nuk bejne hije ne vere,nuk i sherbejne njerezve se jane mbjelle jo ne vende te pershtateshme!
   Ndersa per FERRAT qe kryebashkiaku Veliaj mburret duke i quajtur lule nga te gjithe trevat shqiptare,jane nje turp i madh!
   Ky kryebashkiak meriton te shkoje ne gjyq per kete shperdorim te milionave duke bere nje “vrime ne uje”!
   Ky PALO shesh eshte nje krim se E KA VARROSUR TRAFIKUN KRYEQYTETAS PERFUNDIMISHT!
   ESHTE NJE SHEMTIRE E BABEZISE PER REKLAME PERSONALE TE RAMES DHE VELIAJT!

   Reply to this comment
 3. Robert Thomanikaj February 11, 17:20

  Jeni ca te shkathet ju tek gazeta DITA, por jo te zgjuar. Pasi u konfrontuat me letren/shkrimin tim per mosnxjerrjen e komentit, tani nxirrni ne gazeten tuaj nje pjese filmi qe eshte marre inconjito (vjedhur) nga filmimi im “Tirana 1994-1995”, nga shume persona biles, te cilet duhej ta thonin nga e kane marre filmimin, -kjo eshte etiketa me elementare e sjelljes dhe e rregullave ne keto raste. Po nejse, une nuk jam ankuar ndaj kesaj vjedhje, sepse fundit te fundit nuk u be hataja. Por ankohem serish kunder jush, qe duhet te dini dhe ta beni problem si media qe jeni, se youtube me ka ndaluar mua para shume muajsh disa nga vidiot e hedhura aty, qe kane qene emisione TV te vjetra te viteve ’90, per shkak se televizioni Klan TV ka nderhyre. Nuk e di ku e ka gjetur te drejten TV Klan per emisione te TVSh-shteterore?! Mos se ndoshta ato emisione te vjetra kane filmime te shoqerise kinematografike italiane LUCE?! Dhe TV-Klan ka marrveshje me RAI-n italian?! Si mund te behet pronar nje TV i ri si TV-Klan i filmimeve te vjetra mbi 90 vjeöare, te cilat per shkak te vjetersise se tyre jane jashte ligjit te se drejtes se autorit? Aq me teper, qe jane copeza te vogla filmimesh personalitetesh politike (Zogu, DUCE, Tito, Enveri, etj.) dhe njerzish te thjeshte, e qe duhet ti perkasin te gjithe miletit! Perse nuk preokupoheni ju per keto probleme? Une nuk humbas gje, nese nuk hodha dot ne youtube 3-4 emisione te vjetra. Por publiku shqiptar dhe brezi i ri humbet ne kete rast. Prandaj DITA, lerini keto lojra bajate, por interesohuni per problemin qe ngrita me lart!

  Reply to this comment
 4. katarakti February 11, 17:56

  Kandahar dhe shkuar Kandaharit. Keshtu ngjan kur zbresin egersirat nga mali. Enveri e kishte mire qe i mbante me pashaportizim aty ku ishin, dersa te beheshin njerez. Rrumpalle, rrenim, rremuje = keshtu e transformoi Tiranen dhe gjithe Shqiperine maloku nga Viçidoli i zbritur ne Tirane me valixhe druni.

  Reply to this comment
 5. Ani February 11, 18:34

  Robert Thomanikaj! Lexova “ROBERT THOMANIKAJ/ Letër Mirit – At Joanit nga një shok i dikurshëm, për plakën që më vdiq”! Me pelqeu shume! Nje teme interesante, e shkruar me nje gjuhe te rrjedhshme, humor e sarkazem, por e cilter! Urime!

  Reply to this comment
 6. Dashamiresi D. February 12, 17:48

  Faleminderit autorit te kesaj fotoje te Tiranes,dikur krenaria e saj..keq po punohet me Tiraneb.bere shesh betoni dhe gradaciela pa mend. Ruani te pakten ate ish “Parkun Rinia” sa “Hotel Dajtin”e siperterire me “Piramiden” sa sheshin “Nene Tereza” me Korpusin qendrore te Universitetit qe po i merni frymen.Ruani ate kodren e “Shen-prokopit” nga ndertesat …
  Komentuesit”opozitare po vellezer”kane te drejte.

  Erion Veliaj,MOS e “dig”j Tiranen, per nje “PLESHT”.

  Dashamiresi D.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

SONDAZH

NËSE NË TIRANË KANDIDATI PS + RILINDJE, ERION VELIAJ DO TË KISHTE PËRBALLË SI KANDIDAT TË PD, LULZIM BASHËN, PËR KË DO TË VOTONIT:

Shiko rezultatin