Tiranë, ngrihet heshtur një memorial për grushtin e shtetit në Turqi

August 9, 2019 11:23

Tiranë, ngrihet heshtur një memorial për grushtin e shtetit në Turqi

Në Tiranë është ngritur një memorial për viktimat e atij që quhet si grusht i shtetit i 15 korrikut 2016 në Turqi.

Lajmi nuk është pasqyruar shumë nga mediat dhe nuk ka patur as njoftime zyrtare.

Por dje në Tiranë ndodhi një marshim që ka nisur nga sheshi “Nënë Tereza” dhe ka vazhduar në kodrat e Liqenit ku është vendosur memoriali.

Portali Respublica që ka botuar foto dhe video nga aktiviteti ngre shqetësimin se “ishte një manifestim që ngado që ta shohësh e sido që ta mirëkuptosh të lë pa fjalë”.

“Nuk dihet se çfarë i shton qytetit të Tiranës një memorial i tillë, Çfarë e lidh Shqipërinë me 15 korrikun 2016 në Turqi dhe se çfarë borxhesh i ka qeveria shqiptare Recep Erdoganit që mësyn në këtë mënyrë me kërkesa që kanë forcën e simbolit dhe sjellin mesazhe provokative që herët apo vonë do të minojnë atë mirëkuptim njerëzor që ekziston mes dy popujve.

Qeveria shqiptare mund të lante borxhet ndaj Turqisë me një monument të një figure historike, por jo duke kujtuar ngjarje politike që janë çështje e brendshme Turqisë. Sigurisht që heshtja ndaj këtij lajmi, ndërkohë që në Tiranë edhe Xhamia e Namazgjasë është imponuar si projekt nga Erdogani, është lajmi përmbi lajmin e memorialit dhe duhet thënë se ndaj këtij akti të paprecedent nuk ka reaguar askush” – shkruan portali.

a.d. / dita

August 9, 2019 11:23
Komento

51 Komente

 1. Epoka e hajnave August 9, 11:39

  Qfar spo na degjojn veshet,a thu do ket shtet tjeter si ky i joni.?

  Reply to this comment
  • Partizani August 9, 16:01

   Po’ ngrihet memorial per grushtin e shtetit ne Turqi dhe nuk eshte vene nje pllake perkujtimore ne Prishtine ne nderime te 650 deshmoreve PARTIZANE te rene ne lufte per clirimin e trojeve shqiptare ne ish Jugosllavi!

   Reply to this comment
   • Raimond vlonjati August 10, 05:39

    Na gjeti belaja me kete hajdutin qe ka uzurpuar kreun e PS-se,

    Na gjeti belaja, se ngaqe ky hajdut I qelbur , ngaqe eshte nje krijese mizarabel ne cdo aspect,, mund te beje cdo cmenduri, sepse ky nuk kasnje skrupul moral

    Ky mire qe vjedh,me sa te mundet, ku edhe nje rruge te rendomte e shtron per 30 million dollare /km,
    saqe ja merr edhe Amerikes,
    ju vendos taksa kriminale popullit qe jane shume me te larta edhe se taksat e Amerikes,
    porse ky nuk ndalet
    ehde duke u vjedhur te ardhmen brezave qe do vijne ..

    Sepse ky hajdut Kryeminister e mushi Shqiperine me Islamike turq,
    me Muxhaheinde , me xhami turke, me varreza greke I filloi dje,
    na tani edhe varreza turke….

    Ky e ktheu te ardhmen e Shqiperise ne nje shesh lufte te islamikeve Turq , iraniane dhe andarteve greke

    Turp tju vije more socialiste qe duke e mbajtur ne krye te kelysh kurve , po I beni gjemen Shqiperise tani, por edhe brezave qe do vijne ,
    po ju ngrini gracka te konflikteve fetare

    Turp tju vije ,mor socialiste se keni ne krye nje funderine dhe nje krijese qelbesire,
    qe eshte nje gelbaze turku ne kreun tuaj

    Reply to this comment
   • Arben August 10, 16:13

    Shumica e atyre krimineleve vdiqen duke luftuar perkrah serbeve, per masakrimin e shqipetareve te Kosoves.

    Reply to this comment
 2. valentina August 9, 11:45

  Ky i degjeneruar kryeminister kerkon me cdo kusht te shkaktoje kaos ne vend,per te shpetuar nga maskaralleqet qe ka bere ne dem te vendit,

  Reply to this comment
  • Feniks August 9, 19:12

   Ky palo kryeminister nderroi emrin e stadiumit kombetar “Qemal Stafa”la pyetur njeri,nderoi krye kuinslingut M.Frasheri pa pjerdhur per njeri,po’ nderton grushtin e shtetit ne Turqi,nuk po’ pjerdh as per boten,se ne na ka vene nen kembe!
   Ne PS a ka mbetur njeri me dy pare tru ne koke,apo kane tallash?
   Turpi e mbulofte te gjithe antaresine e PS-se qe hesht para ketij tradhetari nga me te poshtrit e kombit shqiptar!

   Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 August 9, 11:55

  o dobiçi i tironës,o ndyrësira e tironës,o kërma e kërmave të politikës shqiptare,ti po nxjerr jo vetëm në hije,por dhe po i këthen në ëngjëj tërë paraardhësit e tu!!
  ti je kërmë e kaluar kërmës,ti je vërtetim i thënjes “nga shiu në breshër”!!veprimet e tua këto thënje i këthejnë në humor,në thënje gudulisëse!!
  t e ke shëndruar këtë thënje “nga shiu nën ortek”!!
  prandaj të duhet turpi i frashërllinjve ty,prandaj të duhet rehabilitimi i tradhëtisë që tradhëtia tënde të duket si patriotizëm!!
  të shkërdhefsha robt o rrac e fëlliqur!!

  val,ky ka për të bërë çfar i do bytha!!të tjerët,shtetet demokratike(brënda për brënda)do ta përkrahin sepse nuk duan probleme!tufën e shqiptarve që kërkojnë azil e gëlltisin pa problem dhe pa bërë zë!!
  ky ka për të bërë ndyrësitë e ndyrësive në këtë vënd po nuk e ndaluam ne!!

  Reply to this comment
 4. Te zhduket sa me pare August 9, 12:23

  Ca jane me kto karlliqe, kush p.. none guxon i jep keto urdhera pa kalu ne parlament .
  Turp, ofendimi me i madh per shqiptaret.
  Nuk mjaftun 500 vjet qe u shkerdhym nga turku, por tani vendosin memoriale pa lejen e popullit.
  Sa here qe Rama shkon dhe kthehet nga orgjia me vllaun nga shteti turk , e ben nje veprim kundra shqiptareve.
  Atehere , ca BE -je po kerkojme ne…..
  Rama duket qe dhe keshilltaret e vet i ka komplet rrota k….

  Reply to this comment
 5. Taraboshi August 9, 12:34

  Ore komentues pse eksitoheni kaq shpejte mafton nje lajme pa lajme i kesaj gazete dhe ju menjehere si eshke merrni zjarre.Jeni pak me te duruat.Z.Thana eshte ne opozite me KM dhe cdo dite kete pune ka.

  Reply to this comment
 6. Spiuni serb i Vicidolit August 9, 12:39

  Po per memorialet e vendit tone pse nuk kujtohesh ndonje here,z.K/minister , por vetem per vorrezat e fantazmave greke dhe shpikjet e Erdoganit kujdesesh ?!
  Aaaah , se desh harrova , qe ti i ke merak edhe kermat kuislinge nazi – fashiste e zogiste per t`iu ngritur jo vetem memoriale , por shtatore . Dhe , cfar eshte me e keqja se keto pislleqe te neveriteshme na i ben kryetari i partise sone , prej tecilit prisnim aq shume , pas rrezimit te egersires serbe te Vicidolit ! ! !

  Reply to this comment
 7. Arben August 9, 13:00

  Shume gabim qe ngrihet heshtur.

  Perurimi I tij do te jete madheshtor.

  Allahu Ekber

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 20, 12:31

   hy të q.. robt!!
   shko në turqi e madhështoje!!
   këtu nuk ka vënd ndyrësia turke!!
   erdogani vret dhe ne duhet ta ngushëllojmë për krimet e tij??
   rrac qënsh!!

   Reply to this comment
 8. shqiptari August 9, 13:11

  O zoterinj ,mos u befasoni nga veprimet e ketij bastardi sepse eshte pjelle e shkerdhimit qe kane ba nanat e tyre me turkoshaket qe ndejten 500 vjet ne vendin tone. Kopilat po kerkojne gjakun e te pareve te tyre. mjere ne prej kujt drejtohena.

  Reply to this comment
  • Leh Nikolla August 9, 13:33

   Ne zgjeruam trojet tona deri ne Serbi e Athine tok me Osmanet, kurse ju kopilat e rep srpska te Mirdites c’fare bete? Tok me shkijet i vute zjarrit Shkodres dhe deri ne Tirane ne 1913.

   Reply to this comment
 9. Patrick Schmid August 9, 13:17

  Memoriali nuk eshte ngritur heshtur por ka patur marshim, e nuk u ngrit naten ose fsheurazi. Meseleja se perse mediat nuk e perfolen eshte se ato jane ne sherbim te Sorosit dhe evangjelisteve Amerikane.
  Heshtur e quani ju qe punesoni nallbane e jo gazetare

  Reply to this comment
 10. Shefqet Cela August 9, 13:18

  T U R P!
  Përdhosen parqet!
  Ats të ” GRUSHTIT” MOS ISHIN TË ATATURKUT?
  Prqet zbukurohen.me figura t shquara kulturore, shkenore, or jp politike

  Reply to this comment
 11. Dhimbia e madhe POPULL-. August 9, 13:33

  Cdo veprim ne rang shteteror;duhet peshuar…

  -“anticensure …2654″, mire sa thua, po mos pergjitheso Frashellinjte …laj gojen, kur permend Ata:”Tre Vellezerit frasheri” dhe kuadrot e tjera pjesemeres ne Luften N.Cl, dhe ndertimin e vendit, kane vendin e tyre te nderuar.Mos na pergjitheso frashellinjte me nje figure; e cila duhet pare…drejt se Ai “permysi kupen” me bashkimin me pushtuesit. ,Per rastin ne fjale ne jane shkelur procedurat te ndalohet…(Vdekia e tij e mistereshme ne SH.B.A me 1949 duhet studiuar po.si puna e Safet Butkes,qe vrau veten…)
  Dhimbia e madhe popull.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 19, 12:03

   o copa e mishit
   fola për turpin e frashërllinjve dhe jo për frashërllinjt!!
   turpi i frashërllinjve quhet mithat nëse nuk e di!!
   çdo familje ka meritat dhe turpin e saj!!frashërllinjt e mëdhenj,patën në gjirin e tyre dhe mithatin!!ai nuk e ul aspak madhështinë e tyre,por prapë duan a sduan,duam a sduam,ai ishte turpi i tyre!
   turp që dobiçi i tiranës vlerson më shumë se punën e të gjithë frashërllinjëve të tjerë!!sepse nesër ai turp do të jetë alibija e tij!!
   pra tradhëtia e mithatit do të jetë alibi e tradhëtisë së dobiçit të tiranës!!
   ps:ai nuk” Ai “permysi kupen” me bashkimin me pushtuesit”.ai e pati të përmbysur gjithë kohën!!e pati të përmbysur dhe me turkun!

   Reply to this comment
 12. Leh Nikolla August 9, 13:35

  Ne zgjeruam trojet tona deri ne Serbi e Athine tok me Osmanet, kurse ju kopilat e rep srpska te Mirdites c’fare bete? Tok me shkijet i vute zjarrit Shkodres dhe deri ne Tirane ne 1913.

  Reply to this comment
 13. Mark U.K August 9, 13:53

  EShte Dora e kryeministrit more te sHkret.Kujt I plasi se as turq .uti u vran.Edhe MBAs 600 vjetsh po u shift Sherri.

  Reply to this comment
 14. Nositi August 9, 14:03

  Turp të kini o antishqiptarë!

  Reply to this comment
  • Genti August 10, 15:34

   Grushti i shtetit ne Turqi u organiziua nga Erdogani kunder Erdoganit, ashtu si u organizua 21 Janari nga Saliu, Rama e Meta kunder Saliut e Metes. Kur gjejne lnjerez qe bien viktima per lojrat e tyre, patjeter qe keto viktima te manipuluara duhen nderuar, sepse i del boja lojes.

   Reply to this comment
 15. Turkmut August 9, 14:09

  o idiot ato kane qene troje shqiptare dhe nuk i shtoi perandoria osmane. Mor mut legen dhe sa per mirditien nuk ke goje te flasesh harove 500vjet masakra qe boni turqia po te kujtoj manastirin qe vrau 1000 mije shqiptare per nje dite o sperme turke

  Reply to this comment
 16. Ju lutem , lexojeni komentin tim August 9, 15:24

  Une jam ateist i “pa ndreqshem” , ndaj cdo besimi fetar , por mendoj qe si busull shqiptaret duhet te kene kurdohere interesin kombetar , porosite e vyera te rilindesvve tane tepa vdekshem .
  E verteta eshte qe pas vitit1990 e deri me sot , Shqiperia eshte e xhveshur plotesisht nga ushtria , armatimet dhe realisht eshte pa mbrojtje . Ne strategjine tone te jashteme ,persa i perket mbrojtjes nga cdo agresion , ne u futem nen ombrellen e NATO-s dhe jemi tulatur ! E verteta eshte qe koha ecen dhe gjerat ndryshojne. Sot te gjithe e shohim qe SHBA-te po e thone me gojen plot , qe nuk marrin persiper detyrime per Europen dhe aleatete vet tradicionale . Presidenti Tramp e tha fare shkoqur , qe Ballkanasit jane trima e luftarake , por neve nuk mund te fillojme luften e trete, per kapriciot e Malit te Zi (apo Shqiperise)…. Me troc se kaq , nuk mund te thuhet .Greket , Turqit dhe gjithe te tjeret ,e dine mire kete . BE-ja po thote cdo dite per te krijuar mbrojtjen e vet . te pa varurur. Vetem rreth nje vit me pare , ish ministri grek i mbrojtjes na kercenoi hapur duke thene se Greqia ka avione , raketa , tanke e fuqi te madhe ushtarake ndaj … mos guxoni te na kundershtoni ,ne kursin tone shovnist ! Faktikisht , hapesiren tone ajrore e ruajne Italia dhe Greqia , duke balancuar njera tjetren . Te gjitheve na kujtohet katrahura qe solli perbindeshi serb i Vicidolit ne vitin 1997 ,kur komuniteti nderkombetar dergoi me urgjence forca ushtarake per te mbajtur gjendjen nen kontroll . Ne ate situate aq te veshtire, Greqia e ndiente veten te “kercenuar” nga Shqiperia dhe njoftoi se do te nderhynte me forca ushtarake per te “mbrojtur” ata nja5-6 mije pleq e plaka minoritare,qe jane urdheruar te qendrojne ne Shqiperi , duke iu lidhur pension mujor . E verteta eshte ,qe VETEM TURQIA E KUNDERSHTOI RREPTE INICIATIVEN GEREKE . AQ SERIOZ ISHTE ULTIMATUMI I TURQISE , SA KERCENOI GREQINE , DUKE E PARALAJMERUAR , QE NE SE DO TE GUXONTE TE BENTE QOFTE DHE VETEM NJE HAP DREJT SHQIPERISE , TURQIT DOTE MESYNIN DREJT ATHINES . VETEM KAQ U DESH QE ATHINES T I FTOHESHIN PORDHET ETA NDALTE VRAPIN .
  Megjiuthate,pabesia greke serisht ngriti krye ,kur komuniteti nderkombetar dergoi forca ushtarake dhe i dislokoi ne disa zona me nevralgjike te Shqiperise . Greqia serisht nguli kembe qe te dergonte forca edhe ajo e t i dislokontene Korce e Gjirokaster.SerishtTurqia e kundershtoi me force dhe , nen kete presion Greqia i dergoi forcat e saj neElbasan ,ku edhe vrane ne menyre provokuese nje qytetar shqiptar .
  U zgjata pak por me duhej t i kujtoja edhe nje here keto ndodhi “miqesore”greke,sepse ka mbi 20vjet dhe brezi i ri nuk i di e duhet t ia tregojme .Nje memorium si ky qe po thuhet ,mud terrezohet ne cdo kohe po ushtria e huaj ,nuk shqitet kollaj , Mjaft te kujtojme vitin 1940 kur ushtria greke shkeli KORCEN e GJIROKASTREN dhe fluturonin nga euforia ,sepse cliruan”VorioEpirin”dhe refuzuan te vendosur cdo kerkese qe iu be atehere nga shqiptaret . Vetem rrjedhat e luftes bene qe te shpetoje Shqiperia eJugut .Asnje here nuk duhet te harrojme kalin eTrojes qe na la peshqesh mortja serbe e Vicidolit kolonel Janullaqin eAsfalise qe prej 3 dekadash thur rrjete merimange spiunazhi vdekjeprurese per ne .
  Perfundimisht , dua te them seper kujtimorja turke eshte nje e keqe teper teper e vogel per neve dhe k/ministri yne nuk po gabon qe po mban drejt ekuilibrat e jashteme te sigurise kombetare dhe , jo per cdo gje duhet t i versulemi me terbim !

  Reply to this comment
  • asnjeansi August 9, 17:19

   Meqenese na u lute qysh ne titull , per te lexuar broçkullat e tua , mora mundimin dhe shperdorova kohen , jo vetem per t’i lexuar , por edhe per te replikuar . Po kush te ka thene ty more “ateist i pandreqshem” , qe Turqia na i paska kercenuar Athinen , sepse greku donte te sulmonte Shqiperine ?! , duke perfituar nga kaosi i atehershem qe krijuam me doren tone ? Ne cilin vend , shtet , qytet , mbledhje , seminar , OKB , NATO , KE , na qenka ngritur turku dhe ka kercenuar Greqine , sepse iu dhimbs Shqiperia ? A ka te drejte nje shtet , kushdo qofte ky , t’i shpalle lufte nje shteti tjeter , kur ky vete nuk eshte i kercenuar , por vetem me arsyen per te mbrojtur nje shtet te trete , me te cilin nuk e lidh asgje , perveç sundimit te eger 500-vjeçar ? Kush e ka autorizuar Turqine te mbroje Shqiperine ? A kishte ndonje traktat midis Shqiperise e Turqise , qe kjo e fundit , ne rast rreziku te mbronte vendin tone ? Keto te gjitha , qe i atribuohen Turqise , jane marrezira , deshira dhe broçkulla , qe i nxjerrin nga mendja e semure , turkoshake e turkofile muslimane shqiptare , qe nuk i ndahet mendja nga “baba” . As Greqia nuk kercenoi Shqiperine per t’a sulmuar dhe as Turqia nuk kercenoi Greqine , se do te “sulmonte Athinen ” , siç shprehesh ti zoteri . Luftrat midis shteteve , nuk jane lodra , jane vrasje e tmere . Greqia nuk kercenoi Shqiperine , por kerkoi nga komuniteti nderkombetar , mbrojtje per minoritetet e veta qe ka ne vendin tone , ashtu siç do te vepronte çdo shtet per pakicat e tij (edhe neve per shqiptaret e Maqedonise, fjala vjen) dhe ne ate kaos te luftes civile qe mbertheu Shqiperine , ku nuk kishte as qeveri dhe as interlokutor , Greqia i kerkoi NATO-s , te dergonte forca ose te dergonte ajo vete , ne vendet ku kishte minoritare , forcat e saj , per te mbrojtur greket e Shqiperise . Perfaqesuesi turk ne NATO , e kundershtoi , duke bere propozimin qe te dergohen forca te NATO-s , por as greke e as turq per te mos krijuar keqkuptime . Shume e drejte . Keshtuqe , detyra e stabilizimit te vendit tone , iu ngarkua Italise , detyre qe kreu ne menyre te persosur . Ky samit i NATO-s , ku u diskutua per stabilitetin e Shqiperise , nuk eshte sekret , perkundrazi , u be i njohur qysh ate dite qe u zhvillua . Atehere , ku jane kercenimet e Turqise per Greqine , apo te Greqise per Shqiperine ?! Jane ne mendjet e mykura te turkoshakeve dhe “ateisteve te pa ndreqshem” .

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 August 22, 12:58

    asnjëanës,ke shumë të drejtë kur thua shumë gjëra!!
    sidomos “dashnori i nonës time është më i fortë se ai i nonës tate”,por një gjë më bën përshtypje,më fut pak si në një dyshimkë të vockël!!
    kjo është asnjëanësia tënde!!
    më duket se ke një tendencë,anësi,shumë të fshehur greke!!
    ndoshta nuk je një gjë e trashë që vë në duel dashnorët e nënave,por prap atë hidhësinë e anësisë greke ta lë!!shum sheqer i ke vënë komentit,por prapë se mbulon tërë hidhësinë!!
    shpresoj ta kem gabim mendimin!!
    nuk mund të vërtetoj asgjë sepse nuk je ndonjë pseudonim i njohur a ndonjë që mund ta kem ndjekur!!
    e duke mos njohur njeriun sy më sy nuk mund të japësh një mendim afër të vërtetës o objektivitetit!!por një gjë është e sigurtë!ndërgjegjia tënde e di se sa të vërteta e të pastra janë komentet e tua!
    si duket ti nuk je turkoshak,e aq më pak ateist!!
    një katolik do të kishte vështirë ti dilte në anë grekut!!
    kështu që nuk mund të të vlersoj sipas besimit që nuk e di!!

    Reply to this comment
  • Limani August 9, 17:20

   Greqia e keqe dhe Turqia e mirë për ne ?!
   Po bëj edhe unë analistin global , është prirje shqipëtare për t’i ardhur vërdallë globit e per të thënë fjalën e fundit edhe për shtete që s’ju njeh as historinë , as gjeografinë e jo më për Turqi e Greqi .
   Po , Greqia e keqe kërkon Vorio Epirin – jugun e Shqipërisë , ndërsa e mira Turqi kërkon të gjithë Shqipërinë !
   E keqe e madhe kur je i vogël dhe tru s’ke .
   Kur të dënon Perëndia të merr trutë , pa le t’i keshë të gjitha të tjerat !
   Më falni , vazhdoni analizën………..

   Reply to this comment
  • asnjeansi August 9, 17:48

   Ore , ti je i lojtur nga mendte ….Kur e paska shkelur Korçen e Gjirokastren ushtria greke ? Ne vitin 1940 , kur Shqiperia ishte pjese e mbreterise italiane , plasi lufta italo-greke ne malet e Gramozit e ne Malin e Thate dhe greku , edhe pse fitoi , (ne nje fare menyre) , por nuk shkeli kurre ne trualle shqiptare e aq me pak ne Korçe e Gjirokaster . “Refuzuan çdo kerkese qe iu be nga shqiptaret ” -shkruan ti . Po cilet shqiptare , more t’u mbyllte e mendjes , ku kishte qeveri shqiptare , neve qeveriseshim nga Italia . Degjo ketu , nje keshille nga ana ime , mos u hiq si i ditur , per gjera qe as ia ke idene dhe mos dil publikisht te prezantosh injorancen tende , sepse , edhe pse shkruan me pseudonim , prape se prape , ndergjegja duhet te te vrase nje çike .

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 August 23, 07:53

    asnjëanës,ke shumë të drejtë kur thua shumë gjëra!!
    sidomos “dashnori i nonës time është më i fortë se ai i nonës tate”,por një gjë më bën përshtypje,më fut pak si në një dyshimkë të vockël!!
    kjo është asnjëanësia tënde!!
    më duket se ke një tendencë,anësi,shumë të fshehur greke!!
    ndoshta nuk je një gjë e trashë që vë në duel dashnorët e nënave,por prap atë hidhësinë e anësisë greke ta lë!!shum sheqer i ke vënë komentit,por prapë se mbulon tërë hidhësinë!!
    shpresoj ta kem gabim mendimin!!
    nuk mund të vërtetoj asgjë sepse nuk je ndonjë pseudonim i njohur a ndonjë që mund ta kem ndjekur!!
    e duke mos njohur njeriun sy më sy nuk mund të japësh një mendim afër të vërtetës o objektivitetit!!por një gjë është e sigurtë!ndërgjegjia tënde e di se sa të vërteta e të pastra janë komentet e tua!
    si duket ti nuk je turkoshak,e aq më pak ateist!!
    një katolik do të kishte vështirë ti dilte në anë grekut!!
    kështu që nuk mund të të vlersoj sipas besimit që nuk e di!!

    Reply to this comment
  • Epoka e hajnave August 9, 19:30

   Ti me te vertet beson se asyeja esht kjo? Un them se jo sepse ketyre nuk ju intereson fare atdheu por interesohen vetem per karrigen qe te rrin sa me gjat aty dhe te mbushin gjepat e tyre dhe popullin ta ushqejn me propagand. Une kam qen ne turqi dhe kam respek per turqit por kjo sjellje esht e paprenushme neve aspirojm te shkojm ne evrop dhe jo ti lepijm bythen erdoganit.

   Reply to this comment
 17. Ilir N August 9, 17:36

  Ç‘na lidhë me Turqinë?!
  Po. Na lidh pushtimi pesëshekullor dhe coptimi i tokave shqiptare për hesape të saj, na lidh gjaku i derdhur nga ushtritë pushtuese turke, na lidhin minaretë e xhamive që mbijnë çdo ditë në tokat shqiptare, na lidhin përpjekjet e sulltan Erdoganit që përditë ëndërron ta rikthej perandorinë osmane, na lidhë turpi i politikanëve e zyrtarëve shqiptarë që mos i paqim! Na lidhë edhe turpi ynë për heshtjen tonë kundër kësaj maskarade.
  Të gjitha këto na Lidhin dhe besosoj se vetëm njëra nga këto të jetë është tepër.

  Reply to this comment
 18. asnjeansi August 9, 17:47

  Ore , ti je i lojtur nga mendte ….Kur e paska shkelur Korçen e Gjirokastren ushtria greke ? Ne vitin 1940 , kur Shqiperia ishte pjese e mbreterise italiane , plasi lufta italo-greke ne malet e Gramozit e ne Malin e Thate dhe greku , edhe pse fitoi , (ne nje fare menyre) , por nuk shkeli kurre ne trualle shqiptare e aq me pak ne Korçe e Gjirokaster . “Refuzuan çdo kerkese qe iu be nga shqiptaret ” -shkruan ti . Po cilet shqiptare , more t’u mbyllte e mendjes , ku kishte qeveri shqiptare , neve qeveriseshim nga Italia . Degjo ketu , nje keshille nga ana ime , mos u hiq si i ditur , per gjera qe as ia ke idene dhe mos dil publikisht te prezantosh injorancen tende , sepse , edhe pse shkruan me pseudonim , prape se prape , ndergjegja duhet te te vrase nje çike .

  Reply to this comment
 19. Ndue Sanaj August 9, 18:37

  Turp, turp e turp i madh, per kedo qe e ka projektuar, qe e ka miratuar dhe e ka vu ne jete kete ide, qe te vendoset te kodrat e Liqenit, Memorial, kushtuar viktimave te Turqise, “rrjedhoje e grushtit te shtetit ne Turqi”, per cdo rast, por ne vecanti, qe grushti i shtetit ishte organizuar nga Ordogani.
  Turo per ty Edi Rama e Erion Velija, qe e keni miratuar dhe vu ne jete!

  Reply to this comment
 20. mirel August 9, 18:40

  E mor popull trushplare. E moret vesh cfare eshte Kryekerma e ketij vendi? Kerministri Ramut eshte armik i Kombit.
  Dale kur te dali dhe Skenderbeu kriminel terrorist dhe ta mbulojme perfundimisht se boll e mbajtem deri tani.
  E ka bezdisur Erdoganin mjaft, dhe nuk ka me kuptim te ndertojme xhamine ku falen turkoplerat me bythe perpjete dhe te mbajme dhe Skenderbeun njekohesisht.
  Turqise ti japim ate qe i takon. I kemi borxhe apo jo?
  Po ashtu si Greqise qe do marri dhe ajo ate qe i takon. Ja kemi borxh detin dhe Vorio Epirin. prandaj po i ndertojme dhe varret Greke, per te nderuar heronjte greke.
  Shqipkaret nuk kane heronj dhe deshmore, as luftetare. Ata jane terroriste qe i denon KV-KMja
  KV eshte kurva KerMinister

  Reply to this comment
 21. Vasili August 9, 18:57

  Qe te vazhdoj tradita,qe rama ti jape veten dhe rrobt e shtepise,per te qire, Baba Rexhepit,kjo eshte normale.
  Por qe Rama,ta lejoje Baba Rexhep osman sulltanin te shkerdheje tere Shqiperine europiane,ne shek e 21,pa prure asnje ushtar ketu,kjo ben qe ta djegesh kete ndyresire historike,te pa pare,perseri eshte pak.
  Dhe folku i ktyre aneve,si minj anadolli,ndjehen te qete gjithandej.
  E cfare te semes Europe kerkoni ju ndyresira,mbas kesaj,kur ju pelqen dhe e keni kthyer kete vend ne vilajet te osmanllinjve.
  Nuk e di se cfare veprimi do te nderrmare Perendimi,ndaj ketij vetpushtimi nga keto qenie bastardesh,qe duan ta shtyjne dhe me thelle kete bastardim dhe perversitet te pa pare ne histori.
  Po ´´demokratet patriote´´te gazetes,do vazhdojne te heshtin si gjithmone,kur percja e zeze islame osmane,po vjen dhe shtrengohet dhe kercet ne koken e atdheut te Kastriotit.

  Reply to this comment
 22. corapagjati August 9, 19:04

  Duhet te ngrihen edhe 47 permendore te sulltaneve te turqise qe prej krijimit te dinastise osmane dhe deri tek xhonturqit e rinj, kjo do ishte dhurata me e bukur e brekshkurtrit gjatosh kembezbathur shqiptar, qe duhet ti beje shqypnise, duhet edhe nje permendore e xhinxhis khanit te mongolise

  Reply to this comment
 23. Shkodrani August 9, 22:52

  Me ia vu dinamitin në katër cepat e me e zhduk atë memorial që nuk na përket! Shqipëria nuk ka lidhje me atë punë. Turp, turp, turp! Lpija bëthen sulltanit se të shijon shumë, mandej lpiji edhe koçet se të shijon edhe ma shumë!

  Reply to this comment
 24. Linda August 10, 01:51

  Po ktu turqit u vrane ke liqeni sa turp shko mor hale boje memoralin ne stamboll ne emer te edi rames. Po deshe mor shkerdhat

  Reply to this comment
 25. Ali Pashe Tepelena August 10, 03:36

  Injorance e madhe e shqqiptareve byth..qira injorante.

  Mire qe ngaterrojne Perandorine Osmane me Turqine, njera perandori multi etnike fetare, ndersa tjetri shtet kombi i krijuar ne `1923 (dhe kunder perandorise osmane) por juridiksionin e Perandorise Osmane e cojne 500 vite, kur ishte 350 vite.

  Mos te shkojme me tutje pastaj qe keta bythkira injorante flasin per perandorine Osmane dhe per Osmallinjte si dicka e huaj per shqiptaret….

  Perandoria Osmane ishte perandori e shqiptareve gjithashtu dhe jo vetem aq, por shqiptaret myslimane ishin shytlle kurrizore e perandorise nga ana ushtarake dhe politike.

  per 190 vite e udhehoqen perandorine Osmane kryeministrat shqiptare, edhe sulltani i fundit i madh e mbante pushtetin me ante te shqiptareve.

  Dikush ketu permennd Masakren e Manastirit ne 1831, ku u vrane 300 burra dhe jo 1000.

  Ata ishin thjesht bejlere shqiptare qe nuk ju plaste per ate qe ju sot quani Shqiperi dhe Perandoria qe i vrau, as nuk e konsideronte veten turke dhe as nuk i rvau ne emer te ” turqise” qe nuk ekzistonte, por ne emer te Sulltanit, qe termin ” turk” e konsideronte ofendim.

  E kuptoni cfare ngaterime termash, datash, identifikimesh, historie dhe periudhash beni ju o injorante?

  Dhe pash ndrien, mos permendni Kastriotin, se jo vetem qe ka 600 vite qe nuk eshte me, por as 5 beteja te tij nuk i dini.

  Reply to this comment
  • Edi August 10, 12:45

   Ik mor idiot te harrojme skenderbeun dhe te bojme memoriale per turqit ca rrace je o turkoarab do ta cojme edhe trupin ne stamboll aty ku ke edhe koken pis arnaut nuk je shqiptare ti

   Reply to this comment
  • asnjeansi August 10, 12:58

   Perandoria Osmane , pra , njerez te ardhur nga shkretetirat arabe , qe pushtuan Ballkanin me zjarr e nen tehun e shpates , ushtri mizore qe shfarosen kulturen evropiane , qe mbollen fene e tyre te shemtuar ne viset shqiptare , qe ndryshuan edhe deri ADN-ne e shqiptareve , kjo Perandori pra , na paska qene edhe e shqiptareve , sepse shqiptaret na paskan qene shtylla kurizore e kesaj Perandorie . Arsyetim me idiotesk , me dumbabist , me turkoshak e me erdoganist se ky , nuk mund te presesh . T’i marrim me rradhe dokrat dhe hajvanlleqet e tua . Se pari , Perandoria Osmane , nuk ishte multietnike , por ishte aziatike dhe islamike , ndersa shqiptaret (para pushtimit) , ishin evropiane dhe kristiane . Shteti turk , qe u krijua me 1923 , nuk ka qene kurre kunder Perandorise Osmane , perkundrazi , jo vetem mburren me ate Perandori , por e enderojne akoma e sot . Turqit e sotshem , jane nipat dhe sternipat e otomaneve , fakt ky , lehtesisht i verifikueshem , pasi kane kaluar vetem 100-120 vjet nga shuarja e asaj Perandorie famekeqe . Tjeter…shqiptaret , u pushtuan nga otomanet , ne vitet 1480 dhe fituan pavaresine ne vitin 1912 , pra 432 vjet erresire e pushtim otoman dhe jo 350 vjet , siçderdellis ti . Shqiptaret , si popull rural , qe nuk jane dalluar kurre per kulture e civilizim , por per mercenare e bythedredhur , ne kundershtim me te gjithe popujt ballkanike , qe pesuan te njejtin fat si shqiptaret dhe u pushtuan njesoj nga osmanet , shqiptaret , pra , u kthyen ne 60-70 % ne fene myslymane te pushtuesit , mbushen taboret dhe ushtrine turke me nizame dhe luftuan kunder popujve fqinje , ne rradhet e pushtuesve . Kjo spiegon edhe urrejtjen e fqinjeve ndaj shqiptareve , sepse shqiptaret , ishin te vetmit qe u bene njesh me pushtuesin , urrejtje qe vazhdon akoma e sot . Viset shqiptare , nuk ishin shtylla kurrizore e Perandorise Osmane , por ishin periferia me e degraduar , me e varfer , me e pa emancipuar e Perandorise . Viset shqiptare , perveç xhamive , teqeve , hamameve dhe ndonje vakefi islamik , nuk kishte asgje tjeter , as shkolla , as rruge , as urra , as spitale , asgje prej gjeje . Akoma edhe sot , nuk ekziston asnje veper , asnje shenje ndertimi e lene nga turqit , askush nuk mund te thote qe , fjala vjen :”kete grope , e kemi kujtim nga turku” . Mesimi i gjuhes shqipe ishte i ndaluar me ligj dhe vendi ishte 96% analfabet , si asnje vend tjeter evropian apo ballkanik , madje dhe ne bote , veshtire te gjeje nje te ngjashem . Ata kryeministra qe permend ti , turkoshaku Ali , kishin lindur e studiuar ne Turqi dhe as qe i shkonte ndonjehere ne mendje prejardhja e tyre ; ata mund te quhen si mercenaret me te poshter e me te urryer te shqiptareve , te cilet , duke qene kryeministra (kane qene 3-4 te tille dhe jo ashtu siç i quan ti per 190 vjet ) , keta kryeministra batakçinj , tradhetare e te pa bese , kurre nuk kthyen koken qofte edhe nje here te vetme nga viset shqiptare , ku jetonte populli me i pa zhvilluar e me i prapambetur i Ballkanit , nga ku , ata kishin prejarrdhjen e te benin diçka per vendin e tyre te origjines . Shqiptaret vete , si popull , ne shumice , per perfitime vetjake , braktisen gjithçka shqiptare e evropiane dhe perqafuan ferexhene , çitjanet , breneveket , qylafin turk , morren veset e poshtra te pabesise , vrasjeve mbas shpine , genjeshtren , mashtrimin dhe çdo ves te poshter te pushtuesit ; shqiptaret , u kthyen disa shekuj mbrapa botes . Sa per Masakren e Manastirit , ata qe u vrane ishin rreth 1000 veta dhe ishin shqiptare patriote e jo bejlere qe nuk u plaste per shqiptaret . Po kjo ishte nje prej mizorive te pa numurta te turqve . Se fundi , kush tha qe Sulltani termin ‘turk’ e konsideronte ofendim ? Ku e degjuar , pare , lexuar , nje gje te tille ? Termin Turqi , nuk e solli Ataturku me 1923 por ky term , ishte i vjeter sa vete Perandoria dhe ishte njelloj qe kjo Perandori , te quhej otomane , osmane apo turke , ka qene qysh ne fillim dhe eshte e njejta gje . Ti , Ali islamiku , je nje mbetje e peshtire turko-otomano-osmanike , sa edhe Skenderbeun , qe e vlereson gjithe perendimi “si kalores dhe mbrojtes i krishterimit per 25 vjet rresht” , ti bajge turko-erdoganiste e qesendis . Idine shume mire shqiptaret e evropianet betejat e trimerite e Kastriotit kunder Perandorise me obskurantiste , me te urryer e me te shemtuar te historise njerezore .

   Reply to this comment
   • Ali Pashe Tepelena August 13, 19:26

    Asnjenasjni, ti qenke nje moterqiri tipik qe ndoshta je vlleh, se nuk besoj se je shqiptar ( ja qifsha robt gjithe fqinjeve te shqiptareve meqe ra fjala, se moterqira jane, greket koimb bastard i krijuar nga perendimi dhe servet moterqira nga uralet qe jane perduhunar nga avaret per 300 vite, servet urrehen shume me shume se shqiptaret, edhe sllavo-maqedonasit)

    I ke then faktet sipas bytes tende mor moterqir, por do te te pergjigjem kur te kem kohe, mos ki merak.

    Ndoshta pergjigjen time, e merr qe sot.

    Reply to this comment
 26. servet August 10, 07:42

  Fajin e ka opozita (Berisha )

  Reply to this comment
 27. gege Kosova August 10, 09:19

  Deri kur me budallaleqe keshtu?!uk do jete ah bi,nese nje dite I ngrihet permendore ne mjedis te Tiranes edhe Sarapit kriminel serbe Milosheviq.Dikur qe edhe dikur ishte ne ndihmen e tij, do ta arsyetoje me nje “patriotizem” te panjohur,apo nje shemti okupuese kommbetare, te kthyer mbrapsht!!??

  Reply to this comment
 28. Mark U.K August 10, 09:21

  NUK HABITEM SHUME SE TURQIA KA LENE FAREN E KEQE KTU.MANDEJ DIHET SE TURK TE MIRE E.UTE TE MIRE NUK KA.

  Reply to this comment
  • Illlyrian Emperor Constantine August 10, 11:07

   E ke gabim o malok muti, o te qift derri nenen o fisderr.

   Turqia ne 1923 u krijua, nuk ka sesi te kete lene ndonje fare.

   Dhe eshte e kunderta, jane shqiptaret qe jo vetem sundonin ballkanin ne emer te osmaneve por edhe ishin mbi 150,000 shqiptare ne stamboll, turqine e sotshme dhe lindje te mesme si ushatre dhe udheheqes.

   Ju copa muti me kete urrjetje idiote qe keni pa arsye per Turqine, ja fusni edhe shqiptareve me fjalet qe thoni.

   Turqit jane me te sakte dhe shume me te urte se maloket e shqiperise qe vetem kaos, rremuje, vrasje dhe vjedhje kane bere keto 30 vite.

   Reply to this comment
 29. Glauk August 10, 15:15

  O arben mylle halen or idiot po aq shume te paskan shkerdhy turqit mor idiot. Ik ne stamboll
  Mor hale

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim