Tiranë, ish të përndjekurit politik nisin grevën e urisë

May 28, 2014 12:37

Tiranë, ish të përndjekurit politik nisin grevën e urisë

Ish të përndjekurit politik kanë nisur sot zyrtarisht grevën e tyre të urisë. Fillimisht grevistët u vendosën në zyrën e kryetarit të shoqatës, deri sa u bë e mundur ngritja e çadrës, ku do të vijojë më tej nisma e tyre. Ishte kreu i shoqatës, Fatmir Hoxha ai i cili njoftoi publikisht fillimin e grevës pa afat. Por, gjatë kohës kur përfaqësuesit e kësaj shoqate nisjen vendosjen e çadrave, u shënua dhe përplasja mes tyre dhe forcave policore.
Në përplasjen mes palëve ishin të pranishëm edhe deputetë të Partisë Demokratike të cilët shprehën mbështetjen për nisjen e grevës së urisë nga ish- të përndjekurit, por kanë shtuar se nuk do të përkrahin akte ekstreme si ato të vetëdjegës të shfaqura kohë më parë.
Ndërkohë, grevën e tyre ish të përndjekurit e kanë kushtëzuar me plotësimin nga ana e qeverisë të pese kërkesave.
Konkretisht, marrjen e dëmshpërblimit brenda dy vitesh dhe shtim te dëmshpërblimit për vitet e internimit, status special për ish te përndjekurit qe janë gjalle, rikthim ne administrate te të pushuarve nga puna padrejtësisht dhe dënim te figurës se Enver Hoxhës.

May 28, 2014 12:37
Komento

14 Komente

 1. pelivan May 28, 12:45

  ” Hekuri rrihet,sa eshte i nxehte!…”

  Reply to this comment
 2. iss May 28, 12:48

  Kujt i flet o Bedri, murit?
  Ne Shqiperi eshte qelbur peshku keq fare nga koka

  Reply to this comment
  • inf May 28, 18:02

   te kta qe ke permend kane nji lidhje me armikun e kombit tradhtarin sali berisha o shoku dhe mos e ndaj saliun me horrat e tij fol si burre dhe rri si burre o i denuar politik kujto shoshorin qe saliu jot e rrasi mrena kujtoje dhe qafen e barit ku saliu jepte denimet me vdekje te denuarve politik bashke me vellain e safet zhulalit dhe edmond cajen po nuk i di pyt pastaj fol .
   çfare ndryshimi ka saliu jot nga rrapi mino ose nga aranit çela ma ata rrinte mjeku i shurres me aranitin me minon me sulo gradecin me fatos zhulalin etj etj ka plot fakte por nuk kam nerva ti shkruj ty se ti nuk mbushesh me mend
   po nuk ke faj kujton se saliu jot eshte burre me i mire nga keta te tjeret
   gabohesh rende ai eshte ma Zi se kta qe shkrun ti .
   poshte niveli dhe rregjimi i salih era cjapit .

   Reply to this comment
  • na lodhet May 28, 20:25

   Injorant!

   Reply to this comment
 3. endri May 28, 12:50

  po ngrejne cadrat ish te burgosurit! Bejuni edhe nje pishine qe tja kalojne mire, bashke me ata toçat e PD-se qe ju ka ngele ora ne shekullin e kaluar. Lerini te protestojne per asgjene… ne kurriz te 1 milion te tjereve qe presin me durim qe vendi yne te behet. Çudi e madhe… po krijohet nje humor i madh… ne po mbetemi peng i cadrave!? Shume cudi!

  Reply to this comment
 4. misteri May 28, 13:13

  Po keto jan pasojat ZRAMA.Po mbush nje vite vetem fjal haron qe ke shumicen.Ku jan ministrat e koruptuar qe do i fusje ne burg sapo te vije?Ku eshte Sali Berisha qe i premtove popullit qe do ta ndeshkoje?Perdite e me teper pot mer perpara ,E kupton qe nje dite fjaleve e perallave i vjen fundi .Pra PAROLE SONO PARALE ZOTI RAMAAAA

  Reply to this comment
 5. As May 28, 13:24

  U ngrini ca cadra jashte Tiranes dhe kush ka qejf te beje greve urie per tu dobesuar te shkoje.
  Cfare kerkojne keta “ish te persekutuar” ketu e 25 vjet. Kush nga keta ka fituar gjyqin kunder pushtetit komunist qe i takon demshperblim.
  Po ne te tjeret qe s’kemi qene as deshmore, dhe as te perndjekur por kemi respektuar ligjin e kohes, ku futemi.
  Pse per keta gjoja te persekutuar duhet te punojme ne te tjeret. Kane kaluar 25 vjet nga 1990 dhe akoma s’jane ingranuar ne shoqeri, por sa vite u duhet te ingranohen.
  Ne plazhin e vjeter te qytetit te Vlores jetojne ne kabina rreth 100 familje prej gati 25 a me shume vjetesh pasi quhen te pa strehe. Te tjere erdhen nga malet dhe bene shtepi e katandi ne Vlore. Keta te kabinave si lloji me i arrire i dembelave vazhdojne te jetojne ne kabina dhe kur s’kane per te bere shtepi.
  Une i dua arrat por i dua te cara.
  E njejta gje dhe me te “persekutuarit” . T’i shtrohen punes dhe pike. Pune, pune dhe vetem pune

  Reply to this comment
 6. Pëllumb zaimi May 28, 13:36

  Grevë e ndotur politikisht qysh ne fillim? Dukej qarte qe fijet i luante saliu. Kerkon te jape pershtypjen e masivitetit antiqeveri. Karta te djegura! Gjej ndonje lojë tjeter sali?

  Reply to this comment
 7. katarakti May 28, 14:36

  Grevistet te kujtdo krahu qofshin mund te bejne greve per çfare te duan. Edhe per te martuar macet me qente, po paten qef. Por greva behet ne vende te caktuara. Nuk duhet te lejohet te bllokohet bulevardi, ose rruga kryesore. Se pastaj bllokohen rruget kombetare, ato anesore dhe i gjithe vendi. Pra e drejta e greves eshte e paprekshme, por jo vendi. Ti nuk mund te bllokosh asnje rruge, asnje shesh. Ky eshte skenari i perdorur me sukses ne ne Egjipt dhe Ukraine. Skenar qe deshtoi ne Turqi ku kundershtaret politike te Erdoganit, per disa peme qe po priteshin, kerkuan permbysjen e tij. Dhe arriten te shkaktojne turbullira te mdha, deri edhe vrasje. Ne rast se Rama do ta lejoje grevistet te vendosen ku te duan, te bllokojne rruge dhe sheshe, ky eshte fillimi i fundit te tij.

  Reply to this comment
 8. zizu May 28, 16:04

  Saliu saliu dhe vetem saliu ai po loz ne mesfushe mbrojtje dhe sulm. Dora e tij esht.

  Reply to this comment
 9. lumi May 28, 16:22

  Disa nga ju komentues te nderuar qe e denoni tani, e keni perkrahur ate para 2 vitesh, te njejtet jane ckeni qe i shani tani?!

  Reply to this comment
 10. Naci May 28, 18:56

  Gooooool

  Reply to this comment
 11. ZARELI May 28, 20:12

  LEXOVA KOMENTIN E ZONJES “DREAM” E UROJ PER IRONIN QE PERDOR NJE IRONI E PERSHTATSHME PER NJE ZONJE ME 4 KLASE FILLORE.JU LUTEM MOS I BOTONI KETO KARAGJOZLLIQE SE BEHENI TE PA LEXUSHEM ME KETA INJORANT

  Reply to this comment
 12. tomsojeri May 28, 20:32

  po si nuk keni pik turpi or langaraq me qyrkun e tradhtis qe keni veshur ter jeten ! Far e keqe pa din e pa iman ! Pazarxhij te shitur qe ju morem per burra te mir e ndaj ju dham te drejt !Tani ja filluat perseri te ndiqni eren e qelbur se nuk jetoni dot pa te ! Bashkojuni tani atij qe ju …………nonen e ju vrau e ju trajtoi si zagar plehrash ! Nuk rini dot ju ! Po ju del boja keq e ska per tu pjerdhur askush ma

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*