17 Nëntori i çlirimit të Tiranës dhe provokimi me një pullë të rrallë postare

Ylli Polovina November 17, 2019 14:44

17 Nëntori i çlirimit të Tiranës dhe provokimi me një pullë të rrallë postare

Nga Ylli Polovina

 

Në Shqipëri këtë zarf e kanë pesë koleksionistë, por të tjera kopje me siguri ndodhen nëpër njerëz të tjerë.

Ai gjendet në shitje edhe në internet.

Në historinë filatelike të para vitit 1944 njihen vetëm tre vende që kanë prodhuar pulla për Shqipërinë:

1- Italia gjatë periudhës së pushtimit (zyrtarisht për ta e bashkimit të dy vendeve nën kurorën e Viktor Emanuelit) 2 – nazistët gjermanë që prej 14 shtator 1943 e deri sa u dëbuan 3 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në mijërat e pullave dhe të zarfeve me të cilat janë dërguar e marrë letra vetëm një është rast provokativ: ky që po ju paraqesim.

Në 1943 në SHBA qeveria amerikane prodhoi një emision pullash në qendër të pamjes së të cilave ishte flamuri i të gjithë atyre shteteve që u bashkuan në koalicionin e madh antifashist.

Mes tyre ishte edhe Shqipëria. Por…

pulla Dita

Pamja që shihni bashkëngjitur këtij shkrimi përveç të pavërtetës historike ka falsitet edhe në korrektesën për të zbatuar rregullin e këtij emisioni pullash.

Pulla është prodhuar në vitin 1943 kurse pamja një vit më pas, në 18 nëntor 1944.

Provokatori apo një grup i tyre e ka sajuar këtë gënjeshtër pikërisht të nesërmen e çlirimit të Tiranës, punë e kryer me një zell të madh.

Shpëtimi i kryeqyteteve të vendeve të pushtuara nga nazifashistët atëherë përbënte një lajm shumë të madh. E njëjta gjë, ndodhi edhe me rastin e çlirimit të Tiranës.

Dikush e la shfrytëzuar këtë moment bumi mediatik dhe është përpjekur të kryejë dizinformimin e publikut amerikan dhe atij botëror (letrat shpërndahen kudo, sidomos nëpërmjet korrespodencës së emigrantëve).

Pulla mbeti vetëm nëpër zarfe të rrallë dhe sot të gjithë e dinë që Tiranën nuk e çliruan jugosllavët, por madje qenë brigada partizane shqiptare ato që luftuan për çlirimin e Jugosllavisë së jugut.

Por ata që e intriguan këtë provokim  kanë parathënë se çfarë do t’i ndodhte Shqipërisë në rast se “në mbrojte të saj” do të lejoheshin të hynin divizione jugosllave: do të bëheshim “republika e shtatë” apo do të shndërroheshim në gjymtyrë e një të quajture “federatë ballkanike”.

Ylli Polovina November 17, 2019 14:44
Komento

51 Komente

 1. Aleko Gjoka November 18, 23:31

  Na hengersh topin…,na qenka dhe merita e Zogut per luften N.Cl. …!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • kujtesa November 19, 10:16

   – Si e njihni ju historine ne kohe lufte ?. Zogu ka jetuar ne Londer ,ne nje shtet aleat antifashist.Nuk mund te rrinin ne Angli bashkepunetoret e fashizmit,e di kete? Ne Konference te Pezes kane qene edhe perfaqesuesit e Zogisteve,Ndoc Coba dhe Abaz Kupi.Ne Keshillin e Pergjithshem Nac-Cl. ka qene dhe Abaz Kupi. Ne Shtabin e Pergjithshem ka qene anetar dhe Abaz Kupi pra zogistet jane antifashiste. Jane ndare me Komunistet ne Dhjetor 1943 pas 4 vite lufte. Eshte histori me vehte ndarja. Por misioni Anglez ka qene deri ne 29 Nentor 44 prane Abaz Kupit.

   Reply to this comment
   • gorezi November 17, 11:49

    Zogu ishte ne Egjipt ,jo ne Londer.

    Reply to this comment
   • Lenci November 17, 19:29

    @kujtesa…e ke gabim. Zogu nuk ka asnje merite ne lyfren e dyte boterore. Anglexet i dhane strehim, por e ndaluan te merret me politike. Nuk e njohen si kryetar shteti.
    Misioni anglez kishte shume oficere. Vete disa qendruan prane Abaz Kupit, por Kupi me Ndoc Coben u larguan nga levizja Ncl dhe shtabi i pergjithshem ne tetor. Pastaj ti e di se me ke bashkepunuan. Kur anglezet prane tij u larguan per ne Bari, atyre iu ndalua qe ta merrnin me vete. Je kaq i zgjuar qe ta kuptosh pse.
    Kur Abaz Kupi me Mit’hat Frasherin dhe kolaboracionistet e tjere shkuan ne Bari, ata u trajtuan nga aleatet si bashkepunetore te gjermaneve dhe u mbajten ne kampe perqendrimi.
    Kjo eshte histiria qe nuk e ndryshojne dot Butkat, Tufat, Godolet e Kapret.
    Do vije dita qe kryeballisti Edi Rama do shkoje ne te veten dhe historianet pa komplekse te majta e te djathta do shkruajne historine e Shqiperise.

    Reply to this comment
  • Puka November 17, 16:12

   Pse eshte i pavertete ky zarf?

   Reply to this comment
  • Partizani November 17, 15:20

   Ravenna dhe Tirana jane cliruar ne te njejten date 17 Nentor 1944.

   Klikoni ketu per te pare nje filmim te asaj dite Ravenna-Tirana
   17 Nentor 1944

   Reply to this comment
 2. "Horri i Bulevardit" November 18, 23:37

  Pyesni Saliun, per autorin. Ai eshte nje dosje e hapur, per ata qe kane interes, te vazhdojne berishizmin.

  Reply to this comment
 3. paci November 18, 23:45

  Tiranen e moren Jugosllavet kur sollen Zogun ne pushtet , qe beri politikat e tyre .
  Me 17 nentor 1944 Tiranen e çliroj Enveri qe do te urdheronte marrshimin e brigadave partizane te çlironte edhe trojet shqiptare nen Jugosllavi .,
  Hileqaret politik duke u bere qejfin te huajve po bejne qe shqiptaret te humbim neper bote dhe mbesim gjithmone te vegjel ne trojet tona megjithse jemi nder kombet me te vjetra ne europe .
  M..Tito , nuk ishte i joni . Rrespektoni xheneral major Enver Hoxhen , se po ta kishin pase kombet tjera do te respektohej si Ataturku i Turqise e jo si politikanet tone qe i bezdis fotografia e Tije qe duhen vite per te shkruar se çfar beri per Shqiprine , edhe Dielli nuk i ngroh te gjith pernjehere .

  Reply to this comment
  • Bertoja Shkodër November 19, 13:42

   M…Tito e fortë kjo.
   Mos përdor censurë fare o Pac se duhen thirrur me emrin e vërtetë të gjithë ata që përpiqen të hedhin baltë mbi Luftën Nacionalçlirimtare e duhen nderuar të gjithë ata që sakrifikuan jetën e tyre dhe ata që kontribuan për këtë Vend.
   Mirënjohje dhe respekt gjithmonë…

   Reply to this comment
  • intelektuali November 17, 12:37

   O paci BYTHZIU Enveri deri me 16 nentor ishte strehuar ne vilen e kunatit te vet kryefashist Bahri Omari ne mes te tiranes, ngjitur me vilen e Qazim Mulletit. Kur mesoi se Mehmet Shehu po i afrohej Tiranes me fshataret e tij nga Mallkastra, mori Nexhmijen dhe ca placka dhe ja mbathi me vrap per ne Berat ku priti deri sa te qetesohen ujrat i rrehtuar nga shume emisare politike dhe ushtarake nga Jugosllavia e Titos, prandaj nuk duhet ta kerkojme fajin vetem tek amerikonet e pullave te postes, por tek Enver Pederasti i Jopsip Broz Titos.

   Reply to this comment
   • ccp November 17, 18:25

    “Intelektual” ,nuk dua te ve ne dyshim integritetin tend por do te isha shume mirenjohes ne se do ma tregoni ketu burimin e informacionit te mesiperm edhe ne qofte se nuk eshte burim i shkruar edhe ne qofte se e ke me te degjuar.
    Pres pergjigje

    Me respekt ccp.

    Reply to this comment
 4. Arben November 18, 23:56

  CUDI TE CUDITEMI ME KETO GJERA.

  JANE TE VERTETA QE VETEM NE E KEMI TE VESHTIRE TI PRANOJME.

  E VERTETA NUK ESHTE ASNJEHERE ABSOLUTE APO KATEGORIKE, MIREPO NE

  NA E KANE BERE MENDJEN DHALLE HISTORIANET E TIPIT PASKAL MILO, P. XHUFI,

  APO AI GJIROKASTRITI SI E KISHTE EMRIN, PUTO ME DUKET, QE DEL E THOTE

  PA TE KEQ SE PASKESH MASHTRUAR SHQIPETARET PER ARKVIEN ANGLEZE TE

  LUFTES NE LIDHJE ME ENVER KRIMINELIN.

  JANE FAKTE QE SI PASOJE E KESAJ SHPELARJE TE TRURIT I KEMI TE VESHTIRE TI PRANOJME, NDERKOHE QE NA KONVENON ME MIRE TE SHIKOJME FAKTET DHE REALITETIN NE SY, E TA LEME DEMAGOGJINE MENJANE.

  Reply to this comment
 5. Korabi November 19, 00:17

  Po cfar gopin, nenes se tyre kerkonin emisaret e Titos ne shqiperi , POpovici MUgosha Vukmanovici e te tjere.Uaaaaaa harrova na clirun dhe na prune ditet e bukura te viteve staliniste , lum si ne qe na clirun sorrat partizane mbas qe gjermanet iken per arsye te tyre haaaa, cfar idiotesh jemi ne clirun me internime burgime pushkatime etj etjera.Me te vertet Titoja nuk ishte I joni mor thic ka thene shoku Enver Ati jone shpirteror ishe babi Stalin,ky ndoshta ka pas gjak shqiptari…….haaaaa, sa te zgjuar jemi ne shqiptaret,,,,,,,,,,,,

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi November 19, 01:21

   @ Z.Ylli Polovina? Shumë interesante kjo histori z. Ylli? Jam habitur nga ky mashtrim i paskrupullt ku me siguri është dora e Ozna-s ? Nderime mik! Dilni pak më shpesh,pena juaj është e artë dhe përmbajtja shumë patriotike? Lërini librat,ju duam më shpesh? Tung!

   Reply to this comment
 6. avrizuja November 19, 00:22

  NJE PROVOKIM SI I YLLI PANGOS ME BUKUROSHEN E “TOPIT”

  Ne fakt nuk merret vesh nga kjo foto mbreselenese: Kush dhe ke ka provokuar fotografia e Titos me flamurin jugosllav qe i ka hypur siper flamurit tone kombetar ne vitin 1943, qe verteton historine e njohur te Enver Hoxhes qe ja kishte shitur Bythen dhe Vatanin Jugosllavise dhe DruzheTitos me FINTET dhe provokimet e tij prej pederasti te vjeter, prandaj edhe dicitura e kesaj fotoje gjendet fare kollaj edhe nga kalamajte e rruges qe e kuptojne se pas Titos qendron pederi TORE Enveri dora vete.

  Reply to this comment
  • Lleshi November 19, 10:55

   Shiko , shiko sa interesante ! Sa shpifje aspak interesante ! Po mire nje pyetje kisha une : Po diversantet dhe kriminelet e Komitetit te Maleve , Enveri i lejoi qe te vrisnin Cucen e maleve , Ndrec Ndue Gjoken , Marta tarazhin , Prenda tarazhin , Bardhok Biben e sa e sa malesore te tjere ?

   Ndue Gjon Markaj ne TVSH , ne 1996 -ten mburrej se kishte vra me dore te vet 72 shqiptare ! Per kete e dekori Saleviçi ! Po ta kishte zene Enveri , do ta varte njelloj si Hamit Matjanin , pikerisht aty ku kishte bere vrasjet !

   Apo cfare mund te presesh tjeter nga kategoria e Uran Butkave me kompani ?

   Reply to this comment
  • Peço fidhi November 19, 11:45

   Hajde mor “Rrapo” mafishja? Paske gjetur falsifikatorin dhe birin e ballistit,uran butka për të vërtetuar faktet? Të pjerdhsha logjikën!?

   Reply to this comment
 7. avrizuja November 19, 09:56

  EDVINI DHE LIKJA PO FESTOJNE “REZILIN” E SHQYPNISE NE SYTE E BOTES.

  Prandaj edhe mund te themi se spostimi i ceshtjes

  KUSH E CLIROI TIRONEN?

  Enveri apo Titua me spjegime pasuese nga media e soteme per Enverin e “KEQ” dhe Komandantet e tij komuniste te “MIRE” dhe Legjendare eshte e cunget dhe e infektuar me plot viruse te ideollogjise bolshevike. Pse e themi kete gje? Ne pinjollet e intelektualeve properendimore shqyptare qe u masakruan nga xhelatet komuniste te Enver Hoxhes dhe nga Banda Gjakatare e krimineleve te komanduar nga “Komandantet Legjendare” themi se ceshtja:

  DUHET APO JO FOTOGRAFIJA E KOMANDANTIT TE LANC-it ENVER HOXHA NE DITEN E CLIRIMIT TE TIRANES?

  eshte e ceket dhe e cunguar dhe deklarojme se debati aktual per fotografine e Enverit ne tubimet per clirimin e Tiranes eshte “Maja e Ajsbergut” te cilin anija TITANIK nuk po e shikon, nderkohe qe kapitenet ne bord Edvin-Like kane shpallur festime me saze dhe muzike bolshevike per miletin e ekzaltuar qe eshte duke kercyer ne kuverten e anijes me buje dhe harre pa ditur se c’i pret me pas. Prandaj eshte vendi dhe koha qe te korrigjojme shenjestren e Blendit ne kete shkrim duke i kujtuar:

  PSE NE BERLIN NUK FESTOHET 9 MAJI 1945?

  megjithese gjenerali dhe komandanti legjendar, marshalli i Stalinit Georgi Zhukov qe nguli mbi Rajhshtagun gjerman flamurin sovjetik ka mbetur deri ne ditet tona nje njeri i nderuar nga te gjithe? Marshalli i BRSS Zhukov nuk u torturua dhe as nuk u likuidua me pabesi pederasti sic beri Enver Hoxha me Mehmet Shehun, komandantin legjendar te LANC-it dhe te clirimit te Tiranes, megjithate data 9 maj 1945 e clirimit te Berlinit nuk nderohet sot as ne Gjermani, as ne asnje vend demokratik te Evropes, por askush ne Boten e Civilizuar nuk e kujton kete date me nje mallengjim te vecante. Vetem ne Rusine e Putinit vazhdon avazi i Stalinit per paraden ne Sheshin e Kuq per te kselhasur veteranet 100 vjecare me qellime elektorale, pak a shume sic po bejne Edvini me Like Floririn ne vendin tone. Prandaj pyetja thelbesore per kete debat qe hapet gjithmone kur politika jone kombetare shkon e ben homazhe tek lapidaret komuniste apo tek varrezat e “deshmoreve” te Enver Hoxhes nuk eshte fotografia e Enverit e pranishme gjithmone ne keto evenimente, por pyetja qe ka mbetur pa pergjigje akoma 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit:

  PSE NE BERLIN NUK FESTOHET 9 MAJI 1945?

  qe te kuptojne shqyptaret sa ndryshojne nga vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore dhe bashke me kete pyetje thelbesore edhe dis pyetje pikante pasuese:

  – PSE ENVER HOXHA MBAHET AKOMA ME VENDIM KUVENDI SI HERO?

  – KUJT I SHERBEN PIRAMIDA E ENVERIT NE QENDER TE TIRANES?

  – PSE SALI BERISHA DHE PD-ja BEN HOMAZHE TEK LAPIDARET QE MBAJNE YLLIN BOLSHEVIK DHA VAJTOJNE SI KUKUMJACKA PYLLI PER LANC-in KRIMINAL TE EVER HOXHES CDO 5 MAJ, 17 NENTOR DHE 29 NENTOR?

  Reply to this comment
 8. one 15 November 19, 09:58

  e dini pse na ndodhin vetem ne keto intrigat?
  se jemi te trashe dhe dime te zihemi vetem me veten

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi November 19, 14:11

   Avrizuja? Mos ndërlikoni një datë me fakte të paqëna? 9 maji ndryshon nga 8 maji sepse ndryshojnë orët ndërmjet lindjes dhe perëndimit,ndryshonte ora e Washingtonit nga ajo e Moskës!? Prandaj i bie që njëra palë ta festojë më 8 maj dhe tjetra më 9 maj !? Ky ndryshim është theksuar edhe në aktin e kapitullimit të Gjermanisë e në dokumente të tjera? E thjeshta nuk ndërlikohet sepse është në vetë strukturën ndërtimore të saj, – e thjeshtë? Nderime!

   Reply to this comment
   • avrizuja November 19, 19:59

    Nese sipas kesaj llogjike mendon se SHBA e feston “pushtimin” e Berlinit nga Ushtria e Kuqe me 8 maj te cdo viti, gabon rende sepse kjo tregon qe ke njohuri te cunguara per SHBA dhe per Boten Demokratike. Prandaj degjo me mire historine e vertete pa FINTET komuniste duke luajtur me datat si prestigjatore cirku:

    Deri ne vitin 1989 data qe shenoi renien e Berlinit ne duart e sovjetikeve, 9 maji festohej cdo vit ne Berlinin Lindor me nje parade pompoze ushtarake pothuaj ne nje kohe me paraden ne Sheshin e Kuq ne Moske si data e clirimit te Berlinit dhe njekohesisht si data qe shenoi fundin e Luftes se Dyte Boterore. Sot ne Bote ka mbetur vetem varianti i dyte, nderkohe qe varianti i pare si:

    9 MAJI – CLIRIMI I BERLINIT

    eshte fshire nga kalendari zyrtar jo vetem i Gjermanise se Bashkuar por edhe ne vendet e BE-se dhe ne SHBA e vendet e Botes Demokratike. Pse keshtu? Sepse ne vitin 1989 ne Gjermanine Lindore plasi nje revolte e vertete mbarepopullore kunder regjimit komunist, por Kreu i Partise Komuniste Erich Honecker e mbyti ne gjak kete revolte megjithese shumica e protestuesve ishin puntore dhe intelektuale. Bile edhe BOSI i komunisteve te Rusise Mikhail Gorbachev nuk ishte dakord me Honeckerin dhe e kritikoi rende ate. Kur ra Muri i Berlinit Honeckeri ja mbathi per te kerkuar strehim politike ne Moske, por Gorbacovi e ktheu ne Gjermani ku edhe e prangosen dhe denuan me burgim me akuzen e vrasjeve te paramenduara te njerezve te pafajshem. Njekohesisht u vendos qe 9 maji te mos njihej si data e clirimit te Berlinit, por si data e ZEZE e pushtimit te Berlinit nga Ushtria e Kuqe, sepse mbolli MURTAJEN bolshevike ne kete vend dhe ne te gjitha vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore, perfshire ketu edhe Shqypnine tone. Evropa dhe Bota e perkrahen nismen gjermane dhe e fshine edhe ata ne kalendarin zyrtar kete date te turpit dhe rezilit komunist dhe 9 maji ne BE sot quhet dita e Evropes kur Ministri i jashtem francez Robert Shuman shpalli ne Paris me 9 maj 1950 krijimin e Beshkimit Evropian.

    Ndryshe sa per korrektese historike me 7 maj te vitit 1945 gjenerali i Hitlerit Alfred Jodell nenshkroi kapitullimin e Gjermnise Fashiste, qe hyri ne fuqi me 8 maj 1945, por Stalinit nuk i pelqeu formulimi i Aktit te Kapitullimit dhe kerkoi ndryshimin e nje pjese te tij me nje urdher te prere per Marshallin Zhukoc qe ishte edhe komadanti sovjetik qe praktikisht “Cliroi” Berlinin dhe nguli flamurin komunist mbi Rajhshtagun gjerman. Prandaj dokumenti i kapitullimit u redaktua me shpejtesi dhe u firmos perfunimisht me 9 maj te vitit 1945. Prandaj edhe vende te ndryshme te Botes e festojne ne data te ndryshme

    FUNDIN E LUFTES DHE FITOREN MBI FASHIZMIN

    por askund ne Bote nuk festohet me ne kete date:

    CLIRIMI I BERLINIT

    sic po festojne ne Tirane Edi Rama me Like Floririn, me Sali Komunistin nga pas

    17 NENTORIN GJAKATAR TE MEHMET SHEHUT

    qe kryesisht masakroi tregetaret dhe intelektualet shyptare te Tirones sepse garnizoni austriak i prapavijes kishte dite qe ja kishte mbathur per ne Shkoder dhe Mal te Zi.

    Besoj se kam qene i dobishem me keto sqarime

    Nderime nga nastradini.

    Reply to this comment
 9. Lleshi November 19, 10:59

  E me mire se SHBA-ja punet e Jugosllaveve ka bere ! A nuk ka pasur marreveshje CIA-UDB kunder Shqiperise ? A nuk erdhi ne Shqiperi Rajesoni nga ambasada amerikane ne Beograd ? A nuk miratuan amerikanet ne bashkepunim me UDB-en propozimin per caktimin e Saliçeviç Berishoviçit si drejtues te Shqiperise ?

  Dhe ju ankoheni nga nje pulla mashtruese ? Po pse kur kane bere dhe kur kane thene te verteten ndonjehere “ata” , per Shqiperine ?

  Reply to this comment
  • Ballist i PENDUAR. November 19, 13:14

   LLeshi :

   Une jam nje Ballist i penduar :
   Po , u pendova me date 25 nendor , ika nga gjermanet dhe u Bashkova me Partizanet , Shyqyr zotit qe e kuptova shpejt , dhe Xhaketen e bukur gjermane e hodha dhe vesha rrobat e partizaneve , dhe luftova per çlirimin e atdheut deri ne çlirimin e saj .

   Shume shoke te mi qe nuk kuptonin se nga frynte era e ngrohte e te ardhmes , te Trullosur nga rrogat e Majme qe paguan Fashistat , Por edhe nga koka qe e Kishin Katror dhe te forte si druri i Shqopes nyje , Brodhen si çifuti ne shkretetire , duke mos e gjetur Dinjitetin ,Dhe tani SPERDRIDHEN , DUKE kERKUAR ta lajne Historine ne lavatriçe .

   Po A LAHET HISTORIA NE LAVATRIçE siç kerkon ta Laje nasruddini?

   Nasruddinini thote :
   Pse nuk festohet 9 maj ?

   Nasruddinin Skleroza dhe alergjia nuk e le te thote :

   Qe bota e denoje Fashizmin me gjygjin e NORIMBERGES.

   POR edhe ju nuk duhet te na gjykoni kaq Ashper ,
   Kur ne e morem denimin nga Historia .

   Ai enveri e lozi me bukur Politiken , sE NE
   BALLISTET DHE ZOGISTAT KISHIM PORTIER NASRUDDININ Qe e genjenin duke i hedhur çokollata , dhe ai Nasruddini e linte te bente golat e historise enveri .

   Reply to this comment
   • Pëllumb zaimi November 19, 14:19

    Lleshi dhe Ballisti i penduar po folën,- gjithnjë në shënjë godasin? Nuk kam parë ballist më të lezetshëm se ky i penduari? Nderime për të dy dhe,….- çmimin e parë të këtij forumi!

    Reply to this comment
 10. plaku November 19, 11:30

  avrizuja,
  Desha te thosha :
  – Tirana “u çlirua” sepse ushtria gjermane duhej te largohej sa me pare per shkaqe strategjike nga Shqiperia.
  – Me propozimin qe ben ti, qe fotografia e Enverit te mos lejohet po ben po te njejten gje qe bente edhe Enveri me fotografine e Zogut dhe “armiqve” te tjere te partise dhe popullit. Lere more derezi e lumzi popullin qe te mbaje cfare fotografish qe te doje. Diktatura desh ti bente gjerat me force. Me e bukura ishte qe para pashkeve ne treg nuk kishte veze sepse diktatura e dinte se njerezit fshahtas ne shtepi i festonin pashket me veze te kuqe. Leri more derezi nostalgjiket te mbajne cfare te duan neper duar, komunizmi dhe socjalizmi real ka mbaruar dhe nuk kthehet me. Pse merresh me budallalliqe per nje cope fotografi. Kush do ta mbaje le ta mbaje cfare pune prish kjo ? Mos u bej me komunist se vete Enver Hoxha.
  Ti keshtu ben lojen e qeverise qe do te largoje vemendjen nga problemet e medha qe ka vendi si papunesia, varferia, korupsioni, rritja e borxhit publik, mungesa e ardhjes se investoreve te huaj, rritja e cmimit te energjise elektrike etj.

  Reply to this comment
 11. plaku November 19, 11:57

  avrizuja,
  Puna e fotografise se Enverit eshte nje loje nga e cila perfitojne shume veta si:
  – Nostalgjiket ndjehen mire se ju duket si “borxh” qe i kane ish diktatorit.
  – Maxhoranca sepe keta nostalgjike perkthehen ne vota.
  – Opozita don dicka sespse nuk eshte ne gjendje te beje nje opozite te vertete sepse ka ne kurriz krimet dhe vjedhjet qe ka bere per tete vjet kur ishte ne pushtet.
  – Mediat sepse duan “skupin” publik.
  – Qeveria sepse keshtu hiqet vemendja e popullit ( mases ) nga problemet reale si papunesia, varferia, rritja e borxhit publik, rritja e cmimit te energjise elektrike, mos ardhja e investoreve te huaj etj.
  – Amerikanet thone : ” The Show must go on”! Teatri duhet te vazhdoje. Eshte thjesht nje loje.

  Reply to this comment
  • avrizuja November 19, 20:16

   plaku replika juaj eshte me inteligjentja nga te gjithe oponentet e nastradinit qe zakinisht jane lopcare dru me pre dhe e njohin Boten vetem nga shpellat ku jetojne dhe nga historia e kalemxhinjeve te Enver Hoxhes ilustruar me filmat artistike me gjermane, ballista dhe partizane me artista te realizmit socialist Arben Imami dhe Rajmonda Bulkun.

   Prandaj jam dakord me repliken tende ne shume pika, por nuk jam aspak dakord me piken e fundit sepse amerikonet qe albanezet e dine si shteti HA-MER-IK flasin per popujt debila dhe dallkauke qe nuk dine te prodhojne asgje te hajrit dhe qe dine vetem te shajne dhe fyejne ata qe u kane dhene doren duke i shpetuar nga kollofitja fatale e fqinjeve dhe qe dine vetem te vajtojne si kumumjacka pylli Enver Hoxhen dhe LANC-in e tij kriminal:

   PARDON! EXUSE! This Is a Business!

   Reply to this comment
 12. paci November 19, 12:39

  Kush e sponsorizoj kte pulle , Blendi i Esadit dhe i Zogjit Tunes opo antishqiptar te modes qe shesin vlerat komtare per tu pasuruar .
  Lavdi LANÇ qe u udhehoq me guxim e mençuri nga djelmnia shqiptare me komandantin legjendar Enver Hoxha ne krye .
  Poshte mashtrusit , hileqaret dhe hajnat qe shesin çdo vlere shqiptare per tu pasuruar ,

  Reply to this comment
 13. treporti November 19, 15:12

  Nga kjo steme kuptojme qe:a)Ushtria nacion-clirimtare shqiptare ishte nje repart i Ushtrise Jugosllave b)”Clirimi ” i Shqiperise nenkupton pushtimin real te Shqiperise nga jugosllavet.
  c)Clirimi i Kosoves nga ushtria clirimtare shqiptare,ne te vertete ishte pushtim i Kosoves nga Jugosllavia.d)partizanet shqiptare te besimit komunist , qe luftuan ne Kosove dhe Sanxhak per dorzimin e popullsise te ketyre viseve Jugosllavise, nuk ishin me te mire se shqiptari Lavdrim Muhaxheri,qe masakron sot popullsine Kurde per llogari te ISIS.

  Reply to this comment
  • Lleshi November 19, 15:42

   Me mend e tua populli shqiptar nuk shkon as ne WC ! Po juve bjerini qermanes se keni kohen ! Po kur t’i vije serish popuyllit shqiptar koha e vet , atehere merrni varkat dhe ikni nga syte kembet , ose ankohuni pastaj per persekutime !

   Fare e keqe antishqiptare !

   Reply to this comment
 14. Ballisti November 19, 16:32

  E dime fort mire se çfare nacionalistesh ishim,donim te ruamin mallin e pasurine qe kishim. Nga me i mençuri deri tek me budallai,nga me i pasuri deri tek me fukarai,e dinim se me manovra kishim jetuar, pushtueve te vjeter dhe te rinjeve duke iu nenshtruar.Ashtu siç iu nenshtruam otomanit dhe austriakut,do t’i nenshtroheshim edhe italo-gjermanit dhe nuk do te dilnim prej batakut.por nenshtrimi i fundit ishte laku qe ia vinim vetes ne fyt,se gjithe bota demokratike u bashkua ne frontin antifashist, kapitalisto-komunist. Kur anglo-amerikanet na luteshin te luftonim duke na dhene sterlinat e gjerdanet,ne nuk donin te luftonin italo-gjermanet,por partizanet duke i akuzuar se drejtohen nga kater jugosllavet.Ne ishim te lidhur me çetniket e ustashet e mendonin te gabuar mbeshtetjene qe kishin jugosllavet nga ALEATET.Erdhi fundi dhe ne u shkermoqem,morem rruget e botes duke u grindur me njeri-tjeterin neper kafenete dhe sokaket,pastaj komunizmi na mor shtepi e katandi,njerezit na i burgosi,ne kantieret e ndertimit i flaku.Per ne rrofte Sali Berisha qe i rrinte Enverit tek uturaku,por kur kaloi lumin dhe i mbeti ne dore nga Ramizi, bajraku, vendosi te sundonte duke iu kundervene komunisteve te tij te nje gjaku me shpresen se do ta mbeshtesnin ne, ballisto-zogistet dhe do te krijonte frontin e ri demokratik me lloj-lloj trapi,me qafeleshet. drogaxhinjte,hajdutet,vrasesit dhe gjithe qelepirxhinjte qe mezi presin sa te piqet kulaçi. Ballisto-zogiste-enveristet qe ndoqen pas me dy gishta Salen, vodhen e shkaterruan vendin duke u mburrur me shtetrrumpallen.Por perseri maska jone prej plasmasi ka rene sepse perseri e hodhem vete mbi koke valen dhe brezat do te na mallkone bashke me Salen.

  Reply to this comment
 15. Ballisti November 19, 16:50

  E dime fort mire se çfare nacionalistesh ishim,donim te ruamin mallin e pasurine qe kishim. Nga me i mençuri deri tek me budallai,nga me i pasuri deri tek me fukarai,e dinim se me manovra kishim jetuar, pushtueve te vjeter dhe te rinjeve duke iu nenshtruar.Ashtu siç iu nenshtruam otomanit dhe austriakut,do t’i nenshtroheshim edhe italo-gjermanit dhe nuk do te dilnim prej batakut.por nenshtrimi i fundit ishte laku qe ia vinim vetes ne fyt,se gjithe bota demokratike u bashkua ne frontin antifashist, kapitalisto-komunist. Kur anglo-amerikanet na luteshin te luftonim duke na dhene sterlinat e gjerdanet,ne nuk donin te luftonin italo-gjermanet,por partizanet duke i akuzuar se drejtohen nga kater jugosllavet.Ne ishim te lidhur me çetniket e ustashet e mendonin te gabuar mbeshtetjene qe kishin jugosllavet nga ALEATET.Erdhi fundi dhe ne u shkermoqem,morem rruget e botes duke u grindur me njeri-tjeterin neper kafenete dhe sokaket,pastaj komunizmi na mor shtepi e katandi,njerezit na i burgosi,ne kantieret e ndertimit i flaku.Per ne rrofte Sali Berisha qe i rrinte Enverit tek uturaku,por kur kaloi lumin dhe i mbeti ne dore nga Ramizi, bajraku, vendosi te sundonte duke iu kundervene komunisteve te tij te nje gjaku me shpresen se do ta mbeshtesnim ne, ballisto-zogistet dhe do te krijonte frontin e ri demokratik me lloj-lloj trapi,me qafeleshet. drogaxhinjte,hajdutet,vrasesit dhe gjithe qelepirxhinjte qe mezi presin sa te piqet kulaçi. Ballisto-zogiste-enveristet qe ndoqen pas me dy gishta Salen, vodhen e shkaterruan vendin duke u mburrur me shtetrrumpallen.Por perseri maska jone prej plasmasi ka rene sepse perseri e hodhem vete mbi koke valen dhe brezat do te na mallkone bashke me Salen.

  Reply to this comment
 16. Luli November 19, 17:19

  Poshte façizmi , Poshte pushtusit dhe sperma e tyre qe na doli si kerpurllat mbas shiut mbas vdekjes te strategut shqiptar ENVER HOXHA ,
  Rrofte LANÇ dhe bijte e atyre qe bene luften dhe ndertuan Shqiprine e Re moderne , me arsim e shendetsi falas dhe te detyruar , me bujqesi moderne , industri , elektrifikim dhe hekurudha ne çdo cep te vendit , fabrika e uzina e mbrojtje te garantume , me shum sporte masive , dhe me shkop ne dore kunder atyre qe cenonin popullin dhe vendin ,
  Rron shqiponja ne maje te malit ,
  rron dhe miza ne byth te kalit ,
  Lavdi perjetë LANÇ .
  Rrofte 29 Nentori dita e çlirimi dhe e rifitimit te pamvarsise .

  Reply to this comment
 17. Ana November 19, 17:21

  Ballisti
  Ke shkruar me sinqeritet , dhe per kete ju vlersojme ,
  Por ketu ka akoma ballista te tjere qe nuk heqin dore kollaj nga e kaluara e tyre e turpshme ,
  Po ky Nastruddini qe sperdridhet , eshte ballist apo zogist ?

  Reply to this comment
 18. Hasani November 17, 12:16

  Gjithe vendet date clirimi kane daten e kryeqytetit. Vetem Enveri donte date clirimi festen e Jugosllavise, 29 nentorin e Titos.

  Reply to this comment
 19. Z/Kallami November 17, 12:35

  Gjaku tradhetar i tradhetarve te atdheut ekziston edhe tashti ne kete dorshkrim qe jane te vendosur e te lumtur ti sherbejn ne vashdimesi tradhetis se te parve te tyre ndaj atdheut.
  Keto plehra me damke luften clirimtare,nji heroizem te pa shoqe e duan ti ngjeshin turperimin per te shpetuar turperimin e vet.Keto plehra jane te mundur ne ate kohe dhe sot e ne vashdimesi do qendrojne te mundur sa here hapin ate flliqesin goje per ti hedhur balte nderit e krenarise se luftetarve partizan qe i dhan gjithe popullit e atdheut lirin.Logjikoni per nji minut.Cfare do bente Serbi e ku do perfundonte Kosova dhe ish Shqiperia e Sali Berishes nga gjuetaret e Sllobodanit te Milloshevicit, nese Amerika heq dore zyrtarisht nga republika e pavarun e Kosoves e realizuar me nji nderhyrje decizive nga Amerika qe e perfundoi me dy fjale i madhi,i pavdekeshmi i nderuari perjetesisht Bill Klinton qe i dha nder e lavdi kombit Shqiptar:”Ne fituam Luften Ju lirine”.
  Nese Jgosllavet do kishin clirue Shqiperine kur nuk kishte asnji kembe ushtaraku sllav.Po simbas perallave te turpeshme te juve dhe logjikes time Jugosllavia do e kishte gllaberuar cil e mbyll syte.Po e dinte Tito se ishte veshtire ta gelltitje goten e ujit,keshill dialog i Molotovit,shqiperia iken sikur te kthesh nji got uji,kaq dhe perfundon ne duart e tu shoku Tito.

  Reply to this comment
 20. perkthyesi November 17, 12:50

  Do kene qene te pire kur e kane botuar…..

  Reply to this comment
 21. intelektuali November 17, 12:53

  Me 17 nentor te vitit 1944 Mehmet Shehu me fashtaret e tij gjakatare nga Mallakastra masakroi dhe vrau pa meshire tregetaret tironsa duke i grabitur me pare me dhune te papare pasurine dhe pronat e tyre dhe duke i groposur ne varre te perbashketa ne rreze te Dajtit. Enver Hoxha nje dite me pare ishte larguar me gjithe Nexhmijen e tij dhe familjen e kunatit te tij Kryefashist Bahri Omari nga vila e kunatit famoz ne mes te Tiranes i shoqeruar nga plote emisare politike dhe ushtarake nga Jugosllavia Komuniste.

  KJO ESHTE E VERTETA LAKURIQE PER 17 NENTORIN E ZI GJAKATAR TE TIRANES

  dhe faji nuk duhet kerkuar tek SHBA dhe amerikonet e pullave te postes por tek Enver Pederati i Josip Broz Titos.

  Tani vone jane zbuluar ne reze te Dajtit skeletet e tironsve te vrare dhe masakruar nga barbaret gjakatare te Mehmet Shehut, nderkohe qe garnizonet austriake ja kishin mbathur me kohe ne drejtim te Shkodres dhe Malit te Zi.

  MALLKUAR QOFTE KJO DATE E ZEZE NE HISTORINE E SHQYPNISE!

  dhe Shoqeria Civile shqyptare duhet t’i kerkoje politikes sone debile fanatike kombetare qe te zbardhe sa me shpejt NJOLLAT e errta te historise qe jane mbuluar me gjakun e shume njerezve te pafajshem.

  Reply to this comment
 22. Lleshi November 17, 14:08

  Ylli Baltovina , ne vazhden e Xhaferr Deves , Elez Biberajt dhe Sali Rajerson Berishes !

  Vertet vend malor ky i yni , por kane sjelle shume balte pushtuesit ! Na mbyti baltovina !

  Reply to this comment
 23. demo November 17, 14:32

  Lufta per clirimin e Tiranes eshte nje fotokopje e luftrave te bandave te 97 per kontrollin e qyteteve,.Eshte si lufterat e Zani Caushit,Gaxhait,Mandeles,..Ne 1944 kishte nje autoritet,qe i bashkonte,ky ishte Josip Brozi me serbet Dushan Mugosha,Miladin Popovic,

  Reply to this comment
 24. Z/Kallami November 17, 15:14

  E dini sa te zgjuar jeni ju trashigimtaret e tradhetarve te hershem.
  Lexoni komentin e komentuesit/ses.K U J T E S A.
  Kjo me nji zgjidhje aritmetike qe e ka zgjedh vete kete aritmetike,don t’ia mbushin mendjen mbeshtetesve te pales fituese qe Ndoc Coba ka ken ne konferencen e Pezes.Abaz Kupi ne keshillin e pergjithshem Nacional clirimtar.Duke qene te till pra ne krahun e antifashisteve nacinal clirimtarve ,pa nji pa dy,duhet pranuar se ishin antifashiste.Ndersa vete Abaz Armeni qe strukesh nen hijen e anglezeve deklaronte Mbas luftet qe,”Neve Perendimi na perdori si kavie laboratori per rrezimin e rregjimit te Hoxhes”. Vete keto anglezet, qe thot kujtesa,benin propogand dhe mburrnin luften e drejte te nacional clirimtarve.Ndersa si athere te paret tuej dhe sot ju trashigimtaret e tyre ankoheni qe anglezet perkrahnin luften partizane.
  E dini pse.Sepse nji nga eksponentet e tradhetarve,iu pergjigj anglezeve,te cilet i thoni ketyre “antifashisteve” Ndoceve e Kupeve te luftonin armikun sic bajne dhe partizanet.Nuk mund te hyjme ne lufte kundra gjermanve,sepse po te vrasim nji gjerman,ato do na shujan tre fshatra.Si te paret tuej dhe ju sot e keni ne gen aritmetiken per te mbijetue qyl o qyl pafundesisht.

  Reply to this comment
 25. riti November 17, 15:30

  I vetmi vend qe u clirua vetem nga forcat partizane shqipetare ,Forcat partizane shqiptare luftuan dhe per clirimin e te ashtuquqjtures jugosllavi ,Gjithmone halete dhe maskarenjte mundohen te marrin meritat e te tjereve , jugosllavet mund te kene bere pulla poste sikur cliruan francen,bashkimin sovjetik ,ishujt malvine dhe honolulune ,zakonisht nje njeri qe nuk eshte normal deklaron te paimagjinushmen , le te kendojne dhe te bejne qef me historite imagjinare te tyre, Po qe se ne do te ishim rreshtuar ,pro pushtuesve ne vitin 1945 Shqiperia do te ndahej pjese pjese per fqinjet, Prandaj forcat tona partizane mbajten drejtimin e duhur ; U rreshtuan krah forcave clirimtare te botes ,

  Reply to this comment
 26. riti November 17, 18:49

  O rrapo qe rrap po me dukesh te te bej nje pyetje ? Sa partizane jugosllave u vrane ne luften e tiranes ,asnje ,po te ishin vrare do ti kishte dekoruar demokratikja sic dekoroi te gjithe bashkepunuesit e fashizmit , Si mund te vriteshin ata kur nuk ishin ne tirane ,Paska qene mugosha dhe popovici ,kjo nuk tregon se forcat jugosllave luftuan per clirimin e tiranes , Ne kohen e xhaxhit dergoheshin oficere per te pare luften nga afer ne vietnam , por kjo nuk do te thote se ne cliruam vietnamin ,vetem halete dhe antishqiptaret mundohen te minimizojne luften e lavdishme te popullit TONE , Antishqitaret te lindur ne shqiperi kane punuar me shume se sa okupatoret dhe nuk lene rast qe te hiperbolizojne punen e te huajve ,dhe te minimizojne veprat e lavdishme te bera nga populli yne ,

  Reply to this comment
 27. DASHAMIRESI November 17, 21:38

  KËSAJ I THONË T’I LEXOXH LETRAT SE PRAPI,SEPSE ISHIN PARTIZANËT SHQIPTARË ME 2-3 DIVIZIONE , QË LUFTUAN PËR ÇLIRIMIN E JUGOSLLAVISË SE ATËHERËSHME DHE JO KJO QË BROÇKULLITIN ATA . JANË DISA QINDRA PARTIZANË SHQIPTARË,QE DHANË JETËN NË ATO LUFTIME . .

  Reply to this comment
 28. O ju pjerdhsha trut o popull nastradinash ,me cfar merreni ! November 17, 15:59

  ngaqe merreni ter jeten vetem me te tilla idiotlliqe ju

  s’dini te ndertoni shtet e jeten

  prandaj dhe jeni idiot te pejteshem .

  qafira anadolli .

  Reply to this comment
 29. Pellazgos November 17, 18:06

  Problemi eshte te shohim perpara,pa harruar te shkuaren tone te Lavdishme.
  Problemi eshte se ne historine boterore,Kostandinopolis ishte Kryeqyteti yne i Epiroteve dhe Jeorgios Kastriotis.
  Emertim ky i Mbretereshes se Qyteteve ne Nder te Ilyrit Kostandinit te Madh,kurse armiqte e Tij qe hiqen se jane “Ilyre dhe Pellazge” e quajne sic duan baballaret e tyre te Dum Babes,Stamboll!
  Cfare hipokrizie dhe Mosmirenjohje.
  Nje Djallezi qe nuk e blen askush dhe kjo behet nga myslimanet dhe katoliket.
  Mos me thote dikush qe eshte vetem “Besim ne Fe”.
  Atehere cfare kuptimi ka “Beselidhja e Lezhes”,kur dihet qe shumica eshte e pa Bese?A nuk e mori edhe Flamurin tone Greke te Bizantit “Gjergji katolike”.Por Jeorgios Kastriotis ishte krenare per origjinen e Pirros se Epirit,qe gjithe bota dhe historia e Saj e njef Greke dhe krenohet per Epirin Historik.Kurse armiqte e ketij kombi qe e quajne qellimisht Katolike Kastriotin,jane thjeshte Idiote qe nuk kane qellime te mira per historine tone.
  Si mund te jene kaq hipokrite “historianet” tane te dale nga Dum Baba.
  Mos me thoni qe Bushi ishte i “blere” nga Greket dhe Arvanitasit e Epirit qe kur e pyeten per Al-banine,tha qe eshte nje State (shtet) myslimane,d.m.th pa Identitet.
  Ata per kete aresye e krijuan Al-banine ne 1913en me Deputete dhe Governatore turq,si Ismail Beu te percanin kete Komb te Lashte me Identitet,Emra,Kulture,Arxeollogji Helene.
  O Demo te hengert tenja
  E ke te keqen brenda.
  Ismail Beu dhe Frashellinjte luftuan per Sulltanin,kjo dihet,kurse Arvanitasit e Epirit te Kastriotit e kane kufirin tek Magna Grecia,dhe Kostandinopolis dhe jo ku duan armiqte e ketij Kombi ne Preveze.
  Dhe keto behen ne emer te nje State qe eshte Shprehje Gheografike e krijuar nga angloamerikanet,turqit italianet.
  Mos te kujtoje dikush qe keto Shtete nuk ishin marre vesh me turqine,qe kur u “largua” nga Epiri,italianet e Papes dhe colaboracionistet e tyre katolike,moren 12 ishujt Greke!
  Keto isuj qe nga Greket quhen Dhodheka-nisa i moren perseri ne 1948en dhe fashistet me colaboracionistet e tyre katolike i dorezuan me humbjen e Luftes se Dyte Boterore.
  Kjo eshte historia e vertete dhe jo “Fanari Ndricues” i botes.
  Populli thote,si je.
  Shikoni si e kane katandisur Magna Grecian dhe Arbereshet qe deklarojne Hora jone eshe ajo e Morese te Peloponisos.
  Thjesht i kane asimiluar dhe perpiqen te bejne te njejten gje ne Epir te Kastriotit.
  Kjo filloi me qellimin e tyre qe Epirin e Pirros ta emertonin Al-bania.
  Si mund te jene “vellezer” ata qe i vrane,i perdhunuan,i moren pengje dhe ata qe shpetuan iken ne Magna Grecia dhe u quajten Arbereshe,kurse heronjte Greke te Revolucionit u quajten Arvanitas.
  Si mund te vendosen ne nje ane Arvanitasit dhe Arbereshet me vrasesit e tyre colaboracioniste si katoliket dhe myslimanet?
  Feja ne ate kohe ishte Identitet,Dinjitet,Nder,Patriote,Atdhe.

  Reply to this comment
 30. Arben November 17, 20:10

  Sllavo-komunistet e pushtuan shqiperine ne nentor 1944, ku qendron genjeshtra ketu

  Reply to this comment
 31. ex reader November 17, 21:07

  me vjen keq por ka dy probleme perverse ne kete artikull te shume perseritur te gazeta Dita
  .
  Perversiteti pare eshte se Pulla qe shikohet lart eshte prodhuar ne tetor 1944 dhe eshte derguar sipas stampes qe duket ne 18 nendor 1944.
  .
  Perversiteti i dyte eshte fakti qe Amerika dhe Anglia ne ate tetor te 1944-es ne Moske me Stalinin e ndane Europen si kasape ( pra stalini curchilli dhe nje ambasador amerikan pasi Rosvelti ishte semure).
  .
  Pra ketu nuk ka nje provokim por nje vleresim real qe euro-atllantiket na shiten te Stalini dhe ky i fundit te Titoja….ashtu si po bejne dhe sot me Ramen qe e kane lene ne dore te Vucicit ….vecse ndryshimi qendron se ishte Enveri qe jo vetem demaskoi perendimin per perkrahje te fqinjeve..por Perzuri si qen Titon e Churcillit me Koqi Xoxen e Rankoviqit..

  Reply to this comment
 32. Paul Tedeschini November 18, 10:15

  Ne fillim te janarit te viti 1945 un isha 5 vjec.
  Keshilli Popullor i porsa formuem na shperndante neper shtepija per ti strehu per nga nji jave grupe partizansh qe ishin ende neper Shkoder dhe rrethina.

  Me kujtohet si njitash kur nji here na sollen nja 6 PARTIZAN JUGOSLLAV prej te cilve ishin dy partizane. Ma i madhi i tyne kishte musteqe. Ai gjithnji me merrte ne prehen dhe me perkdhelte e lonte me mu. Sigurisht qe ne ato momente ai kujtonte ndonji femij te tijin qe e kishte pas lane ne shtepi para se te delte partizan.

  Sa here e kam pyet vehten ma vone:
  Si spjegohet qe Keshilli Popullor na sillte ne janar 1945 per ti strehu PARTIZANT JUGOSLLAV ?!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim