“Do vazhdojmë përpara pa marrë parasysh pengesa”. Ambasadorja Kim, tjetër mesazh për Reformën. Poston foto me komisionerët e Vettingut

May 23, 2020 11:36

“Do vazhdojmë përpara pa marrë parasysh pengesa”. Ambasadorja Kim, tjetër mesazh për Reformën. Poston foto me komisionerët e Vettingut

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim nëpërmjet një shënimi në Twitter ka adresuar mesazhe të qarta se vettingu duhet të vazhdojë me përgjegjshmëri për të dhënë rezultate në Reformën Zgjedhore.

Ambasadorja Kim ka bërë thirrje që Reforma në Drejtësi të vazhdojë para pavarësisht pengesave.

“Dhoma e Posaçme e Apelit ka një punë të vështirë, por vettingu duhet të vazhdojë të tregojë përgjegjshmëri dhe të fitojë besimin e popullit shqiptar. SHBA mbështet reformën në drejtësi. Le të vazhdojmë përpara, hap pas hapi, pa marrë parasysh pengesat!” shkruan ambasadorja Kim.

Ndërsa në një postim të mëparshëm, Kim ka publikuar foton me dy Komisionerët Publikë, ku thekson se ata janë të vendosur për të siguruar integritetin e vettingut duke apeluar vendime.

“Me Komisionerët Publikë të Shqipërisë më 21 maj. Ata janë të përkushtuar për të siguruar integritetin e vettingut duke apeluar vendime. Le ta vazhdojmë reformën në drejtësi duke ecur përpara, hap pas hapi!”

l.h/ dita

May 23, 2020 11:36
Komento

23 Komente

 1. Messerschmitt May 23, 12:11

  hmmmm ….. ce far ben blondi nga durrsi aty …se kuptojme?

  Reply to this comment
 2. Shqiperia eshte CIRK KOLONIAL. May 23, 12:26

  Shqiperia eshte CIRK KOLONIAL.

  Reply to this comment
 3. tE vAZHDOJ lOJA tHOT hEJ ! May 23, 13:00

  SHQIPCART VDESI ME LUJT DOKTORRASH
  E HORRASH BASHKE

  VETEM SE PESHQ S’KAPIN DOT

  SEPSE JANE PRON E ALEATEVE ATA

  Reply to this comment
 4. 21 Janari, 15 Marsi...... May 23, 13:19

  Me nje si puna e asaj qe ka ne krah, ne foton e siperme, zor se do mund te behet e kerkuar. Kjo zonje e rafinuar, mund te konsiderohet si varianti femer i Adriatik Llalles.

  Reply to this comment
 5. Arben May 23, 16:13

  FUTI NE BYTHE ATA KOMISIONERE

  Reply to this comment
 6. Adih May 23, 16:51

  Jo pesimiste o komentues te mesiperm .
  FBI Amerikane do ja leri te gjitha letrat ketyre te drejtesise shqiptare ciper tavolines ,dhe nuk do guxoje as edhe nje nga keta “te ndergjegjshmit ” ta dredhi bishtin .Do thoni ju pse une jam optimist .Ja , FBI Amerikane e rrasi ne burg Senader ish kryeministrin kroat 9 vite heqje lirie .Bile , kur ja la letrat ciper tavolines kryeprokurorit Kroat ,me gjithe se ishte mik i ngushte me Senader spati shanc ta ndihmonte .Bile dua tju kujtoj , kur erdhi per vizite ne Shqiperi kryprokurori kroat ,te gjithe e bene hero ?.Me vinte per te qeshur ne ate kohe ,se e verteta ishte ndryshe ,ustai matane oqeanit ja futi ,per 400 milion eurot qe kishte vjedhur kroateve .Me kembe te mbare zonja e nderuar Amb KIM. Ai qe nuk do ta kuptoje ,ose nuk e kupton eshte vetfajtore .Do me kujtoni nje dite .
  Mos haroni Zonja KIM , popullin e ndershem mbare shqiptar e keni ne anen tuaj ,te Amerikes .
  dhe nje here faleminderit z KIM .

  Reply to this comment
  • Trak May 23, 19:11

   Fjalet e tua, ne vesh te Perendise. Po une i kuptoj edhe ata qe dyshojne, pasi shume cirk eshte bere edhe me ne qe 1 pike jemi ne harten e botes, dhe as kaq nuk na lane te gjenim karar. Realiteti do te shihet…

   Reply to this comment
  • Dalmat May 23, 19:39

   Ka nje dizavantazh te madh! Kroatet nuk jane klanore, shpellare e turq si ketu qe plehrat mbulojne plehrat

   Reply to this comment
 7. mirel May 23, 17:28

  Dje nuk kishim Reforme, sot kemi Reforme.
  Hajde merre vesh

  Reply to this comment
 8. info analitike May 23, 17:46

  Shoqja Kim e ka kuptuar apo jo qe figurat me te cilet ajo komunikon tashme i jane neveritur te gjitheve.
  Nese vertet kerkon ndryshim le t,ia fuse kembet ne nje kepuce e ti detyroje te ndryshojne sistemin zgjedhor në mënyrë që ai të shprehë vullnetin e popullit e jo te 3 kryetarëve.

  Reply to this comment
 9. asgjece re nga usa..dhe agresioni islamik i nje tipi...arben, i pranishem ne komente ketu . May 23, 20:39

  ne te kundert te nje shprese te vaget, me shume mendoj se pordhet e kesaj kinezes, duan te thone (sipas urdherit qe ka mare); ligjin ketu e bejme ne . dhe ne, (usa)…s’bejme asgje, per shqipetaret .

  Reply to this comment
 10. Zeq Neza May 24, 01:57

  Nje mesazh nga parajsa

  MU TRONDIT DHEU QE ME MBULON TASH 26 VJET !

  E nderueme Ambasadore e Amerikes se Bekueme,

  Zoti u bekofte Ameriken e Bekueme dhe ju si perfaqesuesen e.Shpise se Bardhe e fatit te bardhe te shqiptareve e Shqiperise.
  Nga Xheneti te pashe sot kur takove komisioneret dhe kryetaren e Kolegjit te Apelimit te Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut ne krahun tend te djathte.
  Ishte ajo me fustan te kuq.dhe corape te zeze.
  E kuqja e fustanit te saj e ka marre ngjyren nga gjaku qe vellai i saj derdhi me plumbat e tij mbi trupin tim pa asnje faj e aresye.
  E zeza ishte zija e pese femijeve te mi qe i la jetime dora e vellait te tij, e bashkeshortes sime qe e la ve dhe e dheu te Zi qe me mbulon.
  Nuk me lejon Zoti ne kete nate Bajrami t’ia permend as emrin jo pse eshte e kush eshte por se disa here i ka dale emri ne faqe gazetash e rrjete sociale per mashtrimet e falsifikimet e saj me biografine e saj, me pasurite e allishverishet e saj kunder ligjit e drejtesise.
  I vellai i saj prej babe e nene me vrau me plumba per se gjalli kurse ajo me rivrau per se vdekuri duke nderhyre me te gjitha mjetet e rruget edhe me perkrahjen e “ Lala Salihit ( Berisha )” per ta bere uje gjakun tim duke e paraqitur vrasjen me plumba pa asnje aresye si vrasje per “vetembrojtje te ligjeshme” kur e vetmja arme qe kisha une ishin duart ne xhepa …
  Kjo eshte e verteta e shpirtit tim qe nuk do te gjene qe sot mu trondit qielli dheu i zi qe kam permi nga termeti i takimit tuaj me te dhe nga kenget e saj e Sirenave e shendevera e saj e qiellit te shtate.
  Kjo eshte aresyeja qe shpirti i famijeve dhe bashkedhortes sime shamizeze, i fisit tim te madh me histori te madhe, qe shpirti im nuk ka gjetur e nuk do te gjej kurre qetesi deri sa e verteta, ligji e drejtesia te jepet e behet per fajtorin e bashkepunetoret e tij.
  Une nuk kerkoj hakmarrje !
  Une kerkoj vetem ligj e jo Maliq, drejtesi !
  Per me teper lexo thesin me fakte qe vetem politikanet tane dhe as disa nga perfaqesuesit tuaj per Reformen ne Drejtesi dhe Vetingun nuk kane sy ti shikojne dhe nuk kane veshe ti degjojne se kush ishte me te vertete ajo Sirena ne krahun tend te djathte sot :
  Subject: Shefja e Apelit të “Vetting”, Natasha Mulaj; me 3 personazhe krimi në familje
  https://youtu.be/gx8e3QOHtWc
  A mund te marre vendime te drejta per Drejtesine dhe Vetingun nje Kolegjin i tille qe ka ne krye Mace te Zeza e Dacer te Zi qe nuk jane te vetmit … Ka edhe te tjere?
  A mund te bejne perzgjedhje te drejta pseudo- gjykates e pseudoprokurore te zgjedhur ne krye te Reformes jetike ne Drejtesi pa kaluar vete ne nje superlupe e superveting ?
  A mund te pjellin luane e tribune te Ligjit dhe Drejtesise Macet e Zeza dhe Dacet e Zi, Hajdarit… te perzgjedhur me lupe nga politika shqiptare per te mbrojtur e mubuluar krimet e tyre pafund dhe korrupsionin e tyre pa ane ?
  Si mund te lejojne ata pa ndeshkuar tribunet e vertete e te pashitbleshem, shembujt per ti ndjekur te drejtesise, qe i llogarisin deri edhe 200 euro dhurate te vjerrit 50 vjet dentist me fame i shkolluar ne Gjermani per vajzen e vet e vet kane pallate 10 kateshe e miliona euro e dollare inshore e out shore djerse e gjak, perfshi timin ne duart e tyre ?
  Mos u besoni kengeve te Sirenave dhe dallavereve te mafias politike shqiptare qe rrejne edhe kur i pyet sa eshte ora.
  Cfare drejtesie pritet prej ketyre Dacave Hajdarajve e Maceve te Zeza te antidrejtesise shqiptare
  Zoti u bekofte !
  Me dore ne Kuran e shpirt ne Ligj e Drejtesi e ne Ameriken e Bekueme.

  Zeq Neza

  Reply to this comment
 11. lutfi shukriu May 24, 08:25

  Komisioneret publike kane bere mire qe kane apeluar vendime te KLP per kalim te vetingut te prokuroreve dhe gjykatesve te korruptuar,por kete duhej ta benin edhe per disa qe jane shkarkuar pa asnje fakt dhe jane te ndershem e i duheshin drejtesise shqiptare.

  Reply to this comment
 12. nje komshi i "Ashraf-3" May 24, 08:45

  Yuri Kim ose te tregoje kush jane ato pengesat me emra e mbiemra, ose me mire te beje nje xhiro andej nga Manza e te na thote si jane me shendet ato muxhahedinet iraniane se jemi vertet ne merak per ta.

  Reply to this comment
 13. Asd May 24, 13:56

  Veshtiresia e Amerikes eshte sepse geshtenjat duhet ti nxjerre nga zjarri Edi Rama. Dhe ai nuk e ka me shume qejf.

  Reply to this comment
 14. 007 May 24, 14:25

  JA KUSH ESHTE KRYETARJA E KOLEGJIT TE POSACEM TE APELIMIT ME GJUHEN E FAKTEVE

  MBRETERESHA E VETINGUT LAKURIQ…

  Pse nuk shkarkohet?/ Shefja e Apelit të “Veting”, Natasha Mulaj; me 3 personazhe krimi në familje e 1 histori bandash

  E zgjedhura me gogla/ A ka menazhuar dhe lojrat ilegale të bixhozit, që organizonte i vëllai i prangosur me 20 shkurt 2020? Sepse dihet, që në dosjen e aplikimit të gjoja garës për Anëtare dhe Kryetare e KPA, përveç shkeljes që nuk plotëson 15 vite punë në drejtësi e “njollave” penale të familjarëve, ka fshehur dhe të dhëna personale, në lidhje me të ardhurat, pasurinë e fakte të tjera nga aktiviteti si gjyqtare në Tropojë

  Pas 4 muajsh, Natasha Mulaj (Haklaj), plotëson 3 vite në krye të Komisionit të Përhershëm të Apelimit (KPA), ku jepen vendimet e formës së prerë.

  Në këtë detyrë, shefja Mulaj, bën vlerësim-pranimin e ankesave të prokurorëve e gjyqtarëve, të shkarkuar nga shkalla e parë e “Veting” në KPK; të cilët apelojnë vetë, ose ata që Genta Bungo (Tafa), i nxjerr të “pastër” me pazare personale e urdhër të mafies politike, por i ankimon OMN-SHBA.

  Pra, Kryetarja e Komisionit të Apelimit (Vetting), Natasha Mulaj (Haklaj), vendos “vulën” e drejtësisë përfundimtare, për figurën e zyrtarëve të drejtësisë; kur për vete, është “më llum” se ata që ka shkarkuar “Vetting”-u deri sot.

  Në përbërje dhe në krye të Komisionit të Apelimit të “Veting” (KPA), zonja Mulaj (Haklaj), u caktua si produkt pazari mes krerëve të PD-PS-LSI; për ndarje “thelash” përfaqësimi personal e klanor, në organet e spastrimit të prokurorëve e gjyqtarëve.

  Atëherë, ajo u prezantua nga Fatmir Xhafaj, Ulsi Manja e Ilir Meta, me dosje të bardhë e “CV të shkëlqyer” por false; duke ia fshehur disa “njolla” intigriteti e mos-plotësim kriteresh profesionale-administrative; mungesa e të cilave, nuk lejonte as aplikimin për anëtar këshilli bashkie.

  Tashmë, “njollat” e fshehura dhe mashtrimet në “CV”, i janë zbuluar me prova konkrete shkresore; madje 20 ditë më parë, iu shtua edhe një provë e re penale familjare me burgosje; të cilën, ajo e ka ditur sepse ka qenë menazhere e biznes-bixhozit; vetë-deklaruar me këtë citim: “Kam menaxhuar bizneset e vëllerëve”.

  E megjithatë, Natasha Mulajn (Haklaj), Kuvendi nuk po e shkarkon nga detyra; paçka se kanë kaluar mbi 2.5 vite, nga dita e zgjedhje-emërimit me dosje false e fshehje të dhënash anti-ligjore; dhe 1 vit nga koha që “Pamfleti” i ka denoncuar provat.

  Ja 8, nga 20 provat anti-ligjore, që motivojnë dhe detyrojnë, shkarkimin e Kryetares së KPA

  Nuk ka kohë 15-vite si gjyqtare, prokurore, avokate, profesore e së drejtës, nëpunëse e shërbimit civil në nivel drejtues, por ka falsifikuar, sikur e ka këtë vjetërsi pune.
  Ka deklaruar, se ka patur Statusin “Gjyqtare”; gjë që Kushtetuta e ndalon kategorikisht, të jetë Anëtare në komisionet e “Veting”-ut KPK e KPA.
  Në vetë-deklarimit personal, datë 6 shkurt 2017 për aplikim si Anëtare e KPA, ka konfirmuar se në 3 vitet 2013-2017, ka qenë ndihmëse në biznesin e ndërtimit “Construction Management Allience-Albania” dhe të trojeve, guroreve, HEC-ve e në “biznese” të tjera “pakëz” jo ligjore, të vëllezërve të saj, Admir e Vladimir Mulaj; por këto janë biznese me probleme anti-ligjore tatimore, doganore e penale.
  Nuk ka deklaruar, që datën 16 qershor 1997, i është vrarë bashkëshorti Sokol Haklaj; në atentat në Milot, si pjesë e bandave kundërshtare të trafikut të armëve, vrasjeve, përdhunimeve, akteve terroriste, grabitjeve dhe uzurpimit të territoreve të zonës Tropojë- Kosovë.
  Nuk ka deklaruar, që vëllai i saj, Ilir Mulaj, në datën 8 nëntor 1994, ka vrarë Zeqë Nezën në Tropojë, baba i 5 fëmijëve dhe është dënuar me 23 vite burg; por ka falsifikuar dëshmitë e provat dhe është dënuar minimalisht vetëm për armë-mbajtje e leje dhe vrasje për vetë-mbrojtje.
  Nuk ka treguar, se vëllai i saj, Admir Mulaj, biznesmen me firmë ndërtimi, ku ka punuar në të zezë dhe Natasha Mulaj (Haklaj) për 3 vite; është subjekt administrativ e penal; për grabitje trojesh me dhunë e falsifikim, për evazion fiskal, për falsifikim dosjesh koncesionare HEC-i dhe mashtrim e shantazh ndaj ortakut italian, për vlerën financiare 205 mijë euro; apo siç është dhe rasti i mashtrimit të biznesmenit Eduard Dauti, me kontratë-shitje banese false 241 mijë euro, të menaxhuar nga Natasha Mulaj (Haklaj).
  Nuk ka treguar, se vëllai i saj Vladimir Mulaj, ka aktivitet me ngarkesa penale, për shkak punësh të pista, si i lidhur me individë të botës së krimit; për pasojë, natën Vitit të Ri 2019, i vendosën tritol në banesë, kur festonte bashkë me motrën Natasha Mulaj (Haklaj).
  Mesnatën e 20 shkutit 2020, Kryetares së KPA, iu arrestua vëllai Evis Mulaj; për aktivitet biznesi ilegal lojëra bixhozi, të cilat në Shqipëri, janë të ndaluara me ligj të posaçëm.
  Megjithëse këto prova, janë të dokumentuara në institucionet e drejtësisë dhe administratës shtetërore; Kryesia e Kuvendit, nuk po nis procedurat për shkarkimin e Kryetares së KPA, Natasha Mulaj (Haklaj).

  Pyetja është kjo: Çfarë provash më të rënda, duhet ketë që të shkarkohet; ndërkohë që me vetëm 5% të këtyre provave e jo me këtë lidhje kaq të afërt familjare, deri tani janë shkarkuar 49 gjyqtarë e prokurorë. Kaq për sot./Pamfleti 12 Mars 2920

  Ka edhe me shume… Nje here tjeter !

  Reply to this comment
 15. James Bond May 24, 15:18

  JA KUSH ESHTE KRYETARJA E KOLEGJIT TE POSACEM TE APELIMIT

  MBRETERESHA E VETINGUT LAKURIQ !

  Pse nuk shkarkohet?/ Shefja e Apelit të “Veting”, Natasha Mulaj; me 3 personazhe krimi në familje e 1 histori bandash
  E zgjedhura me gogla/ A ka menazhuar dhe lojrat ilegale të bixhozit, që organizonte i vëllai i prangosur me 20 shkurt 2020? Sepse dihet, që në dosjen e aplikimit të gjoja garës për Anëtare dhe Kryetare e KPA, përveç shkeljes që nuk plotëson 15 vite punë në drejtësi e “njollave” penale të familjarëve, ka fshehur dhe të dhëna personale, në lidhje me të ardhurat, pasurinë e fakte të tjera nga aktiviteti si gjyqtare në Tropojë

  Pas 4 muajsh, Natasha Mulaj (Haklaj), plotëson 3 vite në krye të Komisionit të Përhershëm të Apelimit (KPA), ku jepen vendimet e formës së prerë.

  Në këtë detyrë, shefja Mulaj, bën vlerësim-pranimin e ankesave të prokurorëve e gjyqtarëve, të shkarkuar nga shkalla e parë e “Veting” në KPK; të cilët apelojnë vetë, ose ata që Genta Bungo (Tafa), i nxjerr të “pastër” me pazare personale e urdhër të mafies politike, por i ankimon OMN-SHBA.

  Pra, Kryetarja e Komisionit të Apelimit (Vetting), Natasha Mulaj (Haklaj), vendos “vulën” e drejtësisë përfundimtare, për figurën e zyrtarëve të drejtësisë; kur për vete, është “më llum” se ata që ka shkarkuar “Vetting”-u deri sot.

  Në përbërje dhe në krye të Komisionit të Apelimit të “Veting” (KPA), zonja Mulaj (Haklaj), u caktua si produkt pazari mes krerëve të PD-PS-LSI; për ndarje “thelash” përfaqësimi personal e klanor, në organet e spastrimit të prokurorëve e gjyqtarëve.

  Atëherë, ajo u prezantua nga Fatmir Xhafaj, Ulsi Manja e Ilir Meta, me dosje të bardhë e “CV të shkëlqyer” por false; duke ia fshehur disa “njolla” intigriteti e mos-plotësim kriteresh profesionale-administrative; mungesa e të cilave, nuk lejonte as aplikimin për anëtar këshilli bashkie.

  Tashmë, “njollat” e fshehura dhe mashtrimet në “CV”, i janë zbuluar me prova konkrete shkresore; madje 20 ditë më parë, iu shtua edhe një provë e re penale familjare me burgosje; të cilën, ajo e ka ditur sepse ka qenë menazhere e biznes-bixhozit; vetë-deklaruar me këtë citim: “Kam menaxhuar bizneset e vëllerëve”.

  E megjithatë, Natasha Mulajn (Haklaj), Kuvendi nuk po e shkarkon nga detyra; paçka se kanë kaluar mbi 2.5 vite, nga dita e zgjedhje-emërimit me dosje false e fshehje të dhënash anti-ligjore; dhe 1 vit nga koha që “Pamfleti” i ka denoncuar provat.

  Ja 8, nga 20 provat anti-ligjore, që motivojnë dhe detyrojnë, shkarkimin e Kryetares së KPA

  Nuk ka kohë 15-vite si gjyqtare, prokurore, avokate, profesore e së drejtës, nëpunëse e shërbimit civil në nivel drejtues, por ka falsifikuar, sikur e ka këtë vjetërsi pune.
  Ka deklaruar, se ka patur Statusin “Gjyqtare”; gjë që Kushtetuta e ndalon kategorikisht, të jetë Anëtare në komisionet e “Veting”-ut KPK e KPA.
  Në vetë-deklarimit personal, datë 6 shkurt 2017 për aplikim si Anëtare e KPA, ka konfirmuar se në 3 vitet 2013-2017, ka qenë ndihmëse në biznesin e ndërtimit “Construction Management Allience-Albania” dhe të trojeve, guroreve, HEC-ve e në “biznese” të tjera “pakëz” jo ligjore, të vëllezërve të saj, Admir e Vladimir Mulaj; por këto janë biznese me probleme anti-ligjore tatimore, doganore e penale.
  Nuk ka deklaruar, që datën 16 qershor 1997, i është vrarë bashkëshorti Sokol Haklaj; në atentat në Milot, si pjesë e bandave kundërshtare të trafikut të armëve, vrasjeve, përdhunimeve, akteve terroriste, grabitjeve dhe uzurpimit të territoreve të zonës Tropojë- Kosovë.
  Nuk ka deklaruar, që vëllai i saj, Ilir Mulaj, në datën 8 nëntor 1994, ka vrarë Zeqë Nezën në Tropojë, baba i 5 fëmijëve dhe është dënuar me 23 vite burg; por ka falsifikuar dëshmitë e provat dhe është dënuar minimalisht vetëm për armë-mbajtje e leje dhe vrasje për vetë-mbrojtje.
  Nuk ka treguar, se vëllai i saj, Admir Mulaj, biznesmen me firmë ndërtimi, ku ka punuar në të zezë dhe Natasha Mulaj (Haklaj) për 3 vite; është subjekt administrativ e penal; për grabitje trojesh me dhunë e falsifikim, për evazion fiskal, për falsifikim dosjesh koncesionare HEC-i dhe mashtrim e shantazh ndaj ortakut italian, për vlerën financiare 205 mijë euro; apo siç është dhe rasti i mashtrimit të biznesmenit Eduard Dauti, me kontratë-shitje banese false 241 mijë euro, të menaxhuar nga Natasha Mulaj (Haklaj).
  Nuk ka treguar, se vëllai i saj Vladimir Mulaj, ka aktivitet me ngarkesa penale, për shkak punësh të pista, si i lidhur me individë të botës së krimit; për pasojë, natën Vitit të Ri 2019, i vendosën tritol në banesë, kur festonte bashkë me motrën Natasha Mulaj (Haklaj).
  Mesnatën e 20 shkutit 2020, Kryetares së KPA, iu arrestua vëllai Evis Mulaj; për aktivitet biznesi ilegal lojëra bixhozi, të cilat në Shqipëri, janë të ndaluara me ligj të posaçëm.
  Megjithëse këto prova, janë të dokumentuara në institucionet e drejtësisë dhe administratës shtetërore; Kryesia e Kuvendit, nuk po nis procedurat për shkarkimin e Kryetares së KPA, Natasha Mulaj (Haklaj).

  Pyetja është kjo: Çfarë provash më të rënda, duhet ketë që të shkarkohet; ndërkohë që me vetëm 5% të këtyre provave e jo me këtë lidhje kaq të afërt familjare, deri tani janë shkarkuar 49 gjyqtarë e prokurorë. Kaq për sot./Pamfleti 12 Mars 2020

  Reply to this comment
  • fteri May 24, 17:47

   Zaq neza dhe 007,
   Pra këtu në këtë reformë drejtësie ,duket vetëm fillimi ,se asgjë nuk është vendosur për fare për asnjë kandidat ,se situatat e vetingut jan në zhvillim e sipër,se në këtë lojë të madhe të institucioneve të reja të ligjit e drejtësisë ,si çdo punë e lojë e madhe fisnike e vendosjes shtetit të drejtës kundër falangave të krimit ,vrasjes e vjedhjes ,fjalën vendimtare dhe te fundit e ka populli shqiptar ,qeveria Rama me ndihmën e SHBA +BE -në ,besoi fort në shtetin e ri ligjor në shqipëri , Antireformistët S.Berisha ,Ilir Floriri do të dështojnë me turpë

   Reply to this comment
   • 007 May 25, 00:02

    Gazetarja Lala: Rasti ‘Daci’ kambanë alarmi për KPA-në. Reforma në Drejtesi

    https://youtu.be/gwcqzeINYgw

    Reply to this comment
 16. Ivoni May 24, 18:23

  Keta ambasadoret e Amerike Jane vertet te Amerikes, pasi ka 30 vjet qe pothuaj drejtojne dhe te gjitha po vene se prapi. KRIMI, VRASJET, EKONOMIA ZERO, POLITIKA E TURBULLT KORRUPSION SHTETEROR, mos respekt I’m I ligjit, shqiptaret te gjithe ne perpjekje per emigracion, Shwiperia shkrumb e hi, kush e beri asnje nuk e di etjetj..?

  Reply to this comment
 17. ALBAN DEGA May 25, 00:08

  God bless you USA Eagle eyes and Bright mind !

  ARDHESH E BARDHE !

  -Nga Alban Dega, Nju Jork

  . Shqiptaret e duan dhe e kane per krenari e nder ta duan SHBA-ne dhe amerikanet per 1001 aresye….
  Me kryesoret:

  1- Asnje shtet ose komb tjeter ne Bote nuk e meriton dashurine e tyre se sa SHBA.

  2- Sepse pa ju nuk do ishim asnje e jo me dy shtete shqiptare ne Ballkan ose do te ishim si me mire mos te ishim!

  3- Shqiptaret u duan sepse ne castet me te veshtira “ to be or not to be” ju na u gjendet si askush tjeter ne Bote!

  4-Shqiptaret e kane detyrim njerezor, moral e kombetar tu duan sepse ju na deshet e na ndihmuat ne cdo cast kyc per mbijetesen tone

  5- Shqiptaret u kane borxh edhe jeten sepse pa ju , pa perkrahjen dhe ndihmen tuaj Shqiperia do ishte copetuar edhe me e Kosova e spastruar nga shqiptaret do te ishte sot nje komune me shumice ose krejt serbe e asesi e lire dhe pavarur !

  6- Shqiptaret mendjendritur e atdhetare te vertete si Babai i Pavaresise sone Ismail Qemali, Imzot Fan Noli etj. ne castet me te veshtira e kishin shpresen dhe frymezimim tek “ Shtetet e Bekueme te Amerikes” sic i quante gjyshi im nga nena Imami Elez Hoxha i Berishes ne kohen e koleres kur nuk lejohej as te perdorej emri zyrtar i saj… Shtetet e Bashkuara te Amerikes por thjesht “ imperializmi amerikan” ( !? )

  7- “ Mbahu neno mos ki frike se ke djem ne Amerike!” ishte ai kushtrim qe nuk bente dallim midis djemeve te ardhur apo te lindur ne SHBA… midis shqiptareve e amerikaneve dhe qe perdoret edhe sot jo vetem nga shqiptaro- amerikanet ne SHBA, por kudo ne Bote !

  8- Dashuria e shqiptareve per SHBA-ne eshte jo vetem vlere e shtuar e virtut, por eshte kthyer ne nje kult mbarekombetar per gjithe shqiptaret kudo ne Bote.

  9- Aq e madhe eshte ajo sa edhe CNN e “ The New York Times” shkruan gjate vizites se pare te nje Presidenti Amerikan me Shqiperi se ai “ ishte me i sigurte ne Tirane se ne Washington…” dhe se “ sherbimi sekret amerikan e pati te lehte detyren e tij fale dashurise se shqiptareve per SHBA-ne dhe ate vet”

  10- 95 per qind e shqiptareve, 70 per qind myslimane si popull, jane proamerikane ne Bote, “ bile edhe me proamerikane se vete amerikanet”, sic ka deklarur nje nder ambasadoret e shquar te SHBA-se ne Shqiperi…

  11- A nuk deshmon per kete edhe kushtrimi i rinise dhe ai mbarepopullor shqiptar ne rruget e sheshet e Tiranes dhe mbare Shqiperise “ E duam Shqiperine si Amerika Demokratike ….! “ ne fillim vitet 90!….

  1001 aresye….Faktet, deshmite e gjalla me shkrim e me goje ne shtypin dhe kujtimet e shqiptareve brenda e jashte Shqiperise per kete dashuri te natyreshme dhe te sprovuar ne ditet me te veshtira, por edhe me te mira te popullit e kombit tone, ne te keq e ne te mire… jane pa fund.
  Ndaj faleminderit dhe miresevini ne Shqiperi Shkelqesia juaj, Ambasadorja e re e SHBA-se ne Shqiperi Yuri Kim!
  Ardhesh e Bardhe, urojme nga vendlindja ime, Tropoja ose Malesia e Gjakoves, domethene me fatbardhesi per ju si Ambasadore e Aleatit dhe mikut tone me te madh, SHBA-se dhe per ne si popull !

  From: Alban Dega
  Date: October 30, 2019 at 12:03:11 PM EDT

  Ne vend te epilogut

  Zoti u bekofte SHBA dhe ty Syshqiponje dhe Mendjendritur Amerikane !
  Po perdor edhe urimin filofozofik te Shkoderloces:
  – E pac mendjen femer !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim