Tjetër sukses për Ermal Metën

March 30, 2018 12:42

Tjetër sukses për Ermal Metën

Non mi avete fatto niente’, është kënga fituese e “Sanremo 2018” e cila e bëri të famshëm këngëtarin shqiptar Ermal Meta, i cili së bashku me Fabrizio Moro, do të përfaqësojnë Italinë ne ‘Eurovision’.

Ermal Meta ka fituar zemrat e italianëve, jo vetëm me muzikën që ai interpreton, por edhe me historinë e jetës së tij.

Nëpërmjet një statusi në facebook, Ermal Meta ka ndarë me fansat historinë e jetës dhe rrugëtimin drejt Italisë.

Por në statusin e bërë publik, Ermali zbulon një tjetër arritje në karrierën e tij, ai do të nderohet nga kryebashkiaku i qytetit të Barit me çelësin e qytetit.

“Ishte viti 1994 dhe isha 13 vjeç, erdha në një qytet që nuk e njihja. Kam takuar njerëz që nuk i kisha parë kurrë më parë dhe dëgjoja një gjuhë që nuk e flisja.

“Mos merr ndonjë hap të gabuar”, i thosha vetes, gjithmonë shikoja këmbët e mia, dhe isha i kujdesshëm ku i vendosja. Mësova një gjuhë që nuk e dija dhe ngadalë fytyrat e të huajve u bënë miq. Qoshet e qytetit u bënë gjithnjë e më të njohura. Flisja pak, por ndjeja shumë.

Unë ecja duke parë këmbët e mia, e më dukej sikur në asfalt pasqyrohej qielli dhe vazhdimisht mendoja “çfarë do të bëhet me mua”? Atëherë hapat e mi një ditë u ndalën në dërrasat e drunjta dhe ngrita vështrimin. Isha në një skenë dhe dëgjova se ishte e vetmja gjë që doja të bëja, ky ishte i vetmi vend ku doja të isha.

E dija çfarë do të ndodhte me mua, kështu që fillova të fluturoja lart. Pas gjithë këtyre viteve qyteti i Barit më jep çelësat e tij dhe ndihem i nderuar dhe mirënjohës për t’i marrë ato. Ata nuk hapin dyer, por kujtimet e mia më të thella. Faleminderit shumë”, ka shkruar këngëtari me origjinë shqiptare, Ermal Meta.

o.j/dita

March 30, 2018 12:42
Komento

3 Komente

 1. in Bocca al Lupo ... March 30, 19:57

  Bravo Ermal ,
  te enderosh eshte gjithmon bukur ,
  por akoma me bukur eshte te ndjekesh endren tende
  dhe realizohesh Brenda saj ,
  te arrish atje ku ke deshiruar te jesh ,
  ne planetin e bukur te muzikes .
  Shume suxsese amico .

  Reply to this comment
 2. ELIOT March 31, 10:12

  BRAVO ERMAL TE GJITHE SHQIPTARET JANE KRENARE ME TY .. NA NDEROVE .. DHE VAZHDO KESHTU .. SHKO ME LART …. SE VETEM NDJEHEMI ME TE CIVILIZUAR … TI I TREGON ITALISE EUROPES ..QE KA SHQIPTARE INTILIGENTA DHE ME TALENT TE MADH .. SHQIPTARET NUK JAN ME TE HUMBURIT NE EUROPE SIC I LANE KOMUNISTA … TE MBYLLUR TE NDROJTUR ..TE HUMBUR .. NUK JANE ME PAK TE CIVILIZUAR SE EUROPA JO .. ON EST FIER DE TOI … MERCI DE PARIS …

  Reply to this comment
 3. tomsojeri April 1, 08:51

  Bravo Ermal e nuk dua te perseris cka thon me lart bashkatdhetaret e mi por dua te shpreh edhe respektin me nje bravo te madhe popullit Italian, per mbeshtetjen e Tij qe i cveshur nga paragjykime rraciste, jep ate cka meriton bashkatdhetareve tan e nuk esht her e par……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*