Tjetërsimi i pronave, arrest shtëpie për kryebashkiakun e Lezhës

March 19, 2018 12:46

Tjetërsimi i pronave, arrest shtëpie për kryebashkiakun e Lezhës

 

Gjykata e Lezhës ka vendosur që të lwrë në arrest shtëpie kryebashkiakun e Lezhës, Fran Frrokaj, i akuzuar për shpërdorim detyre.

Sëbashku me 11 zyrtarë të tjerë, Frrokaj doli këtë të hënë para gjykatës për rivlerësim të masës së sigurisë.

Edhe për 11 të akuzuarit e tjerë, gjykata vendosi masën arrest shtëpie.

Ata u arrestuan të premten, nën akuzat për tjetërsim pronash.

Ata dyshohet se me anë të dokumenteve të falsifikuara kanë shndërruar sipërfaqe të mëdha toke, nga tokë shtetërore në tokë arë dhe pemtore dhe e kanë regjistruar në Hipotekë duke e përfituar padrejtësisht.

Për të njëjtën çështje, policia ka shpallur në kërkim 11 zyrtarë dhe persona të tjerë.

a.s/dita

March 19, 2018 12:46
Komento

8 Komente

 1. Tuç Maku March 19, 13:08

  Ja pra qe Rane te Vjedhun nuk ka patur

  Reply to this comment
 2. cou enver qe ti q... nenen edhe nje here ketyre horrave March 19, 13:48

  Ja pra ,nuk ka toke te xanun ne ranen e hedhun.
  te gjithe hajdutet jane ngritur ne mbrojtje te hajduteve.
  ky popull ka ik per lesh,vetem flet per hajduteri,krime e varferi dhe ngrihen ne protesta per mbrojtjen e atyre qe i kane vjedhur e shtypur.

  Reply to this comment
 3. Syrja Qarri March 19, 14:08

  Jo pas 5 vjetesh por edhe pas 50 vitesh “Fajin” e kane dhe do t’a kene Gjykatesit dhe prokuroret e Saliut.
  Vetem Rama dhe Ripjellja nuk kane e nuk do te kene kurre jo vetem Faj por as Gabimin me te vogel.
  “Hajde te bejme ca arrestime kot me kot, hajde te bejme ndonje takim me “qytetaret”, hajde te nxjerrim 10 here ne dite Veliajn duke mbjelle peme ” DHE delet harrojne qe jane pa Ngrene, pa Veshur, pa Uje dhe pa Drita.
  Apo jo DELE MAVI ?
  Bebebebebebebebeeeeeeeeeeeee.

  Reply to this comment
 4. Adih March 19, 14:54

  Duhet te mos denohen fare ,se po u denuan keta , hapet loja dhe shkon direkt tek peshqit e medhenj. .Dihet kush e ka perlare ajken e bregdetit ,ku Rama ja ka hequr mafjes taksen ne bregdet 10 vjet me taksen 0%.Doni me per belululin ,dhe nga 1 prill te paguajme ne kokpalaret dele qorre , per shtepite takse ,per 50 m2 qe e kemi sa per te futur koken ..Ka plas muti ciper themeleve (sinqerisht me falni per fjalorin )Jemi vetfajtore ne ,mire tna i lirojne edhe ne..at ,e pak e kemi…

  Reply to this comment
 5. perkthyesi March 19, 17:10

  E kisha parandjere qe keshtu do te ndodhte, madje kam idene se do te dale nga izolimi dhe do te lihet i lire! Ky vend e ka krejtesisht te pamundur te ngrihet ne kembe! Shikoni se c’ndodh: nje grumbull njerezish rrethojne gjykaten, dhe me dy gishta te ngritur lart, bertasin me sa fuqi qe kane qe te lihen te lire te arrestuarit!! Cudira tipike shqiptare! Keta “trima” duhen filmuar, se ndoshta neser, pasneser do sherbejne si evidenca per gjyqet ne vazhdimesi, pasi mund te jene perfitues potenciale te tokave ne bregdet!

  Reply to this comment
 6. Zgalem March 19, 17:13

  Cadra e Lezhes
  Sot , me 19 mars 2018 , u duk nje proteste perpara gjykates Lezhe , me objekt lirimin nga burgu te Kryebashkiakut dhe shpurres se tij , qe kane manipulluar dokumentat zyrtare , nepermjet te te cilave kane realizar vjedhjen e mbi 25 Ha . truall bregdetar . Protestusit ishin diku te 50 njerez , me dy gishta perpjete . Motivi ishte i gjetur : “Gjykata te mos veje dore mbi hajdutet e tokave, sepse nuk kane vjedhur aq sa duhej .
  Protestusit e Lezhes nuk ngriten cader , si ajo e Lirise , qe ngrit Luli , ne bulevard . Motivi ishte i njejte. Cadra e Lezhes ishte bija e cadres se Lulit dhe frymezohej nga mesimet e saj . Lezha , edhe pse nuk kerkonte “Republiken e re “ , ose nenkuptohej , ose do ta shqiptonin , po te rrinin 3 muaj , sa cadra meme . Mesimi i cadres meme eshte i shkruar ne zemren e cdo lulisti te Kurbinit , Lacit, Mamursit dhe tani dhe te Lezhes : “Protesto der isa te fitosh dicka ! Ky eshte mesimi i Cadres meme dhe ajo cader nuk fitoi pake , por me te shumten e Qeverrise , perfshire dhe Avokatin e popullit .
  Nuk kane pse ankohen cadristet e rinj lezhiane : Gjykata i degjoi . I liroi hajdutet . Kjo s’eshte pak . Hajdutet e kane firmosur me dore burgimin e tyre . Nuk ka gjykate ne bote , qe firmen te mos e konsideroi prove . Vete gjykata po behet ortak i hajduteve , ndryshe nuk ka si spjegohet te injoroi firmen origjinlae , hedhur ne dokument origjinal shteteror .
  Ne keto rrethana poshteruse per drejtesine , une shtroj kete pyetje : Kjo eshte gjykata , qe synon vetingu ? Ka pasar nje rregull kanunor : Gjykatesi qe lirón fajtorin , duhet te vuaj vete denimin . Do ta quaja fillim te mbare , ne se keta gjyqtare , do te jepnin interviste nga qelia .
  Jane shume interesate disa arsyetime fasade : E beme per te ruajtur rendin dhe qetesine publike . Rendin dhe qetesine , nuk e ruani ju , por shkopi i gommes se policit . Mos i qani hallin kaloresit . Me sa duket vete gjykatesit , kane synuar , qe hajdutet te clodhen pas perdeve te mendafshta dhe te lidhen me eproret nderkombetare te hajdutllekut , qe moren nga Luli gati milionin e dollarve , por jo nga kontot e majme te Lulit , por nga buxheti i Shqiperise se varfer . Jo c’do proteste eshte e frymezuar nga cadra , por kjo eshte tipike . Protesta do te vijoi te jete kulture dhe pergjegjesi qytetare, por kursesi cadra e Lulit dhe aq me keq kjo e Lezhes . Zgalem – 19 Mars 2018

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*