Toleranca e shumëfolur fetare, rezultat i ateizmit në Komunizëm

Arben Duka September 28, 2015 14:18

Toleranca e shumëfolur fetare, rezultat i ateizmit në Komunizëm

(Feja e vetme e pushtetarëve tanë është KORRUPSIONI)

 

Toleranca e përfolur,
si vlerë e shqiptarizmit,
nuk vjen aspak prej besimit,
por vjen veç prej ateizmit.

Nuk vjen aspak nga besimi,
por vetëm prej ateizmit,
se besimi u çrrënjos,
në vitet e komunizmit.

Besimi është tejkaluar,
në vitet që mbrapa lamë,
dhe me mijëra janë martuar,
ortodoksë e myslimanë.

Kjo është super e vërtetë,
triumf i kohëve të reja,
ç’lindën në vitet shtatëdhjetë,
s’dinin hiç se ç’ishte feja.

Ata që mbajtën besimin,
ishin pak e shumë të paktë,
se shqiptarët asnjëherë,
s’kanë qenë besimtarë të flaktë.

Gjithë jetën kanë kërkuar,
thjeshtë dhe bukën e gojës,
ndaj dhe fenë e kanë ndryshuar,
gjithmonë sipas nevojës.

Turku imponoi “Kuranin”,
ne na thoshin besëprerë,
por tash mijëra myslimanë,
prapë janë bërë të krishterë!

Shqiptarët e zgjedhin fenë,
jo për Perëndinë e Madhe,
jo për çështje shpirtërore,
po për çështje materiale!

S’është kollaj të hedhë rrënjë,
asnjë fe në Shqipëri,
se këtu ndërrimi i fesë,
është një super lehtësi!

Mbas një ultra ateizmi,
s’është kollaj në hu të lidhet,
këtu feja s’trashëgohet,
po pas qejfit mund të zgjidhet!

Kemi sot Kryeministrin,
që nuk ka asnjë rrezik,
me dy prindër ortodoksë,
e shpall veten katolik.

Dhe kjo tingëllon normale,
kur jeton në Shqipëri,
se fjalori ynë i madh,
s’e njeh fjalën herezi!

Harmoni e shumëpërfolur,
nëse s’quhet ateizëm,
mund ta shkruaj pa rezerva,
që është indiferentizëm!

Me katër fe kryesore,
që aplikon Shqipëria,
secila në qejf të saja,
nuk mburret dot qeveria!

Kush “Kuranin”-Muhametin,
kush Jezunë e kush Shën Pjetrin,
këta po çudisin Botën,
që ne s’vrasim njëri-tjetrin!

I mëshojnë kësaj teme,
sa këdo këtu e grishin,
saqë harmoninë tonë,
ka rrezik fare ta prishin!

Harmoni e harmoni,
duket se po bëjnë gara,
besimi në katër fe,
s’është se na çoi përpara!

Harmoni e harmoni,
bëni mirë mos na shurdhoni,
sepse feja e pushtetarëve,
është vetëm korrupsioni!

Arben Duka September 28, 2015 14:18
Komento

18 Komente

 1. SuloKapedani September 28, 17:15

  Bravo z.Duka .Eshte me se e vèrtetè dhe nuk e luan as topi.Ateizmi ekziston akoma dhe ne menyre bindese.Sistemi monist i bashkoi njerzit ne nje fe te vetme te politikes.Sot ka njerez te ndryshem ,kusar,zuzar,hajdut,kriminel,kanibal ,politikan budallenj dhe mashtrues ,anarshist e ç’fare do lloj qe behen fetare ,besimtare te medhenj,shumekush per te perfituar padrejtesisht e dikush me pak nga halli.Duhet edhe nje brez deri ne 50 vjet qe te ndryshoje taman ne rrugen e fese qe kemi patur para vitit 40-tè.

  Reply to this comment
 2. vera September 28, 17:16

  Skrim sh. i drejte dhe i sakte Suksese Z. Duka

  Reply to this comment
  • bill right September 29, 11:20

   Eshte pak dobic ky bejtexhiu por harron se toleranca tek ne ka rrenje me te vjetra, edhe atehere kur komunizmi nuk njihej, shqipetaret kane qene gjithmone tolerante..po di gje ti, je driteshkurter..i kerkoj ndjese bejtexhinjve te nderuar se po I ndyj emrin me kete pisin…

   Reply to this comment
 3. Pellumb September 28, 17:38

  Kur njeriu njeh te verteten, te verteten e vertete, ate qe mesoi dje per ekzistencen e zotit e kupton se nuk ka nevoje me per zota te tjere: muhamet, krisht, buda etj. Shqiptaret masivisht te shkolluar dje, paten mundesine te binden se feja e shqiptarit eshte ajo e Vaso Pashes. Ndaj e pranojme njeri tjetrin edhe pa ndihmen e Papes Francesk apo te kujdo tjetri qe po brockollit ne emer te bashkekzistences se besimeve. Tung, bashkombas te iluminuar nga drita e se vertetes!

  Reply to this comment
 4. LOVE September 28, 18:23

  ah mor shok ,mor shoke …..
  cna ka gjet e cna degjojne veshet thuaj

  nuk po dime cfare ti brockullisim Europes egoiste
  ne do bejme shtet …aziliante gjithandej
  kriminelet ne pallament si heqim dot …ngelemi pa pallament fare
  mos i fusni te gjithe ne nje thes …se une jam me i gjati …nuk futet minareja ne thes
  Je suis Charlie …prish kishat ne Dhermi ….

  kete perrallen ne OKB e lexova nga Lartemadheria ,meqe une tani jam Naltegjatesia
  ai dikur deklaroi kam mamin ortodokse ,gruan te kishes se Anglise e vete jam mysliman
  ishte nje artikulacion perfekt se une e qaj demagogjine …ashtu shqipen ,dhe do jua thoshja qe e kam perrallle nga e kaluara ,po nderhyri ai trapi i Vehbiut dhe se cfare ngaterroi
  me rrezik ,jihad , quran ,asgje nuk mora vesh ,po me ngeli pa thene qe e kam kopjuar
  keto perralla mi lexon Fatja ,ai i laberise se kuqe ,se une as Kurbanin nuk kam lexuar

  korrupsion thote ky shoku ketu
  sa popull i quditshem qe jeni ,po si nuk moret vesh njeher
  jua thashe mor shoke ,jua thashe
  “jeni moraliste bajate ”

  jua thashe dhe une qe jua thente rrrrrrrrrrrrrrrilindja njeher e mire
  2 vjet jete keni ne pushtet ,po kush me degjoi ,asnje
  hajde tani lexo Brahon me prostate qe ben si i forte
  lexo Idhin qe thote ne jemi ai i mezit per ekujliber [kete se kuptova ,ma ckoqit 😛
  duro Luken qe do sjelle prokuroret nga planeti Mars ,per DIA …se kush e privatizoi nuk dihet
  me ka ngelur te degjoj Ramen ,jo piktorin jo ,ate nipin e partizaneve Luanin pra

  Bojagjiu eshte i zene me kollaret ,
  po dimri do jete i ftohte ,shume i ftohte .
  nuk po flet hic …qudi e madhe ….do dali me flleterrufene e radhes
  do na shkruaje ne …pffff moralisteve bajate
  do firmosi
  “me qetesi dhe dashuri
  i juaj EDver ” 😛

  Reply to this comment
  • shqip September 29, 11:55

   S’e paski lexuar “Kurbanin?!..”Lexoje zotri,qofte dhe te te duhet durim…
   ” Lexo gjithcka qe te bie ne dore dhe do kuptosh se sa pak di…”
   Nejse,se per pak harrova
   E dini qysh me thoshte gjyshja mua? O Leme,o Love….. Eeeee… A c’me ha mun prap!

   Reply to this comment
   • LOVE September 29, 13:56

    Pelivan i cirkut enferrist
    isha duke folur si Piktori aty ,ndjese qe nuk me ke kuptuar
    nuk flas dot aq idiotisht sa idhulli jot
    sa libra kam lexuar dhe lexoj une ,ti si ke ber ore gjumi
    i ke thjesht ore pune vullnetare 😛

    gjyshja me thoshte :mos u merr me kromunistet , e kane genetike idiotesine …por per ty bej perjashtim ….ndjej meshire
    [ishe me simpatik si Pelo 😛

    Reply to this comment
 5. Lili September 28, 18:44

  Cfare idioti duhet me degjuar nga Albanistani!
  Po para ‘atheizmit’ tuaj nuk kemi pasur baskjetese?po, bile shume here ma te mire,me e respektueshme se sot!Po diaspora shqiptare e cila nuk ishte atheist,a nuk kishte nje bashkpunim te shkelqyshme?(bile sa per informim te shqiptareve Brenda,ato Jane te paret qe manifestuan bashke ne Pariz qysh ne vitet 80¡)

  Reply to this comment
 6. As Poet, As Analist September 28, 19:37

  Këtu ka shumë për të thënë
  për harmoninë fetare
  njerezit janë ateistë
  edhe nuk besojnë fare!!

  Këtu nuk ka patur fe
  as nuk ka patur besim
  të ndarë për inerci
  njëri krisht tjetri myslim!!

  Këtu janë indiferent
  s’besojne në Perëndi
  ndonjëherë për ndonjë festë
  shkojnë në kishë a në xhami !!

  Të gjithë betohen për Zotin
  po rrallë besojnë në Zot
  vetëm sa për sy e faqe
  kryejnë ca rite kot!!

  Nuk kuptoj politikejtë
  vërtetë nuk i kuptoj dot
  me gjithë bëmat e tyre
  si mund të besojnë në Zot???!!!…

  Kthehem te popull’ i thjeshtë
  që janë si ‘bagetia’
  të bindur e të dëgjuar
  kthehen nga çon paria!

  I kemi parë si tërbohen
  të “krishtere“ e “myslimane”
  kur u preken interesat
  njeri – tjetrin duan ta hanë!!

  Ka ndodhur në Elbasan
  ka ndodhur edhe në Shkodër
  kur kryqet e të krishterëve
  ngriheshin mbi ndonjë kodër!!..

  Thomollari në Përmet
  kur aty ishte i pari
  të vdekurit s’i la rehat
  kockat u’a nxorri nga varri!!..

  E të tjera e të tjera
  sot as nuk i themi dot
  se nuk janë as per t’u thënë
  po t’i permend më vjen ndot

  Njerëzit këtu në vendin tim
  janë vertetë indiferentë
  feja këtu praktikohet
  nga pleqtë dhe nga ‘budallenjtë’!!

  Njerzit sot bezdisen shumë
  dhe kur janë brenda shtëpisë
  qoftë nga kambanat e kishës
  dhe nga ‘këngët’ e xhamisë !! ..

  Pale kur sheh ‘besimtarë’
  të egër edhe nevrikë
  vetëm kur kalojnë në rrugë
  të tjerët i kanë frikë!!..

  Meqë jam te besimtaret
  më kanë ardhur në shtëpi
  ishin dy ‘te Jeëovait’
  rrezatonin mirësi!!

  Mua më kanë bërë përshtypje
  s’i besimin praktikonin
  për çdo pyetje që u bëja
  me qetesi ma shpjegonin!!

  Me edukate ekselente
  me kulturë e të shkolluar
  ndryshe nga shumë ‘besimtarë’
  qe rrine pa lare e pa rruar…!!

  Besimi kërkon dhe vepra
  kërkon vepra miresie
  njerzit sot janë të pushtuar
  nga një frymë babëzie!!

  Njerëzit sot, janë të marrosur
  të mbushur me xhelozi
  të pa ngopur cipëplasur
  të nxirë me egërsi !!…

  Shikoni vetem Saliun
  edhe ky është besimtar
  këtij mund t’i vësh çdo lloj emri
  edhe kur s’mbaron me ‘-ar’…

  gënjejnë shajnë e përgojojnë
  thonë fjalet më të ndyra
  ku e kane Perëndinë
  këta njerëz me dy fytyra??!!…

  Tiparet e njerzeve sot
  duket sheshit ashiqare
  do lëmë kohën që të flasë
  për harmoninë fetare!!

  Reply to this comment
 7. mixha September 28, 19:46

  vjen papa rromes per vizite i fusin dhe nja 40 katolike martire ku gjysma e tyre ishin fansa te fashizmit

  vjen janulatosi dhe pushton autoqefaline dhe fut asfaline

  vjen prifti serb IRENEJ ne tirane dhe thote qe kosova eshte djepi serbise

  mbulojne turkoshaket sheshin e gjergj kastriotit me buthperpjete
  thote monstra berishe se kemi gjak turku dhe na fut privatisht te konferenca islamike

  ka dhe shume te tjera dhe nuk kuptoj per cfare feje leshi behet fjale..

  brezit te ri i rekomndoj te shohe filmin CIFTI LUMTUR per te pare se kush e beri harmonine fetare

  Kjo eshte vepra e tij madheshtore qe vuri si Pashko Vaso ne zbatim moton :feja e shqiptarit eshte shqiptaria.Si rrjedhoje ekesaj politike kemi me mijra familje shqiptare me besim miks qe i ben me teper shqiptare se fetare.Eshte kriminale sot te shohes sumat perpjete te disa besimtareve dallkauke perpara gjergj kastriotit ne Tirane dhe kjo mjafton per kete supermedalje
  Jane shume aspekte qe flasin ne favor te ketij legjendari por pa harruar shume bema te keqia te tij qe nqs do ishte gjalle do ti kerkonte ndjese shqipatreve.
  Ishte sistemi i Enver Hoxhes qe mori Sali morracakun nga vicidoli nga nje familje ekstremisht analfabete ,i dha shkolle e futi ne gjirin e famijes deri te oxhaku i tij dhe pastaj ky gjarper kafshoi te zotin..
  Nuk dua te mbroj Enver Hoxha sepse ka qene ne nje fare menyre i para denuar nga koha qe jetoi dhe ideologjia qe perfaqsoi por Ate KOLLOS NUK MUND TA ZHDUKIN AS UFO-T nqs do vijne nje dite sepse ishte nje ZEUS qe historia e ka futur ne arkivat e saj.
  Ne ditet e sotme kur shqiperia eshte kthyer ne shprehje gjeografike nen ombrellen e Natos dhe klasa politike nuk eshte e afte jo vetem te vere ne funksion shtetin shqiptar por e ka shkaterruar ate perfundimisht duke e lene ne dore te ca ambasdoreve low life figura e tij eshte ne rritje progresive….Vetem nje referendum popullor per Enver Hoxhen do ju mbylli gojen reaksionareve dhe tradhetareve te vendit te cilet ai I lufjtoi per 40 vjet dhe nuk jane pak

  thuaje troc o ben ishte enveri qe I tregoi vendi hipokriteve qe I kane kthyer institucjonet fetare si SHPK

  Reply to this comment
  • info analitike September 29, 13:45

   mixha,
   Ti paske te njejten hipokrizi gjykimi te kryehipokritit kriminel enver hoxha. U lidh me te gjithe duke filluar qe nga mbreti Zog qe e coi me burse e te cilit i sherbeu si spiun aq sa ishte nder te paktet qe nuk u mor ushtar. Me pas bashkepunoi me angleze, sllave, ruse, kineze dhe pasi i hengri byuken i permbysi kupen. Ku ka me hipokrit e kriminel se ai qe vrau pas kraheve shoket e qe zhduku te gjithe klasen intelektuale shqiptare. Ja pra ore mixha fol me shkoqur e jo me partishmeri se ato prifterinjte martire qe ti i quan me percmim “fansa te fashizmit” ishin me atdhetare dhe punuan deri ne fund ne te miren e Shqiperise duke edukuar gjenerata te rinjsh qe perbenin thelbin e elites intelektuale perfshi ketu edhe komunistet si Qemal Stafa.
   Mos e shaj kot Sali Morracakun se eshte krijesa tipike

   Reply to this comment
 8. lato September 28, 20:05

  Te gjithe jane hipokrite,se shqiptari nuk beson.

  Reply to this comment
 9. katarakti September 28, 20:21

  Pa dyshim qe ka qene merite e regjimit komunist, por edhe e Rilindasve, qe shqiptaret e te kater bashkesive fetare, (synite, bektashinj, ortodokse dhe katolike) nuk kane probleme me njeri tjetrin. Por nuk duhet harruar se kjo bashkejetese u vret syte sidomos grekerve me Janullatosin ne krye, por edhe turqve me “kalifin” Erdogan. Dhe te tjereve. Pra te gjithe do te bejne ç’eshte e mundur qe kjo bashkejetese te perfundoje ne lufte civilo – fetare si ne Bosnje dhe Liban. Politikaneve te botes se sotme nuk u intereson bashkejetesa, por konflikti. Qofte ai fetar, racor, ideologjik etj. Keshtu ata mund te sundojne me rehat popujt. Si fillim te gjitha palet kane si synim forcimin e identitetit fetar te “grigjes” se tyre. Pra qe ortodokset te ndjehen sikur jane te pavarur nga shteti shqiptar, synitet te kene syte dhe zemren drejt Babaturkut, katoliket ta konsiderojne veten si me europianet ne Shqiperi etj etj. Dhe pasi te kene forcuar “pozicionet” e tyre nje shkendije e vogel mjafton per te ndezur nje zjarr te madh vellavrases. Dhe keto 25 vjet shkerdhatokraci kane ndihmuar jashtezakonisht shume ne realizimin e ketyre synimeve. Deri me tani kemi shpetuar fale Enverit dhe Rilindasve, por e ardhmja eshte e zymte. Ne rast se nuk do te ngrejme dot nje shtet te forte, lufta civilo – fetare do te shkaterroje gjithçka ka mbetur ende ne kembe gjate ketyre 25 vjet Rrenimi dhe Rrumpalle.

  Reply to this comment
 10. bregdeti September 29, 11:58

  Per mua Dita on line lexohet me kenaqesi sepse aty botohen komentet e “LOVE”

  Reply to this comment
 11. ceni September 29, 13:12

  Toleranca fetare shqiptare ka rrenje me te thella se periudha e pasluftes se dyte boterore, ndonese nuk mund te mohohet roli i madh qe luajti per kete tolerance periudha e komunizmit, sic ve ne dukje me te drejte poeti. Kujtoni kryengritjet e Tanzimatit nga fillimi i shekullit 19. Kengetari popullor nuk thote se do te luftonte per fe po per Shqiperi:
  Pse lufton a derezi,
  As per mua as per ti
  Po per gjithe Shqiperi
  Kujtoni Ali Pashen te martuar me te krishtere.
  Ishte kjo toke e pershtateshme tolerance fetare qe i dha guximin Vaso Pashe Shkodranit t’u beje thirrje shqiptareve:
  “Dhe mos shikoni kisha e xhamija,
  Feja e shqiptarit a SHQIPTARIA.”
  Kjo parrulle e madhe e Rilindjes sone i sherbeu bashkimit kombetar te shqiptareve, qe dha frutin e madh historik te pavaresise se Shqiperise ne 1912.

  Kjo harmoni eshte e pashembullt jo vetem ne lindje, ne vendet a Azise (me luften shia-suni) por edhe ne perendim te Europes ku katoliket kane kryer masakrat e medha kunder ortodokseve ne vitin 1204 dhe me armiqesine e Patriarkanes se Stambollit ndaj katolicizmit . Madje edhe sot ne Europen e “qyteteruar” vazhdon lufta e armatosur dhe terroriste midis katolikeve dhe protestaneve ne Irlanden e veriut.
  Per kete tolerance fetare ne kemi te drejte te padiskutueshme te jemi krenare para gjithe botes.
  Kjo tolerance ka qene ne bazen e ngadhnjimit te kombit e shtetit shqiptar mbi komplotet politike dhe madje edhe sulmet e armatosura kunder pavaresise se Shqiperise. Prandaj, nuk eshte aspak per t’u habitur qe sot harmonia shembullore e shqiptareve eshte bere objekt i sulmeve te ashpra tye politikes greke (nepermjet uzurpatorit te Kishes se Fan Nolit, Janullatos)
  Nuk po flas ketu per variantin serb te percarjes se shqiptareve nepermjet idese se krijimit te DY GJUHEVE shqipe (nje ne Kosove e nje ne Shqiperi), nen pretekstin e rishikimit te standardit te sotem te shqipes.

  Reply to this comment
 12. Ilir September 29, 13:40

  Padiskutim konkluzioni i poetit eshte teper i sakte. Ne shekuj ka pase nderfutje me force te feve te pushtuesve qe kane kaluar, sikunder ka pase edhe perpjekje per te mos u influencuar prej tyre. Me e theksuar perpjekja per bashkim kombetar duke lene ne plan te dyte perkatesine fetare, u be ne gjysmen e dyte te shekullit te 19 dhe fillim te shekullit 20 me Rilindasit. Por clirimi i popullit prej percarjes fetare u realizua vetem ne vitet e Pushtetit Popullor, nen udheheqjen e PPSh-se me ne krye Te Madhin Enver HOXHA.
  Kjo, e perseris, eshte nje e vertete e madhe, eshte nje nga veprat e medha te realizuara ne periudhen kur Shqiperine e Udhehoqen Idealistet, me ne krye Enver HOXHEN.

  Reply to this comment
 13. Zoro September 29, 13:55

  Ky eshte konkluzioni me i sakte , te tjerat cfare thuhen jane perralla, merita i takon tjeter kujt, keta te sotmit ja atribuojne “bashkjeteses fetare” apo “harmonise fetare” etj etj, perralla.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim