SHËNIM: Vërtet Jozefinë, ku shkojmë kështu?!

February 2, 2014 14:13

SHËNIM: Vërtet Jozefinë, ku shkojmë kështu?!

Të rrimë shtrembër e të flasim drejt: zonja Topalli tha fjalë me mend kur foli në parlament mbi një deputet të mazhorancës, për të cilin një gazetë belge ka shkruar se akuzohet për një vrasje vite më parë në Belgjikë. Mediat e lançuan pa asnjë rezervë këtë lajm javë më parë, por siç ndodh në Shqipëri, çudia më e madhe (nënkupto: skandali më i madh), tre ditë zgjat, ngase janë aq të shumta, sa që dhe këto me zorr menaxhohen, duke ia zënë vendin njëri-tjetrit. Si në rastin e pranverës së vitit 2008, kur në ditët e para të marsit, ndodhi një tragjedi në liqenin e Farkës ku u mbytën disa pjesëtarë të një familje e fisi, dhe kjo u përjetua në opinion si një fatkeqësi mjaft e rëndë. Por pas 10 ditësh ndodhi Gërdeci, e ngjarja e Farkës jo vetëm u harrua, por ngjau si rëzimi i dikujt nga biçikleta në raport me rënien e ndonjë autobusi në humnerë. Kështu dhe në rastin e deputetit. Po, Jozefina foli me vend dhe ka plotësisht të drejtë. Vërtet ku shkojmë kështu?!

joziPor ja që çdo gjë në Shqipëri, është një dardhë me bishtin prapa. Zonja Topalli ndoshta e kupton, por zgjedh të bëjë sikur nuk e kupton se kriminalizimi i politikës, ka provokuar zinxhir një kriminalizim të segmenteve të tjera shoqërore dhe kjo nuk ka ndodhur në pak vite ose tani vonë, por në mbi 20 vjet. E tani kemi ardhur në atë pikë, ku të gjithë jemi viktimizuar si padashur, të përthithur nga vorbulla e madhe e së keqes, për të thirrur kapeni hajdutin duke qenë njehërësh vetë hajdutë, e kapeni kriminelin duke qenë po vetë kriminelë. Se ja, znj. Jozefinë, ç`vlerë kanë fjalët e tua, shqetësimi yt krejt i drejtë, apeli yt, kur ke zgjedhur të jesh në krah të një njeriu që, më ashiqare se deputeti në fjalë, akuzohet jo për një, por për disa vrasje. Këtu sikur ngec puna. Ama, duhet thënë: ke të drejtë!  Po deri në çastin që t`a nisësh me njeriun në krah, e t`i thuash: Lerë mandatin e shko para drejtësisë, vërtetoju njerëzve se nuk je ti vrasësi i iksit apo ypsilonit. Ndërsa ti, jo vetëm që nuk i thua, por dhe e adhuron!    / E.H.                              

 

* * * *

 

Topalli akuzon deputetin Frroku: Më kërcënoi 

Zëdhënësja e Partisë Demokratike, Laura Vorpsi, akuzoi të premten deputetin e maxhorancës, Mark Frroku, se ka kërcënuar ish-kryeparlamentaren Topalli.

Vorpsi tha se dje, pas fjalës që ka mbajtur në Parlament, Topalli ka marrë nga deputeti Frroku një mesazh kanosës.

“Partia Demokratike e konsideron kërcënimin ndaj zonjës Topalli, si një shfaqje të asaj çka vetë zonja Topalli dhe Partia Demokratike denoncojnë prej kohësh, të futjes në politikë të personave të dyshimtë, të lidhur me aktivitet kriminal. Përpara se sa të shantazhojë një zonjë, deputeti Frroku do të bënte mirë të sqaronte pozicionin e tij me drejtësinë, pasi së fundmi sipas mediave belge, rezulton se ai ka çështje ende të hapura me gjykatat në Bruksel, për akuza të rënda, si ajo e vrasjes”, tha ajo.

 

Reagimi i Frrokut

Kryetari i Partisë Kristiandemokrate, njëherësh deputet i maxhorancës, Mark Frroku, ka reaguar pas deklaratës së deputetes Jozefina Topalli në Parlament. Frroku tha se ndaj tij nuk rëndon asnjë akuzë dhe se Topalli t’i drejtohet organeve të drejtësisë për pretendimet që ka.

 

 

 

 

February 2, 2014 14:13
Komento

36 Komente

 1. _Martini_ January 31, 17:00

  pallavra ngeli duke then ter jeten kjo jozefina , shoqeria me berishen i ka be keq fatkeqsisht

  Reply to this comment
 2. desi January 31, 17:02

  nuk ka se si te justifikohet para berishes per humbjen ne shkoderr edhe shpif flet pa lidhje edhe ofendon kercenon edhe shpif turp per cfare klase deputetesh ne perfaqsojnn.

  Reply to this comment
 3. fredi January 31, 17:02

  duhet te ikin kto lloj pafytyrsira si puna e ksaj manushaqes se parlamentit qe te shqiperia te kete nje parlament te hajrit edhe me vler.

  Reply to this comment
 4. fredi January 31, 17:03

  boll me pallavra zonjo deputete ky vend nuk ju meriton zhdukuni..

  Reply to this comment
 5. Gjirokastriti January 31, 17:06

  Keto “mesazhet” absurde qe ju publikoni nuk tregojne gje tjeter vecse , papunsine tuaj e cila arrin kulmet. Nqs keto mesazhe do te ishin te verteta nuk ka pse e “denonconi” ne media kur shume mire funksionet e larta te shtetit tone fuksionojne shume mire . Keshtu qe tturp te keni qe merreni me dukuri ofenduese dhe jofrytdheneseeee…..

  Reply to this comment
 6. Devolli Channel January 31, 17:10

  Eshte e turpshme qe kemi nje opozit te tille. Ju keni postet e deputeteve per te bashkpunuar me qeverin dhe te jepni me te miren per populllin , jo te krijonipanik per vendin duke postuar situata absurde. kjo tregon qe juve doni vetem veten dhe ato para te qelbura qe merrni dhe jo populli

  Reply to this comment
 7. Bilal January 31, 17:12

  O ju jeni parazita dhe llafazan e keni mendjen vetem te vini popullin ne luft me njeri tjetrin, e per ca vetem per politikk

  Reply to this comment
 8. toni January 31, 17:41

  Car ke moj jozi jemeeeee te ka more gopi flake qe ke filluar te kruhesh me te tilla pallavra ,po kujt po ja ndien per ty moj zhele,po me PASHUKUN si te shkojne punet ate shiko ti…

  Reply to this comment
 9. arben January 31, 17:56

  me vjen keq per shum komentus qe mereni me keto palaco qe ka parlamenti si te ps dhe te pd ata shkojne atje per te ulur stresin se jane nga ato qenje qe nuk munde te rrin si njerz normal , se po te rrin ashtu nuk jane me vet vetja . a e shikoni qe ps dhe lsi tallet me te gjith votusit e tyre , dhe e lene sali kriminelin qe te flas sa te doj dhe te bej cfar te doje pse e bejne kete qe tju tregone se se ai dhe pse ka humbur do ti ndigjohet zeri se keshtu ju irritojne ju votusit e ps dhe te lsi dhe nuk keni cfar te beni , se po te ishte ndryshe ajo vote e 1 miljon shqiptarve ai do ishte te pakten tash 3 muaj ne burg per krimet politike dhe ekonomike te atij vendi por nuk e bejne se jane pjes e saliut shahen gjith diten dhe flejne bashke gjithe naten duke na konsideruar si qenje qe vetem ham dhe nuk kuptojme se cfare eshte be ne shqiperi prej tyre nga te dyja krahet se nje bajge jane .

  Reply to this comment
 10. DREAM January 31, 18:16

  aaaaaa ,jo keshtu nuk quhet

  JEPUNI PISTOLETE DEPUTETEVE !
  Te zgjidhin hallin e tyre dhe ne te njejten kohe na bejne nder dhe neve .

  Frrok ,oj Frrok …po he mo he se ti se ke as heren e pare …po he pra se per kte do te dekorojme si “vrases serial hero ‘ …per heren e pare te beme deputet ,pastaj ju e keni sage familjare …do hyni ne histori . E meritoni ..keni kontribut te veqante .

  Reply to this comment
 11. TIFOZI January 31, 18:17

  MOJ TOPALLE! AKOMA VAZHDON PALLAVRA TI. KUJDES SE PO TOPALLON SHUME. JE SHKEPUTUR NJI GRIME NGA REALITETI. A NUK TE TREGOJNE HIC TY SE CFARE FLASIN SHKODRANET PER TY. BEN MIRE QE ME MIRE SHERBEJI BURRIT TEND SE SA SALES.

  Reply to this comment
 12. Dashnor Kozaj January 31, 19:48

  Po mire moj Laura Ve…,ajo e mencmja dhe e b…kura e Shkodres, nuk ka goje dhe dore qe te bej denoncim ,ne organet e caktuara nga ligji, per rastin konkret.

  Laura, ti i mban bishtin asaj ,apo ke ndonje rol tjeter.

  Une jam nga nismetaret e dhjetorit ,te krijimit te Partise Demokratike, por kjo parti ka vdekur ,qe kur u afrua apo u caktua ,antishqiptari me i betuar i kombit tone, spiuni i Serbise
  dhe miku i Fazllicit , – s b – ,

  Reply to this comment
 13. Gramoz February 2, 14:18

  TOPALLI VEGEL GJORE E BERISHES NUK U BE VETEVETJA POR U BE NJE LLAFAZANE E MJERE..

  Reply to this comment
 14. Nexhi February 2, 14:23

  Do ti benit nder ketij populli qe ti dhe ai qe ke ne krah ne parlament te zhdukeshit nga jetet e shqiptareve se na jeni neveritur

  Reply to this comment
 15. . February 2, 14:53

  …. Grua e perdorur …. !

  Reply to this comment
 16. moisiu February 2, 15:06

  Po kur kercenoje ti “moj buce plake” me gardistet deputetet kundershtare,e quaje normale,ishalla Froku te ben jo ate qe te ka thene ,por ate qe ka ne mendje moj felliqesire ,qe keshtu e bere dhe parlamentin me gjithe ato qe te dalin ne krah !

  Reply to this comment
 17. "BALASHI" February 2, 15:12

  Te ofendoi, te kercenoi, hidhe ne gjyq. Ç’ pune kane gjithe njerezit me kete rast. A thua eshte ngjarje si Gerdeci, 21 janari, vjedhja e votave çdo here po sidomos ne maj te 1996, shtatori i 1998, apo viti i mbrapsht 1997 e duhet te merremi te gjithe. Gjeja me e veshtire e nje njeriu eshte njohja e vetvetes. A e njihni veten? Vure ne kandar kete ofendim te Frrokut me ato çudite qe te thashe me lart e qe te gjitha jane pjelle e produkt i Partise tende. Thirri mendjes.

  Reply to this comment
 18. Bilal camurri February 2, 15:23

  E perdorur ne te gjitha versionet,para dhe pas pluralizmit……

  Reply to this comment
 19. Dituri February 2, 15:23

  Pse nuk rri urte ? Po 8-vjet ti vec hingellive,talle,kercenove shave me ate goje te shthurur. Veten e njeh? Jo,besoj se nuk e njeh. Po te njohin te tjeret,ne,populli. Nuk ja vjen te merresh me ty o è perdale!

  Reply to this comment
 20. lis dushku February 2, 16:49

  Nuk me duket se ky deputeti Frooku i ka thene ndonje gje te madhe kesaj te perdorures vscse i ka thene :Nuk merrem me te perdorura!Ku eshte kercenimi ketu?Te degjoje Jozefina cfare thuhen per te ne Shkoder dhe cfare shkruajne komentuesit ne bllogje,duhet te padise 1 miljon shqiptare,apo jo DREAM coba?

  Reply to this comment
 21. Agim February 2, 17:02

  Komenti u fshi nga moderatori per arsye etike.

  Reply to this comment
 22. Nje mik qe te do te miren February 2, 17:49

  Sugjeroj te gjithe shkrusit ne kete gazete se duhet perdorur ” ç”kur duhet se po e shkaterroni fare kete gjuhe.
  p.sh” veçante ” dhe jo ??? ( veqante)???

  Reply to this comment
 23. Mark uk February 2, 19:07

  toni:Ne se vertet keni vene emrin tuaj tu vij turp per menyren si je shprehur.Mendoj se edhe nje njeri qe nuk e dine se c prinder ka,qe nuk dine se cfar eshte motra nuk flet ne ate menyre,ju kerkoj te falur se me sa duket i till je nuk duhej te shpreheshit ashtu.Po aq ma keq nese jeni ju i perdorur per nje 2000 lekesh.

  Reply to this comment
 24. Mark uk February 2, 19:12

  fred; Sikur dikush ti thoshte moters sate ashtu sic i ka thene ne SMS si ju duket,apo e kaloni qet me sa duket.

  Reply to this comment
 25. Horri i Bulevardit February 2, 19:25

  Zhozi ka te drejte, eshte perdorur pa menje nga shoket e sigurimit, puuuunsa inat me vjen, moj Zhozi, te kane perdorur para eres se revdhe mbas eres se re. (Para dhe mbas 90-tes)

  Reply to this comment
 26. jimi February 2, 19:50

  Ke te drejte moj Zhozfine { jo Buarnie} ta quash kercenim S.M.S ne qe te derguan gjate seances plenare te kuvendit! Po hakerimin e liderit tend te ndritur ndaj Taulant Balles diten per diell ne parlament te cilit i tha ta bej fytyren si kepuce c fare e quan.perkedhelje?
  Po deklaraten e idhullit tend shpirteror pas vrasjeve ne shesh ne 21 janar ne te cilin shprehu qarte etjen etij per gjak duke e theksuar se do te vras jo 4 por edhe 400 pote jete nevoja.S i e quan? Dhimsuri,perdellim, perkushtim per kete popull?!

  Reply to this comment
 27. MARKO February 2, 21:46

  Me Jozefinen shkohet vetem ne Zall-Kirit, ku tjeter?

  Reply to this comment
 28. Kol Tivari February 2, 21:56

  Kjo zhelja e Serreqit,jo vetem qe asht e perdorun,por dhe e perdale. Fale pamjes fizike,u ba dikure eksponente e rendesishme ne rradhet e spiuneve te sigurimit. Fitoi te drejten e nje specializimi ne Itali me firmen e aprovimin e PPSH-se,ndersa sot hiqet si antikomuniste. Paulin Ndoja ishte portieri ma i mire ne Shqiperi,por fale biografise,kurr nuk u leju me luejt jasht shtetit,as per Vllaznine e as per Kombetaren. Kuptohet….. Ai nuk pranoi te bahej spiun,kurse zhelja e Serreqit,ja hapi tetana partise,edhe shalet.Femen pa moral e pa karakter. Zhelefina e Zallit te Kirit.

  Reply to this comment
 29. Aedinse February 2, 22:19

  Kur doli e pidorme kjo mo: naten e pare apo naten e dyte, apo naten e njeqinjte?

  Reply to this comment
 30. karaqejfi February 3, 08:56

  ah moj Xhozi flet ne nje menyre te tille sikur e ke brenda…..

  Reply to this comment
 31. mira February 3, 09:48

  nuk e kuptoj ,me cfare ftyre del dhe flet kjo zhele,qe ia nxiu tv,cdo dite ne parlament per 8 vjet,e kujt po I vjen keq se te kane kercenuar ty? megjithese nuk shoh ndonje kercenim ne mesazhin e Frrokut perse moj zhele jeta jote eshte me e rendesishme se e 4 qytetareve,e me qindar te rrahur e te plagosur me 21J ANAR QE I KEMI PARE ME SYTE TANE NE EKRAN PA HARRUAR DHE PUNTORET E GERDECIT QE PUNONIN ME MEDITJE TE PADRINO YT?TURP TE KESHE,DHE BEN MIRE TI LEXOSH KETO MENDIME TE POPULLIT.

  Reply to this comment
 32. Mark uk February 3, 16:35

  Ne zall te kirat vetem motrat tuaja jan te permendura more shk..dhata.

  Reply to this comment
 33. korab February 4, 10:13

  JOZEFINA TOPALLI TI E MERITON TE JESH KRYEMINISTER E SHQIPRIS

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim