Jozefina dhe acidi krahinor apo fetar në politikë

September 7, 2015 13:22

Jozefina dhe acidi krahinor apo fetar në politikë

U bë një kohë që në ligjërimin politik, nuk po kishte provokime krahinore. Janë kacafytyr e po kacafyten boll, për gjëra me sens e pa asnjë lloj sensi bashkë, por ‘krahinizmi’, i potencuar apo i aluduar, ka munguar e është fashitur.

Por ja, është Jozefina Topalli, varianti femëror i skifterit blu, që e rikthen herë pas here.

Në vitet e opozitës, sidomos pas 2000-it, zonja Topalli e kishte “flamur” të saj të bërit fërtele të mazhorancës së majtë në parlament, me faktin se ajo e kishte lënë Shkodrën n`ta harrume.

Fakti që ajo mazhorancë rehabilitoi aksin Milot – Shkodër, nuk para vlente në bilancet e saj, që e nxirrnin veriun e persekutuar.

Por a ka ndodhur kështu vërtet?

Intepretimet sipas midesë, simpative e antipative politike, mund të bëhen parreshtur, por duke gjetur argument për çdo lloj qëndrimi, sado të kundërt, siç fjala vjen, Rruga e Kombit vërtet u ndërtua nga Berisha, por atë e ideoi e majta.

Por ama fondet e saj, të mbledhura nga qytetarët shqiptarë në formë të një takse në doganë, fluturuan  gjetiu, e kjo mbetet një njollë jo e vogël për të majtët.

Aludohet se qëllimisht Berisha e zvarriti ndërtimin e aksit të jugut, “për të mos çuar autostradën në fshatin e Gramoz Rrucit”, siç është shprehur një ‘ish’ afër tij, por aksi Tepelenë – Gjirokastër apo ai Fier – Vlorë, në qeverisjen e tij u ndërtua.

Përveç rrugëve, nuk ka tjetër “fushëbetejë” për të gjetur hilera politike me efekte të ndërsjellta jug-veri.

Si gjatë qeverisjes së majtë e si në atë të djathtën, nuk është parë kurrë të lulëzojnë qytete bastion, të njërës apo tjetrës kahje politike, përveç rastit ku në qeverisjen e tyre lokale, kanë ardhur njerëz të zotë, pavarsisht logos politike.

Mjaft të thuhet se sa qeverisi  Berisha, nuk lulëzoi as Tropoja e tij e lindjes e as Kavaja e deputetllëkut, që në të kundërt do ishte krejt e justifikueshme; pra, në rast se ato vërtet do përfitonin nga një avantazh i tillë.

E ngjashëm, nuk ka  parë hajër asnjë lloj qyteti shqiptar, për faktin se prej tij, mund të kishte ardhur iks kryetar qeverie apo ypsilon ministër.

Makar të ishte kështu.

Se të paktën, gjysma e Shqipërisë diç do ishte; shumë më e mirë se ç`është e gjitha në një rrëmet social / DITA

 

 

September 7, 2015 13:22
Komento

85 Komente

 1. Freud December 30, 21:22

  Po i perdore te gjitha lidhjet do tia arrish Zhelefine. Dil njehere andej nga Italia. Ajo qe bere ne Shkoder keto 8 vjet qe kaluan nuk ishte aspak mizore. Vetem renia e diges mungoi. Te fala nga Buna

  Reply to this comment
  • JOZEFINKA TOPALLOVIÇI December 31, 09:12

   Shoh qe Klorpromazina te ben mire zoti Zb..thje Qelbesira.
   Si zagar i fundurave te Senes nuk ta del njeri (as edhe kafshe).
   Nuk shoh ndonje dallim nga kjo shurrane ne majen e fikut ne Zogaj me ty kelysh i bindur ediramisto-ilirmetist.

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPORDHA September 8, 06:44

    He mo XUME, dole me emer tjeter tani. Po ne te njohim dhe nuk te ndahemi. Ke shpifur dhe pa te denuar nuk te leme o Jozefinka e qelbur qe ndron Nick name shpesh. Kujdes qelbesire.

    Reply to this comment
   • Pellazgu September 8, 07:14

    @JOZEFINKA TOPALLOVIÇI, XUME PROTOPAPA, BESJANA GUSHI RRUSHI

    Më bëhet qejfi që më në fund ke filluar t’i bësh thesar vërejtjet e mija, ke filluar të më lexosh me vëmendje dhe të më kopjosh terminologjinë. Të lumtë SHURRANE! Fjala shurrane nuk ekziston në fjalorin e shqipes. Atë e kam sajuar unë, posaçërisht për të përshkruar procesin e shurrëderdhjes nga truri yt pervers. Jam i lumtur që të paska hyrë në nënndërgjegje, aq sa ta përdorësh lirshëm në komente.

    P.S. Pavarësisht se ne ngacmohemi me njëri-tjetrin, me disa nga komentet e tua të fundit kam dëfryer realisht. Ta them me sinqeritet o zonja shurrane.

    Reply to this comment
    • Julieta Guraziu September 9, 02:24

     XUME ose Jozefinka ……,ka shume gjasa qe je ai ish sigurimsi qe ke gjetur nje vrime atje ne Amerike. Neser do te japim edhe me emer e mbiemer. O shurran! Edhe Besjana, edhe Xume, edhe Kume. Hahahaha

     Reply to this comment
   • YAAA September 8, 08:17

    PORDHACE

    Reply to this comment
  • p September 7, 21:44

   BOCCHINARA.thojshin m’itali.

   Reply to this comment
  • alda September 7, 22:07

   kjo ja fut kot

   Reply to this comment
  • Julieta Guraziu September 9, 05:48

   Kush thote qe kjo e ka pseudonimin Dizenjatoria? Ka edhe pseudonime te tjera si Kurva e Virgjer dhe Vrima e Pasme me shume Perdorime.

   Reply to this comment
 2. aro December 30, 21:30

  doli bucia

  Reply to this comment
 3. Ladi December 30, 21:36

  Kujt I plasi per jozin

  Reply to this comment
 4. Shkodrani December 30, 22:27

  Ik moj “Dizenjatorja” e sigurimit te shtetit. Me dhimsesh se te ka shtyp komunizmi,sidomos komunisti Hysen Laci. Te ka shtyp ne tavolinen e zyres,aq sa akoma te dhembin brinjet. Spiune ,llapaqene,tinzare e zagare. Taman trashgimtare e Cobajve,tregtareve te LESHIT.Spiune te Italianit,te gjermanit,te Enverit dhe te Sali Hajvanit

  Reply to this comment
 5. tol francezi it December 30, 23:33

  epo plot bere per shkodrianet tu keto 8vjet moj cuce leshi,se kot nuk e bere shkodren si venecia .

  Reply to this comment
 6. shpresa December 31, 01:43

  jozefine a te ban pershtypje kete komente qe te bajne .
  eshte vertet e tupershme per nje grua qe e uli veten kaq shume e te diskutojne si nje pacavure ,a vritesh ndopak se je edhe nene.
  sa per leket kthej ato qe I ke mare Shkodres se bukur ,te embel e te dashur qe fatkeqesisht te besoi dhe e ” perdhose ”
  kjo qeveri po perpiqet por mos harroni e gjeti shume bosh .leket I ka zozi . merjani

  Reply to this comment
 7. LALI December 31, 07:23

  MORE BUÇE A TE VJEN TURP KUR KOMENTON A E DI SE CFAR FLET CFAR BERE TI PER SHKODREN VETEM SE VJEDHE DHE PASUROVE NJERZIT TUAJ DHE TANI I QAN HALLIN NE DORE E PATE PER TETE VJET CFAR BERE IK MOJ BUSHTER SE NA FSHTIROSE DHE GAZETAT DHE TELEVIZORAT KUR DEL TI TE TE VIOJE TURP MOJ INJORANTE NDAN KRAHINAT TI JUG VERI POPULLI SHQIPTAR NUK KA PYTUR VERI JUG DHE AS MYSLIMAN KATOLIK TI DOLE E MENCUR DHE BEN KRAHASIME

  Reply to this comment
 8. rebeli December 31, 08:21

  Po jane kaq te poshter dhe te pacipe ,sa edhe genjeshtrat i bejne te lemerisura.

  Reply to this comment
 9. Nje qytetar! December 31, 08:26

  Rrenimi i nje vendi ndodh, jo vetem kur ka politikane psikopate si Sali Berisha por edhe, kur ne politike hyjne BUSHTRA ,si Jozefina Topallli!!

  Reply to this comment
 10. tirona December 31, 08:32

  I qan zemra per pushtetin .Bashke me salen duan te ngrene veriun kunder jugut si ne 97 ten ..Atehere ben kurban Azem Hajdarin , te shohim kujt ja kan vene syrin kesaj rradhe..sdo me bente cudi qe sala te bej jozin kurban se eshte kunder Lulit..

  Reply to this comment
 11. Toni i Madhe... December 31, 09:47

  PO per buxhetin e miljardave te Familjes moj topalle mund te na thuash diçka ,na tregon pak
  ne menyre qè ne te pakten dikush te behet miljoner nga arritjet tuaja, apo jane pronat,djersa e Popullit shqiptare qe ti ke arritur te pasurohesh per pak vite,hajt topalle lerja radhen te tjereve
  per politike se vete te ka mbuluar TURPI……………………

  Reply to this comment
 12. Agroni December 31, 09:55

  Gjithnje e me shume po i mbushet mendja popullit se sa mire veproi per largimin e ketyre plerave nga qeveria.Si nuk arijne kjo kope qensh te kuptojne verdiktin e popullit dhe te heshtin, per te miren e tyre dhe te nje brezi qe e degjeneruan totalisht.Ae kupton kjo shurdhjese qe ci punuan ketij vendi per 23 vjet ku sundoi mediokriteti urrejtia nje lufte klase e pa shembellt qe xhan o koha e Enver Hoxhes.Per keta tipa ka ardhur koha te veproje ligji,te denohen per veprat qe kane bere si dhe sekuestrimi i pasurise.

  Reply to this comment
 13. As December 31, 10:25

  Me vjen keq qe gazeta i jep rendesi dhe pa dashje i harxhon kohen lexusit. Gazeta duhet te kuptoje se me botimin e budallalleqeve te tilla do te merzise dhe largoje lexusin.
  Pavaresisht se per nje cfardo shanci, nje njeri teper i rendomte, si Jozefina, ngrihet ne pozicione te larta te administrates shteterore, gazeta duhet te kuptoje se ky njeri nuk eshte bere me i zgjuar, me i ditur, me i urte, me bujar, me largpames etj, perkundrazi shumica e rasteve ka vertetuar se behen dhe me te keqinj se c’kane qene.
  Kur evgjiti u be mbret, vrau te ane.
  I lutemi gazetes t’i kufizoje ne maxsimum keto postime pa vlere.

  Reply to this comment
 14. Horri i Bulevardit December 31, 11:30

  Kjo perudhe 23 vjecare e kaosit politik, me ka bere mua, qe shume ngjarje qe kane ndodhur mbas luftes se dyte boterore, ti shoh me qarte dhe te mendoj, se a e paten hak shume tradhetare plumbin ballit dhe tani e them me bindje, se edhe une po te isha ne krye, shume tradhetare do ti coja pa hezitim ne gijotine.
  Hedhja ne treg e ketyre fjaleve, nga nje ish spiune e sigurimit, duke bere haptazi thirrje per nje percarje veri-jug, pse jo edhe nje lufte civile ,nuk mund te kuptohet ndryshe dhe duhet te kete vetem nje pergjigje, PLUMBIN BALLIT.
  Te them moj gjyzele, mos harro, babai jot spiunoi vellain e vet, spiunoi xhxhain tend, qe ka qene nje burre me mend e spiunoi dhe e futi ne burg, per tju dhene ty dhe familjes se vet te ngushte, nje jete te qete dhe ti koj pise e perdale, sot krenohesh se je e persekutuar, dhe kete e ben ne kurriz te atij xhxhai, qe vuajti shume, qe babai jot e coi me duart e veta tek sigurimi i shtetit.
  Shkuarja jote jashte shtetit ne vitin 87, jep qarte se kush ke qene, ku nga ato mijra gra, u caktove pikerisht ti te jesh pjese e delegacionit, te bashkimit te grave te Shqiperise, te kryesuar nga Vito Kapo ne Rome, ne kongresin e grave boterore.
  Me thoni nje rast te vetem, qe nje i persekutuar, ka dale jashte shtetit, ne periudhen komuniste.
  Une kam qene atlet me ekipin e 17 nentorit, u caktuam qe ne lojrat mesdhetare qe do te zhvilloheshin ne Bursa te Turqise, te shkonim i gjithe ekipi yne se te gjithe ishim kampione e nenkampione ne 100, 200 dhe 400 metra, por cudia ndodhi diten e parafundit, kur une mbasi kisha marre porosite e rastit, ku dikush donte nje cakmak, dikush nje stilograf dikush nje triko e shume gjera te tjera, erdhi mandata nga profesor Gazheli, njeri i mrekullueshem, qe ishte trajneri i ekipit dhe me nje ndjenje faji, qe ene e dija se sishte faji i tij, me thote se eshte caktuar dikush tjeter ne vendin tend.
  Dhe moj Zhozefine, une isha kampion per te rinjte, ne 100 dhe 60 metra me pengesa dhe ne 200 metra isha nenkampion i Shqiperise.
  Si ka mundesi ti te shkosh jashte shtetit ne vitin 87 dhe sportiste te shquar, ne sporte, liheshin dhe zevendesoheshin nga sigurimsat.
  PHU, ti je turpi i Shkodres.

  Reply to this comment
 15. miri shkodra December 31, 14:20

  Megjithse nuk ia vlen te merresh me te , Shkodra e din mire se ku kan shkuar investimet e Jozefines. Se pari ne xhepat e saj, te Lorenc Lukes dhe bandes se horave te PD. Mbeturinat jane investuar ne rruge qe sot jane me keq se ishin.

  Reply to this comment
 16. MARKO December 31, 14:46

  Po sodit nga lokali i fshatit Zogaj, lendinat ne Zooteknike, ku i ka matur mire me Operativet e Sigurimit te Shtetit, ku bente takime neper ferra.

  Reply to this comment
 17. vezhguesi December 31, 15:34

  Horri i bulevardit tani e kam te qarte se profesioni yt eshte shpifja. Nese ti ke nje prove te vetme per akuzat qe ben je i lutur ta sjellesh perndryshe je nje zero si njeri qe jeton vetem duke shpifur mbi te tjeret. Ja une po te them me siguri qe ne 1987 topalli nuk ka shkuar jashte shtetit, e le pastaj per ato spiunlleqet ne familje qe jane sajesa njerezish te ligj. Meqe je kaq i informuar a me thua si quheshin me emra keto familjaret e Jozefines qe paskan spiunuar njeri tjetrin sepse jam mese i sigurt qe ti nuk di asgje.Plumbat ballit jane shprehje qe i degjoja nga goja e sigurimsave dhe nuk eshte cudi qe ti te jesh nje prej tyre. Ndoshta nuk te kane cuar ne Turqi se ti i sherbeje sigurimit me mire ne Shqiperi. Muhabetet e kafeneve tashme jane bere nje sport i preferuar i njerezve si puna jote.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit December 31, 17:54

   Vezhgues i PD-se, besoj se ke aq zgjuarsi te mesosh emrat qe ti kerkon, mjafton te hapesh faqen e Zhozefines ne Faceboock dhe meson shume per Cobot, qe me duhet te them, se jane ndare me dysh, nje pjese u persekutuan dhe nje pjese cuditerisht si hyri gjemb ne kembe.
   Por dicka mund te jap si deshmi, qe te bindesh se di me shume panvaresisht se Zhozi kujton se i zhduku.
   Kam qene nje mysafir i shpeshte tek familja Topalli ne Tirane, pikerisht Kolec Topalli, nje njeri i shkelqyer me nje grua zonje, shtepine e kan patur mbas ambulanves se madhe.
   Ne pergjithesi familja Topalli nga Shkodra jane familje e nderuar.
   Ka me mbiemer Topalli edhe nga juglindja nga vendi i Lasgushit.
   Ndoshta kerkon te mohosh se Zhozefina ska qene pjese e delegacionit te grave te Shqiperise, qe shkoi ne Rome, smund ta mohosh, le te dale vete zonja e zeze dhe te mohoje qe ska patur emrin e koduar Dizenjatore dhe qe ska dale nga Shqiperia para vitit 90-te, shume here eshte akuzuar, por asnjehere ska dhene fakte, se jane shpifje.
   Edhe dicka, nje person i ish sigurimit i nivelit te larte deklaroi ne nje interviste se: Sali Berisha dhe te gjithe ata qe po mundohen te nderhyjne ne arkivat e sigurimit, mos te mundohen kot, se ato arkivat jane te siguruara dhe dosjet jane ne kater kopje, ku nje kopje qe Saliu me zhozefinet se kane gjetur, eshte ne shirit.
   Mund te them se edhe Pjeter Arbnori ishte pjese e spiuneve ne burgjet komuniste, ashtu sic u be pjese e sistemit te sigurimit edje Mirakaj, qe Saliu e vuri ne krye te ish te perndjekurve politike, me urdhe te Ramiz Alise, per te permbushur me sukses, taktiken qe Katovica kerkonte te vinte ne zbatim.
   Vezhgues, a se kupton qe dielli i mashtrimeve perendoi? Une e di qe berishianet perenduan, por ishalla nuk zhgenjehemi perseri, se po u zhgenjyem edhe kete rradhe nga Edi Rama, atehere e them me bindje se edhe per kete 100 bjecar, ska me shprese.
   Prandaj leri salinjte dhe rrospite, por thuaj, ishalla kete rradhe do te kemi demokracine qe enderuam.
   Gezuar vitin e ri 2014.

   Reply to this comment
   • vezhguesi December 31, 18:52

    E para nuk quhen Cobo (nuk ka familje shkodrane me kete mbiemer)por çoba, kur merr neper goje te tjeret nuk ka “me duket”, nuk ka asnje ndarje me dysh te fisit sic thua ti., une nuk kam te bej fare me PD-ne por nuk me pelqejne keto si puna jote qe frustrimet personale i nxjerrin interneteve duke marre neper goje te tjeret. Ti shfren inatin mbi Jozefinen dhe vazhdon te votosh ato te cilet te penguan te dalesh jashte. Je pak kapcioz i dashur. Ato cfare thone sigurimsat vlejne zero pa prova, pasi vazhdojne punen qe benin dikur. Cfare lidhje ka qe ti ke frekuentuar Kolec Topallin pastaj??? Djale i mire, as Jozefina as i vellai nuk kane dale jashte para viteve ’90 e ajo nuk ka marre pjese ne asnje delegacion perfaqesues te organizates se grave. Mashtrimet po i bejne kermat e sigurimit qe leshojne akoma helm edhe tani. Me thuaj te lutem ne cfare date te vitit 1987 Jozefina ka dale jashte se dua ta vertetoj personalisht per te te pergenjeshtuar ty dhe te tjere llafazane blogjesh si ty. Me kaq sa ke shkruar kuptoj qe ti gjerat i di me te degjuar dhe nepermjet thashemethe sigurimsash. Te keshilloj te informohesh me mire e te mos fyesh te tjeret vetem se jane kundershtare politike, do te jepte me dinjitet.

    Reply to this comment
   • vezhguesi December 31, 19:12

    edhe mbi Pjetrin e shkrete mos hidhni balte kot se ka qene njeri me integritet . Ju jetoni vetem duke hedhur helm mbi njerezit e mire dhe votoni pasardhesit e gjakatareve te djeshem prej te cileve prisni demokraci e qytetari.

    Reply to this comment
    • moçalor + terùn + redneck = jugor January 2, 10:20

     @vezhguesi po mos u merr me moçaloret e jugut. injoranca moçalore ate pune ka me shpif e me spiunu.
     moçaloret ne vend se me punue merren gjith diten e me shpifje. pa pune, pa lek e tu hanger ne kurriz te tjerve
     per fat te keq na shkodrant ja kena pa sherrin moçalorve edhe sot po ja ndiejme pasojat e koleres se kuqe

     Reply to this comment
     • Horri i Bulevardit January 2, 11:25

      O ti shkodran prej Puke, sherrin keta mocalor qe i quan ti megjithese kane jetuar ne perlen e Shqiperise, sherrin komunist ja pane nga ju shkodrant dhe korcaret, se kta qe ti i thua mocalor, as se kan njohur komunizmin, por dolen komuniste nga Shkodra dhe Korca qe e sollen dhe sot pikerisht ju akuzoni si komuniste ate pjese qe u masakrua nga komunizmi qe sollet po ju.
      Ne qofte se nuk me beson, hap librat e partise dhe aty do te shohesh qe mbi 60% i ke shkodrane.
      Prandaj lerini pushtlleqet duke na treguar antikomunizmin tuaj, dhe kete e beni ne kurriz te disa prifterinjve qe ne fakt sishin komuniste por ishin fashiste, jo mut por kake.

     • vezhguesi January 2, 18:00

      Horri,
      tregoje drejt historine mos e shtrembero sipas qejfit se ato komunistet u masakruan nga Enver Hoxha qe nuk ishte as shkodran e as korcar. Nese lexojme ato librat si ti na del qe enveri themeloi PKSH-ne e te tjera nga keto qyfyre. Ndoshta ty nuk te pelqen po Shkodra dhe Korca kane qene perla te kultures shqiptare prandaj dhe diktatori i goditi egersisht, sidomos Shkodren, por keto gjera zor se i ke lexuar ne librat e PPSH-se. Mos shpalos me tutje injorancen kur flet per prifterinj se mund te habitesh nga patriotizmi dhe levrimi i kultures e gjuhes shqipe qe eshte bere nga kleri katolik ne Shkoder. Paske nje aleat te keq ne injorancen tende dhe akoma me keq qenke dhe njeri plot me urrejtje e nje gjuhe te ndyre e pa respekt. Ne Shkoder keto si puna jote i quajne “mi gjirizash”.

     • Horri i Bulevardit January 2, 18:51

      O rrot, merr dhe rihap librat e Enverit, mos bej sikur si ke lexuar, prandaj ju berishianet jeni sa te papare aq edhe te pabesueshem, se kerkoni te na mbushni mendjen me zorr ne te shumtat e rasteve duke gerthitur, se nuk keni qene spiune dhe militante te partise, rihape librin kur lindi partija dhe aty do te shohesh korcare dhe shkodrane i vetmi qe ishte gjirokastrit ishte xhaxhi.
      Se i vrau dhe i internoi kjo sme intereson dhe as me vjen gjynah, por se ishin ideatoret e konsolidimit te komunizmit, kete e dine te gjithe.
      Leni brockullat, Zhozefinen e ke pas spiune dhe mbaje, ajo dhe gjith rraca berishiane, srrine dot pa u fut ne bythen e ndonje partije dhe gjithashtu e hedhin poshte kur i nxehet bytha, shesin non e bab, per ideale. Hajde tung se sja vle me te dhon ty xhevab.

     • vezhguesi January 3, 00:51

      Per te ta mbushur ti duhet te kesh nje mendje. Fatkeqesisht kjo e jotja eshte bosh. Ti ne pamundesi argumentimi e kapaciteti arsyetimi ke zgjedhur rruget e lehte te shpifjes e te sharjes duke qene perfaqesues i denje i nofkes qe mban. Beju njeri sa nuk eshte vone e dil nga zoo ne te cilin e ke mbyllur veten se me mjaftoi vetem pak per te ta cjerre masken duke nxjerre ne pah se cfare llumi je.

     • XUME PROTOPORDHA September 8, 06:48

      Kjo ka qene spiune, por edhe qiune.

   • Partizani January 6, 17:34

    O “Horr…”!
    Mos u merr me keta SPIUNET PROFESIONISTE SERBE,qe i lepinin bythen te gjitha regjimeve!!!
    Vete fakti,qe ky lapangjos ngul kembe shume per te mbrojtur Zhelefinen,qe i ka dhene DERRMEN KALLAMOQIT te Institutit te Misrit e Orizit ne Shkoder,verteton si faktet e tua po i DJEGIN SHUME!!!

    Reply to this comment
    • vezhguesi January 7, 16:44

     Ja ku na doli prapa ferrave edhe partizani trim qe eshte mesuar te qelloje prapa kraheve shoket. Mua nuk me djeg asgje por me zbavit se deri ku mund te shkoje injoranca dhe thashethemi. Ore partizan as me thua kush e themeloi PKSH-ne sei bie te kesh qene ti ai qe luftove per serbet.
     Mua me pelqen e verteta ne driten e diellit, demagogjite dhe ideologjite e mykura jua kam lene juve “trimave” qe dini vetem te shani nga interneti.

     Reply to this comment
  • derdimeni January 1, 17:42

   Zhozi, dora vetë.

   Reply to this comment
 18. lili December 31, 15:48

  Horri,nje bravo mbasi po i tregoni shqiptareve kujt ia lane dore Shqiperine.

  Reply to this comment
 19. tirona December 31, 16:00

  jozefina per vete eshte katolike?
  a perdorin katoliket e mir fjalor te dhunshem?

  dhe nuk ka faj vetem kjo.
  edhe rama para ca kohesh na u vetdeklarua katolik duke i dhene nje shuplake pa arsye ateizmit dhe laicitetit qe na ka dalluar gjithmone

  Reply to this comment
 20. Zalli i Kirit December 31, 18:45

  Zoti vezhgues,qe hiqesh profet. Po te bej nje pyetje ty dhe rrospise spiune. Pytet vete çfare i kujton Asaj targa e makines SH 12-07 .Perdorej nga shume shofere . Sa per kujtese po permend nje Shahin CAKA. Pastaj rrjedh vete “historia” me spiune e llojit Jozefine…. ka pas dhe Operative te pa “mesuar”… Le te pergenjeshtroje kete targe qe e ka patur per zemer dhe ka “shetit” boll me kete makine….Gezuar dhe “ruajna o Zot nga afijet”….

  Reply to this comment
  • vezhguesi December 31, 19:00

   Zalli i kirit,

   Me thuaj konkretisht pa e dredhur bishtin se per cfare behet fjale. Cfare spiunlleqesh ka bere? Ke ka marre ne qafe? ke ka vrare a ka prere?
   Cfare dmth. te pergenjeshtrosh nje targe??? A e kupton sa absurde jane keto perbaltje. Mjaft me keto burracakeri anonimesh.

   Reply to this comment
   • VLORA January 1, 14:05

    VESHGUES…..nuk e kupton qe nuk eshte detyra e HORIT(pershendetje) dhe e Zallit te Kirit (gjithashtu pershendetje)

    te mbajne shenime me data dhe ore ku e kalonte kohen e lire Zhozi, te me falin lexuesit se do te jem pak me shume vulgar se sa duhet, po nuk u takon atyre te dine se cfare te mbathura kishte ZHOZI te bardha apo me me zemra te tipit LOVE , dhe si i vishte, mbare apo seprapi ku mbaronte pune, keto jane detyra jote ti dish …..vezhgues nuk quhesh, e atehere vezhgo me mire here tjeter

    Reply to this comment
    • vezhguesi January 1, 15:57

     Vlora,
     kur merr neper goje ose akuzon dike duhet te kesh prova perndryshe ky gjest quhet shpifje. Une e kuptoj qe ty nuk te ben pershtypje se e ke zanat te pergojosh dhe ndoshta je mesuar me metodat e enverit ku denoheshe pa faj ne baze te shpifjeve.
     Ty o derezi te paska ngelur mendja tek te mbathurat e grave e kerkon te arsyetosh me mend ne koke e me kembe ne toke, pika qe nuk te bie.

     Reply to this comment
 21. Taraboshi December 31, 18:49

  Po ketu ku ka dale Jozefina eshte MOTEL. sa kalon zallin e Bardhe per Zogaj. A thua te jete relaksuar?

  Reply to this comment
 22. shkodrani December 31, 19:53

  …more klysha komunistash po ku keni ftyre me fol per Jozefina Topallin..Se shkodra ne 2005 ishte katastrof..Por kjo ka bere dhe do tbeje per shkodren..E ju DELETED

  Reply to this comment
 23. S.p. December 31, 20:45

  Xhozefine ! Po boll moj se ty nuk te takon mo me hap gojen se ke ikun per LESH, populli i Shkodres skuadren tende per zgjedhje e kapi per zhelesh dhe e hodhi ne liqen.Kjo se ti me Salen liqenin jua cove ne shtepi me gjithe peshqit posht krevatit.

  Reply to this comment
 24. Mark uk January 1, 09:35

  Vetem emri qe keni vene tregon ma se miri se kush jeni.Horri i bulevardit e meritoni plotsisht ket emer,bile ju takojn edhe disa te tjer te ksaj natyre.Kurse ai qe permen Hysen Lacin tregon ftyren e vete e te asaj qe e ka lindur.Ka edhe te tjer qe kan punuar ne stacionin e misrit Shkoder.Jam i sigurt se komunista me 4 klas shkoll flasin kso gjerash,se kan menduar se do rrin tan jeten ne pushtet.Sidoqoft ata qe flasin keq per nje femer dhe jan shkodran e pacin faqen e zeze deri ne 7 breza.

  Reply to this comment
 25. VLORA January 1, 09:54

  Po perse moj Zhozefinke mundohesh kot, profecite e tua nuk pine me uje, se dikush nga te nderuarit komentues te njeh per DEZIJNATORE dhe ka te drejte sepse ti i njeh shume mire njgjyrat, i ke provuar te “tre rracat” te bardhe ,te zi ,te verdhe dikush tjeter te permend targa makinash, po perse moj ZHOSEFINKE nuk kishe shtepi dhe hotele per ta mbytur “lepurin ne pus”, pra ZHOZKE lere te ashuquajturen politke (nga ana jote) dhe rrifillo profesionin qe ke patur. MANTENUTE………..dhe lere sa mori SHkodra sepse kjo Vlora ime kur zotrote e hidhje shuren perpjete, (sepse tani urinon ne pozocion normal) merte 100 mije here me pak se aje Shkodra jote

  Reply to this comment
 26. SHAMIKUQJA January 1, 12:17

  XHOZ A KE HAP SHPIA PUBLIKE NE SHKODER PER 8 VITE QEVERISJE SE NJA DY I DI UNE NEN EMRIN TAN MOJ LAVIRE PUKE

  Reply to this comment
 27. "BALASHI" January 1, 15:45

  Vafsh ne djall. Mashtruese. Ti kete e the ne Parlament e Braçe me shifra ta hodhi posht. Bere nje krahasim me Tepelenen. Nuk di pse i urren aq shume tepelenasit. Mos valle… Ti ishe Kryeparlamentare, dhe zvendes presidente. Po tere aktiviteti yt zhvillohej vetem ne Shkoder. A thua Shqiperia ishte vetem Shkodra. Po mire vetem ne Shkoder, por atje bere kerdine e jo zbukurimin e saj…

  Reply to this comment
 28. VLORA January 1, 15:57

  Veshgues ………nuk te qaj jo , se do te na duhesh per qyfyre……… po ja dhe te qava, do te te qaj me (i), deri sa te kuptosh ku fillon koka dhe ku mbaron kemba
  Vazhdo se do ti duhesh DITES, per te plotesuar numrin e komentuesve,nuk e kupton qe je thjesht nje ushtar shume i vogel, ne mes te kesaj perandorije te madhe te komentuesve te DITES ke ngateruar blog, ndiz GPS- ne dhe ajo do te drejtoje te gazeta 55 aty ku dhe te takon

  Reply to this comment
  • vezhguesi January 1, 17:33

   Perandorite kane mbijetuar gjithmone fale sklleverve si puna jote por bota ka ecur perpara fale pak njerezve qe perdornin arsyen, intelektin dhe perballeshin me sfidat. Mos gjyko kot se nuk me behet vone as per te djathte e as per te majte.

   Reply to this comment
 29. S.p. January 1, 17:33

  Sa e lodh veten me komentuesit o “vezhguese”, pse ti do merresh me verifikimet e tyre, kuptohet qe ne komente disa gjera hiperbolizohen, revoltohesh me shume sec duhet.Ti nuk ke qene puntore operative as ne burgje dhe as ne D.P.Brendeshme Shkoder.
  Te mos e zgjasi shume shteti aktual e te hapi nje kategori dosjesh te politikaneve dhe te atyre qe nuk rrojne e kane qene politikane dhe do shikosh se mendimet e tua pjeserisht do ti terheqesh dhe do jesh e zhgenjyer.Une di shume dhe nuk me takon mua t’ju sqaroj se ka rregulla “sekreti shtetror”, tja leme ligjeve dhe strukturave perkatese.
  Ku ka ze nuk eshte pa gje thote “POPULLI”, besoj se nuk te fyeva per cfare shkruajta dhe mos u lodh te interesohesh t’me kurosh sic thoshe nje dite m.gj.th. e pata kaluar pa dashje cakun ndaj teje ne komentin tim “Per T.B.”. Nje vit te mbare.

  Reply to this comment
  • vezhguesi January 1, 18:22

   s.p.

   Une jam i pari qe do te desheroja te hapeshin dosjet. Arsyeja qe une nderhyra eshte pikerisht se jam i sigurte per cfare mbroj. Kete ceshtjen e zerave e ka perdorur shume edhe sigurimi per te njollosur figura te nderuara sidomos ne Shkoder qe ka qene qendra e rebeleve ndaj regjimit.

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit January 1, 19:46

    Vezhguesi berishian, te uroj vitin e ri ty dhe familjen, gjithmone ne qofte se nuk je pjese e klanit hajdut berishian.
    Ke te drejte, quhen Coba, jo Cobo e po crendesi ka, keto akuza i jane bere Zhozefines edhe ne sy para publikut dhe i vetmi reagim i saj ka qene, Pa ti mar kenke klysh komunisti mar.
    Shif mar gjyshin tand komunist, jo moj zonje, gjyshi im esht vra me arm ne dore kunder fashizmit, pa ardh komunizmi, si me akuzon ti gjyshin tim, kur ai u vra si deshmor dhe dha gjith pasurin per luften.
    Ky ka qen nji dialog midis zonjes Dizenjatore dhe nje demokrati te oreve te para, ne vitin 2007.
    O vezhgues, nuk mbulohet dielli me shoshe.
    I vetmi qe duhet te gezohet nga kjo katrahure berishiane eshte shpirti i Enver Hoxhes, se Berisha me zhozefinet, bene ate qe shume nga ata qe dolen te paret per liri e demokraci, sot jane me te arsyeshem, me figuren e Enver Hoxhes se njeriu gjithmone zgjedh te keqen me te vogel.

    Reply to this comment
    • vezhguesi January 2, 08:05

     Qe ne fjaline e pare kuptoj qe ne mungese te argumentave nis e me sulmon mua me akuzat bajate “berishian”, “familja berishiane” …No comment .

     Pasi hodhe akuza ndaj familjes çoba tani na del me ” c’rendesi ka cobo a çoba”??? A e kupton sa e zhvlereson pozicionin tend?
     Nuk te paskan pelqyer reagimet e Jozefines dhe kjo per ty eshte argumenr i vertetesise se akuzave.
     Une psh. kur kam degjuar akuzat e Braces dhe te Balles kam qeshur me te madhe per prockat ne lidhje me familjaret duke filluar qe nga emrat e duke mbaruar me akuzat si bashkepunetore me sigurimin. Cfare duhej te kish bere Jozefina t’i kish shpjeguar injoranteve si Brace e Balla historine e saj familjare ne ato pese minuta ne parlament. Le te lodhen e te shfletojne arkivat e do te gjejne mjaft materiale ose te informohen nder familjet e vjetra shkodrane. Ja po te them nja dy gjera si bonus : Si ka mundesi qe duke pasur nje status te tille (sic ai qe thua ti, sigurimse me pjesemarrje ne organizata partie, me dalje jashte shtetit) Jozefines nuk i ka dale e drejta e studimit gjate regjimit, e pra ka qene e shkelqyer ne shkolle e mbi te gjitha ne matematike (mund te verifikosh), po vellai i saj volejbollist i shkelqyer me vllaznine (mund te verifikosh edhe kete) perse nuk ka mundur te dale kurre jashte gjate regjimit???
     Perfundimisht, me binde per ate cfare mendoja ne fillim per ty, qe merresh me llafe kafeneshe e i shperndan neper internet si te verteta. E njejta gje ndodhi edhe kur sulmove Bogdanet per te cilet thoje se e mbajne veten si “tironc” por te pergenjeshtroi artikulli i Ramazan Bogdanit ku shkruante qartesisht se Bogdanet ishin te ardhur.
     Po ta perseris nese deshiron te kesh pak dinjitet, mos sulmo familjet e njerezve kot me kot per gjera qe i ke me te degjuar. Diellin me shoshe e mbulojne shpifjet si keto te tuat, une te kerkova disa here te hedhesh drite por nuk e bere. Mendo tani sikur te ishe ti objekt i shpifjeve te vazhdueshme si do te reagoje? Mund te kish edhe nga ata qe do te thoshin “ku ka ze nuk eshte pa gje” e ne syte e nje blogu ti do te rezultoje fajtor.

     Reply to this comment
 30. S.p. January 1, 19:50

  Nuk kam ndermend te replikoj per cfare mu pergjigje, sepse e mbylla duke te uruar , mbase edhe qendrojne ato qe thoni ne koment, nuk beje “profetin” per asnjerin…T’ja lem kohes.

  Reply to this comment
 31. SKENDER BEU I VJETER January 2, 01:30

  E HANGRE JOZI E HANGRE.JO MIKUN SE ATE E KE HONGER QE NE INSTITUTIN E MISRIT NGA HYSA,PASHUKU,PO E HANGRE MOJ JOZI HUMBJEN E ATYRE QE VODHE.SHKODRA BOLL KA MARE NGA TY SE E KE BA SI VENECIA,KURSE KORCA NUK BERI DOT ATE QE TI SHTRONTE RRUGET PE LESHI ME KALLDREM SI DIKUR DHE PAZARI QE ASHTE ME I BUKURI NE BALLKAN KA MBET AKOMA I MJERUMDHE NUK JA GJALLNU ZANATET DHE TE KETE BUKURI PO VETEM MALLNA KINE SHEH.PER KETE JEPEN PARET MOJ JOZE TE RESTAUROHET PAZARI.PO TI E HANGRE MOJ LOKE ENE TE BEFT MIRE.

  Reply to this comment
 32. vezhguesi January 3, 10:29

  Na mungonte vetem skender beu i karagjozeve per te bere aheng, ky e paska me te hongme e pa te pime. Qejfe qejfe kjo dynja. Mos u merzit se ate Pe leshi tani e ke zv. kryeminister keshtu ke per ta honger ashtu si te pelqen ty.

  Reply to this comment
 33. hakiu January 5, 21:19

  nuk eshte e zeze por e meriton:

  http://www.youtube.com/watch?v=R044sleOW6I

  Reply to this comment
 34. Grava January 5, 21:37

  Zhelespina per pa kordonke !

  Reply to this comment
 35. nendetsja 105 January 6, 00:04

  Z. Vezhgues meqenese permende vellain e Xhozefines sportistin e talentuar mos harro te shtos se pseudonimin e ka pasur “pasuesi”.Sa per udhetimin e Xhozefines ne Itali para reniesse diktatures ky eshte fakt jo hamendje. Horri e ka gabim, se Xhozefina nuk ka shkuar ne Rrome me Vito Kapon, por ne Trieste me tragetin Espresso Greccia te shoqerise Adriatica Navigazione. Intinerari ishte Durres-Trieste. Xhozefina ishte e shoqeruar nga ishoqi, me te cilin kishin bere zyrtarisht celebrimin por jo dasmen. Per me shume hollesi kontrollo kartelen e Xhozefines te ish dega e vizave. Ne kete kartele shkruhet qarte, qe Xhozefina eshte BP(bashkepunetore dmth. spiune Sigurimi), jepet edhe pseudonimi. Fatkeqesisht askush nuk i ka treguar Xhozefines per gjurmen e lene te dega e vizave. Nga Triestja Xhozefina ka udhetuar ne disa qytete te Italise, perfahire dhe Rromen. Per me shume shiko raportin e Xhozefines me shkrim dore (holograf), qeka bere Xhozefina per udhetimin e saj ne Itali. Po qe gjalle ish kryetari stalinist i Deges se puneve te brendshme Shkoder capajev Taçi, pyetese di goxha hollesi per Xhozefinen!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
  • vezhguesi January 7, 17:17

   nendetjsa 105

   kjo e pasuesit me doli e re sepse kushe paska shpikur nuk paska pasur as fantazi. A ka mundesi te me thuash ne cfare dokumentesh e paske gjetur e te tjera gjera konkrete. Me vjen keq por akoma shoh qe shtohen elemente behen aludime por nuk jepen data konkrete. Me sa mora vesh nuk rezulton asgje, jo me kartele, tek dega e vizave qe provon qe ajo te kete udhetuar bashke me te shoqin per ne Itali. Per kete rezymene e udhetimit me duket se je frymezuar nga shkresurinat qe i detyronin te mbushnin njerezve qe udhetonin jashte shtetit ne lidhje me itinerarin, ke shkonin te vizitonin, ku shkonin etj. Pastaj i fut edhe nje holograf se ben shume stil filma me spiunazh, kur dihej qe edhe makinat e shkrimit mezi i kishim e me se shumti shkresat shkruheshin me dore.
   Keto hollesite qe di capajevi dhe qe i ditke edhe ti, perse nuk mi thua direkt pa patur nevoje per Capajevin.
   Nese gjerat do te ishin sic po i pershkruan mendoj se do te kishin dale ne drite me kohe ashtu sic u shkrua per shume te tjere me deshmitare, data, fakte, denime. Kjo percjellja nen ze si telefoni i prishur e ketyre “te dhenave pikante” me duket nje tentative e stilit , njollos njollos se diçka do te mbetet.

   Reply to this comment
   • dhori April 1, 08:51

    Me vjen keq qe ju po beni te kunderten e asaj qe deshironi.
    Po pergojoset shume keq nje grua qe edhe pse ka dhene shembuj per keq ne pergojosje nuk meriton kurrsesi te poshtrohet nga ne qe “komentojme” duke u fshehur pas pseudonimeve.
    Edhe nese ka qene bashkepunetore e sigurimit nuk eshte turp. Nuk eshte turp ti sherebesh vendit tend ne asnje kohe, as atehere, as sot. Turp eshte tu sherbesh te huajve dhe ky turp ka te njejten peshe si atehere edhe tani dhe kurdohere. Edhe nese ka qene jashte shtetit ne ate kohe nuk do te thote se eshte e lige. I lig je kur shpif per te tjeret.
    Zonja Jozefine nuk perfaqeson Shkodren dhe askush nuk perfaqeson qytetin e lindjes. Ajo ishte Kryetare e Kuvendit dhe perfaqesonte Shqiperine. Une kam shume fakte qe ajo nuk na ka perfaqesuar mire, madje ne ndonje rast na ka turperuar, por keto nuk na japin te drejten ta poshtrojme me fjale rrugesh. Tani eshte nje qytetare si te gjithe ne dhe perfaqeson veten dhe familjen e saj. Ta kritikojme per deklaratat e saj publike (kush e ka per edukat edhe ta shaj per keto deklarata), por c’dreqin kemi me jeten e saj. Te mendojme pak se ajo eshte nene dhe nga nje nene kemi lindur te gjithe. Ajo eshte gura dhe shumica jone kane gra ne shtepi.
    Boll me!

    Reply to this comment
 36. mergimtari fv January 6, 00:11

  Kjo faqezeze eshte turpi i femres shqiptare , se per politikane nuk eshte e vetme si idiote se ka nga te gjitha partite shqiptare qe jane te gjitha te nje kahu sepse mungon alternativa politike liberale , republikane , nacionaliste e vertete shqiptare , me vjen keq komentues te dashur qe bini viktima te ketij llumi 23 vjeçar te komunizmit te kamufluar qe nuk ka asgje te perbashket me demokracine perendimore , se fundemi ju uroj nga zemra ne mergim Gezuar Vitin e Ri 2014 shendet e lumturi ne familjet tuaja , paçi vetem gezime e hare me te dashurit tuaj te zemres , ju keshilloj mos u zini per mustaqet e çelos kur thote populli . suksese per 2014-en te nderuar redaksi e bashkepunetore te gazetes DITA

  Reply to this comment
 37. mentor January 6, 09:42

  Jozefina eshte akuzuar hapur publikisht si bp e sigurimit te shtetit.I eshte bere prezente edhe pseudonimi . objekti i punes. si bp K.intelegjence rinise ne Shkoder . lidhjet me interes ne Itali e kryesishte ne Vatikan .Vatikani ishte objekte zbulimi i sigurimit shqiptare,jo vetem nepermjete propogandes qe zhvillonte me radio etj por edhe ne dergimin e njerzeve si viziotore me detyra ne Shkoder tek lidhjet e tyre me qellim informacioni.
  Kandidati midis te tjerave qe eshte studjuar nga sig. i shtetit ne vitin 1985-1986 ishe Xhozefina
  U pregatit me detyra per te shkuar ne Itali,eshte e vertet kete nuk e thote vetem Horri per i eshte thene publikishte ne Parlamente. I eshte kerkaur te jap shpegime se cfare perfaqeson Dezinjatrorja.
  As nje here nuk eshte prononcuar.Keto jane fakte qe Shkoidra i di.Me pare u dergua ne Universitet me legjendat te pregatitur mire ne opinjon.Keto legjenda per ta jusifikuar u perdoren edhe perpara lidhjeve te saj familjare dhe miqesore per viziten ne Itali.
  Po keshtu eshte paraqitur edhe para stafit petagogjik ne UTiranes.ish pedagoget e saj e dine mire. E rendesishme mendoj une eshte pse u zgjodh Xhozi nga Berisha kryetare paralamenti, pse u zgjodh krytar paralamenti Pjeteri,pse Gazidedja kryetar shiku.pse u zgjodh kryetar i te perndjekureve Miraka,pse zv,kryeminister Pollo pse Bode minister i financave ……..A nuk dihet publikishte qe zyra e Bodes si shef plani ne koop ka qene baze e sigurimit dhe Bodja ka qene bp i mirfillte i sig.Pse pikerishte kjo kategori u vune ne poste drejtuese te PD dhe te Qeverise se Berishes.Pse Berisha kete katgori mbane afer,c,lidhje ka me ta etjj.

  Reply to this comment
  • vezhguesi January 7, 17:29

   mentor,

   merr fryme o njeri, cila shkoder i di? Hamendesimet e tua ti i paske ngritur ne rangun e fakteve? Cfare ishin keto legjenda qe u pergatiten para se te dilte jashte? Ne cilin universitet paska studjuar? Me cfare detyrash u pergatit? Qe te jete thene publikish ne parlament nuk perben prove sepse ne parlament kemi degjuar te thuhen lloj budallalleqesh.
   Ti po sjell ketu versionin e n-te te “aktivitetit” te Topallit. Cilet jane keta pedagoge qe e ditkan kaq mire? Si nuk foli asnjeri mer jahu…Ajo qe me çudit qe ne te gjitha versionet qe lexoj, gjerat nuk puqen. Keni mesuar nje nofke “dezinjatorja”, i keni futur edhe nje “edhe te afermit bashkepunetore” dhe pastaj o burra secili i ka meshuar fantazise alla James Bond. Si nuk u lodhet ore njerez duke marre neper goje dynjane. Topalli ka bere gafat e saj ne politike me PD-ne por kjo nuk do te thote te shpifni pa dogane ne kete fare feje edhe per jeten e saj para viteve ’90.

   Reply to this comment
 38. Bilal camurri January 6, 15:52

  Kurre kjo ftyre e urryer si zhozefina nuk ka dale me lakuriq se cfare perfaqeson.Ti kerkosh me qiri keto mostra nuk i gjen dot .Sikur Kadri Hasbiu ta bente kuadrin e Partise Demokratike nuk do te mblidhte fetyra me te poshtra,llumin e bashkepunetoreve te sigurimit te shtetit me ne krye “Penicilinen”Sali Berisha, Mjere ne,kush na ka drejtuar!

  Reply to this comment
 39. panajoti January 6, 17:32

  Te nderuar komentuesa nje gje dua me di ai lexon keto komente kjo ish kryetarja dua me edi si ndihet a i ben nai cik pershtypje pasi me sa kuptoj une kesaj ikplasur cipa nuk merr vesh me eshte bere si padroni isaj sala nuk marrin vesh bjeru sa te duash fytyra etyre eshte bere shollee

  Reply to this comment
 40. w April 1, 03:24

  KUSH DO TE DIJE SE KUSH ESHTE KJO WHORE E DY SISTEMEVE MUND TE LEXOJE ME POSHTE

  E KEQJA ESHTE SE SI PUNA E KESAJ JANE SHUME..

  KRIMI ME I MADH QE U BE PAS 1992 ISHTE QE NUK U HAPEN DOSJET E SIGURIMIT TE SHTETIT DHE TE AGJENTURAVE TE HUAJA SIDOMOS NE KOHEN E PRESIDETIT TE SHQIPERISE WILL RAJERSON (BERISHA ISHTE VETEM NJE YESMEN SI BUJAR NISHANI SOT…)

  Jozefina Topalli, ‘vajzë e Sigurimit’

  Në një analizë në Albania Plus, gazetari Robert Papa, i bërë i njohur në fillim-vitet ’90 me emisionin “Fokus”, e konsideron Jozefina Topallin si “Vajza të Sigurimit”. Në shkrimin e vet, Papa, synon të analizojë përplasjet Topalli-Arvizu, dhe e nis duke sulmuar ish-kyeparlamentaren sepse ajo: “….që më 1987 merrte dy pasaporta dhe vizë për në Itali, (ku ka kontaktuar një spiun të Sigurimit në Vatikan për llogari të Sulo Abazit) sulmoi egër SHBA, duke dashur që PD të humbasë sa më shumë kuota dhe të shfaqet si antiamerikane…”

  Në një qëndrim pro-Bashës, Papa konsideron se “zemra e PD, militantët dhe qëndrestarët janë pro-amerikanë e pro-perëndimorë. Jozi, Genci [Pollo] dhe varkarët realë të Bllokut, nuk e durojnë dot mendimin perëndimor. Jozi, e njohur ndryshe si “bija” e Sigurimit, sepse ata e çuan në Itali qysh më 1987, ka xhelozi sepse edhe Basha në dukje ka kostum perëndimor, ndaj nuk duron dot…”

  Shkrimi i plotë/Nga Robert Papa

  Jozefina Topalli, e cila që më 1987 merrte dy pasaporta dhe vizë për në Itali, (ku ka kontaktuar një spiun të Sigurimit në Vatikan për llogari të Sulo Abazit) sulmoi egër SHBA-të, duke dashur që PD-ja të humbasë sa më shumë kuota dhe të shfaqet si antiamerikane. Por nuk mundet dot, as ajo e as Pollo i mefshtë. Olldashi ka të drejtë kur kundërshtoi Pollon si kryetar i Komisionit të Medias.

  Në Kongresin Amerikan, të gjitha komisionet drejtohen nga shumica sepse është non sens që pakica të drejtojë komisionet. Zemra e PD-së, militantët dhe qëndrestarët janë pro-amerikanë e pro- perëndimorë. Jozi, Genci dhe varkarët realë të Bllokut, nuk e durojnë dot mendimin perëndimor. Jozi, e njohur ndryshe si “bija” e Sigurimit, sepse ata e çuan në Itali qysh më 1987, ka xhelozi sepse edhe Basha në dukje ka kostum perëndimor, ndaj nuk duron dot.

  Ndërsa Genci, edhe pse ka studiuar për arkeologji në Austri, kur dihej se kush shkonte në Evropë në shkolle para vitit 1990, kërkon të rishfaqet sërish si “yesman”, siç e cilësonin analizat e Departamentit Amerikan të Shtetit. Pollos nuk i falet. Përse nuk reagon Eduart Selami? A është dakord me këtë frymë antiamerikane të PD-së? Duke qeshur si qaraman në një tryezë ushtare të SHQUP-it ballas Arvizusë, tregoi se është deri në vdekje kundër Berishës dhe amerikanët i dinë ndonjë veprimtari, deklaratë apo premtim, për të mënjanuar ish-shefin e PD-së. Selami pret ta bëjnë nën kryetar apo sekretar?! Turp!

  Reply to this comment
 41. D O K L E A T I April 1, 03:51

  GJITHKUND NE BOTE MERREN PARASYSHE KARAKTERISTIKAT REGJIONALE, ETNIKE, RELIGJIOZE.. SI ELEMENTE TE PERFAQESIMIT NE SHTET. MU PER KETE KEMI NJISI FEDERALE, REGJIONE, KRAHINA, SHTETE FEDERALE.. NESE NDONJE REGJION APO ETNICITET, PER SHKAQE TE NDRYSHME ESHTE LENE I PRAPAMBETUR, ATEHERE PERDOREN MJETE DISKRIMINUESE NDEJ TE ZHVILLUAREVE.

  Reply to this comment
 42. shqip hesapi April 1, 04:36

  Thoni c’te doni,Zhelja i ka te gjitha te keqijat.As me shume e as me pak se Saliu.Mendoni sa here Saliu ka perdoruar realisht plumbat ,Zhelja i ka miratuar me fjale duke thene qe Saliu duhet t’p kercase “plumba ballit ” cilitdo qe del kunder PD-se

  Reply to this comment
 43. Sony April 1, 12:59

  Zhelefina eshte si Jezu Krishti per Shkodranet, ajo arriti te shumonte peshqit! Shkodranet ja dine per nder. Nuk kishte me nevoje me ik ne liqen me peskku, Zhelefina ja solli te shpia!

  Reply to this comment
 44. faro September 7, 15:22

  Sa poste te rendesishem ka patur kjo grua, kjo nene!
  Ju lutem te gjitheve qe shkruani:
  A mban mend ndonjeri te pakten nje mendim, propozim, apo ide te hedhur nga kjo ne sherbim te Shqiperise e te Shqiptarizmes?

  Reply to this comment
 45. asi September 7, 16:12

  Imagjinoni sikur te zgjedhurit tane te punonin me perkushtim per popullin…Si do ishte panorama ne Kuvend e ne vend.Por ata jane me se shumti ”te zgjidhur” nga prangat e ligjit.Ata kane pranga,pothuaj shumica e tyre,por ato pranga ja kane vene ligjit,i cili vazhdon te kryeje denimin pa te drejte apelimi.Pa dale ligji nga burgu,per tja leshuar qelite gangstereve me kollaro,ne do mbesim duke bere varavingo Shtepi-dera e burgut,ne pritje te lirimit tone te perbashket.Shikoni si bertasin hijenat koncensioniste,pasi shiten cdo gje,vrane ke deshen majtas e djathtas,bejne thirrje per kryengritje,permbysje,terheqje zvarre etj.Kjo i duhet se nuk mund te rrijne pa kolltuk.Shikoni Bashkine Shkoder,populli i votoi me mbi 10 000 vota para dhe asgje nuk ka levizur,asgje.Levizja do behet,por do kete formen e nje holokausti brenda llojit.Ketu jemi e do degjojme,te nderuar.

  Reply to this comment
 46. drini_tirana September 7, 18:52

  Kjo duket qe eshte fycke fare , duhet vizituar se shte me te meta. Vaj halli kush e ka drejtuar Kuvendin e Shqipetise! Turp per shkodren ne cfare niveli perfaqesimi ka rene!

  Reply to this comment
 47. drini_tirana September 7, 18:54

  Kjo duket e luajtur nga fiqiri. Fyck fare. Mjer ne kush e ka drejtuar Kuvendin e shqiperse, Turp per Shkodren ne cfare niveli perfaqesimi ka rene!!!!!

  Reply to this comment
 48. lato September 7, 19:44

  Nuk e mbron dot Jozin.Eshte zhyer keq ne llum.Ka gjynafe te vjetra dhe te sotme per te lare.

  Reply to this comment
 49. fatir September 8, 05:07

  OR ZOTERI PSE E OFENDONI ZHOZIN.HEREN FUNIT QE FOLA ME XHOZIN ME THA SE HEQ DORE NGA POLITIKA DHE UNE I KOM PROPOZU M.Q.S.NUK PO GJEJ DREJTORESH (CACA) PER BORDELLON I THASH HAJT U PA PUNA PO E PUNSOJ SE E DI QE KET PUN XHOZI E QA KA TALENT S’KE C’I THU. KA BO PRAKTIKE DHE ‘
  GUIDE T’FORT ME SALEN E VICI DOLIT MESANEJ HYN LOPA,ME LULE BASHEN SI LEZBO,ME RISTAN KURVEN DHE SHUME ZAGAR TE TJERE.BUCAT DHE TRADHTARET NUK KANE AS KOMBSI DHE AS KRAHINE NUK KA FAJ SHKODRA QE XHOZI O KU..
  …….V E STAZHIONUME.

  Reply to this comment
 50. Klodi September 8, 07:26

  pas Mesial Dodes, Jozefina mund te themeloje Ligen e Veriut

  Reply to this comment
 51. SHISHJA E RAKISE September 8, 19:47

  kjo eshte gruaja ma perverse qe mban shkodra brenda dhe ma e ndyra nga malsia e madhe deri ne bushat

  Reply to this comment
 52. Malesori September 9, 07:16

  Nji kjo me paret e popullit fukara ( e ky popull do ti laje ato pare borxh ) brodhi gjithe boten dhe provoi te bardhe,te verdhe,te kuq e te zinj ,tani do ti ket shku mendja per JESHIL nese ka ne bote???????

  Reply to this comment
 53. Malesori September 9, 07:17

  JESHIL nuk ka moj Jozi mos kerko mo se u ke fo.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*