Topalli: Berisha duhet të rikthehet në drejtimin e PD-së

December 18, 2015 21:38

Topalli: Berisha duhet të rikthehet në drejtimin e PD-së

Ish-Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli shprehet pro idesë për rikthimin e ish-Kryetarit Sali Berisha në krye të PD-së.

Në një intervistë me gazetarin Turjan Hyska në emisionin ‘Oktapod’, Topalli tha se modeli i liderit Berisha po tregon që ka të ardhme për politikën e Partisë Demokratike.

Deputetja demokrate nuk iu përgjigj pyetjes nëse Kryetari i PD-së, Lulzim Basha është një lider, por ajo tha se modeli i Berishës po faktohet se është i nevojshëm dhe premtues për të ardhmen.

Topalli foli edhe për procesin e dekriminalizimit, ku tha se roli i Ambasadorit Donald Lu ka qenë kyç në të gjithë hapat e krijimit dhe miratimit të ligjit në fjalë.

Ndërsa u pyet për deputetin Taulant Balla, Topalli kërkoi ndjesë për fjalët me të cilat i është drejtuar kur ajo ishte Kryetare parlamenti, edhe pse shtoi se deputeti socialist i meriton plotësisht.

December 18, 2015 21:38
Komento

29 Komente

 1. Diferenca pa Moralin December 18, 21:48

  Te gjithe individet qe bukuruan kryet e pluhur_alizmit shqiptar, jane pa asnje medyshje
  te pasinqerte me popullin shqiptar. Ketu nuk ben dallim, thuajse askush qe u shfaq ne krye te partive, PS-se derivat i pare dhe PD-se derivat i dyte, te PPSH-se.

  Vazhdues te drejteperdrejte te PPSH-se merret vesh ishin ata qe qofte edhe vec formalisht mbeten ne PS. Ata, as per sy dhe faqe, nuk e mohuan Enver Hoxhen. As per sy e faqe, nuk kerkuan ta “gjykonin” se paku si vrases te ish-shokeve te tij (Grupet “armiqesore” te viteve ’70 deri tek ai i Mehmet Shehut), me te cilet bene bashke diktaturen mbi te gjithe shqiptaret. Nano, Meta, Majko, Pellumbi (permendim vetem keta qe ishin ne krye te PS-se) etj ia paten me hile edhe ish-komunisteve te thjeshte, qe nuk e dinin se “opozita”, PD-ja, ishte misionarja e tyre. Keta njerez te thjesht, te paditur, qe kishin besuar naivisht komunizmin, vazhduan te besonin tek “ideali” i tyre dhe e urryen PD-ne si parti e se Djathtes, gje qe s’ishte aspak e vertete. Nese do ishin rrefyer te hapur, nese nuk do ishin bere pjese e Lojes Pluhur-Aliste-Katoviaciane, Shqiptaret do ta kuptonin e donin me shume njeri tjetrin, sepse, nje pluralizem i vertete, do te sherbente per te gjithe…

  Partia Demokratike do duhej te kishte ne kreun e saj, mbase jo ish te burgosur politike te shume-vuajtur (per ta shmangur teorikisht, a priory, nje revansh te mundshem), por nje grup te pa parti por pa simpati ndaj komunizmit te ushtruar nga koha e qoftelargut. “Katovica” ( pak rendesi ka nese erdhi nga Moska apo ishte pjelle e bizantinizmit te kuq te vete Tiranes) nuk e lejoi kete shans. Berisha dhe Pardesybardhet, mashtruan jo vetem ish-komunistet e thjesht, duke u sjelle gjoja si opozitare te tyre, por me se keqi, mashtruan shtresen e munduar, te persekutuar e te burgosur te kundrave te hershem dhe te mevonshem te komunizmit si diktature ne pushtet afatgjate. Duhet te ndjehen pergjegjes per kete Loje te Pa-principte, te pa-moral, dhe si te tille do fiksohen ne kujtesen e shqiptareve.

  Edhe Partite E Vjetra, tradicionalisht antikomuniste, si Balli Kombetar apo Legaliteti, nuk kishin te benin fare me historine politike qe prodhoi emrat e tyre. Ata u kryesuan nga njerez te hedhur ne fushen e kesaj Loje, per ta bere qesharake edhe nje here historine, permbysur me pare nga historianet zyrtare te komunizmit.

  Ata qe jemi rrekur t’i quajme e t’i mbajme si “intelektuale” te komunizmit, s’mund te ishin dot te tille, gjate diktatures, por turperimin e tyre e nenshkruan edhe “ne kete fare lirie pluraliste false” qe ata e trumbetuan me po aq zell sa komunizmin dje.

  Ashtu si Enver Hoxha (ende “Hero i Popullit”), qe ishte Mecenati, Perkrahesi dhe Mbrojtesi i ketyre “intelektualeve”, deri dje, Te Ngarkuarit per Pluhur-Alizmin vazhduan t’i mbanin ne rresht me po te njejtin mision: titujt e dekoratat e levdimi i tyre vijuan, duke ndryshuar vec emertimin formal, pa ia hequr titujt Komandantit, pa ia kthyer pronen pronareve legjitime, pa bere as edhe “gjyqin moral” diktatures, edhe pse ne sy te Popullit (te konsideruar si Turme) te gjithe bashke e shanin dhe e mallkonin!

  Permbi zerin e gjithe ketij lloji, u degjua asokohe zeri i Edi Rames…

  Po ky ze, ne fushaten e mbrame elektorale, e konsideroi fitoren e tij si “fund te periudhes se tranzicionit”, por ende nuk eshte shprehur se e tera ishte vazhdim i deshtimit te komunizmes, dhe jo e kundershtareve dhe inspiruesve kunder tij.

  Shqiptaret jane mesuar te presin, por kesaj here edhe duke i ditur lojrat.

  Reply to this comment
  • Arbri December 18, 21:48

   Mos harro boshtin Athine-Beograd. Ata kane ndikuar fuqishem ne gjithcka ka ndodhur keto 20 vite. Ata kane diktuar kush duhet vene dhe ku, kane zhdukur pretendete qe mund te lindnin dhe qe do i prishnin pune pasi nuk do ndiqnin udhezimet e tyre. Te pabindurit e PD-se u hoqen qafe nga mjeshtrat serbe, perfshire Olldashin.

   Reply to this comment
  • Doris Fuck December 19, 06:47

   XUME, ku ke humbur o te q..fsha udhet? Mezi pres komentet e tua. Apo ke humbur si spata pa bisht? Kokra e koqes ke qene, e mban mend si te tallnim ne klase? Me keq se Lulin, qe ne klase e therisnim Lul Domatja.

   Reply to this comment
  • elbsanasi December 19, 09:11

   SA I SHKON QELESHJA VUCIDOLASIT!

   Reply to this comment
 2. marin December 18, 21:49

  Une e kam thene si specialist i shtypit: Sali Berishen po e risjellin ne krye te PD-se dhe Opozites me reaksionare qe ka pare Shqiperia ne gjithe historine e saj te shkurter demokratike, shtypi i cili u ben jehone te gjitha shpifjeve te tij personale ne FaceBook. Ai eshte diktator si napoleoni, do te kthehet peerseri ne skenen politike

  Reply to this comment
  • Pilo Lala December 18, 22:03

   Berisha do jete Kryetari PD se seksionit te Burgut, kete ta dini mire ju qe shpresoni tek nje kalbesire si Berisha.
   Berisha po lufton te mos futet ne burg vete, djali dhe vajza.

   Reforma ne Drejtesi eshte varri i Berishes.

   Reply to this comment
 3. shpresa December 18, 21:49

  a e kuptoni qe ata qe e ndjekin nuk kane zgjidhje sepse jane bere bashkepunetore te UDB
  kjo eshte PD . kush eshte i paster te dale e ti jape popullit opozite ate qe cdo vend ne bote demokracia ka. vetem fakti qe asnje demokrat i pare nuk eshte aty . beni analize e do te kuptoni.
  prandaj duhet te largohen e te denohen e te dalin vertet klase e re politike te rindertojne PD

  Reply to this comment
 4. fronti dhe bashkimet profesionale December 18, 21:50

  Po shoqja Jozefine, pa Berishen, cdo te bejme ne, memedhetaret enveriste?!!! Poshte borgjezia!

  Reply to this comment
 5. . December 18, 21:50

  December 10, 2013

  VRASES DHE HAJDUTE QE DUAN TE MARRIN ME VETE EDHE PARTINE DEMOKRATIKE.

  Qe kjo dite ku do tentohej te bashkohej zeri i Partise Demokratike me klithmat e hajnave do te vinte nuk besoj se e ka vene kush ne dyshim nga ata qe se paku kane pak informacion nga politika shqiptare e kryesisht mbi Partine Demokratike .
  Une personaisht besoj se megjithse ka prova te mjaftueshme per inkriminim te shkalles se larte te kupoles se Partise Demokratike qe e ka marre peng tashme kete parti por te njejten gje nuk do guxoja ta thosha per antarsine idealste te kesaj partie qe nuk jane te paket.
  Te marresh ne humnere nje parti te tere duke tentuar ta besh pis me balten tende idealistet e kesaje partie eshte e papranueshme dhe e patolerueshme.
  Nese deri dje ishte ceshtje dite reformimi dhe demokratizimi i thelle i Partise Demokratike si domosdoshmeri per funksionimin e sistemit demokratik pluralst ne Shqiperi sot me ceshtjen “Imami” e te tjerat qe do vijne past tije del ne plan te pare ndalja e perdorimit te logos se Partise Demokratike si mbrojtese e hajnise ose ne pamundesi per tab bere kete ata qe e ndiejne veten te paster ne te tera nivelet e PD duhet te distancohen qarte nga hajnat e kriminelet qe kane ngjyer duart ne djersen dhe gjakun e shqiptarve.
  Misioni i partis opozitare ne kete rast Partise Demokratike te rene ne opozite mbas nje pushteti tetevjecar eshte distancimi sa me i qarte nga abuzimet dhe abuzuesit me pushtetin duke e shnderruar Partine Demokratike alternative te pushtetit e rikthyer besimin e njerzve.
  Pa hyre ne analize te thelle duhet thene se tentativat e shperdoruesve te besimit te demokrateve dhe abuzuesve me pushtetin e parane publike duke u munduar per te hequr paralele me 97ten eshte nje tentative e kote pasi shume uje ka rrjedhur qe atehere e renja ne opozite e PDse kesaj here eshte krejt tjeter .

  E them kete pasi “gjenerali Grek” Imami se bashku me sojesorollopin e tije jane perseri kontribues te renjes Partine Demokratike ne opozite duke i hequr edhe pakicen bllokuese por kesaj radhe jo me kallash por me hajni. Tentativa te tilla nuk do te kene asnje sukses ne bllokimin e drejtesise por do te zhdukin nga harta politike e Shqiperise , Partine Demokratike si partine e pare opozitare e antikomuniste ne Shqiperine e pas 90tes pamvarsisht se si eshte perdorur e prure ne kete dite halli.
  Cdo tentative per te perdorur logon e Partise Demokratike per te mbuluar hajna dhe abuzuesit me pushtetin gjate qeverisjes se Partise Demokratke duhet ndalur nga demokratet pasi jo vetem nuk do arrijne te ndalin ndeshkimin e pashmangshem te abuzuesve pasi mazhoranca per kete mission eshte mandatuar por do ta dergojne Partine Demokratike ne rrugen e Partise Socialiste Italiane pas Kraxit.
  Hapsirat e lirise qe prodhon sistemi demokratik pluralist nuk do e lene Shqiperine pa opozite por eshte mekat e gjynah bashke per demokratet idealist qe kane sarifikuar aq shume pergjate viteve por pushtetin “lideri” i tyre misionar Berisha e ndau gjithnje me Xhuvele, Mete , Imame por kurre nuk e gezuan demokratet sipas kontributeve sic realisht duhet te funksiononte ne demokraci.
  Koha e misionarve duhet te marre fund e demokratet nuk duhet t’ja lejojne vetes te vazhdojne te perdoren pasi fatekeqesisht edhe e kemi lejuar veten ne mirebesim por besimi jone eshte shperdoruar ne menyren me te paskrupullt e te pafytyre.
  AJET DELAJ
  NEW YORK

  Reply to this comment
 6. lisdushku December 18, 21:51

  Po ku jeton dot Berisha pa protogonizom!

  Reply to this comment
 7. Tomorri December 18, 21:51

  Qe te iki perfundimisht Berisha duhet te shkelqeje Rama.
  Me Katovice apo jo dikush do e merrte PD dhe PS.
  Akoma rrihet uje ne havan dhe vazhdohet me kujtime kur populli pret zhvillim dhe mireqenie.
  Te gjithe brezi juaj jeni produkt i diktatures. Atehere te gjithe jeni Katovice.
  Puna me e mire qe do benit do ishte te pinit nga nje kafe e te na linit ne qetesi.
  Populli e dha verdiktin ne qershor . Sa te merresh me pardesyte e bardha rri e prit cdo bejne
  corapet e kuqe mbas kaq vjetesh kur Ramiz Alia eshte harruar.
  Kane kaluar kaq vjet mbas 90 dhe te fajesosh R Aline pse nuk funksionon eshte si te shkosh
  te shash baane pse te martoj me shkuesi dhe martesa nuk po funksionon.
  Koha ishte e tille e dikush do behej protagonist dhe me mbeshtetjen e organeve.
  Kjo nuk e justifikon paaftesine totale te gjithe brezit tuaj per te na cuar drejt prosperitetit.
  Ora biologjike do zgjidhi ate qe spo e zgjidh as vota popullore.

  Reply to this comment
 8. KORCA December 18, 21:53

  SHPRESAT I KEMI TE KY I GJATI, SE VETEM NJE PSIKO SI KY MUND TE BEJE DICKA NE SHQIPERI, PO BERI DOT.
  PO NUK BERI DOT GJE AS KY, PROTESTA, PROTESTA, PROTESTA.

  ALTERNATIVA NDAJ PROTESTAVE ESHTE IK JASHTE SHTETIT NDERTO JETEN TENDE ANDEJ DHE LERJA KETE VEND HAJDUTEVE.

  E SHIKONI ATE TULLACION E OPINIONIT TEK KLANI, NUK LA FOTO PA PUBLIKUAR, ME KETE, ME ATE, ME ATE TJETRIN.

  E PSE VALLE??!! SEPSE NGA BUXHETI I SALINJVE TE KORRUPTUAR DELL RROGA PREJ 20,000 EUROSH ne muaj QE MERR.

  KESHTU DO VAZHDOJME NE????!!!!!

  Reply to this comment
 9. . December 18, 21:54

  Berisha ne hale te gomerve. Aty e ka vendin
  Edhe Jozi aty ngjit se eshte mesuar me ate ere

  Reply to this comment
 10. demokrati December 18, 21:56

  Shoqja jozefina
  Qe te kete rikthim,me pare duhet te kete ikje.Nqs Berisha do te behet de jure lider i PD,pasi de fakto eshte ka vetem nje arsye :Ai do te siguroje nje fare imuniteti si lider i opozites,per tju shmangur ndonje hetimi te mundeshem,pasi deri tani ai ka te siguruar vetem kohen dhe heret e te folurit ne kuvend.
  Ne te gjitha partite ka idealiste,pragmatiste,te majte,te djathte,katovicare dhe soriste.Keta dy kategorite e fundit ne marreveshje me njeri tjetrin,kane patur kujdesin qe pushtetin legjislativ dhe ekzekutiv,ta udheheqin gjithnje keta.
  Zgjedhjet e fundit,duket kane lekundur kete marreveshje.
  Faktet jane qartas te kuptueshme,mazhoranca po ben aq shume gafa,me qellim qe ti jape argumenta opozites te hidhet ne protesta,ne menyre qe edhe njehere rruga per ne BE te mbushet me shkembinj te pakapercyeshem,por kete rralle nga ish-mazhoranca.
  Kjo loje si macja me miun,do te vazhdoje derisa Serbia te fitoje te drejten per tu pyetur dhe dhene dakortesine e saj per futjen e Shqiperise ne BE.
  Edhe kur Partia Komuniste Shqiptare u fut ne Komintern u fut me propozimin e komunisteve te Beogradit.Ketij qellimi i sherben edhe krijimi i Unionit te Ballkanit Perendimor,pra nqs deri tani politikanet tane prapagandonin qe rruga e Tiranes per ne Bruksel kalon nga Athina,me tutje do te na thone qe kalon nga Beogradi,per kete eshte dakort edhe Athina por me kushtin qe qeveria shqiptare te pranoje direkt pa zgjedhje 10 % te deputeteve nga pakicat etnike greke.
  Me projektin e Unionit te Ballkanit Perendimor moren vesh qe u bind edhe Franca .Ne fakt kjo s’perben lajm,por lajm do te perbente sikur Franca sllavofile te mos ishte dakort me kete projekt te vjeter rus,i cili po propagandohet me te madhe nga dyshja ceke-sllovake Fyle-Kukan te dy te dipllomuar ne Moske kur Rusia ishte BRSS.

  Reply to this comment
 11. bilal December 18, 21:56

  Zotesi! Na bene budallej per 25 vjet nje popull te tere

  Reply to this comment
 12. DRINI December 18, 21:59

  SA TE TRASH QE JENI BERISHA E KA VENDIN NE BURG

  Reply to this comment
 13. ilir December 18, 22:00

  Do te jete dita me e zeze per kombin Shqiptar pas vdekjes se Skenderbeut , kthimi I tij ne krye te p.d.eshte vdekja e trete per Shqipetine , kur nje kembe e kemi futur ne Europe! Urojme te mos te ndodhe ..!

  Reply to this comment
 14. shkodra December 18, 22:00

  Saliu de fakto eshte kryetar i PD
  delja Jozi flet keshtu se ka hallin e vet
  i lepin bolet dashit qe te kthej koken se e ka harru

  Reply to this comment
 15. leonida December 18, 22:01

  koha e plakut mere perfundoi sali e tosi ikane bere shqiperise ate qe nuk ja kane bere pushtuesit ne shekuj nje kenge popullore thote 2 vellezer 2 binjak njeri mut etjeteri kak

  Reply to this comment
 16. lutfi December 18, 22:01

  Berisha eshte ne krye te PD,Presidences,Prokurorise,Gjykatave,Shik. Na rrofte Ripjellja.

  Reply to this comment
 17. . December 18, 22:02

  Berisha eshte kryetar I Pd.Po fitoi pd ne zgjedhje merr drejtimin e shtetit.Sa per deshiren e shqiptareve per ta pare Berishen ne burg ajo eshte ender qe nuk realizohet sa te jete ne pushtet PS e napoleonit

  Reply to this comment
 18. RESHEN December 18, 22:02

  BERISHEN SHUME SHPEJT DO TE JET KRYTAR BURGAXHISH DUKE U ZI SUPE DHE TJU LA BREKT BURGAXHINJEVE TE VJETER SI PUNA E USHTAREVE TE RI ME ATA TE VJETRIT…DHE NE BURG NUK KA FACEBOOK,VETEM TE SHOHE TVSH-NE E MARTIN LEKES SE E KA KATANDIS SE NUK E MULON 100%TERRITORIN E SHQIPERISE ME VALE TOKSORE DHE TVKLAN RRUMPALLEN E (FEVZO-FRANGAJT)

  Reply to this comment
 19. maja December 18, 23:42

  Dhelpra plak…

  Reply to this comment
 20. Niku December 18, 23:58

  Ju ne Shqiperi nuk mund te jetoni dot pa Berishen! Kur mesohesh me eren e halese, e kerkon qe ta kesh edhe ne guzhine. Hiqini keta plehra qe kene kapur per gryke shqiptaret. Ne asnje vend tjeter nuk ka politikane te perjetshem, si po veproni ne shqiperi. Nivel i ulet!!!

  Reply to this comment
 21. fteri December 19, 08:27

  ****Jozefine! duket se ti nuk e vret mendjen fare per shqiptaret ku i katandiset ,ne varferi ,ne skamje dhe ne shkatrrim .Vetem mendja juaj e zeze haluçinante po vajton per parajsen e privilegjet qe humbet, me vila prrallore ,me resorte ,dhe thaset me para qe keni vjedhur nga pasuria e shqiptarve .Saliu nuk do kthehet me kurre ne pushtet,kete fiksoje mire ,dhe me qofte se do i “kruhet ” ,vetem nje hu ne B….the do marre nga shqiptaret e mençur ,kete iluzion hiqe nga mendja juaj kriminale.Por mire do te ishte te dorzonit pasurite e vjedhura dhe vilat me periardhje krimi.############################################

  Reply to this comment
 22. Ky December 19, 08:32

  Ky eshte ai qe e pelqen Xhozi se ai duhet asaj si rrogozi,i duhet te mbuloje te gjitha pislleqet qe Lulushit te mjere nuk ia mbajne kellqet.I duhet te kete dhendrrin ne ambasade,qe t’i kendoje Zhelefines e Sal-uk-shpellarit serenate.I duhet te mbuloje vjedhjet e medha me dietat e hotelkeve dhe tenderat badihava.I duhet te mbuloje pasurite dhe incestin e Xenit me lehjet e bushtres e hungerimat e qenit,i duhet te mbuloje korrupsionin e Gites me ulerimat e lugatit dhe djallezite e shtriges.I duhet Sal-uku me kostum dhe qeleshe madame Zhelefines qe ka lakmine e nje burrneshe, sepse te dy flasin shqipen e Buzukut dhe kane mendjen primitive te kohes se bishtukut..

  Reply to this comment
 23. Toska December 19, 13:02

  Po s’e zhduket ju Media ,
  surratin e ktij shkerdhate, ktij djalli mesjetar ,
  qe si nji mallkim ndaj Shqiperise vazhdon ala te Jet gjalle ,
  gjithmon ters ka per ti shkuar fati asaj shoqerie atij vendi

  Reply to this comment
 24. shpatar December 19, 13:08

  Jam dakort me komentusin Demokrati.Saliu ka ne dispozicjon,qe nuk e luajne by…,shume leva ne dispozicjon per te dal vetem i lagur nga akuzat qe rendojne mbi te.Zhofi jo me kot bene thirrje qe te jete Saliu zyrtarisht kryetar partie.
  Deri me sot nuk eshte denuar asnje kryetar partie ne detyre.Me kete varjant,qe nuk eshte mendje e Zhofit por e agjenturave,zbuluar del Lulushi.Mbi Saliun drejtepersedrejti rendon 97 ku perdori forcat e policise,ushtrise e mercenar te pagur per te gjakosur Jugun e Shqiperise.Dhe vet ai e di shume mire qe kesaje nuk i shpeton. Mbeten 3 te tjera qe nuk ka gjishte drejtepersedrejti.
  Jam shprehur dhe para dy viteve, kur erdhi Rama-Meta ,me shprese se do hapej gjykimi i ngjarjeve makabre qe rendojne mbi Saliun.Per Gerdecin zyrtarishte del Mediu.Nuk di sa i zoti eshte cami te haje Saliun.21Janari ka pratagoniste Lulushin dhe kreret e policise e te gardes.Shitja e detit Lulushin dhe grupin qe punoje per argumentet qe propozuan.Nese do gjukohen shkaterrini e vjedhjet e financave akuzat do rendojne mbi Boden,Imami,Pollon e tjere.
  Le te presim.

  Reply to this comment
 25. asi December 19, 14:26

  Nuk mbahet mend se sa dekada ka qe nuk me kishte vajtur mendja te Majakovski.Ka nje poeme ai i ngrati:Kur themi Lenini,nenkuptojme Partia,dhe kur themi Partia,nenkuptojme Lenini.Bejini bashke me kete kerkesen e kesaj zymtesie dhe del;Kur themi Sala,nenekuptojme PD-ja dhe kur themi PD-ja nenkuptojme Saala…Ku jemi katandisur,por kaq meritojme.Per te pasur me shume,duhet te jesh hajdut,legen,gjyqtarist,prokurorist,,qofte dhe shofer te PD-ja,se ta japin nje miniere,te pakten.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim