Nëse forcat e vjetra politike nuk reformohen, ka vetëm një zgjidhje (e thotë Topalli)

September 25, 2019 16:19

Nëse forcat e vjetra politike nuk reformohen, ka vetëm një zgjidhje (e thotë Topalli)

Ish kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë dhe ish deputetja e Partisë Demokraatike, Jozefina Topalli është nderuar nga Universiteti Luigj Gurakuqi në Shkodër me Çmimin e Karrierës.

Në fjalën e saj gjatë ceremonisë së dhënies së këtij çmimi, Topalli, e cila u shpreh e gëzuar nga çmimi “pas rënies nga pushteti”, dha edhe disa mesazhe politike.

Topalli tha: “Para pak ditësh, më erdhi një mesazh në celular nga një pedagoge e universitetit tonë e cila më vuri në dijeni se do nderohesha me një cmim nga universiteti Luigj Gurakuqi. E lexova por ndërkohë po mbaja në krahë, fëmijën e sapolindur të vajzës, thashë do i përgjigjem sapo të jem e lirë. Në fakt u cudita, zakonisht, kur bie nga pushteti, nuk të japin cmime, e gjeta veten me buzë në gaz. Jam shumë mirënjohëse për këtë cmim dhe të gjithë ju që jeni në këtë ceremoni shumë prekëse për mua.

Nëse dikush mendon se politika ka qenë pasioni im, gabohet, ndoshta unë jam sot këtu për shkak të angazhimit tim 20 vjecar në politikë, por pasioni dhe dashuria ime e madhe ka qenë matematika.

Unë isha mësuar që sistemi, edhe pse isha e para, të hiqnin foton time nga tabela e nderit. As sot nuk ka ndërruar sistemi.

Tetë vite, nga 20 deri në 28 vjeçe, punova në stacion të mistrit, si punëtore bujqësie, kam mbjellë tokën, kam prashitë, kam mbajtur thasë. Më vonë më pranuan në Universitet për matematikë në Tiranë, por për shkak të vajzës së vogël, e vijova në Universitetin e Shkodrës. Unë kam dështuar për shumë vite, derisa hyra në universitet. Kurrë nuk e kam imagjinuar se do isha kryeparlamentare, por as në ëndërr se kam imagjinuar se në liri do kishte mungesë përfaqësimi, sepse dikujt për të ruajtur karrigen e vetë i interesonte djegia e mandateve.

Ne duhet të ndryshojmë që tani sistemin e edukimit. Katër persona mbajnë peng vendin. Është kur i humbet të gjitha, kur ndihesh i fortë. Politika jonë është në krizë të thellë, vendi është pa përfaqësim. Nuk ka qeveri, opozitë, ata kanë deformuar demokracinë. Ose bëjnë pazare, ose bëjnë shantazhe. Është më mirë të ikin katër shahistët. Nëse forcat e vjetra politike nuk reformohen, ka vetëm një zgjidhje, një lëvizje të re”./ Ora

e.ll./dita

September 25, 2019 16:19
Komento

21 Komente

 1. kris 1 September 25, 16:25

  kjo the taulanti I palles jane 24 karat

  Reply to this comment
  • cuf dabjoni September 25, 18:52

   Cmimi I karjeres jepet per veprimtari ne Institucionin dhenes apo per nje veprimatri te shquar gjate jetes (akademike, artistike, politike, bamiresi etj), dhe kete e jep nje structure mbi te gjitha dhe e mirenjohur….
   Ne rastin ne fjale kemi thjeshte nje veprim krahinalist sepse Znj. Jozefina nuk mund te vecohet per jete me rezultate te larta e qe mbeten ne nje fushe.
   Ne vazhdojme te pegerim çdo gje vleresimet … titujt.. dekoratatt..

   Reply to this comment
 2. demo September 25, 16:32

  Keshtu tha edhe dhelpra kur s`i arrinte dot rrushte:-Jam matematikane,nuk jam politikane.
  Ti je nje xhadore bushter rrugash,ja cfare je ti!

  Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 September 25, 16:43

  “Nëse forcat e vjetra politike nuk reformohen, ka vetëm një zgjidhje, një lëvizje të re”
  këtu ke të drejtë!
  POR JO ME KËRMA TË VJETRA!!

  Reply to this comment
 4. mirel September 25, 16:55

  Kjo ne matematike ishte e mire, vetem per te bere llogarite e veta. I doli me mire te behej buce se matematikane.

  Reply to this comment
 5. Nje shqiptar September 25, 17:08

  Duke e uruar Josefinen per cmimin e dhene nga Universiteti “ Luigj Gurakuqi” , po shkruaj disa rreshta qe bejne pjese ne jeten e saj plot shqetesime.
  Ne vitin qe Josefina jepte provimet e matures, ne matematike kam qene ne komisionin e provimeve te matures ne gjimnazin e Shkodres si perfaqesues i Ministrise te Arsimit. Dikush nga politika luftonte qe Josefines te mos i jepesh nota 10, pasi ishte me biografi te keqe politike. Une nuk isha ne dijeni. Kur erdhi rradha e Josefines qe te pergjigjej me ze, drejtori i Gjimnazit Zoti Shala qe ishte edhe ai ne komision, me tha se dikush me kerkonte jashte me urgjence ne dhomen e mesuesve. Aty me priste nendrejtori qe me spjegoi se mesuesit te tere kishin vendosur te mbronin Josefinen nga padrejtesite politike dhe deshironin qe ajo merrte noten e merituar dhjete edhe ne matematike , sikurse e kishte marre me shkrim. Duke pasur frike nga une qe mund te prishte pune me kishin nxjerre jashte per pak minuta sa te pergjigjej Josefina qe vertet e meritonte ate note, vleresim, dhe respekt nga tere mesuesit. Une u ktheva ne sallen e provimit dhe degjova per pak minuta qe kishin mbetur pergjigjet e saja te sakta. Me behet shume qefi qe ajo u kthye ne boten e bukur te matematikes dhe te mesuesise duke lene tashme politiken shqiptare qe eshte akoma shume larg vlerave dhe traditave te shkolles shqiptare e veçanrisht DEMOKRACISE dhe RILINDJES.

  Reply to this comment
  • Mark .UK September 25, 18:17

   demo: Ato fjale thuaja asaj qe u ka lindur.Pamvarsisht se ajo ndoshta nuk I Meriton.Po ma mire te kishte bEr nje.ute se ju qe do kishte plehnue dy bime ate ne mal.E kam te sigurt se nuk ndihesh I fyer po me mIre thuaja biJes Te mamas tuaj ose asaj qe flini ne te njejtin krevat.Ajo eshte nga familja ma e mIre ne Shkoder.Kur te part e asAj kan pasUre piano te tut nuk Kan ditur te numrojn Deri ne 10.

   Reply to this comment
 6. Vetingu September 25, 17:11

  Po ti jepte ndonje zdrukthtari apo ndonje magazine cmimin e karrieres besohej se ka njerez pa shkolle por ti japi universiteti eshte per te ardhur keq. Kjo femer ne cdo nisme shkaterrimi,vjedhje,shperdorimi ishte ne krahun e Sali babes me 40 hajdute. Pronaret ngrohen ne diell dhe milen nga gjyqtaret per trojet e shtepite e tyre sekuestruar nga sistemi kurse kesaj i bie llotaria per pronat. Ju lutem beni nje bilanc sa fonde ka shperdoruar me levizjet neper bote dhe lart e poshte ky njeri qe vetem nxinte pa bere asnje pune. Po te kaloj ne veting besoj se i dalin te palarat.

  Reply to this comment
 7. katarakti September 25, 17:15

  Sidoqofte ajo ka thene diçka te zgjuar:” Kater persona mbajne peng vendin”! Shume domethenese.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 25, 17:38

   o qorr
   janë shumë më shumë!!
   ti je një nag ata!!
   ti nuk ke pushtet,por të garantoj se ke budallallëk ke shumicë!!

   Reply to this comment
   • katarakti September 25, 20:36

    Ik ore gjysem opinge. U bere ti te vleresosh se kush eshte i zgjuar dhe kush eshte budalla. Fshatar nga Lumi i Vlores. Mos merr kot se nuk do behemi kurre si kembet e dhise. Te duhen 1000 vjet te arrish nivelin e qytetarit. Katunar o bre burre, me te rrjepe 7 lekure qytetar nuk behesh kurre. Shaj tani dhe nxirr vrer siç e ke zakon.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 September 26, 08:19

     qorro
     gjysmat e opingave kanë qënë qytetar,kanë përhapur qytetrimin që atëherë kur nuk egzistonin ata që ti i quan “qytete”!!
     loku mos u kap me ata që kanë dhënë qytetrimin botës!!
     ps:nuk vjell vrer se nuk e kam zakon,përmënd vetëm fakte!!ti vazhdo e ha mut për ramën!!

     Reply to this comment
 8. spata September 25, 17:22

  Jo moj zonja Topalli nuk jane 4 persona qe mbajne pengo vendin tone .Si ty dhe simotrat qe dolet nga komunizmi i R.Alise ka me bollek.Nuk ju ngarkoj ju me faje per ket gjendje te Shqiperise se ju nuk dini te prodhoni te mira per popullin. Ju prune ne ato poste agjenturat e huaja qe ju ta shkaterronit kete vend sic dhe eshte shkaterruar .U mbush Shqiperia si fushat me karkaleca dhe brejtet cdo gje me vlere qe kishte ky vend . Ishit dhe jeni fara me bastarde qe vodhet pushtetin e popullit duke e mbushur politiken pluraliste me hajdute ,tradhetar ,kriminela e lloje lloje debilash e rrospie.Nuk ka njohur vendi kete shthurrje qe as SH.B.A e Evropa nuk po vene ne udute keta vampira gjaku e pasurishe .Nuk keni etalon krahesimi per poshtersite qe i keni bere ketij kombi .
  Struku ne ate gropen e qelbur qe fitove e mos dile me se do qelbesh brezt qe do vijne .Duart e tua e te Partise tende, qe te polli, mbajne era gjak populli .

  Reply to this comment
 9. Fatmiri September 25, 18:24

  “Kater veta mbajne sot peng Shqiperine ” thot Jozefina Topalli perpara auditorit te Universitet”Luigj Gurakuqi me rastin e marrjes se” cmimit te karieres” ; Por kur Jozefina ishte ne pushtet ,vetem Sali Berisha e mbante vendin peng dhe Jozefina e mbeshteste ne cdo marrezi te tij ,deri edhe ne vrasjet e bujshme te Gerdecit dhe 21 Janarit, per keto Ajo duhet te kerkonte falje te pakten ne kete ceremoni dhe perpara ketij auditorri !

  Reply to this comment
 10. Lloji September 25, 18:27

  Kapeni per zhelesh plaken e mos i shofim me keta fytyra te ster-konsumuara….. Koha e ketyre ka mbaruar por nuk duan ta pranojne realitetin.
  E paten ne dore te shkruajne HISTORI por hengren mut me garushde dhe tani fusin turinjt e pista ne arenen qytetare.
  Njerezit nuk harojne!!!

  Reply to this comment
 11. socialisti September 25, 18:33

  Pulitikania Jozi do vdese duke i thene politikes Pulitike. Ashtu si xhaxhi qe der sa vdiq thosh Kllasa punetore.

  Reply to this comment
 12. IVONI September 25, 19:05

  Pra mafiozet jane kudo ..! Me vjen keq te them qe “nuk behet ky vend pa nje analize te thelle dhe me pasoja per ata qe e shkaterruan nga themelet Shqiperine ” !

  Reply to this comment
 13. demo September 25, 19:15

  Mark ujku,po ti or derr maloku nga dole,or kafshe shpelle,,Tu ofendua rraca e buceve?

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 26, 09:43

   dem mos u xef me moarkin!!
   atë uk,nuk e ka vënë që të tregojë fjalën shqipe në dialektin geg ujk,por thjeshtë se jeton në UK-United Kingdom!!moarki ashtu si kërmë dega kujtojnë se po të jetosh në amerikë a britani,je i qut!!
   pra thjeshtë nëse krundet shqiptare i çon në amerikën e kërmë degës a në britaninë e moarkit ato shëndrohen në mjell zero!!
   dem e dimë të gjithë se krundja krunde mbetet!!
   moarki ta ka kthy vetëm e vetëm se i ke sha motrën për besim!!
   se të kishe sha një jozefinë ortodokse,myslymane a ateiste!?
   se kishte rrujt fare!!
   dem moarki dy fije tru ka në kokë dhe ato i janë pjerdhur nga ajo radioja e vetme që funksionon në rrethinat e tij!!ajo ja ka djegur tërë neuronet,njëlloj si ja djegin hoxhallarët,e priftërinjt ortodoks besimtarëve të tyre radikal!!marki është një i tillë!!ai përveç katoliçizmit nuk njeh tjetër!!as të krishterët e tjerë!!ai është pellazgu katolik,ose arben katolik!!janë i njëjti brum me erë të ndryshme!!
   ps:e tëra kjo ishte vetëm për ty dem!!për moarkin përtoj me shkru!!këtu nuk ka emoji që të tregojë gishtin e mesit!!vetëm atë arrin të kuptojë ai!!

   Reply to this comment
 14. gjermani i fundit September 26, 10:59

  Kjo eshte nje grua e bukur nga pamja, ti heqim kapelen. Por me mentalitet ushtari. Per aq vjet sa I dhane post I luajti fene. Si per arrogance, si per karshillek, si per favorizime mbo baza familjare, partiake, si per shperdorime me fondet. Nuk ben Jozi per komandant, aty e ka kufirin, tek ushtari. Te haje parate qe beri kur i leroi nenen postit dhe ishalla vjen dite ti paguaje nje per nje.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 September 26, 12:55

   mono
   shija është e drejtë gjithnjë!!
   për mua!?
   nuk e di se ku tia gjej bukurinë kësaj!!
   xhozi nuk është ushtare,është thjeshtë pjestare e një bande kriminale!!pavarsisht se i quajmë “ushtarë” dhe pjestarët e thjeshtë të bandave,prapë nuk janë ushtarë!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim