Topalli pyet: A hyn SHBA në trekëndëshin e piktorit?

Redaksia Online August 8, 2013 09:30

Topalli pyet: A hyn SHBA në trekëndëshin e piktorit?

Jozefina Topalli komenton intervistën e kryeministrit të ardhshëm në lidhje me strategjinë e re në marrëdhëniet me jashtë që do të ndjekë qeveria e re. Ashtu si Berisha pak ditë më parë (kur e akuzonte Ramën se nuk merrte vesh nga ekonomia), edhe Topalli shkruan në Facebook se Rama nuk ka konceptet bazë të diplomacisë. Ish-kryetarja e Kuvendit është kthyer tashmë në opozitare duke u shprehur nëpërmjet Facebook-ut.

“Trekëndëshi i piktorit dhe aleati strategjik i shqiptarëve! Të dashur miq! Gjatë kohës së bllokmenëve ishte famoz slogani për “trekëndëshin Punë-Mësim-Kalitje”. Sot, rilindasi Edvin foli përsëri për trekëndëshin…(natyrisht, jo në kuptimin gjeometrik, se nga shkencat ekzakte nuk kupton asgjë), por, në nostalgji të kohës së trekëndëshit të parë, foli për trekëndëshin strategjik të Diplomacisë së Rilindjes, “Turqi-Itali-Greqi”. Pa asnjë koncept dhe i kompleksuar, si gjithnjë, nga padijet e tij, bëri sikur foli edhe për politikën e jashtme. Renditjen parësore të vendeve të trekëndëshit të tij e ndryshon, pa problem, 3 herë në ditë sipas telefonatave të Ditmirit në varësi të vizitës së radhës. Po aleati ynë strategjik SHBA a hyn në trekëndëshin e piktorit?!….Gjithnjë e më shumë, dhe jo vetëm nga bratelet, Kryerilindasi po ngjason me Spahiun e dylbive!”, shkruan ajo.

Redaksia Online August 8, 2013 09:30
Komento

17 Komente

 1. Shushica August 8, 09:55

  Kjo çupulina qe ka mahnitur sektorin e pemtarise ne ish institutin buqesor te Shkodres po na çudit me “mendjeprehtesine”, “mençurinë” dhe “largepamesine” politike te saj. Kjo do bente mire te shkonte te ata sheiket e Arabise dhe te shikonte qejfin e saj. Politiken e saj dhe te Berishes e pame. Jemi perpara nje katastrofe ekonomike te kurdisur nga kjo zonje dhe tani na derdellis e kerkon te beje politike. Kjo eshte nje pleher e shoqerise qe me kohe do perfundoje ne koshin e plehrave. Bene mire te mos e kruaj me te shkuaren se ka mundesi qe te diskretitohet publikisht. Shkoje vapa me gushhtin. Harroje kapadaillekun, ule koken e mos u ndiej se nuk i dihet fundit.

  Reply to this comment
  • andi August 8, 18:19

   Nje korigjim te vogel z. shusica per hire te se vertetes. Instituti ishte per Misrin e Orizin, dhe kryesish Misrin ose Karabushin. Kjo zoja Dizenjatore nat kohe e ka krye shume mire detyren, ka pas ken shume e ndigjushme e shume e dashur me shefin. Aty pat linde dhe problemi mes shefit te madh e shefit ma te vogel. Ku shefi ma i vogel perfundoj ne Gruemire k.agronom. Po nejse tash kohe te tjera e Jozi ka pretendime te tjera, megjithese Populli e nxori per zhelesh asaj qe nat kohe i pat tret fytyra e si ban pershtypje ma per kurgja. Llap e llap e nuk ndalon!

   Reply to this comment
 2. lulezo lulezaime lulezo August 8, 10:13

  Ti do te shkosh per lesh,lesh,lesh,lesh,lesh,lesh,kaq di moj zonje e zeze ky eshte arsimi dhe kultura e juaj turp qe perfaqesove parlamentin moj ngjyre e zeze nga shpirti dhe nga goja mekat per nje femer pa dinjitet ik moj shtrige se na vjen per te vjelle,skandaloze.

  Reply to this comment
 3. vladimir mezini August 8, 10:18

  ti moj zonje qe kur e ke pa nudo edi ramen po cmenesh mas tij por ai ty nuk ta jep prandaj mos u lodh me kote

  Reply to this comment
 4. Ura e Bunës August 8, 11:03

  Jozefinë?Te kujtohet sa here me ke tha se Edi Rama nuk ka me u ba kurrë kryeminister?A po e kujto Zallin e Kirit, po t’paharrumin Rragam q’i t’merrte si top para bicikletës kur punojshe n’fshat e pergjojshe shka po thonte graria? Ke maru,Jozefine nga dita kur Monstrës Berisha i ke premtu gjithshka!..A po kupton se sa marri ke banun në kët jetë të shkurtën?Pa m’shih n’sy, tuj lexu komentin, se e dij q’i ke lexu perherit: Ja u ka ba veten dhe nanat,ky Sovran që ti hajneshë e ke mashtru edhe ke shpia tate! Shkodra ka me ju varru,ju t’PD se keni ba krimet ma t’mdha n’Shkoder! Rama munet nuk po din shumë gjana nga t’tana,po ma mirë se ju hajna e hajnesha,ka me ba! Shko n’Zall t’Kirit,Jozefinë!Baltovinë e Shkoder loces!…

  Reply to this comment
 5. Drini August 8, 11:36

  Po ju shoqja Lenka a nuk u ngopet duke vjedhur me siglen e PD

  Reply to this comment
 6. Dike Mullai thote- August 8, 11:46

  Ku,ku…Kur ka fytyre e komenton edhe kj(?!) Mos u merakos per Trekendeshin e Edi Rames! Mos i hap petet Lakrorit, se xhevahire te tjera do te degjosh!!!

  Reply to this comment
 7. tironsirefugjat August 8, 14:22

  Moj Jozefin cesht kjo pytje aq “naive” qe te paska shqetesuar! Po te drejtohem ashtu sic ti ju drejtove Bledi Fevziut ne ate intervisten kur i the pa pik fisnikerie :”kjo esht pytja me idiote qe mund te behet e duhet te jesh shum idiot qe pyet ” Tani nuk po te them qe je idiote qe ben kte pyetje por breshk dinake e dal andej nga SHkodra e permbytur ! Ti akoma je nen tutelen e Berishes ku i thure lavde e hymne me afeksionin tend prej budallaqeje dritshkurter ku tej tij ske tru te shohesh cfar behet ! Ky Edi qe fati i fali “gjatesin” nuk esht qorr e budalla si ty e Saliu dhe pamjen e ka me te madhe fal “gjatesis”.Ke mbetur te “trekendeshi” i diktatorit te madh e nuk di ku e gjen analogjin ! Harove qe anglezi Bler e ka ftuar ne shtator ne Amerik ? Akoma te trekendshi ti? Harove fjalimin ne parlamentin shqiptar te zonjes Klinton ?Te jan erur syt nga disfata dhe nuk sheh me larg nga hund e Berishes ! Duhet te jesh idiot si ju te mos kuptoni kush i luan sot fijet e drejtimit te “trenit” dhe kte e din mir ata qe kan tru ! Mos u lodh te na vesh ne dilem akoma pa filluar “loja” ! Je ber si Tuc Maku i filmit o Jozefin….. ..

  Reply to this comment
 8. Bujar August 8, 14:36

  Duhet me i thane dikush k’saj Jozefins, se SHBA nuk asht cepi i trekandshit, por asht ajo vegla qi hyn trekandsh!

  Reply to this comment
 9. Edi August 8, 15:20

  Nuk e di se ku e gjeni moralin per te folur kunder politikes se jashtme qe do te aplikoi PS. Pritni njehere te fillojne nga puna. Turp do jete dhe per PS po u katandis qe te coje si perfaqesues te kultures shqiptare kengetare te dale nga konkurset amatore. Enver Hoxha ishte diktatori qe e mbylli Shqiperine por ne Paris nuk coi ndonjehere njerez me kulture te nivelit qe cuat ju.

  Reply to this comment
 10. lakja August 8, 15:28

  jozi leri te tjeret te bejne politike dhe ti merru me LESHIN tend se ke grumbullu shume fillo te punosh me shtiza dhe bej triko leshi per kryesine e pd ,per gjysh salen ta besh me jake golf…..

  Reply to this comment
 11. shqipfolësi August 8, 16:29

  E para, më vjen keq ta them se mëndja e ish/kryeparlamentares nuk mund të kapë as trekëndësha e as rombe, megjithse mesa dimë ka mbaruar matematikë.
  E dyta, kur përmend trekëndëshin Punë-Mësim-Kalitje, mos ta bëjë me ironi, sepse faktet dhe realiteti i hidhur që jetojmë sot në Shqipërinë e hallakatur dhe pa asnjë bosht Pune apo Mësimi apo dhe Kalitje sportive, tregojnë se sa vlerë njerëzore e shoqërore kanë patur ato trekëndësha, pavarësisht se u kthyen në formalitete.
  E treta, politika e qeverisë së re nuk mund të paragjykohet nga disa piketa të domosdoshme të marrëdhënieve ndërkombëtare, që z. Rama po i paraprin me ministrat e tij. Këto nuk janë piketa që qeveria juaj e gremisur mund ti kritikojë, sepse ju personalisht nuk keni asnjë të drejtë qytetare ta bëni këtë. Ju u detyruat të largoheni nga pushteti pikërisht për të gjitha piketat e gabuara që kishit shtruar në politikën tuaj.
  E katërta, Lëreni qeverinë e re të shtrohet në detyrë dhe pastaj llapni kur t’ju vijë koha. Deri atëhere, mbani shënim dhe mësoni se si punohet dhe si të dëgjoni. Po nuk mësuat të dëgjoni, asnjëherë nuk do kuptoni se ku keni gabuar.
  E pesta, trekëndëshi Turqi-Itali-Greqi, është një piketë e natyrshme gjeografike dhe gjeopoilitike, që Shqipërisë i diktohet nga kushtet konkrete në kuadrin e Globalizmit, që ju si qeveri e donit aq shumë në referencat tuaja.
  E gjashta, para këtyre n.q.se e ke ndjekur është Toni Bler, por edhe Prishtina, Brukseli dhe Amerika që do përmbyllin piketat e Z. Rama, si takime të domosdoshme për të shtruar rrugën drejt një diplomacie efikase për një vend halle madh si Shqipëria.
  E shtata, këtë “zgjuarsinë” tuaj ne e pamë, e ndoqëm, e mbajtëm shënim dhe në fund ju vlerësuam me notë pakaluese. Vota jonë qe “Jo” për ju. Çfarë doni tjetër që ta merrni vesh se tashti ju duhet vetëm të dëgjoni e të mësoni. Nuk do më njeri mend nga ju.

  Reply to this comment
 12. Mark uk August 10, 08:51

  Dukeni se cfar niveli keni kur perdorni fjal ma te ndyra per nje femer,cilado eshte ajo.Me sa kuptoj disa jan nga shkodra nga dialekti.Ura e bunes tregon vertet se kush jeni nga vendi qe banon.Kurse ati tjetrit nuk po I themi gja vec ma pac faqen e zeze deri ne 7 breza.

  Reply to this comment
 13. Kombi ilirshqiptar, August 11, 13:22

  O serb i felliqur Mark uka.ajo nuk esht femr por shtrig.se po te ishte femr nuk do fliste me ato ofendime e sharje ne parlament pergjat ketyre viteve qe e ka degjuar bota mbar.Esa per ate mallkimin tent po ta kdhej un te rente kanceri me gryk ty e te pjellve te tu qe te zhduket nga faqja e theut raca jote qe mos i harij 1 brez e jo 7jo e jo.zhduku o serb nga komentet.

  Reply to this comment
 14. Mark uk August 11, 17:26

  kombi iliroshqiptar:U ne nuk jam serb,po puro shqiptar prej Shkodret.Ju kam then edhe nje here pse e perdor per nick fjalen e arte kombi iliroshqiptar.Mbasi vetem se fatkeqsishit flisni shqip,se nuk ke as nje lidhje me te.Ju jeni mbeturin e Turqis qe nga koha e tyre.Mundohu ta mesojsh edhe pak shqipen ne se nuk do ikish nga e ke origjinen.

  Reply to this comment
 15. Mark uk August 11, 17:32

  shqipfolsi:Me ket koment e sigurove nje vend pune.Shko e puno e hiqu analizave se nuk eshte pune per ty.

  Reply to this comment
 16. samir August 16, 09:57

  me fb ‘dizenjatorja’, eshte duke bo opozitaren nga shpia…ec aty jozi na e trego pak trekendeshin tend te zhelosur

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*