Topi bam e Muçua…

Seit Jonuzaj   August 25, 2016 11:21

Topi bam e Muçua…

Respekt DITA! Je gazeta ime e përditshme, sepse je e vetmja gazetë, në të cilën shkrimet e autorëve tuaj që shkruajnë me këmbë në tokë e me mend në kokë, lexohen me endje për vërtetësinë dhe boshtin atdhetar që i përshkon. Më vjen keq që Andrea Stefani me shkrimet e tij çapraz të kohëve të fundit, i prish imazhin kësaj gazete shumë të lexueshme. Me vlerësimet dhe gjykimet që u bën ai LANÇ, udhëheqësit të saj Enver Hoxhës dhe ballistëve e zogistëve, zotëria tregon një nivel të ulët. Dhe me tërë ato bombardime që u bëhen koncepteve të tij të gabuara nga intelektualë patriotë, zoti Andrea, jo vetëm që nuk tërhiqet, por me arrogancë hidhet edhe më në sulm kundër kujtdo që e kritikon. Ia ka hipur kalit së prapthi dhe siç thuhet  këtej nga Jugu: “Topi bam e Muçua parë”. Shumë mllefe ka zotëria, për udhëheqësin e shquar të LANÇ dhe të ndërtimit, zhvillimit e përparimit të vendit në çdo fushë, që do shumë vend për t’u renditur. Dhe zoti Andrea, nuk i vlerëson se e ka verbuar urrejtja patologjike që ka për Enver Hoxhën, saqë nuk lë kazan plehrash në kërkim të ndonjë pule të ngordhur vetëm e vetëm për të njollosur figurën e tij, duke u përpjekur ta ndajë Enverin nga pjesëmarrësit e tjerë të LANÇ, por kot e ka se ai është i pandashëm nga ajo epope e lavdishme. A mund të krahasohet Enver Hoxha me Hitlerin, a mund të krahasohet komunizmi me nazizmin? Këtë mund ta bëjë vetëm një mendje diabolike.

A di Andrea që të ketë pasur edhe sot ndonjë udhëheqës i ndonjë force politike që të mos synojë të sjellë në pushtet partinë e tij? Pse Enver Hoxha duhej të bënte përjashtim që të punonte që në pushtet të vinin Balli e Legaliteti pas shporrjes së pushtuesve nazifashistë? Ballistët e zogistët, po të donin pjesë në pushtetin e ardhshëm, më e pakta që mund të bënin, të hidheshin edhe ata në luftë kundër pushtuesve paralelisht me forcat partizane. Dhe kështu do merrnin pjesën e tyre të ligjshme në pushtet. Këtë ata nuk e bënë, por u bënë palë me pushtuesit. Atëhere, çfarë kërkojnë ballistozogistët e sotëm dhe apologjeti i tyre Andrea Stefani?  Me sofizmat dhe lojërat e fjalëve, zoti Andrea thotë se nën moton e  “lirisë së  individit”, u dashkej të vinin në kandar patriotët shqiptarë dy nocione të palidhura me njëri tjetrin: luftën imediate kundër pushtuesve për çlirimin e vendit dhe cila do ishte liria e individit pasi të ishte çliruar vendi. Për këtë, duhej të mendoheshin mirë, pastaj të vendosnin nëse ia vlente, apo nuk ia vlente të rrëmbenin armët. E bukur logjikë!

 

 

Seit Jonuzaj   August 25, 2016 11:21
Komento

16 Komente

 1. anticensurë 25642654 August 25, 12:58

  shumë letër e bukur që ndërmjet të tjerave tregon dhe mundësinë e lirisë së shprehjes tonë,pak a shumë!!
  zotëri fare mir e thua që ashtu si enveri deshte të merrte pushtetin dhe “Ballistët e zogistët, po të donin pjesë në pushtetin e ardhshëm, më e pakta që mund të bënin, të hidheshin edhe ata në luftë kundër pushtuesve”!por si duket nuk i ke lexuar mirë shkrimet që janë bërë si replikë për stefanin!
  ballistët deshin të vinin në pushtet jo duke luftuar kundër nazi-fashizmit,por duke luftuar përkrah tij!!si statuti i ballit dhe veprimet e tij e treguan një gjë të tillë!
  tashti sa për “Me vlerësimet dhe gjykimet që u bën ai LANÇ, udhëheqësit të saj Enver Hoxhës dhe ballistëve e zogistëve, zotëria tregon një nivel të ulët.” ke plotësisht të drjtë!!ajo që mendon çdo njeri nuk mund ta dimë,por atë që thotë!?
  po!!
  stefani thot të tijën!!dikush e ka hero dikush tjetër i vë vizën e kuqe!!e heq prej defteri!!
  njerëzit kështu janë ndarë gjithnjë!!
  po të shohësh andrean e mbrojnë ish ballistët,jo alimadhi ai nuk u tergua aq trap sa shumica,megjithëse ai jau futi jo vetëm sa krahu por brrylin!!ai ju tha se “ju jeni tradhëtarë,por keni pasur një arsye”!pra bëri që ballistët,pjesa budallaqe e tyre,ndoshta dhe më e hapura,ta pranojnë tradhëtinë!!gjë që nuk e kanë bërë asnjëherë!!

  Reply to this comment
 2. Realisti August 25, 13:04

  O Seit..o i pa gdhendur ! Nuk behet fjale a beri FNClirimtar lufte dhe pse Partia Komuniste mori pushtetin. E mori pushtetin se ja beri yzmetin luftes dhe qe e zonja per ta marre ate. Kjo dihet. Behet fjale qe me pas vet personalisht Enveri me ndihmen e atyre qe e rrethonin, vendosen diktature ne Shqiperi, njerzit humben lirine e tyre individuale, u persekutuan masivisht, vuajten ekonomikisht dhe ne fund ja lane pushtetin ne dore nje grupi ish komuniste qe mbollen nje korrupsion masiv ne cdo qelize te jetes. Kjo eshte thelbi i diskutimit o i pagdhendur e ju te tjere te pagdhendur qe mbroni Enverin aty ku nuk duhet mbrojtur.

  Reply to this comment
  • VANDALET E PD-se August 25, 20:51

   O Realisti! Debati ketu behet per LNCl dhe rolin e Enver Hoxhas , ne drejtimin e asaj lufte dhe nga ana tjeter ; roli qe luajten ballisto-zogistet e vetequajtur “nacionalistet ne kete Lufte dhe bashkepunimi i tyre me okupatoret nazi-fashiste. Pra jane dy probleme qe duhen pare e vleresuar vec e vec.
   Porse diskutantet , simpatizante te ballistozogisteve , ne mungese te fakteve dhe te diskredituar teresisht , nuk jane ne gjendje te debatojne, ndaj perpiqen ta anashkalojne thelbin e problemit dhe te shperndahen ne te metat e E.Hoxhes ne periudhern e mevoneshme.
   Megjithate ,kushdo e kupton lehte,ndaj edhe ka nje reagiom masiv e te papermbajtur ketu, sepse boshti i problemit (per A.Stefanin dhe lamashet e tjere) eshte qe te godasin LNCl , qe eshte krenaria me e madhe dhe e merituar e popullit tone ,nxirja e perbaltja e saj, duke u bere kor zerash me Beograd-Athinen,qe nuk kane levizur asnje presje nga qendriimet e tyre shekullore thellesisht antishqiptare . E pare ne kete kend veshtrimi , ndodhja e Andreas e mjaft te tjereve , ne nje barrikade me ta , te ben te dyshosh shume , ne rolin qe kane marre persiper , te mbuluar me vellon e lirise se individit,…etj dokrra ….!
   Pra , “Realisti” zgjedh te behet pale me ta……,ja pra qe
   nuk eshte realist,as nacionalist e as patriot shqiptar , sikunder pretendon te na shitet !!!

   Reply to this comment
  • Bardhi Tolabi August 25, 23:13

   Thelbi i problemit eshte qendrimi i forcave ne Luften per Clirim Kombetar dhe jo per mbas luften.Lexo opinionin e pare te Andrea Stefanit e pastaj fol.Andrea Stefani,vuri shenjen e barazise midsi Frontit NaCl me ate te Ballit Komber.Qendrimin tradhetar te Ballit gjate luftes e ka justifikuar me qendrimin “sektar” dhe etjen per pushtet te Enver Hoxhes.Ketij qendrimi nuk i shkon per shtat rehabilitimi qe i ben Ballit Stefani.Ketij qendrimi tradhetar te Ballit i shkon per shtat:per inat te sime vjere do te fle me mullixhin.E di pse e tha kete ajo kurva,se donte te justifikonte kurverine e saj me mullixhiun.Edhe Balli kerkon te justifikoje tradhetine e tij te luftes me ate cka ndodhi mbas lufte.E kjo nuk ka aresye te qendroje.Le te luftonte pushtuesin sipas menyres te saj dhe jashte Frontit po te ishte kunder pushtuesit,por kursesi te kolaboronte e te vihej ne sherbim te tij sikurse veproi…
   Se cdo te ndodhte mbas lufte askush nuk e parashikonte,perndryshe nuk do krijohej Aleanca e Madhe Anglo-Sovjeto-Amerikane,midis dy sistemeve krejt te kunderta e armiqesore ne kohe paqeje midis tyre…E keta palo tradhetaret tane e paskeshin ditur.Po pushtimin si do e justifikojne,po qe se do te fitonte,Boshti Rome-Berlin-Tokio?Ja pra ju ka pelqyer pushtimi dhe ruajtja e pushtetit te tyre politik e ekonomik nen pushtuesin,por kurre Clirimi i Shqiperise…

   Reply to this comment
 3. MH August 25, 13:22

  Jo “Topi bam e Muçua parë”.Por, “Topi bam e Muçua tutje”.
  Stefanit duhet gjetur ilaci dhe ti behet per 10 terapi.Pale a do vije ne normalitet logjik trunor.

  Reply to this comment
 4. Mark uk August 25, 19:19

  Fitimtart kudo e kan prishur te par,cfar bene per vendin e tyre.Komunistet fituan lufen po e prishen ma se keqi.Po ashtu edhe UCK e kan qelbur.

  Reply to this comment
 5. Darius August 25, 19:55

  o Seit
  Ti nuk ke faj se dukesh ca llapatit,po Dita pse bie ne nivel alla FSHF kur lexon se cfare llapatitin njerezit dhe i boton per ca clic me shume.
  Qe shqiperia eshte ne kete gjendje sot,e ka fajin SEIT-rat dhe Enver putana,qe uli malet e ngriti Halet,se dhe vete ishte nje Hale me kuc e me mac!!!
  Fisi hoxha,fis i mbaruar qe ska nevoje per histori se gjithe jugu e di!!!

  Reply to this comment
 6. Bashkim August 26, 03:29

  Per ata qe ende perkunden ne muziken e Internacionales
  Shikoni foton e hyrjes ne tirane te liderve komuniste
  1.Mehmet Shehu kriminel dhe poliagjent (sipas vet Hoxhes)
  2.Koci Xoxe kriminel dhe agjent i Titos (sipas vet Hoxhes)
  3.Dr Omer Nishani i ardhur ne PKSH mbas nje veprimtarie shume aktive ne gjirin e Partise Fashiste
  4.Myslym Peza agjent i shtetit jugosllav (sipas ditarit te Enver Hoxhes ne diten e dekorimit te Bab Lymit)
  5.Vet Enver Hoxha kryetar i te gjitheve me siper,kriminel tradhtar dhe kokengrenes.

  Reply to this comment
 7. intelektuali August 26, 14:08

  E KE GABIM O SEIT PUSHKA KOMUNISTE

  sepse:

  Parrulla: “Pushteti fitohet me tyten e pushkes” eshte ideoolgjia vrasese e bolshevikeve ne Lindjen Komuniste, qe e aplikuan ne praktike kur vrane dhe masakruan familjen Mbreterore te Romanoveve dhe duke likuiduar intelektualet ruse si kulcedra te verteta dhe duke hypur ne pushtet muzhiket dru me pre te stepave dhe koha tregoi se Perandoria e tyre Komuniste perendoi shume shpejt: Masakrat e Stalinit ne vitet 1923-1933 ne Rusi dhe Ukraine shkaktuan afro 30 milione te vdekur nga plumbi apo nga uria pa perzgjedhje te varfer apo te pasur dhe Rusia Bolshevike sot eshte e detyruar t’i pythe BYTHEN Gjermanise per ndihma ekonomike,

  ndersa:

  Ideollogjia dhe praktika e Perendimit Evropian dhe atij te larget amerikan eshte: “Pushteti fitohet me zgjedhje te lira dhe te ndershme” gje e cila e ka treguar me vepra se ka sjelle prosperitetin e popujve dhe ka forcuar ndjenjen patriotike per Atdheun. Le te mos harrojme se ne Mukje 1943 u ofrua pikerisht kjo formule: Pas Luftes Referendum Popullor per te vendosur menyren e drejtimit te shtetit dhe zgjedhje te lira dhe te ndershme te mbeshtetura nga Britania e Madhe dhe SHBA me oferten per bashkimin e trojeve shqyptare, por kjo oferte fantastike u sabotua me nje pabesi antishqyptare nga Enver Hoxha me urdher nga Jugosllavia,

  prandaj:

  PER CFARE PUSHTETI LEGJITIM BEHET FJALE?

  Nga llogjet me ballista dhe partizane te pushtetit agresiv enverist sot shqyptaret jane te lemerisur dhe po marrin arratine nga syte kembet drejt Botes Demokratike, te lemerisur nga pushteti enverist qe po tret e po shuan gradualisht Vatanin ketu e kusur 70 vjet me pare pasi Enver Hoxha fitoi pushtetin me dhune te papare kunder popullates ne ndihmen e Beogradit dhe Moskes.

  Ne kete situate:

  Mund vetem t’ju themi o enverista mashtrues ordinere dhe genjeshtare, injorante me nivel arsimor dhe inteligjence katundari:

  HAPNI SYTE QE TE SHIKONI
  NGRINI VESHET QE TE DEGJONI
  QE TE VERTETEN TA MESONI

  Reply to this comment
 8. Andrea (jo Stefan trapi) August 26, 15:51

  U bene rreth 31 vjet nga vdekja e Enver Hoxhes por eshte e pa mundur qe madheshtia e tij te haroet.Per kete nje merite te vecante kane Halektualet rraca e kolabracionisteve dhe agjentet e vendeve fqinje qe asnjehere nuk kane reshtur nga enderat e tyre per te gllaberuar pjese nga ky truall i mbrojtur me gjak.Keta laro po perdorin te gjitha mjetet dhe menyrat te mohojne pjesen me heroike te popullit shqiptar luften NAC-CL.dhe kete tashti se fundi nga nje i lajthitur me emrin Andrea Stefani.Populli yne ka nje thenie Germo o Tare germo se qenin e ngordhur do gjesh,edhe puna e Andreas qe hidhet sa ne nje dege ne tjetren.Nuk jane pacavuret e tradhetaret e kombit ata qe bejne historine por,jane veprat ne shebim te popullit te ketij vendi dhe ketu ka nje merite te pa tjetersueshme ENVER HOXHA.Eshte e kuptueshme qe kjo sju vjen mire te perdhunuarve nga ai regjim por,duhet ti thone faleminderit zemergjeresise se Enverit qe kjo race bashibozukesh mer fryme akoma dhe per me keq kerkon edhe merita.Ae dine keta kelyshe qendrimin e bashkepunetoreve me nazifashizmin ne mbare boten qe i ndoqen dhe po i ndjekin edhe sot e kesaj dite per ta zhdukur kete fare te keqe.Vazhdoni llapaqene se brezi i RI duhet te njihet me te verteten,me llumin e ketij kombi dhe tmerin e ketyre mbetjeve qe Enveri edhe i vdekur ju kall daten dhe tmerohen.Ngushellime o race huenash qe dhe ne grahmat e fundit shikoni Enverin duke ju kercenuar.Por me duket se koha e tij po vjen dhe emrin e ka ndryshuar quhet VETINGU ligji qe do tredhe mbare mashtruset,hajdutet e kriminelet e ketij vendi.

  Reply to this comment
 9. paci August 26, 16:26

  Kur lecon , intetlektual , Mark Ukin e bashkim me shoke , mendja ta thote mos u merr me budallanjte , keto tipa Zoti i falte se nuk dine cfar llomotitin . Kujtojne se Shqipria para luftes dyte boterore se na ishte nje shtet superfuqi me ekonomi , me arsimin me kulture , ushtri moderne me unitet kombetar , me popullsi te mire arsimuar me industri , rruge e herudha . JO O JO SHQIPERA ISHTE THJESHT NJE VEND MESJETAR ME BEUN E BAJRAKTARIN QE DREJTONTE EKONOMINE E VENDIN PACKA SE ISHIN EDHE VETE ANALFABETE , ME POLITIKANE SHARLATANE QE SHISNIN PER PASURITE E TYRE INTERSAT E VENDIT SA HERE QE JU JEPEJ SHANSI . . Kush e uli Shqiprine ne sofer me shtetet fituese te luftes se dyte boterore , me shtetet me te fuqishme te botes . Kush trefishoj token e popullsine e Shqiprise ., kush ndertoj HECEe industri moderne . kush lidhi me rruge e hekurudha ane e kende vendin . Kush ngriti shkolla te larta e te mesme e arsimoi masivisht shqiptaret . Kush emancipoj gruan shqiptare dhe e beri te barabarte me burrin edhe dicka te fundit se ka sa e sa kush po te ruhej rendi ekonomia , arsimimi e vendi sic na la Enveri ne 85sen Evropa do te na afronte te paret ne BE , Po jo Saliu desh e na ktheu edhe nje here te mesjeta e te kanuni i Markur me shoke qe nuk kane aspak ndergjegje kombetare kur shkruajne idotsira , sot jemi katandisur ne nje vend qe nuk prodhojme as sapun ne industri me parmenden e drurit ne bujqesi e me fusha e male te mbuluara me droge kurse qytete tona jane kthyer ne mejhane te sterzgjatura ne ruge e trotuara te mbushura me sehirxhinj qe presin kur po na pranon Evropa .

  Reply to this comment
 10. paci August 26, 16:39

  50 vjet topi bam – 25vjet qente ham ham .

  Reply to this comment
 11. normali August 26, 20:35

  kisha bere dhe une nje koment te mire, por gazeta Dita beka hilé. Ama dhe ketu ka hilé! Mos mbet gjekundi dhe u shofte gazetaria, e mbeçin vetem llafet e maskarenjeve se ato duhen.

  Reply to this comment
 12. sifokliu dr August 28, 07:29

  Enveri ka ngordhe,fjalen d kea noipat e mbesst communist e demokrate

  Reply to this comment
 13. fatmiri August 28, 07:30

  Diets vertet nuke Po publicly?????

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim