Tradhëtia shqiptare e agjentit të dyfishtë britanik, Kim Philby

April 4, 2016 10:16

Tradhëtia shqiptare e agjentit të dyfishtë britanik, Kim Philby

BBC ka transmetuar për herë të parë filmimet e ish-spiunit famëkeq britanik Kim Philby, një nga agjentët më të rëndësishëm të shërbimit sekret britanik, që më pas u arratis në Moske ku dhe vdiq.

Ato janë gjetur në arkivat e ish-shërbimit sekret gjermano-lindor Stasi, ku ai flet për jetën e tij si agjent i dyfishtë. Në këtë fjalaim ai flet në një seminar me agjentët gjermano-lindorë ku u mëson se si të jenë të suksesshëm në spiunazh.

Filmimet janë të parat që publikohen për të, sidomos pas arratisjes së tij spektakolare, ku ai flet për tradhëtinë ndaj Britanisë. Philby përmend edhe një episod për të ilustruar kostot njerëzore të tradhëtisë së tij.

Në kohën kur ai ishte me detyrë në Uashington si ndërmjtës mes shërbrimeve sekrete amerikane, CIA-s dhe FBI-së, dhe atij britanik, SIS, Philby tradhëtoi operacionin sekret të dërgimit të mijëra shqiptarëve të arratisur në vendin e tyre për të përmbysur regjimin komunist të Enver Hoxhës.

Kim Philby informacionet për kohën dhe vendndodhjen e të ashtuquajturve diversantë, ia  kalonte KGB-së sovjetike e kjo e fundit më pas Sigurimit të Shtetit në Tiranë, i cili asgjësoi shumë prej tyre.

Në leksionin e tij, Philby pretendon se ka ndihmuar për parandalimin e Luftës së Tretë Botërore. Ai pretendon se, nëse nuk do të kishte kompormentuar operacionin dhe nëse ai do të kishte patur sukses, CIA dhe shërbimi sekret britnaik do të tentoninin sërish të njëjten gjë në vende të tjera si Bullgaria. Sipas tij, kjo do të çonte në ndërhyrjen e ish-Bashkimit Sovjektik, duke çuar në një luftë të vërtetë.

Kim Philby arriti të shndërrohej në një nga drejtuesit më të lartë të shërbimit sekret britanik SIS, siç njhej gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore. Madje, ai ishte shumë pranë marrjes së postit të shefit të këtij shërbimi./TCH

April 4, 2016 10:16
Komento

6 Komente

 1. intelektuali April 4, 10:45

  MALLKUAR QOFTE EMERI DHE SOJI YT O KIM PHILBY, SPIUNI I PABESE I SIGURIMIT TE SHTETIT QE ME PABESINE TENDE I NDRYSHOVE PER KEQ FATIN E SHQYPNISE!

  Kim Philby ka qene nje nga figurat me te ndyra dhe me te poshtera te historise sone kombetare dhe asaj Boterore, qe nuk eshte permendur asnjehere nga historianet tane kalemxhninj te Enverit – Arben Puto, Kristo Frasheri, Paskal Milo, Pellumb Xhufi me nje ushtri servilesh te Partise se Punes nga pas.

  PSE KESHTU?

  Pse kjo KULCEDER e ndyre qe ka punuar kunder interesave te popullit shqyptar nuk eshte permendur asnjehre nga historia tone kombetare dhe eshte mbajtur si nje teme TABU per popullin tone te tradhetuar dhe te munduar nga KGB-ja famekeqe sovjetike?

  Cfare Lufte te Trete Boterore ka evituar ky MI halesh qe ne fytyren e tij rrezaton vetem pabesi dhe ndyresi? apo qe me veprat e tij te spiunimit te pabese beri te mundur implementimin e MURTAJES bolshevike ne te gjitha vendet ish komuniste te Evropes Lindore dhe masakroi me nje pabesi makaber te gjithe patriotet e vertete shqyptare duke i falur trojet tona Jugosllavise Komuniste? Sot dalin ne media analiste dhe gazetare fanatike enveriste qe justifikojne mizorite gjakatare te Kim Philby-it duke u perpjekur t’i minimizojne me finte komuniste, por e VERTETA nuk mund te mbullohet me demagogji,

  sepse:

  KIM PHILBY ESHTE DHE DO TE MBETET NE HISTORI SI NJE SHEMBELLTYRE E POSHTERSISE NJEREZORE, SI GJARPERI I EVES DHE ADAMIT NE BIBEL

  prandaj,

  Ne pinjollet e intelektualeve properendimore shqyptare qe u vrane dhe u masakruan nga i pabesi Enver Hoxha i themi kesaj KAFSHE prehistorike, spiun i KGB-se bolshevike:

  MALLKUAR QOFTE EMERI DHE SOJI YT O KIM PHILBY, SPIUNI I PABESE I SIGURIMIT TE SHTETIT QE ME PABESINE TENDE I NDRYSHOVE PER KEQ FATIN E SHQYPNISE!

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 April 4, 12:40

   nastro debili i çartun,çmëndur!!
   jepi ha sa të plasës!!e ke lënë këngën dhe tajvanin tashti??
   gazekarucëve:
   “e të ashtuquajturve diversantë,”????
   pse çfarë ishin???
   apo thjeshtë nuk ja keni idenë se çdo të thotë kjo fjalë??

   Reply to this comment
  • Ivani i madh April 4, 13:55

   Pse revoltohesh apo se i shqupit si minjte tek cargu gjyshit dhe racen tuaj te felliqur. Po babai jot shpirteror Sali Ram Berisha a seshte i ngjashem me te duke qendruar prane femijve te Enverit dhe i dergoini informacion nenes suaj te dashur Serbi. Prandaj mos ha shume se te ze diareja me shume se cfare te ka zene.

   Reply to this comment
  • Ivani i madh April 4, 13:57

   Pse revoltohesh apo se i shpuri si minjte tek cargu gjyshin dhe racen tuaj te felliqur. Po babai jot shpirteror Sali Ram Berisha a seshte i ngjashem me te duke qendruar prane femijve te Enverit dhe i dergoini informacion nenes suaj te dashur Serbi. Prandaj mos ha shume se te ze diareja me shume se cfare te ka zene.

   Reply to this comment
 2. anticensurë 25642654 April 4, 11:25

  “e të ashtuquajturve diversantë,”????
  pse çfarë ishin???
  apo thjeshtë nuk ja keni idenë se çdo të thotë kjo fjalë??

  Reply to this comment
 3. maks April 4, 14:01

  ata nuk ishin diversant po terrorista qe vran njerez te pafashem dhe fundi i tyre ishte i merituar

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*