FAKSIMILE: Trafikantët e naftës dhe raporti sekret i CIA-s

September 5, 2018 13:13

FAKSIMILE: Trafikantët e naftës dhe raporti sekret i CIA-s

 

Xhevdet Shehu

Një dëshmi në vetë të parë

Në fillim të nëntorit 1994, morëm vesh se 92 vjeçari Mikel Koliqi, prifti shkodran, vëllai i Ernest Koliqit, ishte përzgjedhur kardinal nga Papa Gjon Pali. Një lajm që u prit me entuziazëm, pasi për herë të parë një prift shqiptar që kishte vuajtur një kalvar të gjatë për mbi dyzet vjet burgje dhe internime gjatë regjimit komunist arriti të nderohet nga Vatikani. Lajmet e mbushura me mitingje për referendumin për Kushtetutën që u mbajt në 6 nëntor, ishin bërë të lodhshme dhe të mërzitshme. Prandaj dhe lajmi për Koliqin ishte një përthyerje e monotonisë.

Pa asnjë ngurrim u nisa drejt Shkodrës për të realizuar një intervistë për VOA-n me Kardinal Koliqin. Rruga Tiranë-Shkodër ishte ajo që ishte, e kohës së diktaturës, e hollë, me dy kalime, me kthesa. Sapo kalova Fushë-Krujën me një naivitet të dukshëm pyeta taksistin i cili kishte ngadalësuar shpejtësinë pasi rruga ishte rrëshqitshme:

– Nuk po u besoj syve, pse gjysma e rrugës është e zezë, kjo korsi në të djathtë ku po ecim ne, ndërsa gjysma tjetër e makinave në kthim më duket e bardhë…

Taksiste qeshi dhe ma ktheu:

– Po kjo është rruga e kontrabandës së naftës drejt Malit të Zi e Serbisë. Shikoji si shkojnë njëri pas tjetrit botet me naftë. Kur shkojnë janë plot, ndërsa në kthim janë bosh e nuk kanë ç’të derdhin…

Kështu ishte krejtësisht rruga deri në Shkodër e më tej… Unë pashë me sy dhe preka një realitet që përflitej tavolinave apo nën zë në Tiranë e në gjithë Shqipërinë.

Bëhej kontrabandë në mes të ditës, ndërsa në TV jepeshin lajme se si Shqipëria po respektonte embargon e vendosur nga OKB ndaj Beogradit…

Hipokrizi më të madhe të pushtetit të asaj kohe nuk kishte! Pak kohë më vonë deputeti demokrat Azem Hajdari do të denonconte publikisht kontrabandën e naftës që partia e tij bënte nëpërmjet firmës “Shqiponja”.

***

Partia Demokratike e drejtuar me dorë të hekurt nga Sali Berisha, jo vetëm në vitet 1990 por edhe sot e kësaj dite, do të mbahet mend për shumë bëma dhe gjëma që i ka bërë këtij vendi dhe këtij populli. Por në vitet e para të ardhjes në pushtet ajo do të përmendet si parti që, e para dhe në mënyrë të organizuar, bëri kontrabandë dhe që ka meritën se ngriti në sistem korrupsionin e të gjitha shkallëve.

Kjo është një njollë që nuk mund të “pastrohet” kurrë në historinë politike e qeverisëse të PD, të Sali Berishës dhe pushtetit të tij të viteve 1992-1996, kjo është shkelja e embargos së OKB ndaj Serbisë së Millosheviçit, në lidhje me furnizimin e Serbisë me karburante, municion e armë, në vitet kur ky shtet ushtronte gjenocid barbar kundër popujve të federatës, veçanërisht kundër popullit shqiptar të Kosovës. Mbi këtë akt antiligjor, anti-OKB e antikombëtar, mund të ngrihen shumë pyetje, pikëpyetje e hipoteza. Por thelbi nuk ndryshon. Ndërkohë që regjimi i Millosheviçit vazhdonte të derdhte gjak shqiptarësh në Kosovë, Sali Berisha, nëpërmjet SHIK-ut dhe mafies rajonale, kishte angazhuar dhe aktivizuar gjithë strukturat e shtetit që komandonte, për të furnizuar regjimin e Millosheviçit me karburante, armë e municione, ndërkohë që OKB, i kishin vendosur regjimit gjakatar serb, një embargo të paparë, synimii vetëm i së cilës ishte të zbuste, në mos të ndalonte agresivitetin kasapin modern të Ballkanit.

Në ditët e gushtit të sivjetëm kur është diskutuar për përcaktimin e kufijve midis Kosovës dhe Serbisë, pati një përplasje të fortë midis Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe ish-Presidentit të Shqipërisë Sali Berisha, i cili nxitoi të ngrinte lart flamurin e patriotit. Në një prononcim të tij, zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, tha arsyet pse Berisha mbajti këtë qëndrim. “Berisha vrapon të marrë flamurin e patriotit, sepse në disa momente të rëndësishme politike është komprometuar rëndë. E kam fjalën për Rambujenë, kontrabandën masive të karburantit drejt ish Jugosllavisë etj.”

Firma “Shqiponja”

Në takimin që Sali Berisha ka pasur me Momir Bullatoviçin (në atë kohë President i Malit të Zi dhe krahu i djathtë i Sllobodan Millosheviçit) ka arritur të bjerë në ujdi me Berishën pikërisht më 15 shtator 1993, për të shkelur embargon e Kombeve të Bashkuara ndaj ish-Jugosllavisë. Ai ka këshilluar ish-presidentin tonë që kontrabanda të bëhej privatisht dhe qeveria do të lehtësonte kështu barrën e qytetarëve të varfër të këtij vendi. Pra do të krijonte imazhin e një qeverie që punon, mendon e lufton për mirëqenien e popullit të saj.

Kaq u desh dhe, sikurse tashmë është e qartë se kjo kontrabandë e drejtuar nga shteti, arriti t’u sigurojë fitime përrallore të gjithë strukturës shtetërore shqiptare të kohës. Shoqëria kryesore që drejtoi kontrabandën e naftës drejt Jugosllavisë ishte pikërisht “Shqiponja”, pronë e Partisë Demokratike. Për shkeljen e embargos në atë kohë u denoncua qeveria shqiptare.

Në librin me kujtime “Rregullat e heshtjes” (Pravila Cutanja) pjesë nga i cili janë botuar në DITA, Momir Bullatovic shkruan ndër të tjera rreth takimit me Berishën:

“Atëhere përmenda dhe naftën, d.m.th. derivatet aq të nevojshme për ne.

“Zoti President, a kërkoni Ju që Shqipëria të shkeli sanksionet e Kombeve të Bashkuara ndaj vendit tuaj?” më pyeti ai (Berisha). Duke qenë se bisedat regjistrohen (dhe sigurisht dhe janë përgjuar), kjo nënkuptohet, sepse hynte në korrektësinë diplomatike bazë.

“Zoti na ruajtë,- u përgjigja i gatshëm. Vetëm propozoj që t’i respektoni në mënyrë të ngjashme, siç vepron p.sh. ish Republika Jugosllave e Maqedonisë. Nëqoftëse do të pranohet kjo që kërkoj unë, çdo qytetar i pjesës veriore të Shqipërisë mund të siguronte një fitim të mirë. Nuk është e vështirë që ta llogarisësh atë, nëqoftëse nisesh nga supozimi që është minimumi një pfening për litër”.

Vonë, shumë vonë këtë fakt e ka pranuar edhe vetë Berisha, duke u justifikuar se ky ishte një akt patriotik për të ndihmuar shqiptarët e Kosovës. Absurditet më naiv nuk mund të gjesh të ketë dalë nga goja e një politikani. Bëhet fjalë kur Kosova ishte nën Serbi dhe në Beograd sundonte Sllobodan Millosheviçi.

Kontrabanda “patriotike” e Shqipërisë drejt territorit jugosllav “për të ndihmuar kosovarët”, është një histori e sajuar në stilin e njohur berishist. Ardhja e Bullatoviçit në Tiranë në shtator 1993 dhe ajo çka pasoi këtë vizitë (kontrabandë jo vetëm të naftës por edhe të armëve, gjakderdhje të tmerrshme në Bosnjë-Hercegovinë e Kosovë), zbulojnë qoftë edhe pjesërisht një dinamikë të panjohur nga ana e publikut shqiptar të marrëdhënieve të Berishës me Jugosllavinë e Millosheviçit.

Vetëm dy javë më parë, historiani i njohur kosovar Hakif Bajrami, në një letër publike drejtuar Sali Berishës (e cila u botua e plotë në tre numra të gazetës DITA), shkruante kështu:

“Sali, Ti vetëm se bëre një listë sesi ta zhbëje diplomacinë e ushtrinë, si të bëje fajdet, me tentim ta shkatrrojshe Shqipërinë Bregdetare, sikundër e realizove më 1997. Fare nuk mendove apo “mendove”, në mënyrë që të hapje shanset për Milloshin, ta shfaroste Kosovën pa problem, sepse Shqipëria mbaroi (mars 1997). Kjo nuk ishte shitje e drejtëpërdrejtë, por gypat e naftës nëpër Liqenin e Shkodrës, drejtë tankeve të Milloshit, të thërrasin trishtueshëm: Mbylle gojën! O Sali, kena me i botu edhe fotogarfitë e gypave, kur Serbia ishte nën embargo, e dënuar unanimisht nga KS OKB-së. Fol, a dalim ballë për ballë?”

Si realizohej kontrabanda?

Në vitet 1993-1996, autobotet me naftë, mazut, benzol, benzinë e vajgur special për avionët, ose ndryshe me “kerazinë”, vinin çdo javë në “karavanë” prej 17-18 automjete në naftë. Ato ngarkoheshin në Greqi dhe mbasi ndërronin dokumentet dhe mjetet në Bullgari, nëpërmjet Maqedonisë futeshin në Qafë-Thanë, bënin “një xhiro-hyrje dalje formale në Shqipëri me dokumente false dhe shkonin drejt Serbisë. Kjo “linjë” bëhej prej 3 vitesh, pa pushim asnjë ditë. Këto autobote, kishin drejtues bullgarë, grekë, malazezë, kosovarë e maqedonas, por që komunikonin saktësisht në gjuhën e doganës tonë. Por ata për garanci komunikimi, në çdo mjet e në çdo rrugë qarkullimi, shoqëroheshin nga shqiptarë, të cilët në fakt ishin oficerë të SHIK-ut, të autorizuar me leje speciale prej qeverisë shqiptare, policisë shqiptare dhe sidomos me “autorizim special” të firmosur nga ish-shefi famëkeq i SHIK-ut, Bashkim Gazidede.

Në bazë të “Ligjit për Partitë”, subjektet politike kishin të drejtë të krijonin shoqëri tregtare, me arsyetimin për të forcuar financat. Krerët e PD shfrytëzuan paratë që jepte buxheti i shtetit për financimin e partive politike në vend si kapital fillestar për themelimin e firmës “Shqiponja”. Firma “Shqiponja” ishte ajo që nga Porti i Durrësit shërbeu si një nga furnitorët kryesore me karburante të tregtarëve më të vegjël, të cilët më pas i kalonin karburantet kontrabandë në Mal të Zi. Është pohuar se karburantet në Portin e Durrësit silleshin për llogari të firmës “Shqiponja” nga një firmë angleze. Pasi karburantet depozitoheshin në disa tankera të mëdhenj në Portin e Durrësit, të cilat ishin në llogari të firmës “Shqiponja”, fillonte më pas shpërndarja e sasisë tek tregtarët shqiptarë të cilët ishin licensuar për tregtinë e naftës. Në fillimet e veta firma “Shqiponja” arrinte të furnizonte ndjeshëm dhe në sasi të mëdha tregun shqiptarë me karburante. Kjo jo vetëm për shkak të infrastrukturës që kjo firmë kishte ngritur, por edhe për faktin, se duke qenë se PD ishte në pushtet absolut, firma trafikuese “Shqiponja” me kryetar bordi Sali Berishën dhe me staf drejtues kupolën e PD, kishte një seri favoresh nga organet shtetërore përsa i përket lejimit të trafikimit të karburanteve, hapjes së portave të importit, liria e transportit në territorin shqiptar dhe eksporti të pakontrolluar në kufi e karburanteve kontrabandë, mos pagesa dhe mos kontrollet tatimore e fiskale, shpejtësia e kryerjes së veprimeve doganore, mbështetja e këtij trafiku me siguri prej policisë, ushtrisë dhe SHIK. Krijimi i firmës “Shqiponja” në marrëveshje të fshehtë për trafikun e karburanteve e armëve, me drejtues krerët më të lartë të shtetit e pushtetit shqiptar, u bë në momentin kur Serbia e Millosheviçit ishte në krizë për naftë, armë e fishekë, prej embargos që i kishte vendosur OKB, si kusht për të ndalur gjenocidin ndaj popujve të ish-Jugosllavisë, gjenocid që ushtrohej barbarisht e kriminalisht edhe ndaj popullit shqiptar të Kosovës.

Fitimet e mëdha që po rridhnin nga tregtia e karburanteve, krijuan jo pak turbullira edhe brenda radhëve të PD. Ish- deputeti Azem Hajdari, akuzoi publikisht drejtuesit e lartë të PD, të qeverisë dhe të shtetit se nëpërmjet firmës “Shqiponja-PD”, po bënin kontrabandë karburantesh dhe se kishin shkelur embargon e OKB-së ndaj ish- Jugosllavisë. Në betejën e përplasjeve brenda PD, ndikoi jo pak edhe lufta për të dominuar tregun e karburanteve, që po prodhonte fitime të kolosale, ndërmjet klaneve të ministrave, politikanëve e deputetëve të PD. Kjo luftë mes klanesh që kishte zbritur në “terrenin” e interesave të fitimeve financiare dhe që fijet kontrolloheshin prej Sali Berishës, Tritan Shehut, Genc Rulit e Ritvan Bodes, u acarua aq shumë, sa në vitin 1995 nisi përplasja e madhe. Azem Hadari desh u linçua nga të vetët brenda partisë së tij, por edhe në shtyp. Ai etiketohej me epitetet më të zinj dhe konsiderohej armiku më i rrezikshëm brenda partisë.

Pikëpyetjet

Pavarësisht se për kontrabandën e naftës në ato vite është folur pambarimisht, ka ende shumë pikëpyetje enigmatike. Pyetja kryesore që nuk ka marrë asnjëherë përgjigje është kjo: Sa ka qenë sasia e naftës së kontrabanduar? Sa ka qenë fitimi real nga kjo kontrabandë dhe në cilët xhepa ka shkuar kjo shumë marramendëse parash të thata? Megjithëse kanë kaluar 25 vjet nga ajo kohë, nuk kemi asnjë dokument zyrtar nga ish-qeveritarët tanë për pasur një ide mbi përmasat e këtij krimi shtetëror dhe sidomos nuk kemi asnjë të ndëshkuar…

Mirëpo, dikush e ka vëzhguar me kujdes dhe laps në dorë këtë tregti të paligjshme. Dhe është pikërisht CIA amerikane. Shërbimi inteligjent amerikan, sipas këtij dokumenti ekskluziv që po botojmë sot në DITA, jep shifra të përafërta dhe grafikët e kontrabandës që është bërë nga Shqipëria në drejtim të ish-Jugosllavisë për tre viteve radhë, ditë pas dite.

Në bazë të këtyre shifrave ekspertët mund të bëjnë një llogaritje përafërt të përfitimeve, pa u munduar të pyesin ndonjë nga të kupolës së firmës “Shqiponja”. Lulzim Basha nuk ka dijeni për këtë kontrabandë. Po të pyetet Tritan Shehu, ish-kryetar i PD-së në vitin 1995, dhe një nga menaxherët kryesorë të firmës “Shqiponja” mund të patakseni kur të dëgjoni një përgjigje të ngjashme si ajo që tha në një TV kur u pyet për vitin 1997:

“Çfarë ndodhi në vitin 1997? Asgjë. Më thoni ju lutem një person që të jetë vrarë atë vit nga shteti. Ç’janë këto absurditete me “Shqiponja” e përralla të tjera. Parti më paqësore dhe më të ndershme se PD-ja nuk keni për të gjetur asnjëherë në historinë e Shqipërisë!”

Por edhe të tjerët si Tritani mbase dhe ata nuk e dinë shifrën e saktë. Ishin disa duar që e drejtonin firmën dhe këta kishin shefa mbi krye, shumë më të fuqishëm se ata.

Fakti që “Shqiponja” u mbyll pasi mbaroi kontrabanda e naftës, ka një domethënie jo të vogël.

***

Dokumenti sekret i CIA-s më 22 korrik 1995 mbi thyerjen e embargos ndaj ish-Jugosllavisë

Sanksionet e OKB-së kundër Beogradit: Përse pengohen

Transportuesit shqiptarë aktualisht kanë kontrabanduar një sasi që arrin 400-600 ton (2900-4400, fuçi) të naftës produkte në ditë në Mal të Zi. Pavarësisht shqetësimit të Tiranës për fatin e shqiptarëve etnikë që jetojnë në Serbinë jugore, Tiranës, ndoshta nuk e ka vullnetin e përhershëm të zvogëlojë kontrabandën. Shqiptarët janë të varfër, ndaj bëjnë kontrabandën fitimprurëse shumë tërheqëse të karburantit. Për më tepër, qeveria gjen të ardhura tatimore nga paratë e krijuara nga kontrabanda e karburantit dhe zyrtarët e korruptuar shqiptarë me sa duket përfitojnë personalisht prej kontrabandës. Edhe në qoftë se Tiranës donte ta ndalonte, ndoshta nuk ka fuqi të personelit dhe burimeve për të reduktuar ndjeshëm kontrabandën.

Pas një rënieje në dhjetor 1994 dhe janar 1995, importet e karburanteve në Shqipëri janë rritur. Importet e qershorit tejkaluan nevojat e Shqipërisë me të paktën 16,000 ton (116,800 fuçi), që nënkupton gati 550 ton (4.000 fuçi) janë dërguar përditë në RFJ-së.

– Tankerat kryesisht nga Greqia – tre të katërtat e të gjitha depozitave – dhe Italia telefonojnë rregullisht në portet shqiptare. Në qershor, furnizimet detare në Shqipëri arrinin në rreth 20.756 ton, ose një mesatare ditore prej gati 700 ton (5.000 fuçi).

Shuma e parashikuar mujore e Shpërndarjes së karburanteve në Shqipëri

Kamionët çisternë nga Greqia gjithashtu sjellin produkte të naftës në Shqipëri. Greqi pretendon se eksporton 150 ton në ditë (rreth 1,100 fuçi) nga toka për në Shqipëri, por monitoruesit e sanksioneve nuk kanë të dhëna të plota për këtë aktivitet. ‘Vajrat e naftës shqiptare për konsumin e brendshëm vlerësohen në 300 ton (2200 fuçi) në ditë.

 

September 5, 2018 13:13
Komento

33 Komente

 1. intelektuali September 5, 13:51

  He gazetari i Nexhmijes, Xhevdet Shehu pse nuk e perfundon investigimin per Saliun me pyetjen llogjike:

  PSE ASKUSH SOT NUK E HETON SALI BERISHEN PER SHKELJEN E EMBARGOS NDAJ SERBISE JO VETEM ME KARBURANTIN QE VINTE KRYESISHT ME AUTOBOTE NGA UZINA NE PLEVEN TE BULLGARISE, POR EDHE PER MINAHEDHESET BULLGARE TE ZHULALIT QE SALIU JA “DHUROI” MILLOSHEVIQIT NJESOJ SI ENVERI KUR I NGULI THIKEN NE SHPINE KOSOVAREVE NE TIVAR TE MALIT TE ZI?

  He mo gazetari i Nexhmijes qe qit ketu si bedel Hakifin nga Kosova qe i ka quajtur shqyptaret si nacionaliste dhe irredentiste dhe hedh llogje fare te pasakta per “Shqyponjen” e karburanteve te Saliut, pse nuk pyet Paulin Shterkajn me Kalivopullet pas tij si e kryemin kontrabanden e naftes komuniste per te ndihmuar shoket jugosllave nga embargoja e Imperializmit dhe Kapitalizmit? Karburanti qe vinte nga Greqia ishte sa per maskim dhe nuk perbente as 10 % te sasise se pergjithshme qe Uzina e Naftes ne Pleven i dergonte papushim regjimit te korruptuar te Sali Berishes qe me vdekjen e Zhulalit mbylli edhe historine e minahedhese qe Saliu i bleu ne Bullgari dhe i dergoi ne Serbi me finte enveriste si ato te Tivarit ne Kohen e Qepes te Titos,

  prandaj:

  Kur merr mundimin dhe shkruan keto DACIBAO qe i dine edhe kalamajte e rruges shkruaj me mire edhe investigimin:

  PSE ASKUSH NUK E KA DENUAR SALIUN JO VETEM PER SHKELJEN E EMBARGOS, POR EDHE PER TE GJITHA KRIMET E TJERA QE I KA KRYER POPULLATES?

  sepse:

  Histori tra-la-la si kjo DACIBAO qe pubilikon sot gazeta DITA kemi shikuar dhe lexuar plot sa na eshte bere kaptina si daulle, por askush nuk i ka dhene pergjigje pyetjes thelbesore:

  PSE NUK DENOHEN DHE NDESHKOHEN KRIMET E PUSHTETIT ENVERIST NE SHQYPNI?

  sepse:

  Pergjigjen e jep Piramida Famekeqe e Enverit ne mes te Tiranes qe pushteti enverist e mbron me nje fanatizem te papare:

  Reply to this comment
  • I tille je , sa here qe hap gojen September 5, 18:58

   Inteloleshi = Gjarper i rritur ne nje shpelle me bajraktarin serb te Vicidolit !
   Perpiqet te krijoje konfuzion , per probleme te dokumentuara e provuara dhe qe populli i ka pare me syt e tij ! U dhjene nga frika….. , tani nuk po dine cfar idjotesish te nxjerrin nga goja ! Keshtu u pafsha , te hiqeni zvarre si gjarperi e me ne fund te helmoni veten si akrepi ! Gazetaret e “Dites” , ua shpifen , u prishin gjumin edhe naten , ndaj ti plehre , nuk merresh me problemin , por kurdohere me gazetaret ! Plehre !!!

   Reply to this comment
  • Aliu nga Selenic September 6, 02:13

   O INTELEKTUAL bUDALLAJE. pO SI NUK U NGOPE ME KETO BUDALLEC DHE POSHTERSISRE QE KAQE KOHE MORE NASTRADIN I NDYRE,
   Po c`fare te hetoi ti a po lexon shkrimet nga CIA e Amerikes per keto probleme.
   Po Kush ta hetoj Berishe ta hetoj LLaLL . Prite pak se Llalla esh akome ne fuqi . Sate bjer Llalla dhe te shkoje tek vendi ku e ka ber hake ather do ta shofesh ti edhe Salen dhe Lale te dy bashke per Nafte dhen Serbi per detin dhen Greqis dhe per Gerdecin e 21 Janarin.
   Prandej ti o Koke boshe vetem sa llomatit kote se askende shkrimet tuja nuk impresionojne.!

   Reply to this comment
 2. Adih September 5, 14:28

  Ne vitet 80 ,ne diktature ,nje ekonomist ne kryeministri ,qe kalonte ne duart e tija , gjithe tregetine ne rang republike thonte ne ate kohe:::::Interesant ,shejtan budalla E Hoxha ,nga njera ane ,shahet me liber shpie me Titon ,por nga ana tjeter ,95%e tregetise ne rang republike ,shqiperia e ben me Jugosllavine . .No koment .
  Por e keqja eshte edhe sot nen rrogoz ,politikanet tane me politikanet Serbe jane si mishi me kocken te ngjitur..
  Rrace e keqe e anti shqiptare kemi qene . Por me ben pershtypje me ca Kosovare , sot e kesaj dite kane nostalgji per E Hoxhen e njekohesisht per anti shqiptarin e te gjitha koherave S.Berishen.

  Reply to this comment
  • Besniku September 5, 15:19

   Mos harro te shkruash, qe mgjse shaheshin, kishin mardhenie dipllomatike.
   Kjo sipas teje do te thote se duheshin shume, ata “ dy shejtane budallenjte” , apo jo , shoku I ekonomistit me te zgjuar.

   Reply to this comment
  • Feniks September 5, 20:35

   Nje pyetje per gazeten Dita:
   1-Asnjehere nuk eshte shtruar ne parlament nga deputetet pyetja se sa qindarka jane futur ne arken e shtetit nga grabitja e armatimit dhe municionit kolosal te ushtrise popullore?
   Po ju pse nuk investigoni per kete krim monstruoz shteteror te Berishes?

   Reply to this comment
 3. Ylli September 5, 15:21

  Partia Demokratike me ne krye Sali Berishen i ka bere shume te zeza ketij vendi !?!?!?!?
  Keshtu e nis shkrimin gazetari i pavarur Xhevdet Shehu.Ka te drejte sespe nje nga te zezat eshte qe Xhevja eshte korrespondent i VOA.Te mendosh qe Xheve Enveristin ,shoku Enver do ta tridhte po te merrte vesh qe Xhevja do bente korrenspondentin e Armikut me te Madh te popullit shqiptar dhe PPSH ,Zerit te Amerikes..Po nuk.do tridhte vetem Xheven por gjithe sojin e sorrollopin e Xheves
  A do ishre i kenaqur Xhevja .Sigurisht se ka shembuj sesi komunistet degjeneroheshin ,torturoheshin e vriteshin nga shoket e tyre komuniste me urdher te Enverit dhe keta i shkruanin leter Enverit me arsyetimin se Enveti nuk di gje se cbejne keta ( shoket e tyre).
  Por ja qe erdhi Sali Berisha ne pushtet dhe Xheven e gjeti e zeza me e madhe e jetes se tij……u be korrenspondent i VOA.
  Cfare sakrifice ,cfare tmerri ,cfare torture .!!!
  Xhevdet Shehu nuk donte ,por Sali krimineli e detyroi te behej sherbetor i imperializmit amerikan.!!!!
  Eshte gazetari i 1234 qe shkruan per kontrabanden dhe shkrimi i 1234567890.qe lexoj per kontrabanden.Te njejtat gjera 25 vjet ,te njejat perralla dhe te njejtat mashtrime.
  Dhe thone qe gazetaret komuniste nuk.jane te njellojte si kakerdhiat e Nenes Parti.

  Reply to this comment
  • Besiana September 5, 16:57

   O Ylli,

   nuk paske kuptuar gje fare o tu mbyllte e imagjinates!
   Xhevdet Shehu, prej mahere bente pjese ne Grupin e Memet Shehut, te tere agjente te Fulcit dhe te CIA-s!

   Ia kishin me hile shokut Enver, mahere dhe njendizaj dhe sa te jete shtypi i lire, dhe po ta merrte pushtetin shoku Memet, i lidhur me Turdinjte nepermjet te birit, Albania do ishte bere nje Yll tjater ne flamurin Amerikan…

   Kaq gje nuk e kupton ti o Yll?!

   Duket sikur xhevdeti eshte enverist, por ne realitet tere jeten e ka minuar lavdine e tij. Memeti po, ishte tjeter, por nuk priti dot pak me shume, te ikte neveri nje here, e pastaj te vriste veten Rama, dmth Ramizi…jo Edi Rama.
   Rama eshte spiun e Zogut, edhe pse duket sikur Zogun e do Saliu, jo…
   Ne Tirane gjerat lexohen seprapthi!

   Reply to this comment
  • I tyille je , sa here qe hap gojen dhe b... September 5, 19:06

   Me gomar njeri se ky @Ylli i shtepise publike , mos kerkoni . Nga qe eshte koke pa tru dhe bythe zbuluar , ne cdo koment perserit te njejtin refren , me sllogane idjotesh dhe u versulet gazetareve , si egersire e lindur e rritur ne shpelle . Ja , keta jane plehrat ku mbeshtetet bajraktari dhe sherbimet sekrete fqinje , qe duan te na qeverrisin ! A mund te kete me antishqiptare se keta ?!

   Reply to this comment
  • Ylli Tumuraku September 6, 05:35

   KAKERDHIA NUK ESHTE ASGJE PERBALLE MUTIT QE PRODHON TRURI JOT PREJ VICIDOLSI

   Reply to this comment
  • Fuck You September 6, 05:37

   YLLI I KUQ I BEOGRADIT !

   Reply to this comment
   • Ylli September 6, 15:31

    Flm per sharjet e njetrajteshme dhe te njellojta…..si kakerdhiat e Nenes Parti.
    Perderisa e vertetoni vazhdimisht ,pse beni sikur ju ngel hatri.
    Mos na beni me gjesh me Beogradin se dy shqiptare kane marre medalje nga Beogradi….Esat Pashe Toptani dhe Enver Hoxha.I pari ka varrin ne Beograd si mik i Serbise ,ndersa i dyti ka medaljen si Hero i Serbise.
    Eshte kenaqesi t’ju lexosh juve.Inteligjence dhe llogjike….sikur ta kishit sadopak.

    Reply to this comment
 4. Bureto September 5, 15:48

  Pajtohem me komentin e intekektualit, për sa i përket faktit e mosdënimit të krimeve dhe shkeljeve të ligjit, në vijëmësi, si nga diktatura, ashtu dhe demodiktatura apo çdo cilësim tjrtër që neritin tranzicioni ynë, post diktatorial.
  Më sipër gazetari flet dhe për “rumpallën” shtet, në zbatim të ligjeve, në vitet 1993-1996, për kondrabandën që e kryente edhe vetë (mos harroni që E. Hoxha bënte kondrabandën e cigareve, tashmë të njohur e të pranuar). Pra ia kishin marrë dorën kësaj pune, dhe pasardhësit e kohës së tij) Dhe s’kishte sesi. Vetë gjërat ishin ndërtuar ashtu.
  Tani, më lrjoni t’u tregoj një episod për të vërtetuar sado pak atë “rumpallë” të organizuar dhe mbrojtur nga strukturat ligjzbatuese të shtetit. Ndjesë për zgjatjen.
  Një kolegu im, i mbetur pa punë në atë periudhë, me rekomandim, a me inisiativën e vet, iu kujtua Mamidhaqi, një bos grek i karburanteve dhe qymyreve. Për shkak të njohjes nga marrëdhlniet e punës që miku im, si punonjës i ish ndërmarrjes shtetërore për Tregëtinë me Jashtë, kishte patur në monizëm, me Bosin në fjalë, nga që dinte dhe ca greqisht, iu drejtua atij për punë. Mamidaqis, i tregoi se do fillonte të sillte në Shqipëri karburante. Ndërtoi dhe depozita në portin Durrës, siç bënë dhe të tjerë. Mikun tim e caktoi si agjent të shitjeve.
  Aty nga viti 1995, miku dhe kolegu im, vjen në zyrë dhe dualëm për një kafe. Ndër të tjera më tregon dhe këtë episod që po e sjell afërsisht:
  “Një klient i yni, shkodran, të cilin e furnizonim me karburante, kishte kohë që nuk më kishte dërguar paratë. Bosi më pyeste dhe kërkonte që të ngulmoja për arkëtimin e tyre. Kështu që një ditë shkova vetë në Shkodër. Në të ashtuquajtura zyra të “tregëtarit” shkodan, kërkova personin që më duhej, por më thanë se e gjen në X lokal në Shtoj. Ishte vaht dreke dhe vërtet e gjeta aty, me disa miq të tij, të shtruar me të ngrëna e të pira si në një banket. Sa më pa u ngrit dhe mbasi më përqafoi më ftoi të ulesha. Në fillim ngurova ca, por duhej të mbaroja punë, më duhej të prisja, dhe u ula. Më pyeti se për isha lodhur deri aty, thua se nuk e di te arsyen. Me pak drojë, meqë kishte aty dhe të tjerë, pak a shumë i thashë me takt arsyen. Mbasi i përmenda shifrën që s’më kishte likuiduar, afro 20.000 $, l futi një të qeshur të sinqertë, (kështu m’u, duk mua), dhe më tha, po pse hej burrë, për kaq gjë isha munduar deri aty? Hajde mik, ha pak, se sa të mbarojmë, e rregullojmë kollaj dhe atë punë, dhe ngriti gotën për të më thënë gëzuar. U qetësova që do të mbaroja punë kaq shpejt e lehtë. Dhe kështu ndodhi. Shkuam në ambjentet e tij dhe për të më dhënë sasinë e parave më futi në një dhomë dhe ç’më panë sytë! Kurrë më parë nuk kisha parë thasë me para. Pse më çoi aty nuk e dija, ndoshta për të më thënë që herë tjetër të mos shqetësoheshim për ndonjë vonesë, se paratë nuk do të na mungojnë, veç na furnizoni me mall. Mora paratë dhe i lehtësuar i ktheva në Tiranë. Nuk dija se ç’ndodhte, më thoshte kolegu, i habitur, se si kishte mundësi që të shikoje në ato vite varfërie, dhomë të mbushur me thasë me lekë apo dollarë…”. Nga ana ime, i thashë se diçka pëshpëritej për kondrabandë me M. Zi dhe ndoshta ajo që pe kishte lidhje me të. Më vonë si ai, unë dhe shumë të tjerë e mesuan këtë se mori dhenë. Ua tha në sy dhe vetë “heroi” Azemi Hajdari, kondrabandisti tjetër i tyre , veçse ai e bënte këtë në Kakavije, me lazaratasit e Kalivopullin (minoritar, por edhe nip shkodran), që në 1996 ky qe kandidat për deputet të PD. (Për të mos u ngazlllyer ndonjë lexues, po qe se do të rastisë që ta komentin, kujtoj pohimin e Koço Kokëdhimës për kondrabandën që bënte me Turqinë, deklaruar këtë tek Fevziu në TV Klan, aty nga viti 2000, kur ai e pyeti si e kishte vënë miliononin parë, se pasurinë e momentit, Koço, e deklaroi tek 200 milionë $).
  Kështu kanë qenë atë kohë punët dhe, paksa më të sofistikuara, janë dhe sot. Ndaj mos habitet fare Xhevdeti e të na tregojë ‘dokra hini’, siç thoshte Fishta. Mirë thotë Intelektuali, si të kërkosh fajtorët kur ata janë vetë pushtetarët, ata që duhet t’i luftojnë e ndëshkojnë hajdutët, kondrabandistët apo abuzuesit ne pushtetin. Shikoni pasuritë e tyre dhe bëjeni vetë llogarinë. Rrogëtarë shteti kanë qenë dhe janë Nano, Berisha, Meta, këta si më tipikët, sepse lista është tmerrësisht e gjatë). Si vihet gjithë ajo pasuri e tyre? Vetëm abuziviteti me pushtetin në njmijë e një forma mund t’i justifikojë. Dhe në fund qershia mbi tortë e Xhodës së VOA-së. Po kur CIA, i paska ditur të gjitha këto, bile me “libra llogarish”, ç’janë këta “burra shteti” e “yj në ngjitje”, që na kanë qeverisur dhe vazhdojnë të na qeverisin?! Xhevdet na shkruaj dhe për këto, se histori ne dimë më shumë nga ti, si nga të sotmet ashtu dhe nga të djeshmet.
  Mos ndoshta ishte një strstegji e gjitha kjo e motivuar me shprehjen e viteve ’90, duke evokuar filmat “Westrern”, me të cilat u fryhej në vesh miletit se edhe Amerika kështu u bë! Por po qe se e kishin vërtet kështu mendimin, djallëzia e tyre ishte shumë cinike dhe e pështirë. Krahasimi i Shqipërisë dje/sot me Amerikën e shek XVII-XVIII është i pakrahasueshëm si në kohë, largësi, por më shumë si histori.

  Reply to this comment
 5. Bureto September 5, 15:52

  Pajtohem me komentin e intekektualit, për sa i përket faktit e mosdënimit të krimeve dhe shkeljeve të ligjit, në vijëmësi, si nga diktatura, ashtu dhe demodiktatura apo çdo cilësim tjetër që meriton tranzicioni ynë, post diktatorial.
  Më sipër gazetari flet dhe për “rumpallën” shtet, në zbatim të ligjeve, në vitet 1993-1996, për kondrabandën që e kryente edhe vetë ai, (mos harroni që E. Hoxha bënte kondrabandën e cigareve, tashmë të njohur e të pranuar). Pra ia kishin marrë dorën kësaj pune, dhe pasardhësit e kohës së tij). Dhe s’kishte sesi. Vetë gjërat ishin ndërtuar ashtu.
  Tani, më lejoni t’u tregoj një episod për të vërtetuar sado pak atë “rumpallë” të organizuar dhe mbrojtur nga strukturat ligjzbatuese të shtetit. Ndjesë për zgjatjen.
  Një kolegu im, i mbetur pa punë në atë periudhë, me rekomandim, a me inisiativën e vet, iu kujtua Mamidhaqi, një bos grek i karburanteve dhe qymyreve. Për shkak të njohjes nga marrëdhëniet e punës që miku im, si punonjës i ish ndërmarrjes shtetërore për Tregëtinë me Jashtë, që kishte patur në monizëm, me Bosin në fjalë, nga që dinte dhe ca greqisht, iu drejtua atij për punë. Mamidaqis, kështu wuhej greku, i tregoi se do fillonte të sillte në Shqipëri karburante. Ndërtoi dhe depozita në portin Durrës, siç bënë dhe të tjerë. Mikun tim e caktoi si agjent të shitjeve.
  Aty nga viti 1995, miku dhe kolegu im, vjen në zyrë dhe dualëm për një kafe. Ndër të tjera më tregon dhe këtë episod që po e sjell afërsisht:
  “Një klient i yni, shkodran, të cilin e furnizonim me karburante, kishte kohë që nuk më kishte dërguar paratë. Bosi më pyeste dhe kërkonte që të ngulmoja për arkëtimin e tyre. Kështu që një ditë shkova vetë në Shkodër. Në të ashtuquajtura zyra të “tregëtarit” shkodan, kërkova personin që më duhej, por më thanë se e gjen në X lokal në Shtoj. Ishte vaht dreke dhe vërtet e gjeta aty, me disa miq të tij, të shtruar me të ngrëna e të pira si në një banket. Sa më pa u ngrit dhe mbasi më përqafoi më ftoi të ulesha. Në fillim ngurova ca, por duhej të mbaroja punë, më duhej të prisja, dhe u ula. Më pyeti se për isha lodhur deri aty, thua se nuk e di te arsyen. Me pak drojë, meqë kishte aty dhe të tjerë, pak a shumë i thashë me takt arsyen. Mbasi i përmenda shifrën që s’më kishte likuiduar, afro 20.000 $, l futi një të qeshur të sinqertë, (kështu m’u, duk mua), dhe më tha, po pse hej burrë, për kaq gjë isha munduar deri aty? Hajde mik, ha pak, se sa të mbarojmë, e rregullojmë kollaj dhe atë punë, dhe ngriti gotën për të më thënë gëzuar. U qetësova që do të mbaroja punë kaq shpejt e lehtë. Dhe kështu ndodhi. Shkuam në ambjentet e tij dhe për të më dhënë sasinë e parave më futi në një dhomë dhe ç’më panë sytë! Kurrë më parë nuk kisha parë thasë me para. Pse më çoi aty nuk e dija, ndoshta për të më thënë që herë tjetër të mos shqetësoheshim për ndonjë vonesë, se paratë nuk do të na mungojnë, veç na furnizoni me mall. Mora paratë dhe i lehtësuar i ktheva në Tiranë. Nuk dija se ç’ndodhte, më thoshte kolegu, i habitur, se si kishte mundësi që të shikoje në ato vite varfërie, dhomë të mbushur me thasë me lekë apo dollarë…”. Nga ana ime, i thashë se diçka pëshpëritej për kondrabandë me M. Zi dhe ndoshta ajo që pe kishte lidhje me të. Më vonë si ai, unë dhe shumë të tjerë e mesuan këtë se mori dhenë. Ua tha në sy dhe vetë “heroi” Azemi Hajdari, kondrabandisti tjetër i tyre , veçse ai e bënte këtë në Kakavije, me lazaratasit e Kalivopullin (minoritar, por edhe nip shkodran), që në 1996 ky qe kandidat për deputet të PD. (Për të mos u ngazlllyer ndonjë lexues, po qe se do të rastisë që ta komentin, kujtoj pohimin e Koço Kokëdhimës për kondrabandën që bënte me Turqinë, deklaruar këtë tek Fevziu në TV Klan, aty nga viti 2000, kur ai e pyeti si e kishte vënë miliononin parë, se pasurinë e momentit, Koço, e deklaroi tek 200 milionë $).
  Kështu kanë qenë atë kohë punët dhe, paksa më të sofistikuara, janë dhe sot. Ndaj mos habitet fare Xhevdeti e të na tregojë ‘dokra hini’, siç thoshte Fishta. Mirë thotë Intelektuali, si të kërkosh fajtorët kur ata janë vetë pushtetarët, ata që duhet t’i luftojnë e ndëshkojnë hajdutët, kondrabandistët apo abuzuesit ne pushtetin. Shikoni pasuritë e tyre dhe bëjeni vetë llogarinë. Rrogëtarë shteti kanë qenë dhe janë Nano, Berisha, Meta, këta si më tipikët, sepse lista është tmerrësisht e gjatë). Si vihet gjithë ajo pasuri e tyre? Vetëm abuziviteti me pushtetin në njmijë e një forma mund t’i justifikojë. Dhe në fund qershia mbi tortë e Xhodës së VOA-së. Po kur CIA, i paska ditur të gjitha këto, bile me “libra llogarish”, ç’janë këta “burra shteti” e “yj në ngjitje”, që na kanë qeverisur dhe vazhdojnë të na qeverisin?! Xhevdet na shkruaj dhe për këto, se histori ne dimë më shumë nga ti, si nga të sotmet ashtu dhe nga të djeshmet.
  Mos ndoshta ishte një strstegji e gjitha kjo e motivuar me shprehjen e viteve ’90, duke evokuar filmat “Westrern”, me të cilat u fryhej në vesh miletit se edhe Amerika kështu u bë! Por po qe se e kishin vërtet kështu mendimin, djallëzia e tyre ishte shumë cinike dhe e pështirë. Krahasimi i Shqipërisë dje/sot me Amerikën e shek XVII-XVIII është i pakrahasueshëm si në kohë, largësi, por më shumë si histori.

  Reply to this comment
 6. likja September 5, 17:00

  Ne Shqiperi ka gazetare dhe punonjes gazetarie ka thene i madhi Baze!Dhe vertet ket lexoj kete faksimile te Xhodes pernjehere me vetkrijohet nje nenqeshje zorri!Sa lehte eshte te shkruash dhe sa veshtire eshte te investigosh per bemat e kryekrimit shqipetar Berish jo per sasine por se ku e ka burimin kjo marrezi!E Xhevdetet germojne ndonje fletushke qe ka hedhur kryekrimi pasi e ka perdorur per leter higjenike dhe hop ja te shkruajme nje artikull!Po mos te vepronte nen urdherat e perandorise krykrimi shqipetar sot do qe varur ne litar ose minimumi do kishte ngrene ndonje plumb rikoshete nga ato qe perplasen ne peme e te vrasin!Ndaj o Xhode leri shkate e mos e gervishni “m…..n” se i del era!Ja na gjej zotrote ndonje faksimile te ish padrinove te Berishes e kompani qe e denojne gjekundi ne tere veprimtarine kriminale kete maine vrasare qe u montua posaçerisht per te djegur kete vend e vrare kete popull!Sali Beri eshte nje terminator vrastar qe te vret e fabrika e etiketon “burre shteti” per imunitet e ti me kete shkrim o Xhevo tregon se je siç permenda me larte gazetarin Baze punonjes gazetarie e jo gazetar!

  Reply to this comment
 7. Irangate vs Saligate September 5, 17:05

  Mbasi qenkan mbledhur sot ca komentues “antikamunista” i bej me dije qe nuk ka asnje ndryshim midis Irangate me Saligate..
  .
  Nese hapen letrat e plota te Saleh Berishajt ne Washington dhe Bruksel ( jo keto perrallat e Xhevos) nje cunam do ngrihet ne dy anet e atllantikut qe do tregoje pse jemi katandisur ne KAVIE EKSPERIMENTALE ne shqiptaret.
  .
  Per te hapur “oreksin” mund te lexoni dhe krahesoni
  .

  .The Iran–Contra affair also referred to as Irangate, or the Iran–Contra scandal, was a political scandal in the United States that occurred during the second term of the Reagan Administration. Senior administration officials secretly facilitated the sale of arms to Iran, which was the subject of an arms embargo.
  .
  They hoped, thereby, to fund the Contras in Nicaragua while at the same time negotiating the release of several U.S. hostages. Under the Boland Amendment, further funding of the Contras by the government had been prohibited by Congress.

  The scandal began as an operation to free seven American hostages being held in Lebanon by Hezbollah, a paramilitary group with Iranian ties connected to the Islamic Revolutionary Guard Corps.
  .
  The plan was for Israel to ship weapons to Iran, and then the United States would resupply Israel and receive the Israeli payment. The Iranian recipients promised to do everything in their power to achieve the release of the hostages.
  .
  Large modifications to the plan were devised by Lieutenant Colonel Oliver North of the National Security Council in late 1985, in which a portion of the proceeds from the weapon sales was diverted to fund anti-Sandinista rebel fighters, known as Contras, against the socialist government of Nicaragua.

  While President Ronald Reagan was a supporter of the Contra cause, the evidence is disputed as to whether he authorized the diversion of the money to the Contras, raised by the arms sales. ect..

  Reply to this comment
 8. Karadakliu September 5, 17:11

  E verteta te thuhej vetem nga nje person,ka fuqine e madhrishme dhe bindese te kuptohet nga te gjithe.Por,kjo qe e thgone dhe e dijne gjithe populli dhe popujt per rreth,pse te dyhshohet ende,Gjiha krimet,tradhtine ndaj shtetit dhe popu llit,Salohu e ka bere-kryer publikisht,hapur dhe dukshem ne sy te popullit dhe opinionit te jashtem,Kjo shihet e dihet qe kur kryente veprimet me mikun Bullatoviq dhe te tjerete deri te Miloshi.

  Reply to this comment
 9. Arbeni September 5, 17:28

  Dokumente sekrete te CIA-s ne duar te Xhod Shehut te Dita-s. As New York Times (NYT) nuk mund ti siguroje dokumentet sekrete te CIA-s, por Xhoda ja kalon. Eshte 007 e kaluar 007.

  Reply to this comment
  • ??? September 5, 20:37

   Jane publike o tallash! E kane kaluar afatin e sekretit edhe ti mund ti marresh online.

   Reply to this comment
   • Kullump Pulla azilant September 5, 21:26

    Zoteri me 3?
    .
    ja ke rritur vleren Arbenit qe e quan tallash qe eshte shume i dobishem per ngrohje dhe dyer me cmim te ulet.
    .
    ne internet k a2 lloje idiotesh te dobishem dhe te padobishem per shembull ky Beni eshte idiot i padobishem kurse ai intelektuali i Topeve Taneve eshte idiot i dobishem se na i beri Enverin legjende..

    .E ftojme kete Benin te shkoje te web-i i Julian Paul Assange ( Australian computer programmer and the editor of WikiLeaks.) do te gjeje dhe nje WIKILIKI kur Xeni i thote gjeneral Luan hoxhes mbylle gojen se do te vras si Kosta Trebicken..dhe kete e thote ambasadori amerikan…dhe Xhevoja merret me embargon qe dhe pellumb kurva i marikes ka filluar te beje disidentin e naftes

    Tung !

    Reply to this comment
 10. koco September 5, 22:45

  Po ky Xhevdeti gjithecka mund te jete por jo gazetar.
  Gomarllecet e ti dhe kolegeve gazetar si ky nuk kane te sosur.Askush nuk e justifikon vepren e turpshme te Berishes me shoke, ishte dhe mbetet njolle e zeze e historise.Por ama te jemi konkret, 17-18 autobote ne dite te kontrabanduara permes Shqiperise nuk mund ta mbanin maqinerine e fuqishme te Serbise ne levizje. Gjithekush qe ka sadopak sens e kupton se kjo sasi e karburanteve ishte nje pike uji.Sebia si shtet i trasheguar i Federates Jugosllave si te gjitha shtetet serioze kishte reservat kritike per ushtrin e sai. Kontrabanda e vertete behej permes Rumanise jo me autobote por me anije tankeresh te tera, behej permes Greqise, Maqedonise me qinda autobote. Bashkesia nderkombetare i dinte keto andaj edhe i lejonte ne heshtje. Ata akoma perpiqeshin ta ruanin dhe te mos e demtonin kriminelin Milloshevic dhe Serbine. E njejta gje ndodhe akoma sot, Serbia perkedhelet nga bashkesia nderkombetare, Europa investon per cdo vjet rreth 2B$ ne ekonomine e Serbise.

  Reply to this comment
  • intelektuali September 6, 06:53

   Zoteri Rumania eshte mjaft larg nga Shqypnia dhe karburanti i saj deri ne Shkoder do te ishte i pakrahasueshem si kosto me karburantet e vendeve re tjera, karburanti grek ne Igumenice kishte nje kosto 1,5 here me te madhe se karburanti bullgar qe prodhohej me me nafte brutto ne qytetin Pleven, prandaj edhe firma SHQYPONJA e Saliut i radhiste autobotet cdo dite tek kjo uzine per t’i derguar permes Bunes me tubacion ne Mal te Zi. Ky ishte nje biznes privat kriminal fitimprures dhe kostoja kishte nje rendesi te dores se pare

   SA KA QENE SASIA E KARBURANTIT KONTRABANDE QE SALIU I SHITI MILLOSHEVIQIT NE SERBI?

   Kjo duhet te jete tema e debatit sepse po te pyese Xhevdet Shehu Enveristin Paulin Shterkaj me Kalivopullet e Gramoz Rucin pas tij do te dalin te qarta evidencat e bashkepunimit te Sali Varkarit me enveristat e Partise se Punes si edhe me kontrabanden e armatimit te Enverit nga dyshja Nano-Berisha per ne vendet e Botes se trete me seksere profesioniste nga Serbia duke perdorur si kamuflim Luften e Kosoves

   KUJT I DUHEN DISA FAKSIMILE TE CIA-S KUR E VERTETA KA DALE SHESHIT?

   Pse nuk pyesin prokuroret protagonistin Gramos Ruci dhe biznesmenin Paulin Shterkaj per karburantin e Saliut qe si minahedheset bullgare ja dhuroi Millosheviqit ne nje afere kriminale nderkombetare?

   PSE GAZETARII NEXHMIJES XHEVDET SHEHU NUK E TREGON TE VERTETEN POR QIT FAKSIMILE ARKAIKE GROTESKE TE CIA-S PER TE PESHKUAR NE UJRA TE TURBULLTA KUR E VERTETA DIHET SHESHIT NGA TE GJITHE SHQYPTARET?

   Pse nuk eshte ndeshkuar Saliu per krimet e tij monstruoze kunder Kosoves ne favor te Serbise qe ngjajne si dy pika uji me krimet e Enverit?

   Reply to this comment
 11. Kris 1 September 6, 01:22

  I madh dhe i vogel e dinin qe behej kontrabande.Prtderisa sociliste t dhe rilindasit nuk nxorren njeri pata ligjit kam filluar te besoj se vilat e politikaneve jane dhurate e Krishtit dhe Muhametit

  Reply to this comment
 12. Aliu nga Selenic September 6, 02:15

  ME AFER nEXHEMIJES KA QEN sALIU SE SA xHEVDET sHEHU ORE BUDALLE I SHPIFUR QE KE MERR NOFKEN iNTELEKTUAL QE NE FAKTE VETEM I TILLE NUK JE.!

  Reply to this comment
  • intelektuali September 6, 14:10

   O LIU FIRIFIU,

   Te eshte bere carap shkrimi me kompjuter, shko dhe bej nje kurs kompjuteri qe te mesojme se cfare kerkon te thuash, dhe te mesosh si perdoret tastiatura me germa te vogla dhe te medha,

   pastaj:

   shkruaj replika sa te duash per “iINTELEKTUALIN” qe ka durimin te lexje llogjet e tua idiote, por qe nuk ben asnje dallim midis gazetarit te Nexhmijes Xhevdet Shehu dhe varkarit te familjes se Enverit, Sali Berisha

   sepse:

   TE DY KANE QENE SPIUNE AKTIVE TE SIGURIMIT TE SHTETIT ENVERIST.

   Reply to this comment
 13. devole September 6, 04:23

  o koco

  ke emer simpatik dhe mos e prish muhabetin..mos e nderro “c-ne” me “q-ne” se behesh koqe tamam..

  pra je KOPIL I MADH mos ma merr per keq se e perdor si perkedhelje..
  .
  Ti ke te perbashket me zotin Xhevdet se e kuptoni qe Berishaleja mbrohet me cdo kusht nga ata serboamerikane dhe grekoamerikane qe e prune ne 1991 nga Beogradi me ca Elezbibere Edwine & madherfuckere dhe keni “emocjone” ta thoni te verteten.

  Na thuaj nje fjale per terorine antishqiptare te “dekomunistifikimit” te dyshes antishqipatre rajerson -biberaj..qe u kthye ne

  JANULLATIZIM
  DAMIRFAZLLICIZIM
  NIKOGAXOJANIM
  ISLAMIZIM
  MAFJA DOGES NDERKOMBETARE
  MAFJA E ARMATIMIT NDERKOMBETAR.

  sqaroni njerzit kush e ktheu shqiperine ne paltancjon droge qe prodhonte 5 miljard droge ne vit ne kohen e Sales dhe Hales

  ku shkuan 30 miljard dollaret e armatimit

  ku jane miljardat e fituara nga hidrocentralet e xhaxhit ??

  Me Berishen Biberjan dhe se fundi Bashen ,atë ëndërr që nuk e arritën ta realizonin për qindra vjet regjimet serbe e greke të Pashiqëve, Karagjorgjeviçëve e Venizellosve me luftëra e me kancelaritë evropiane, e arritën pas vitit 1992 nga qeverisja e shqiptarëve me tradhtarin Sali Berisha në krye të Pushtetit, bile me përmasa shumë më tragjike.

  Dëmet që i ka shkaktuar popullit Sali Berisha, janë të pallogaritshme dhe të gjitha janë bërë me dashje, një budalla nga fshati Viçidol do kishte qeverisur shumë më mirë. Dihet se dëmet që i shkakton një vendi armiku i brendshëm, asnjëherë nuk mund t’ia bëjë armiku i jashtëm.

  Nuk është e vështirë të qeverisësh një vend me një popullsi sa gjysma e Athinës me resurse të shumta, pasuri që nuk i ka asnjë vend i lindjes por edhe vendet e zhvilluara perëndimore. Shqipëria është qeverisur kundër interesave të Popullit, është shkatërruar plotësisht ekonomia e vendit, u shkatërrua djersa e popullit e ndërtuar për 45 vite.

  Populli në këtë vend nuk ka më asnjë mundësi për jetesë. Baza e një shteti është ekonomia dhe uniteti i popullit, nëse ajo shkatërrohet e shitet, nuk ke më shpresa për një jetë më të mirë. Është tradhtuar plotësisht e ardhmja e brezave, papunësia ka kapur shifra rekord, i gjithë brezi i ri është pa punë, të gjithë studentet që mbarojnë shkollat e mesme dhe të larta janë pa punë.Dhe te gjitha keto krime bashke me borxhin e jashtem mbi 65% dhe me borxhin ndaj biznesit rreth gjysem miliardi dollare ja kane lene peshqesh qeverise re e cila ne vend te akuzoje kryetradhetarin berishe I jep llogari sot ne kuvend VRASESIT TE SHTETIT shqiptar Sali Qeni

  Në Shqipëri, pas vitit 1992 jo vetëm nuk është ndërtuar një sistem demokratik por regjimit të pushtetit të Sali Berishës do t’ja kishin zili dhe regjimet më diktatoriale në Botë. Shqipëria është katandisur në një shtet paçavure, më keq se vendet e Afrikës qendrore si Somalia, Uganda etj.

  Nuk ka më keq, por për 20 vjet rresht, përfaqësuesit e Europës nuk po munden të stabilizojnë politikën e një vendi me 2.5 milionë banorë. Më vjen keq të shprehem, por këtu njeriu ka më pak vlerë se një bagëti. Ai tani është pa asnjë të ardhme, pasi ekonomia është rrënuar tërësisht. Konkretisht: – Është shkatërruar totalisht bujqësia, kur dihet se ne jemi një vend bujqësor, janë shkatërruar themelet e bujqësisë;
  Uzinat e prodhimit të plehrave kimike,
  superfosfatit e nitratit, plehra me cilësi shumë të lartë dhe me shumicë;
  Është shkatërruar ujitja, mbi 50 % të rezervuarëve dhe kanaleve ujitëse;
  Janë shkatërruar institutet e prodhimit të farërave bujqësore që janë bazë për rendimentet e cilësinë e prodhimit,
  mekanizimi është kthyer si në vitin 1945; 50 % e tokës bujqësore është kthyer në moçalishte
  kur dihet se nga rreth 260 mijë hektarë tokë që kishte vendi në vitin 1945,
  në vitin 1992 kishte rreth 645 mijë hektarë tokë bujqësore dhe kjo nga tharja e kënetave.
  Nga viti 1992 – 1997 u shkatërrua si në asnjë vend tjetër të Lindjes e gjithë industria e lehtë e ushqimore, industria e duhanit, panxhar sheqerit, lulediellit, pemëtaria plotësisht (janë në kujtesë plantacionet e mëdha me agrume në Lukovë e gjithë Jugun e Shqipërisë, plantacionet në Tropojë, Korçë e Dibër). U shkatërrua e u shit për 5 grosh industria nxjerrëse e përpunuese,

  a nuk është kriminale të shkatërrosh industrinë e pasurimit të Ferrokromit në Burrel e Elbasan kur dihet se çmimi i Ferrokromit është 10 fish më tepër se 1 ton krom, industrinë e bakrit totalisht dhe të gjitha industritë nxjerrëse e përpunuese të mineraleve të tjera.

  A nuk është kriminale që vendburimet e nxjerrjes mineraleve shqiptare kanë qenë vetëm burim vjedhjesh e korrupsioni, tani janë kthyer në gërmadha, shko e shihe Kam Tropojën e Rragamin, njëlloj e gjithë Shqipëria.

  Është shkatërruar transporti hekurudhor plotësisht, në vitin 1947 është bërë inagurimi i linjës hekurudhore Tiranë-Durrës- Peqin. Janë shkatërruar e shitur po thuaj totalisht pyjet duke përfshirë dhe qendra turistike si Thethi, Lura e tjerë, po shkatërrohet e vidhet kultura mijë vjeçare e popullit, Akrologjia, monumentet kulturore, kishat e tjera e tjera.

  Është shkatërruar sistemi arsimor, shëndetësor e gjyqësor. Është e patolerueshme dhe kriminale të shkatërrosh arsimin. Është plotësisht i qartë Sali Berisha, se vetëm në rrethin e Tropojës ka patur mbi 20 shkolla të mesme të një niveli shumë të lartë në fshatra e Komuna.

  A do të mund të dalin kuadro të lartë në fshatra si në Viçidol, Lekbibaj, Çerem e fshatra të tjera në Shqipëri? Kjo dihet që jo. Diplomat po shiten si perime, analfabetizmi që u zhduk në vitet 1950 është kthyer këmbëkryq jo vetëm në fshatra por edhe qytetet kryesore të vendit. Shëndetësia dhe sistemi gjyqësor janë kthyer në organizata biznesi.

  Është shkatërruar administrata shtetërore. Qytetari shqiptar nuk mund të drejtohet askund për të zgjidhur një hall, në administratë mund të punosh vetëm po të jesh militant i PD, pasi edhe Akademik po të jesh hiqesh nga puna.

  Pas vitit 1992 vuri në funksion nenin famëkeq 24/1 që hiqeshe nga puna pa asnjë motiv, nen i cili funksionon edhe sot. Të gjitha gjyqet e fituara nga të hequrit nga puna, që janë me miliona dollarë, i ka paguar populli, asnjë titullar nuk është vënë para përgjegjësisë ose të shlyejë dëmin e shkaktuar.

  Asnjëherë lufta e klasave nuk ka qenë më e ashpër se sot. Sali Berisha shpiku firmat piramidale, edhe sot janë të freskëta kujtimet e bashkëpunimit të Sali Berishës me Vehbi Alimuçën, presidentin e firmës “Vefa”, kur tha:

  Kjo është pionerja e parë e borgjezisë në Shqipëri dhe paret e shqiptarëve janë të pastra e fituar me djersë, veprim që vendin e futi në kolaps të plotë.

  Në vitin 1996 realizoi zgjedhje të manipuluara totalisht, u zgjodh President duke e rrethuar parlamentin. Gjatë vitit 1994-1997,

  kur regjimi Serb i Millosheviçit bëri kërdinë duke vrarë njerëz të pafajshëm, gra e fëmijë, një genocid i pa parë në Bosnjë Hercegovinë, Kroaci, Slloveni e Kosovë, furnizonte Serbinë me naftë duke thyer dhe embargon e vënë nga OKB dhe BE. Në vitin 1997 mobilizoi mercenarë e sharlatanë duke i armatosur dhe dërguar në Jug të Shqipërisë (Vlorë, Gjirokastër, Përmet e qytete tjera të Jugut) për të luftuar e vrarë, pra organizoi luftën civile, konfliktin Veri – Jug, dëshirë e hershme e qarqeve greke e serbe.

  Mobilizoi dhe avionë për të gjuajtur Jugun, të cilët zbarkuan në Itali. Dihet se ish ministri i Mbrojtjes, Safet Zhulali nuk pranoi të realizonte atë strategji dhe u arratis në Itali.

  Me këtë rast, habitem për Labërinë trime, si është e mundur tpleroje një njeri që deshi ti vrasë e ti djegë, si ka mundësi të votojnë e ta mbështesin kur ai duhet të ketë frikë ta kalojë qytetin e Durrësit!?.Në vitin 1995 vrau me organet e SHIK-ut të ndjerin Remzi Hoxha, kjo pasi ai filmoi dhe regjistroi takimin sekret në Maqedoni të Sali Berishës me Sllobodan Millosheviçin, edhe sot pas 16 vitesh nuk dihen eshtrat e tij. Në vitin 1992, u takua në Shkodër me Kriminelin serb Arkan, arsyet dihen.
  Mburret me rrugën e kombit, autostradën Milot – Qafë Morinë, gjatë realizimit të këtij objekti, jo vetëm u vodh dhe u shpërdorua djersa e popullit, por vetëm me vlerën e armatimit të Ushtrisë para vitit 1992 e të shitur për llogari të klanit të tij, do të ishte realizuar e gjithë Infrastruktura rrugore e Shqipërisë në përputhje me standartet europiane.

  Te numerosh krimet e drakules Berishe dhe kelyshit Bashe nuk mjafton ky koment por ajo qe vlen te theksohet eshte se kjo veprimtari antishqiptare 22 vjecare e Sali qenit I ka rrenjet ne hipokrizine e dipllomacise te USA & BE si dhe ne impotence fatale te Qeverise sotme.

  Nqs se nderkombetaret dhe qeveria e sotme nuk denon berishizmin si praktike dhe doctrine antishqiptare duke e futur ne biruce supertradhetarin berishe atehere Enver Hoxha do jete Jezu Krishti I shqipatereve I cili u tregoi vendin hajduteve,krimineleve,imoraleve,tradhetareve,hipokriteve,terroristeve,diversanteve,spiuneve,agjenteve,idioteve pa harruar pseudo malsoret dhe porno-ambassadoret.

  Reply to this comment
 14. Alban Dega September 6, 05:38

  XHEVDET SHEHU ESHTE NDERI GAZETARISE SHQIPTARE !

  Reply to this comment
 15. Alban September 6, 05:40

  From: Alban Dega
  Date: May 19, 2018 at 7:49:45 AM EDT

  KUR JE I DHJERE… MOS E NGRI KOKEN !
  Populli

  Po per keto “ heroizma” te Sali Lul, Mul, Fatmir, Xen….a i njoftuat TRUMPIN, BE, OKB, KSK, CIA,DEA, FBI-ne….

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  NuK jane hipoteza as shpifje, as sajime, as intriga as komplote as “ mosbindje civile “ ala Vladimir Putin, Beograd, Athine…
  Jane krime teper te renda, shkelja Kartash OKB-je , KS OKB-ja, Karte Heklsinki, Karte te Drejtave dhe Lirive Themelore te Njeriut, Konventash Gjeneve, genocid, krime kunder njerezimit te perseritura ……
  Fjale e fakt… Fakt e fjale !
  Jane deshmi me ze e me figure ne syte e shqiptareve e nderkombetareve..,
  Nuk jane falsikime, as fabrikime….
  Jane vendime me firme e me vule te Sali Berishes, te Keshillit te Ministrave, te ministrive perkatese …
  Edhe nese i keni zhdukur apo djegur jane kopjet origjinale, mikrofilmat, rregjistrimet tokesore e satelitore,…
  Jane sarajet e dugajat, bizneset e hotelet multimilioneshe deri ne kryeqytetin e Botes Nju Jork, Abu Dabi…. e Kine….
  Jane Gjiri i Lalezit e Farkat, Prezat e Jalat, Shengjini e Vajni, Valbona e Thethi, jane Velipoja e Dardha, Thehi e Razma….
  Jane gjaku i mbi 11 000 shqiptareve te ekzekutuar pa gjyqe e ne tortura, me barut e municion Gerdeci e urdhera makaber 21 janari Jane ata qe mos qofshi antievropianet e antiamerikanet me fjale e me vepra, me emra e mbiemra, jane atdheshitesit e atdherrenuesit me firma e vula ne dokumente e marreveshje nderkombetare ala Otranto e vendime Gjykate Kushtetuese …. !?
  Mungon vetem drejtesia e Vetingu qe po ecin me hap breshke e rreshqitje kermilli, por po e do te behen ose populli do te marre vete ne dore drejtesine e do harrohet Bastija !
  Nese kini dyshim lexoni vetem mikroanalizen e meposhteme per te kuptuar cmendurine e Sali Berishes, lemerine e Lulezim Bashes e Flamur Nokes, Mona Cizmes e Petrit Vasilit, terbimin e Enkeled Alibeajt e Ylli Manjanit…. e Fatmir Medihoxhes e Xen Gerdec CHEZ-it… e krejt “ Bandes se Gangstereve “ e “ Mafias qe ka dale krejt jashte kontrollit “ …..

  From: Alban Dega
  Date: April 6, 2018 at 1:03:44 AM EDT.

  ” I NDERSHEM” SI SALA APO KRYEHAJDUT SI BERISHA E CO, !?

  – Kryekriminelet e kryekusaret e Shqiperise kane emer e mbiemer…

  – Deshmite jane pa fund… me ze e me figure, ne kamera e kudo

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Po c’faj ka Sali Berisha pse vjedh Ilir Meta, mund te pyese dikush !
  Vallahi bilahi Sali Berisha eshte i ndershem, hidhen te tjere .
  Shihni ku jeton !?
  Ne nje apartament te zakonshem si gjithe te tjeret… e terrci e verrcii…. e verrci e terrci!

  Si eshte e verteta!?

  Cfare thone faktet !?
  A e dini se para se ti nxirrte ne publik Dritan Prifti ia kishte treguar 86 video te tjera me vjedhje e korrupsion jo vetem te Metes e LSI-se por edhe te ministrave e zevendeministrave e zyrtareve te Sali Berishes si Genc Ruli, Fatmir Mediu, Genc Pollo, Ridvan Bode…. dhe Ilir Metes !
  Berisha jo vetem kishte heshtur, por e kishte keshilluar Dritanin ta mbyllte ato afera megakusarie multimilioneshe ‘?
  Jo vetem aq… !
  A nuk ishte kryeministri Sali Berisha dhe qeveria e tij garantuesi i suksesit te cdo kontrate qe i kerkonte
  Argita e Shkelzeni si “Tokat e Helmatisura” te Damir Fazlicit, Gerdeci, qe gjoja “nuk e dinte ku
  binte”, megjithese Keshilli e Sigurimit Kombetar te SHBA, sherbimet e sigurise se Departamentit
  te Shtetit dhe ambasades amerikane i kishin kerkuar qe te nderpritej puna ne Gerdec gjate vizites se ish- Presidentit amerikan Xhorxh Bush ne Tirane e Fushe Kruje!?

  Keta as te genjejne nuk dine !?

  Vetdemeskohen keqazi !
  A nuk i shkaktoi 100 milione euro investim te humbur te nje multiimilioneri pakistanez e bija Argita me kerkesen per 3 milione euro qe do te fuste n xhepin e saj si shperblim per suksesin e paragarantuar te miratimit te kontrates nga i jati dhe qeveria e tij !?
  A nuk ishte Sali Berisha e qeveria e komanduar prej tij, qe i shkaktoi mbi 620 milione dollare humbje shtetit e popullit shqiptar me marreveshjen antishqiptare e antikombetare te CEZ-it vetem qe i biri Shkelzen Berisha dhe sekseri shqipfoles Nue Kalaj i tij te fusnin ne xhepat e tyre 7 milione dollare me nje dore e nuk dihet sa miliona te tjere nen dore, per cka ka dokumente e tabulata, mesazhe e prova pa fund!?
  A nuk ishte dhenderri i Sali Berishes, Jamarber Malltezi, qe i shkaktoi nje humbje prej 150 milione dollaresh te Bankes Boterore per projektin madhor te turizmit ne zemren e tij Bregdetin Vlore- Sarande dhe rrenoi me dhjetra shtepi te banoreve te zones e jo vetem nuk iu fut nje ferre ne kembe, por sot eshte nje nder kandidatet kryesore per te zevendesuar kryehajdutin e Autostrades se Kusarise se Kombit, Lulezim Bashen me mbi 500 milione euro te vjedhura e plackitura siqptareve qe e rrenoi ekonomine e financat shqiptare !?
  A nuk ishte qeveria e Sali Berishes qe me nje afere teper te dyshimte e tipike mafioze me sponsorin e Shoqates se bashkeshortes Lirie Berisha per Femijet Talasemike, qe nuk e kalojne numrin 250 ne Shqiperi, Rezart Taci, i shkaktoi nje humbje te paster prej 650 milione dollaresh, te nje kompanie kineze, shume e garantuar nga qeveria e superfuqise ekonomike e financiare e Botes ajo kineze, ofroi dhe u mund nga megamashtrimi i ketij hajduti e aventurieri qe ofroi 850
  milione dollare leshi me dokumente te falsifikuara e rrena !?

  A nuk mjafton vetem kaq ….?

  A nuk mjafton vetem njeri prej ketyre fakteve qe Sali Berisha, Ridvan Bode, Genc Ruli e co. te denohen me burg te perjetshem pa te drejte faljeje per demin kolosal qe i sollen popullit e shtetit shqiptar!?
  A nuk mjaftojne vetem keto 5 midis qindra fakteve te tjera qe Sali Berishes e Like Flori Tepsise sa Sheshi Skenderbej te LSI-se te denohen me burg te perjetshem e konfiskim edhe te Kulles se Drakules se Vicidolit e te Sarajeve te Xenit, Argites, Monikes e Berishes ne Farke e ne Gjirin e
  Lalezit, vilat e pallatet e Lulezim Bashes ne Tirane, Vlore e Hollande te blera me para e gjak, me vrasje vetvrasje piramidash e shitje deri mandatesh deputetesh nga 250 000- 500 000 euro ne zgjedhjet e 25 qershorit 2017!?
  A nuk mjaftojne keto pese fakte dhe cifligjet e Aleksander Frangajt e vilat qindra mijera auroeshe te gazetareve te Kazanit te Sali Berishes dhe te Tepsise sa Sheshi Skenderdebej te LSI-se Ilir Metes jo vetem tu konfiskohen pasurite por edhe tu hiqet e drejta e ushtrimit te mbulimit, fshehjes se ketyre krimeve, dizinformimit dhe shtremberimit te ketyre fakteve skandaloze e rrenimtare per shqiptaret e Shqiperine, nje pjese e te cilave eshte perdorur per te blere mediat e korruptuara po aq sa edhe politika shqiptare !?

  25 miliarde dollare kusari ne 27 vjet Salikraci !

  A e dini vellzer e motra shqiptare sa eshte shuma e vjedhur shqiptareve e Shqiperise ne keto 27 vjet nga kjo “Bande Gangsteresh” e nga kjo “Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit”!?
  Nga 20 – 25 miliarde dollare!?
  Ku shkuan !? Kush i mori!? Cfare u be me mbi 2 miliarde dollaret evetem te Piramidave !?
  Ne xhepat e kujt e ne cilat parajsa fiskale kane perfunduar !?
  Prandaj Shqiperia eshte ne kete dite halli !!!
  Prandaj shqiptaret jane ne varferi, ne papunesi, ne rruget e kurbetit!
  Eshte mekat !
  Eshte megakrim!
  Eshte tragjedi qe nje popull si shqiptaret te linde, te rritet, te plaket e te vdese fakir mbi nje truall flori, me bukuri natyrore hyjnore, me nje klime fantastike !
  E keshtu ishte, keshtu eshte e keshtu do te jete derisa populli do te duroje, derisa tia hedhim fajin, derisa do te ndjeke, derisa do te shkoje ai ne burg ne vend qe te coje ne burg shkaktaret e fatkeqesise se vet pa dallim feje, ideje, partie, krahine, ideje !

  Zgjidhja: fuqia e ligjit !

  Ata kane emra e mbiemra konkrete!
  Eshte koha qe ne vend qe behemi mish per topat e tyre, tua veme “topat e uraganit” popullor ketyre kusareve e vrastareve, ketyre hajnave me cizme, e vrasesve me fjale e vrasesve me plumba, ketyre atdheshitesve e atdherrenuesve te hurit e litarit !
  Eshte koha qe ashtu si francezet iu versulen Basitjes edhe populli shqiptar jo me vare e bidona me benzine, por me fuqine e votes dhe forcen e ligjit tu versulet Sarajeve e dugajave, Gjirit e Lalezit e Farkes, blloqeve te tyre, para te cileve ai i Enver Hoxhes duket si Kasollja e Galigatit,
  Parate, pronat e pasurite e vjedhura popullit duhet ti kthehen pronarit te ligjshem te tyre – popullit !
  Nuk eshte koha qe populli te paguaje tarifat e kusarise se Sali Berishes e Lulezim Bashes se autostradave jo autostrada e rrugeve pa rruge te Like Floririt e Monika Kryemadhit e co.
  Eshte koha per ligj e drejtesi
  Parate e vjedhura popullit dhe te sekuestrimit te pasurive te kusareve dhe vrasesve te tyre e te Shqiperise te perdoren per tarifat e rrugeve dhe per nje jete me te mire e me te begate te popullit !
  Nuk eshte as e drejte dhe as njerezore, nuk eshte demokratike qe 3 milione shqiptare te paguajne per hajnine, per korrupsionin, per luksin e 4 – 500 banditeve, gangstereve dhe mafiozeve qe e moren peng dhe kthyen ne ciflig te vetin Shqiperine
  Hajnat me cizme ne burg !
  Te shkoje haka tek i Zoti, populli !

  Reply to this comment
 16. Alban Dega September 6, 05:42

  SHTATORI I ZI I KOBEZINJEVE ME TE ZI TE NJEREZIMIT.

  1- AUGUSTO PINOCETIT
  2- SALI BERISHES
  3- OSAMA BEN LADENIT…

  -Nga Alban Dega, Nju Jork

  11 shtator 1973- Grushti fashist i Shtetit i Augusto Pinocetit ne Kili me mijera te vrare, te torturar dhe zhdukur pa gjurme e pa varr

  14 shtator 1998- Grushti fashist i Shtetit i Saleh Ramollah Milloshevicit ne Tirane kur u shkel e dhunue barbarisht Kodi i jetes dhe Kodi i vdekjes se Azem Hajdarit
  Kodi i jetes : Sepse 4 dite perpara me 8 shtator 1998 Shtrigu i Vicidolit paralajmeroi vrasjen e nje lideri te rendesishem te PD-se me nje saktesi sikur ta kishte kurdisur vete…
  Kodi i vdekjes: sepse arkivoli i Azem Hajdarit u perdor si dash, si topuz nga jeniceret e Sali Berishes dhe cetniket shqipfoles te Milloshevicit dhe FARK-ut te Bukoshit per te shqyer dyert e Kryeministrise, per te pushtuar e grabitur Kuvendin dhe RTSH-se, prej ku Eqerem Spahia i Stanishicit dhe Leka Zogut shpalli permbysjen e qeverise se bythecit Fatos Nano qe ia mbathi si lepur ne Shkup te Maqedonise !
  Ne vend te perfundonte perjete ne burg Sali Berisha perfundoi edhe 8 vjet Kryeminister, ala Kryekapo krimi, korrupsioni, rrenimi, vrasjesh seriale te shqiptareve e te Shqiperise. Kryeministri dhe Presidenti me makaber ne historine e saj, ne saje te bythecllekut dhe paaftesise te pianecit kronik Fatos Nano, qe ia shiti edhe zgjedhjet e 3 korrikut 2005 me nderhyrjen e padroneve te te dyve … nga ketej oqeanit vetem nje dite para zgjedhjeve !?
  11 shtatori 2001- Akti me i rende terrorist ne historine e SHBA kur perbindeshi Osama Ben Laden dhe kryekanibali i tij Muhamet Atta goditi me aeroplane amerikane pasagjeresh amerikane me kredite karda amerikane…. Qendren Boterore te Tregtise, Pentagonin duke shkaktuar mijera viktima krejt te pafajshme e duke neneshkruar fundin e merituar te tij si nje mi halesh nga dora e syshqiponjave amerikane qe tashme ishin zgjuar nga letargjia…
  Elefanti amerikan tashme ishte zgjuar per te mos mbyllur syte e per te qene nje hap para armiqeve te SHBA-se!

  Reply to this comment
 17. ALBAN DEGA September 6, 05:44

  AS CHINCHIZKHANI AS SLLOBODANI !

  DORE E ZEZE E MILLOSHEVICIT NE SHQIPERI !

  Qysh kur Sali Berisha erdhi ne krye te PD me voten “demokratike” te revoles se Azem Hajdarit mbi tavoline, me perkrahjen e William McCart Rajersonit dhe intrigat e doren e zeze te Sllobodan Milloshevicit, Stanishicit dhe UDB-se gjakatare serbe, PDSH u kthye ne doren e zeze e Milloshevicit ne Shqiperi.
  Partia Demokratike nuk e futi Shqiperine ne shinat e Partise – Shtet !
  E futi Shqiperine ne rrugen e Nje Njeri Shtet, ku Sali Berisha urdheronte, sundonte dhe te tjeret vetem aprovonin ose poshteroheshin, demaskoheshin, flakeshin nga radhet e saj e bile edhe vriteshin.
  Nga Partia Shtet e partise se pare te Berishes u kalua ne sistemin e Njeriut- Shtet te Sales, ne sundimin absolut te tij ala Luigji i 14-te, “ Ligji Jam Une” ose sundimi i Sales , shkurt Salikraci !
  Vriteshin jo vetem me plumba si Arben Broci e Azem Hajdari, por edhe me pilula helmesh plutoni ose eutonasie hollandeze si Bashkim Gazidede, Safet Zhulali, Ali Spahia… qe dinin aq shume zezona e urdhera genocidale te Sali Berishes sa u duhej mbyllur goja pergjithmone me qetesi e dashuri qe Shtrigu i Vicidolit te mos perfundonte para Gjykates Nderkombetare te Drejtesise per Krime kunder Njerezimit ne Hage njesoj si padronet e tij te Beogradit Sllobodan Milloshevic, Sanisha Stanishic e co !
  Harronte marrani se cdo krim len mbrapa gjurme !
  AS SLLOBODAN MILLOSHEVICI AS CHINCHIZKHANI … as 700 dreqerit e mallkuar nuk do ja kishin bere Shqiperise si shtet dhe shqiptareve si komb zezonat qe ua ka bere Sali Berisha dhe“ Banda e Gangstereve” politike, biologjike, oligarkike dhe mediatike te tij !
  Heret apo vone ato do ti hane koken cdo krimineli!
  Askush nuk eshte mbi ligjin !

  Reply to this comment
 18. fery September 6, 09:26

  Me karburante shqiptare u mbushen rezervoaret e tankeve sebe dhe per 4 vite rreshte u mbajte Sarajeva ne nji shtetrethim te hekurt duke u vrare mbi 260.mij civil te pambrojtur dhe duke u zhvendosur mbi 2 miljon njerez
  Edhe ne luften e Kosoves tanket serbe mbusheshin me naftne shqiptare. Bazenet e medha serbe te karburantit ishin te instaluara ne Xrxe dhe Rahovec afer Prizrenit nga ku ato u furnizoheshin para bombardimeve te fshatarave dhe qyteteve shqiptare te Kosoves te nađene karburantedh te cilat te parat u bombarduan nga avionet e NATO – s kurse , kurse protogonistet tradhtar te shtetit shqiptar qe firmosjen kesi kontrata tradhtaredh mire do te ishte qe te shkojne dhe mbyllen ne ndonji shpelle dhe mose te paraqitet fare ne publik.nga turpi i krimit . Gjitha gjerat e nevojeshme do te ua dergojme ne shpelle vetem dojme qe atyre mose te ua shofim surratin sepse , prezenca e tyre ne publik e turperon popullin shqiptar

  Reply to this comment
 19. GRANIT DRENICA September 6, 13:51

  KUKU, E KUKUUUUUUUUUUUUUU për Shqipërinë e për shqiptarët e vërtetë -çka i gjet e çka po i gjen që prej pas vitit 1990 e, deri edhe në këto çaste kur po e shkruaj këtë koment !

  Shqiptarë TË VËRTETË, përmenduni sa (ndoshta) ende nuk është bërë TEPËR VONË; se pastaj, DO T’JETË GJITHÇKA E KOTË, n’dashit PËRMENDUNI, n’dashit mos u përmendëni e n’dashit -edhe trenonu krejt !?!

  Reply to this comment
 20. Sala September 8, 18:23

  Ta shkruj a mos ta shkruj po mendohesha se e di qe s’behet gje ne kete vend. Shkoni kontrolloni Kastratin dhe do gjeni kondrabanden qindra miliardeshe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim