Trafikonin heroinë në Zvicër, pranga 14 shqiptarëve

May 7, 2019 18:39

Trafikonin heroinë në Zvicër, pranga 14 shqiptarëve

Policia kantonale e Freiburgut akuzon katërmbëdhjetë shqiptarë për trafik heroine në kantonet e Freiburgut, Bernës, Vaudit dhe Gjenevës. Hetuesit gjermanë thanë se nëse shitej në treg, shqiptarët do të fitonin 1 milionë franga.

Siç raportohet nga policia kantonale e Freiburgut të martën, droga u importua nga jashtë në Zvicër, ku është përpunuar dhe paketuar. Policia e Freiburgut kapi rreth 8.5 kilogramë heroinë dhe rreth 10.5 kilogramë pluhur për prerjen e drogës dhe rreth 50.000 franga.  Të dyshuarit për shpërndarje të drogës jetonin në rrethet e Sufisë dhe Gruyere.

Nga këta zona, ata udhëtonin në zona të tjera për të shpërndarë lëndën narkotike. Zakonisht, lënda narkotike fshihej nëpër pyje. Dymbëdhjetë nga katërmbëdhjetë trafikantët e dyshuar të drogës jetojnë në kantonet e Fribourg, Berne, Gjenevë dhe Vaud, dy jashtë vendit. Këto të fundit u dorëzuan në Zvicër. Të të 14-t janë paditur në Prokurori dhe do të duhet të paraqiten në gjykatë, shkruan gazeta “Blick”.

Disa nga autorët e dyshuar janë në paraburgim. Të tjerë tashmë kanë filluar burgun e hershëm, thanë nga policia e Freiburgut. Hetimet u kryen nga prokurori publik i Freiburgut. Prokurori publik dhe policia kantonale kantonale në Freiburg punuan së bashku me agjencitë e zbatimit të ligjit të kantoneve të Bernës, Gjenevës dhe Vaudit.

Në vitin 2018, policia kantonale e Shën Gallenit ishte në gjendje të shpallë një sukses të ngjashëm: ata goditën një rrjet trafiku të drogës serbe. Të pandehurit kryesorë, gjashtë serbë në mes moshave 24 dhe 43, u arrestuan në atë kohë nga autoritetet serbe në Serbi falë bashkëpunimit ndërkombëtar

v.l/ Dita

May 7, 2019 18:39
Komento

1 Koment

  1. Komentuesi pa pagese May 7, 18:48

    Kush ja u ka perkthyer kete artikull, Berat Buzhala ?!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

mersin escort mersin bayan escort konya escort eskişehir escort

Njoftim

Njoftim