Tragjedi, konflikt dhe bukuri, ja 20 fotot më të mira të javës

March 17, 2019 17:17

Tragjedi, konflikt dhe bukuri, ja 20 fotot më të mira të javës

20 fotografitë e javës/ Eksplorim hapësinor, tragjedi, konflikt dhe bukuri, ja fotot më të mira nga fotoreporterët më të zotë në botë

Fotografitë janë publikuar në të përditshmen prestigjioze The Guardian.

 

Baghouz, Syria

Një sirian i ri ndihmon një njeri të plagosur, të dy pjesë e një grupi ku thuhej se përfshinte disa anëtarë të grupit të Shtetit Islamik, duke lënë qytetin e shkatërruar nga lufta.

Fotograf: Delil Souleiman/AFP/Getty Images

Antarctica

Një fokë teksa fle mbi akullin e mbuluar me dëborë.

Fotograf: Özge Elif Kizil/Anadolu Agency/Getty Images

Sanaa, Yemen

Ahlam Mahmoud, 13-vjeçar, merr trajtim në spital pasi u plagos kur sulmet ajrore goditën shtëpinë e saj në fshatin Talan, në provincën veriperëndimore Hajjah. Ahlam humbi gjashtë anëtarë të familjes.

Fotograf: Khaled Abdullah/Reuters

California, US

Një mace e ulur në një makinë ku është pikturuar Mali i Shpëtimit, një kodër e mbuluar me mesazhe biblike dhe simbole të ndërtuara gjatë një periudhe 30-vjeçare nga një artist i huaj, Leonard Knight, në Slab City. Në vitin 2002, Shoqata e Arteve Popullore tw Amerikës e shpalli kodrën 150 metra në shkretëtirën Sonoran, një shenjtërore kombëtare të artit popullor.

Fotograf: Robyn Beck/AFP/Getty Images

Cheltenham, England

Lundërtarët mbërrijnë në garën tre ditore të Festivalit Cheltenham në Gloucestershire.

Fotograf: Tom Jenkins/The Guardian

Washington DC, US

Farhana Islam demonstron me nxënësit e shkollave të mesme kundër dhunës së armëve dhe të shtënave në shkolla, jashtë ndërtesës së US Capitol.

Fotograf: Leah Millis/Reuters

London, England

Mundëset femra performojnë gjatë eventit përkatës në Bethnal Green. Eva: Gratë mundëse është një shfaqje profesionale themeluar në vitin 2010 nga Emily Read dhe burri i saj.

Fotograf: Jack Taylor/Getty Images

Londonderry, Northern Ireland

Një pikturë murale në Free Derry Corner.

Fotograf: Charles McQuillan/Getty Images

London, England

Kryeministrja britanike Theresa May në pritje të japë një lexim gjatë shërbimit të Ditës së Commonwealth-it në Westminster Abbey, gjatë asaj që ishte një javë e nxehtë për të dhe Partinë Konservatore të saj.

Fotograf: Richard Pohle/AFP/Getty Images

Caracas, Venezuela

Burrat e paraburgosur pas grabitjes gjatë një blackout të dritave.

Fotograf: Carlos García Rawlins/Reuters

Deir Ezzor, Syria

Një luftëtar me Forcat Demokratike të Sirisë përdor dylbitë jashtë pengesës së ashpër të grupit të Shtetit Islamik të Baghouz.

Fotograf: Bülent Kılıç/AFP/Getty Images

Achenkirch, Austria

Malet Rofan të mbuluara me borë të para nga një balonë gjatë ngjarjes së Achensee të Ditës Ndërkombëtare të Balonave.

Fotograf: Angelika Warmuth/EPA

Ouidah, Benin

Një anëtar i një grupi maskaradash Egungun, identiteti i të cilit u fsheh nën kostumet e zbukuruara. Praktikuesit ekskluzivë meshkuj, gjetur në të gjithë kulturën Joruba, përdorin vallet dhe thurjet në besimin se ata do të thërrasin shpirtrat e paraardhësve.

Fotograf: Massimo Rumi/Barcroft Images

Algiers, Algeria

Njerëzit mblidhen gjatë një proteste lidhur me vendimin e Presidentit Abdelaziz Bouteflika për të shtyrë zgjedhjet dhe për të zgjatur mandatin e tij të katërt në detyrë.

Fotograf: Zohra Bensemra/Reuters

Baikonur, Kazakhstan

Astronautja e NASA-s Christina Hammock Koch i thotë lamtumirë të afërmve para se të niset për në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në bordin e anijes kozmike Soyuz MS-12.

Fotograf: Kirill Kudryavtsev/AFP/Getty Images

Baikonur, Kazakhstan1

Shpërthimi i anijes kozmike Soyuz MS-12 në misionin e saj në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës.

Fotograf: Sergei Ilnitsky/EPA

Xinzo de Limia, Spain

Pas ndezjes së zjarrit, Jose Martinez, 31 vjeç dhe xhaxhai i tij shijojnë një pushim para drekës në shtëpinë e tyre në rajonin e Galicisë në Spanjë. Deri në janar, Martinez dhe gruaja e tij Arelis Morales ishin në qendër të stuhisë politike të Venezuelës: ai punoi për një udhëheqës të opozitës, ndërsa ajo këshilloi grupet e të drejtave të njeriut. Ata, si venezuelianët e tjerë, kanë atdheun e tyre për të jetuar me të afërmit në Spanjë.

Fotograf: Ana Maria Arevalo/Reuters

Bishoftu, Ethiopia

Të afërmit e viktimave nga rrëzimi i avionit, mbajnë zi dhe pikëllohen në skenën ku Boeing 737 Max 8 i aviacionit etiopian u rrëzua menjëherë pas ngritjes, duke vrarë të gjithë udhëtarët, 157 vetë në bord.

Fotograf: Mulugeta Ayene/AP

Hong Kong

Një instalim inflatable (kukull tullumbace ajri) prej 121 metra i bashkëkohësit të famshëm, artistit bashkëkohor amerikan Brian Donnelly, shihet në pushim në një kantier detar. Figura është pjesë e një projekti të titulluar KAWS: HOLIDAY, dhe është pjesë e Art Basel, Hong Kong.

Fotograf: Anthony Wallace/AFP/Getty Images

Wellington, New Zealand

Flamuri kombëtar i Zelandës së Re është ngritur në gjysmë shtize në një ndërtesë të parlamentit pas të shtënave në Christchurch.

Fotograf: Marty Melville/AFP/Getty Images

Burimi: theguardian.com

Përgatiti L.Veizi / Dita

March 17, 2019 17:17
Komento

1 Koment

  1. anticensurë25642654 March 18, 10:35

    “Një luftëtar me Forcat Demokratike të Sirisë përdor dylbitë jashtë pengesës së ashpër të grupit të Shtetit Islamik të Baghouz.”
    a lodheni shumë kur i kopjoni këto përkëthime me google??
    o thamo a i paguan këta teveqelë??

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*