Tragjedia që ndryshoi futbollin anglez

April 15, 2019 13:19

Tragjedia që ndryshoi futbollin anglez

Më 15 prill 1989, 93 tifozë humbën jetën në fatkeqësinë më të rëndë sportive të ndodhur në Britaninë e Madhe.

Ata u shtypën për vdekje në stadiumin ‘Hillsborough’ në Shefilld, gjatë ndeshjes gjysmëfinale të FA Cup, ndërmjet skuadrave të Notinghem Forest dhe Liverpul.

Kaosi u shkaktua nga pjesë pjesë e tifozëve e Liverpulit, që u lejuan të hyjnë në stadium nga pjesa e pasme, kur ndeshja kisha filluar. Më shumë se 2.000 tifozë që hynë në stadium, mbipopulluan një pjesë të tij, duke shtyrë dhe shtypur tifozët në radhët e poshtme.

Tragjedia ndryshoi rrënjësisht futbollin anglez; ligje të ashpra u vendosën për tifozerinë e dhunshme. Ndryshoi tërësisht infrastruktura e stadiumeve, pasi tani rendin nuk e mbanin më gardhet apo rrjetat e telit por dhuna e ligjit (kampionati i vetëm në botë ku tifozët janë ngjitur me fushën e gjelbër).

e.t./dita

April 15, 2019 13:19
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim