Shqipëria merr frymë kur një kryeministër i korruptuar të dënohet

January 11, 2019 13:40

Shqipëria merr frymë kur një kryeministër i korruptuar të dënohet

Ndoshta nuk është harruar ende momenti kur zoti Bode, i sapo rënë nga pushteti dhe kur askush nuk mund të ëndërronte se ai do të kthehej i fuqishëm si më parë, në presionin se, për gjynahet e tij të thella në financat e shtetit, mund të arrestohej, do të përgjigjej “krenarisht” dhe i qetë se , “Unë këtu jam, ejani e më merrni”.

Për shumë vetë kjo mund të jetë dukur si përgjigje e një politikani që bën si i fortë për të trembur ligjin, kurse në fakt, kishte qenë shumë më tepër se kaq. Ishte siguria se, edhe pas gjëmës që, bashkë me shefin e tij kishin synuar t’i bënin shtetit, ata vazhdonin të ndjeheshin të sigurtë, të qetë dhe të bindur se, e gjithë fushata kundër tyre, nuk ishte asgjë tjetër, veçse ngritja e një pelushke politike, që nuk i bënte askujt përshtypje nga radhët e atyre që sapo kishin ikur nga pushteti.

Në të vërtetë pushteti politik dhe, bashkë me të, qeveritë në këto 28 vite, kanë pasur të njëjtin rotacion, nga e djathta në të majtë dhe nga e majta në të djathtë. Liderët, në kaq shumë vite, janë të njëjtët, dhe, më shumë se persona të njëjtë, kanë qenë e vazhdojnë të jenë, të njëjtat karakteristika, vizione hajdute, mendime zhvatëse, pengime të ecjes së shtetit e deri në sabotim të hapur të tij.

Në 28 vite, sa herë që është dashur të ndërrohet pushteti politik, në parathënien e këtij ndërrimi, janë bërë premtime të habitshme të luftës kundër korrupsionit, janë përfolur ministra, zëvendëskryeministra e kryeministra, për hajdutëri, vetjake e familjare, për dënime që do të ishin shembull dhe parathënie e një pushteti ndryshe. Por, në fakt, nuk ndodhi asgjë, nuk u dënua askush, nuk u sekuestruan pasuritë e grumbulluara vrik nga hajdutëria dhe, në fund të fundit, u lejua haptas, ricklimi politik i të njëjtës kastë, që kishte dalur në të shumtën nga radha e dytë e pushtetit komunist.

Kjo e ka lënë korrupsionin të livadhisë si në mallin e babait e më përtej tij, kjo bëri që shefat të vazhdojnë të jenë kampionë të korrupsionit, të krijohet kasta e njerëzve të paprekshëm dhe të domosdoshëm në pushtet, që askush të mos ketë frikë se, pas abuzimit, mund të vijë dënimi.

Edhe pushtetarët e sotëm vjedhin. Jo më pak se të djeshmit e ndonjë rast edhe po ua kalojnë atyre. Skandali i frikshëm me Unazën e re apo në OST, ku një djalth, krejt i panjohur në botën e biznesit, me leje qeveritare, bën gjëmën, duke marrë në harkun e një muaji tenderë me vlerë 30 milionë euro, është njëri nga shembujt e shumtë. Koncesionet e “famshme” të PPP-ve, ku paratë jepen qesim, duke i grumbulluar me lopatë, janë po ashtu të njohura.

Përse qeveritarët e tashëm, ashtu si të djeshmit, nuk kanë frikë?

Përse asnjëri prej tyre nuk ndjen drojën më të vogël se, një ditë a një tjetër, dosjet mund të hapen dhe dënimi ndaj tyre mund të jetë i rëndë, sa nuk mund të mbahet?

Përse, thuajse gjithnjë, duke përjashtuar largimet e fundit, të parët që nuk bëjnë vend në piramidën e pushtetit, janë më të ndershmit? Çfarë ndodh mes tyre, cili është shkaku i këtij besimi që, për shumë kënd, mund të duket naiv?

Në 28 vite jetë plurale, të dënuarit për korrupsion, janë aq të pakët, sa mund të num[rohen me gishtat e dy duarve. Asnjëri prej tyre nuk ka qenë në piramidën e lartë të shtetit, me përjashtim të një ministri minoritar, që ishte aq i pangopur, sa që vodhi edhe atë që ishte menduar për shkallën e mjeruar të popullsisë,për të cilët ishte caktuar të drejtonte.

Raste shumë më të hidhura të përditshmërisë sonë as që ishin filluar. Dhe as nuk janë filluar as sot e kësaj dite.

Fatmir Mediu, ish-ministri i Mbrojtjes në ngritjen e Gërdecit apo Lulzim Basha në Rrugën e Kombit, Berisha dhe Basha në vrasjet e 21 janarit, familjarët e afërt kryeministrorë, në dhjetra afera, ministra të bërë milionerë, as nuk e kanë ndjerë në asnjë ditë rrezikun e pagesës së krimit të bërë.

Në të dy fushatat elektorale Rama, shefi i tashëm i qeverisë, premtoi ndëshkimin si arti i pagesës së krimit. Një domosdoshmëri e një vendi ku korrupsioni trajtohet si meritë dhe ndershmëria si faj. U harruan të gjitha, nga e para deri tek e fundit.

Qeveria Rama mban rekordin e mosndëshkueshmërisë, megjithëse, më parë, kishte rekordin e premtimit të ndëshkimit.

Ashtu si Berisha, disa vite më parë, deklaronte për akuzat e tij ndaj Fatos Nanos se, “ishin bërë në kohë fushate”, ashtu edhe tani , jo vetëm harresa, por edhe shpërblimi, është më i lartë.

Nëse drejtësia ishte totalisht e kapur, dhe e kapur sa nuk ka më ishte e vazhdon të jetë, qeveria mund të kishte bërë publikisht akuzën e saj, qoftë politike, qoftë të argumentuar rreptësisht saktë, për krimin e bërë në financat e shtetit, për hapjen e thesit dhe zbrasjen e tij.

Mosndëshkimi, si trashëgimi politike, është ai që i jep forcë sistemit korruptiv në Shqipëri.

Pushtetet korruptive, ashtu si nuk mund të pritet, merren shumë, jashtëzakonisht shumë, me premtimin e ndëshkimit. Natyrisht, të palës kundërshtare. Nevoja për mjegull e kaos në fushatat zgjedhore, për ndjelljen e mendimit se pushteti korruptiv mori fund, është njëra ndër gjetjet gëbelsiane.

Me këtë motiv shprehës erdhi në pushtet, në vitin 2005, qeveria Berisha, pas një turri korruptiv të pashoq të qeverive të majta, ku, shpesh herë, edhe e pasakta besohej dhe mbështetej si e dëshirueshme. Më pas, të gjithë, fare mirë, e dimë se si vajti. Ajo i kaloi përmasat e qeverive nanoiste, duke krijuar rekordin e saj në disa gjëma kombëtare.

Me këtë motiv shprese, e ndoshta edhe më shumë se kaq, erdhi në pushtet qeveria Rama, dhe ishte gjëja më e natyrshme të besohej se korrupsioni berishist do të kishte një fund, dhe se, pas këtij fundi, mund të fillonte një etapë e re qeverisje.

Të gjitha u harruan. Qeveritë ndryshojnë emrat, veset janë të njëjta.

Është diçka që vazhdon prej më shumë se një çerek shekulli dhe ka ardhur në një moment që askujt nuk i bën përshtypje. Edhe shpresa e SPAK-ut, se pas saj do të bëhet hataja e politikanëve, është një prapështi e kohës, një shpresë që, megjithëse nuk dua të besoj, do të jetë afatshkurtër, për të rënë në një humnerë tjetër të mosndëshkimit dhe të shuarjes së shpresës.

Zgjatja e kësaj të keqeje në Shqipëri po merr formën e një paradigme. Kudo ndihet pesha e saj, dhe, askush nuk e di se deri kur do të zgjasë.

Qeveritë, me shumë kënaqësi, ia përcjellin njëra tjetrës, si të thuash, ia transferojnë njëra tjetrës, fajin e korruptimit, së bashku me harresën e ndëshkimit.

Shqipëria do të fillojë të marrë frymë kur një kryeministër i korruptuar, pavarësisht se nga cila kohë vjen, do të ndëshkohet për bëmat e tij.

Kjo mund të jetë fillesa e një epoke ndryshe dhe, pastaj, mund të kërkojmë të bëhemi si gjithë Europa.

DITA

 

 

 

January 11, 2019 13:40
Komento

71 Komente

 1. Veterani January 11, 09:37

  te gjitha ” psete ”’
  kane vetem nje pergjigje ::::

  eshte sistemi Turbo kapitalist qe i lejon .

  i pasur nuk behesh duke punuar ne Kapitalizem ,
  i pasur behesh o te jesh politikan ,
  o te dish te luash Bixhoz ne bursa ,
  o duke shfrytezuar fukarenjte

  Reply to this comment
  • A.GRAMSH January 11, 14:06

   SHKELQIMI DHE RENJA E ‘SHOKEVE’ ZYLO!?
   ‘Qenit kur i vjen ngordhja permier ne dere te Xhamise’
   ‘Politikanit i vjen fundi kur shkel me kembe buken e te uriturit dhe me torten luan basketboll’ì!
   ————————-
   Ne vend te paraDhenjes
   Tragjikomikut ‘socialSSalist’ me emerin Edvin pas nje ‘lufte’ mbi nje çerek shekulli,si ‘Hajdar’ ne krah te Kalif Salise me mullinjte me ere te ‘kAmunizmit, DJE ne gjendje tejet konfuze e ne ‘delir madheshtije’ para sKipetareve e trupit diplomatik akredituar ne kalifatin e Bathores ku i mungonte ne duar vetem ‘GLOBI’ i AdolfIt qe te dukej si Alekdsandri i Madh i Maqedonise duke komunikuar me fantazmat i mungoi ne fjalorin e tij te rruges vetem urdheri per te djegur ‘presidencen’ e Like Floririt per ta akuzuar ate si dikur Hitleri Rajshtagun!
   Per te ardhur keq,per te qeshur e per te Qare per keto lloj ‘Qenjesh’ karnavalesh te preshtira qe nuk njohin vetvehten e qe i kane zene deren nje populli te tere ne mes te Europes ne shekullin e 21-.te!TRAGJEDI!

   Edvin!Mos kerko falje Bato Haxhinjve’ e Serbise por shqipetareve dhe ish Shqiperise!POPULLIT!
   PSE!?
   1.-SEPSE ne mos nuk je vrases direkt i shqipetareve si Neron Salija e aqe hajdut sa Like Florija je protagonist kryesor ne krah te tyre 28 vjet nga koha kur veshe ‘pardesyne’ e bardhe deri sot kur veshe shallvare si kamaleonti kur shkon per te nderuar krimin korrupsionin nalt -madhenine Mit’had Beun TRADHETINE-Antishqipetarizmen!

   2.-Sepse ne emer te pupulizmit pronvincial e ‘nazionalizmit’ primitiv ke shkelur me kembe te gjitha te drejtat e nje PPOPULLI te quajtur SHQIPETAR ashtu si udheheqesi yt shpirteror krrimineli serb Salija dhe hajduti Like florija dhe tJU kane interesuar vetem ‘pakicat’ tifozerija ,hajdaret ,trushpelaret mergata e qyqyqeve koloboracionistet e tradhetija perfshi hajdare e koqevare per ti perdorur si ‘Bode-garte e kamikaze! Per rrjedhoje ashtu si serb Salija ke shkelur jo vetem mbi GJAKUN e te reneve te te gjitha koherave e luftrave por dhe mbi gjakun e femijeve jetime te vrare ngujuar e perdhunuar te ketyre 28 vjeteve qe presin DREJTESI e shohin ne burg vrasesin Sali Kryehajdutin e ‘koke palereve’ perfshi dhe TI si ish ‘kemishe zi’ i Salise e ‘mik’ per koke i Like florise qe po u ben Avokati!

   3.-SEPSE Para 6 vjetesh jo vetem shkele me te dyja kembet ‘pushtetin’ qe te dhane Shqipetaret por e shite ate pushtet per 5 aspra Like Florise dhe me MANDATET e 1 milion shuplakave fshive bythen e babait shpirteror serb Salise,vrasesit te shqipetareve dhe Like florise kryehajdutit e perdhunuesit edhe te VDEKUR te koke palareve!

   4,-SEPSE ti per 28 vjet ndryshe edhe nga Sali Karaxhixh si zjarrvenes i Shqiperise ne sherbim te PADRONEVE e Serbise ti ke qene e vazhdon te jesh ne mos i semure psiqik ‘koshjent’ per tere veprimtarine tende ANTISHQIPETARE kunder historise luftes heroike te vketij populli si periudha me e lavdishme dhe PUNES skllaveruese te tij per ndertimin e ish shtetit shqipetar ne gjendje te renduar te shendetit mendor ne 5 vjet shkaterrove çfaredo VLERE te ish shtetit shqipetar duke ngritur ANTIVLERAT duke bere ate qe bejne vetem militantet e ISIS e do ngelesh ne historine e Ballkanit si Donkishoti i koheve moderne te Servantesit qe u more me varrim cvarrime me ndertime kishash e xhamijash me shume se besimtare dhe mbushjen e tere hapsirave ne vend te gjelberimit me koka çimentoje pllakezime e buste papesh krriminelesh te huajsh e tradhetaresh !?

   5.-SEPSE ti nuk ke asgje te perbashket as me ‘politikanin’ e aqe me teper me ‘burrat e shtetit’ apo te v’majten’ ne nje vend sa nje fshat qe po ngordh per BUKE, per te qeverrisur nje vend pa SHTET dhe aqe me teper teper nuk arrin ta KUPTOSH se jo vetem e ke te kufizuar racionalitetin e trurit por nuk njeh vehten dhe aqe me teper ne krahesim me Shoqerine dhe vendin qe ze ne te dhe kjo karakteristike eshte o per Kafshet si Salija o njerezve pa tru si miku yt Like florija qe POPULLIN e konsideron ‘koke palare’ ndersa ti thyen rekordin dhe e quan INJORANT!
   Ne asnje vend te Botes edhe atje ku ka shtet dhe demokraci te konsoliduara e aqe me teper republike parlamentare ASNJE njeri me TRU nuk mund te pranoje te qeverrise me 20 perqind kur 80 perqind e shqipetareve nuk te votoj ne dhe 54 perqind kane abandonuar ZGJEDHJET!
   Vetem nje ‘nazionalist’ primitiv e psikopat apo pupulist kerkon ta mbaje PUSHTETIN me ‘pakice’ duke mos perfilluar nje parlament antishqipetar mjafton te kete me vehte si kallifi Sali dikur vetem nje ‘divizion’ me Hajdare,shumicen te veshur si ‘kosovare’ per te mbajtur ne skllaveri SHUMICEN me SHQIPETARE!

   6.-SEPSE TI nuk njeh as demokraci as parimet e saj ne nje vend gjysem feudal e gjysem skllavopronar ku vriten e shiten si Mish i bardhe dy shtresat me te dobeta te shoqerise GRATE dhe FEMIJET si skllever,nuk njehj se ne demokracite parlamentare eshte legjislativi pushteti baze qe perfaqeson SOVRANIN se ka dhe dy pushtete te tjere te pa varur qe quhet GJYQESOR dhe Egzekutiv dhe aqe me teper TI nuk arrin ashtu si krrimineli SALI ta kuptoni se Shteti nuk eshte QEVERRIJA e aqe me teper qeverrija dhe qeverrisja nuk eshte ‘Kryeministri’ qe ne Bote edhe Ballkan mund te NDERROHEN bashke me ‘shumicat’ qe i mbeshtesin si mbreti grate edhe tre here brenda vitit ,ndersa ti nderron si mbreti grate Ministrat sepse nuk di se trurin e ke RRAFSH qe ministrat quhen ‘Ministra shteti’ dhe perfaqesojne shtetin e nuk eshte ekip futbolli qe ti maresh e blesh ti apo ti vendosesh e heqesh sipas urdherave te SERBISE sorrosjaneve apo Zorraxhinjve qe i nxoren uji te zi ketij vendi!

   7.-SEPSE ti nga e ‘keqja me e vogel’ qe menduan shqipetaret e te besuan ‘qorrazi’ mandatin per dy here rresht po del jo vetem NUDO por po behesh pengesa KRYESORE per mos LINDJEN e shtetit te se Drejtes dhe pengesa KRYESORE e fillimit te zbatimit te reformes ne DREJTESI sepse e ke FRIKE po aqe sa udheheqesi yt shpirteror kalifi Sali e ‘miku’ yt i zemres qe e bere ‘president’ si me gte mirin e gjithe koherave te ashtuquajtur Like FLORI!

   8.-SEPSE ti jo vetem kerkon e po shkel me kembe te GJITHA te drejtat e popullit shqipetar duke u vjedhur tere pasurite si parardhesit e tu por nepermjet territ informativ nuk u tergon shqipetareve AS treguesit e buxhetit te shtetit se ku perfiundojne 28 vjet MILIARDAT nderkohe qe po ben AVOKATINE e krereve te krimit dhe arrin deri aty si ANTISHQIPETAR qe ne krye te istitucioneve te kontrollit dhe Keshillit mbikqyres ve pikerisht kreret e KRIMIT e KORRUPSIONIT per te mbyllur kapaket e gjirizeve e kasafortave bosh te HAJDUTERISE simbas udhezimeve te tere agjenturave qe te drejtojne!
   Nuk mbahet pushteti as me mercenare e as me HAJDARE apo edhe qenje e shurdhjesa te veshur si ‘kosovare’ qe si minister i jashtem i antishtetit apo kalifatit te Bathores tu mbushin mendjen Botes mbare se ne jemi i vetemi vend qe jetojme me frymen e shenjte dhe me atlete ADIDAS sikur tere perfaqesite diplomatike ti kene SYTE ne BYTHE e mos shikojne kete realitet tragjik e kete vend mesjetar qe po shkon drejt shperberjes!

   PS.Krriminele te ashtuquajtur SocialSSaliste te ngujuar ne parlament !Ne mere te Bato Haxhinjve dhe Serbise u jepni rroga milioneshe krereve te antishtetit me dy gjyqesore,me dy prokurori me dy qeverri nje me antishqipetare nje me muxhahedine e ‘kosovare’ per ti bere ketij POPULL VARRE!
   A e dini ju krriminele qe ne kete vend pa drejtesi e pa BUKE jane 39.000 dosje te shqipetareve depozituar ne gjykaten e larte te grave te Fullhanerise qe presin DREJGTESI ndersa nje ‘kryeminister’ qe nuk eshte ne GJENDJE te hapi nje shkolle MAGJISTRATURE pa lejen e Salise e Like Florise ne interes te SHQIPETAREVE dhe Shqiperise na i kerkoka FALJE ne gjendje tragiko komike Bato ‘Haxhinjve’ e Serbise!?
   ‘Perendi! Ku je?”

   Reply to this comment
   • PER MEMEDHENE... January 11, 14:37

    MANIFEST….

    Reply to this comment
    • Xhimi January 11, 15:21

     Hahaha perpiqen te na i paraqesin te gjithe politikanet njelloj. Jo or jo nuk jane te gjithe njelloj. Nuk mund te paraqitet Edi Rama i njellojte me perbindeshin dhe kriminelin Sali Pashe Toptani. Edi Rama eshte KM me i mire qe ka patur Shqiperia ne keta 100 vjet. Ju pellcisni e beni bam ore udb-ista dhe grekoqire por Edi Rama eshte i paperlyer. Keta qe po ju vjen ora te futen brenda dhe ata qe i paguajne te shkruajne ne cdo portal jane terbuar nga frika e SPAK. Ne burg do te hyni qelbesira. Edi Rama do te vazhdoje te jete KM i vendit sepse ne 1 milion qe e votuam do ta mbeshtesim dhe ju te beni bam.

     Reply to this comment
     • mirel January 11, 17:01

      Ashtu eshte. Rama eshte me i mire per te na e paraqitur shitjen e detit si sukses, tradhetine si aktin me te larte patriotik, vrasjen e emrit te Qemal Stafes me ngritjen e Mitat Frasherit. Varrezat greke si pelegrinazh paqeje, Kosoven si objekt te menaxhueshem midis tij dhe. Vucicit, ndersa shqiptaret si kaviet me te vyera eksperimentale per miellin e helmuar serb. Ndersa ato vjedhjet me koncesione e PPP..jane vetem vogelsira.

  • Xhimi January 11, 17:41

   Kufijte detare nuk jane percaktuar akoma. Atehere si te fajesohet Rama kur Berisha ishte ai qe vertet e shiti detin por asnje nga keta komentuesit shquipiste nuk thone asnje fjale. Ja veshin Rames tradhetine e Berishes, pa ditur asnje detaj nga marreveshja e re. I thone Rames kriminel, po ke ka vrare Rama? Asnje! Ndersa ata qe vrane ne mes te bulevardit po thirren heronj. Akuzojne Ramen per Kosoven kur Rama e ka bere te qarte qe KOsova ka qeverine e vet dhe Parlamentin e vet dhe ne nuk ndehyjme se cdo te bejne ata. Pra, si mun dte akuzohet Rama kur asgje nuk ka ndodhur. Ja pra keto jane genjeshtrat dhe mashtrimet qe shqupistet dhe leshelistet e paguar nga udb-ja dhe grekoqiret per te mashtruar perhapin. Rama do te jete KM edhe 100 vjet te tjera, nese jeton aq gjate, derisa ju te gjithe te beni bam.

   Reply to this comment
  • agron January 11, 17:56

   O Veteran, po te jap tre shembuj per te vertetuar karakterin e shqiptareve, nder ta edhe tendin e timin:

   1. A nuk ishin stergjysherit tane qe hodhen poshte dhe e varrosen per 500 vjet kujtimin e ndritur te komandantit dhe Burrit te Shtetit, Gjergj Kastriotit Skenderbeut?!

   2. A nuk jemi ne, pasardhesit e tyre, qe varrosem per 500 vjet komandantin dhe Burrin e Shtetit, Enver Hoxha?

   3. A nuk ishin pjesa derrmuese e stergjysherve tane qe per pese para, ndryshe nga te gjithe kombet e tjere te Europes dhe Ballkanit, e nderruan fene Kristiane ne Myslimane?!
   … te tjerat merr me mend vete!

   Reply to this comment
 2. Konti i Monte Krrabes January 11, 10:20

  Eshte e turpshme te jesh banor i detyruari ketij vendi, ku mbreterojne dhe drejtojne Çakalli president, Ujku kryeminister, ministrat dhe ish ministrat hiena qe Çfarosin cfare mbetet nga ujku dhe Çakalli. Duhen edhe 500 vjet te pastrohet shqiperia nga keto ndryresira

  Reply to this comment
 3. korçari January 11, 10:42

  Armiqte me te eger te shqiptareve jane vete shqiptaret dhe ne veçanti politiqenet shqiptare ,te paturp,te pangopur,te paprincipe,te pamoral ,te paAtdhe,tradhetare,hajdute,maskarenj ,renacake shkurt plehra te pariciklueshme qe qelbin ere dhe helmatisin popullin e tyre,grabisin popullin e tyre duke e detyruar te braktise atdheun nga syte -kembet.Barka e NOES duhet ndertuar sa me shpejt …

  Reply to this comment
  • Baca January 11, 15:57

   Po te ishin shumica e shqiptarve te ketij mendimi kta krymba do shkonin atje ku kan vendin, por per fat te keq nuk esht keshtu, dhe kte e kupton nga shumica e komentuesve.

   Reply to this comment
 4. syri January 11, 11:13

  Me habit Dita! Si mund te krahasohet Qeveria Rama me Berishen! Rama edhe mund te vjedhe! Le te invenstigoje Gazeta Dita per vjedhjet e Rames dhe te botoje fakte,por keshtu si ky artikull eshte nje pacavure mediatike! Nje inat i Gazetes Dita me K/ministrin! Berisha ka vjedhur,rrahur,burgosur,vrare dhe tradhetuar! A kane keto krime te njejten vlere per mosndeshkueshmerin! Ne se Dita ka fakte le t’i shpjere ne organet qe po ngrihen! Le t’i beje te ditura publikisht! Por te thuash se qeveria Rama ka me shume probleme me pandeshkueshmerin eshte me se paku “naivitet”! Ne Shqiperine tone te mjere c’do gje eshte personale! Mund te mos e durosh dot Ramen me mendjemadhesine e tij proverbiale por te thuash se Rama eshte me kriminel se Saliu kjo eshte banalitet! Me shprese qe gazeta Dita do t’i thote nje dite “te bardhes e bardhe dhe te zezes e zeze”!

  Reply to this comment
  • Glaukias January 11, 12:27

   Pse habitesh ‘syri’ ? Ti ke prova kur thua se Berisha ka vjedhur, rrahur, burgosur(kë ka burgosur?), vrarë dhe tradhëtuar ? Nëse ke fakte shpjeri tek organet që po ngrihen ! Do fakte nga Dita ? Nuk të mjafton shembulli i Ridvan Bodes që nga akuzat e pafundme të PS, emërohet po nga PS në mbikqyrës të Bankës së Shqipërisë ? Nuk të mjafton 440 MILION EURO për 20 KM rrugë fushore (Thumanë-Kashar) ? Se të vriste Berisha, duhet mos të dalim kundër Ramës se po na bënë nder duke mos na vrarë por vetëm po na vjedh ? Apo mendon se po iku Rama do vijë përsëri Berisha ? Këtë po thotë shkrimi, që të dyja palët politike bashkëpunojnë me njëra-tjetrën në mos ndëshkimin e krimit. Se vet po thua që në kohën e Berishës janë vrarë e vjedhur por Berisha dhe të gjithë ministrat e drejtorët e përgjithshëm të qeverisjes së tij, janë si kokrra e mollës. Bëjnë pushime në resorte me 5 yje e nuk u ka hyr gjemb në këmbë.

   Reply to this comment
   • mirel January 11, 13:44

    Habitet se e mendonte Diten si Tema qe vazhdon akoma luften kunder mullinjve te komunizmit per te mbajtur te paprekur kriminelet dhe hajdutet qe po bejne kerdine me pasurite e shtetit.
    Syri eshte vete Ramuti ose Stafi Rilindje. Prandaj habitet se ish mesuar ta levdonin edhe kur bente pisllikun e Berishes me detin Jon.
    Akoma mareveshja nuk merr vemendjen e duhur nga shtypi shqiptar qe po e lejon Ramutin ta shkasi tradhetine ne heshtje te plote

    Reply to this comment
   • Jo syri po logjika January 11, 13:56

    Fakte per Ramen? Ka me fakt se Unaza? Ka me fakt se daljet publike me Bashkim Ulajn?

    Reply to this comment
    • Kokpalari 21 janarit January 11, 14:01

     Ky komentusi me emrin Syri qe ka nisur te shfaqet dendur keto dite ne faqet e Dites nuk kupton dy gjera:

     E para,nuk e votuam Ramen qe te vjedhe me pak apo me shume se Berisha, e votuam te mos vjedhe hic.

     E dyta, mund te besh vrasje si Berisha ne mes te bulevardit dhe te zhdukesh provat sic ai i ka zhdukur. Dhe mund te besh krime me te vogla si Rama por ngaqe e ke mendjen per shou dhe TV le nga pas gjurme krimi pa fund. E di cndodh o syri? I pari nuk denohet, i dyti po. Al kaponen nuk e denuan per vrasjet por per evazion fiskal. Ajo q provohet, denohet. Dhe Unaza eshte e tille per fatin e keq te atyre qe i shofin Ramen e Saliun si tifoza futbolli

     Reply to this comment
     • mirel January 11, 16:30

      Syri eshte Rama vete, akoma nuk e kuptoni. Eshte e njejta gjuhe qe perdor ne Facebook me studentet. Dy dite me pare ironizonte me komentuesit: meso te flasesh shqip..ose meso te shkruash shqip. E njejta dore. Ka vendosur te dali anonim meqe po e diskreditojne studentet ne FB

  • Kris 1 January 11, 14:01

   Nuk mund te krahasohet qeveria Rama me qeverine Berisha.E para ishte nje qeveri me egersira qe u bene njerez te nderuar duke vjedhur ndersa e dyta me njerez te ndruar qe vjedhja pa hesap i kafsheroi

   Reply to this comment
   • Syri January 11, 19:11

    Nuk jam Rama! Por nuk kuptoj dicka?! Cila eshte zgjidhja? Te ike Rama jam dakord edhe une, por kush do te vije? Prape Saliu? Likja? Lulja e Hollandes apo Mona? Sepse vendi do qeveri? Ne se e doni Ramen, thoni ke doni dhe Edi do jua plotesoje deshiren dhe do te largohet! Mentaliteti shqiptar eshte epokal! Regulloni shqipen! Mediokritet!

    Reply to this comment
    • mirel January 11, 20:43

     O Syri., mi marsh te keqen shqipes sime!
     Si e do, me pike cuditese? Apo me piktura hieroglife si te Ramutit?
     Sipas teje te pranosh kriminelin Rame nuk qenka mediokritet? Te mos e pranosh eshte mediokritet?
     Pervec shprehjes qe e ke mesuar permendesh : “Rregulloni shqipen”, cfare tjeter di te thuash?

     Reply to this comment
     • mirelmuti January 11, 21:32

      mirelmuti, as e rruan kush nga keto te vjellat e tua!
      Rama fiton vota me shumë kur duane ta kafshojnë zagarët si puna jote!

 5. lalai January 11, 11:37

  O Dita ato që shkruani dihen nuk ka ndonjë gjë te re….!!!
  Po të bëni një SKANER dhe ti tregohet qorrave në çyrykstan që UDHËH(Q)IEN nga 3 KLANET e ish byrosë politike sot transformuar me ushtarë të rrinj!!!
  Ish byroja dje dhe sot e lidhur edhe më fort me krushQIRa ndërmjet nj-tjetrit një klasë katundarësh të deformuar në GEN që tallen me një popull dhe shumë mirë ja bëjnë se e meriton.
  Gjiithë bisneset VIP 80-98% e tyre janë me prejardhje nga KLANET E ISH BYROSË,TV,GAZETA,BANKA,INDUSTRI,BISNES,SHKOLLIM,UNIVERSITETE,POLICI,BASHKI,PROKURORI,GJTKATA….çdo gjë e bërë zap nga ATA,dhe duhet të thuhet o DITA……mos ëndërroni kot as te SPAK e as te leshi se asgjë ska për të ndodhur….!!!!
  Shqiptarët janë të DËNUAR PËRJETËSISHT NË VUAJTJE E FERR…..!!!!

  Reply to this comment
  • Biometri January 11, 14:03

   Shkrimi thote qe nuk ka shpresa as te Spak.
   E ke lexuar ti apo thjesht komenton nga figura dhe titulli si femijet librat me vizatime?

   Reply to this comment
 6. ETHEM January 11, 11:54

  ANALIZE E SAKTE.TE NE NË 28 VITE ESHTE ZBATUAR PARIMI “HA TE HAME”,HA TI ME JEP & DHE MUA”,HA DHE HESHTE”. !
  -FAI KRYESOR FILLON QE NE 1992 KU QEVERIA E PARE DEMOKRATE E URITUR PER PARA E PRONA ME TEORIN”TE SHKATERROHET ÇDO GJE E NDERTUAR NGA ENVERI”,U PERMBYS GJITHSHKA.LA NE KEMBE VETEM H/ÇENTRALET.
  -PER TE MBULUAR BABZINE U KAP DREJTESIA ME KURSIN 6 MUJOR TE PLEPAPAVE.DHE ATA VAZHDOJNE EDHE SOT.
  -ME PAS U KALUA NE VRASJE E DENIME ME PAGESE DUKE U MBULUARE NGA DREJTESIA KORRUPTIVE DHE E KAPUR NGA SB.
  -SALIU DENOI ENVERISTET PER KAFET E PIRA NE BLLOK..E FATOS NONAN PER CA MAKARONA E ME PAS E SHPERBLEU ME 75 ML.LEKE TE POPULLIT.KETU HAUDUTERIA MORI DHENE.
  -PASI NUK U DENUAN HAJDUTET PER KORRUPSION NE TE DJATHTE,QEVERIT E MAJTA BEN TE NJEJTEN GJE PASI NUK I DENONTE KUSH.TE GJITHE ISHIN TE ETUR PER PARA E PRONA DUKE BLEN DREJTESINE.
  -KM RAMA I KERKOI SHBA+BE TE BEJE DREJTESINE,POR KJO PO VONON SE NUK E LEN PD+LSI.KETE E KEMI PARE NE 3 VJET.
  -RAMA DEKLAROI SE DO DENOI BERISHET POR KJO NUK ESHTE KOPETENCE E KM.AJO ISHTE POLITIKE.DHE KJO PO CAZHDON.SE DREHTESIA ESHTE E ÇORODITUR..!
  -GAZETA DITA KA SHKRUARE SE PSE NUK DENOHET SALIU…!
  .DHE PA U DENUAR KY,LULI E LIKJA KY VEND NUK BEHET.
  .PO A MUNDET TA BEJ SPAK E BKH KETE..,E PAMUNDUR.SE KONTIGJENTI I PREKUROREVE E GJYQTAREVE 90 % JANE TE KORRUPTUARE E KAPUR NGA SB+IM.
  -ME SHQETSON MOSARDHJA E AMBASADORIT AMERIKAN.SE VETEM SHBA MUND TA BEJ DREJTESIN NE KETE VEND.POR JO SI LU..QE E LA “PESHKUN E MADH NE DET”.SI ARVUZU QE E CILSOI SALIN E LULIN “BURR SHTETI” E YLL NE NGJITJE” EDHE KUR VRAN NE BULEVARD.
  .EDHE ND/KOMBETARET PO MBAJN SEHIR ME VENDIN TON,PASI NUK ESHTE KJO DEMOKRACIA QE I DUHET POPULLIT TONE.KJO ESHTE RRUMPALLHANE QE PO ÇUDIT BOTEN DEMOKRATIKE.

  Reply to this comment
  • Gallate January 11, 14:14

   O Ethem miku!
   Se pari,a nuk di ta perdoresh trastieren me shkronja te vogla apo tre duket se me te medha i rrit vleren atyre qe shkruan?
   Se dyti,thua se Rama i kerkoi SBA dhe BE te bejne drejhtesine!
   Ua cfare na thua?
   Po pse ti therret komshinjte te ndash shgerret me gruan dhe femijet e tu?

   Reply to this comment
 7. GjasmePresidenti. January 11, 12:15

  Futjani pordhes o DITA se lirohi.Seriozisht e kam..Me krijohet pershtypja se kini humb rrugen.Të shofim në të ardhmen ku do jetë finishi juaj?

  Reply to this comment
  • asnjeansi January 11, 14:09

   Kujt i sherbeni juve , zoti Thano ? Hajt , pra , suksese ne jete .

   Reply to this comment
   • Arben Skrnderaj January 11, 14:14

    Kujt duhet ti sherbeje nje media?
    Interesit publik.
    Nuk eshte detyre e medias te rrezoje apo caktoje kush qeveris.
    Ate e vendos populli me vote.
    Media denoncon, eshte qeni qe leh per hajdutin. Se kush e kap se kush e ndeshkon dhe cfare ndodh pas kesaj, qeni nuk e ka ne dore.
    Mjaft kerkuam nga mediat qiqrra n hell.
    O genjejne dhe nuk lexohen, o lexohen dhe marrim vesh c behet.
    Dita nuk m rezulton me shkarje nga e verteta. Per mua tu bjere ne koke sic u ra atyre qe ishin, ketyre qe jane dhe atyre qe do vijne

    Reply to this comment
    • Polic January 11, 14:28

     Shikoni Policine ju lutem
     Po e dorezon te Saliu
     Ky i riu Lleshi firmosi ato qe refuzoi Xhafa ti firnoste dhe iku pa na thene pse

     Reply to this comment
    • Po kjo??? January 11, 14:51

     Ore mire Ridvanet.
     Shifni cpo ben ne polici
     Tonini dhe Met Rrumbullaku, dy zarat e Kulicajt qe jane ne foton e grupit Ciftelia sapo jane emeruar ne poste kyce ne kupolen e Policise se Shtetit.
     PSE E BERI RAMA KETE?
     PSE??

     Reply to this comment
     • mirel January 11, 17:04

      Asnjanesi? Tipik ramist..i stafit te rilindjes. Teper i merakosur dhe i kujdesshem per pikat dhe presjet e komenteve anonime, por per dokumentet e tenderave as qe e rruajne fare..

 8. i juaji Edi Rama. January 11, 12:19

  Per ceshtjen e Ridvan Bodes ka dy shpjegime –
  e para – Ridvan Bode nuk ka vjedhur por socialistet kane besuar kaq vjet rrenat e Rames per nje Bode hajdut.
  e dyta – Ridvan Bode ka vjedhur por per Ramen kjo nuk perben problem sa kohe Bode eshte kunder Lulzim Bashes.
  Ne te dy rastet faji nuk eshte aspak i Bodes por i Rames qe tall bythen vence me socialitet duke ja shplare trurin si i do qejfi.

  Reply to this comment
 9. Gabim fatal January 11, 14:21

  Dita,
  Vellezër siamez jane Rama me Saliun?
  Sali Vrasësi me Ramë Reformatorin?
  Ramës mund ti gjesh gabime por jo ta barazosh me Sali Monstren, Kriminelin!
  Sa njerez te vrare ka Saliu ne konton e tij?
  Gabim fatal
  I Redaksisë së Dita-s!
  Nejse , koha është keshilltari më i mirë!…
  Do rrojmë e do shohim!…

  Reply to this comment
  • Gabim fatal January 11, 14:57

   Gabim fatal…
   L
   U
   F
   T
   Ë
   E
   G
   Ë
   R
   K L A N E S H…!
   Paskan lindur me nje gojë te perbashkët!…
   Degjenerim në gen….!
   Duhet te nderhyjné kirurgët që ti ndajnë keto dy koka te ngjitura…
   Fatkeqsi!
   Rama nuk eshtë Saliu!…
   Dhe Saliu nuk është Rama!
   Per ate që e ka kokën mbi shpatulla, nuk mund te barazohet Varrmihsi i Shqipërisë me Reformatorin e Shqiperise, Fan Nolin e ri të Shqiperise….
   Gabim fatal….!

   Reply to this comment
 10. Zigur Qarri January 11, 14:26

  Zgjedhja e Ridvan Bodes ashtu si edhe e Presidentit Meta,jan zgjedhje personale te Edvin Rames.Vetem me persona te korruptuar
  ballancohen fajet duke pasur edhe vete dore te lire,me fort kur ata jan pjese e kundershtarit politik,tashme goje mbyllur.Me nje
  gure dy zogj.Te gjith e dinin gjoben 20% te Rames per ndertimet,Berisha me mire se kushdo tjeter,qe megjthese e akuzonte duke
  e mbajtur nen presion,por pa ngritur kurre nje padi kundra tij!Pallati i vjehrrit te Bashes qe u prish,u demshperblye afro 16 milion
  Euro,por askush nuk u denua per afere korruptive!Ndertimi i Shtetit mbi baza familjare,shoqrore,krahinore,fisnore dhe partiake,
  jan baza per mosfunksionimin e ligjit,baza per “kulturen” e mosndeshkushmerise.Dhe sidomos militantizmi partiak,eshte kthyer
  ne nje gangrene pa sherim.qe eshte edhe shkaku kryesor i antivlerave,ardhjes ne pushttet te demagogeve,pjeses me vulgare dhe
  me peverse te shoqerise shqiptare,dhe drogaxhiu edvin rama eshte kampioni,sepse njollosi edhe simbolin hyjnore,Rilindjen.

  Reply to this comment
 11. asnjeansi January 11, 14:30

  Qysh kur , Dita , na qenka kthyer ne “media korrekte”, qysh kur erdhen eshtrat e Mit,hat Frasherit ? Kaq sherbeu , qe Dita “t,u bjere ne koke atyre qe ishin , ketyre qe jane dhe atyre qe do te vijne” ?

  Reply to this comment
 12. MH January 11, 14:34

  Shpresa e popullit origjinal si kungulli mbi uje!!!

  Kokpalari 21 janarit

  E para,nuk e votuam Ramen qe te vjedhe me pak apo me shume se Berisha, e votuam te mos vjedhe hic.
  E dyta, mund te besh vrasje si Berisha ne mes te bulevardit dhe te zhdukesh provat sic ai i ka zhdukur.

  Dhe nga Biometri.
  Teper i rendesishem mendimi qe shuan shpresat e cdo shqiptari.
  Shkrimi thote qe nuk ka shpresa as te Spak.

  Keto tri mendime jane berthama apo thelbi i rrealitetit mbi aktualitetin sot dhe shpresa mjerane e popullit ne prespektive.

  Persa i takon krimeve te Berishes.I ka pranue vet qe ishin krime shteterore pa dashje.Megjithese ishte i vendoser te varte te tjere te guximshem tek Selvia.Njikohesisht deklaroi para gjithe botes shqiptare shume kohe,vite mbas krimit 21 janarit 2011 qe nese Rama do afrohesh tek praku i kryeminstrise do ta vriste.
  Pershendetje zotrive ma siper.
  Une spektatori ne pritje.

  Reply to this comment
  • shqipe January 11, 15:42

   po,mor po,o MH!
   por besojme ne ato qe do thote drejtesi neser,e jo ato qe thua ti e te tjere, jasht’ e brenda shqupit. kushdo qe paragjykon,gabon.

   Reply to this comment
  • Zigur Qarri January 11, 17:52

   Sepse Berisha deklaroi,nese Rama do afrohej tek praku i kryeminstrise do ta vriste,Rama dergoi te tjere ne prite!Dhe ndodhi ajo
   ndodhi,kater shqiptare humben jeten qe Rama te vinte ne pushttet.Premtimi qe do te denonte vrasesit u harrua,duke u kompesuar
   me demshperblimin me mbi 500 mije Euro per familje.Rama bleu gjakun “per qetesuar” ndergjegjen” e vet,si pjesmarres ne vrasjen
   tyre.”Paqe” me te dy palet,me Leket e takspaguesve shqiptare.Ashtu si veproi edhe me Pallatin e vjehrrit te Bashes,qe i demshperbleu
   afro 16 Euro nga Leket e takspaguesve shqiptare,por pa denuar asnjeri per afere korruptive!

   Reply to this comment
 13. Bismark January 11, 14:39

  Vertert tragjikomedi ne nje vend qe luhet cirk–
  E ne vend te kafsheve dhe kllounave jane vene shqipetaret qe frustohen me kamzhik e qeshin kur eshte prer te qare e qajne kur eshte per te qeshur…
  Mjerim migjenian si asnjehere ne histori ku po humbim edhe indetitetin si shqiptare

  Reply to this comment
 14. emigranti January 11, 15:10

  Sali Berisha ua beri shqiptareve demokracine gogol.
  Fatos Nanua e katandisi shpresen e shqiptareve deri ne ate pike sa te risillte me vote Sali Berishen ne pushtet.
  Pasardhesi i Fatos Nanos e vrau shpresen e shqiptareve perfundimisht. Dileme e ketij populli eshte: ke do te na beje peshqesh psikopati i Surrelit?

  Reply to this comment
 15. Baca January 11, 15:41

  Me habit fakti qe ka njerez qe i dali ne krah rames apo saliut dhe nuk shikojn dot realitetin ku ndodhet sot shqipria. Un per vete e kam kuptu se kush eshte rama qekur votoj ligjin qe te zgjidhet presidenti me shumic te thjesht dhe ne2008 kur ndryshuan ligjin per zgjedhjet bashk me saliun. Kta jan sundimtar asgje me shu , do shum mend do qe ta kuptosh.!

  Reply to this comment
 16. QInam QIrio QIriazi January 11, 16:05

  Bir Selman i nenes
  ke te Q… me pare
  Edin e kam Vip
  Liken e kam ngjale

  Qe te dy bashke
  dhjesin ne nje qyp
  Njeri si hajdut
  Tjetri si magjyp

  Tani se fundi
  flamurin kane marre
  nje me gjysem hene
  tjetri me gomare

  Njeri nacionalizmin
  Veç me koQEvare
  tjetri patriotizmin
  dervishe e baballare

  Reply to this comment
 17. SHVEJK January 11, 16:08

  KA ARDHUR KOHA:ME MIRE DJEPIN BOSH SE SHEJTANIN BRENDA………..NJE QEVERRI PA SHTET ESHTE THJESHT NJE MANIKIN VENDOSUR NE NJE MAKINE PA MOTORR PA ASGJE VETEM ME KARROCERI E NJE TIMON KU ESHTE VENDOSUR NJE MANIKIN PA PATENTE ME EMERIN EDVIN

  Reply to this comment
 18. Adih January 11, 16:33

  Bravo per kete shkrim brilant e nderuar gazeta DITA:.
  Interesant eshte , jane cuar si perbindsha , disa vemje kanceroze partiake dhe kundershtojne ,pa llogjike kete shkrim .Mund te komentojshit o partiake bythelepirsa e te mjere , gazeten Dita ,e ta kritikonit , e ti trumbetojshit ,se po i shani ,po i kritikoni pak ,jepini gaz ,se ka me shume per te thene , ka me shume per te kritikuar ,e atehere do ju ipja te drejte .Ah moj nene ,na ka puq zoti me nje tuf budallenjsh ,por cfaj kemi ne te tjeret qe e hame pyken .Gazeta Dita ,po ju akordon trute e kokes , o te mjere budallenj ,,duke ju thene :::
  ,Ilir Meten e ndihmoi ,e shpetoi Saliu ,nga burgu .
  Gazeta Dita , po ju thote ,Rama e beri
  hajdutin President .

  .Gazeta Dita , po ju thote deri dje , Rama e kritikonte si rrenuesin me te madh te financave , hajdutin Bode e sot i jep nje vend nderi ,me page te majme Bodes ( te jeni te bindur ska me nevoje Bode per para ) ,dhe Rama i juaj , ju thote ju o te tredhur nga trute e kokes, hani mender nje mut. e pak e keni lyeni dhe turinjte .
  .Gazeta, Dita ,po ju thote ,me keto tema ,qe kam shkruar ,po te ronte Balzaku , do bente romanin tragjiko komik , me te bukurin ne bote .
  Shkoni e i votoni , mire neve te tjereve ,po ju ja futni te ardhmes se femijeve tuaj .
  Ju kendershtaret e Gazetes Dita , hidhtaret e Raames ,parde sy bardhit tuaj, beni mire te komentoni tek gazeta e MERO BAZES ..TEMA:

  Reply to this comment
 19. fteri January 11, 17:09

  Struktura kriminale perverse që krijoi R.Alija dhe inati hakmarrjes për ngritjen e popullit në revolta e pa parë nga byroja e vjetër e plakur qyshë nga v.1944 e stopoi zhvillimin dhe fleti gjumë pas vdekjes legjendarit E.Hoxhës e katandisi popullin te mishi i kangurit të australisë te tufza e arrëza dhe rrezikoi serjozisht ishë kupolën e vjetër të ishë PPSH-së mbas 90 tës ishte drithrues e friksues ,dhe nga presioni i jashtëm, i rënjes apo rrëzimit të qeverive të bllokut komunist njëra pas tjetrës si gurët e dominave ,kjo përfshiu dhe shqipërinë ,dhe në këto kushte R.Alia si dredharak që ishte zgjodhi me kujdes strategun e veprimeve kriminale Berishën besnik ,njeri zi në krye të PD-së,dhe si OPOZITË me dhe Fatos Nanon liberal varrhimës i shqipërisë në krye të PS me detyrë që të vjedhin tërë shqipërinë, të zihen gjithë ditën me njëri tjetrin !…dhe gjithë natën të puthen si vllezër ,të mos ndëshkojnë njëri tjetrin dhe të ndajnë pasurinë. Me një fjalë maca na polli këlyshtë e sajë dhe disa shtazë të egra dredhacak hajdut me trasta në shpinë që vrapojnë e nuk i kap njeri.Kështu ishte organizimi dhe tapija që la Alija !!!!!!

  Sali Berisha me të ardhë në krye të pushtetit zgjodhi me kujdes dhe 40 hajdut ,dhe vodhi e shiti pasurinë e tërë shqipërisë, u bë tamam Ali Baba me 40 hjadut .Por Saliut i duhej dhe një shërbyes dhe ekonomistë i zgjuar besnik dhe i talentuar për të vjedhur dhe zgjodhi R.Bode në strukturën e tijë kriminale ,tamam si ALI BABA me MARAGONËN shërbyesen e zgjuar e besnike që vodhi floririn .

  Por kjo klasë politike krijoi dhe strukturën besnike të kalorsve që u shërbeu politikanve që hanë me luge të florijta ,krijoi instuticionet antikombëtare KLD-në, KLGJ ,dhe KLSH-në ,armiqërt e kombit dhe kundër interesit kombëtar hapi shkollën e plepave dhe vendosi hetuesit e gjyqëtarët e vjetër si mburojë të krimeve e mos ndëshkimit të tyre.

  Sot pas 28 vjetësh ja ku jemi Populli e ka lugën bosh ,Edi Rama për pushtetin e tijë ai bashkëpunon me bëmat e krimin e S.Berishës, gradon Boden (Maragonën e Ali Babës me 40 hajdutët )Krijon polici krimi me eksponent të kupolës çiftelisë ,shkatërroi drejtësinë ,i dha frymë shërbimit informativ të Sali gazepit që kishte vepruar si gestapo mbi popullin me punësimin e Visho Likës në institucione ndërkombëtare.Reabiulitoi kryetarin e komitetit shqipëriae lirë ,që kishin traditë tradhëtinë ? ,ishin “patëriot” të kolltukut dhe të qeses ,feudalët që i kishin pirë gjakun popullit shqipëtar .

  Po reabilitove Mit-hat Frshërin ke reabilitu z. Rama ,ke rabilitu feudalët Ihsan Toptanin , ,Seit Kryeziun,Halil Maçin,Vasil Andonin .Populli i njeh mirë gjithë këto këta politikan të falementuar dhe armikun e deklaruar të aleatve gjatë L2B M.Frashrin dhe përgjegjësin e derdhjes së gjakut të vyer të popullit shqipëtar.Enjeh mirë Bazin CANËS ,analfabetin malok me refleksione idologjike monarkiste tradhëtare Zogiste.Ke rabilitu Muharrem Bajrtektarin që shitej her besnik i Sulltan Salepçiut të Tiranës ,më vonë besnik i Athinës,dhe nesër u bë besnik i sulltan Marokut ,besnik i Kapidanit gjakatar të Mirditës ,Kolë bib Mirakës besnik i fashizmit ,bashkëpuntor i nazizmit gjerman e luftëtar me pushkë në dorë kundër LANÇL dhe partizanve të lirisë .Këta nuk luftonin për shqipërinë ,por për grabitje sidomos u armiqësuan kur panë se humbën çifligjet e rrëmbyera të popullit.

  Unë si qytetar i ndershëm shqipëtar që dëshiroi ta shikoi shqipërinë të re të lulëzuar jam kundër cermonisë e reabilitimit që ju bë këtijë tradhëtari e bukuroshi me shokë kriminel të pa ngopur nga gjaku i shqiptarve vazhduan për 40 vjet luftë së bashku me nazistët e fashistët kundër popullit shqipëtar në mërgim.

  Po me reabilitime politikanësh të djeshëm e favore të hajdutve të sotëm e kriminel me çizme si R.Bode ,apo Visho Lika ,S.Berisha ,Ilir META ,Munika K, L.Basha etj,etj…do lulëzoi shqipëria ?-JO.

  Për pushtetin e qesen e tijë prej floriri Ilir Meta është gati të fusë vendin në luftë civile njëlloi si Sali Berisha me arkivol në krah të A.Hajdarit ,kreu grusht shteti ,pushtoi RTV-shqipëtar në 1998 -tën .

  Është një president dordolec e tellall ,kërcënon popullin me psikozën e frikës dhe pasigurisë se pushteti i socialistve nuk siguron stabilitet,pra filloi stina protestave e tritolit e akuzave kërcënuese kundër E.Ramës.

  Reply to this comment
  • N/A January 11, 17:40

   “fteri”
   .
   Kush do qofshit ke nje falenderim me F te madhe…
   .
   kam vetem nje verejtje per ju:

   Kur Damir FAZLLICI u kap mat para 8 vjetesh dhe te gjithe ju turren Salit se kishte AFERA KRIMINALE ai u pergjigj:

   PO DAMIR FAZLLICIN E KAM MIK SHTEPIE..DONI TA BIE PER KAFE…

   .ku eshte sekreti ne kete RAST ??

   ne nje mbledhje te sigurise kombetare ne 2007 ishin ulur prane DAMIR FAZLLIC ME TOME RIDGE ( me bole atehere ne amerike)..

   PRA NUK ESHTE PUNA AS E BERISHICIT,,AS E FAZLLICIT…POR E TOM RIXHIT QE NUK JANE PAK NE AMERIKE

   .
   TE PERSHENDES ME NJE KOMENT TE TEJ VONUAR NGA DITA..

   .
   I perkas atyre shqiptareve qe nga nje perkrahes i madh i Rames ( jo si person por per rrezimin e juntes kriminale salielezbiberiste) jam zhgenjyer nga tradhetite kriminale te E.K.A.R-it ( Edwin Kristaq Aneta Rama) te pakten qe prej 4 vjetesh kur Bedrislamet & Viktormalajt e kesaj gazete flinin gjume.
   Me vjen keq per gazeten Dita qe po barazon krimet e Berishalese me impotencen kriminale teE.K.A.R-it .
   .Nuk do ishte e keqe ideja qe te futej ne burg sikur thote gazeta Dita
   një kryeministër i korruptuar dhe le të dënohet Edi Rama..por me nje kusht
   .
   POR ME NJE KUSHT E PERSERIS..ME NJE KUSHTTTTTTTT !!
   .
   KRIMINELI SALIBISHA Burri i shtetit I te ziut Arviziduhet të dalë para togave të zeza dhe të jap llogari për SHIK-un e tij, këtë mekanizëm monstruoz, që pasi e torturoi, e vrau dhe e zhduku pa gjurmë veprimtarin e UÇK-së, biznesmenin Remzi Hoxha, që duhej të ishte shpallur Martir i Atdheut. Sali Berisha duhet detyruar të tregojë se çfarë di për këtë krim, si e pse e bëri kreu i shërbimit të tij sekret Bashkim Gazidede këtë masakrim barbar dhe për llogari të kujt, të Serbisë apo Sali Berishës personalisht, sepse kanë dalë dyshime serioze e të besueshme se Remzi Hoxha është vrarë mbasi kish nisur të hetonte takimin sekret të Sali Berishës me xhelatin e shqiptarëve të Kosovës, Sllobodan Millosheviçin në Ohër.
   **
   KRIMINELI SALIBISHA Burri i shtetit I te ziut Arviziduhet të sqarojë para togave të zeza a ka pas ndonjë lidhje me shërbimin sekret UDB të ish-Jugosllavisë e si rrjedhim Serbisë sepse rezulton që edhe në kohën e embargos ndaj Serbisë kompanitë e klanit të Sali Berishës furnizonin me naftë përmes Muriqanit Malin e Zi me destinacion Beogradin, naftë me të cilën punonin tanket serbe që bënin gjenocid mbi shqiptarët e Kosovës. Sali Berishës i duhen vënë prangat për shumë e shumë krime që ka bërë mekanizmi i tij shtetëror i kthyer në një shërbim sekret personal, por para së gjithash për krimin e përbindshëm kur vrau katër njerëz të pafajshëm që nuk po bënin kurrgjë në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” veç protestonin paqësisht. Sali Berisha jo vetëm që ka qenë në zyrën e tij ku ka ndodhur kjo vrasje prej trupave të Gardës, por ai e ka ndjekur situatën dhe janë të gjitha gjasat që mbeten të vërtetohen se ka qenë urdhëri i tij personal për të qëlluar mbi demostruesit paqësorë, aq më tepër se ai krijoi rrethana për të zhdukur gjurmët e krimit, akt antiligjor që duhet ti konsiderohet gjithashtu krim. Sali Berisha duhet të hetohet në lidhje me vrasjen e Kosta Trebickës, shqiptaro-amerikanit i cili ishte dëshmitar i çështjes “Gërdeci”, e kishte dëshmuar se i biri i Sali Berishës ishte pjesë e skemës së kompanisë fantazmë që fitonte para në mënyrë të paligjshme prej demontimit të armëve në Gërdec dhe u bënë shkaktarë për vrasjen e 26 njerëzve duke përfshirë gra e fëmijë.
   ***
   KRIMINELI SALIBISHA Burri i shtetit I te ziut Arvizi duhet të jetë në bankën e të akuzuarit bashkë me të birin Shkëlzen Berisha, i cili, është e ngjashme që nëpërmjet rrethit të besnikëve të tij të ketë organizuar “aksidentin” e dëshmitarit kundër tij, Kosta Trebicka. Në këtë rast duhet që prokuroria të hetojë se si ndodhi që dëshmitari kryesor kundër djalit të kryeministrit nuk kishte mbrojtje të veçantë në bazë të ligjit që i mbron dëshmitarët e një çështje kaq të rëndësishme ku është bërë një krim masiv. Sali Berisha duhet të arrestohet e të përballet me drejtësinë përveç krimeve të vrasjes së njerëzve edhe për krimet ekonomike të bëra në kohën kur ai ishte kryeministër dhe korrupsioni ishte metodë pune e qeverisë dhe e ministrave të tij. Akoma më tej Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza për të sqaruar cilat janë lidhjet e tij me mafiozin serbo-boshnjak Damir Faslliç, i cili nëpërmjet vajzës së Sali Berishës që bënte avokaten e tij, ka blerë prona në Shqipëri dhe ka marrë pjesë edhe në një mbledhje të Këshillit të Sigurisë Kombëtare çfarë përbënte një precedent të rrezikshëm për sigurinë e Shqipërisë. Duhet kuptuar nga të gjithë se arrestimi i Sali Berishës nuk duhet të bëhet për hakmarrje por për drejtësi dhe se me daljen e Sali Berishës dhe ministrave të tij hajdutë para gjyqit në Shqipëri do të marrë fund mendësia e mos ndënshkueshmërisë të atyre që duke shfrytëzuar forcën që u jep pushteti bëjnë krime njerëzore dhe ekonomike, vrasin, vjedhin e plaçkisin pasuritë kombëtare.
   .

   Reply to this comment
 20. .21 janari 2011 gur kilometrik ne histori January 11, 17:21

  Te nderuar lexues & komentues & redaksionale te Dites.

  I perkas atyre shqiptareve qe nga nje perkrahes i madh i Rames ( jo si person por per rrezimin e juntes kriminale salielezbiberiste) jam zhgenjyer nga tradhetite kriminale te E.K.A.R-it ( Edwin Kristaq Aneta Rama) te pakten qe prej 4 vjetesh kur Bedrislamet & Viktormalajt e kesaj gazete flinin gjume.

  Me vjen keq per gazeten Dita qe po barazon krimet e Berishalese me impotencen kriminale teE.K.A.R-it .

  .Nuk do ishte e keqe ideja qe te futej ne burg sikur thote gazeta Dita
  një kryeministër i korruptuar dhe le të dënohet Edi Rama..por me nje kusht
  .
  POR ME NJE KUSHT E PERSERIS..ME NJE KUSHTTTTTTTT !!
  .
  KRIMINELI SALIBISHA
  Burri i shtetit I te ziut Arvizi
  duhet të dalë para togave të zeza dhe të jap llogari për SHIK-un e tij, këtë mekanizëm monstruoz, që pasi e torturoi, e vrau dhe e zhduku pa gjurmë veprimtarin e UÇK-së, biznesmenin Remzi Hoxha, që duhej të ishte shpallur Martir i Atdheut. Sali Berisha duhet detyruar të tregojë se çfarë di për këtë krim, si e pse e bëri kreu i shërbimit të tij sekret Bashkim Gazidede këtë masakrim barbar dhe për llogari të kujt, të Serbisë apo Sali Berishës personalisht, sepse kanë dalë dyshime serioze e të besueshme se Remzi Hoxha është vrarë mbasi kish nisur të hetonte takimin sekret të Sali Berishës me xhelatin e shqiptarëve të Kosovës, Sllobodan Millosheviçin në Ohër.

  **
  KRIMINELI SALIBISHA
  Burri i shtetit I te ziut Arvizi
  duhet të sqarojë para togave të zeza a ka pas ndonjë lidhje me shërbimin sekret UDB të ish-Jugosllavisë e si rrjedhim Serbisë sepse rezulton që edhe në kohën e embargos ndaj Serbisë kompanitë e klanit të Sali Berishës furnizonin me naftë përmes Muriqanit Malin e Zi me destinacion Beogradin, naftë me të cilën punonin tanket serbe që bënin gjenocid mbi shqiptarët e Kosovës. Sali Berishës i duhen vënë prangat për shumë e shumë krime që ka bërë mekanizmi i tij shtetëror i kthyer në një shërbim sekret personal, por para së gjithash për krimin e përbindshëm kur vrau katër njerëz të pafajshëm që nuk po bënin kurrgjë në shëtitoren “Dëshmorët e Kombit” veç protestonin paqësisht. Sali Berisha jo vetëm që ka qenë në zyrën e tij ku ka ndodhur kjo vrasje prej trupave të Gardës, por ai e ka ndjekur situatën dhe janë të gjitha gjasat që mbeten të vërtetohen se ka qenë urdhëri i tij personal për të qëlluar mbi demostruesit paqësorë, aq më tepër se ai krijoi rrethana për të zhdukur gjurmët e krimit, akt antiligjor që duhet ti konsiderohet gjithashtu krim. Sali Berisha duhet të hetohet në lidhje me vrasjen e Kosta Trebickës, shqiptaro-amerikanit i cili ishte dëshmitar i çështjes “Gërdeci”, e kishte dëshmuar se i biri i Sali Berishës ishte pjesë e skemës së kompanisë fantazmë që fitonte para në mënyrë të paligjshme prej demontimit të armëve në Gërdec dhe u bënë shkaktarë për vrasjen e 26 njerëzve duke përfshirë gra e fëmijë.

  ***
  KRIMINELI SALIBISHA
  Burri i shtetit I te ziut Arvizi
  duhet të jetë në bankën e të akuzuarit bashkë me të birin Shkëlzen Berisha, i cili, është e ngjashme që nëpërmjet rrethit të besnikëve të tij të ketë organizuar “aksidentin” e dëshmitarit kundër tij, Kosta Trebicka. Në këtë rast duhet që prokuroria të hetojë se si ndodhi që dëshmitari kryesor kundër djalit të kryeministrit nuk kishte mbrojtje të veçantë në bazë të ligjit që i mbron dëshmitarët e një çështje kaq të rëndësishme ku është bërë një krim masiv. Sali Berisha duhet të arrestohet e të përballet me drejtësinë përveç krimeve të vrasjes së njerëzve edhe për krimet ekonomike të bëra në kohën kur ai ishte kryeministër dhe korrupsioni ishte metodë pune e qeverisë dhe e ministrave të tij. Akoma më tej Sali Berisha duhet të dalë para togave të zeza për të sqaruar cilat janë lidhjet e tij me mafiozin serbo-boshnjak Damir Faslliç, i cili nëpërmjet vajzës së Sali Berishës që bënte avokaten e tij, ka blerë prona në Shqipëri dhe ka marrë pjesë edhe në një mbledhje të Këshillit të Sigurisë Kombëtare çfarë përbënte një precedent të rrezikshëm për sigurinë e Shqipërisë. Duhet kuptuar nga të gjithë se arrestimi i Sali Berishës nuk duhet të bëhet për hakmarrje por për drejtësi dhe se me daljen e Sali Berishës dhe ministrave të tij hajdutë para gjyqit në Shqipëri do të marrë fund mendësia e mos ndënshkueshmërisë të atyre që duke shfrytëzuar forcën që u jep pushteti bëjnë krime njerëzore dhe ekonomike, vrasin, vjedhin e plaçkisin pasuritë kombëtare.
  .

  https://telegrafi.com/berisha-une-eci-kanun-ramen-ta-vrisja-snajper-
  Mar 5, 2018 –

  Berisha: Unë eci me Kanun, Ramën do ta vrisja me snajper në 21 janar .

  e fundit

  Nese Sali KRIMINELI..ka poshtruar disa here te derguarit e presidenteve amerikane si ne mars 1997 apo kjo e fundit ne 21 janar 2011….ka dy rruge ne kete perversitet:
  .
  OSE DUHET TE KRIJOHET NJE KOMITET SHQIPTARO-AMERIKAN PER SHPETIMIN E AMERIKES NGA PERBINDESHI VIQIDOLIT

  OSE
  TE KERKOJME NGA KONGRESI AMERIKAN
  TE NXJERRIN NJE LIGJ (BILL)
  QE SALI SERBERISHA
  ESHTE MEKEMBESI I PAPREKSHEM
  I TRAMPIT NE SHQIPERI

  Reply to this comment
  • mirel January 11, 17:43

   Or ti 21 Janari, kujt ja ve ate Kushtin per Berishen? Dites apo popullit te zemeruar ndaj krimeve dhe tradhetive te Rames.
   Ky ishte kushti i pare per te cilin u zgjodh Ramuti. Ne vend qe ta denonte e beri mentorin personal te shitjes se Shqiperise. E beri pale ne realizimin dhe mbulimin krimit. Meqe kete kushtin e drejton ajrit apo Universit nuk te ka vajtur mendja tja drejtosh Rames? Nese Rama nuk qerroi Berishen a nuk duhet qerruar Rama qe te denohet Betisha?
   Mu pergjigj ti, se une keto pyetje nuk ja drejtoj pluhurit kozmik.

   Reply to this comment
   • 21 January 11, 17:54

    mirel sa i gatshem qe je per pyetje..

    Ju shquptaret ju ka zene skleroza..

    te siguroj se jam 1000 here me shume se ty kunder Ramutit..ilirmutes dhe berishalese

    Pergjigjen e ke ketu poshte te ky artikulli

    I FUNDMI I SERBERISHES NE WASHINGTON !

    Në verën e vitit 2009, kur Berisha po përpëlitej mes shpresës dhe makthit për të ndërtuar koalicionin me Ilir Metën, Granoff ishte inkurajuesi i duhur dhe garanti i tyre në Uashington. Inteligjent dhe eficent për t’i mbyllur problemet pa shumë zhurmë, ai konsolidoi fort raportet e Berishës me Podesta Grup, një nga grupet më të forta të lotimit aktual në SHBA, me rol kyç në administratën e Obamës, të cilët janë e vetmja barkë shpëtimi për Berishën në Uashington. Me pagesa marramendëse për gjëra qesharake, ata shfaqin Berishën në bursën e NASDAQ, duke i rënë gongut pasi ky i fundit ka paguar një faturë 360 mijë dollarë, përdorin vizitën e tij në OKB në New York, formalisht një ekstraterritor i SHBA, për t’i organizuar Berishës një takim me biznese shqiptarë që flasin anglisht, duke i marrë ata nga Tirana në Uashington.

    Kush mban mend emrat e atyre që morën pjesë në atë forum kujton se kryesor ishin Michael Granoff, Ambasadori Frank G. Wisner, si këshilltar i çështjeve të jashtme te Patton Boggs, Christian Canacaris, CEO, Raiffeisen Bank në Shqipëri, David Welch, Presidenti për Evropën Afrikën dhe Lindjen e Mesme në kompaninë Bechtel, e cila përlau 1.5 miliard euro për 60 km rrugë, të cilën tashmë e kemi të bllokuar, Suneel Gupta, CEO & zëvendëspresident ekzekutiv i Bankers Petroleum, Albania si dhe Sotiris Kapotas, president i Stream Oil & Gas, kompanisë që ka marrë gjashtëdhjetë përqind të vendburimeve të naftës në Shqipëri, dhe faktikisht i përket merita partnerit të Albana Vokshit, licencuar në kohën që motra e saj bënte ligjin në Ministri të Ekonomisë.

    Duke parë krizën e Berishës me SHBA dhe rrethimin diplomatik që i është bërë atij, vizita e Berishës në OKB ishte rasti për të krijuar idenë se Berisha u prit dhe jashtë dyerve të OKB, duke shkuar atje faktikisht “me bukë me vete” siç thotë një shprehje popullore shqiptare.

    Berisha nuk i kursen paret për lobistët që tentuan t’i çajnë rrethimin, por duket se ata nuk arritën t’i shpëtojnë gjithçka. Përfundimet e rezultateve të FBI e hodhën në erë përfundimisht imazhin e qeverisë shqiptare në Uashington dhe kundërshtimi i tyre i egër prej Berishës, duket se ka hequr pluhurin e dosjeve të vjetra të tij në zyrat e shtetit amerikan. Lobistët e tij atje u detyruan të kthehen nga mbështetës të Berishës në informatorë të tij për perceptimin që Departamenti Amerikan i Shtetit ka për të dhe politikën e tij. I vetmi rekomandim i ardhur prej tyre ishte sfumimi i tij dhe nxjerrja e Lulëzim Bashës në plan të parë. Granoff ishte përsëri gati. Ai prodhoi udhëtimin e Bashës në Uashington, leksionin në një universitet dhe ju gjend në krah për të improvizuar njësoj si Berisha disa muaj më parë, një takim me biznesmenë amerikanë, që në fakt ishin sërish Paton Gazz, i paguar nga Berisha dhe Granoff.

    Sërish me sforcim të madh në sfondin politik shfaqet Eliot Engëll, i cili po ngrys karrierën si kongresmen demokrat për New York-un, me dreka dhe darka shqiptares, të cilat duket se e kanë stërvitur atë të mos mërzitet, por dhe as të mos mërzitë askënd më me problemet e tyre. Shumë vetë panë me dyshim pse tonet e Lulëzim Bashës ndryshuan nga Uashingtoni për vrasjet në bulevard. Panë se ai i quajti ata të pafajshëm dhe kërkoi t’i lihej në dorë drejtësisë. Michael Granoff ishte pranë tij. Nga anija e madhe e pushtetit të Berishës, që po mbytet, duhet të shpëtohet ç’të mundet. Lulëzim Basha është njeriu i duhur për tu licencuar si i moderuar, pasi është pjesë e komprometimit të madh. Ai ka marrë pjesë në lobimin e Rrugës së Kombit, me lobistët që ishin në krah të Berishës, duke ndërtuar me një shifër skandaloze një copë rrugë që po varros ekonominë shqiptare. Ai është pjesë e negociatave të vitit 2009 për koalicionin e ri dhe sot brenda PD shihet si një pol pushteti në aleancë me Ilir Metën më shumë se sa me njerëzit e tjerë tradicional të PD-së. Më 21 Janar ai ishte në zyrën e Sali Berishës kur u vendos për të qëlluar mbi qytetarët. Katër prej tyre vdiqën, të tjerët i shpëtoi Zoti, kurse urdhëruesit po përpiqet t’i shpëtojë i talentuari Granoff.

    E ka pak të vështirë, por nuk është se nuk po ia del. U shfaq sërish në krah të Lulëzim Bashës në Katar, atje ku nuk ka debate për demokracinë apo vrasjet politike, por flitet vetëm për miliona. Ka gjithmonë një arsyetim dhe për këtë. Fondi i tij do t’i qëndrojë afër ambicieve të zotit Basha për të ndërtuar diçka në Tiranë, diçka që akoma nuk ia dimë emrin, fytyrën apo shifrën që kërkon. Dimë vetëm që tashmë atij i duhet të shpëtojë ç’të mundet nga “gjemia” e Berishës. Ka zgjedhur Lulëzim Bashën me idenë se gjërat e lehta qëndrojnë mbi ujë, por kur janë vërtet bosh. Ky i fundit ka aq gjëra të rënda në karrierën e vet, sa kemi frikë se zotit Granoff do t’i duhet kohë më vonë të mbrojë Fondin që drejton në Tiranë, formalisht fond jopolitik, nga komprometimi me politikën personale dhe lobimin në favor të atyre, të cilët FBI i ka certifikuar si udhëheqës që kanë vrarë njerëz të pafajshëm.

    Reply to this comment
    • mirel January 11, 19:13

     Dhe nje debil tjeter
     Une e pyes per Rame Berishen, ky me permend Shqupin dhe Granofin..
     Aliene te zalisur apo defekt gjenetik i rraces njerezore?

     Reply to this comment
     • Zigur Qarri January 11, 20:26

      Hahahahahaha……

     • Baca January 11, 22:21

      Lere se nuk e ha shqipen hahahaaaaa.

 21. alphade January 11, 18:02

  Zoterinj : ” Shqioeria do te marre fryme lirisht”, nese “kuar
  teti” : Berisha, Meta,Basha, Rama, te perballen me SPAK
  un dhe BHK, kur te shoshiten dhe ta kalojne “klasen” ate-
  here zoterinj mund te themi se “Shqiperia,sic thoni ju, do
  te marre fryme lirisht” . Duke vene ne “gryke te topit” vetem kryeminisyrin,kusuret e te cilit nuk kane te sosur,
  ju tregoni veten se jeni fanatike te bandave mafioze,vra-
  sese, grabitese e hajne.. te Berishes dhe Metes, rreziku i
  vertete dhe real i Shqiperise per sot e per neser. Pran-
  daj artikulli i mesiperm eshte krejtesiht subjektiv, i njean-
  shem dhe per pasoje pa kredibilitet per te gjithe ata shqip
  tare qe pergjate 28 vjetesh kane pare me syte e tyre menxyrat berishiane dhe te bandes leseiste. Kjo eshte
  objektivja, dhe aspak propagande partiake. Te keqiat e
  Berishes,sidomos kurre nuk mund te shlyhen,sado te per
  piqet banda e tij. Ai eshte tradhetari me i madh i kombit
  shqiptare dhe ju fanatiket e tij kurre nuk do te arrini ta
  “bindeni” historine per te kunderten ….,!!!

  Reply to this comment
 22. intelektuali January 11, 18:49

  SHQYPNIA MERR FRYME KUR TE DENOHET ENVER HOXHA PER KRIMET E TIJ MONSTRUOZE

  Te gjithe keta kryeministra kusare dhe vrastare, qe gazeta DITA i adreson majtas dhe djathtas nuk jane gje tjeter vecse pjella origjinale te Enverit, prandaj edhe vjedhin dhe vrasin njesoj si Enveri, sepse jane dallkauke dhe injorante njesoj si Enveri dhe falimentojne ekonomine dhe renojne shtetin njesoj si Enveri kur mbeti ne Dimrin e Vetmise se Madhe, njesoj sic ka mbetur Edi Rama sot.

  Po pse si thoni ju o gazeta DITA Edi Rama me baba kriminel te Enverit qe ka firmosur varjen ne litar te nje poeti disident antikomunist ne vitin 1988 do te jete Ndeshkuesi per VARKARIN e Enverit, Sali Berisha qe ishte edhe Sekretari i Partise se Punes dhe mjek personal i Hysni Kapos?

  PO PSE NUK I PATE SI U MBLODHEN TE GJITHE EDVINI, SALIU DHE LIKJA SI “GRUSHT BASHKUAR RRETH PARTISE” PER TE SHPETUAR FULLAN KUSARIN NGA BURGU?

  Po pse nga xhelati dhe krimineli i Enverit, Gramoz Ruci prisni Drejtesi o gazeta DITA?

  Edi Rama i ka futur te gjithe ne thes duke i trembur me vettingun e tij enverist dhe i meshon teorise moderne te Makiavelit:

  QENTE QE VOTOJNE LE TE LEHIN, KARVANI ME LEKAT E PASTRUARA NGA BASHKIM ULAJ&LUKUNI TE ECI PERPARA

  sepse:

  Edvini e di mire qe ALIBIA e Hajnise se tij eshte Sali Berisha dhe bedeli i tij Lulzim Basha dhe e di fare mire qe pa Pseudo Opoziten e shitur te Saliut, Lulit, Monikes dhe Likes, Edvini bie menjehere nga pushteti, sepse nuk do te kete me ke te tregoje me gisht.

  Reply to this comment
 23. BURDELLOVARDI ZOGUKURVESPARE January 11, 19:10

  Jo vetem klika kriminale SALALILILULITOSIEDI
  duhet te dale pala gjyqit te Historise
  por Tirana duhet te pastrohet
  nga Mumja e Zogut kurves qe te marre frym e lirisht
  sepse Ahmet Zoogoliit ju ngrit
  nje derr monumenti pikersht diten kur
  Pashiqi e risolli hapur ne fronin e Shqiperise,
  eshte provokim dhe perdhunim i
  hapur i lirise dhe ndjenjave te shumices se
  shqiptareve qe nuk duan asnje tip diktature
  apo diktatori te bardhe, te zi apo te kuq.
  Por butaforizmi propogandistik aq
  me teper monumenti i tij qe u perurua enkas
  qendron si ulkonje gjakatare mbi varrin
  e Gurakuqit, B.Currit, H. Prishtines,
  A.Rustemit, Elez Isufi t, Zija Dibres,Riza
  Ceroves dhe mijera shqiptareve,pa kursyer
  as kunatin e vet Ceno Bej Kryeziun.
  Vetem deri ne vitin 1928 Zogu vrau mbi
  600 veta.Ne Kryengritjen e Fierit vrau 17
  xhandare, 42 veta dergoi ne litar dhe 168
  denime me burg nga disa deri ne 101 vjet.
  Pas komplotit te Et’hem Totos vrau 4 veta,
  ndersa 148 u denuan me 101 vjet. Per te
  ashtuquajturin e komplot i Durresit dhe i
  Kavajes u pushkatuan 10 veta, u denuan
  8 ne mungese dhe u arrestuan 6 te tjere.
  Permendorja e Zogut qendron si ferre
  murrizi sidomos ne syte e Dukagjinit,
  Pukes qe u dogji kullat, i plackiti gjane,
  mallin, i vrau lulen e burrnise si Lush
  Prelen me te dy djemte, Gjelosh Ramen,
  Cun Sokolin, Pep Niken, Prele Ndoken,
  Gjelosh Ndoken. Ahmet Zogu vari ne
  litare kushtrimtaret e lufterave per liri e
  pavaresi Mark Milani, Babun Celi, Zef
  Delia, Martin Marashi, Gjelosh Marku,
  Mark Kola, Kol Marku, Kol Binaku,
  madje nuk kurseu as njerezit e besimit
  Dom Gjon Gazulli dhe priftin e Dardhes
  Ndue Dashi, Çun Gjergj Gjoni, Dedosh
  Jaku, Ndreke Markiçi,Qerim Sokoli, Halil
  Caka(Puke). Denoj me vdekje ne mungese
  ajken e homerikeve te fundit te maleve
  tona Mark Sadikun,Lulash Gjeloshin,
  Ndoke Mirashin, Dede Thanin, Vas Kirin,
  Ndoke Gjeloshin, Avdi Kolen, Gjergj
  Pellumbin. Zogu me mercenaret e tij vrau
  20 Dukagjinas, denoi me litar 18 veta, me
  101 vjet denoi 17 veta, arrestoi dhe burgosi
  700 veta, u arratisen prej tij 750 te
  tjere ne drejtim te PLaves dhe Malit te Zi.
  Gjate ikjes masive u plackiten mbi 3000
  koke bageti dhe mijera te tjera u prene, u
  theren gjate gosirave disamujore te mercenareve
  operacional te Matit , Lumes
  dhe Dibres. Nuk mbeti vathe bletesh pa
  pre, arke as syndyk grashe pa plackitur,
  voze vene, rakie, fuçi djathi as qyp gjalpi
  apo mishovine pa u perla nga ujqerit e terbuar
  te Zogollit.U dogjen tagjite, u thyen
  kryqat e varreve e pushimeve, u rrahen
  deri per vdekje meshkujt. madje u arrestuan
  14 gra dhe femije (AQSH,F1.52.D.65.
  FL25) “ Hamid Collaku me 30 mercenare
  lumjane u fut ne kishen e Shoshit,
  naten e 2 dhjetorit 1926, duke goditur
  deren me force, pastaj kerkoi 30 arme
  dhe revolucionaret qe kishte mshefur
  frati. Kur kontrolluan e nuk gjeten asgja
  hangren, pine plackiten kishen, i moren
  mushuken te cilin e ngarkuan me placka
  te grabitura. Pastaj fratin e shkrete e
  rrahen me qytat e armeve, e kercenuan
  se do ta vrasin, dhe se fundi e çveshen,
  i moren rrobat, kurse nje bashibozuk
  veshi matelin e tij e doli duke u tallur
  neper katund. Demet e shkaktuara ishin
  mbi 16.800 korona. Kudo u grabit gjithcka
  u pelqente dhe shkaterruan gjithcka
  tjeter qe kishin keta malsore ne shtepite
  e tyre. Ne Dukagjin grate dhe vajzat e
  reja kishin ikur maleve per te shpetuar
  nderin e tyre.Plakat qe mendonin se nuk
  do ti prekte njeri, u perdhunuan shtazarish
  .Per te ndyre fene u then kryqat
  e vorreve dhe bashibuzuket e pangopur
  me ndytesira leshonin jashqitjet e tyre
  mbi varret e te vdekurve te krishtere”.
  Keto Kujtime historike jane dokumetuar
  nga Kamiljo Libardi,famultar , i cili ka qendruar
  ne Shqiperi deri ne vitin 1933.Ky
  njeri i mire i ka pare perjetuar dhe dokumentuar
  keto ngjarje per te cilat askush
  nuk flet madje edhe po foli ndokush etiketohet
  si artmik i demokracise .Sot u sfi dua
  hapur madje dhe triumfalisht dhe gjithe
  duf “peshkopi i kuq” Fan Noli, i vetmi
  burre i zgjuar qe ka drejtuar fare pak kete
  vend, pa asnje tradite demokratike.
  Turp ne jete te jeteve per gjeneraten e degjeneruar
  qe jeton sot ne Shqiperi dhe tere boten !

  Reply to this comment
  • mirel January 11, 19:14

   Ja dhe ky tjetri, ja la turpin botes ne dere

   Reply to this comment
   • BURDELLOVARDI ZOGUKURVESPARE January 11, 20:10

    Kqyre mireloqja si tallnin lesht bota
    atëhere dhe sot me shqyptarët

    1934
    ________________
    Pushkatimet dhe dënimet e ashpra të gjyqit politik të Fierit goditië imazhin ndërkombëtar të Shqipërisë. Do të ishin edhe torturat e përdorura mbi pjesëmarrësit që sollën një reagim të madh, duke nisur nga shtypi i huaj, organizatat ndërkombëtare e deri teLidhja e Kombeve. Kështu, një ditë përpara mbylljes së gjyqit në 16 shtator 1935, Shoqëria Juridike Internacionale, dërgoi në Tiranë, avokaten franceze, Stodel. Ndërsa pothuajse të gjitha gazetat më të njohura të shtypit të huaj si: Times, Daily Telegraph, Le petit Parisien, Le Figaro, Journal de Geneve, Pravda, Kathimerini, Vreme, etj, shkruan artikuj reth kësaj ngjarjeje
    .
    Autorë të ndryshëm theksojnë se problemit të keqtrajtimeve dhe masakrave cnjerzore në gjyqin e Fierit i kushtoi një seancë të posaçme edhe Lidhja e Kombeve…që vecse tregonin barcaleta për shqyptarët me bisht
    .
    2011
    _________________

    Edhe për 21 Janarin 2011 thënia e Arvizusë se Berisha ishte burrë shteti kur akoma ishte i njome gjaku ne bulevard tregon se “bota” jo vetem po tallet me shqiptaret por është përgjegjsja nr 1

    Reply to this comment
 24. war dogs January 11, 19:41

  Lartmadherise tij intelektuhale !

  E cfare do bejne keto te shkrete kamunista kur ti ke thene se Mashtruesi Obama..Dallkauku Bush..Ngjyre cokollata Rice dhe Xhamajkani ( pika pika se ke then fjale shume ofenduese) WITHERS vodhen me Saliun dhe Mediun armatimin disa biljona dollaresh..dhe vrane ne Gerdec..A behet lufte me te fortin keni thene ju ?
  Sa per Enverin shaje me liber shtepie ..por hajdutet dhe imoralet si puna jote ju qinte nonen dhe mire ja u bente..kujto Gasper curcine apo beun e saukut qe i beri “synet”

  Reply to this comment
 25. intelektuali January 11, 20:32

  Degjo o BOLE dru me pre, arrogante dhe injorante e Enverit,

  Ja cfare duhet te bejne kamunistet e Enverit:

  TE SHKOJNE DHE TE HYPIN TEK SHKEMBI I KAVAJES DHE TE HIDHEN KOKEPOSHTE DHE TE VETVRITEN VULLNETARISHT,

  Qe te shuhet raca juaj e poshter veremlije enveriste imorale, xhelate gjakatare, qe e mban peng Vatanin,

  njashtu:

  Si majmunet e Madegaskarit, Lemuret qe kur e ndjejne qe po i vjen vdekja hidhen nga nje shkemb i larte ne grupe nga instikti i krijimit te brezit te ri.

  Kur keshilltaret i thane Bush Junjorit, se ishte caktuar te bente nje vizite ne Shqypni, ai pyeti:

  NE CILEN ANE TE AFRIKES GJENDET KY FIS?

  megjithate:

  Krutanet ja vodhen oroloxhen e shtrenjte ROLEX qe mbante ne dore.

  Reply to this comment
 26. Adih January 11, 21:12

  WAR DOGS @…. .Me lejo te jap pergjigje .Besoj se shkruan nga Amerika ……Intelektualin sinqerisht nuk e njoh ,por ky titull ,e perseris prap VETEM KY TITULL eshte nje thenie brilante .Te hedh tuc ,.Eshte me se e vertete ,.Cunat e Dulles ,po na mbajne vare ketu e 27 vite .
  Nje gje tjeter permendni ju ,ketu poshte ,shume emra burra shtetesh Amerikane , Por do te them vetem nje gje ,qe e kam enigme ,dhe me ben serjozisht pesimist ,se i kemi syte dhe shpresen sinqerisht nga amerika, ,kondra cunave te socem te
  Enverit ,qe po i bejne zbor te gjithe shqiptareve .Konkretisht :::::::::::::::
  Per te vendosur nga se vdiq i ndjeri Kosta Trebicka ,,per cudi ,amerika dergoi nje polic ????.Jam shokuar i dashur kritik i INTELAKTUALIT .Policet ne te gjithe boten ,per keto probleme ,shkojne deri aty ,vene vetem shiritat dhe mos kaloje njeri ,vetem ruajne ,pra kane rolin e qenit .Pa ironi deri ketu lejohen POLICET .Duhet tme japesh te drejte deri tani .. Jane ustallaret e tjere ata qe japin vertikun e fundit ,shkaqet e vdekjes e tj etj ,po jo vetem nje mjek specialist , por nj brigate mjekesh ,Kirurge ,Iner emedicin ,Per marjen e shenjave te gishtave DNA e tj ..Pra eshte nje skuader ,mu pergjigj te lutem ,a je dakord ti te perfundoje me nje polic ,mu pergjigj ,kam dhimbje quhem i ofenduar ,sinqerisht jemi europjane ,nuk jemi njerez me ngjyre nga zombabi Nuk jemi qorra ..Nena ,ne Shqiptareve nuk na ka lindur ciper pemes dhe aty kemi bere kakin dhe kemi pire qumesht ,kemi pasur edhe ne perde ,e tavolina per te ngren buke ,ndoshta ,jo me te bukura se Amerikanet ,por kjo ska rendesi .Po ta them une shqiptari di si te jetoje ,por nuk i japin mundesi ,ska kushte ,kjo ndodh edhe me talljen ,besoj se me kupton ??..Po ta them une ,aq shume ka ecur shkenca sot ,edhe tani po te kete predispozite ,me gjithe se kane kaluar vite ,gjindet vdekja reale ,prandaj jepi te drejte Intelektualit .Besoj e dini ate shprehjen e qingjit ,po nuk qau ogici nuk i jep qumeshte delja E kjo ka rendesi ,jemi midis Europes dhe dreqi ta mari ,kemi pak tru e dinjitet ,te mos lejojme tna talli njeri ,me nje polic ??. Besoj se me kupton. Po ta them me emer cfare me ndodhi ne ate kohe ,dy dite para se te vinte polici Amerikan ,gjoja per ekspertize . Kam takuar Namik Doklen ,nuk e njihja ,ishte veti i peste ,ne ate kohe ne opozite ,me ndaloi ,i thashe e falenderova qe po me degjon ,dhe i thashe kete z Namik nuk e bene polici ,por e bene nje strukture e gjere mjekesh specialiste ..Eshte rasti me i mire ta hidhni tuc Berishen Me keqeardhje ,indiferent Dokle mu pergjegj ,ky eshte mendimi i jot personal ,shyqyr bota ka mendime te ndryshme ,prandaj ecen dhe zhvillohet shoqeria . Mu neverit ,aty kuptova qe nuk ishiin kundershtare me Berishen . Pyete Doklen e ke gjalle ,dhe ka qene kryetar kuvendi e jo pak ,.Prandaj titulli i Intelektualit eshte brilant ,e pergezoj . Me beso ,nuk e njoh ,por jepi ate qe e meriton cdo njeriu .
  Te pershendes War doks

  Reply to this comment
  • war viqidol dogs January 11, 21:57

   Nuk eshte pune polici apo barcaleta me Dokle ..

   nuk mund te barazojme krimete sales me gafat e rame tradhetarit

   Dy here qeveria amerikane ka bere gafa qe kane lene gjurme ne histori
   .
   E para
   ishin kampet e perqendrimit te amerikaneve me origjine japoneze ne WW2 nga 1941-1947 qe me ne fund I demshperbleu ne kohen e Reganit ne vitet 80 me miljarda dollare
   .
   E dyta
   invazioni dipllomatik dhe I sherbimeve secrete amerikane ne vitet 1990-1992 nga Beogradi duke vene ne krye te shtetit shqiptar nje monster filoserb me emrin Saleh

   ka ardhur koha qe administrate amerikane te investigoje gafat dhe gabimet fatale nga dyshja anti-amerikane Rajersonovic-Biberovic.
   .
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje lidhjet e disa zyrtareve amerikane me ish udb jugosllave ne dem te kombit shqiptar
   .
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te marrjes pjese te kolonelit diplomat Rajeson ne fushaten elektorale ne janar-mars 1992
   .
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje dhe denoje zyrtarisht aktin e turpshem te interferences rajersonit per arrestimin dhe denimin e Fatos Nanos si genocide antikomunist I panevojshem
   .
   ka ardhur koha qe qeveria amerikane te investigoje se kush zyrtare amerikane dhe shqipare u “demshperblyen” me floririn e londres..dhe pse pikerisht u abuzua me florin e londres ?!
   Me ka zene lemeria qe kur ne Shqiperi honorable Donad Lu shpiku reformen per drejtesi,pas dekrinializimit te famshem,ku me I humburi doli Edi Rama dhe votuesit e 23 qershorit..me I fituari PO DEL..ylli ne ngjitje.

   .
   Me e vogla qe mund te mendojme eshte se miqte tane po na konsiderojne si te Ferma e Kafsheve te George Orwellit…PSE
   ***
   Berisha nuk eshte se ka kryer krime.JO..Ai eshte treguar
   PERBINDESH
   KANIBAL
   MONSTER
   TERRORIST
   TRADHETAR
   DJALL…etj etj
   .
   Dhe miqte tane e tolerojne se gjoja hodhi komunizmin qe eshte ne vetvete nje genjeshter kriminale qe nuk eshte vendi dhe koha ta argumentojme.Por le te analizojme disa krime te kesaj drakule te viqidolit qe nuk ka zog kurve ne bote ta shpetoje apo ta amistoje:
   .
   1-Ky MONSTER nuk duhet te falet kur drejtesia e Enverit denoi Hysen Shoshorin ne burg kurse ky kerkoi varjen ne litar.
   .
   2-Ky PERBINDESH nuk duhet te perdhoste PERSONALISHT me dinamit varrin e Enver Hoxhes ne nje kohe qe I ka pire kafen dhe I ka ndenjur te oxhaku..e deri te varkat..Nuk duhet te shkelte zakonin e malsorit
   .
   3-Ky DJALL nuk duhet te beje rolin e te “shtypurit nga diktatura” kur ajo I dha mundesine te kuronte jashte vajzen e tij me operacjone kozmetike…dhe deri ti fshinte bythen Andi Bushatit nipit te H.Kapos si BABY SITERES
   .
   4-Ky DEVIL per here te pare ne historine e Shqiperise jep urdher luftarak me Shik-un qe VERIU te pushtonte ushtarakisht JUGUN
   .
   5-Ky DEMON urdheron perdorimin e lendeve kimike luftarake (si Sadami ) ne Vlore-Gjirokaster..ku per fat dy pilotet atdhetare devijuan avjonet.
   .
   7-Ky FRANKESHTEIN MONSTER shkaterroi me themel ushtrine & shtetin ne 1997 ku si pasoje u vrane mbi 4000 shqiptare…dhe u pushtuam “miqesisht” nga te huajt
   .
   8-Ky QELBESIRE me xhenazen e Hajdarit,shpertheu K/M dhe pushtoi institucjonet dhe duhej ose burgim I perjetshem ose egzekutim ne rrethana renduese ( ah keto amerikanet qe e falen)
   .
   9-Ky MASKARA kreu nje genocid cnjerzor kunder fisit Haklajve duke perdhosur varrezat,duke vrare femije e pleq dhe duke I rrafshuar shtepite me dinamit
   .
   10-Kjo BISHE GJAKATARE urdheroi zhdukjen pa gjurme te Remzi Hoxhes se raportoi takimin TOP SEKRET ne Shen Naum me Milloshevicin dhe Grigorovin ( me dijenine e miqve)
   .
   11-Kjo NDYRESIRE lejoi dhe urdheroi personalisht furnizmin me nafte te Milloshevicit me kompanine Shqiponja me tritan shehu,gazidede dhe “shenjetorin “ Aleksander Meksi
   .
   12-Ky ESAT PASHE JUNIOR shiti me DEVILIN LUL pjese nevralgjike te detit Jon,ku Karamalisi e konsideroi fitoren me te madhe dipllomatike pas L2B
   .
   13-Ky MEGA TRADHETAR lejoi personalisht ndertimin e varrezave te ushtareve greke brenda territorit shqiptar egzakt sipas vijes se vorio epirit,kurse nga ana tjeter varrosi ceshtjen came
   .
   14-Ky NAZISKIN heq tabelen e masakres 4 Shkurtit dhe e zevendeson me figure filo XHAFERR DEVISTE
   .
   15-Ky I PABESE ndersa I vuri pinjollit te Zogut kallashnikovin ne 1993,kurse pas dy dekadash ketij tradhetari I ngriti lapidarin
   .
   16-Ky SHQIPTAROFAGOS ne nendor 2012 me agresivitetin dhe nga provokimet e tij u be e mundur te digjen dy greviste te urise te te perndjekurve politike ( kujtojme qe I gjori Arvizu dhe I shkreti Nishani I vizituan nga dy here ata)
   .
   17-Ky MOBSTER NDERKOMBETAR dogji me biznesin e tij kriminal ne Gerdec 26 skllever..dhe pas kritikave dhe akuzave..i thote NY-TIME-it leter higjenike..dhe asnje amerikan nuk reagoi

   18-Ky NEO FASHIST vrau 4 veta ne bulevard ne 21 janar 2011…dhe cuditerisht fshiu bythen me ca ekpertiza profesinale te FBI…prape heshten miqte amerikane..biles Arvizu e quajti burre shteti
   .
   19-Ky NEKROFAG me gestapon e tij private egzekuton Kosta Trebicken dhe e ndihmojne ca miq te tij ne Virxhinia qe te gjeje nje ekspert per ta mbuluar kete akt mafjoz.
   .
   20-Ky MAFJOZ nderkombetar se bashku me DEVILIN LUL grabisin dhe me ca mafjoze te huaj me kollare rreth gjysem miljardi dollare ne Rrugen e Kombit qe mbahet rruga me shtrenjte ne bote…fatkeqeisht ne vendi me te varfer te Europes
   .
   21-Ky KRYHAJDUT ka bere dhe shume krime ekonomike si tejkalimi I borxhit publik,shitje hidrocentralesh,1 miljard borxhi I biznesit,aferat me CEZ-in.ALBETROLIN,ARMON etj etj qe jane te panumurta
   ***
   ***
   Pas mos ndeshkimit te Monstres Berishe per disa kryekrimet e tij..sidomos per masakren HITLERIANE te 21 janarit me keqardhje kemi drejte te mendojme se:
   Amerikanet po bejne gabimin e turqeve para 500 vjeteve ku I kane ndare shqiptaret ne armiq te betuar ne socialiste dhe demokrate (turqit na ndane ne myslymane dhe te krishtere)..dhe ne vend te ballaban pashes dhe hamza kastriotit shohim berishen dhe bashen….dhe analoge eshte enverhoxha ne rolin e skenderbeut..
   Paprekshmeria e serberishes gjendet ne kasafortat e rajersonit-arvizuse dhe donald-luse
   dhe eshte jo burrerrore qe ke frike te thuash te verteten qe
   i paprekeshmi quhet WILLIAM BIBERAJ (alias sali serberisha) made in 1990UDB-CIA(seksioni ballkanit)

   Reply to this comment
 27. e verteta January 11, 21:27

  Shqiptarët duhet të shprehin mirënjohjen për Presidentin Ilir Meta, i cili tregoi mirënjohje dhe vlerat e një shtetari dinjitoz e të përgjegjshëm, duke ndaluar një “kamikaz politik” të dëmtoj çështjen shqiptare.
  Zoti Rama! Kush jeni ju që përcaktoni shkallën e inteligjencës së përfaqësuesve të institucioneve më të rëndësishme Shqiptare, cila është njësia matëse që përdorni, apo niseni nga tallavaja juaj politike!!!

  Ky Kryeministër dhe bashkëpuntorët e tij, akoma nuk kuptojnë se Shteti dhe Qeverisja kanë dallime; Shteti presupozon të pasqyrojë interesat e përhershme të shoqërisë, veçanërisht sigurinë kombëtare, ndërsa qeveritë ndikohen nga përkrahësit, simpatizantët dhe parapëlqimet e ndërsjellta. Mënyra më e mirë për të siguruar pushtetin sipas “Rilindjes”, është ajo e shkatërrimit të plotë të sovranitetit të Shqipërisë dhe shqiptarëve. Kjo qeverisje vetëm mbllaçitet çdo ditë pa pushim pa menduar asgjë, pa u interesuar, pa kujtesë, pa dinjitet, vetëm të mashtroj dhe qëndroj në pushtet dhe të plaçkisë çfarë të mundet, duke e dhënë Shqipërinë dhe shqiptarët me PPP.

  Kryeministri shqiptar vazhdon mediokritetin e tij duke qeverisur si sundimtar. Ai vazhdon të propagandojë se “unë bëj shtet dhe unë përfaqësoj popullin!”, duke thënë një gënjeshtër të madhe që edhe ai sot nuk e beson vetë këtë dhe jo më bashkëpuntorët apo populli! Para se të bëhej kryeministër ishte plot me “ëndrra për popullin”, më pas është plotë me “ëndërra” për të mos e humbur këtë pozitë dhe në këto moment nuk ka asgjë që ai nuk do të jetë në gjendje të bëj, për ta ruajtur pozitën e “sulltanit!”.
  Dje, duke ju referuar Dokumentit të Presidentit të Republikës, Z. Ilir Meta rezulton se dhënia e Çertifikatës së Sigurisë nga ana e DSIK-së brenda 24-orëve, ka shkelur rëndë sigurinë Kombëtare por ka cënuar rëndë dhe interesat e Shqipërisë në NATO.

  DSIK-ja me dashje apo e imponuar nga eprorët e saj, ka kryer shkelje të rënda ligjore dhe proceduriale të:
  – Ligjit Nr. 8457, Dt.11.02.1999 “Për Informacionin e Klasifikuar Sekret Shtetëror”. I ndryshuar
  – VKM nr. 188, Dt. 04.03.2015 “Për miratimin e Rregullores për Sigurimin e Personelit”
  – VKM Nr. 836, Dt. 14.10.2015 “Për miratimin e Rregullores për punën me Informacionin e Klasifikuar të NATO-s dhe Bashkimit Europian” dhe akteve ligjore në zbatim.
  Gjithashtu, ka shmangur të gjitha Agjensitë e Sigurisë Kombëtare dhe Ndërkombëtare në vendet ku ka jetuar dhe studiuar kandidati për Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme, Z. Gent Cakaj.

  Antishqiptarizmi juaj dhe simpatia e dashuria që keni patur e keni për sllavët, është e njohur tashmë që nga paraardhësit tuaj (Enver Hoxha me Miladin Popoviçin, Dushan Mugoshat & Co duke vrarë me mijra kosovarë, vetëm për t’i bërë qefin sërbve) dhe atë e ke bërë me vepra të cilat jeni munduar t’i kamufloni me “perden e nacionalizmit propaganistik”.

  Ku ishit dhe cili është kontributi që ju, “patrioti dhe intelektuali i madh”, bëre gjatë kohës që makineria kriminale e Miloshevicit vriste, përdhunonte dhe shfaroste një popull të tërë në Kosovë, ndërkohë që sot ministrin e tij Vuçiçin i quani mik dhe po u plotësoni qëllimet që nuk arritën t’i fitojnë me luftë, por që po i arrijnë nëpërmjet politikës tuaj mjerane dhe kalamajve të sapo hyrë në politikë?

  Nostalgjinë që kishit për sllavët e ke shprehur qartë dhe me aktin tuaj zyrtar si Kryetar i Bashkisë së Tiranës, duke i dhënë çelësin e kryeqytetit një këngëtari serb Goran Bregoviçit, i cili ishte frymëzimi i çetnikëve, si dhe kohët e fundit u dhuruat serbve dhe Lahutën (pjesë të trashëgimisë shqiptare në UNESCO), që t’a “gëzojnë” si trashëgimi e serbëve! (sigurisht pasi ministrja e kulturës ishte atje vetëm për çokat tuaja).

  Gjatë qeverisjes tuaj, në sa shtete keni lobuar për njohjen e pavarësisë së Kosovës, në organizatat e ndryshme ndërkombëtare, sa herë i ke përkrahur aleatët tanë strategjik SHBA-të, etj … gjatë votimeve të rëndësishme, ku pa ndihmën e tyre sot Kosova por dhe Shqipëria do të ishim në miniaturë?!
  Deri më sot nuk duhet tu mohohet “merita” që keni promovuar, suportuar, shitur e lobuar, nëpërmjet strukturave dhe individëve të rekrutuar të agjenturave antishqiptare në poste mjaft të rëndësishme të institucioneve të sigurisë, ekonomisë dhe politikës së jashtme!.

  Nuk është rastësi që me ardhjen e “Rilindjes” tuaj në pushtet emërove në krye të Institucionit të Mbrojtjes dhe sot Kryetare e Komisionit për Politikën e Jashtme një person që sipas gazetave greke kishte qënë një punonjëse argëtimi në Greqi “Dr.” Kodheli (dhe sot e kësaj dite nuk është hedhur në gjyq media greke), si drejtues të Shtabit të Përgjithshëm të FA, Brigadier pijetari Bazo, i cili ishte një “nxënës i mirë” i lobit të fqinjëve të Jugut gjatë kohës së studimeve në Kolegjin e Luftës, etj. Dhe kjo “rastësi” ka vazhduar dhe në shumë institucione të tjera me rëndësi kombëtare, ku lista është mjaft e gjatë, por nuk dua të krijoj pasiguri tek bashkombasit tanë!

  Rastësi, nuk besoj të jetë dhe rasti i fundit i propozimeve tuaja delirante, për plotësimin e dëshirave të mercenarëve të UDB-së dhe tezave Ruso-Serbe për shkëmbim territoresh, apo futjen e klientelës ruse në blerjet e pasurive, trojeve dhe ndërtimeve në Shqipëri nga shtetas rus nëpërmjet blerjeve fiktive nga shtetas jo rusë për llogari të shtetasve apo kompanive ruse!
  Të gjitha këto veprime të veprimtarisë të “Rilindjes”, bëjnë që Siguria Kombëtare dhe interesat gjeopolitike të Shqipëtarëve të cënohen mjaft rëndë nga pushtetarë të papërgjegjshëm.

  Pritshmëria e shoqërisë shqiptare është e sinkronizuar me objektivat e aleatëve të fuqishëm ndërkombëtarë si SHBA dhe BE, kurse segmente të qeverisë duke iu kundërvënë dinakërisht, kanë stonuar përpara faktorit ndërkombëtar, duke marë trajtën e përpjekjeve anti historike të Shqipërisë. Interesat shqiptare janë në një aleancë ndërkombëtare si NATO, SHBA dhe BE.

  Ne shqiptarët kërkojmë me forcë një shtet që pasuritë e popullit nuk i negociohen nëpër llozhe e hotele luksoze, nga ministra hajdutë ordinerë për interesa grupesh e klanesh, qoftë vendase apo të huaja, por që i nxjerr në treg, hapur dhe në mënyrë transparente jo me format masovike të qeverisjes, por sipas metodave që ofrojnë demokracitë e zhvilluara.

  Detyrimi pёr t’u dhёnё llogari shtetasve mbaron vetёm atёherё, kur shteti nuk ёshtё mё nё gjendje ta kryejë detyrёn e sigurimit tё jetës e paqes.
  Kolonel Dritan Demiraj

  Reply to this comment
 28. cs January 11, 21:28

  Jam dakord me kometuesin me lart’
  BURDELLOVARDI ZOGUKURVESPARE
  sepse vetem te analizohet cfare thote Catin Saraci eshte shembulli i pare dhe i fundit ne bote qe nje krryehajdut dhe kusar ka lapidar.

  Deshmite tronditese te Catin Saracit: Ahmet Zogu jo vetem qe ka marre mite (rryshfet), por ne cdo rast ishte ai vete qe percaktonte sasine qe i duhej. I pajisur me pasaporte diplomatike dhe dokumente extra, tutori i moshuar i Zogut largohej nga vendi me kamione te ngarkuar me valute, i shoqeruar nga roje te armatosura.

  Keto udhetime kryheshin rregullisht kurdohere qe Zogu kishte hedhur nenshkrimin mbi ndonje akt te ri, ndersa itinerari i rendomte ishte: Durres-Bari, e prej andej ne Gjeneve te Zvicres. Sapo parate siguroheshin ne nje banke te huaj, percillej urdher me shkrim qe te transferoheshin ne nje vend edhe me te sigurte se i pari. “Per rrjedhoje, pjesa me e madhe e ketyre parave gjendet ne Lloyd’s Bank te Londres. Une vete me doren time, kam shkruar nje sere urdhrash te kesaj natyre si dhe i kam ardhur ne ndihme tutorit analfabet per te mberritur ne kufi ne Zvicren”, shkruan Catin Saraci. I cili shton se si tutori Lale Krosi, edhe Zogu, i kishin thene se ne ato kamiona ndodheshin dokumente shteterore me rendesi jetike, “cka une fillimisht e besoja”.

  Dhe parate shtese perfitoheshin ne njemije menyra, pervec rroges zyrtare prej 35 mije paundesh ne vit. Nje shembull: Rrogat e 5 mije mercenareve qe e sollen ne pushtet, vileshin rregullisht ne cdo fundmuaji nga Zogu, pavaresisht se ata ishin larguar shume heret nga Shqiperia. Nje tjeter shembull i paskrupulltesise: Zogu-Saracit, “Catin, ne jemi vend bujqesor pa kembe kapitalisti, ndaj e kam fjalen te hapim negociata me sovjetiket dhe t’ua permbushim kerkesat qe nuk arriten te realizojne permes Fan Nolit. Por me nje kusht: Sovjetiket te me paguajne ne dore 300 mije paunde…” Saraci nuk e kreu kurre nje negociate te tille, por Zogu kish nevoje per para.

  Trilloi nje histori sikur prijesit e Veriut po rebeloheshin se nuk qene paguar per ndihmen qe i dhane dhe kerkoi nga italianet 200 mije paund. Por dhe kur i mori parate, nuk shperndau asnje kacidhe.
  Shembulli i fundit persa u perket parave, sepse te tilla Saraci ka shume, vjen pas krijimit nga italianet te Bankes sone Kombetare. Myfit bej Lobohova “gjysme cerkez e gjysme shqiptar”, ishte ne ate kohe i falimentuar, dhe dihej nga te gjithe se ky minister Financash kishte lene peng gjithe pasurine per 80 mije luigje ari. “Mbasi statuti i Bankes u miratua, Myfiti jo vetem qe lau gjithe borxhet e veta, por i tepruan para edhe per te blere nje alamet pallati ne Rome dhe nisi te jape para me interes”.

  Dhe kur Saraci merr vesh ne Rome se Zogu per kete rast special kishte perfituar 5 milione franga ari, niset per Tirane ku pas nje bisede te gjate me Zogun, degjon nga ky i fundit se kishte marre vetem dy milione?!
  Nje pjese te vecante Catin Saraci i kushton ne doreshkrimet e veta, eliminimit qe Zogu u beri kundershtareve te vet. Vrasja e Luigj Gurakuqit ne vitin 1925 ne Bari te Italise nga djali i tezes (Balto Stambolla, emrin Saraci nuk e permend) i paguar nga Zogu, ndodhi kur vete Catini ishte ne Bari, ku sapo kishte marre detyren e konsullit. Shume zera ia atribuojne organizimin e vrasjes vete Catinit, por ja cfare thote ai: “Ironia eshte se vrasesi, nje dite me pare me takoi ne zyren time duke me thene se kishte ardhur per te kryer nje veper te madhe patriotike.

  E njihja mire qe nga koha e shkolles, qe nje aventurier e burracak i pashoq, prandaj dhe nuk e mora mundimin ta lajmeroja udheheqesin e opozites, me te cilin vijoja ta mbaja ende marredhenie te mira personale. Nje vit me pare kisha mundur t’i shpetoja jeten viktimes po ne Bari, ndaj ai vete dhe familja me paten shprehur mirenjohjen. Asokohe mendoja se vete Zogu nuk ishte i lidhur direkt me keto gjema”. Pas eliminimit te Gurakuqit, Saraci niset urgjent per ne Tirane, ku gjen Zogun dhe kunatin e tij Ceno Beg Kryeziun (me serb nga vete serbet) shend e vere. Historia vazhdon me vrasjen e Bajram Currit po nga trupat e Ceno Begut, ne fakt ushtare serbe te maskuar.

  Sa i perket Zogut, Saraci thekson se qe kur Bace Bajrami mori malet me 500 vete, Ahmeti e dinte se nuk kishte c’ti bente sado ushtare te niste, ndaj vendosi ta linte ne fatin e vet. Por misionin do ta permbushte kunati Ceno Beg atehere minister i Brendshem, “ndoshta”, thekson Saraci, “si pjese e marreveshjes qe ishte bere me Pashicin per te vrare luftetaret e Kosoves”. Ironikisht, Ceno Begu e pa me sy shume te keq afrimin e Zogut me Italine, sepse atij po i minohej misioni projugosllav. Nje oficer shqiptar i rrefen Saracit se Ceno ishte shprehur ne rreth te ngushte per “tradhtine e Zogut ndaj miqve qe e ndihmuan”. Catini ia shtie ne vesh Ahmetit dhe pas kesaj Ceno Begu ballafaqohet koke me koke me Zogun. Rezultati: Ftohja perfundimtare, aq sa Ceno filloi te ruhej me roje te armatosur nga frika e kunatit. Me pas largohet nga Shqiperia drejt Prages si ambasador, por me 14 tetor 1927 qellohet per vdekje ne kafe Passage nga studenti shqiptar 23 vjec, i quajtur Alqiviadh Bebi prej Elbasani. Vrasesi nuk tregoi asgje, por Catini vjen nga Vjena ne Prage per te asistuar bash ne deklaraten e vellait te Cenos, Gani beg Kryeziu, qe sapo kishte ardhur nga Beogradi, para kufomes se byrazerit: “Zogu ka per ta paguar kete nje dite”.

  Catin Saraci flet per shume ceshtje te erreta apo te ditura te jetes se Zogut. Flet dhe per personazhin enigmatik Jak Koci, “nje nga mendjet me te zhdervjelleta te vendit tone, ndonese makiavelist e ndjekes fanatik”. Treshja Zogu-Koci-Saraci kishin rene dakord per punet e tyre te ardhshme t’i ndanin fitimet 20%-Jaku, 10%-Catini dhe pjesa tjeter, Ahmeti. Por Zogu gjithmone i fshihte perfitimet per te mos u lene pjese dy aventuriereve te tjere, cka inicioi edhe nje sherr mes Jakut dhe Zogut. Sa per martesen e famshme te Ahmet Zogut, ajo nisi si deshire per t’u martuar me bijen e mbretit Viktor Emanueli III, kerkese qe i gajasi hierarket e larte fashiste dhe mikun e ngushte te Saracit, nensekretarin fashist per Kolonite Alessandro Lessona, nje mik i ngushte i Musolinit. Ky i fundit i raporton Duces se “maloku analfabet na dashka nuse te larte”, vijon nje refuzim deshperues per Zogun, pastaj kohe me vone nisin tratativat qe bitisen me princeshen hungareze Aponnyi.
  Libri qe perftohet prej shkrimeve te Catin Saracit, eshte i paperfunduar ndersa shenimet e fundit duhet te jene aty rreth vitit 1940. Ne fakt, disa prej temave qe ai nuk i shtjelloi dot, jane tejet intriguese: Zogu si oficer austriak, Zogu i internuar ne Vjene, Vrasja e Esat pashes, Vrasja e Avni Rustemit, Gjithe Shqiperia kunder Zogut, Zogu merr 250 mije sterlina per grushtin e shtetit, Veprat kriminale te motrave te Zogut, Lessona na dorezon 5 milione lira te mbyllura ne valixhe, Mita e dyte prej 10 milione frangash ari, Revolta e pare kunder Zogut, Vrasja e Hasan Prishtines, Kriza e pare nervore e Zogut etj etj. Per Aurel Plasarin, autorin e parathenies se librit, eshte per te ardhur keq qe keto ceshtje nuk u shtjelluan. Por konkluzioni i ketij libri packa se te pambaruar, eshte i vete Saracit: Mustafa Qemali, ishte shqiptari qe shpetoi kombin turk, ashtu si Ahmet Zogu, nje mendesi anadollake qe shkaterroi Shqiperine.
  “Une Catin Saraci, te akuzoj ty Ahmet Zogu si tradhtar te atdheut tend, si vrases e hajdut. Shqiperia ka pare pushtues edhe me te fuqishem se keta te sotmit. Do te ikin edhe keta, por emri yt s’ka per te figuruar gjekundi. Synimi i kesaj letre eshte te te paralajmeroje per here te fundit te mos ngaterrohesh me me Shqiperine, ndryshe do te detyrohem t’u tregoj dicka me shume francezeve dhe anglezeve.

  Bankenotat false qe me dhe si dhe letrat e tua te fundit, po i ruaj si dokument i pandershmerise sate…Catin Paskal Saraci, London, 21 A.Stratford Rd.”

  Fillojani me kryehajdutin ..zogun kthejani lapidarin ne shurrtore

  Reply to this comment
 29. Adih January 11, 22:53

  War Viqudol Doks @…

  Ke nderuar emrin qerata ketu ne tastjere ..Te kam shkruar edhe nje tjeter te njoh ,batth bath po nje kokerr shkruan .Po te pergjigjem per here te fundit .Paj zotin ,mos na i lavdero E Ramen .Sinqerisht ul vehten .te jap nje keshille ,mer e lexoi mire cfar thuet . .Keshtu beni ju morrat e kuq ,kur ju shan Ramen ju ,i quani njerzit Vucidollas te Saliut ,tamam ,pa llogiike e as edhe nipi i im nuk do te justifikohesh ne kete menyre ,me beso .Po nuk i kuptove ,jepja shkrimin tim , se te sqaron zysha e fillores e jotja . Ramen une e njoh personalisht ,ka shume per te thene ,por po te hap syte vetem me kete rast .Rama i jot mosmirenjohes ,renacak ,i pa bese ,vuri ne karrigen e kryeministrit dhe ngrohu bythet , ,me gjakun e kater te sharuarve ne bulevard ne 21 Janar ,nga shoku i tij i armeve Berisha .Berisha shpetoi Meten nga burgu ,kurse Rama i jot i dashur ,na i dhuroi President . E ti na i mburr . E kupton llogjiken tende o i marre .Kurse per femijet e te vrareve i ktheu magjet ..Rama i jot me i poshter se Saliu , megjithe se vrasesi Sali ,kurse adashi i jot ,i tradhetoi ,i vrau per se dyti, ,por ta kesh te qarte jo perfundimisht ..Je i semure pathollogjik ,kur shkruan e kritikon njeri Ramen tend ,dhe citon barcaleta Dokle e pune polici Pse te djeg ?,t Te thashe nje te drejte te vertete , per pardesy bardhet e R Alise ,qe ti adhuron .Nuk te ndihmoj dot sinqerisht ,dhe nje gje po te them ,nuk ti lexon ,as edhe njeri , ato qe shkruan ,jane pa bereqet dhe si hyne as edhe dreqit shejtanit ne pune , ,po te njejtat gjera nevend numuro ,je bere me se i neveritshem ….“

  Reply to this comment
 30. Dhimbia e madhe Popull January 11, 23:36

  KRYE KOMENT,me fjale Poetiko-historike!
  Ditet 1000-je autorit!

  Kryefjalla e sotme kjo qe thote me siper,zemershqiptari; “BOLLDEROVARDI.OGUKURVESPARE” …duhet zhdukur dhe si monument atje kryebulevardit Tiranes…

  Dhimbia e madhe Popull

  Reply to this comment
 31. Çelo Mezani January 12, 00:33

  200% Dakord me Shkrimin Fenomenal dhe Brilant të GAZETÈS DITA ! Jam edhe me Spartak Ngjelèn Dakord , kur thotë që KORRUPSIONI është KRYEMINISTROR , dhe ka 100% të Drejtë pèr këtë , edhe pse nè 50% të rasteve NUK jam Dakord me Avokatin NGJELA ! ! Po NUK deshi KRYEMINISTRI KORRUPSIONIN , Nuk ka PITHMOTRE tê fusi Duart e ZEZA tek PARATË e POPULLIT !!!!! Për FAT të KEQ të SHQIPÈRISÈ , që nga Vitet 1990 e deri tani , që të gjithë KRYEMISTRAT kanë qenë HAJDUTË dhe BANDITÈ pa Pèrjashtim të askujt !!!!!! Po Nuk u dênuan kèta Kryeministra , ate here REFORMA nè DREJTÈSI , “Shumëzohet” me ZERO !!!!

  Reply to this comment
 32. MH January 12, 01:47

  E ke zbute, lehtesue shume perfitimin e frymarrjes per shqiptaret me nji denim kryeministrit.Po te ishte per nji ia bajshim hallalle. Po ketu jane varg e vije si hallkat e zingjirit e nuk kane te sosur.Po te qe vetem nji nuk bahesh gjithe ajo godin kavalishence ne Rec te Shkodres.
  Ne spektatoret kemi perfitimin se nuk do presim bileta per shfaqjen qe do pergaditen me prova gjenerale ne kompleksin teaterore te Recit.Ne jemi kurioz se kush do e baje sefte i pari dhe mandej karvan karvan deri te mbushet plot e perplot vathi i te korrupterve,kriminelve dhe tradhetarve qe deshen e shiten pasurit e pa tundeshme qe i takojn e gjitha popullit.

  Reply to this comment
 33. servet January 12, 09:29

  Me vjen keq se shoh ketu ne komente qe Rama nuk e denon dot Berishen sepse drejtesi varet nga ai.Sipas mendimit tim ky eshte nje justifikim i bere nga Rama dhe simpatizantet e tij per ta mbrojtur.A nuk me thoni ;kur Rama ka bere nje kallzim ne prokurori a gjykate per Berishen dhe keta te fundit nuk e kane denuar ?( Ja pra qe krisma ska pasur.)

  Reply to this comment
 34. alphade January 12, 12:25

  “e verteta” – “pravda” !
  Zonjusha”e verteta” jeni po aq “e paverteta” sa qe te ha-
  bitin sifizmat tuaja: Dhe ja si i shtroni ju problemet: Kur
  flisni per gabimet e fajet juve sulmoni ne menyre subjekti-
  ve qeverine,ndersa krejt levdatat ia thurni dhe kujt nje hajni me ZE dhe FIGURE,presidentin aktual….! Do ju kuj-
  toj zonjusha “e verteta” se miku juaj ka vetem nje peshe
  simbolike ne ushtrimin e pushtetit te tij si president. Me sa duket ju me qellim ngaterroni veten dhe jo shqiptaret
  raportet shtet- qeveri, me president-kryeminister. Ne nje
  vend me kushtetute parlamentare, presidenti eshte verte-
  te se luan rolin e “unitetit kombetar”, jasht dhe pavare-
  sisht partive politike, por kopetencat e tij si president jane
  te kufizuara dhe keto atribute i ka parlamenti dhe qeveria
  ndryshe nga shtetet presidenciale ku roli i presidentit dhe
  kopetencat e tij jane jashtzakonisht te zgjeruara. Shem-
  bull klarivident per kete eshte modeli presidencial ameri-
  kan. Keshtuqe presidenti aktual ka kopetenca simbolike te kufizuara por e keqja e tij eshte se Ai kerkon te marre
  atributet qe s’i takojne.
  Edhe dicka tjeter: presudenti yne eshte po aq i korruptuar
  sa edhe sistemi i drejtesise ne Shqiperi. Dhe nga ky ko-
  rrupsion perfshine gjithe kupolen politike por sidomos
  “KUARTETIN” : Berisha me gjjithe klanin e tij vrases,hajn,
  Meten,me “bllok ne dore”, Bashen – hajn e spiun i serbit,
  dhe Rama me “sarajat e tij” …..!
  Clirimi i Shqiperise do te vije kur te clirohet nga mafia qe
  ka kapur per fyti kete vend.: “KUARTETI”…..!!!

  Reply to this comment
 35. sapa January 13, 16:45

  Qe do te thote:KURRE!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*