Trazirat e 97-ës, Berisha flet për përgjegjësitë dhe shkrirjen e PD-së

August 23, 2018 21:00

Trazirat e 97-ës, Berisha flet për përgjegjësitë dhe shkrirjen e PD-së

 

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar skandalin e firmave piramidale në vitin 1997.

Duke folur për emisionin “Komiteti”, në mediat kosovare, Berisha ka marrë përgjegjësinë për atë që ka ndodhur , ndërsa shtoi se shteti ishte i papërgatitur ndaj një fenomeni të tillë.

“Ne s’kishim mekanizmin e kontrollit të tregut financiar dhe bankar. Ishte një histeri e paimagjinueshme e njerëzve që mendonin se do bëheshin të pasur nëpërmjet një mekanizmi që nuk njihej. Unë mora përgjegjësinë që u lejuan firmat piramidale, por u thashë qytetarëve, se një borxh që nuk është marrë nuk jepet kurrë”, u shpreh Berisha.

Ndër të tjera Berisha, ka thënë se në qoftë se vërtetohen akuzat e socialistëve se PD  ka vjedhur lekët e shqiptarëve, kjo parti duhet të shkrihet.

l.h/ dita

August 23, 2018 21:00
Komento

21 Komente

 1. Skender August 23, 21:24

  E veret qe nuk e kish iden qeveria e asaj kohe por e nuk duhet ti kish lejuar qe te ndodhnin se akoma po i vuajne pasojat e ati viti

  Reply to this comment
  • Xha Teme August 23, 21:38

   Po cthua mor Skender djali. Si nuk e kishte idene qeveria e Salehut per cfare ndodhte. Po Sudja, Vefa, Gjallica mbanin ne dyert e tyre posterat e PeDese”Me ne fitojne te gjithe” apo harrove. A nuk ishte ky kanibal qe doli dhe tha ne konference shtypi: Parate e shqiptareve jane me te pastrat ne bote dhe ne nuk do ti lejojme te humbasin. Parate e Sudes dhe nje pjese te Vehbiut i perdorte firma “Shqiponja” e Pede-se (qe drejtohej nga Tritan Preshi)per trafik armesh dhe karburantesh me Jugosllavine. A nuk ishte ky monster qe beri Guvernatorin e asaj kohe Kristaq Luniku tja mbathte nga Shqiperia vetem pse i tha ti mbyllte firmat piramidale dhe ky e kercenoi me jete. Do me per Kryeposhtersiren Saleh Brekeskisha???

   Reply to this comment
 2. Shtet leshi August 23, 21:28

  Akoma ky dallkauk mashtron shqiptaret.
  Ky komunist i qelbur i pranon te gjitha krimet qenga piramidat qe nga kontrabanda me millishevicin vrasjet ne bulevard e gerdec e deri tek ndarja e pronave,por ketu nuk ka shtet nuk prokurori e ligje qe ta marin e ta rrasi brenda.
  Prit kur te dalin servilat e partis qe te thone se nuk dinte gje per piramidat sic thone per kontrabanden e milloshit

  Reply to this comment
 3. yes_man August 23, 21:54

  ah mer legen….ah mer shkerdhat…..te lumte roçka e tu befte mbret se me kete popull…..

  Reply to this comment
 4. koço piqoni August 23, 21:56

  Si ka mundesi që ky qen i poshtër , ky maskara , ky vrastar e shkaterimtari mëi madh i ketij vendi , pyetia është Si ka mundesi që Këtij Krimineli , Anti shtet dhe anti Shqiperisë , vazhdon të mashtroje , tallet e mashtrojë shqiptarët me atë cinizmin e djallëzinë e tij ky monstër ky shpellar ish i pa brekë e gjakatar , çutërisht ky monstër vazhdon të helmojë ketë vende këte popull .

  Reply to this comment
 5. Genti August 23, 22:01

  Fatkeqesia e ketij populli je ti o Sali ,ishalla mos i gezofshi ato qe keni vjedhur , nuk e kuptoj se je aq i pafytyr qe sa del e derdellis andej kendej thua se populli nu kupton e nuk sheh , shporru shporru kerma e sistemit komonist se mban ere e qelbur usht usht

  Reply to this comment
 6. BLACK SWAN August 23, 22:47

  Sali,
  shqiptareve ju ka ngele vetem te te shkrijne me acid, se keshtu si parti jeni kthyer ne OJF babalesh

  Reply to this comment
 7. Toni August 23, 23:03

  Po mire e ka ai perderisa kata gazetar i thencin vene e i vene mikrofonin….ne vend ti vinin…..ahhh mos i gezofshi…ju befshin gjak e qelb…..

  Reply to this comment
 8. DALLTON August 23, 23:11

  O Sali-Milloshevic ai burgu qe u ndertua ne Rec-te-SHkodres,a ke pyet dike ,perse u be valle?Do te vije dita ty” prostitute” te japesh llogari mire se bashku me ato “mostrat”qe ke pjelle ,Zoti shikon por nuk harron,ora po troket edhe per ty .

  Reply to this comment
 9. orli August 23, 23:29

  Sali! Cfare donte djali jot me gani dizdarin ne vlore dhe me cfare e mbushen furgonin tek zyrat e gjallices?! Tregoju shqiptareve o mashtrues klasi!

  Reply to this comment
 10. MH August 23, 23:58

  Xha Teme
  Ma nderpreve berjen e komentit.Ne cdo pike dhe presje jam identik me mendimet e tua origjinal sic asht e verteta.
  Ky soj robit duhet djegur ne turra drushe.
  Pershendetje!!!

  Reply to this comment
 11. Sabdri August 24, 00:31

  Wauu

  Reply to this comment
 12. Dhimbia e madhe Popull August 24, 03:53

  Po GARANCISE dhene Ju z.Berisha-cdo ti behet?!

  Po asaj garancise qe ju te PD ne pushtet dhe Ti, mjerran, dhene shqiptareve garanci sigurimi,per te vene leket ne ato Firma PIRAMIDALE c’duhet tu BEHET, zoti Berisha?!
  Une me fukarai vura mbi 5 milion duke ngrene buke e kripe,sias asaj shpreses siguruar ju…,krye grabitesi.. besuar si “komunist” qe Ti ishe…
  Dhimbia e madhe popull.

  Reply to this comment
 13. Shqiptari August 24, 07:02

  Ti o Sali the qe keto jane leke te pastra te shqiptareve dhe ne te besuam, vazhduam ti conim leket tek firmat piramidale.

  Reply to this comment
 14. Arberi August 24, 10:02

  Fajdet si fenomen ishin te pashmangshme ne kushtet e pernbysjes se sistemit politik ne Shqiperi, berisha nuk pati mprehtesine te kuptonte qe ne fillim se cdo ndodhte, pergjegjesia per bumbjet monetare ketu eshte edhe kolektive e popullit, (e te gjithe atyre qe futen edhe leke deri edhe shtepite ne fajde)

  berisha nuk kishte pregatitje (nuk kishte mend) per te qene ne krye te nje shteti, mosnderprerja e menjehereshme e fajdeve dhe trajtimi i fateve te vendit ne vitin 1996 me kokefortesi tregoi dhe vertetoi papergjegjshmerine e vet (e thene shqip, pasoje kjo e primitivitetit te vet)

  Mire qe inteligjence nuk pati per ti parashikuar apo per ti nderprere fajdet qe ne fillimin e tyre, por edhe më te pakten qe duhet te bente berisha qe ishte futja e vendit ne zgjedhje te parakohshme ne fund te viti 1996 nuk e beri !

  Ketu pergjegjesia e brishes eshte e plote sepse futja e vendit ne zgjedhje te parakohshme te pakten ne fund te vitit 1996 do kishte shmangur shpartallimin e plote te Shqiperise, dhe per kete gje berisha duhet te dale perpara gjyqit

  Asnje justifikim banal i brishes nuk pi uje ketu, sjelljet e papergjegjshme te kujtdo me fatet e vendit duhet te gjykohen dhe koha ka ardhur.

  Edhe sot, dalja e berishes para gjyqit per shkaterrimin e vendit ne 1997 eshte e vetmja gje qe do kishte sadopak vlere. Emisione televizive, perfundime komisionesh, komente, shfryrje, sharje etj etj skane asnje lloj vlere. Thjesht berishes nuk ia ndien fare per te tille tinguj violine.

  Perballja e papergjegjshmerise se brishes me drejtesine, do ishte nje mesim i mire per te gjithe majmunet qe marrin rroge si politikane sot edhe neser.

  I talentuari per fodull fatos nano (ne te vertete i vetmi talent i nanos eshte fodulleku) u denua me 13 vite burg nga berisha per shperdorime me ndihmat e BE, por shkaterrimi i Shqiperise ne vitin 1997 nuk paska fajtor????

  Duhet patjeter (sidomos tani qe vetingu pastron disi drejtesine) qe brisha te perballet me gjyqin.

  Sa humbasim kohe me komente ketu, duhet qe dikush te shkoje ne gjykate dhe ngreje nje padi ndaj ketij megalomani per shkaterrimin e vendit, ku edhe mijera persona kane humbur jeten si pasoje e ketij shkaterrimi

  Kjo gje do ngrinte dinjitetin e cdo shqiptari, gjithashtu do ishte nje shprese dhe sinjal se ky vend ka forca per sheruar veten dhe per te perparuar

  Kushtet per berishen ne gjyq per shkaterrimin e vendit ne vitet 1996-97 jane pjekur !

  Reply to this comment
 15. iliria August 24, 10:06

  njeriu me negativ i historise shqiptare sali tradhetari , shkaterroi shqiperine

  Reply to this comment
 16. agim August 24, 11:05

  Njeriu me negativ i Shqiperise,Ballkanit dhe Evropes ne shekullin e 21 ,ky duhet terheq zvarre me traktor me zinxhire ne bulevardin Deshmoret e kombit,ku rinia se pari duhet peshure tek ky

  Reply to this comment
 17. realisti August 24, 15:52

  Ehhh 97-ta ! Nuk mund te llogariten demet dhe humbjet tek firmat piramidale nuk i ka numeruar akoma askush. Askush gjithashtu nukn ka numeruar vdekjet dhe viktimat si pasoje e pas 97-tes. Po te kishte qene japonez Sala duhet te kishte bere harakiri dhe jo te dali ne televizor dhe te thote me qetesi .”Po une e kisha fajin dhe thjeshte , me vjen keq.”

  Reply to this comment
 18. Arben August 24, 16:28

  2 korrik 1990.

  A Shqipetaret e Kosoves shpallin pavaresine ne kuvendin e

  Kacanikut.

  B Shqipetaret e Shqiperise mesyjne ambasadat, pa

  u.shkuar fare ne mendje cfare ndodhte ne Kosove.

  1997 Shqiperia shkaterrohet totalisht.

  1998 Shqipetaret e Kosoves vriten brutalisht nga serbia.

  Reply to this comment
 19. Adih August 24, 17:50

  Sali ,je me anti shqiptari i te gjitha koherave .E shkaterove me themel kete vend ,ku pasajot ,e tua ,katovicaret e tjere te radhes ,po veprojne tamam si ty . Ti mbi te gjitha shkaterove pronen ti i dhe gaz dhe i mesove korrupsionin ,ketyre alabakeve te tjere ,qe po drejtojne pas teje . ,apo edhe per kete ishje i pa pregatitur ashtu si fajdet . Ti je i pari o spiun i Serbeve dhe komonist i pa ndreqshem ,qe do shkosh ne REC te shkodres ,e pastaj edhe keta pese te tjeret ,ne piramiden e larte ,qe vazhdojne te veprojne tamam si ti ,,ku skane lene pike e presje nga mesimet e prapa te tuat . Mos kij merak ,do te sekuestrohen te gjitha ato qe i ke vjedhur ketij populli fukara . Pash nerin o Sali , a ta legalizoi ate vilen tek Gjiri i LALZIT ai Lame Lamashi i shokut tend Rama . Por po ta them ,legalizimet jane letra higjenike te jashte ligjeshme dhe kondra ligjeve te kushtetutes shqiptare ..Nje gje tjeter nuk do ta falin shqiptaret per jete te jeteve ,ate qe e kemi sot president ,ti more katovicar e shpetove prej burgut. Nje gje te jape te drejte ,paskeni qene te babezitur dhe ju kapi VETTINGU te pa pregatitur . Do bejne gallate populli me ju .Prisni sa e formohet SPAK ..Ne kete dynjah lahen. te gjitha. .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*