EMAILET: Hillari erdhi në Tiranë… thjesht për numër! Ironia e NYT

December 1, 2015 13:33

EMAILET: Hillari erdhi në Tiranë… thjesht për numër! Ironia e NYT

Vizitat e politikanëve të shteteve të mëdha konsiderohen jo pak të rëndësishme për shtetet e vogla.

E tillë ishte edhe vizita e sekretares amerikane të Shtetit, Hillari Klinton në Shqipëri në pjesën e parë të vjeshtës së vitit 2012.

Shqipëria po bënte përgatitjet e saj për 100 vjetorin e shpalljes së pavarësisë dhe ardhja e zonjës Klinton pati jo pak bujë në radhët e mazhorancës së asaj kohe.

Tanimë, historia e asaj vizite tregon edhe një anë tjetër. Zonja Klinton, e cila është përfshirë në garë për kandidate për postin e Presidentes së Amerikës, duket se ka ardhur në vendin tonë thjesht sa për numër.

Të tjera emaile janë publikuar nga veprimtaria e ish-sekretares amerikane të Shtetit.

Këshilltari i saj, Philippe Reines, i këshillon zonjën Klinton që në pjesën e mbetur të mandatit, të vizitojë disa shtete rastësore, sa për të plotësuar bilancin në krahasim me paraardhësit e saj.

Numri i vizitave prej 110 në shtetet e botës ishte i arsyeshëm. Për këtë arsye, Reines i sugjeron shefes së tij disa vende për t’u vizituar, mes tyre Shqipëria.

“Gjatë gjithë kësaj kohe, Shqipëria mendonte se vizita e saj kishte vërtet kuptim”, ironizon revista “New York”. /Dita/

December 1, 2015 13:33
Komento

9 Komente

 1. LOVE P A R I S December 1, 13:41

  po po ,
  tani qe Kerry nuk ju ka as ne numer ,dhe rrrrrrrrrrrilindja ka ngelur ne dimrin e
  vetmise se madhe , nuk kishte sesi gazeta mos e nxirrte boshe dhe viziten e Klintonit
  bota nuk rrotullohet rreth jush ,se ju jeni shtet ne koncesion ,por nje mosperfillje totale
  dhe nje gjuhe e tille nuk ishte pare me asnje qeveri me pare .
  200 mije aplikime per llotarine amerikane ,shumezojeni per 5 nr e familjes ju iken 1 milione shuplakat e rrrrrrrrrrrrrrilindjes …keto nxirrni ne gazete juve ,jo demagogji boshe ….

  Reply to this comment
 2. Barboon December 1, 14:11

  Clinton ka nevoje per voten e shqyptareve ne USA
  Ajo tregohet diplomate kur buzeqesh me Jozefinen.
  Pyetini per LuLu’ne dhe ajo do merziyet gjoja por do ta kaloje ne heshtje, se a Kerry bosi I LuLU’se.

  Reply to this comment
 3. Shahisti December 1, 16:47

  Tashti nuk po vjen njeri, as per numer…po kesaj si i bohet?

  Reply to this comment
  • Lleshi December 2, 10:58

   O vemje njerez , po kujt i rruhet se kush erdhi , nga erdhi dhe si iku ! Hiqni zhabulanet e shitur , nga drejtimi i vendit dhe futjuni punes te punoni !
   Kokra delesh dhe debilesh !!!!!

   Reply to this comment
   • Shahisti December 2, 15:11

    Lesh, kam vene re qe kohet e fundit niveli intelektual i komenteve te tua ka rene shume. Dukesh sikur ke nje inat te pashpiegueshem me boten dhe je i zemeruar vazhdimisht e shkumezon e beshtyn andej ketej. Sa keq, ti qe i ke pasur floket kacurrela kur ishe i vogel dhe te donte aq shume mesuesja e fillores. Ndoshta e ke nga varferia. Te duhet ndonje lek per buke e per supe. Shko nje here andej nga shoqata e vullnetareve te Enverit. Eshte ilegale, po u jep ndonje lemoshe besnikeve te vjeter.

    Reply to this comment
 4. shpatar December 1, 18:27

  Nuk e kini kuptuar pse erdhi zonja Hillari ne Shqiperi .Lobistet shqiptare ne SHBA i kishin folur per nje grua te hekurte sic ishte dhe Theceri .Shqiperia ka nje burrnesh Malsie qe po i bene burrat dhe grat ne parlament per lesh arapi .U habite dhe donte te njihej nga afer me Zhofin per te marre ndonje eksperience drejtuese . Kur e kuptoje, se me ke pacavure kishte te bente, nderroje temen e furcave dhe na keshilloje qe te respektohen normat e demokracise nga partite politike .Te degjohet opozita dhe te mbizoteroje konsensusi midis palve .
  Sa iku zonja Hillari Zhofi nga foltorja dha urdher qe deputeti i Ps te kapej per zhele e te nxirrej jashte .Ndersa i Madhi i te Medhenjve te kohrave shqiptare ju drejtua deputetit .Ti rri urte se ta njohe te tem .Po vazhdove me me kritiku do ta shtremberoje koken si kepuca .
  Doni me me mesu pse erdhi ne Tirane !!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 5. Lleshi December 1, 20:35

  Shqiptaret do te shkojne drejte shfarosjes , po nuk kthyen syte nga vetja !
  Aq trushpelarje , iu be ketij populli nga klika e Ramiz Alise qe solli Bejkerin dhe me pas nxenesit te tij besnik Sali Berishovicit , sa shqiptaret e futen koken ne bythe , dhe prej andej shikonin se si e vleresonin kete akt te “madh akrobatik” te tjeret !

  Dhe qe nga ajo kohe meqenese shqiptaret humben bythen e tyre , e mbajten koken ne bythen e kujtdo ambasadori apo shteti dhe shtetari te huaj qe tallte bythen si puna e Hillaritet Klintonit !

  O shqiptare more truthare , sa me shume te shikoni shtetin tuaj dhe veten tuaj , aq me shume do t’ju vleresojne te tjeret ! Eshte mashtrim i madh BE-ja dhe te tjerat bashke me te ! Ndertojeni BE-ne ne vendin tuaj , eshte e mjaftueshme !

  Ndertoni shtetin tuaj , me gjithe te drejtat dhe detyrat humane qe i keni harruar ! Mos lejoni askend te nderhyje ne punet tuaja ! Mos lejoni asnje vegel te huaj te zere kreun e vendit ! Ne kompromiset qe dikton historia , gjeopolitika apo politika , leshoni nje dhe mundohuni te merrni 10 !

  Mjaft punove per te tjere o fatkeq
  shiko vendin tek ke lere dhe tek heq !

  Reply to this comment
 6. Kris 1 December 1, 21:13

  Xhon Kerry ka alergji nga bojrat.Mjeket e keshilluan te mos takoje piktorin e shqiperise se nuk ka garanci nga bojrat qe mban ne zyre vajmedeti.

  Reply to this comment
 7. aqo December 2, 06:01

  FOLI DHE I KRISURI 1

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin