Tri kompani të huaja shprehin interes për kërkimet për naftë në Shqipëri

July 23, 2015 14:57

Tri kompani të huaja shprehin interes për kërkimet për naftë në Shqipëri

Tre kompani të huaja, mes të cilave gjiganti shumëkombësh “Shell”, i kanë kërkuar qeverisë shqiptare të drejtën e kërkimit për naftë në “Bllokun 4” dhe atë të Dumresë. Agjencia Kombëtare e Burimeve Natyrore i ka përcjellë Ministrisë së Energjisë dhe Industrisë ofertat zyrtare për të dy blloqet.

Për “Bllokun 4”, i cili shtrihet në zonën juglindore të vendit, veç gjigantit “Shell” garon edhe kompania “Interlend Investment”. Ndërsa për bllokun e Dumresë, veç këtyre dy kompanive ka dorëzuar ofertën edhe një tjetër emër i njohur, izraelitja “Navitas”, pjesë e grupit “Delek”.

Agjencia e Burimeve Natyrore ka kryer sakaq edhe vlerësimin teknik të ofertave. Por, përpara shpalljes së fituesit, ky vlerësim duhet të miratohet nga Ministria e Energjisë. Pasi kjo e fundit të ketë dhënë pëlqimin, përfaqësuesit e AKBN-së fillojnë negociatat me subjektin e përzgjedhur fitues për “Termat dhe Kushtet kryesore” të Marrëveshjes Hidrokarbure.

Për blloqet e tjera, atë të Panajasë, “Bllokun C” dhe Delvinën, dorëzimi i ofertave do të shtyhet për në vjeshtë, pasi disa kompani të mëdha kanë kërkuar më shumë kohë. Përmes riaktivizimit të kërkimeve hidrokarbure, Qeveria shpreson të tërheqë kapital nga jashtë për të ndihmuar ekonominë, edhe pse industria e naftës gjendet në një moment të vështirë nga rënia e çmimeve.

Megjithatë, përtej konjukturës së rënduar globale, hidrokarburet mbeten një nga sektorët, që vazhdojnë të thithin pjesën më të madhe të investimeve nga jashtë dhe që mbajnë peshën kryesore në eksportet kombëtare.

Dy nga kompanitë, që kanë paraqitur ofertat; si “Shell”, ashtu dhe izraelitja “Navitas”; janë ndër emrat më të njohur në botë për këtë fushë. Prestigjiozja “Shell” është një ndër 7 kompanitë më të mëdha të botës në fushën e kërkimit të naftës dhe gazit, me operacione në 90 vende të ndryshme, përfshirë edhe Shqipërinë, ku aktualisht është në fazë kërkimi së bashku me “Petromanas” në zonën e Shpiragut.

Ndërsa “Navitas” është e përqëndruar kryesisht në zonën e Mesdheut dhe ka një vlerë tregu mbi 5 miliardë dollarë./TCH

July 23, 2015 14:57
Komento

9 Komente

 1. i ri July 23, 15:06

  Kur te beni mzrrveshjet mos harroni te merni Ridvanin dhe Saliun sepse kane pervoje te madhe ne kete fushe ,dine te bejne kontrata,sidomos ato monopol.

  Reply to this comment
 2. tarrasi July 23, 15:58

  NUK E KUPTOJ PERSE NA SHISNI NJE KOMPANI SIC ESHTE “NAVITAS” SI NJE KOMPANI TE MADHE???

  AJO MUND TE QUHET CDO GJE POR JO E MADHE. KOMPANITE ME TE VOGLA QUHET KETA HAJDUTET E TANISHEM QE PO NA VJEDHIN DITEE NATE KURSE QERIVIA RRI E I BEN FRESK.

  SA POPULL FATKEQ PASKEMI QENE ME KETA HAJDUTE QE NA VJEDHIN DITE E NATE SI NE QEVERITE EMEPARSHME DHE AQ ME SHUME NE KETE TE SOTMEN.

  Reply to this comment
 3. JETIMET E 21 JANARIT July 23, 16:00

  TRAGJEDIJA ,’SHITJA’ E PASURIVE STRATEGJIKE….SHUME ME MIRE TE MOS SHFRYTEZOHEN E TE RUHEN SI REZERVA SE SA TE VIDHEN E TI LENE BREZAT ME GISHT NE GOJE! Turpi e mbulofte 100 perqind kete politike antishqipetare perfshi edhe profesoret e leshit te ekonomise qe 25 vjet vetem kane vjedhur!

  Reply to this comment
 4. metlaj July 23, 16:26

  jo ju genjeshtaret e 25 vjeteve fales se pasurise kombetare per pjesen e poullates dhe milardiere nga keto falje per familjet tuaja mos luani se dhe durimi i poullit ka nje kufi te huajit eshte veshtire t ia maresh por vendasit dhe po s jamore se kane vjedhur ligje beresit dhe ligje zbatuesit qe nuk humbasin ne sallen e gjyqit por ne forcen e poullit ne ndryshimin dhe ndertimin e nje shtet social ose psikollogjin tonn me mire e shkateruar se sa e gezuar pasuria nga mashtruesit MOS mendoni se kapitali jashte shtetit trashgohet se hakmarja per te korruptuarit nuk do te shtrihet vetem ne shqiperi si ligjore dhe tradicionale

  Reply to this comment
 5. Kris 1 July 23, 17:49

  Mos eshte valle mafia e piktorit qe paguan per emrin kompanine e huaj dhe e merr biznesin falas dhe I shkakton shtetit evazion fiskal.Veshtire qe kompania meme Shell te kete vene syrin be shqiperi.Shelli ben dhjetra miliard fitim ne vit.Investigoni se Po na shesin trimat e rilindjes ndonje laraske per shqiponje.

  Reply to this comment
 6. Lili July 23, 18:34

  Shelli edhe Tony blairin e dergon kur ka internes!edhe rezervat e shqiperise Jane gati sa ato te algéroise,per kush di me shpu si duhet!

  Reply to this comment
 7. LABI July 23, 18:37

  “Qeveria shpreson të tërheqë kapital nga jashtë për të ndihmuar ekonominë, edhe pse industria e naftës gjendet në një moment të vështirë nga rënia e çmimeve”

  Pikerishte ky eshte lezeti i “kompanive te huaja”qe duan tani me urgjence te firmosin “KONTRATA” qe te vjedhin dyfishe ,Jo vetem duke shfrytezuar kapitalin e shqiptareve, por edhe me cmim te ulet!!!!!! HAJDE QEVETI HALEJA HAJDE!!!!! U QAME NGA SHIU BLU, E RAME NE BRESHERIN MAVI…..Shikoni kur ta fitoje “tenderin” cifuti!!!!!

  Reply to this comment
 8. Tangulovski July 24, 10:20

  Dikur e nje kohe shqipetaret e nxirnin vete naften, shpim, kerkim, nxjerrje, perpunim per konsum.
  Rahmet te gjet shpirti o memedhe i vrare nga bijet tuaj.
  Hajdeni dallaverexhi e kriminele çifut e qime kuq britanike e hani ne tasin e begate te zemres se tokes shqipetare.
  Pika qe s,na bie ku jemi degtisur si dikur para 100 vitesh llapataqe e druvare.
  Kjo eshte dhurata e profetit salkarakurva tropojane.

  Reply to this comment
 9. ELIOT December 16, 18:07

  Vijne kompanite e huaja dhe perfiton RAMA BERISHA META BASHA …. POPULLI SERFITON …..PRANDAJ DUHET NE FILLIM NJE NJERI I BESUAR JO HAJDUT ..JO I KORRUPSIONIT QE TI NDAJE DOLLARET ME TE HUAJT …. KAQ GJE SE KENI AKOM KUPTUAR ….BERISHA JA DHA ME CEREK CMIMI NAFTEN TE HUAJVE …DHE SHQIPTARET E PAGUJNE ME SHTREJTE SE NE EUROPE ….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*