Tri orë debat për Reformën Zgjedhore, Gjiknuri: Ndryshimet prekin Kushtetutën, koha të heqim koalicionet

May 13, 2020 14:09

Tri orë debat për Reformën Zgjedhore, Gjiknuri: Ndryshimet prekin Kushtetutën, koha të heqim koalicionet

Ka përfunduar mbledhja e Këshillit Politik, për Reformën Zgjedhore, e cila ka zgjatur rreth 2 orë e gjysmë.

Në tryezë nuk ishin vetëm 4 përfaqësuesit politikë, por edhe ekspertët e partive politike.

Mbledhja gjithashtu pati një moment tensioni mes përfaqësuesit të LSI, Petrit Vasili dhe deputetit të PS, Damian Gjiknuri.

Pas përfundimit të mbledhjes Gjiknuri deklaroi për mediat se deklaratat e Ramës nuk mund të bëhen sebep për t’u larguar nga tryeza.

“Ekspertët paraqitën një numër propozimesh që janë punuar, kuptohet me 2-3 dallime, shpresojmë që në mbledhjen e radhës t’u japim zgjidhje disa çështjeve, si kuota gjinore, policia, roli i prokurorisë, disa ligje për drejtësinë penale, pjesë e kërkesave që ka ngritur opozita.

Për sistemin zgjedhor, ekspertët bënë një ekspoze, të gjitha propozimet për sistemin që kanë paraqitur palët prekin Kushtetutën dhe do trajtuar më tej dhe do të dojë kohën e nevojshme. Në mbledhjen e radhës ramë dakord të zgjidhim pikat e mbetura. Kemi marrë raportin për financimet nga Këshilli i Europës. Në fund do të lëmë cështjet themelore, si administrimi, kolegji zgjedhor, u mirëkuptuam që debati të vijojë duke ruajtur princimet. Kryeministri i është referuar parimit, rekomandimi i OSBE ka qenë i hershëm, depolitizim.

Pra, vendimmarrja të jetë jashtë partive, por mos u hiqen të drejta si garant përmes rolit që kanë për të ndjekur procesin, jemi duke diskutuar, nuk mund të them kush është formula. Nuk ka pse deklaratat politike, nuk mund të përdoren si sebepe për të ikur nga tavolina, palët riangazhuan vetëveten për të qëndruar në tavolinë. Negociatorët nuk kanë pse të jenë në presionin e deklaratave politike. Vendimet politike, unë nuk jam aty që të bëj romanin tim, jemi parti politike, por kemi mandat të plotë për të negociuar, duhet të punojmë. Ka një formë tjetër, e ka thënë edhe Rama nëse për çështje serioze, Rama e ka thënë se është gati të ulet me Bashën në tavolinë. Ne vendosëm që ekspertët të vijojnë punën që nesër. Besoj që mbledhja e radhës do të zhvillohet ditën e hënë në orën 10:00.

Sa i përket vettingut, është parim kushtetues, e njëjta gjë për depolitiizmin e administratës, ne jemi duke diskutuar, brenda parimit për të gjetur zgjidhje, nuk është shkencë ekzakte, por politike për të akomoduar interesat e palëve. Të gjitha propozimet për sistemin zgjedhor kërkojnë ndryshime Kushtetuese, kjo kërkon kohë, disa parti kanë thënë se nuk e votojnë Kodin, pa këtë, por ne do të bëjmë çmos për të gjetur kompromis. Për sistemin ne kemi pikëpamjet tona, kemi opinionet tona, që mbase ka ardhur momenti që mund të rishikohet mos ketë koalicione zgjedhore, ky është mendimi im personal”, tha ai.

j.l./ dita

May 13, 2020 14:09
Komento

3 Komente

 1. Adih May 13, 16:25

  Ndryshimet thote ky hajdut e cirak i PPSH ,qe mron si PS ,PD e LSI ,prekin kushtetuten .Cfare kushtetute ate te 2008 ,per interesat e bandave ,dhe kundro lirise e demokracise ,o Gjiknur .Kujdes ,nuk je zerusi , ti i ke hipur kalit per se mbrapshti dhe ne te ardhmen do mbash pergjegjesi si ligjore ,por me shume pergjegjesi morale .Je bere bisht qeni o gjiknur . Kujdes .
  A e pe cfare tha z Rudina Hajdari ,para gazetareve ,qe keta shkelin syrin njeri tjetrit ,,prandaj o Gjiknur ????

  Reply to this comment
 2. Mazllum Kadaifi May 13, 17:37

  O Gjignur ,mjaft e drodhe , nuk i shpeton kesaj here dredhive ne favor te ketij tranzicioni post komunist .Mjaft me !!
  Ndryshoni kushtetuten e 2008 .Ndryshoni sistemin ,duhet Mazhoritar me LISTA te HAPURA . Mjaft o shejtan budalla se lat name .

  Reply to this comment
 3. Atdhetari May 13, 23:13

  Duam listat e hapura o ju lerofsha grat e dashnoret o pi**a ropsh ju Duheni djegur at brenda te gjith o zhulsa

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim