Një raport dhe një urdhër, ‘Rinasi’ dhe pasojat mund të ishin shmangur

April 11, 2019 09:32

Një raport dhe një urdhër, ‘Rinasi’ dhe pasojat mund të ishin shmangur

Tre testime janë bërë nga Autoriteti i Aviacionit Civil dhe Policia e Shtetit për sigurinë në Rinas dhe me lehtësi të plotë është arritur të futet eksploziv, armë të ftohta,

Madje në një rast është arritur të çahet rrethimi pikërisht tek e njëjta derë ku kanë hyrë dhe grabitësit.

Testimet në fjalë për sigurinë në aeroport janë kryer prill 2016.

Në të tre testimet, siguria e aeroportit ka dështuar të detektojë rrezikun.

Tritoli është futur, po ashtu edhe thika. Rasti më i rëndë ka qenë futja në të njëjtën pikë nga ku depërtoi brenda pistës së Rinasit makina e grabitësve në qershor 2016.

Për 10 minuta simulatorët kanë çarë rrethimin dhe nuk janë kapur nga sistemi i kamerave të ICTS-së, i cili nuk ka funksionuar.

Raporti mbi rezultatet e këtyre testimeve i është dorëzuar Aeroportit dhe Ministrisë së Transporteve në mes të muajit maj 2018.

Por as nga shteti, as nga ICTS dhe TIA nuk u mor asnjë masë.

Vetëm pak ditë më vonë, në 29 qershor, ndodhi grabitja spektakolare në pistën e “Nënë Terezës”.

Sërish asnjë masë, derisa mbërritëm te ngjarja e djeshme.

Urdhëri i pazbatuar

Grabitja brenda pistës së Aeroportit të Rinasit, duke thyer sigurinë kombëtare, mund të ishte një ngjarje e parandaluar, nëse do të ishte zbatuar nga instancat më të larta drejtuese të kupolës së policisë, urdhri nr. 130 i datës 05.08.2018.

Urdhëri mban firmën e ish-ministrit Fatmir Xhafaj, me titull: “Ruajtja dhe sigurimi i objekteve të sektorit bankar, sigurimi dhe shoqërimi i vlerave monetare, materiale dhe sendeve të çmuara gjatë transportit”.

Në këtë shkresë, ish-ministri urdhëron:

“Transportimi i vlerave monetare mbi shumën 950.000.000 lekë, përveç masave të parashikuara në kategorinë F, pikat “a” dhe “b” nga shërbimi privat i sigurisë fizike, strukturat e Policisë së Shtetit në territorin e të cilit do të lëvizë eskorta, planifikojnë dhe marrin masa shtesë sigurie, sipas përcaktimit të bërë nga legjislacioni në fuqi”.

Nëse do të ishin marrë pikërisht këto masa, në një kohë kur jo një por 3 banka po transportonin 10 milionë euro drejt Austrisë, plani i grabitjes do të haste në rezistencën e policisë, paçka se ishte mirëpërgatitur me një disiplinë ushtarake.

Po ashtu, drejtuesit e Policisë së Shtetit nuk kanë zbatuar një tjetër kërkesë në këtë urdhër, ku parashikohen një sërë masash për thasët me valutë.

“Në kontratën ndërmjet palëve të përfshihet edhe kategoria e mjeteve të blinduara, sasia maksimale-minimale e vlerave monetare që do të transportohen gjatë një eskortimi, përdorimi i GPS-it, bojë ngjyrosjeje me kod për çdo bankë, kamerat e regjistrimit, sinjali SOS, radio komunikimi etj.”.

Asnjë prej këtyre elementëve të sigurisë nuk ishte vendosur në 7 nga 15 thasët që mundën të merrnin grabitësit.

Dita

 

April 11, 2019 09:32
Komento

33 Komente

 1. Shoku i Sandrit, Zamirit dhe Baçit April 10, 12:43

  E kane fajin kadrinjte dhe kazani.
  Ne jemi me te miret, po hajd se do behet me mire, mos e vritni mendjen sa tu hyjne edhe ne shtepira pastaj filloni qahuni

  Reply to this comment
  • Duka i krimit April 10, 15:29

   Ndersa ti vete duhet te jesh llumi I kazanit

   Reply to this comment
   • mirel April 11, 16:08

    E gjeti krimbaci, ik mer plere e Ramutit, rri nga pas cdo komenti si zagar. Yy rilindas te qelbur. Drurin dhe burgun e keni pak

    Reply to this comment
  • Flutura April 11, 14:28

   O sherbetor i kadrinjve, e lexon se prapthi urdherin e ministrit. E para bankat duhet te njoftojne policine per transportin e ketyre shumave, dhe e dyta me e rendesishme, parate u vodhen ose me sakte u grabiten nga barku i avionit, dhe per sigurine aty ka tjeter pergjegjes. Po ju te lesh e lise jete llogjike keni.

   Reply to this comment
 2. Filip April 10, 12:48

  Ashtu eshte.Postet dhe detyrat me rendesi i marrin njerezit e partise dhe ata qe lyejne rroten e qerres.

  Reply to this comment
 3. A.GRAMSH April 10, 12:57

  JO ATA ME ‘MASKA’ ATA QE GRABISIN PA MASKA!

  ‘Perdite shoh qarte e ma qarte
  dhe vuej thelle e ma thelle”Migjeni
  —————-
  Ne vend te paraDhenjes
  Nje mender ministre me mbiemer Balluku apo baballeku dje dha ‘ultimatumin’ se ”Shteti kesaj radhe nuk do rrije me duarkryq por do reagoje…”!
  Per cilin ‘shtet’ flet kjo truçkulur kur ne kete vend nuk ka ngelur gomar hajdar,Elvis Baalliu,zagar Fevziu dhe tere mender,Monat Mul Nokat socialSSalistet Pandelinj qe e dine se ketu ka 30 vjet pa shtet pa klater pushtete pa parlament gjyqesor,prokurori istitucion dhe çdo gje perfshi dhe GRATE ckjo politike KRRIMINALE i ka dhene me KONÇENSION perfshi edhe ‘shenjtoren’ Gonxhe Bojaxhi apo ‘Nene Tereza’!?

  Ata qe Grabisin 30 vjet pa maska!
  ————-
  Zagare te dizinformacionit ,ne sherbimk te krereve te krimit e korrupsionit!
  Pse kerkoni gjurmet tek kriminele ordinere me maska qe tregon shkallen e mjerimit 30 vjet te nje vendi e populli pa shtet e nuk tregoni me gisht UQERIT kope pa MASKA qe jane 30 vjet nne Pushtet!?

  Pse nuk tregoni me gisht krriminelet dhe grabitesit e popullit shqipetar qe kane vjedhur MILIARDAT e tere pasurise kombetare te nje populli perfshi kapitalet strategjike dhe e i kane lene brezat qe do vine pèa te ARDHME po mereni si alabake me ca krriminele ordinere qe jane thjesht kamikaze te krtereve te xhihadit Balli,Bode,Sali,Like flori qe tridhjet vjet bashke me Fullhaneri kane bere BADERDI!

  Zagare!
  A ka ngelur kush nga ju qe akoma di shkrim e kendim shqip dhe te lexoje te ashtuquajturen ‘Reforme ne drejtesi’ qe ska per tu zbatuar kurre ne kete vend dikur Shqiperi sepse nuk ka kush ta zbatoje se jane te gjithe te korruptuar dhe qellimisht ne te eshte shkruar se ‘KRRIMINEL’ konsiderohet ai qe ka bere rekorde KRIMESH!!

  Kush jane ‘rekordet’ e krimit dhe ‘RekordMonat’!?
  A jane rekordmene te krrimit e korrupsionit ne kete vend tere ish deputete e deputana te ketyre 30 vjeteve qe kane GRABITUR pa MASKA popullin shqipetar me ne krye kalifin Berisha dhe tere soj e sorrollop deri ne brezin e trete!?

  A jane rewkordmene te krereve te krimit e korrupsionit tere ish ministra kryetare shteti pa shtet ministra financash e BODE gardet e sistemit financiar qe RRUAJNE e qethin financat e nje vendi pa shtet me ne krye serbin Berisha zjarrvenes i Shqiperise pa MASKA!?

  A jane rekordmene tere KRRIMINELET me imunitet me ne krye ish governatorin e bankes se Shqiperise Adrian FULLani mik i Arvizuse qe me firmen e te cilit jane trasferuar jashte MILIARDA dhe MILIARDA dollare flori dhe euro te popullit shqipetar te GRABITURA per 30 vjet dhe jo vetem nuk denohet me burgim te PERJETSHEM por SHPERBLEHET nga Strasburgu ASHTU SI TERE KRRIMINELET E TJERE TE SISTEMIT BANKAR E FINANCIAR!?

  Pse meremi me ‘maskat’ e nuk meremi me ata qe jane pa maska dhe ne emer te ‘Alla akbar’ kane restauruar kalifatin apo ISIS ne kete vend dhe VRASIN -VJEDHI dhe TERRORIZOJNE 30 vjet nje popull te tere dhe mbas 30 vjetesh qe kane blere me metoda MAFJOZE tere LOBIZMIN e gjithe Botes tani i bejne karshillek edhe SHBA-ve dhe BE-se!?

  Ku eshte ndryshimi midis kalifatit te Bathores ku sundon 30 vjet kalifi SALI dhe tere kreret e xhihadit rreth tij bashke me krahun e djathte Mulla Omar apo Like Flori me ISIS ne Irak Mosul,Libi,Siri etj ku luftohet me vite e me Miliona te vrare te pa fajshem!?

  Ku eshte ndryshimi midis krereve mafjoze te sistemit financiar e bankar Adrian Fullani,Ridvan Bode dhe tere krereve te xhihadit qe vodhen tere pasurite kombetare te ketij vendi me kreun e ‘trufes’ financiare amerikane BERNIE MADOF i cili u denua me 170 vjet BURG dhe i biri u vete var!?
  Kur do ‘zbatoje’ ‘aleati strategjik’ apo SHBA-te te njejten ligju e shtetin e se drejtes edhe ne kalifatin e Bathores si ne Amerike apo edhe me Sadam Huseinin,Ge dafin,Bin Laden edhe me kalifin Sali,Like Flori,Balli,Fevzi FULLHANERI qe ti denoje me 170 vjet sejcilin dhe femijet6 e tyre bastarde niper mbesa e ‘Supermbesa’ te VETEVAREN mbasi te kene rruar koken e tu kene hequr edhe çizmet!

  P.S–Kush shqipetar me tru ne koke impresionohet nga ‘maskat’ e hajduteve ordinere kur ne krye te antishtetit simboli i hajduterise eshte pa MASKE!

  Reply to this comment
  • mirel April 10, 14:02

   Ky eshte realiteti, ata qe grabisin pa maska per 30 vjet. Ata merren me sigurine kombetare, pasurine kombetare dhe vjedhjen kombetare.
   Populli i pret me karrige ne bisht dhe me brohorima ne mitingje. Kriminelet ne shtet, ne gjykate, ne prokuri..kudo.
   Populli i voton qe ta vjedhin me ligje qeverie, jo keshtu si keta banditet ordinere. Keta i denojme, ata qe na shesin pasurite kombetare dhe na cojne kursimet jashte i zgjedhim deputete e kryeministra.

   Reply to this comment
   • une April 11, 12:19

    Ore mirel! A e kupton qe je bere si nje llapazan i keq? Eshte vesi i shqiptarit njelloj si Tosi,Andi,Zheji,ylli,i Albanias hajdut me cizme etj. Po mjaft o zoterinj mbajini per vete opinionet tuaja sepse kuptohet qe jeni injorante! Jane larguar nga Lapsi i Andit dhe kane bere pashaportizimin ne Dita?

    Reply to this comment
    • mirel April 11, 16:10

     Ja bucja, flutura, une, enter, eliqiiri, syri.. me sa emra komenton o funderine e ramutit,
     Nuk ke vajtur nga Astiri sot te nderzehesh
     Shko atje bej oponence ne te kundert, se ta mbeshtesin mire dhe ata “debatin”
     yy dhiare e mbaruar, cope gdheje injorante

     Reply to this comment
 4. mirel dambllaja April 10, 15:32

  Bravo mirela. Next time Mirela for Prime Minister. Ah te shplafte mortja o vemje blogu qe sle shkrim pa derdhur toksicitetin dhe imbecilitetin tend proverbial.

  Reply to this comment
  • mirel April 10, 17:13

   O kurva Rilindase ju doni hurin, se fjala nuk ju ben pune

   Reply to this comment
   • Nazmi April 10, 17:45

    Shko ndèrro BEBELINAT Mirel se na fëlliqe fare !!!! Po pse more i VEREMOSUR kush po e mbron PD KRIMIN , LSI PLAÇKITJEN dhe HAJDUTIN e RILINDJES Edvin !!??????!!!!! More ti qenke KEQ !!!! Shko merr ILAÇET O KokèLoqe !!! Unë Personalisht i NEVERIS dhe i URREJ gjithè POLITIKANÈT e ShkèrLlatoKracisë 29 VJEÇARE , sepse janè që të gjithè HAJDUTÈ , KUSARÈ , KRRIMINELË pa pèrjashtim more Mirel DALLKAUKU !!!

    Reply to this comment
    • mirel April 11, 16:13

     Po ti moj Nazmie, e njejta me une dhe te tjerat, kush te pyeti ty me ke je personalisht?
     O kare femer, kush te ka ne konsiderate?
     Si keshtu, do te pyesim ty si te mendojme njehere?
     O trape e rilindjes. U mesuat neper mledhjet e Ramutit. Tipike e partise kjo. Ben dhe si oponente pale.
     Ik moj sharravidhe, rrembythje

     Reply to this comment
 5. Heretiku April 10, 18:22

  Nga e dinin kriminelet se cili avion do te bente trasportin e 10 milion Dollareve, furgoni qe do i sillte paret, orari kur arrinte furgoni etj. Kriminelet kane pasur bashkepuntore ne aeroport, ne ndermarrjen qe organizon trasport paresh me furgona apo edhe ne hallka te tjera.

  Reply to this comment
  • Lili April 10, 20:45

   Kriminelet jane porositur pikerisht nga ata qe dergojne paret jashte : dy here fitim nje here me ato pare qe prape i marrin, ne qofte se vertete i kane kishe derguar, nje here nga sigurimet’sigurimet qe ne te gjithe paguajme e nga te cilet vetem millioneret perfitojne …sepse neve me na kthye sigurimi demet duhet nje lufte te vertete!

   Reply to this comment
 6. Alban Dega April 10, 20:15

  LULEZIM BASHA KA SHKUAR PER LESH P…JESHKE …

  Po a nuk eshte detyra kryesore kushtetuese e ushtrise mbrojtja e sovranitetit dhe integritetit territorial te shtetit shqiptar!?
  Po a nuk jane aeroportet kombetare e nderkombetare te nje shteti objekte strategjike te rendesise se vecante !?
  Po a nuk jane aeroportet e nje shteti pika dhe objektivi I pare e kryesor qe sulmohet dhe pushtohet per ti hapur rrugen zbarkimit nga ajri ne territorin e tij!?
  A thua ishin budallenj ish-tiranet e Tiranes Enver Hoxha e Mehmet Shehu qe ngjitur me aeroportin civil te Rinasit kishin vendosur edhe aeroportin ushtarak ku nuk depertonte as miza!?
  Po si mund te linte pa vrare edhe mbrojtjen e ushtrine shqiptare kryevrasesi serial i mbi 15 fishte i shtetit shqiptar Saleh Ramollah Ajatollah Milloshevici dhe “Banda e tij e Gangstereve”, alias “Shoqata e Gjuetareve te Brogradit” me te cilen sic pat deklaruar ne Kuvendin e Serbise qysh ne 1991 kryekasapi i Ballkanit “do te futej per dy ore ne Tirane” !?
  Atehere si nuk qenka sigurimi i tyre detyre dhe kompetence e forcave te armatosura, ushtrise shqiptare !!!???
  Ky Lulush Karabushi i Vicidolit ka shkuar krejt per lesh dhie ose per lesh p… jeshke !
  Jo sot po qe kur u lind p… jeshke mashkull nga koka tek kembet !

  Reply to this comment
 7. Qameti April 11, 11:50

  Sikur halla t’kishe bole…

  Reply to this comment
 8. Zorro April 11, 11:51

  Cfare mendimi ka ministri Lleshi per mos zbatimin e ketij urdheri?
  A po’ e ka shfuqizuar?

  Reply to this comment
 9. MH April 11, 11:51

  Ne cdo thes me para,Cip-in brenda.

  Sigurimi i thjeshte po do ishte ma i garantume.Po te paiseshin te gjithe thaset me Cip.Nga do te leviznin grabitesit do ishin ne ndjekje nuk shpetonin deri t’iu zinin germazin.

  Reply to this comment
 10. demo April 11, 11:52

  Deri ne zgjedhje bllokoni portat me makina policie.Diten e zgjedhjeve makinat duhen per pune tjeter,,Ate dite do vidhet prape.

  Reply to this comment
 11. mirel April 11, 11:52

  O Lesh, c;thote dekreti per barkun e policeve?
  A e kane ul ndopak apo jo?
  Kinaaa, Kina e ka fajin..ta lene policine jo me bark, por me barre..

  Reply to this comment
 12. Dg April 11, 11:52

  Policia i ka shoqeruar, nga banka deri ne aeroport. Jo brenda ne banke, as brenda aeroportit. Mos u beni idjot,

  Reply to this comment
 13. Shifni kush sulmon Ramon e Q!verrine ; ATA jane Organizatoret e vjedjes ne Rinas April 11, 11:53

  eshte dora e atyre qe po e vjedhin kte vend

  per 3o-vjet me radhe ,

  nuk erdhen shpellaret e rruges ,dhe bon spektakel

  jooooooooooooo

  jan Te Njejtit

  Reply to this comment
 14. Baballeku April 11, 11:54

  Urdhri eshte per sigurim nga policia nga banka deri ne aeroport .dhe jo kur parate jane ne avion. Te fajesosh policine do te thote te justifikosh vjedhjen

  Reply to this comment
 15. Samiu April 11, 13:07

  EDHE 11 SHTATORI, RREZIMI I KULLAVE NE NEW YOURK MUND TE ISHTE SHMANGUR….. 😀

  Reply to this comment
 16. Flutura April 11, 14:28

  O sherbetor i kadrinjve, e lexon se prapthi urdherin e ministrit. E para bankat duhet te njoftojne policine per transportin e ketyre shumave, dhe e dyta me e rendesishme, parate u vodhen ose me sakte u grabiten nga barku i avionit, dhe per sigurine aty ka tjeter pergjegjes. Po ju te lesh e lise jete llogjike keni.

  Reply to this comment
  • mirel April 11, 18:39

   Opa, e nxori dhe flutura- (une eliqiirii, sycka,) nje procke tjeter, kush e ka pergjegjesine epr te barku i Avionit?
   Austria? Apo pasagjeret?
   Apo Kina?
   Apo nuk kemi ci bejme, per te marre ishin dhe ato leke dhe shyqyr qe nuk moren avionin se do ishte bere nami

   Reply to this comment
  • Lili April 12, 02:58

   O idiote 0 Pergjegjesia e policise eshte me penguar vjedhjet ne cdo vend ne hapesiren tone qofte ne toke qofte ne ajr qofte ne deti, e kur policia e nje shteti nuk mundet me lane ketyre detyre qe eshte alpha e omega dikujt tjeter se ke vendos ti e rilindaset e tu kufi imagjinar e joligjore qe pengojne veprimin e policise ne gjithe territorin tone, aeroport i eshte territori jone apo edhe extrateritorialitet i keni fale kinezit? O idiote qe as abc ne e shtetit nuk di ..
   Apo mos e ka fajin policia austriake mbasi barku i avionit na eshte austriak!!!
   Idiotsia nuk kishte kufi tek tilindaset alla Rama ..

   Reply to this comment
 17. gjermani i fundit April 12, 00:42

  Jemi vend i madh, sa Kina dhe Kanadaja. Kemi aq shume popullsi, sa drejtorin e Autoritetit te aviacionit civil e zgjedhim me llotari kombetare. Per dreq llotaria i ra Kris-lenit, çunit te Kris-tines. Qe rastesisht fare, pokrejt rastesisht qenka edhe dhenderr i nje bosi te madh te $$$. Edi po afron te rinjte ekselente si stazhiere, po djemte e Pilove dhe dhendurret e Boseve Dollarit duhen trajtuar mire, se ashtu e do puna. Edhe akullore, edhe çokollate… Nuk ka Shqiperia gjenerale aviacioni me spaleta, mbeti ta drejtojne adoleshentet, qe do drejtojne edhe neser, se eshte miku i te gjitheve. Jemi vend i madh sa Kina. Ikin hajdutet me miliona dollare dhe humbin ne trafikun e çmendur te Fushe Krujes. Ne dy miliarde popullsi e Fushe Krujes, hajde te gjesh hajdutet. Kot e keni o emigrante humbameno, leku eshte ne Shqiperi, dhe eshte sheshit. Aq sheshit eshte sa bankat i dergojne jashte, biles kam frike se e bejne fshehur shtetit. JUve mos fshihni ndonje gje ne pantallona, se ju piu e zeza. Po deshe te besh leke, behu tre dhe merr nje furgon e tre automatike. Futu brenda pistes dhe merri pa u ngarkuar ne avion. Pastaj dil dhe digje furgonin, qe te humbesh gjurmet. Jemi vend i madh, 3 miliarde, persona dhe 6 miliard furgona. Bej ca kilometra verdalle dhe digje edhe makinen e dyte. Pastaj ndahuni sejcili me nje thes me para ne kurriz dhe kthehuni me biçiklete qe ti fusni nje birre tek benzinata perballe hyrjes se aeroportit. Mos u shqetesoni, sepse sapo keni vene ne gare qeverine dhe opoziten, se kush t’ia vere fajin sho-shoqit. Te tere therrasin pse s’i kapet hajdutet, askush nuk kujtohet te thote, more, shkoni more kapini! Qeveria kujtohet se ne keto raste u dergoka ushtria, si kofini pas te vjelit. Ushtri kot po rri tani, se muajin tjeter fillon fushata e pastrimit te plazheve. Presidenti nuk e di fare dhe ngre supet kur i thone se ushtaret mberriten ne Rinas. Presidenti shquar, koke e madhe, qe vajti 50 vjeç e as zbor nuk ka bere, as ne pune s’e ngjeu njehere. Jemi shtet i madh, sa Kina dhe Kanadaja, çfare me del shumezim me difekt shto edhe Brazilin. Doemos qe fajin e kane kinezet, e kush tjeter. Faji eshte i tyre qe hajdutet marrin zemer dhe as ua ndjen fre nese shteti eshte ne kembe apo i shtrire.Po mire more dijetare ministra, mire qe kinezet qenkan pergjegjes per brenda aeroportit dhe nuk ditkerkan te ndalin hajdutet me kallashnikove, po jashte telave te aeroportit,kush eshte pergjegjes? Hajdutet jane jashte telave tani, duke pire birre me thaset me para ne kurriz. Kaq pune te medha ka shteti sa nuk ka nge te merret me kerkimin e hajduteve? Qysh more paskan kurajo te vjedhin periodikisht thaset me para ne nje segment te vetem rrugor, 15-20 km larg qendres se Tiranes. dhe te ikin rregullisht ne drejtim te paditur, si me qene tek fusha e druve? Tani lozni luftash me presidentin, me qyyyytarin dixhital, me spote te pafundme me Nato, etj, se tre hajdutet ordinere ju munden. Thuaj shyqyr qe nuk u teket te vjedhin Banken e shtetit ne mes te Tiranes. Le qe ku la Fullani per ata. Edhe ato qe s’mori dot me marifet, ia dha gjyqi demshperblim per shqetesimin moral.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim