Trimat e fejsbukut!

May 12, 2017 10:34

Trimat e fejsbukut!

 

Se ç’kanë dalë trimat,
si minjtë nga muret,
edhe kundra nesh,
kanë mbushur koburet!

Trimat anonimë,
po tendosin hapin,
të na presin kokën,
të na rruajnë trapin!

Ata do të zhdukin,
çdo shenjë të kuqe,
trima të paparë,
por nëpër feizbuqe!

Gjithmonë prapa gardhit,
e kanë pozicionin,
natyrisht dhe mua,
keq do më sulmonin!

Po ne historinë,
ua dimë-o trima,
një jetë të tërë,
rrojtët nëpër vrima!

Tani erdhi vapa,
nga gjumi u zgjuat,
edhe krejt papritur,
krejt u trimëruat!

Krejt u trimëruat,
pa larë poturet,
edhe si në jerm,
po mbushin koburet!

Marrin frymëzim,
nga mortja Berishë,
po ju Enver Hoxha,
u rrahu kulishë!

Ju nëpër feizbuqe,
po ndizni tërmetet,
kush rrihet këlysh,
një kulish do mbetet!

Qëlloni pas gardhit,
pas gardhit matanë,
mirë ua kanë bërë,
baballarët tanë!

A. Duka

May 12, 2017 10:34
Komento

13 Komente

 1. shqipo May 12, 11:14

  Eshte e vertete
  se nuk jemi nje,
  ti njihesh per bejte,
  por bytha s’ta nxe.

  Se je bere i famshem,
  per vargjet e kuqe,
  per krimet qe fsheh,
  me rimat thuthuqe.

  Ti je bere lolo,
  te perdor kushdo,
  O Arben dermani,
  kot mos thuaj jo.

  Me sa po shikoj,
  ne sy ty tani,
  shkruan fare lire,
  per nje gote raki.

  ti je nje bythqire,
  ti nuk je zotni.

  Reply to this comment
  • Zani Burimi May 12, 13:46

   Ore Shqipo,

   Ke shkundur inate
   ke bere ca rima,
   Por rri pas gardhit
   te qellosh nga vrima.

   Nga vrima qenefi
   ashtu krejt te dhjere,
   ikni nga rrebeshi,
   ashtu te palare, ashtu te dhjere.

   As qe ka frike fare,
   ky Duka i Laberise,
   ua tha krejt ashiqare:
   “Do mbeteni Kulishe.”

   Reply to this comment
 2. Angelo May 12, 12:37

  Ata “trimat” e facebook-ut, të ta rruajnë lartë e poshtë! Të të hanë dhe mutin, e them këtu troç që ta lexojnë mirë, ti mos u përkul, Arben Duka! Vazhdo e shkruaj e mos ndalo kurrë!…
  Ta them unë, një poet si ty! Kliko në faqen “Poezi & Prozë”, dhe lexo ç’i punoj unë këtyre bajgave!!!…

  Reply to this comment
 3. Poeti May 12, 13:02

  AI te pakten ka emrin e vertete
  ti bythqir ishe e ke. Mbet.
  Na beke dhe vargje
  o klysh bushtre
  mire e ka arbeni
  O zedhenes i qenve te rrugeve

  Reply to this comment
 4. Tarrasbuli May 12, 14:13

  emri juaj shqipo nu k ju shkon fare me lejoni te vaftis me emrin sllavo po po ju shkon shume emri sllavo ta gzoni

  Reply to this comment
 5. prisni se skeni pare gje akoma May 12, 14:26

  Arbeni i madh.
  Cu kthen pergjigjr ketyre qenve te rrahur per 50 vjet. Rrinin si muti ne shi.
  Tani bejne rrebelin.
  Populli i njeh. Kot i jep mundesi rraces mutit

  Reply to this comment
 6. dejtesia do te behet doni apo nuke doni ju,o mije kenetash dhe mostrash qe ju bejne avokatine May 12, 15:15

  Duke ah mor duke,si ti me keto “trima”krekoseni si gjela,vec nga leku piset e pusht-tetaria.
  Kur nderrohen kolltuqe bile dhe brenda seres suaj,
  ju vrap futeni nga dolet te veshur si grua,
  dhe kete qe te theme e ka vertetue koha,me Rucin n’Sarande,ju, ju doli boja.

  Pa harruar kohen kur soi juaj,me vrap rrezuat buste dhe shtatore pa bere dallime,
  si dikur Enveri qe merrej me shoket e vorre.

  Ne nderin tuaj eshte ti kerkoni falje popullit te stermunduar ,t’mashtruar e t’gjakosur ne vite,
  si dje nga eterit tuaj dhe sot bijte e mostrat e tyre.

  Leket e piset,si edhe pushtetet kurre nuke te bejne burre,vetem nderi e miku i vertete nuke harrohet kurre.
  Duaje mikun,shokun sikur don vetveten,se sot je dikushi o Duke, por neser do urresh veten,
  dhe kete e ka vertetuar koha ne vite e shekuj.

  Partite vijne e shkojne,Shqiperia dhe shqiptaret mbetet.

  Reply to this comment
 7. Shqipo May 12, 15:42

  Üne jam shqiptar e shkuar shqiptarit jo si ky Karbeni thjesht nje rrote …….

  Une nuk jam lepire
  Neper gaveta
  O sanhanlepires
  Qe rron nga gazeta.

  Reply to this comment
 8. kris 1 May 12, 15:54

  E kuqja na la shendene,bluja eshte cnjgjyrosur dhe Roza eshte mavijosur e po perdoret per te lyer germadhen shtet.
  Me qetesi e dashuri te dy palet e jo me me hakerrime.
  Nuk ka ilac me te mire se dashuria nen pushtetin e koleres

  Reply to this comment
 9. Qarri i zigurit May 12, 18:43

  Ce ngacmon mutin o arben se vjen ere. The me kepuce kur e shkel mutin te ndjek era mga pas. Leri muteit se na qelben kombin dhe atdheun.

  Reply to this comment
 10. vjola May 12, 23:35

  Te lumte Arben . bjeru kelysheve kudo qe jane se e nxine kete vend .

  Reply to this comment
 11. Jani May 13, 00:28

  O Arben se c ‘na kendove,
  O legen Libohove.

  Reply to this comment
 12. Shqip May 13, 06:12

  Leri keto fine,
  edhe bjeri drejte,
  sot per sot Facebook-u,
  eshte arma e vertet…!

  Mendo mire o Beni,
  mos lesho te kota,
  me Facebook-un vijne,
  lajme, nga gjithe bota..!

  Me post dixhitale,
  shpejte e me qetesi,
  mbrine fjala e emigrantet,
  aty ne Shqiperi..!

  Emigrantet Beni,
  qe vijen nga Facebook-u,
  jane me dashamires,
  nuk jane soj “kopuku”…!

  Sepse emigrantet,
  punojne e kane vlere,
  e nuk bejne biznese,
  duke shitur VREHRE..!

  Emigrantet Beni,
  nuk jane minj.. murri,
  por jane patriote,
  qe halli i zurri..!

  Qe fati iu solli,
  larg… te emigrojne,
  por kjo nuk do t’thote,
  Shqioen te harrojne..!

  Ndaj dhe nga Facebook-u,
  Jo pak kane postuar,
  dhe s’ju prishet puna,
  se kush eshte “thartuar”…!

  Sepse emigrantet,
  nuk kane interes,
  e nuk bejne para,
  duke prere ne Bes..!

  Nuk jane as hajdute,
  e as kriminele,
  s’jane sahan lepires,
  e s’jane as dembele…!

  Emigrantet Beno,
  nuk vijne sot ne cader,
  nuk hane dote tulluma,
  e s’bejne dot Teater…!

  Po une mire e di,
  o Pena e Arte,
  ti se ke me mua,
  e as me emigrant..!

  Gjithekush e kupton,
  se eshte nje apel..
  per tutor banditesh,
  e per kriminel…!

  Eshte nje apel,
  jo per pak mjerane,
  qe e mbajne veten,
  “Analiste me Name”…!

  Eshte nje apel,
  per jo pak te tjere,
  qe e quajne veten,
  “Gazetar me Vlere”..!

  Jane gjithe keta,
  me “Name” e me “Vlere”
  qe sot gjithe Shqiperine,
  po hedhin ne ere…!

  Por edhe ca dite
  se ju qasti rradha,
  ne rjrete do te bien,
  si “peshqe, e si ngjala”..!

  O Arben Duka,
  O Duka i penes,
  qe s’lepive kurrrrrr,
  kembet e hienes…!

  Ndaj te respektojme,
  dhe te komentojme,
  O Duke mendje mprehti
  se ti je vertete..,
  VERTET NJE BURRE SHTETI..!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*