Tritan Shehu: Qeveria, atentat familjes nëse miraton martesat gay

December 3, 2014 10:57

Tritan Shehu: Qeveria, atentat familjes nëse miraton martesat gay

Tritan Shehu ka reaguar pas lajmit se qeveria do të lejojë me ligj bashkëjetesën e homoseksualëve.

Sipas tij, me këtë veprim qeveria synon që më pas të lejojë edhe martesat e homoseksualëve.

Shehu thotë se ky është një atentat që i bëhet familjes.

Njoftohet zyrtarisht që Ministria e Çështjeve Sociale dhe ajo e Drejtësisë do të kërkojë të godasë Kodin e Familjes, sjo do të dërgoje për ndryshim në Kuvend, nenet 163 dhe 164 te atij Kodi.

Tentohet futja e konceptit teëbashkëjetesës homoseksuale në Kod, që i hap rrugë: martesave “gay” në Shqipëri dhe adoptimit të fëmijëve nga çiftet “gay”.

Kjo do të thotë të shkatërrohet baza e familjes, përbërja e saj nga burri e gruaja dhe me shpresë, më tej fëmijët. Kjo do të thotë të shkatërrohet tradita jonë dhe e njerëzimit, më e mira e garantja për të ardhmen e shoqërisë.

Të kundërshtosh këtë propozim, larg vlerave të vërteta, nuk do të thotë aspak të diskriminosh ata që kanë prirje seksuale të tilla.

Kundër diskriminimit, ne kemi një ligj të mirë, që duhet të aplikohet. Të kundërshtosh këtë propozim do të thotë të mbrosh themelin e familjes e shoqërisë njerëzore, të ardhmen e saj.

Do të thotë të kundërshtosh një diskriminim të madh, që kërkohet të bëhet ndaj vlerave të natyrës njerëzore”, thotë Shehu.

December 3, 2014 10:57
Komento

8 Komente

 1. beni December 3, 11:14

  Doli nje islamik tjeter qe kerkon te ndaloj ndoshta nje pakic qe numerohet ne shqipri te martesave gej! Po kujt i prish pune se dy gej kerkojn ti hypin njeri tjetrit persiper qe e kerkon semundja e jan punet e tyre private te menyres se jeteses!
  Si mundet ta quash veten demokrat, kur ju hyn njerve ne ceshtje private te tyret jo se shqipria u mbush me gej e na prishin imazhin ne bote por ktu duket se sa tolerance kemi ne per kete kategori njerzish qe e theksoj se numerohen me gisht ne gjith shqiprine!
  Ne boten perendimore askush nuk i ve re kto se esht gej apo vjen era gej thjesht esht e ligjeruar bile edhe ne politike kur kemi parasysh ministrin e jashtem gjerman dikur!

  Reply to this comment
 2. Daniel December 3, 11:34

  Ky njeri e ka provuar njehere ç’do te thote pras ne b…,ka te drejte.

  Reply to this comment
 3. spartaku December 3, 12:48

  E kame inat Tritan Shehun se eshte servil i Sali Berishes,por per kete moment qe eshte kundra homoseksualeve,marteses se tyre,jame plotesisht dakord me ate.Martesa e du gejve eshte anti njerezore,madje me keq se kafsherore.Homoseksualet duhet te digjen ne kazanet e seres se jane njerz te djallit dhe jo te zotit.Qeveria te mos e beje nje ligje te till,martesen e tyre se do jete ligji me i felliqur.Edhe ai ligj do vij era b..th.

  Reply to this comment
  • info analitike December 3, 13:52

   “Homoseksualet duhet te digjen ne kazanet e seres se jane njerz te djallit dhe jo te zotit.Qeveria te mos e beje nje ligje te till,martesen e tyre se do jete ligji me i felliqur.Edhe ai ligj do vij era b..th.”

   Ato qe meritojne te digjen ne ” flaket e ferrit” jane ide kriminale si keto te mesipermet. Jetojme ne vitin 2014 por ka njerez qe akoma arsyetojne si ne mesjete me djegje ne turra drush.

   Reply to this comment
 4. liana December 3, 13:01

  e more Tritan, sa mire do beje qe vetem ti te mos flisje per kete teme. Per dy arsye, e para se ti ke te dhena per te qene i tille, se ti ke nje tik nervor qe ne menyre te pakontrolluar te shkon dora gjithmone ne prapanice ( burrave normal u shkon te koqet). Kete e ke patur ne shkolle edhe me kane thene edhe ne pune. Ne qeshnim me ty gjithmone dhe te therrisnim Tansuma. Ata Fieraket sikur ta dinin te kurorezuan. e dyta me mire nje familje gei se sa nje familje formale, ku ta punojne gruan ose ku burri punon me pune vullnetare me grate jashte familjes.
  Brezi jone nuk e ka te veshtire ti gelltise keto ndryshime, por me thene te drejten eshte me e veshtire te te shohesh ty ne rolin e politikanit dhe predikuesit se sa nje cift gey. ata e kane kerkese biologjike dhe respektojne deshirat e njeri tjetrit, por ti o letyre kujton se ja fut te gjitheve dhe nuk respekton asnjeri. Ata nuk shiten, ndersa ti je i shitur deri ne gen. Ik o Tritan bej nje xhiro andej nga anerika tako dajon, Arshi Pipen, dhe thuaj te te mesoje pak si temendosh ne koherat e sotme.

  Reply to this comment
 5. tepo cobani December 3, 13:38

  … EDHE NJEHERE SHFAQET ‘PREPOTENT’ DILLESSIA E KESAJ QENIE = EDHE ‘SHEHU’ EDHE ‘PURO KATOLIK’ NE EKZISTENCEN, IDENTITETIN DHE KULTUREN E TIJ … NDOSHTA NOTIMI I VAZHDUESHEM MIDIS ANESTEZISH E AMNEZISH CIKLIKE TE MYKYRA VETEM E VETEM ME PARA …

  Reply to this comment
 6. Vëzhguesi F December 3, 15:21

  Ne fakt ne asnje rast nuk me ka interesuar politika dhe perfaqesuesit e saj.
  Per mua ata te gjithe kane ngrene dhe hane ne nje çanak. Kush me shume dhe kush me pak, te djathte real apo te vetequajtur, si dhe te majtet real apo te stisur nga halli.
  Ndaj shpesh, edhe pse angazhohem seriozisht, me vjen per te qeshur kur shoh qe kacafyttemi pas kompiuterit per mustaqet e çelos.
  Tritan Shehu, eshte ai qe eshte, ndaj keto qe thote ndoshta nuk i ka sinqerisht, ndoshta kerkon te fitoj kredon politike te humbur, por Tritani per ata qe rrine drejte dhe flasin shtrembet, duhet te dine qe eshte nje intelektual i mirefillte, me profesion mjek, por qe politika e degradoi.
  Megjithate, per ato çka thote lidhur me keto palçolleqe, une e vlersoj dhe jam ne nje mendim me te.
  Po!
  Lejimi i martesave gay eshte nje tentative per goditjen e familjes jo vetem tradicionale, por dhe te bekuar nga Zoti.
  Eshte absurditet te mendosh qe nga njera ane pret me detirambe perfaqesuesin me te larte te klerit katolik te botes dhe nga ana tjeter tenton t’i kundervihesh predikimeve te tij teper te dobishme per njerzimin lidhur me shenjterine e familjes.
  Se te tolerosh mbi bazen e te drejtave te njeriut, qe secili ka te drejte te jetoje si te doje, madje dhe si kafshe pylli, dhe tjeter eshte te nderhysh ne legjislacion per te konsakruar qelbesirlle, qe kane si baze nje semundje, te trasheguar ose jo.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*