Truku magjik i mjekëve kinezë për të zhdukur dhjamin nga barku

December 7, 2017 21:16

Truku magjik i mjekëve kinezë për të zhdukur dhjamin nga barku

Jo vetëm që shkakton pasiguri dhe vetëbesim të ulët, por dhjami rreth barkut shkakton gjithashtu probleme të rënda shëndetësore, edhe te gratë, edhe te burrat.

Mund të jetë rezultat i disa faktorëve, si për shembull, një dietë e varfër me ushqimeve të përpunuara dhe sheqer, stresi, mosha, gjumi i pamjaftueshëm.

Zgjidhja gjendet më lehtë nëqoftëse i di shkaqet e vërteta të problemit, por ka raste kur nuk do të ndihmojnë as dieta e duhur dhe as ushtrimet e rregullt.

Nëse ju dëshironi të humbisni yndyrën e tepërt, ju duhet të përdorni teknikën e mëposhtme:

Nëse ju praktikoni këtë ushtrim masazhues, i rekomanduar nga mjekët kinezë, muskujt e barkut do të forcohen dhe do të reduktohen zonat e dhjamit në barkun tuaj.

Kjo teknikë kërkon vetëm dy minuta masazh. Ky është ushtrimi më i mirë për të pastruar dhe detoksikuar veten nga yndyra e tepërt. Ai përmirëson sistemin e tretjes dhe ndihmon që trupi të largojë helmet dhe mbeturinat.

Përfitimet e kësaj teknike janë:

– Eliminon indet dhjamor
– Nxit tretjen
– Nxit organet në zonën e barkut
– Detoksifikon zorrët
– Heq kapsllëkun
– Rrit qarkullimin në zonën e barkut
– Përmirëson kushte të tilla si të vjella, dispepsi.

Ju duhet të kryeni këtë teknikë masazh dy herë në ditë, një herë para mëngjesit dhe një herë para se të shkoni në shtrat, natyrisht nëqoftëse doni të merrni rezultatet më të mira të mundshme.

Ja si ta bëni:

1. Shtrihuni në shpinë, duke u siguruar që sipërfaqja ku jeni, të jetë e fortë.
2. Filloni të fërkoni duart tuaja dhe mos u ndalni derisa të filloni të ndjeni ngrohtësinë e tyre.
3. Vendosni dorën te kërthiza
4. Filloni duke bërë lëvizje të vogla rrethore, ndërsa fërkoni kërthizën dhe zgjeroni rathët e mesazhit, duke përdorur një presion të fortë. Rathët duhet të bëhen për 1 ose 2 sekonda secila.
5. Fokusohuni te ngrohja e organeve të brendshme, e cila duhet të vijë duke u rritur në zonën e barkut.
6. Aplikojeni këtë teknikë për rreth 2 minuta, duke bërë përafërsisht 40-50 rathë. Sigurohuni që stomaku juaj të jetë i ngrohtë gjatë gjithë kohës.

Kujdes: kjo teknikë kineze nuk duhet të bëhet:

– Menjëherë pas një vakti të rëndë
– Nëse jeni shtatzënë
– Nëse keni ndonjë inflamacion të organeve femërore
– Nëse vuani nga gurët në veshka, fshikëz apo gurë tëmthit
– Nëse vuani nga hipertensioni
– Nëse vuani nga hernie, të zorrëve ose stomakut, ulcerat, gjakderdhje të brendshme

December 7, 2017 21:16
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*