Trump dhe Putin “kokë më kokë”. Cilat janë çështjet që do diskutohen

July 9, 2018 14:17

Trump dhe Putin “kokë më kokë”. Cilat janë çështjet që do diskutohen

Donald Trump dhe Vladimir Putin do të takohen më 16 korrik në kryeqytetin e Finlandës, Helsinki.

Qasja spontane e presidentit amerikan në marrëveshje si dhe stili i padiskutueshëm i atij rus bëjnë që takimi i tyre të mos jetë aspak i parashikueshëm. E megjithatë, analistët amerikanë duket se kanë marrë përsipër të rendisin një sërë çështjesh, të cilat mendohen se do të jenë objekt diskutimi.

Një nga subjektet kryesore pritet të jetë retorika e garës së armatimit, por mendohet se një vend të rëndësishëm në bisedime mund të zërë edhe çështja e sanksioneve të vendosura të SHBA-së ndaj Rusisë, e cila ka “dalë” në skenë fill pas aneksimit të Krimesë.

Analistët vijojnë të thonë se nuk mund të anashkalohet as konflikti në Siri, pasi shqetësimi i Izraelit është shtuar ndjeshëm nga përfshirja e Iranit, e duke qenë situata e tillë, Trump mendohet se mund të kërkojë nga Putini ndërhyrjen e tij në këtë çështje.

Dy nga çështjet e tjera që pritet të shtrohen në tavolinë dhe që nuk shkojnë përshtat me interesat ruse, janë shtrirja e NATO-s në vendet kufitare me Rusinë dhe sponsorizimi i qeverisë pro-amerikane në Ukrainë, nga ana e Shteteve të Bashkuara.

s.a/dita

July 9, 2018 14:17
Komento

3 Komente

 1. "perse me ndjek; o njeri"... July 9, 16:53

  Putin duhet t’i thot’ tramp; edhe “shen pali” donte t’a vriste Jesuzin, por u be apostull kryesor i tij, pasi u takuan, per te predikuar PAQEN midis …njerezve …

  Reply to this comment
 2. USA citizen July 9, 17:40

  Putin luan me kete clown si do doje rripi. Mjerre Amerika ne cduar ka rrene? Ky vetem i thurr lavde udheheqsit te madh Putin.

  Reply to this comment
 3. Aleksander Thana July 9, 22:46

  Nje foto domethenese: shikimi depertues e dominant i Putinit. Me shpresa te jete vetem for!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*