Trump firmos ndalimin e refugjatëve për 11 vende

October 25, 2017 10:18

Trump firmos ndalimin e refugjatëve për 11 vende

Donald Trump ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv që i jep fund ndalimit të përkohshëm të pranimit të refugjatëve në SHBA për 11 shtete që administrata e tij e ka konsideruar si “rrezik të lartë”.

Presidenti kishte pezulluar më parë procesin për të gjithë refugjatët në SHBA për një periudhë prej 120 ditësh si pjesë e një urdhëri ekzekutiv të mëparshëm, të lëshuar së bashku me ndalimin e tij të udhëtimit në disa vende me shumicë myslimane.

Dritarja 120 ditëshe përfundoi të martën, duke bërë që një njoftim nga Shtëpia e Bardhë që në thelb rifilloi programin e refugjatëve të SHBA, por me masa të zgjeruara të sigurisë që pasqyronin “verifikimin ekstrem” që Trump ka bërë thirrje që nga marrja e detyrës.

Megjithatë, Shtëpia e Bardhë refuzoi të emërojë 11 vendet që do të ishin subjekt i një shqyrtimi të ri 90-ditor, duke thënë vetëm se aplikantët nga ato vende do të konsideroheshin rast pas rasti.

Një memorandum i marrë nga Reuters tha se rishikimi i qeverisë do të kërkonte “të përcaktonte çfarë garancie shtesë (nëse ka), ishin të nevojshme për të siguruar që pranimi i refugjatëve nga këto vende shqetësuese nuk përbën kërcënim për sigurinë dhe mirëqenien e Shteteve të Bashkuara” .

Deri në fund të vitit 2016, për shumicën e shtetasve meshkuj të rritur të Egjiptit, Iranit, Irakut, Libisë, Malit, Koresë së Veriut, Somalisë, Sudanit Jugor, Sudanit, Sirisë dhe Jemenit, si dhe palestinezëve që jetonin në ato vende. Nuk ishte menjëherë e qartë nëse 11 vendet e përmendura në rendin ekzekutiv të Trump ishin të njëjta.

Administrata Trump lëshoi ​​një ndalesë udhëtimi të rishikuar muajin e kaluar duke ndaluar hyrjen e emigrantëve nga Çadi, Irani, Libia, Koreja e Veriut, Somalia, Siria, Venezuela dhe Jemeni.

Ky urdhër ekzekutiv u ndërpre përkohësisht nga një gjyqtar i rrethit të SHBA javën e kaluar, disa orë përpara zbatimit të tij.

October 25, 2017 10:18
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*