Tsipras autorizon fazën finale të negociatave me Shqipërinë

February 18, 2018 09:37

Tsipras autorizon fazën finale të negociatave me Shqipërinë

Burime diplomatike pranë Ministrisë së Jashtme greke i kanë konfirmuar Top Channel se kryeministri grek, Aleksis Tsipras ka autorizuar fazën finale të negociatave për shportën e çështjeve të pazgjidhura mes Greqisë dhe Shqipërisë.

Sipas këtyre burimeve, dy ditë më parë, kryeministri grek ka dhënë dakordësinë dhe fuqinë ekzekutive për minisitrin e Jashtëm dhe ekipin negociator grek, për të kaluar në fazën e shkrimit të marrëveshjeve mes dy vendeve.

Mësohet se në Kretë, në Korçë, por edhe gjatë takimit të fundit që dy ministrat e Jashtëm kishin në Bullgari, janë detajuar edhe pak prej pikave me të cilat dy palët nuk kishin një pozicion përfundimtar.

Tashmë konsiderohet e mbyllur marrëveshja e detit, ku palët kanë detajuar çdo pikë të saj, madje kanë dakordësuar edhe në hartë për ndarjen e re të vijës bregdetare dhe të zonës ekskluzive ekonomike.

o.j/dita

February 18, 2018 09:37
Komento

13 Komente

 1. Baftiari February 18, 10:08

  Aleksis Tsipras ka autorizuar fazën finale të negociatave..
  Ndersa Skiperia ja ka varur “melcite” ILIR FLORIRIT…Hajde dridhe Like Floriri…!

  Reply to this comment
 2. shpatar February 18, 10:26

  Nje lajm i mire per te gjithe ata qe jan skeptik mbi ceshtjet pezull midis dy vendeve .Por nje gje me ben pershtypje. Kryeministri grek autorizon MJ greke te perfundoj dakortesit ndersa ne kemi nje qasje tjeter : Ka te drejt apo jo Berisha , Rama po na tradheton me shume se Berisha .Kete pune ta mari ne dore Presidenti. Asnje gje te mos behet pa marr miratimin e opinjonit shqiptare.Te bejm referendum a jan dakort shqiptaret . Pse nuk na i thot Rama se cfare eshte ren dakort . E ku ta dish se sa te tjera kemi. Te jept pershtypja se ne Shqiperi ka ren mortaja .
  Pra paska nje grup specialistesh qe e kan gjukuar ndarjen e detit . Ata kan marr pergjegjsin, qe kjo ceshtje e shume perfolur, te ket nje perfundim pozitiv mbi ato qe u vendosen ne 2009 .
  I zura ne goj keto se shume e kemi hapur oreksin te baltosim vendimet serjoze te pales tone ne bisedimet dy palshe . Hapja e shume debateve kontradiktore, kohet e fundit ne shtyp , pozicjonet kokforte te opozites dhe manovrave boshe te presidentit ,tregojne per mos serjozitetin e besimin ne organet kopetente .Krijohet ne menyre artificjale nje amulli qe te le pershtypjen e armiqsise shqiptare brenda perbrenda qarqeve te caktuara politike .Hyn si xhol presidenti duke hapur nje grop tjeter shume me te zeze se e para .
  Mbas kesaj deklarate te KM grek do te filloje perseri zhurma mediatike dhe ngritja e toneve armiqsore per ti nxjerr syte njeri tjetrit .Deri me sot kanalet Tv politike nuk kan ndermendje te pushojne duke baltosur qeverin Rama. Analiste te plepave e avokat te padronve nuk kursejn azgje per tju kunderven, pallogjike, anve specifike qe ka ndarja e detit mbi bazen e konventave nderkombetare .Edhe pse i shpjegojne qartazi Profesoret e specialistet e fushes perkatse ne vazhdojme tek gozhda e Nastradinit Berisha .

  Reply to this comment
 3. info analitike February 18, 11:52

  Ore po njecikez transparence per skipetaret do te beje qy kriepsikopati apo qy eshte me i mencuri e me i bukuri i nahijes qe i di te gjitha e nuk ka nevoje te keshillohet me askend. Jo per gje por na dolen ca garante mediatike ketu tek Dita te cilet ishin gati te vinin doren ne zjarr per kriepsikopatin. A mund te na thoni shoke te Dites se per cfare behet fjlae dhe per cfare po firmos qy buzuqi ine, cuni i Sules?

  Reply to this comment
  • I tillë je , sa herë që hap gojën February 18, 12:16

   E more zagari “info….” , e fillove diten e punes , me te ngrene m… , ? Kjo është ajo që ti di të besh më mirë ! Tani vazhdo gjithe diten neper gazeta , me te vjelle , se do te shtojne pagën Beograd Athina , kurse ne do të të presim koqet e fishkura !

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 18, 15:32

    “zagari” info,unë po ashtu nuk po kërkojmë gjë tjetër veçse informacion dhe jo pordhë syfyri!!
    ti pop ulërin që të mos ketë informacion,trasparencë!?
    atëherë kush është zagari në këtë mes??
    ti or qën i ndyrë që po mbron tradhëtinë!!

    Reply to this comment
 4. Pellazgos February 18, 15:28

  Zoti me comentin “I tille je”.
  ” Shqiperia” myslimane ka me shume lidhje d.m.th dashuri,nostalgji,histori me Turqine se sa Greqia me Sllavet ne pergjithesi.
  Truri eshte si kopjuteri,kur nuk punon mire bateria esbte problem,keshtu edhe ty zoteri.
  E di ty qe Serbia i kerkoj “falje” Greqise para disa muajsh per emrin e Maqedonise?
  Berem “gabim” tha Dacic qe njohem Shkupin me emrin Maqedoni.
  Mirepo Greqia dhe mediat greke e trajtuan kete thenie si nje taktik per te mos njohur Kosoven nga Greqia apo edhe per ndihmen e Greqise per Serbine ne Evrope.
  Ne fund te fundit,pamvaresisht qe shqipetaret myslimane po i vendosin emrat ne Greqi sic i kane pasur para Turqise,pagezohen dhe ceshte me kryesorja qe jane lidhur 50 mije cifte midis shqipetareve dhe Grekeve.
  Kete Greket nuk e kane bere me “vel,ezerit”Serbe dhe mos e fut ne nje thes Athinen mijevjecare te kultures dhe Civilizimit me barbaret e Beogradit qe jane me thike pas shpine kunder Greqise.

  Reply to this comment
 5. anticensurë25642654 February 18, 18:54

  tek lapsi al është i njëjti artikull me titull të ndryshëm,por shumë shumë më i detajuar!!

  “Rama takon Cipras për Pashkë në Korçë, autorizohen negociatat finale”
  kush nuk e ka lexuar ti hedhë një sy të shpejtë dhe të shohë se sa më pak tradhëtar është kjo marrveshje e re në krahasim me atë të berishës!!
  kini duri dhe lexojeni!!
  jam i kënaqur deri në lumturi që linda rama,ajo grua e mirë nga familje patriote tironce,do të ulet në një tavolinë me cipricën dhe ajo patriote nuk e di nga!!
  ju bëftë mirë zonja të para!
  paguan tradhëtia!!
  rroftë tradhëtia!!

  “Kryeministri Aleksis Tsipras ka autorizuar fazën finale të negociatave për “shportën” e çështjeve të pazgjidhura mes Greqisë dhe Shqipërisë. Burime diplomatike pranë Ministrisë së Jashtme greke i kanë konfirmuar Top Channel se dy ditë më parë, Tsipras ka dhënë dakortësinë dhe fuqinë ekzekutive për minisitrin e Jashtëm dhe ekipin negociator grek, për të kaluar në fazën e shkrimit të marrëveshjeve mes dy vendeve. Në Kretë dhe Korçë, por edhe gjatë takimit të fundit që dy ministrat e Jashtëm kishin në Bullgari, janë detajuar edhe ato pak pika që palët nuk kishin një pozicion përfundimta.

  Top Channel ka mësuar se tashmë konsiderohen të mbyllura marrëveshja e detit, ku palët kanë detajuar çdo pikë të saj, madje kanë dakortuar edhe në hartë për ndarjen e re të vijës bregdetare dhe të zonës ekskluzive ekonomike. Po ashtu, ka përfunduar deri në detaje, madje pritet implementimi ndoshta brenda muajit mars ose prill, heqja e vulës apostile për legalizimet e dokumentave zyrtare shqiptare. Implementimi i kësaj marrëveshjeje, do të kursejë mijëra euro nga xhepat e emigrantëve shqiptare, të cilët humbin ditë të tëra në radhë për të legalizuar certifikata dhe dokumenta zyrtare.

  Ka përfunduar marrëveshja për heqjen e ligjit të luftës, ajo e përcaktimit në terren dhe mirëmbajtjen e piramidave të kufirit tokësor, marrëveshja e menaxhimit të krizave mes dy vendeve, çështjet e patentave, ajo e varrezave të të rënëve grekë në Luftën e Dytë Botërore, si dhe disa marrëveshje bashkëpunimi rajonal, çështja e pronave të komunitetit ortodoks, apo zgjerimi i detyrimeve për zonat minoritare, për të cilat, burimet i thanë Top Channel se pala shqiptare është zotuar të zgjerojë si zonat minoritare, por edhe mënyrën e përcaktimin e statusit të zonës minoritare.

  Burimet diplomatike në Athinë tregojnë se Tirana është zotuar të përmbushë të gjitha detyrimet që përmban konventa e mbrojtjes së minoriteteve, madje edhe t’i zgjerojë ato, përsa i përket programeve integruese të minoriteteve, kuotave të punësimit në administratë, por edhe me përfaqësimin e tyre politik, si në nivel lokal, edhe me atë qendror. Ndërsa detajet e fundit po konkretizohen në marrëveshjen e korrigjimit të teksteve shkollore, për të cilën palët kanë dakortësuar heqjen e termave irredentiste apo fyese për dy vendet. Burimet thonë se palët kanë rënë dakord për shmangien e termave gjeografike të cilat përcaktojnë zona si “Voriepiri” për grekët apo “Çamëria” për palën tonë, për të cilat është rënë dakord që të mos përdoren në nivelet e larta të politikës.

  Burimet në Athinë thonë se pala shqiptare është zotuar për heqjen e termit “Çamëri” nga regjistri i gjendjes civile, kur bëhet fjalë për personat e lindur në fshatrat e zonës së Thesprotisë. Diplomatët e lartë grekë i thanë Top Channel se kjo çështje do të bisedohet në takimin privat familjar mes Tsipras dhe Ramës në Korçë, pak ditë përpara atij zyrtar që do të mbahet në Tiranë. Top Channel mësoi se kryeministri Tsipras ka pranuar ftesën e homologut të tij Rama për të kaluar së bashku me familjet e tyre, por edhe nën shoqërinë e ministrave Bushati dhe Kotzias, Pashkët Ortodokse, në datën 6-8 prill, ndërsa mbetet ende e pakonfirmuar data e vizitës zyrtare të kryeministrit grek në Tiranë, ku më e mundshme është përcaktimi i saj në 10-12 prill ose diku rreth fundit të prillit, nëse do të vendoset për firmosje të të gjithë marrëveshjeve të dakortuara.

  Burimet thonë se në këtë takim të Korçës do të gjendet një zgjidhje në kuadër të asaj që quhet “Human Solution” për mospengimin me kufi të çamëve që dëshirojnë të vizitojnë vendlindjen e tyre, por edhe do të kërkohet një zgjidhje për këtë çështje, për të cilën pala greke thotë se nuk ekziston./tch/”

  Reply to this comment
 6. anticensurë25642654 February 18, 18:56

  filluat dhe ju si mero??

  Reply to this comment
  • S. Vinglla February 18, 19:16

   Qe fletushkat “bazo-thanore” mund te kollondrisen nga po te njetat koka e duar, kjo per mua nuk do te ishte “sensasion”. Perkundrazi, do me perforconte akoma dhe me shume bindjen e viteve me radhe.

   Reply to this comment
 7. anticensurë25642654 February 18, 18:56

  Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!

  « Back

  Reply to this comment
 8. Pellazgos February 18, 19:59

  Edhe une me ty jam zoti anticensure per Vorio Epirin.
  Ta quajme Sulltanet apo Erdoganet,se Molloset,Epirotet dhe Epiri nuk eshte emer myslimane.
  Edhe Jeorgios Kastriotis ,Prijesin e Epirit qe njifett nga bota ta quajme Prijesin e Albanistannit.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 February 19, 13:33

   ti më duket se nuk e ke parasysh se çfarë kam replikuar me ty??
   mos mendo se
   unë të kam shkruar”Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!”
   të kam shkruar atë që të shkruaj pas këtyre idiotësive të tua fetare!!
   të kam thënë se përsa kohë ti i quan shqiptarët turq,aq kohë të shkërdhej robt!!
   shqiptarët janë të besimeve dhe mosbesimeve të ndryshme!!shqiptari është shqiptar dhe jo,myslyman,jo ortodoks,jo katolik,jo ateist-është thjesht shqiptar!
   or qën!!

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin